SchagerCourant Geestes-Sport en Hersen-Gymnastiek ELF HAAR SPROOKJESPRINS VOOR ONZE DAMMERS VOOR ONZE SCHAKERS E VENT JËSJ) ENKEN. Vierde Blad. E u r o p a—A m e r i k a. Binnenlandsch Nieuws. Een gevaarlijk heerschap. De slechte rerstandhoudimg op de gem.-secretarie te Sleen. Aansprakelijkheid van een waterschap. Vraagstuk No. 566. Vraagstuk No. 567. Vraagstuk 'No. 564. Vraagstuk No. 565. Zaterdag 28 Juni 1930. kenhuis aan den Zuidwal bracht Intusschen was Z. op den loop gegaan, doch de po litie, die ijlings gewaarschuwd was en spoedig ter plaatse kwam, wist hem te grijpen, en bracht hem naar een politiebureau. Het bebloede mes werd nog in zijn bezit gevonden. Er is proces-verbaal tegen Z, opgemaakt wegens poging tot zware mishandeling en wegens mishandeling. Hij is opgesloten. onder leiding van GEO VAN DAM. 73ste Jaargang. No. 8686 Ze hebben vermetel hun sprong gewaagd Van Oost naar West, en ze zijn geslaagd, Van Oost naar West over d'oceaan, Waarbij reeds zoovelen zijn ondergegaan, Zoovelen als zij met hun wil en bun moed, Hun hoop op succes en... een laatsten groet! De zee nam de meesten niet ver van de kust, Waar leven en hoop werd uitgeblusoht, Bij mist en bij regen, bij gierende wind, Bij jachtende sneeuw, die de oogen verblindt, Die rond doet dolen van hier naar daar, De wanhoop nabij en in levensgevaar, Tot eind'lijk de laatste benzine vervloot, Dan rezen de golven en wenkte de dood! Ook Kingsford Smith en de stoere van Dijk, De mannen van durf en van harde practijk, Ze kenden den prijs van hun pogen wel, Hun leven als inzet bij 't worstelend spel Met winden en water en noodgetij, 't Gevaar rondom en geen redding nabij, De ernst van een voorgaande levensles, ]$n nochtans ze gingen met hoop op succes! Ze hebben vermetel hun sprong gewaagd Van Oost naar West en ze zijn geslaagd, Geslaagd, toen de nood met een grimmig gebaar Hen dreef naar het dreigende doodsgevaar, Dat and'ren in eenzaamheid deed vergaan, En meetrok naar 't graf in den oceaan! Nu jubelt de wereld met schallende geluid: „Ze kwamen er toch, want ze hielden het uit!" Maar menigeen vraagt aan het eind van hun tocht: „Is zóó deze roem niet te duur gekocht? Juni 1930. KROES. (Nadruk verboden). Steekt met een mes, wanneer hij geen be looning krijgt voor een ongevraagden dienst. Woensdagmiddag heeft een man in Den Haag, die zichzelf had opgeworpen als bewaker van een auto, het den eigenaar van dien auto lastig gemaakt. De heer J. Hendriks uit Utrecht bezocht met een kennis een café aan den Stationsweg in Den Haag, en liet zijrv auto op de straat voor het café staan. Tijdens hun afweizgheid passeerde A. Z. uit de Glas blazerslaan, hij zag den onbeheerden auto, posteerde zich ernaast en wachtte, tot de eigenaar zich vertoo- nen zou. Toen de heer Hendriks na eenigen tijd ver scheen, probeerde Z. op de bekende manier, door de mededeeling: „op uw auto gepast, meneer", een fooi t.e bemachtigen. De heer Hendriks antwoordde ech ter: „ik heb je niets gevraagd", stapte met zijn reis gezel in cn wilde wegrijden. Daarop ontstak Z., die onder den invloed van ster ken drank was, in woede; hij sprong op de treeplank van den auto en eischte belooning voor zijn onge vraagden dienst. De heer H. stopte en trachtte Z. van de treeplank af te duwen, hetgeen niet gelukte. Z. hield zich met een hand vast en trok met de andere een mes, waarmee hij den bestuurder bedreigde. Deze weerde den man af en ving met de linkerhand een steek op, dio op zijn huik was gericht. De heer H. werd ernstig aan de hand gewond. Hij is in de po likliniek aan het Wagenplein voorloopig verbonden, waarna de geneeskundige dienst hem naar het zie- Petilleton door C. N. WILLIAMSON. Een der meest interessante romans uit de bekende Soclety-Reeks; Uitgave Van Holkema en Warendorf, Amster dam. 32. Vroeg den volgenden oohtend vertrokken Sherldan en het meisje en juffrouw Harkness (zeer gewichtig en verheugd) in een sterken toerwagen naar de oase van Bousaada. Terry had „De tuin van Allah" aan boord gelezen en den vorigen avond had zij met Sheridan over de woestijn gesproken. Het meisje was teleurgesteld, dat zij, nadat zij Algiers verlaten hadden, en de voorsteden ach ter hen lagen, geen wijde uitgestrektheid van goudgeel zand zag. Maar de Moorsche irrigatie en de prachtige tarwevelden, groen te midden van onvruchtbare stukken grond, boezemden haar belang in, als het voorbericht van een opwindend boek. Toen, eindelijk kwam het gele zand, met kleine heuveltjes, waarop spaarzaam wat grassprietjes groeiden. Het was net, alsof een storm achtige zee bezaaid was met zaad, dat ontkiemd was en nu de toppen der oglven met een groen waas bedekte. De auto schommelde tusschen deze golven als een klei ne boot; maar spoedig verdwenen de heuveltjes en wer den tot een min of meer horizontale vlakte, en toen kon het meisje zich een voorstelling maken van een echte woestijn. Ver in de verte stapelde het zand zloh op tot fantastische vormen, als een vage leger van leeuwen, die bijeenkropen en zich bukten om te drinken uit meren vol purperen schaduw. Het scheen of tegen den horizon aan de zee lag, diep violet van tint en zoo stil alsof ze sliep. Terry kon bijna niet gelooven, dat het geen zee was; en vlak voor hen, terwijl de auto vooruitschoot lagen massa's van kleur goud, rose en amethist die bloembedden leken, totdat zij, bij het naderen veran derden in brokken woestijnkristal en roode of purper kleurige rots. Die met een vechtpartij in de raadszaal eindigde. Thans weer pais en vree. In de dezer dagen gehouden vergadering van den gemeenteraad van Sleen, in de provincie Drente, heeft de Raad zich geruimen tijd bezig gehouden met de slechte verstandhouding, welke bestaat tusschen den burgemeester, den secretaris en de andere amb tenaren der gemeente, waardoor telkens sensationeele gebeurtenissen voorkomen. Tevens besprak hij de vechtpartij tusschen den secretaris en het lid van den raad Vos. Ten opzichte van deze vechtpartij eischte de heer Vos geen bestraffing van den secretaris, ook al omdat de secretaris bij den aanvang dezer bespre king zijn leedwezen over het gebeurde heeft uitge sproken en zijn excuses aangeboden. Deze excuses werden echter door eenige raadsleden niet aan vaard en men achtte strenge maatregelen noodig. De raad besloot ten slotte te berusten in het voorgeko men geval, maar waarschuwde tegen herhaling en dreigde bij de minste plichtsverzaking met ontslag. De Raad heeft nog eens zijn uitdrukkelijk verlangen te kennen gegeven dat er samenwerking tusschen de gemeente-ambtenaren moet zijn en dat hij wenscht dat alle ambtenaren die bevorderen. Zorg voor de wegbermen. Een auto, welke op den weg in beheer bij een water schap had gereden, was op den berm geraakt, die door de slapheid van den grond was verzakt, en daardoor in het water terechtgekomen. De rechtbank te 'sGravenhage heeft het waterschap aansprakelijk gesteld voor de schade, door dien auto geleder:, om dat tusschen het verharde en berijdbare gedeelte van den weg en den berm geen zichtbare afscheiding was. Het verweer van gedaagde, (lat het onderhoud van den weg op hem rustte krachtens publiekrechte lijke verordeningen, werd verworpen, daar hier wordt geklaagd over schade, toegebracht door gedaagde's zorgeloosheid met betrekking, tot een zaak, welke hij onder zijn opzicht had. Derhalve is een waterschap als elk burger ingevolge art. 1403 B.W. aansprakelijk. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Een woning, bewoond door den arbeider G. Pater aan de Haspelwijk te Zevenhuizen (gem. Leek), is door den bliksem getroffen en gedeeltelijk vernield. Een begin van brand kon worden gebluscht. INKRIMPING BEDRIJF. Van de „Carisborg". De Bruinkoolgroeve „Carisborg" hij Heerlen heeft vijftig werklieden tegen Juli ontslag aangezegd. De directie zal het bedrijf, tengevolge van afzet- moeilijkheden, waarschijnlijk voor die maanden moe ten inkrimpen. EEN VERJAARDE STRAF? Twaalf jaar geleden is op grond van een brand stichting een Haarlemmermeerder bij verstek ver oordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. De schuldige had zich echter tijdig over de Belgische grens in vei ligheid weten te stellen, is daar na verloop van tijd getrouwd en heeft na zijn brandstichting een voor beeldig leven geleid. Dezer dagen bezocht hij zijn geboorteland, doch werd tot zijn ontsteltenis aange houden, omdat geheel tegen zijn verwachting in, de straf nog niet was verjaard. Hij heeft tegen de aan houding, die verleden week plaats vond, verzet aan- get.eekend en werd inderdaad vrij gelaten. Inmid dels is op de zitting van Donderdag van de recht bank te Haarlem de eisch van den officier van justi tie, niet ontvankelijk verklaard. Uitspraak over veertien dagen. EINDE VAN EEN HUWELIJKSDRAMA. Twintig jaar gevangenisstraf. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft Donderdag den 46-jarigen koopman H. X. aldaar, die zijn vrouw met eenige revolverschoten heeft gedood, veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. De rechtbank had hem achttien jaar opgelegd. Te midden der bruine en dorre vlakten lagen smaragd- kleurige plekken, fel groen als de oogen van een slang. Zoo nu en dan sloten blauwe bergen, als een gordel van ongeslepen safieren, de reizigers in, in een geheime we reld. Terry zag de eerste kameelen achter elkander aan loopend en ze staarden naar de auto met hoogmoedige minachting. Hier en daar lag een miniatuur oase over het zand uitgestrekt als een donker bidkleedje op den goudgouden grond eener moskee. „Wanneer zullen wij Bousaada zien?" dacht Terry. Maar de bergen met hun zonderlinge vormen kastee- len en torens, sfynxen en reuzentafels schenen sa men te spannen om hun geheim te bewaren. De weg verbeterde en scheen zorgvuldig aangelegd, maar schijn baar voerde hij nergens heen. Toen de middag voorbij ging, spoedde de wagen zich voort door een oceaan van wisselende kleuren. De blauwe bergen werden rood en paars en het zand glinsterde in den zonneschijn als ro bijnenpoeder. In langen tijd had Terry niets gezegd, maar toen de bergpoort zich opende op een woud van donker groene palmen en een diamantgestraal van wa ter, raakte zij onwillekeurig Sheridans arm aan. Hij legde zijn hand op de hare. Het hart van het meisje hield op met kloppen, toen klopte het opnieuw in een hernieuwden bloedstroom. Zij sloeg haar oogen tot hem op en ontmoette de zijne. Zij wist niet, wat zi} in zijn blik las, maar zij was gelukkiger dan zij nog ooit was geweest, behalve in haar droomen. Miles wist, wat hij al dagen lang had kunnen weten. Hij had deze Juliet Divine lief. HOOFDSTUK XXX. Het leek Terry toe, dat er iets heel groots en heer lijks was gebeurd. Als zij het onder woorden had kunnen brengen, zou het op niets hebben geleken. Maar hel ding zelf de rea liteit, die zij voelde ging even ver boven de woorden uit als de geur gaat boven de roos. Zij spraken geen van beiden. Zij zaten dicht naast el kaar in de auto, die zoo nu en dan bij het schokken het meisje tegen den schouder van den man aanwierp; en Sheridan was bezig met 'n plan dat hij nog voor een paar dagen als onmogelijk beschouwd zou hebben. Nu was er niets meer onmogelijk waar het Juliet Divine be trof, behalve het eene: haar van hem weg te laten gaan. Juffrouw Harkness babbelde tegen den Fransch-Algier- schen chauffeur, naast wien zij zat. Hij sprak Engelsch en wist alles van Bousaada, maar de twee achterin hoor den zelfs hun stemmen niet. Terry, die niet kon weten, wat er In zijn hart omging, van P. Schaaf, Den Haag. Zwart: 7. Wit: 7. De diagramstand in'cijfers behoort te zijn: Zwart 7 sch. op 7—10, 12, 14, 18. Wit 7 sch. op 19, 21. 23, 24 en 3840. TVit speelt en wint! OPLOSSING PROBLEEM No. 563, van E. J. van R ij n, Rotterdam. De diagramstand in cijfers was: Zwart 12 sch. op 10, 12—14, 16, 18—20, 22—24, en 35. Wit 11 sch. op 21, 29, 33, 34, 36, 38, 40, 42 44, 45 en 50. Wit speelt hier achtereenvolgens: 3328, 34r—30, 24X33A, 4439, 4237, 16X27B, 37—31, 50 X 8 en 31X4. Op A 16X27. wit 42—37, 4439, 3731, 50X8 en 31X4. B. ongeveer dito. van Henri Rinck. Zwart: 2. abcdefgh Wit: 3. De diagramstand in cijfers behoort te luiden: Wit Kd2, Df2, Pb4, Zwart Kb2, en Dc8. Wit speelt en for ceert op fraaie en leerzame wijze de winst. was doodsbang, dat hij het kloppen van haar hart zou hooren, het bonsde zoo luid in haar ooren. Zelfs al voelde hij de dingen niet, zooals zij ze voelde, ten slotte moest hij toch trachten haar te toonen, dat hij haar niet meer minachtte en dat zij, na dezen dag, ware vrienden zouden zijn. Natuurlijk, zoo zei zij tot zichzelf, hij was getrouwd en zij... als hij wist, hoe oud zij was, zou hij haar nog een kind vinden. Maar wat zij dan ook was en wat hij ook van haar geloofde, van dit oogenblik af was er een hemelsche verandering gekomen in de betrekking tusschen hen. Terry bedacht, dat zij tot dusver nog nimmer de volle beteekenls van het geluk had gekend. De hand van den man, die^i zij aanbad, had haar geleerd, toen hij zich sloot om haar vingers, welk een vreugde er op aarde kon zijn en heel haar leven scheen slechts tot dit eene oogenblik gevoerd te hefoben. Indien zij nu sterven moest, binnen een uur. 'zou zij toch iets gehad hebben, dat haar leven waarde had ge geven. Als in een droom zag zij de rozen van den vroegen zonsondergang verbleeken in het duinvormige zand, dat een bleek gouden tint aannam, bestrooid met hartvor mige violetkleurige holtes, de sporen der kameelenvoe ten. Zij zag de lage tenten der nomaden, zwart en rood gestreept of oranje en zwart, die verspreid lagen in de woestijn bij de rivier en de palmboomen van Bousaada. En even sohoot het door haar geest, dat het groote rus tende vlinders leken. Maar al haar gedachten, behalve die over Sheridan bleven aan de oppervlakte. Haar die pere gedachten waren slechts voor hem. De ohauffeur, die al dikwijls in Bousaada was geweest, reed voorbij de hooge palmen, die als fonteinen van donker water opspoten tegen de gloeiende lucht. Hij ging de kleine, witte stad door en hield stil voor een laag hotel, Sheridan had om kamers getelegrafeerd (de tele graafpalen gaan diep de woestijn in) en de waard trad zijn gasten te gemoet. Een glimlachende zwarte meid wees „Mademoiselle et Madame' haar kamers boven; en een paar minuten la ter stapte Terry van uit haar wijd openslaande venster deuren op een breed overdekt balkon. Twee andere ka mers kwamen eveneens uit op dit balkon en zij stond er nog niet lang. of Sheridan voegde zich bij haar. HU sprak niet, maar ging naast het meisje staan en samen keken zU naar de rivier, naar het bosohje van palm boomen en naar de verre heuvels. Er was weinig water in de „oued", maar wat er was, schitterde als gebroken glas en de natte steenen tusschen de plassen waren rond als granaten of purper als brokken amethist. Alle heu vels, dichtbij en veraf, blakerden ln de laatste stralen van de ondergaande zon en schenen vlammen omhoog te k V OPLOSSING PROBLEEM No. 563, van Henri Rinck. De diagramstand in cijfers was: Wit Kh3, Dg8 en Fg4. Zwart Kf3 en De4. Wit speelt hier Dg8b3, Kf3f4; Db3b8, Kf4—f6; Db8—d8, Kg5—f4; Dd8—d6. Kf4—f3; Dd6g3, Kf3e2; Dg3—h2, Ke2—el; Dh2—f2, Kei—dl, Pg4e3, Kdl—cl; Df2—el; Kol—b2; Pe3—dl en wint. De varianten spreken voorziohzelf. ,j „EEN DOMINO-PROBLEEM" Twee oude heeren zaten in de soos. Na een partijtje biljart verlangden zU naar rust, maar wilden toch af leiding hebben, zoodat zij, daar zij niet konden dammen of schaken, gingen domlneeren. Na afloop daarvan, hield mijnheer Appelzuur een der steenen in zijn vuist en vroeg aan mijnheer Zuurappel of hij nu kon raden welken steen hU nu ln zijn hand hield. Uit gekheid zei toen mijnheer Zuurappel: als je mU een paar vragen wilt beantwoorden en een eenvoudig sommetje voor me wilt uitrekenen, dan zal ik je precies zeggen welken steen je daar hebt! Verdubbel het kleinste oogen-aantal van den dominosteen en voeg er 3 bij." Mijnheer Appel- zuur knikte ten teeken, dat dit gebeurd was. „Verme nigvuldig deze som met 5", ging de ander voort, en „tel dan het tweede getal van je dominosteen er bij op". Mijnheer Appelzuur gaf toen 71 op, waarna mijn heer Zuurappel onmiddellijk de beide getallen van den dominosteen wist te noemen! Wie onzer lezeressen cn lezers ziet daar ook kans toe? „HET SCHOT". Drie mannen twistten er over. wie 't eerst het af gaan van 't schot wist, dat aan den overkant der rivier gelost was. De eerste hoorde den knal, de tweede :-ag den rook en de derde zag den kogel dichtbij aan den oever inslaan. Wie wist 't eerst, dat er geschoten was? OPLOSSINGEN DER PUZZLES uit ons vorig nummer. No. 560. „NIEUWERWETSCHE REKENKUNDE. De vraag, van drie elf te maken door er zes bij te voegen, kan men met behulp van lucifers als volgt oplossen: No. 561. „EEN LETTERVERWISSELINGS-KWESTIE". De opgave was voor wat het aantal verwisselingen betreft voor tweeërlei opvatting vatbaar, men kan n.1. onder de zeven verwisselingen het sleutelwoord hoi>d of muls medetellen of wel het er buiten laten. In het laat ste geval krijgt men natuurlijk telkens een rijtje van 8 in plaats van 7 woorden. WU geven van elk dus twee oplossingen: hond hond muis muis hoed vond mais mais hoek vind mars maas doek vink hars raas dolk vonk hard raad wolk volk hand rand •wolf wolk rand rund wolf rund schieten in de lucht, die tot in het zenith blauw was. „Bevalt het u?" vroeg Sheridan eindelijk. „Ik wist niet, dat er iets zoo moois in de wereld zou bestaan," antwoordde Terry en haar stem beefde omdat dit de eerste woorden waren, die zij wisselden sinds hij haar hand had vastgehouden. „Het is mooi," stemde Miles toe. „Maar het zou u spoedig vervelen." „Nee, het zou mij niet vervelen het zou niet kun nen," verzekerde het meisje. „Het zal mij spijten weg te moeten gaan." Hij lachte. „Dat zou mU verwonderen. Het zou waar schijnlijk afhangen van den rijd, dien u hier zou moeten, doorbrengen. U zou New York liever niet willen ruilen voor Bousaada om er te wonen?" „Dat zou ik wel," hield Terry vol. „Ik zou niet in New York kunnen wonen! Het is er prachtig, maar slechts om er zoo nu en dan heen te gaan, als je buiten woont. Niet om er altUd te zUn. Om te leven, heb je lucht noodig en een wijde ruimte!" „Het schijnt dat u in uw hart een heel ander meisje is, dan waarvoor men u zou houden, als u ten minste uzelf kent en uw ware gedachten uitspreekt, niet slecht3 dJngen, die zoo opeens in u opkomen, doch niet duren. Kunt u u zelf voorstellen als iemand, die in een woestijn woont ?l' „Het zou goddelUk zUn!" riep Terry. „Dat wil zeggen, als..." ZU zweeg. „Ga voort. Als..." „O... ik zou natuurlUk niet heel alleen willen zUn. Het is zoo mooi in een woestyn in een woestUn als deze hier dat het treurig zou zUn om er geheel alleen te wonen, treuriger dan ergens, waar het niet zoo mooi was. Want ik zou iemand noodig hebben om mee te pra ten over de schoonheid, iemand die mij zou begrepen." „U bedoelt iemand, dien u lief hadt?" „Ik... geloof van ja." „Kunt u liefhebben?" De woorden werden gezegd, niet scherp of ruw, maar min of meer heesch, alsof het moeite kostte ze te uiten. Terry hield haar adem in. „Ikgeloof van wel," zei zij, bijna fluisterend. Haar handen hielden dc ba lustrade met een vasten greep omvat. Sheridan legde zgn hand over de hare, die het dichtst bij was en drukte ze. .Meisje," zei hij: „ik weet niet, wat je met mij hebt gedaan. Maar het is iets heel groots. Het is grenzeloos. Ik ben er niet zeker van of het niet h§t allerbeste is, wat ooit voor mU heeft bestaan. Kan het zyn, dat ik ook zoo Iets heb gedaan voor u?"

Schager Courant | 1930 | | pagina 13