RECEPTEN. HORS D'OEUVRE. Eieren hard koken, pellen, haal d dooier er uit en meng die met boter, zou gehakte pieterselie. Vul het wit hoog m< dit mengsel op en versier het met fijn ge hakte pieterselie. Salade a la Russe. 25 gr. boter wordt roomig geroer^ Hierdoor geraspte Gruyère-kaas. Hierdocj roert men een ei. Met dit mengsel bestrijj men geroosterde broodjes. Hors d'oeuvre wordt gegeten voor soep. Laat de Hors d'oeuvre nooit uitsli tend uit vischgerechten bestaan, maar e zoo afwisselend mogelijk geheel vorme Men presenteert er geroosterd brood b Hieronder volgen eenige gerechten vo hors d'oeuvre Nieuwe Haring Gevulde eieren Salade a la Russe Gruyère broodjes Rijst met ananas Olijven Tomaten en komkommers met mayonaise. Zalmrolletjes Radijsjes Sardines. Gevulde Eieren. Dit is een macedoine van groente en ge kookte visch (tong), die met zout, pepe olie en azijn wordt gemengd. Gruyère broodjes. HITTE IN DEN TREIN. Blazende en zich koelte toewuivende komen de verschillende passagiers den trein binnen. Eén meneer zat reeds veilig opgeborgen in een 2e klas wagen. Alle ramen en deuren hermetisch gesloten. Ik plof neer, maar veer tegelijkertijd weer overeind om met inspanning van alle krach ten het raam open te schuiven. En o, zalig heid, het is juist de windkant. Ik nestel mij in een hoek en als de trein gaat rijden stroomt er heerlijke frissche lucht in den wagen. Mijn hoed die nog al groot is uitgevallen, wappert gezellig op en neer. Alleen het idee, dat de wind hiervan oorzaak is, maakt me al koeler. De eenzame meneer kijkt met angstige oogen in het rond. Hij voelt „tocht". Boven zijn bol, die helaas niet dik beplant is, wor den de raampjes geinspecteerd, nog eens rammelen en schudden aan de handvatten, maar ze waren en blijven potdicht. Ik heb pret. Zou hij het wagen mijn raam te sluiten. De warmte werkt wel verlammend, maar ik geloof, dat ik nog de kracht zal hebben hem iets vreeselijks te doen. De eenzame rijst van zijn zetel overeind en loopt naar het tweede raam aan zijn kant. Ook dit wordt geinspecteerd en ge sloten bevonden. Dan richt hij zijn schreden naar de tus- schendeur en gooit deze met een smak dicht Hoofd fier in den nek geworpen, stevent hij terug naar zijn plaats. Je zou neiging krijgen op te staan een révérance te maken en te stamelen „Majesteit Ik blijf echter in gespannen aandacht voor wat komen gaat, doodstil zitten. Demonstratief wordt een groote zakdoek uit zijn zak gehaald. Een hevig getoeter, ge brul en gehoest volgt. O, arme hij is verkouden Frissche lucht lijkt mij voor deze ziekte uitstekend en ik besluit dan ook het raam open te houden. De verkouden eenzame doorboort mij met zijn blikken, waarin te lezen staat, „die dom me vrouwen Eigenwijs en ongevoelig adde rengebroed". Ik doe het heusch voor zijn bestwil, maar het lijkt me beter dit'toch niet te vertellen. Voor zijn blikken moet ik echter mijn oogen sluiten en ik probeer een tukje te 1 doen. Gelukkig zijn er nog geen radio's in den i wagen, zoodat deze jfoij niet wakker houden, maar de stilte wordt door gekuch zoo nu en dan verbroken. Eindelijk gaat de deur open en de conduc teur verschijnt om kaartjes te controleeren De eenzame vraagt aan dezen medemensch „Conducteur het „tocht" hier. Waar ligt dit .- aan". t Oncmcteur kijkt gewichtig rond en zegt: 8 „Niet mogelijk meneer, er staan geen ramen 1 tegen elkaar open". soluut voorbij De meeste modemagazijnen 'obbcn thans steeds de laatste Parijsche snufjes voorhanden en dar hoeveel 'rou wen zijn er niet. die zoo nu en dan even naar Parijs wippen om haar garderobe naar de laatste wenschen van Vrouwe Mode aan te vullen Om echter op de avondmod" terug te komen deze maakt dit jaar een zeldzaam statigen en feestelijken indruk. De rokken zijn zonder uitzondering zeer lang, voor den dans reikt de rokzoom tot aan den enkel, voor officieele gelegen heden geheel rondom tot op den grond. Vele modellen hebben iets klassieks en doen onwillekeurig denken aan de gewa den der Grieksche godinnen. Gezien de vele drapé's, genieten soepele stoffen, zooals crêpe georgette, crêpe ro- main, satijn, tulle, kant chiffon en zijden •mousseline de voorkeur. Vaak worden twee materialen gecombineerd, hetgeen tot al- lereharmantste resultaten leidt. Wat de kleuren betreft, domineeren de licht pasteltinten en verder wit en zwart Vooral wit is zeer in trek. De meeste avondtoiletten worden verge zeld van crêpe de chine schoentjes in de zelfde tint en bijpassende lange glacé handschoenen. Van deze laatsten welke jaren achter een totaal uit de mode waren, doch thans weer ir eere zijn hersteld, wordt zeldzaam veel werk gemaakt. Men gebruikt er de Zalmrolletjes Neem plakjes gerookte zalm. Haal he ve! van de paling en ontdoe ze vaj de graat. Doe bij 2 ons zalm en 2J4 on] rtaling, y ons boter, wat cayennepeper e\ een lepel room. Wrijf alles door'een fijne! ef en smeer het op de plakjes zalm. Rd deze op en zet ze op ijs. AARDAPPELSLA. Heerlijk in deze warme dagen is eei aardappelsla. Benoodigdheden koude gekookte aardap; pelen, 1 ons ham, komkommer, koude gekojkte princesse-boonen, olie, azijn, gesnipperde ui, zout, peper. Bereiding De koude gekookte aiappelen snijd: men in kleine stukjes. De ham eveneeni fijnsnijden. De plakjes komkommer, dii tevoren een halfuurtje in wat zout hebbel gestaan, uitknijpen, met de koude ge kookte princesse-boonen bij de aardar^i' \en er ham voegen en dit geheel als sli met olie en azijn aanmaken. Naar eigei smaak wat zout en peper toevoegen. Ove geheel wat fijn gehakte pieterselie. ORANJE MARMELADE. Ber.oodigd 9 groote sinaasappelen, 3 sappige citroenen, 8 pond suiker. Bereiding Rov de vruchten goed. Snijd de schil len er in vierde parten af. Ontdoe deze zooveel mogelijk van het wit en snijd ze in zoo dun mogelijke reepjes. Doe de hil- len in een geëmailleerde pan. Open de vruchten, verwijder de pitten en snijd ze in stukjes. Doe de vruchten bij de schillen en laat ze met zooveel watei bedekt, dat ze juist onderstaan, 24 uui staan. Zet dit geheel op het vuur en breng het aan de kook tot de schillen zacht zijn Voeg er dan de in den oven of au bain- Marie gewarmde suiker bij. Laat dit enkele minuten doorkoken om te zien oi de jam stijf genoeg wordt. Neme men een weinig op een schoteltje en laat 2 of 2 minuten Koud staan. Is dit na afgekoeld t€ zijn nog niet stijf genoeg, dat late men de jam nog even inkoken. Sluit de potjes pas af als de marme lade stijf is hetgeen een aardig contrast vormt met de nauwsluitende mouwen van het manteltje Deze handschoenen kieze men uit wasch- baar gazellen- of antilopeleder, eveneens ir lichte kleuren, zandkleurig of licht beige. Bij blouses zonder mouwen of bij japon- nen met trois-quart mouwen draagt mer handschoenen wier lengte aangegeven word.;. met ongeveer 8 knoopjes. Ten slotte nog een aardige vinding va een groot modehuis Bij effen blauwe ja ponnen als garneering lange zijden hand schoenen in dezelfde kleur blauw, wit ge streept of met witte moezen. OVERSCHOTJES. Als de schoonmaak voorbij is zijn meest al uit doozen en laden allerhande lapjes; kanter en lint te voorschijn gekomen. Wat hiermee te doen Opnieuw opbergen ol weggooien. Geen van deze 2 oplossingen heeft zin. Zijden lapjes, al zijn ze nog zoo klein zijn geschikt materiaal voor bedelkussens Overschotjes fluweel, satijn en zijde kan men speldekussentjes van maken of stoot- blokjes voor het pianodeks^i mee beklee - den. Wit 'Innen of batist. Met een aardi;? linnen entre-deux kunnen hier kleedjes o loopertjes voor toilet- en waschtafel va gemaakt worden. DE AVONDMODE IN AMSTERDAM Na verschillende keeren achtereen over de mode te Parijs geschrever te hebben, thans eens iets over de mode in onze eigen hoofdstad. Niet uit chauvinisme, doch om de eenvoudige reden dat de mode in 't va derland heusch niet altijd onderdoet voor die, welke in het buitenland wordt ge dragen. Zij die onlangs het grootsch opgezette Strawinsky festival te Amsterdam hebben meegemaakt, kunnen dit getuigen. Zelden zagen wij in Holland zooveel elegante yrouwen en „Dernier -cri" modellen bijeen. De tijd waarin de mode bij ons ten achter was, soms van eenige jaren, is ab- NIEUWE MODE-SNUFJES WAAIERS Op het gebied der waaiers heeft men reeds van alles verwezenlijkt kanten waaiers, veeren van paradijsvogels, moderne schilderkunst enz. Maar nu komt er weer iets nieuws op dit gebied, namelijk dat de waaier bespannen wordt met een stof welke pre cies de borduursels en de bedrukte dessins der japonnen herhalen Ziethier dus alweer een nieuw detail dat geheel passend gekozen moet zijn bij onze kleeding. Wat blijft er nu nog over ZOMERBONT. Dezen zomer zullen we vooral lichtgrijs en blond bont dragen, terwijl ook de witte her melijn zeer in den gunst is Maar men mom pelt eveneens dat het zeer goed mogelijk zou zijn dat we het zilvergekleurde zeehon denbont zullen terugzien, waaraan wij een zoo goede herinnering behouden hebben Dit bont zal dan hoofdzakelijk gebruikt worden om er kragen en mouwgarneeringen van te maken welke zoo uitstekend zullen har monieeren met de zijden tweeds en de crêpe satins, welke op het oogenblik de meest ge bruikte stoffen voor mantels zijn. HANDSCHOENEN. De mode die ons de lange rokken, de vrou welijkheid der slepen, volants en kleine capes teruggegeven heeft verdraagt geen onbedek te handen meer. We moeten dus wederom gelooven aan de handschoenen en de korte mouwen vinden als tegenstelling handschoe nen welke tot over den elleboog reiken De mqde wil dus handschoenen en dit heeft ten gevolge dat men een menigte tot nu toe ongeziene en onbekende modellen ge schapen heeft. Voor den avond zien we o a handschoenen van zwart peau de suède met maar eventjes 18 knoopjes. Gelukkig de man die zijn vrouw helpen mag deze dicht te maken, vooral wanneer zij zooals gewoonlijk veel te laat is Zwart peau de suède is niet verplichtend, men kan ook een kleur nemen die passend bij den avondjapon gekozen is. Daarnaast heeft men handschoenen van bedrukt moussefine, die als het ware een vervolg van den japon vormen tot in de uiterste puntjes der vingertoppen. Kanten handschoenen, die de rozige vleeschkleur laten doorschemeren, ziet men ook weder verschijnen. De overgang van deze laatste tot de u nog welbekende nutaines is niet groot, en de bekende kleermaker Paul Poiret heeft deze schrede gedaan. Bij de gekleede tailleurs draagt men een voudige, maar onberispelijk gesneden korte handschoenen Deze worden met één knoop gesleten en gemaakt van wit of lichtbeige waschbaar glacéleder Bij sporttailleurs ver vangt men deze door de handschoenen zon der sluiting, die van boven wijd uitstaan, Jurk met klokrok. R. HAGEDOORN Juni 1930 Een wanhopige blik verschijnt op het ge laat van den doodzieken man. „Maar conducteur, zouzou het niet mogelijk zijn, dat dat (wijst op mijn raam) gesloten wordt". „Nee meneer, ik mag uw medepassagiers geen frissche lucht weigeren". De conducteur wil vertrekken, maar ten einde raad pakt de verkouden snip hem bij z'n arm en dondert door den wagen „Dat raam moet dicht, want daar staat de wind op. Ik zal dan het raam aan mijn .kant wel open doen". De conducteur is schijnbaar onder den indruk en doet wat hem bevolen wordt. Het raam aan den kant van de eenzame wordt 10 c.M. geopend. L. B. reekening jurk met klokrok •trooi op een stuk papier na te stippe len. Geeft een punt waar de punt begint. waar de punt eindigt en op de geheele leegte van de jurk. Meet op de bovenste waterpaslijn y hw 1 af en teeken de punt volgens teekening. De plooitjes en hals kunt ook volgens teekening tee' e- nen. De berekening var. de plootjes hebben we reeds in de vorige rubrieken beschre ven. Achter kunt U geheel volgens tecke-» ni teekenen. Denk er echter om ount ev lvng als voor en zijlijnen gelijk en m~-* op de bovenste waterpaslijn yK hw 1 af. Trek de lijn van hw -f 1 en yK hw 1 door tot hij stuit op de lijn der jurk- lengt" D*> volgende week zullen wij leeren hoe U de klokrok in den vorm van de pu-f kunt teekenen. soepelste leersoorten voor en garneert ze met loovertjes of kantincrustaties. Op *t gobied van byoux overheerschen die, welke van geslepen kristal zijn ver vaardigd Zij zijn een vroolijken noot op de overigens vrij sobere toiletten. De avondmantels zijn dit jaar, in tegen stelling met de japonnen tamelijk kort en 'an onderen nauwsluitend. Dikwijls zijn zij va- dezelfde stof als de japon en rijk met vossenbont gegarneerd. Andere mo dellen zijn van velours, brocaat. hermelijn of zomerbont en vormen in combinatie met de lange japon een vorstelijk geheel. Hoe moet men een patroon zelf knippen In de komende weken zullen we bij gaande jurk teekenen. U begint op bekende wijze het grond-

Schager Courant | 1930 | | pagina 20