Coöperatorsdag 1930. SLUIT U AAN U SPAART TERW2JLU UITGEEFT Binnsiilandsch Nieuws. BU Gemengd Nieuws. Het vlootplan van Minister Deckers. De ontvangst in de Tweede Kamer, Bezwaren en instemming. Aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp, tot verhooging der oorlogs- begrootir.g, voor 1930, waarbij, zooals men weet, gel den worden aangevraagd om een begin te maken met den aanbouw van nieuwe oorlogsschepen, is het volgende ontleend: Verscheidene led£h verklaarden tegen hetgeen hier wordt voorgesteld, ernstig bezwaar te hebben. In we zen aldus deze leden beoogt het thans door de regeering gedane voorstel een versterking van de vloot met 50 pet. Het gaat lijnrecht in tegen de uit spraak, in 1923 door de Kamer met betrekking tot de toen aanhangige vlootwet gegeven. Toen ging het om 2 kruisers, 12 jagers en 16 duikbooter;, thans wil de regeering 3 kruisers, 12 jagers en 18 duikbooten. Tegen het mindere heeft in 1923 het Nederlandsche volk zich ondubbelzinnig uitgesproken. Met de op voering van haar eischen gaat de regeering in tegen den algemeen gevoelden wensch var; vlootbeperking. Voorts achtten de hierbedoelde leden de ontwor pen vlootuitbreiding ook te eenenmale ondoeltreffend. IJ ij een conflict m het Oosten zou onze vloot toch nog slechts weinig beteekenis hebben in verhouding tot de vloten van de grootmachten. Deze leden achtten een politievloot voor Indië de eenig juiste. Van meer dan één zijde kwam men tegen deze be schouwingen in verzet. Men wees er daarbij aller eerst op, dat het hier slechts een zeer eenvoudig wetsontwerp betreft, waarbij het gaat om den eersten termijn voor den bouw van twee schepen: een krui ser en een floticljevaartuig. De regeering heeft een schema overgelegd, volgens hetwelk naar haar mee ning in de komende elf jaren moet worden te werk gegaan'. Over dien verderen aanbouw wordt echter bij dit wetsontwerp niet beslist. Daarom gaat een verwijzing naar het gebeurde in 1923 niet op. Deze leden achtten hetgeen thans door de regeering wordt voorgesteld, alleszins redelijk. Deze voorzie ning zal h.i. wijl zij over een vrij groot aantal jaren verdeeld is, uit de schatkist r.iet meer vergen dan tot dusver jaarlijks voor dit doel werd uitgegeven, Hetgeen door de regeering wordt voorgesteld, zal ze ker geen schade doen aan den goeden geest, mede door de Vlootconfercntie gewekt. Onvoldoende ver zorging van de belangen der vloot heeft een grooten achterstand in den aanbouw doen ontstaan. De mi nister staat nu voor het moeilijke vraagstuk de vloot weer op peil te brengen zonder dat daarvoor te groote financieele offers worden geëischt. Hij heeft in het thans ter tafel liggende plan getracht dit vraagstuk op te lossen. Kenige leder; betreurden het. dat de regeering niet vóór of uiterlijk tegelijk met het onderhavige wets ontwerp een ontwerp heeft ingediend betreffende de verdeeling van de booten der vloot over de Rijks- en de Indische begrooting. Deze leden waren van mee ning, dat ook de minister var Koloniën het ontwerp had moeten onderteekenen. In ieder geval zouden zij gaarne zien, dat de minister van Koloniën te genwoordig wilde zijn bij de openbare behandeling o.m. ir; verband met de bespreking der personeel- sterkte. Sommige leden stelden de vraag, waarom voor In- die begonnen wordt met een kruiser. Voor een neu- traliteitsvloto is klein materieel van de grootste waarde. Andere leder; wezen erop, dat in verband met het onderhoud, behoefte bestaat aan een reserve kruiser. Bij sommige leder; ontmoette de keuze van flottiel jeleiders voor Nederland ernstig bezwaar. Dat in West Indië oorlogsbodems zullen worden gestationneerd, vond toejuiching. De vraag was ech ter gerezen of het flottie.ljevaartuig daarvoor wel het aangewezen schip is. Naar eenige leden meenden, rechtvaardigt de overval, welke op Curagao heeft plaats gehad, deze sterke uitbreiding van bewapening niet. Gebeurte nissen als deze kunnen slechts voorkomen worden door een behoorlijken recherche- en vreemdelingen dienst. Kamer van Koophandel te Alkmaar. Woensdagavond ^eeft de Kamer van Koophandel voor Ilolland's Noorderkwartier, onder voorzitter schap van den heer S. W. Arntz, vergaderd. De voorzitter wijdde eenige woorden van hulde aan de nagedachtenis van de dezer dagen overleden heeren Th. van der Klei en J. C. Veder, eerstgenoemde oud lid der Alkmaarsche Kamer, de ander voorzitter var; de Kamer te Rotterdam. Spr. verzekerde dat beide heeren om hunne waardevolle adviezen en vaak zoo juiste inzichten de hoogachting genoten van den handel, die hun werk steeds dankbaar zal gedenken. Deze woorden werden staande door de aanwezigen aangehoord. Een adres van de Kamers te Meppol en Amersfoort met verzoek om advies over een door haar ontwor pen regeling tot registratie van borgtochten werd ter bestudeering verzonden aan de commissie voor de verordeningen. De voorzitter merkte hierbij op, dat deze zaak niet nieuw meer is, de genoemde commis sie heeft haar reeds eerder in behandeling gehad en al een onderzoek ingesteld en ook andere Kamers hebben er meermalen over gesproken, maar de mi nister wil er blijkbaar niet aan. Besloter; is om zich nog niet neer te leggen bij een afwijzende beschikkingder Spoorwegen op een ver zoek om verbetering van de accomodatie van het station te Uitgeest Er zal nu een bezoek worden ge bracht aan de directie der Spoorwegen door een de putatie, waarvoor werden aangewezen de heeren Grunwald en Nobel. Inmiddels zal het lid van de Ka mer, de heer Holster, die tevens lid is var; den Spoorwegraad, de zaak in dat college nog eens weer ter sprake brengen. Uitvoerig is gesproken over een verzoek van de Ne- derl. Fabr. van verduurzaamde levensmiddelen v.h. W. lloogenstraaten en Co. te Leiden en Alkmaar, om te pogen te bewerken dat het prov. waterleidingbe drijf in Noordholland voor groote verbruikers van water een verlaagd tarief berekent. Adressante had ereds eerder aan het PAV.B. een dergelijk verzoek gedaan, maar een weigerend ar.twoord ontvangen. Volgens de directie van het bedrijf lieten de voor waarden voor waterlevering een verlaging niet toe en moest de hand worden gehouden aan een sinds 1 Juli 1927 vastgestelden prijs van 25 cent per M3., on geacht voor welke doeleinden' het water wordt aange wend of welk kwantum wordt afgenomen, behou dens het bij abonnement vastgestelde minimum. De Kamer meende, dat adressante door dezen hoogen prijs in een slechte positie staat tegenover dergelijke fabrieken elders in het land. waar lagere waterprij- zen worden berekend voor de groote verbruikers. Besloten werd een uitgebreid onderzoek in te steller; naar de in andere provincies geldende tarieven en een goed gedocumenteerd verzoek om verlaging van de prijzen in Noordholland in te dienen. Geklaagd is over den tragen voortgang in de weg- verbetering door de provincie, speciaal wat betreft het gedeelte benoorden Uitgeest. De verkeerscommis- sic zal hare aandacht aan de zaak schenken en een adres verzenden indien zij dat wenschelijk vindt. Medegedeeld is, dat na daartoe door de Kamer ge dane verzoeken door de notarissen ir; dit district met ingang van 1 Juli verlaagde tarieven voor de veiling van onroerend goed in rekening worden ge bracht. De heer Hoogland klaagde over een verminderend enthousiasme voor de Westfriesche kaïvaalplannen, nu eenige polderbesturen en ook enkele gemeenten, die toch wel tot de onmiddellijk belanghebbenden gerekend moeten worden, weigeren een bijdrage te verleenen of het toegestane bedrag te verhoogen. Na uitvoerige besprekingen is besloten op voorstel var; den heer Nobel, om de weigerachtige colleges nogmaals tot een conferentie uit te noodigen en den leden ervan persoonlijk nog eens uitvoerige mede- deelingen over de zaak te verstrekken. Men hoopt op deze wijze te bereiken, dat Ged. Staten niet dwingend behoeven op te treden. De heer Wagenaar bracht de spoorwegtarieven1 voor aardappelenvervoer ter sprake en klaagde over weinig stabiliteit daarvan. Hij wenschte de thans toegestane verlaging met. 30 procent permanent te zien toegepast. De heer Kolster zegde in dezen zijn steun toe. MOTORONGELUK ONDER RIJNSBURG. Bestuurder op slag gedood. Onder Rijnsburg is een drie-en-dertig-jarige motor rijder in botsing gekomen met een auto en daarbij op slag gedood. Piano met een stuk yan den gevel naar beneden gekomen. Een familie in de Lischstraat te Rotterdam was Don derdag bezig te verhuizen. Teneinde het meubilair uit de woning te kunnen krijgen had men op zolder een ta kel vastgemaakt aan de hanebalken. Het touw van den takel was door een dakvenster over een uitstekend stuk van den gevel geleid en vandaar naar de straat. Men had met behulp van dezen takel bijna de piano op den grond gekregen, maar vlak voor het instrument behou den aankwam, brak het vooruitstekende stuk gevel en viel met de piano op straat. Het gevel-gedeelte, dat een oppervlakte van ongeveer een vierkanten meter had, kwam in stukken en brokken op straat terecht. Twee meubeltransporteurs, die op straat stonden om de piano te laten zakken, werden door de vallende brokken steen gewond. Een van hen brak zijn linkerbeen en zijn linker schouderblad. Hij is in het ziekenhuis aan den Bergweg ter verpleging opgenomen. De andere kwam met eenige lichte verwondingen aan hoofd en rug vrij. Beden wordt over de geheele wereld de Coöperatersdag gevierd. Het is de dag, waarop alle coöperatoren afspreken, dat zij met nieuwen last en ijver al hnn krachten zullen aanwenden ter versterking van de coöperatieve beweging. Zij beloven elkaar den strijd te znllen aanbinden tegen de steeds toenemende trust- en kartelvorming; dus meer en meer bet verbruik van Haka-artiketen te bevor deren. Zij znllen trachten steeds meer leden en verbruikers aan de coöperatieve bewe ging toe te voegen en zij doen tevens een beroep op U. $SjH Wil l: '-Jl 1 DE COÖPERATIE 1 Nap de la Mar overleden. Nap de la Mar is gisteren, jaar oud, te Den Dolder overleden. Wij zullen zijn vroolijken kop niet meer zien glunde ren, schrijft het „Hsbl.", hij zal het publiek niet meer met zijn kostelijke grapjes vermaken. Nap de la Mar. die de Napoleon der moderne Nederlandscho humoristen genoemd mocht worden, heeft voor goed van 's levens podium afscheid genomen. Dit verlies wordt door ons temeer gevoeld, daar hij de laatste jaren meer dan ooit in ernstiger werk voor het voetlicht gekomen was. Want h\j mocht dan al met klein werk vermaken, wij hebben in hem een groot too- neelspeler verloren. Als kluchtspeler en humorist behoorde hij tot de popu lairste figuren van ons land. HAVENDIEFSTALLEN. Het Tweede Kamerlid de heer Wijnkoop heeft den minister van Justitie de volgende vraag gesteld: Wil de minister meededen,' waarom geen gevolg is gegeven aan de aanklacht, welke do heer J. W. Rozenstok, op 27 Juni 1929 bij den officier van Ju stitie te Rotterdam heeft ingezonden, omtrent ver meende medeplichtigheid van de directie van de directie van de N.V. Wm. H. Muller en Co/s Erts en Scheepvaart Bedrijf aan bepaalde havendiefstallen, die in de haven van Rotterdam hebben plaats gevon den?, IJzeren spaak in het vliegwiel. Ernstig ongeval op een motorboot. Op een motorboot van de Zwavelzuurfabrlek van Ket- jen, liggende in de Haarlemmervaart voor de Wester Gasfabriek te Amsterdam is Donderdagmorgen een ern stig ongeval gebeurd. Een schipper, die met den motor van deze boot niet bekend was, wilde dien aan den gang brengen, wat niet gelukte. Hij stak een ijzeren spaak door een gat van het vliegwiel en trachtte op deze wijze den motor in beweging te brengen. Ook nu slaagde hij niet. Daarna probeerde hij het op een andere manier. Plot seling pakte de motor: de schipper, die vergeten had de staaf ijzer uit het wiel te halen, kreeg hiermee een hevigen slag op het hoofd en op het lichaam. Hij liep een ernstige hoofdwonde, vervolgens kneuzingen aan de ribben en een gebroken dijbeen op. De ongelukkige is per auto van den G.G.D. naar een der gasthuizen overgebracht. KNAAPJE DOODGEREDEN. Te Den Bosch is de 7-jarige A. K. aan de Zuidwil lemsvaart door een vrachtauto overreden. Het knaapje kreeg de wielen over het lichaam cn was op slag dood. Den chauffeur treft geen schuld. De aardbeving te Calcutta. Nadere berichten. Later worden door Reuter nog de volgende na dere bijzonderheden medegedeeld: Een aarschok (misschien waren het er ook twee, onmiddellijk na elkaar) die zoowat twee minuten duurde, werd begeleid door onderaarsch gerommel. De aardbeving heeft ook lichte schade toegebracht aan het paleis van den onderkoning. Zij werd ook gevoeld in de districten Comilla en Hooghly, maar hier werd geen schade aangericht. Volgens een mededeeling van het observatorium te Bombav, lag de haard waarschijnlijk in Assam, waar de beving zeer hevig moet zijn geweest. Volgens een mededeeling uit Gauhati in Assam zijn er tusschen 2 u. 26 m. en 8 u. 45 m. negen zware schokken ge voeld. De eerste stoot beschadigde verscheidene gebou wen. Het geheele telegrafische en telefonische verkeer is gestoord. Tal van menschen zijn gewond. Lichte aard schokken duren nog voort De spoorwegen in Ben galen zijn op verscheidene plaatsen beschadigd, maar de treinen kunnen, hoewel met verminderde snelheid, behalve twee, loopen. De mijnwerkersstaking in België. In de Borinage uitgebreid, elders algemeen. Het B.T.A. meldt uit Bergen: Het aantal stakende mijnwerkers in het bekken van de Borinage is Donderdag toegenomen en wordt op 12.000 geschat. De werkstaking is algemeen in de mijnen te Flenu, Cuesmes, Quaregnon cn Jemappes, waar de buitenlandsohe mijnwerkers, evenals de christelijke arbeiders, die gisteren nog werkten, den arbeid niet konden hervatten De staking is partieel in de andere steenkoolmijnen. Incidenten hebben zich niet voorgedaan. De werkgevers zullen de stakers voor de bevoegde regeeringsraden dagen wegens verlating van het werk zonder den gebrui- kelijken opzeggingstermijn. De werkloosheid in Engeland. Nieuwe plannen ontworpen. Reuter seint uit Londen: Als het resultaat van besprekingen tusschen de re geering en de autoriteiten der locale ressorten, die het sterkst worden gesubsidieerd is men overeenge komen verschillende plannen in werking te stellen tot het lenigen van de 'werkeloosheid door het doen uitvoeren van werken. De regocrifig is eveneens van plan, het parlement een crediet te vragen van een half millioen pond sterling, welke som zal worden besteed voor werken in de gebieden, die het meest noodlijdend zijn. Daar de goedkeuring van het par lement vereischt is, zal het parlement, dat eind Juli op reces zou moeten gaan, waarschijnlijk tot eind Augustus moeten door vergaderen. Een noodwet toegezegd. In het Lagerhuis heeft Donderdagmiddag Ramsay MacDonald in antwoord op een vraag gezegd, dat de volgende week een noodwet zal worden ingediend met betrekking tot de heerschende. werkloosheid. Ook het S aar ge bied. Ontruiming op 10 Juli. Uit Parijs wordt geseind: De „Echo de Paris" meldt, dat de rcgearimrscom- ^nissie van het Saargebied op 5 Juli zal bijeenkomen en zal mededeelen, dat de in het Saargebied, gesta- tionneerde Fransche cn Belgische troepen het land op 10 Juli zullen verlaten. Het bandietenwezen in Chicago. Bendeleden aangevallen in een politie-auto. Toen vier leden, waaronder een meisje, des avonds te Chicago naar huis werden gebracht in een politie auto, na ondervraagd te zijn over den moord op den reporter op crimineel gebied van de „Chicago Tri bune", die te veel wist, kwam er een andere auto naast rijden van waaruit het vuur op de inzittenden der politieauto werd geopend. De aanval had plaats in het zakencentrum van de stad en veroorzaakte een-paniek onder de honderden die op weg waren naar den schouwburg. Een politieambtenaar in de eerste auto beantwoordde het vuur en de menigte zocht een goed heenkomen, terwijl de kogels in alle richtingen vlogen. Een trambestuurder werd gedood, een nachtwaker gewond. De aanvallende auto ver- dween in een rookscherm. Het lot der vier onder- vraagde bendelëden in de politieauto is onzeker, daar zij verdwenen toen het gevecht begon. Blijkbaar was deze schietpartij een waarschuwing dat er meedoogenloos wraak zal worden geofend op degenen, die geheimen verraden aan de politie. Twee benden, die van het Noorden en die van hot Zuiden, strijden in Chicago om de opperheerschappij. De aan vallers behoorden tot de zuidelijke partij, in de po litie-auto zat een bekend lid der Noordelijken. SLECHT WEER IN ITALIë. Groote schade in het gebied van Foggia. Uit Rome wordt gemeld: Uit verschillende deelen van Italië komen berich ten binnen over onweders, stormen en overstroomin gen. Bij Genua werden twee personen gedood. Bij Pescara werd een badinrichting door de kracht der elementen verwoest, en door den stroom medege- sleurd. Te Prescia en in de naaste omgeving moest de brandweer meermalen optreden om menschen en dieren van den dood te redden. Bij Vicenna hebben aardstortiingen plaats gehad, die het verkeer ont wrichtten. In Foggia heeft de storm een schade van 15 millioen lire aangericht. GROEP LANDBOUWERS DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Wolff meldt uit Mayen: Te Ulmcn in de Eifel is een grooep landbouwers door den bliksem getroffen. Twee personen werden gedood, een vrouw verlamd en een jongeman zwaar gewond. De menschen waren bezig het vee van de weide naar huis te drijven. DE RESULTATEN VAN DE TUBERCULOSE BESTRIJDING IN ENGELAND. Sir Georgc Neuman, hoofd van den medischen dienst van het ministerie van volksgezondheid, in En geland, heeft op een bijeenkomst van de vereeniging ter voorkoming van de tuberculose opgemerkt, dat het sterftecijfer aan longtuberculose of tering in En geland en Wales van 3189 op het millioen zielen in 1847 is gedaald tot 709 in 1928. In tachtig jaar is de sterfte dus met driekwart verminderd. Het sterfte cijfer aan andere vormen van tuberculose is sinds 1917 gehalveerd, wat volgens Sir George een nog op merkelijker verschijnsel is.

Schager Courant | 1930 | | pagina 6