Duo HOFMAN Extra taldienst prima Billet Motorfiets Beste stuit mest mal Landbouwpaard. Een ongelukkig verloopen rijvaardigheids- proef, Gemengd Nieuws. In een vat over den Niagara-waterval. Bootongeluk in Mandsjoerije. Groote overstroomingen in het Noorden van Japan. Noodweer in Duitschland. Aardbeving en noodweer in Spanje. Relletjes in het bevrijde gebied. De Dusseldorfsche massa-moordenaar- De strijd tegen het communisme in Finland. Predikbeurten. Nagekomen Berichten. LANGEND IJ K Advertentiën. BREGITTA NEELTJE, Heldersche Kermis. Jn. van Scheijen. HOENDERPARK „LEGLUST", Ford Sedan Flink Meisje boord van het schip begeven. Hij is daar gearresteerd. Bij fouilleering werd op hem een bebloed dolkmes gevonden. Óndanks dit feit en de getuigenissen van de omstanders ontkent hij te hebben gestoken. Bij een nader onderzoek is op straat ook nog de schede van het mes gevonden. De dader is in het politiebureau aan de Nassau- kade opgesloten. DE WEGENBELASTING. De ambtenaren kannen de boeten dade lijk innen. Aan de rijksambtenaren, met de controle op de we- genbelastiing belast, is thans de bevoegdheid ver leend. meldt de „N. Rott Crt.". om bij ontdekking van overtredingen de boete dadelijk te innen, zoodat rechtsvervolging kan achterwege blijven. MET HET MES. Moordaanslag bi] Heerlen. Zaterdagavond is te Heerlen bij het Welterhuisje een 26-jarig los werkman door een 37-jarigen man uit Klimmen met een mes in den hals gestoken. De dader vluchtte, doch werd later in den avond te Voerendaal gearresteerd. Hij ontkent en beweert, dat de getroffene zichzelf gestoken heeft. Deze laat ste, die naar het ziekenhuis te Heerlen vervoerd werd, is er zeer ernstig aan toe en kon nog niet worden verhoord. Zondagavond laat is te Nieuwenhagen (L.) een 20- ■jarige Duitsche mijnwerker door een 21-jarigen Duitscher, na een woordenwisseliing, met een mes doodgestoken. Hij kreeg steken in hals rug en borst. Beide mannen kwamen van een bal. De dader werd gearresteerd. De oorzaak van het drama is on-, bekend. RADIO-CENSUUR. „Het Wilhelmus" kan nog gehandhaafd worden". De A.V.R.O. had aan den secretaris van de com missie, den heer E. P. Weber, gevraagd of „zeker lied, genaamd Wilhelmus van Nassouwe'" na afloop van den dag waarop het Algemeen Programma ver zorgd moet worden, gespeeld mocht worden. Op deze vraag is gisteren het volgende antwoord ontvangen: „Wilhelmus nog geen punt van bespre king uitgemaakt. Kan nog gehandhaafd worden.'' OPBRENGST DER EMMA-BLOEMCOLLECTE. Ruim 186 duizend guldon. De netto-opbrengst der Emmabloemcollecte heeft dit jaar f 186.710.23 bedragen tegen f 154.065,21 in 1929. De gemiddelde opbrengst der bloempjes was 12.87 cent (v. j. 11.63 cent). DOOR EEN FLAUWTE OVERVALLEN. Doodelijk auto-ongeluk te Zeist. De 53-jarige hreer van S. uit Arasterdam werd op den Drieberschen weg bij Zeist, toen hij daar in zijn auto reed, door een flauwte bevangen, met het ge volg, dat de wagen tegen een boom botste. Ernstig gewond werd de heer van S. met zijn echtgenoote, die mede in den auto zat, naar het ziekenhuis over gebracht. Daar is hij korten tijd later overleden. SCHIPPER MET HET BEEN IN EEN STAALDRAAD Op den IJsel bij Katersveer is gister een droevig ongeval gebeurd. Toen de 30-jarige schipper Moed uit Eernewoude bij' het inzwaaien van de sluizen zijn schip met een staaldraad zou vastmaken aan Ihet motorbootje, waardoor het schip werd getrok ken, geraakte hij met het linkerbeen bekneld in een kronkel in den draad. Het been werd hem onder de knie nagenoeg afgeknepen. Door sluispersoneel werd de ongelukkige schipper weggedragen, waarna spoe dig geneeskundige hulp werd gehaald. In het So- phia-Ziekenhuis is het been later geamputeerd. Van de brug af in de gracht geploft. Gistermiddag is te Amsterdam een particuliere auto, komende van de Prinsengracht.bij het nemen van de bocht, in de Spiegelgracht gestort. Het bleek dat de bestuurder bezig was met het afleggen van de rijyaardigheidsproef voor het verkrijgen van het rijbe wijs. Toen het lid der examencommissie ten wiens overstaan de candidaat-rijder de proef moest afleg gen zag, dat het bij het zwenken van de brug af mis liep, wist hij nog bijtijds uit den auto te springen: deze plofte met den bestuurder in het water, maar de examinator wist den ongelukkigen examinandus door handreiking uit den wagen en op den wal te helpen. De deerlijk gehavende auto is later door het ber gingstoestel van de brandweer op den wal gebracht. Als de candidaat na het gebeurde prijs blijft stellen op een rijbewijs, zal hij nog wel een terug moeten ko men. CONAK DOYLE. f. Slr Arthur Conan Doyle, de beroemde Engelsche schrij ver der Sherlock Holmes-romans ls Da een langdurige ziekte op 71-jarigen leeftijd overleden. Op 20-jarigen leeftijd heeft hij in Chambers Journal gedebuteerd. Na aanvankelijk geneesheer te zijn ge weest, heeft hij zich in 1890 geheel aan bet schrijven ge wijd. Nog kort geleden heeft hij een beozek aan ons land gebracht voor het houden van lezingen over het spiri tisme De waaghals om het leven gekomen. Uit New York wordt gemeld: Een waaghals, Stathakis genaamd, heeft een poging gedaan, om den Niagara-waterval over te steken. Hij had daartoe een vat laten vervaardigen, waarvan de wanden van matrassen waren voorzien, ten einde de schokken te breken. Nadat het vat in het water was gerold, verdween het spoedig uit het gezicht, doch sedert is het niet meer gevonden, hoewel berekend was, dat het na 3 uur weer aan land zou komen. Waarschijnlijk is het vat stukgeslagen of anders tusschen de rotsen beklemd geraakt, doch de hoop op redding van den waaghals is in ieder geval opgege ven. Een nader telegram meldt, dat men voorbij de versnelling, het vat ongeschonden heeft terug gevon den. Aangezien zich in het vat slechts een zuurstof- voorraad voor drieuur bevond, was de inzittende ge stikt 21 opvarenden verdronken. V.D. verneemt uit Peking: Naar uit Moekden wordt gemeld, is op de Soen- gari-rivier een groote boot met 29 personen omgesla- gen. Slechts acht Chineezen konden worden gered. De meeste slachtoffers zijn emigranten. Tal van dooden; duizenden dakloos V.D. verneemt uit Londen: Volgens een telegram uit Tokio hebben groote over stroomingen in de provincie Jamagata. ongeveer 250 K.M. ten Noorden van Tokio, groote verwoestingen aan gericht. Het aantal dooden bedraagt 27. Duizenden per sonen zijn dakloos. De rivieren zijn 5 M. gewassen. De schade wordt op ruim een millioen gulden geraamd. De spoorweg is door een aardverschuiving versperd. Brug gen en wegen werden verwoest De oogst is vernield. Persoonlijke ongelukken en materieele schade Een Wolffbericht uit Dresden meldt dat een zwaar onweer aldaar groote schade heeft aangericht. Eenige personen werden gekwetst, een man werd gedood. In tal van streken in Duitschland is het Zaterdag en Zondag slecht weer geweest. In de buurt van Berlijn viel een zwaar onweer boven de Wannsee. De booten konden met moeite veilig thuis komen. Boven Heiligerstadt, in het district Erfurt, vernielde Zondag hagel een deel van den oogst. De kelders der huizen stonden vol water ,tal van ruiten braken. Daar slechts weinige boeren zich tegen hagel verzekerd had den, beloopt de schade in de duizenden. Groote schade aangericht Omtrent de door het noodweer veroorzaakte schade meldt het W. B. nog uit Trier, dat de wijnoogst in de omgeving van Avelsberg en Kasel als volkomen verlo ren wordt beschouwd, in de naburige plaatsen zou een vierde deel zijn verwoest Te Kassei vernielde de hagel vele daken, het water spoelde zooveel steenen naar be neden, dat de dalen er geheel mee bedekt waren. In het Z.O. gedeelte van het Zwarte Woud en in de buurt van het Bodenmeer hebben wolkbreuken, gepaard gaande met hagelslag, eveneens geweldige schade aan gericht. Verscheidene slachtoffers; zware materieele schade. Naar uit Madrid geseind wordt, is in den nacht van Zaterdag op Zondag Zuid-Spanje door een hevige aard beving geteisterd, waardoor in het bijzonder Sevilla, Malaga en Cordova zijn getroffen. In verscheidene plaatsen maakte een paniek zich van de bevolking meester. Bij de aardbeving, welke tegen 11 uur plaats greep, verlieten de bewoners ijlings hun huizen, om zich in veiligheid te brengen. Gelukkig bracht de be ving geen bizondere schade toe. Niettemin overnachtten velen in de open lucht. In Mldden-Spanje woedden In denzelfden nacht even eens hevige onweders, die groote schade aanrichtten on ook vele personen het leven kostte. De provincies Se- govin, Guipozcoa, Burgos en Soria werden geteisterd door een onweder, zooals men zich niet meer kon her inneren. De oogst werd geheel vernield. In Guipoczoa trad de Oria buiten hare oevers en zette de omgeving over een groote uitgestrektheid onder water. Een auto bus, waarin een zestal personen was gezeten, werd door de watermassa's medegesleurd. De inzittenden, die zich door een overhaaste vlucht wilden redden, verdronken. In de provincie Burgos werden twee personen door den bliksem getroffen en gedood. In de omgeving van Vitorla woedde een verschrikke lijk onweder, gepaard aan hevigen hagelslag, waardoor niet alleen de oogst werd vernield, maar ook vele ge bouwen werden beschadigd. Vele boonmen werden door den gelijktijdig woedenden storm ontworteld. Meer dan 20 personen, die zich niet tijdig in veiligheid hadden kunnen brengen, werden door de instortende gebou wen en vallende gesteente min of meer zwaar gewond. Twee van hen zijn aan de bekomen verwondingen overleden. Ook in de Noordelijke provinciën van Portu gal richtten hevige onweders schade aan, waardoor de oogst werd vernield. Verscheidene personen werden door den bliksem gedood. Zij nemen een ernstig karakter aan. Plunderingen en botsingen met de politie. De actie van de nationalistische elementen tegen de gewezen Rijnlandsche separatisten heeft thans een ernstig karakter aangenomen. In verschillende ste den worden de bewoners, die verdacht worden, tij dens de bezetting met de Franschen te hebben ge heuld, gemolesteerd, waarbij de politie de grootste moeite heeft, om hen tegen de woede van de menigte te beschermen. Zoo wordt uit Trier gemeld, dat daar in den nacht 6p Zondag van verschillende huizen van separisten de ruiten zijn ingeslagen. De demonstranten zijn de huizen zelf niet binnengedrongen. De separistenlei- der en „president van politie" van Trier, Hubert Mar- zel, is naar Frankrijk gevlucht. Naar verluidt houdt hij zich te Straatsburg op. Een stap van Frankrijk te Berlijn. Wolft meldt nog uit Berlijn d.d. gisteren: Naar wij vernemen, heeft de Fransche ambassadeur De Margerie hedenavond dr. Curtius in het dept van Buitenl. Zaken bezocht om het standpunt der Fran sche regeering ten opzichte van de excessen tegen voormalige separatisten in het bezette gebied uiteen tc zetten en de bestraffing van de daarvan verdachte personen te eischen. ONTPLOFFING IN EEN VUURWERKFABRIEK. Groot aantal slachtoffers. V.D. verneemt uit New York: In de stad Asbury-Park (New Jersey) heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Door tot nu toe onop gehelderde oorzaak vloog een vuurwerkfabriek in de lucht, waarhij een groot aantal personen werden ge dood en vele anderen gewond. Tot nu toe konden vier lijken worden geborgen. DE AARDBEVING IN ASSAM. Bijna een ton schade. Reuter seint uit Calcutta: Een draadbericht uit Dhoebri in Assam meldt, dat de schade, door de jongste aardbeving aangericht, op een kleine ton gouds wordt geschat. Het stand beeld van koningin Victoria en de tempel van Shi- wa werden vernield, terwijl de hoofdmeskee, het departement van Financiën en een aantal particu liere hiuzen aanzienlijk werden beschadigd In to taal werden te Gaurali elf schokken gevoeld. DE ZUIGELINGENSTERFTE TE LüBECK. Wolff meldt uit Lübeck: Het aantal sterfgevallen bij de met het anti-tuber- culose-preparaat behandelde zuigelingen is tot 53 ge stegen. NOODWEER IN HET ZUIDEN VAN FRANKRIJK. Het vliegveld van Lyon geteisterd. V.D. verneemt uit Parijs: Hevige onweders hebben in Zuid-Frankrijk enorme schade aangericht. Te Lyon maakte een wervelwind in nauwelijks 10 minuten het vliegveld tot een ruïne. Verscheidene hangars stortten in. Zes vliegtuigen werden ernstig beschadigd. Hij herroept een deel van zijn bekentenissen Wolff meldt uit Berlijn: Naar het persbureau voor rechtzaken te Dusseldorf meedeelt, moet het verhoor van den massamoordenaar te Dusseldorf met grooter moeilijkheden gepaard gaar, dan de politie aanvankelijk veronderstelde. Bij de pogingen, om omtrent de afzonderlijke daden, waaromtrent Kurten een bekentenis aflegde, een nadere verklaring te ontvangen, sprak Kurten zich zelf dermate tegen, dat noch de politie, noch de rechter van instructie uit deze verklaringen wijs kon worden. Kurten wijzigt zijn bekentenissen voortdurend, een gedeelte er van heeft hij reeds herroepen. Daarom zou Kurten's geestestoestand thans eerst aan een onderzoek moeten worden onderworpen, waardoor het tegen Kur ten ingeleide proces uiteraard een vertraging moet ondervinden. De stand van zaken is zoo gecompliceerd, dat men er niet op behoeft te rekenen, dat de eerstvolgende maan den het hoofdproces kan geopend worden, daar zelfs het vooronderzoek nog niet afgesloten Is. SCHEEPSRAMP IN DE ADRIATISCHE ZEE. Acht menschen omgekomen. V.D. verneemt uit Londen: Uit Belgrado wordt gemeld, dat in de Adriatische Zee een Italiaansch schip in aanvaring is gekomen met het Zuidslavische stoomschip Karagcorgewitsj. Ten gevolge van de aanvaring zijn er 8 personen ge dood, 7 zwaar gewond en een 20-tal personen licht ge wond. Aan boord van de Karagcorgewitsj ontstond een paniek onder de passagiers. VERKIEZINGSONLUSTEN IN MEXICO. Vijf dooden, 30 gewonden. Uit Mexico wordt gemeld: Bij de verkiezingen voor het congres in Mexico, hadden op verscheidene plaatsen ernstige botsingen plaats. In de stad Mexico alleen werden vijf perso nen gedood en 30 gewond. De demonstratie der Lappo'ers. Met dui zenden rukken ze Helsingfors binnen. Gister hebben de Finsche nationalisten, die op zoo krachtdadige wijze de actie tegen de communisten in Finland hebben ingezet hun aangekondigde groote de monstratie in Helsingfors gehouden, waaraan gepaard ging een tooht naar Helsingfors van nationalistische boeren uit verschillende deelen van Finlana. Drie groote afdeellngen militair getrainde Lappoërs trokken reeds den nacht van te voren door de stad, om de orde te handhaven. Gistermorgen vroeg arriveerden te Helsingfors drie extra-treinen en zes lange automobielcolonnes. Op het oogenblik zullen zich te Helsingfors ongeveer 12000 Lap- po-aanhangers bevinden. De regeering publiceert heden een proclamatie, waarin verklaard wordt, dat de hui dige toestand in Finland uitdrukking vindt in den tocht der duizenden naar de hoofdstad.. De buitengewone tijd, waarin wij leven, eischt groote middelen. Slechts door het gemeenschappelijk optreden van alle patriottisch denkende kringen kan het groote gevaar gekeerd worden. De regeering wil alles doen, om het communisme te onderdrukken. Zij eischt echter van alle burgers, dat zij zich zullen onthouden van alle gewelddadigheden en van elk eigenmachtig optreden, zooals in den laatsten tijd eenige malen is voorgekomen. Gemeenschappelijk met de regeering kan met wettige middelen de patri ottische strijd gevoerd worden. De Finsche rijksdag kwam gistermiddag om twaalf uur bijeen. De Lappobetooginij. Wolff meldt nog uit Helsingfors: De groote optocht der Lappo'ers is volkomen rustig verloopen. De leden van de regeering hadden zich op de trappen van de Nlcolaikerk, op het Senaatsplein, op gesteld, om den opmarsch van 20000 deelnemers te aan schouwen. De aanvoerder der Lappo'ers Kosola hield een rede, waarin hij verklaarde, dat de regeering tot vernietiging van het communisme besloten had en de aanwezigen stonden er borg voor, datdit nagekomen zou worden. President Mannerhelm, die bU zijn verschijning stormachtig begroet was, antwoordde in het Finsch en Zweedsch en zeide o.m., dat de Lappobeweging niet naar een wijziging van de grondwet of naar de dicta tuur streefde. In den strijd tegen het communisme moest het heele volk een zijn. Het afmarcheeren van dc deelnemers ging volkomen ordelijk, onder geweldig gejuich. De heele betooging heeft door haar discipline en sterk religieus karakter een goeden indruk op de bevolking gemaakt COMMUNISTISCHE RELLETJES TE BREMEN. Tal van gewonden. V.D. verneemt uit Bremen: Bij een propaganda-optocht van de Stahlhelm door de arbeiderswijk Groepclingen werd de optocht door communisten, die reeds eenige dagen te voren in pam fletten op gewelddadigheden hadden aangedrongen, met rotte eieren, bierflesschen en stinkbommen bekogeld Toen de communisten ook de politie aanvielen, wer den zij door de bereden politie uiteengedreven. Zij trok ken de paarden aan de teugels, waarop de politie va- de vuurwapenen gebruikt maakte. Vijf-en-twlntig perso nen werden gearresteerd. Aan beide kanten zijn verscheidene personen ernstig gewond. MOTORBOOT IN DE LUCHT GEVLOGEN. Een doodo. Men meldt uit Berlijn: Op de Havel nabij Cladow is Zondagmiddag een mo torboot in de lucht gevlogen; de eigenaar, een drogist uit Charlottenburg werd tien meter verder in het water geslingerd en had zulke zware brandwonden in het ge zicht opgeloopen, dat hij de reddingsboei die men hem toewierp niet kon zien en verdronk. Zijn zwager werd eveneens gewond, doch is gered. De vrouw van den dro gist. wiens lijk nog niet Is gevonden, stond aan der oever toen het ongeluk gebeurde. DOXDERAG 10 JULI 1930. THE STAR OF HOPE RUSSION. Callantsoog. nam. 8 uur, de heer J. Sevensma. De kinderen zullen eenige liederen zingen. SCHOOLFEEST. Het uitstapje voor de kinderen der hoogste klas sen van onze o. I. s. en de R.-K. school naar Am sterdam is bepaald op 22 Juli. De gemeente betaalt dit uitstapje en van geloofsbezwaren van katholieke zijde om met de kinderen van andersdenkenden uil te gaan, schijnt dan geen sprake te zijn. POLITIE. Verloren: een ring. Gevonden: een portemonnaie met geld. NOORDSCHARWOÜDE. Uitslag verloting, wedstrijden enz. Maandagavond had de verloting plaats ten bate van de Middenstandstentoonstelling in tegenwoordigheid van het bestuur en ten overstaan van de politie. De uitslag ls als volgt: le prijs No. 148, tafelkleed; 2e pr. no. 73, electrlsche lamp); 3e pr. no. 1040, fototoestel; 4e pr. no. 134, electr. schermerlamp: 5e pr. no. 460, actetasch; 6e pr. no. 1214, tinnen-coup; 7e pr. no. 1171, papiermand; 8e pr. no. 061 mclkstel; 9e pr. no. 752, wekker; 10e pr. no. 1330, fruit mand; 11e pr. no. 739, papierbak met lux-potlood; 12e pr. no. 449, Luxedoos sigaretten; 13e pr. no. 954 (flets- tasch; 14e pr. no. 407, blik blsquit; 15e pr. no. 806, flesc'n limonade. Uitslag gehouden wedstrijden: le. Vlotbrug: le pr. P. Engering, Zuidscharwoudc; 2e pr. P. Noordwest. Broek op Langend ijk; 3e pr. dezelfde 4e pr. J. Ootjers, Noordscharwoude. 2. Sjoelbak: 1ste prijs C. Swager, NoordscharwouJe, 74 punten; 2de prijs P. Deutekom. Noordscharwoude, 74 p. (loting); 3de prijs C. Swager, Noordscharwoude, 70 punten. 3. Werpbalspel: 1ste prijs v. d. Bos, Velsen, 2de prijs J. Zijp. Zuidscharwoude, 3de prijs Ratelband, Alkmaar, 4de prijs dezelfde. Deze prijzen bestonden uit kunstvoorwerpen. Alle prijzen kunnen afgehaald worden binnen één week bij den heer Jb. Bakker, drogist, alhier. Nadien vervallen zij aan het bestuur. Wij kunnen nog mededeelen, dat de tentoonstelling officieel gesloten is door den voorzitter, den heer J. Keizer Jr., die allen lankte voor de betoonde medewer klng. Namens de standhouders sprak de heer Muijlaert het bestuur toe en ontving ieder bestuurslid een bloem stuk. Door het bestuur werd aand en zaalhouder, den heer Hop en echtgenoote een bloemstuk aangeboden. Geboren: Dochter van D. DAMMES en T. A. DAMMES-Koom. Winkel, 2 Juli 1930. Woensdag, Donderdag, Zater dag en Zondag met den dienst van 6.45 Callantsoog. Terug naar overeenkomst. Zondagnacht zal doorgereden worden naar Schagen, om streeks 1 a 2 uur van Helder. De ondernemer, Waarschuwing. Ieder is gewaarschuwd geen geld of goed meer af te geven aan mijn Echtgenoote Mej. H. H. MOE1JES— Fek, die worden vanaf heden niet meer door mij betaald C. MOEIJES. Heerhugewaard Noord, 7 Juli 1930. Maandags OPTREDEN van het in Café KREIJGER. Nieuwe Niedorp, biedt aan W.L. Fokhanen, uit Hennen 217—249. (Stam Aardema, Bergen.) Aanbevelend, C. NIEUWEBOER. TE KOOP: Een groote partij Voeraardappelen, bij P. KOSTELIJK Pzn., Hccrhugo- waard (Zuid.) 2 portieren, als nieuwe Banden, door omstandigheden te koop voor f475.—. Brieven lettei A, Bureau Schager Courant. J. BIJHOUWER, Bloemist - Winkel. TEL. 32. Levert alle soorten BLOEMWERKEN. Belast zich met koopen en verkoopen van Groenten en Fruit op de veiling te Winkel. Beleefd aanbevelend. HAARLEM. gevraagd, voor dag en nacht, per 1 Aug. of eerder. Zclfst. kunnende wer ken en koken. 2c Meisje aanwezig. Wasch buitenshuis. Adres Mevr. G. IACOBSON, Velserstraat 4, Haarlem. Te koop: wegens gezondheidsrede nen, voor spotprijs, 3'/t P.K., compleet verlicht, met duo- zitting en wegenkaart. H. PENNE- KAMP, Molenvaart 41, Anna Paulowna. te koop, bij F. A. F. GRONEMAN te Wieringcrwaard. Te koop gevraagd: een Brieven met opgaaf van prijs, leeftijd en ras, te zenden onder letter W, bu reau Schager Courant.

Schager Courant | 1930 | | pagina 3