Een luchtschip boven S c h a g e n. Binnenlandsch Nieuws. De Noorsche reis der Koninklijke familie. Zijn vrouw mishandeld. Scheepvaartverbinding Amsterdam—Rijn. W1ER1NGEN ffARMENHUIZEN ANNA PAUL0WNA WINKEL CALLANTSOOG Gemengd Nieuws. De „Graf Zeppelin" naar het hooge Noorden. De zuigelingensterfte te Lübeck. Tumult in den Raad van Deventer. Hedenmorgen omstreeks een uur of negen bewoog zich boven onze gemeente in Noordelijke richting een lucht schip. Het gevaarte, dat scherp tegen de blauwe lucht afstak, was weldra weer uit het gezicht verdwenen, geëscorteerd door een paar vliegtuigen, die het blijkbaar tegemoet waren gevlogen. Het is zeer wel mogelijk, dat het luchtschip de „Graf Zeppelin" geweest is, die gisteravond volgens de be richten, uit Friedrichshafen is vertrokken voor een reis naar het Noorden. SCHAGER LEESBIBLIOTHEEK. Dinsdagavond vergaderde de Commissie voor de Schager Leesbibliotheek, onder voorzitterschap van den heer D. Brouwer. De voorzitter memoreerde in zijn openingswoord, dat het oen gunstig seizoen is geweest voor de bibli otheek. Het aantal lezers en daardoor de uitgifte van boeken is stijgende. Met blijdschap kon spr. gewag maken van de subsidie door het gemeentebestuur van Schagen toegezegd. Verder bracht spr. dank aan allen die de bibliotheek in het afgeloopen jaar hebben ge steund en uitte zijn bijzonderen dank aan het Be stuur der Ned. Herv. Gemeente voor de wijze waarop de bibliotheek is gehuisvest, alsook de wijze waarop het de bibliotheek in andere zaken van dienst is. In het verslag van dfen Secretaris, wordt dank ge bracht aan den vorigen secretaris, den heer C. Mol, die vanaf de oprichting tot 1929 als secrötaris heeft gefungeerd en als zoodanig veel en goed werk heeft verricht. In zijn plaats is tot de commissie toegetreden mej. A. Waiboer. Aangeschaft zijn 106 nieuwe boeken, zoodat het sei zoen werd begonnen met 874' nummers. Het aantal lezers bedroeg 144, (vorig jaar 122). Uitgegeven werden 5920 boeken, (vorig jaaar 5571), 56 mappen, 58 catalogi, en 129 supplement-catalogi. Op een desbetreffend verzoek werd besloten aan het Tehuis voor Ouden van Dagen de boelken gratis te ver strekken. De commissie voor het nazien van de rekening van den Penningmeester, heeft alles in de beste orde be vonden en adviseerde tot goedkeuring, waartoe wordt besloten, en waarbij dank wordt gebracht aan den Penningmeester voor zijn accuraat beheer. De rekening sloot in ontvangst en uitgaaf op 'n be drag van f468.59H, met een nadeelig saldo van f 84.53. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werden de aftredenden, nl. de lfeeren D. Brouwer, als voorzitter en A. de Heer als penningmeester, bij acclamatie her kozen. Beide heeren verklaarden zich bereid de func tie weder te aanvaarden. Daar het den heer Ch. H. Th. Schmalz niet langer mogelijk was actief in de commissie mede te werken, werd besloten de commissie met een lid uit te brei nen. Bij het vaststellen van de begrooting voor het nieuwe seizoen werd besloten de afdeeling „jeugd-1 boeken" flink uit te breiden. Door de gestadige uitbreiding der bibliotheek was de boekenkast langzamerhand te klein geworden, zoodat besloten werd de kast te vergrooten. De toe stemming daarvoor was bereids van het College van Kerkvoogden verkregen, waarvoor de commissie nog maals haar erkentelijkheid betuigde. Met den wensch dat de bibliotheek nog lange ja>-en in gunstige condities, zal mogen voortbestaan, sluit voorzitter hierop de vergadering. Hun nieuwe verblijfplaats Bessheim. Na een verblijf van twee weken te Finse, alwaar de Koninklijke gasten in het Finse-hotel verbleven, zijn zij Vrijdag j.1. vertrokken naar het Noord-Westelijker gele gen Besheim, in het ?uid-Westen van de provincie Otta. zooals wij in ons nummer van gister meldden. De reis vormde voorwaar geen gemakkelijke route; van allo soort verkeersmiddelen als trein, motor-cars. voertuigen e.d. moest afwisselend worden gebruik gemaakt, maar niettemin kon hierdoor' des te meer worden genoten van Noorwegens afwisselend landschap, de indrukwek kende berglandschappen, de liefelijke dalen, de sombere wouden, de Indrukwekkende berglandschappen, de liefelijke dalen, de sombere wouden, de uitgestrekte me ren, de wilde bergstroomen, de indrukwekkende glet- schers en de smettelooze sneeuwvelden onder den diep blauwen hemel, hetwelk alles te zamen den vorstelijke personen een waarlijk onvergetelijk schouwspel bood. Bessheim het nieuwe pied a terre der Koninklijke gasten, bevindt zich beneden de lijn Otta Grotli Hjelle en Otta Grotli Geiranger, welke de belangrijkste ver bindingen vormen tusschen Oost en West Noorwegen. Men krijgt op deze wegen een goed overzicht van den bouw van Noorwegen. Vanuit de zee rijzen de bergen stijl omhoog, zoodat in korten tijd een aanzienlijke hoogte bereikt wordt. Naar het Oosten daalt dit hooggebergte echter langzaam en geleidelijk. Juist deze afwisseling en dit verschil in de natuur verleent Noorwegen zoo'n groote aantrekkelijkheid. Bessheim ligt aan het Besse- strand, een van de vele meren in de knik van het Otta- dal en het Gudbrandsdal; het water is hier bijna groen van het smeltend ijs. Het stadje zelf is prachtig gelegen aan den Voet van den berg Besshö, welke 2312 M. hoog is en het eindpunt vormt van de toeristen-route van Ramsvierk. Tijdens het bezoek aan deze streken zullen de Koningin en de Prinses verblijven in het Bessheim- hotel, dat op 964 M. hoogte is gelegen. Dit Hotel, dat 36 kamers en 80 slaapgelegenheden telt, is weliswaar niet zoo groot en luxueus ingericht als het Finse-hotel, doch biedt een uitstekende logeergelegenheid voor toeristen, die aan een stil buitenverblijf den voorkeur geven. De hooge gasten zullen hier eenigen tijd verblijf houden. Zoowel de Koninklijke Familie als het gevolg, dat, zoo als gemeld uit 8 personen bestaat (behalve nog het be dienend personeel, dat 11 personen telt), maken het zeer goed. Ook het weer werkt uitstekend mede, terwijl voor al de Prinses zich bijzonder schijnt te amuseeren. Des burgemeesters woorden gingen verloren ln de herrie, door de beide Edelachtbaren gemaakt. Toen de zitting gesloten was, wilde de heer Roe- bers den heer Gerritsen in de gang van het raad huis te lijf gaan. Raadsleden, wethouders en boden trokken hem herhaaldelijk terug, totdat hij zich los rukte en den heer Gerritsen per fiets op straat ging vervolgen. BRAND IN HET PROV. ZIEKENHUIS TE MEDEMBLIK. Een verpleegde stak zijn bed in brand. Uit Medemblik wordt aan Het Volk gemeld: Maandagochtend om ruim 5 uur werden wij opge schrikt door de brandsiree va 't Prov. Ziekenhuis alhier. In minder dan geen tijd was de directie, als mede een groot deel van het personeel van het Zie kenhuis aanwezig. De brand ontstond doordat een verpleegde zijn bed in brand had gestoken. Deze verpleegde had den dag tevoren bezoek gehad van familie en van deze luci fers gekregen. Het mocht den eérstaankomendon spoedig geluk ken, door middel van de binnenleiding, het vuur te dooven. Begrijpelijkerwijze was er, ondanks het vroege tijd stip, groote toeloop van nieuwsgierigen. Het. verdient toch wel aanbeveling aan verpleegden van dergelijke inrichtingen geen doosjes met lucifers te geven. DURE TULPEN GESTOLEN. Dezer dagen is te Hoogkarspel een brutale diefstal gepleegd. Op een stuk bouwland, in huur hij de N.V. „Leer- hoeve", zijn n.1. 35 regels tulpenbollen van de dure soort „Rose Copland" uitgerooid. Volgens deskundi gen bedraagt de waarde minstens f1500. Van de da ders nog geen spoor. Een lastige arrestatie te Den Haag. Maandagavond omstreeks tien uur arresteerde de politie in de Boekhorststraat te Den Haag een man, die tijdens een woordenwisseling met zijn vrouw, deze tegen den grond geslagen en tot bloedens toe verwond had. De arrestant verzette zich door rukken en trekken tegen zijn overbrenging naar het politiebureau en werd in dat verzet geholpen door een zijner kennissen die plotseling een der agenten aanviel en dezen tegen den grond wierp, waarop hij vluchtte, doch later weer werd gegrepen. Op het bureau Prinsestraat werd tegen den arres tant, zekeren v. d. H., wonende aan het Spui, proces verbaal opgemaakt, waarna hij den nacht in het hoofd bureau heeft moeten doorbrengen. Tijdens de overbrenging ontstond in de Schoolstraat een oploop, waarop de politie deze straat voor enkele oogenblikken afzette. De totaalkosten zullen 65 millioen be dragen. Ingediend is het verwachte wetsontwerp tot aanleg van een scheepvaartverbinding van Amsterdam met den Boven-Rijn ten behoeve van de Rijnvaart en ver betering van den vaarweg naar Vreeswijk ten be hoeve van de binnenscheepvaart. In dit wetsontwerp wordt bepaald dat van Rijkswe ge zal worden aangelegd en onderhouden een scheep vaartkanaal van Amsterdam naar den Boven-Rijn, dat gevormd zal worden door verbetering van net Merwedekanaal tusschen Amsterdam en Utrecht en door het maken van nieuwe kanalen tusschen Utrecht en de Lek omtrent Wijk-bij-Duurstede en tusschen de Lek omtrent Ravenswaay en de Waal omtrent Tiel. (Art. 1). Van Rijkswege zal voorts worden aangelegd en onderhouden een zijtak van het onder artikel 1 be doelde scheepvaartkanaal van Utrecht naar Vrees wijk (art. 2). Tot uitvoering van de in art. 1 bedoelde werken zal niet worden overgegaan dan nadat de belangheb benden zich tot genoegen van den Minister van Wa terstaat hebben verbonden, een derde gedeelte in de kosten van die werken bij te dragen. Het voorgestelde plan. Onder voorbehoud,, dat verdere bestudeering bij de uitwerking van de kanaalplannen wijziging zal kun nen grengen in tgeen mei zich thans daarvan voor stelt en onder vermelding, dat speciaal wat betreft den zijtak van Utrecht naar Vreeswijk en de aan sluiting van het nieuwe kanaalvak Utrecht—Wijk bij Duurstede aan de bestaande kanalen bij Utrecht de minister zich de noodige vrijheid wenscht voor te behouden, wordt omtrent de plannen het volgende medegedeeld: Het is de bedoeling van Amsterdam tot omtrent Utrecht het bestaande Merwedekanaal voor de Rijn vaart en voor de binnenscheepvaart te verbeteren, om van Utrecht tot den Neder-Rijn in de omgeving van Wijk bij Duurstede en van Ravenswaay tot om trent Tiel door de Betuwsche tusschen den Neder- 'Rijn en de Waal nieuwe kanalen voor de Rijnvaart aan te leggen, terwijl van Utrecht naar Vreeswijk oen zijtak ten dienste van de binnenscheepvaart zal worden gemaakt. Het kanaal tusschen Amsterdam en Wijk bij Duur stede-met zijtak naar Vreeswijk zal zooveel mogelijk gemeen liggen met het Noordzeekanaal. Het Betu wepand verkrijgt een zoodanig peil, dat bij waterstan den op den Neder-Rijn onder 5.50 m. N.A.P. het kanaal in open verbinding met den Neder-Rijn zal staan. De verdeeling der kosten. INBRAAK IN DEN HAAG. Voor ruim f 1300 vermist. Bovenburen van het perceel Laan van Nieuw Oost- Indië 227, Den Haag, bemerkten Maandag, dat in de voorkamer van genoemd perceel alles in wanorde ver keerde. Het huis wordt bewoond door de familie De L., die met vacantie buiten de stad vertoeft. De bu ren waarschuwden toen familie van De L. en de po litie, die een onderzoek instelde, waarbij bleek dat inbrekers hun slag hadden geslagen in den nacht van Zaterdag op Zondag. In één der slaapkamers was een kast opengebroken, waaruit gestolen zijn ongeveer 80 gulden en een aantal bijouterieën, ter waarde van f 1300. Van de daders nog geen spoor. OVERREDEN EN GEDOOD. Gisteraond is het 11-jarig zoontje van den landbou wer J. Bouterse té Kruiningen door den auto van den vrachtrijder v. Paasse te Kruiningen overreden door dat hij van de treeplank viel waarop hij gekropen was zonder dat de chauffeur het wist. De jongen was on middellijk dood. Gistermorgen is langs den weg bij Kwadendam- me het lijk gevonden van den landbouwer P. Tijk uit Schore. De fiets en het hoofddeksel van het slacht offer lagen 'n eind verder. In de onmiddellijke nabij heid was een boom beschadigd, ook waren duidelijk sporen zichtbaar van automobielen. Vermoedelijk is hier sprake van een aanrijding met een auto. Nagekomen Berichten. De gewone jaarlijksche paardenkeuringen zullen op 9 Augustus a.s. te Hippolytushoef worden gehou den. De heer J. C. Kooij heeft van zijn land in de Elft een bouwterrein verkocht aan den heer J. H. Dui- mering, welke er door den aannemer S. Blaauboer een burgerwoonhuis op laat bouwen. Dinsdagavond half negen vergaderde de Vereeni- ging ter bevordering van getrouw schoolbezoek te Hippolytushoef in Hotel de Haan, Aanwezig zijn 12 leden. De voorzitter, de heer N. Kaan. opende met welkom en sprak zijn voldoening uit over het wel slagen van het gehouden groote feest op 1 Juli jl. Nu volgen de besprekingen over het feest der klei nen. De secretaris, de heer H. Wilms, leest de notu len der vorige vergadering, welke onveranderd wor den goedgekeurd. Besloten wordt vervolgens om met 138 kinderen per autobus naar Huisduinen te gaan op 25 Juli a.s. Corn. de Haan zal voor autobusruimte zorgen. Als geleiders gaan mede het onderwijzend personeel cn nog 2 bestuursleden. Verschillende kin deren kunnen door ziekte niet deelnemen aan het feest en zullen een cadeautje ontvangen, naar eigen keus. Mej. Dito stelt voor, om de kinderen in 't vervolg zelf te laten sparen, om het feest te bekostigen, door wekelijks enkele centen mede te laten nemen. De re den daarvan is, dat zoo buitengewoon slecht op de lijsten wordt geteekend. Dit is inderdaad zoo. Ge middeld kost het feest per kind bijna drie gulden. Er zijn ouders welke 3 tot 5 kinderen op school heb ben en 50 cent of een gulden teekenen; er zijn er ge lukkig ook die meer geven, maar het neemt niet weg, dat gemiddeld veel te laag wordt geteekend. Et- zijn ook menschen welke teekenen en geen kinderen op school hebben en dat is dan ook wel gelukkig, maar toch moet er iets gebeuren. Het voorstel wordt echter niet aangenomen, daal de meesten van meening zijn, dat sparen ook niet gaat. Over deze aangelegenheid wordt nog veel ge sproken en we zullen hopen dat het volgend jaar he ter is. Mej. Duijvetter zou het willen tegengaan dat de kinderen zoo buitengewoon veel snoepgeld medone- men. De ouders zullen er van op de hoogte worden gesteld en worden verzocht geen snoepgeld aan de kinderen mede te geven. Zieke kinderen is lastig onderweg. Geef de kinderen aan etenswaar ook me de wat U zelf wcnscht dat ze gebruiken Verder niets meer aan de orde zijnde, sluit vooizit- ter met dank voor de aangename en zakelijke be sprekingen de vergadering. Onze plaatsgenoot, de heer N. L. J. Zillinger Mole naar. slaagde aan de Universiteit te Groningen voor het Candidaatsexamen in de Medicijnen. De heer Ds. M. A. G. Vorstman, alhier, is gekozen tot bestuurslid der Noordhollandsche Predikantenvereeni- ging. Tot boekhouder bij de Coop. Broodbakkerij en -Ver- bruiksvereenlging „de Tijdgeest" alhier, is benoemd de heer R. Korver. thans controleur bij de Coöp, Zuivel fabriek „Westfriesland". Zondag 6 Juli gingen een 25-tal bezoekers van de Evangelisatie-samenkomsten te Alkmaar, per autobus naar Callantsoog en Julianadorp. Het eerste bezoek gold Callantsoog om daar het nieuwe gebouwtje voor de Evangelisatie „De Ster der Hope" te bezien. Het zaal tje zag er keurig uit. Wij hopen, dat door de prediking van Gods Woord door den heer Sevensma, die plaats voor velen nog ten zegen mag zijn. Nadat genoemde spreker een woord tot ons had gericht, werd een be zoek gebracht aan de kerk. Te 5 uur werd de tocht voortgezet naar Julianadorp, waar te kwart voor 8 een dienst werd gehouden in De Ster of Hope Mission, door den heer Sevensma, terwijl werd gesproken uit Matth. 22. Er werd met aandacht geluisterd. Hij bepaalde er ons dan ook steeds hij Joh. 3 vers 3: Tenzij dat iemand wederom geboren worde, hij kan het Koninkrijk Gods niet zien. De zangvereeniging van de Star of Hope Mission zong eenige liederen. Ook het woord dat in dit gebouwtje gebracht wordt, is menigeen tot zegen. Te 10 uur werd de terugreis aanvaard. Moge voor allen deze dag als een aangename herinnering zijn en blijven. BRUTALE HOTELDIEFSTAL TE KARLSBAD. Gcvelklauteraar bemachtigt grooten buit. Naar uit Karlsbad wordt gemeld, werd gister in de vroege morgenuren in het hotel Imperia! een brutale inbraak gepleegd, waarbij juweelen ter waarde van 3 millioen kronen gestolen werden. Een geveiklauteraar drong de kamer binnen van een Amerikaansche dame, die te Karlsbad een kuur ondergaat en stal een pare'.- collier bestaande uit 91 groote echte parels ter waaide van 92.000 dcllar. een ring met een grooten briljant en verschillende kleine briljanten ter waarde van 4.500 dol lar. Als het weer het toelaat zal men naar Spitsbergen gaan. Wolff meldde gisteren uit Friedrichshafen: De „Graf Zeppelin" zal hedenavond om haTf twaaM opstijgen voor zijn tocht naar Scandinavië. Vflbr deze vlucht, waaraan twintig passagiers deelnemen, is het luchtschip gecharterd door de Zwitsersche automobiel club. Het luohtschip zal van Friedrichshafen recht streeks koers nemen naar de Zuid-Westelijke kusten van Noorwegen en daarna langs de Noorsche kusten vliegen naar de stad Hammerfest en de Noordkaap. Of van daar uit nog een bezoek gebracht zal worden aan Spitsbergen, hangt van de weersgesteltenis af. Een besliste uitspraak hieromtrent heeft het commando van het luchtschip niet gedaan. De duur van den tocht wordt geschat op drie dagen. Dr. Eckener heeft het commando. Onder de passagiers bevindt zich ook de bekende Afrikavlieger Mittelholzer uit Zurlch. Het luontschip heeft brandstof bij zich voor een on onderbroken vlucht van vier en een halven dag tot vijf dagen. Op den terugtocht zal ofwel dezelfde route als bij de heenvlucht genomen worden of over Zweden cn Finland gevlogen worden. Het luchtschip zou Vrijdagavond of Zaterdag landen. Steeds meer ontstemming onder de ouders. Wolff meldt uit Berlijn: De verklaringen van het rijksgezondheidsbureau over de schuld van de zuigelingensterfte te Lübeck hebban, naar de bladen melden, bij de ouders te Lübeck groote ontstemming gewekt. De ouders zijn van meening. dat men tegenover de schuldigen niet met de noodige ob jectiviteit is opgetreden. Op uitnoodiging van een comité te Berlijn zullen in den loop van de volgende week vertegenwoordigers ven de ouders te Lübeck in een bespreking te Berlijn nieuw materiaal tegen de sanitaire autoriteiten ln Lübeck IR» brengen. Men maakt den sanitairen autoriteiten het verwijt, drit ze over den werkelijken toestand van de ziek geworden kinderen al te optimistische berichten gepubliceerd heb ben. Om te bereiken dat deze zaak definitief wordt opge helderd en tegen de verantwoordelijke personen een vervolging zal worden ingesteld, zou men ook een beroep doen op het ministerie van binnenlandsche zaken. GROOTE BRAND IN ZUID -TIROL. Dinsdagochtend brak te Schlanders In Zuid-Tirol een brand uit, die zich met enorme snelheid uitbreidde en in totaal 13 woonhuizen en 5 zakengebouwen in de asoh legde. De bevolking, die zich op de akkers bevond, werd door het luiden van de stormklokken naar het dorp teruggeroepen. Er kon slechts weinig gered wor den. De schade is zeer aanzienlijk. PASSAGIERS VERKEER OVER HET KANAAL. Met vliegtuigen. Uit een statistiek van het Engelsche ministerie van transport en verkeer blijkt, dat in 1920 in totaal 6500 personen per vliegtuig het Kanaal in beide richtingen zijn overgestoken. Dit cijfer was in 19?9 gestegen tot 48000 menschen, die uit Engelsche luchthavens vertrok ken zijn, hetgeen een gemiddelde geeft van 180 passa giers per dag. Op 3 werkdagen was er geen enkele passagier en op 17 dagen waren er minder dan tien, maar in den zomer waren er ook meerdere dagen met 500 pasagiers en meer tot een maximum van 688 op één dag. HET ONGELUK MET EEN WATERVLIEGTUIG RIJ BORNHOLM. (Zie ook elders in dit nummer.) Wolff meldt uit Kalmar: Volgens een hier bij de vlieghaven ingekomen be richt is het in de buurt van Bornholm verongelukte watervliegtuig nu gezonken. Men vermoedt, dat de 3 vermiste inzittenden niet uit de cabine hebben kunnen komen en verdronken zijn. Later wordt nog uit Berlijn gemeld: De Deutsche Lufthansa heeft den heelcn dag uit alle macht naar de vermisten gezocht. De Duitsche torpedoboot T 151 is ondanks het slecht» weer op zoek gegaan, maar meldde draadloos, dat men op de plaats van het ongeluk geen spoor van het vlieg tuig. noch van de inzittenden gevonden heeft. Ook de Zweedsche en Deensche marine hebben vaartuigen uitgezonden. MEXICAANSCHE BOEREN SLAAGS. Tien dooden en vele gewonden Uit Mexico City wordt gemeld: Uit Autlan, in den staat Guannjuato. wordt c- meld, dat bij een gevecht tusschen boeren uit Hui- cahi en Zoyatlan, ontstaan door een geschil uver landerijen, tien boeren werden gedood en verschei den gewond. GROOTE DIEFSTALLEN BIJ EEN VLIEGREOI MENT TE WARSCHAU. V.D. verneemt uit Warschau: De Pooïsohe overheid is op het spoor gekomen var. rroote diefstallen gepleegd bij het le vliegregiment t' Warschau. De magazijnmeester van het regiment er 20 medeplichtigen zijn gearresteerd. Uit de maaazij ncn zijn groote hoeveelheden olie en benzine ont vreemd. De schade bedraagt ongeveer 100.000 zloty. ONBEWAAKTE OVERWEG. Wolff meldt uit Grosskreuz: Een auto met zestien inzittenden is gisteravond dom een uit Lehnin komenden trein op een onbewaakte»» overweg overreden. De auto werd ongeveer 15 moto, meegesleept. Een persoon is gedood, die zijn zwaar en verscheidene zijn licht gewond. RUIM TWEE MILLIOEN WF.RKLOOZF.N IN DUISCHLAND. Strgerwald over werkverschaffing. Wolff meldt uit Berlijn- In de sociaal-politieke commissie van den Rijksd.i? deelde de rijksminister van Arbeid dr. Stegerwald ne den mede. dat volgens de nieuwste gegevens het aanta wcrkloozen in Duitschiand in totaal 2.146.091 bedraagt De uitvoering van het werkverschaffingsprogram, *1 dus de minister, wordt zooveel mogelijk bespoedigd. D spoorwegen en de posterijen zullen reeds binnen z-j.y korten tijd groote bestellingen bij de industrie plaatstn In totaal ,zal bijna een mllüard mark ter beschikkirq worden gesteld, waarmede in de naaste toekomst 200,00» a 300.000 personen aan werk geholpen zullen worder VIERVOUDIGE MOORD IN BULGARIJE. V.D. verneemt uit Sofia: In een dorp bij Phillippope] heeft een boer zin oom, zijn tante en hun beide kinderen tijdens werk zaamheden op het land gedood. De moordenaar, di. volkomen toerekenbaar is, was ten gunste van deze» oom onterft en moest, bij hem als daglooner werke Hij is gevlucht Een „uitnoodiging" om „mee naar bui ten te gaan". Aan het slot der gisteren gehouden raadszitting te Deventer is een groot tumult ontstaan. De heer Gerritsen (Com.) interpelleerde over de maatregelen door B. en W. genomen bij de bestrij ding van paratyphus te Deventer en hij beweerde dat Ik en W. te laat hadden gelet op de waterleiding. Toen daarop de heer Roebers (S.P.), lid der '.om- missie voor de waterleiding, het voor de waterleiding o^iiam en zeide, dat het den heer Gerritsen om niets anders te doen is, dan om „bombarie" cn „sensatie" riep de heer Gerritsen uit dat de heer Roebers zoo'n politiek voert, om zooveel mogelijk menschen aan zijn sigarenkraam te krijgen. (De heer Roebers staat nl. met oen sigarententje op verschillende markten). Deze laatste qualificaties gaven de heer Roebeis aanleiidng om op te staan, en den heer Gerritsen uit te noodigen mee naar buiten te komen en af te re kenen. De burgemeester, mr. Wittewaal, opende een roffel, vuur met den hamer om de orde te herstellen. Hij gelastte den heer Roebers te gaan zitten en richtte zich tot den heer Gerritsen, deze er op wijzende, Jat hij dit in den Raad alles straffeloos kan zeggen, maar dat hij voor zijn fatsoen toch zeker niemand mag be- leedigen, zooals liij den heer Roebers heeft gedaan. Van de totale kosten ten bedrage van ongeveer 65 millioen zal een som van ongeveer 6 millioen ten laste van het Rijk komen. Er blijft dan rond 59 mil lioen over, waarvan ten laste van belanghebbenden komt een derde ge deelte of ongeveer 19.6 millioen. Onder die belanghebbenden neemt de gemeente Am sterdam een eerste plaats in. Op goeden grond mag worden aangenomen, dat deze gemeente haar lan- deel op eenzelfde percentage zal willen stellen als voor de bijdrage in de kosten van de verbetering van het Noordzeekanaal is geschied, en wel op 27 7/9 pet. of vijf zesde gedeelten van hetgeen van belanghebbenden wordt gevorderd. Haar aandeel zou dus naar de gegeven raming ongeveer 16.4 mil lioen beloopen. Voor de andere belanghebbenden blijft dan over 3.2 millioen. DE SCHADE DOOR HET NOODWEER BIJ WESEPE. Geschat op 180.000. l'it Deventer wordt gemeld: Enkele deskundigen hebben de schade, door het jongste noodweer in de buurtschap Wesepe toege bracht, geschat op f 80.000. Officiecle cijfers zijn ech ter tot nu toe niet bekend. Naar verluidt, heeft hot ge meentebestuur van Olst zich in verbinding gesteld met den Commissaris der Koningin in Overijsel, Ba ron van Voorst tot Voorst, inzake eventueele steun vcrlcening aan de getroffen landbouwers. Het bezoek aan de getroffen streek was gisteren groot.

Schager Courant | 1930 | | pagina 3