SchagerCourant Tweede Blad. JAN KUBELIK. Uit onze Omgeving, SCHOP RL. ST. MAARTEN LANGENDIJK Z IJ P E W1ER1NGEN KOEGRAS Openluchtspelen te Wisby. Marktberichten. Ingezonden Stukken. Gemengd Nieuws. De Vesuvius in werking. Vliegtuigongeluk op de Oostzee. Woensdag 9 Juli 1930. 73ste Jaargang. No. 8692 1880 5 Juli 1930 „Glücklich ein Vagabund zu sein und zu Wandern mit der al ten Geige." DE GLOBE-TROTTER IN AVONDKLEEDING. Dezer dagen herdacht de vermaarde Tsjechissche vi ool-virtuoos Jan Kubelik zijn 50sten verjaardag. Hij werd te Praag uit zeer eenvoudige ouders geboren. Toen zijn vader, die van beroep timmerman was, een oogziekte kreeg en daarom vreesde blind te worden, ging hij, om later met muziek zijn brood te kunnen verdienen, viool les nemen. Gelukkig is dit nooit noodig geweest, daar de ziekte na zes weken genezen was. Eenmaal met een bijzondere liefde voor de muziek be zield, ging vader Kubelik bovendien nog piano en con trabas leeren. Toen Jan zes jaar was, wilde hij ook met alle geweld viool spelen. Zijn vader moet bij deze gele genheid de historische woorden hebben gesproken: „Janneman, wij zullen jou eens een beetje vioolles ge ven". Het ging zeer vlug; de techniek scheen Jan aan geboren. Bij zijn achtste jaar trad Kubelik reeds op te Praag, ging op zijn twaalfde jaar naar het conservato rium, waar hij les kreeg van den grooten Sevcik, en trad, na zijn studies, 18 jaar oud, beëindigd te hebben, Dog hetzelfde jaar op. De tournees begonnen kort daarop; Parijs, Londen, Budapest en Weenen werden bezocht. In 1905 kwam hij voor het eerst in Nederland en concertreerde te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Op 26-jarigen leeftijd huwde hij met een Hongaarsche, die hij op een concert had leeren kennen. De familie woont sinds 1922 In Abbazia op villa „Rosalia", welke wegens haar be slotenheid „vaticaan" wordt genoemd. Kubelik heeft zijn ideaal: het schrijven van een ope ra, tot nog toe niet kunnen verwezenlijken; wel schreef hij verschillende viool-concerten,i waarvan het eerste da teert uit 1916. Na zijn eerste bezoek aan Nederland in 1905, keerde hij hier weer in 1924. In 1928 bezocht hij Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht en nog acht andere plaatsen. Daarna is hij scheep gegaan naar Britsch-Indië, om vervolgens onder auspiciën van den impressario Ernst Kraus een wereldtournee te maken naar Japan, Zuid-Amerika, Australië, Zuid-Afrika »n ook Nederlandsch-Indië. Van de andere plaatsen en lan den .welke hij bezocht, noemen wij Palestina, Roemenië. Polen, Parijs en Brussel. In deze laatste stad bezocht hij den ouden virtuoos Isay, die een oprechte bewonde ring voor Kubelik koestert, vooral voor diens laatste vioolconcert. Zijn program vermeldt meestal klassieke werken, daar deze zijn voorkeur genieten. Bach, Beetho ven, Schubert, en Haydn zijn hem sympathiek, maar het meest houdt Kubelik van Mozart. „Deze brengt on eindige vreugde, de hoogste die een mensch kan genie ten," zoo verklaarde hij zelf. De prachtige viool, welke Kubelik bezit, is een Stra divarius, waarvoor hy f 125.000 heeft betaald, hetgeen iets minder is dan de z.g. 2% millioen, welke hij volgens de gangbare mcening ervoor betaald zou hebben. De tour- nées nemen begrijpelijkerwijze het geheele leven van dezen artlst in beslag. Weliswaar is hij geen zigeuner kind, maar hij verklaarde toch in alle oprechtheid- „Glücklich ein Vagabund zu sein und zu Wandern mit der alten Geige". Is Kubelik niet op tournée, dan is hij thuis, want na zijn kunst leeft hij voor zijn vrouw en zeven kinderen. Thuis vindt hij het kalm en gezellig, voelt hij zich niet de „globe-trotter in avondkleedlng". Hij ontvangt er weinig of geen gasten en gaat ook nooit op bezoek, maar leeft er rustig en tevreden. Drukken hem zorgen, dan neemt hij de viool, die alle zwarigheid van hem weg neemt. Op deze wijze maakt hij tot werkelijkheid, wat hij •self zei de over de muziek: „Muziek moet verheffen en optimistisch maken, zij moet je in verbinding brengen met het hoogere, met het absolute." Het Zomerfeest van de V.V.V. alhier belooft dit jaar •chltterend te worden en alle overige te overtreffen. De grootste attractie,die de commissie 't meeste werk geeft, Is wel het nummer, waarmee Zondag 27 Juli het feest geopend wordt. Dan heeft n.1. de opvoering plaats van het sprookje of de legende zoo men wil, van „de Rat tenvanger van Hameien". Zooals men weet, is dece le gende ontstaan door de groote rattenplaag, die 't stadje Hameien teisterde. De Schout en Schepenen vergade ren en bespreken uit den treure deze plaag, dit 't stadje dreigde ten onder te brengen. Daar komt uit de saam- gekomen menigte de Rattenvanger naar voren, die be looft voor 100 goudstukken 't stadje van de plaag te bevrijden. Hij wordt daartoe na eenig loven en bieden gemachtigd en terwijl hij zijn fluit bespeelt, zien we uit de huizen de ratten, (hier door een 50-tal kinderen in rattencostuum voorgesteld) verschijnen en den fluitspe ler volgen op zijn schreden. Hij verdwijnt met hen in een grot en komt om zijn belooning. De menschheid bleek eohter in den goeden ouden tijd al even weinig betrouwbaar als in onze verlichte eeuw; de vroede va deren weigeren de belooning uit te keeren. Dan neemt de Rattenvanger opnieuw zijn fluit en lokt nu de kin deren naar buiten, die 't zelfde lot van de ratten moe ten ondergaan. Nu echter loopen de moeders te hoop en maken het den Schout en zijn schepenen zoo lastig, dat zij besluiten 't verdiende loon uit te keeren. Ziehier in korte trekken de inhoud der legende, die zich zeer goed leent om in de open lucht vertoond te worden. De commissie ontving hiervoor de belangelooze me dewerking van de tooneelvereeniging „Nieuw Leven", wat zeer op prijs wordt gesteld. We kunnen niet over elk nummer zou uitwijden, daar zou vreezen .wij, de redactie tegenop komen. We zullen dus in vogelvlucht het programma de revue laten passeeren. Zondagmid dag dus eerst „De Rattenvanger van Hameien", daarna kinderspelen, concert, fanfarekorps „De Vriendschap", en tot slot gemaskerd bal. Maandagmiddag de Rijvereeniging „West-Friesland", dje met een 20 tal paarden haar zeer interessante de monstraties zal geven, daarna volksspelen, balchampétre en om 8 uur de attractie, n.1. concert van „Schoorls Ge mengd Koor", en Bergens Mannenkoor; belde onder leiding van den heer Jonker. We behoeven over deze belde koren niet veel te zeggen, de zang is altijd su bliem en klinkt op een mooien zomeravond in een om geving, als alleen Schoorl kan bieden, buitengewoon mooi. Een afgeschut platform zal er voor zorgdragen, dat 't gezongene goed wordt weergegeven. Tot slot 't altijd mooie vuurwerk, wat het met de dui nen als achtergrond, schitterend doet. Vermelden we nog dat de buurtcommissie voor een fantastische verlichting zal zorgen, dat er op het ter rein diverse kermisvermakelijkheden zijn, waaronder de welhaast uitgestorven „gegyone" draaimolen, dan hebben we niet te veel gezegd, toen we in den aanvang beweer den, dat 't feest, dat van vorige jaren zal overtreffen. Nu nog goed weer en Schoorl kan weer duizenden menschen op haar terreinen ontvangen. Door aanplakking van groote biljetten en door omme gang in de buurten, opgeluisterd door schallende fanfa- re's was bekendheid gegeven dat alhier was gearriveerd het circus „Charles Mark", het alom bekende en ge vierde paardespel en andere attracties, hetwelk denzeif- den avond (Maandag) een openbare voorstelling zou ge ven. Op den bewusten avond zijn wjj een kijkje gaan ne men en bij het binnenkomen van 't circus was onze eerste indruk goed, daar de opkomst, gezien het kleine inwonertal, heel goed was te noemen. Het moet dan ook direct vermeld, dat de uitgevoerde werken, vooral voor de jeugd, het entréegeld dubbel waard was en door hen volop is genoten. De koorddanseres was zelfs heel vlug en op het koord vrijer en beter thuis dan menigeen op den weg; ook de jongleur verdient een extra pluim daar ook zijn handig- heidstoeren aller aandacht trok. Zondag heeft onze zangvereen. en de afd. dameskoor op het te Anna Paulowna gehouden concours, elk een 2en prijs behaald. OUDKARSPEL. Hercules en Hygiea. A.s. Zondag zal er alhier op het. D.T.S.-terrein oen openluchtuitvoering gegeven worden door bovenge noemde gymnastiekvereniging. „Jong Leven" Bovengenoemde vereeniging heeft in Winkel een uitnoodiging gekregen om ter gelegenheid van de kermis aldaar, op te treden met haar succes- blijspel „Als je maar een verleden hebt Gezien de reputatie van „Jong Leven" wacht Winkel een mooie kermis- uitvoering. ST. MAARTENSBRUG. Men deelde ons mede, dat de inzending middelbare kaas van de Cóöp. Stoomzuivclfabriek „De Eensge zindheid" alhier op de wereldtentoonstelling te Antwerpen bekroond werd met de gouden medaille. Dat is voorwaar een mooi succes, waarmede wij di recteur en personeel van harte gelukwenschen. ST. MAARTENSVLOTBRUG. Tot ons genoegen vernamen wij, dat de zangvereni ging „Zanglust", onder directie van den heer P. Grin, op het gehouden zangconcours te Anna Pau lowna, uitgeschreven door den N.-H. 'Zangersbond, een tweetal prijzen heeft behaald. Het vrouwenkoor verwierf den len prijs, het gemengde koor den 2den prijs. We behoeven zeker niet te zeggen, dat het ge zelschap in opgewekte stemming huiswaarts keerde. Directeur en leden van harte gelukgewenscht met dit behaald succes. SCHAGERBRUG. Maandagavond vergaderde de commissie voor het schoolfeest te Schagerbrug. Besloten werd, de school reisjes te doen plaats hebben op Vdijdag 18 en Dins dag 22 Juli. De jongere leerlingen gaan naar Bergen en Egmond aan Zee; de oudere naar Amsterdam 'iver Velsen, Bloemendaal en Haarlem. Beide uitstapjes worden per autobus gemaakt. De commissie acht dit een aangename afwisseling op het gebruikelijke rei zen per trein en tram van de vorige jaren Wel wordt de kas hierdoor aan een beproeving blootgesteld, doch een ieder zal, naar gehoopt wordt, willen inzien, .lat een dergelijke veraangenaming van de reisjes weJ een extra offer waard is. De commissie zal het dan ook zeer op prijs stellen, wanneer allen, die gewion zijn het schoolfeest te Schagerbrug geldelijk te steu nen, dit jaar in 't bijzonder van hun instemming blijk geven, door flink te teekencn op de lijsten die lezer dagen door eenige dames en heeren voor het goede doel zullen worden gepresenteerd. DEN OEVER. Dinsdagmiddag arriveerden te Den Oever ongeveer 250 scholieren van de H.B.S. en de Hoogere Handels school per auto, uit Alkmaar afkomstig. Het doel was het stoomgemaal alsmede de sluisbouwwerken en de schutsluis te bezichtigen. Onder leiding van Ingenieur Ringeling bracht de Prins van Siam, een bezoek aan Den Oever, per speciale boot werden de werkzaamheden in oogenschouw genomen hetwelk geruimen tijd in beslag nam. Des avonds is de hooge bezoeker wederom per auto vertrokken. JULIANADORP. Zondag 6 Juli hield de afdeeling Den Helder van de Vereeniging tot Bevordering van de Bijenteelt in Neder land, een excursie bij de verschillende leden op hunne bijenstanden. Hoofdzaak van zulk een excursie is. om eens een andere kjjk te krijgen, wat betreft de bijenwo ningen, da werkwijzen enz., van andere imkers. Des morgens om 9 uur was de heer P. de Beurs met zijn auto in Den Helder, waar ten höize van den Secre taris, zich de Heldersche deelnemers verzameld hadden. Toen werd naar Julianadorp gereden, waar allen bij el kander kwamen. Te ongeveer half tien werd van hier vertrokken en waren er toen in het geheel 15 deelne mers. In vier auto's ging de tocht nu naar de Donkere Duinen, waar de stand van den heer Van Dijk het eerst bezichtigd werd. Vervolgens werd de tocht voortgezet naar den stand van den heer Vroom bij de Spoorbrug, die van de heeren G. Sleutel Dz.. Baken, Vos en J. Sleu tel Dz. te Callantsoog om tenslotte deze excursie te be sluiten met een bezoek aan den stand van den heer T. Speur te Julianadorp. Voor de bijenliefhebbers was het een mooie dag in dubbelen zin, want het schitterende weer, werkte deze excursie belangrijk in de hand, want als er iets is dat niet tegen slecht weer kan, dan zijn het zeker wel de bijen. Nadat de Heldersche leden weer naar hun home wa ren gebracht, behoorde deze excursie weer tot het ver leden, en past tevens een woord van dank aan hen, die hunne auto's voor dezen dag beschikbaar stelden. In de oude Hanzestad Wisby op het Zweedsche eiland Gotland, dat om zijn Middeleeuwsche bouwwerken ver maard is, zullen dit jaar weder de openluchtspelen ge geven worden, welke vorig jaar zulk een groot succes hebben gehad. Het stuk, dat opgevoerd wordt, draagt den titel van „Petrus van Dacia". Prof. Josef Llmdahl die den tekst schreef, gebruikt daartoe het werk van Prof. Schücke, getiteld „Unzer erster Verfasser". De mu ziek werd door Fred. Mehler gecomponeerd. Het stuk. waarin als hoofdpersoon optreedt Petrus, prior van het Nicolaiklooster te Wisby speelt in de 13e e«uw en wordt nu op dezelfde plaats opgevoerd (op de Nicolai-ruinen) waar voor 700 jaar terug Petrus geleefd en gewerkt heeft In deze indrukwekkende ruine werd verleden jaar 4, 5 en 9 Augustus het stuk opgevoerd. Dit jaar zai de opvoering plants hebben 2, 3 en 5 Augustus en stao* ue isicouii-rutnen. onder leiding van Hilten Cavallins, regisseur van de Koninklijke Opera te Stockholm. In de hoofdrollen zul len optreden, Walhorg Beer, Gurli Svedman, Knut Ohrström, (Petrus), Leon Björker. De proloog zal wor den uitgesproken door Anna LagergrenNorström, ter wijl de componist zelf als dirigent zal optreden. In ver band met de belangrijkheid dezer spelen en de schoon heid van Wisby worden vele Duitsche en Amerikaan- sche touristen verwacht In de toekomst zullen vermoe delijk leder jaar deze speleh worden opgevoerd. Wisby is een stad. welke vooral in de middeleeuwen grooten bloei heeft beleefd; hiervan zijn dan ook nog duidelijk de sporen te herkennen in de schilderachtige ruinen alom in de stad. In 1000 was Wisby al bekend als ha venstad voor Noord-Europa; de elfde en twaalfde eeuw- scba handelsmagnaten vestigen zich alle daar. zoodat zij een der machtigste steden was bij de stichting van de Hansa. Lübeck overvleugde haar evenwel in 1300 en verwoestte haar in 1525 voor een deel. Wisby Is nu een rustig en ydillisch stadje. WARMENHUIZEN, 8 Juli. Schotsche muizen f 4.306. drielingen f 2.202.80, grove f 5.30—6, per 100 Kg., bloemkool le soort f 9.50 16. 2e soort f 1.602.50 per 100 stuks. Aanvoer: 166.766 Kg. aardappelen, 650 Kg. roode kool, 278 stuks bloemkool. NOORDSCHARWOUDE. Juli. Schotsche muizen f 4.30—5.40, groot f 4.705.70, eigen heimers f 3.80, bl. dito f 5.70, drielingen f 1.50—2.60, zi'- veruien drielingen f 3.60—4.10, zilvernep f 9.50—14.30. spercieboonen f 2332, tuinboonen f 1.80 -2.10, roode kool f 1.602.20, witte kool f 11.50 per 100 Kg., bloem kool f 1217.90 per 100 stuks. Aanvoer: 342200 Kg. aardappelen, 1800 Kg. zilveruien, 185 Kg. spercieboonen. 440 Kg. tuinboonen, 7600 Kg. roode kool, 2700 Kg. witte kool, 800 stuks bloemkool. BROEK OP LANGENDIJK, 8 Juli. Schosche muizen f 46.10, schoolmeesters f 4.60, eigen heimers f 5.70—6.40, drielingen f 1.902.60, roode kool f 1.602.4Ó, gele kool f 56.40, vroege witte kool 1.603, tomaten A f 34.50—38.70, B f 33.30—33.50, C f 34—36.50. CC f 19.80, slaboonen f 36.7038, zilvernep f 12.50 per 100 Kg., wortelen f 4.108.60, per 100 bos, bloemkool le soort f 10.1020.60, 2e soort f 2.206.90 per 100 stuks. Aanvoer: 488000 Kg. aardappelen, 25000 bos wortelen, 2400 stuks bloemkool, 60000 Kg. roode kool, 1000 Kg. gele kool, 7000 Kg. vroege witte kool, 18600 Kg. tomaten, 300 Kg. slaboonen. 300 Kg. zilvernep. COOP. VER. CENTR. E IER VEILING G. A. PURMEREND, 8 Juli. Aanvoer 132024 eendeieren f 3.904.10, 117S07 kip eleren, 70—80 Kg. f O—8. 6566 Kg. f 5.50—5.80, 63—64 Kg. f 5.20—5.60, 6062 Kg. f 5—5.50, 58—59 Kg. f 4.80— 5.20, 56—57 Kg. f 4.60—4.80, 53—55 Kg. f 4.40—4.60, 50 —52 Kg. f 4—4.40. Afd. pluimvee: oude kippen f 1.502, oude hanen f 1— 1.50, jonge hanen f 0.50—1.50, oude eenden f 0.250.30, Jonge woerden f 0.50—0.65 per stuk, oude kippen per Kg f 0.700.75, jonge hanen per Kg. f 0.700.85. PURMEREND. 8 Juli 1930. Kaas. Aanvoer 32.000 K.G., als 29 stapels boerenkaas met merk f 41, 14 st fabriekskaas met merk f 414. 2 st Goudsche kaas f 41. Boter. Aanvoer 2050 K.G. f 1.601.80 per Kg. Vee. Aanvoer 463 runderen, waar na -Ml®™ 891 "*X 8X1—060 J uafaoïf 09Z Jopuo geldekoeien f 190410, 73 vette kalveren f 1.101.35, 243 kalveren; fokkalveren f 1628, nuchtere kalveren f 1234, 35 stieren en 44 paarden f 100200, 190 scha pen f 3240. 247 lammeren f 1826, 382 vette varkens, slachtvarkens 5664 et, zouters 6063 st., per Kg., 51 magère varkens f 2842, 276 biggen f 1824. 12 bokken. Eieren. Kippen- f 4.-505.50, eenden- t 3.50. Handel ln vete runderen matig tot stug, melk- en geldekoeien goed, nuchtere kalveren vlug, schapen en lammeren goed, vette varkens matig. AMSTERDAM, 8 Juli. Zeeuwsche muizen t 4.508, IJpolder blauwe eigen heimers f 78, id. muizen f 55.50, Andijker kleine f 3 5. Langedijker muizen f 35, Noordholl. blauwe eigenh. f 78, Rijper muizen f 55.50, Anna Paulowna zand muizen f 45, Westl. muizen f 56. id. kleine muizen f 34. id. kleine ronde f 2, id. blauwe eigenheimers f 78, nieuwe zomer Malta f 89, Spuische eigenhei mers f 46, alles per 100 Kg. Kolhorn, Juli 1930. In verband met de vele praatjes die de ronde doen, verzoek ik U vriendelijk eenige ruimte in Uw blad. Wij hebben feestgevierd op 5 en 6 Juli J.l. bij gele genheid of liever gezegd voor de herdenking van het vijftigjarig bestaan der ijsclub. En dat feest Is best van stapel geloopen. Ik zou over het feest breeder uit kun nen wijden, doch daar dit de oorzaak van mijn schrij ven niet is, zal ik het hierbij laten. Heel het dorp was deze twee dagen in feeststem ming, de zaal van Kuiper was in een tuin herschapen en jong en oud was aanwessig om eenparig feest te vieren. Doch de beide avonden werden de gemoederen der feestvierenden door het optreden van een nog Jong politie-ambtenaar zoo in beroering gebracht, dat het er veel op leek dat de orde zou worden verstoord. Door het bezadigde optreden van den caféhouder Kuiper en het ingrijpen van het ijsclubbestuur werd erger voorkomen. De oorzaak van dit optreden der politie was het ge bruik van het rad van avontuur, waar men als hoog ste prijs kon winnen: een kaasje van de bekende fa briek te Lutjewinkel of een worst van de slagers Van Zoonen en Kuiper. Ten derde een ontbijtkoek van de winkeliers en nog een pakje van de welbekende versche kalverpoten van den bakker Lutterot. In hoever of het zedelijk gehalte van de burgerij door dit spel zal hebben geleden, zullen wij straks wel lezen in uw blad als dit door de staande Magistratuur aan de zittende is kenbaar gemaakt. Deze laatste uit drukking gébruik ik, omdat ik als oud-politieman m<at 32 dienstjaren, niet best begrijpen kan, waar het rap port van bedoelden politie-ambtenaar zal terecht komen. De Secretaris der IJsclub Kolhorn: LANGEDUK. Hevige explosies. V.D. verneemt uit Rome: Maandagavond om 18.4Ö had een uitbarsting van vloeibare lava uit de Vesuvius plaats, vergezeld van hevige explosies. Spoedig daarop ontstond aan de beneden-westzijde van den krater een opening, waaruit lava stroomde. 's Avonds om 9 uur duurde de uitbarsting nog voort. De lava is in den Noord-Westelijken sector van den krater gestroomd en heeft alle kleine openingen ge vuld. Bij het sleepen omgeslagen. Vermoede lijk drie dooden. Gisternacht heeft het watervliegtuig D 864, dat met vijf passagiers van Settin naar Stockholm onderweg was, op de Oostzee bij Bornholm moeten dalen. Toen het vliegtuig weggesleept werd is het omgeslagen. Blijkens nadere gegevens heeft het vliegtuig, een Dornier Wal, wegens motordefect aan den Zuidpunt van Bornholm op zee moeten dalen. Een voorbijva rende motorschoener heeft het toen op sleeptouw ge nomen en getracht het naar Bornholm te brengen. Tien zeemijlen van Bornholm is het toestel plotseling omgeslagen. Onmiddellijk zijn van boord van de schoener pogingen in het werk gesteld om de inzitten den te redden. Men is er in geslaagd den vlieger-ka pitein Kuhring, monteur Friedrich en een passagier, Erikson geheeten, te redden. Een Nederlandsche stoomboot, die snel te hulp was gekomen, heeft nog twee passagiers, wier namen nog onbekend zijn, gered. Er worden echter nog pas sagiers vermist, o. w. ook een dame on de radio-tele grafist Pittmann, zoodat men aanneemt, dat zij om gekomen zijn. Het vliegiuig ligt thans bij Bornholm. De 5 gered den zijn te Nexö aan wal gebracht en na onderzoek in het ziekenhuis naar een hotel gegaan. Een Duit sche en een Deensche sloep zijn nog aan het zoeken naar de vermisten. BOSCHBRAND IN DE 8UDETEN. Wolff meldt uit Praag: Op de eigendommen van den prins van Liechtenstein in het Altratergebergte ia gisteren, vermoedelijk door een achteloos weggeworpen sigaret, een boschbrand ont staan, die tengevolge van de droogte ln een ommezien om zich heen greep. Een honderdtal soldaten en de brandweer trachtten den brand te stuiten, die al 15 H.A. bosch vernield heeft. Het brandende hout verspreidde zoo'n hitte, dat verscheidene lieden in onmacht vielen. De schade wordt nu reeds op ongeveer drlo millioen Tsj. kronen geschat STRUIKROOVERS IN PALESTINA. Twee Politie-beambten overvallen. Reuter meldt uit Jeruzalem: Twee Arabische bereden politiebeambten, die op den avond van den 6den Juli een patrouillerlt maakten langs den weg van Safed naar Acra, werden door struik- roovers aangevallen. Er werden geweerschoten gewis seld, waarbij een der beambten werd gedood. De ander wist naar Acra te ontkomen. Toen hij met versterkin gen terugkeerde, werd 't ljjk van zijn collega gevonden; diens paard was echter verdwenen. KLEINE OORZAKEN Kleine oorzaken kunnen groote. en dikwijls noodlot tige gevolgen hebben. Hiervan één voorbeeld: Millie Cimeno, een negen-jarig meisje, vroeg haar moeder een stuiver om een ijswafel te koopen en moeder zei „neen" Dit was in de buurt van New York. Millie was verwoed, nam een lucifer stak een voetzoe ker aan en wierp dien brandend in het pakhuis, waar haar vader een vuurwerkmaker zijn voorraden en grondstoffen bewaarde. Er kwam een formidabele ont ploffing. Het huls van den vuurwerkmaker werd vernield Millie zelf. haar drie-Jarig zusje en haar grootvader kwamen om.

Schager Courant | 1930 | | pagina 5