Uit onze omgeving. LANGENDIJK Z IJ P E ST. MAARTEN HEERHUGOWAARD BARSINGERHORN HARENKARSPEL HOOGWOUD SCHOORL. ALKMAAR. KOEGRAS De uitgifte der Zuiderzeegronden, N.C.R.V. 5.50 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk te Muiden. K.R.O. 7.458.15 Spreker: Dr. P. L. de Erouwer. Onderwerp: „De Levensspanning in Brabant"; 8.15—10.45 Concert door Wester's Harmoniekorps o.l.v. Herm. Lureman; pl.m. 9.30 Nieuwsberichten van Vaz Dias; daarna Gra- mofoonmuziek; 10.4511.00 Epiloog door het klein koor. MAANDAG 28 JULI 1930. Hilversum (1875 M.) V.A.R.A. 8.00 Orgelconcert door Joh. Jong op het VARA-Orgel; 9.00 Gramofoonplaten10.15 Martien Beversluis leest uit Moderne Nederlandsche Lyriek; 10.30 Voor de zie ken; 11.30 Gramofoonplaten; 12.00 Politieberichten; 12.15 Lunchmuziek door het VARA-Septet; 2.30 Nederland sche Schrijvers en Dichters voor de microfoon. Alice Nahon leest uit eigen werk; 3.15 Kinderuurtje; 4.15 Gramofoonplaten; 5.30 Voor-avondconcert door het VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot; 7.15 Lezing door J. de Mezza: Onderwerp: Het leven der bijen, I; 7.45 Politieberiohten; 8.00 Inleiding tot het Volksconcert uit het Kurhaus te Scheveningen, door Eli Bomli; 8.15 Uit zending uit het Kurhaus te Scheveningen. Het Resi dentie-Orkest o.l.v. Carl Schurlcht; Na afloop: Pers berichten van Vaz Dias. Daarna: gramofoonplaten. Huizen (298 M., na 6 uur 1071 M.) N.C.R.V. 8.15—9.30 Tijdsein en Morgenconcert; 10.3011.00 Korte Ziekendienst door Ds. W. J. v. Lokhorst; 12.301.45 Orgelconcert uit de Herst. Evang. Luth. Kerk aan den Kloveniersburgwal te Amsterdam, door Jan Zwart; 2.35 3.15 Causerie over „Bestrijding van enkele speciale ziekten van tuinplanten"; 3.153.45 Cursus knippen en stofversieren; 4.00—5.00 Ziekenuurtje; 6.00—6.00 Concert door Mevr. J. Hekkert-v. Eijsden (sopraan), Mevr. Ina Mulder-Belsel (alt-mezzo), Cor Kee (orgel en piano); 6.30—6.40 Vaz Dias: Koersen; 6.40—8.00 Concert; 8.00— 8.30 Tijdsein en Bestuursmededeelingen door den voor zitter van de N.C.R.V 8.30—11.00 Uitzendavond. Spre ker: D. Wouters. Onderwerp: „Wat gaf en geeft onze lagere school?". Met muzikale medewerking; 10.00 Pers berichten Vaz Dias. DINSDAG 29 JULI 1930. Hilversum (1875 M.) A.V.R.O. 8.00 Tijdsein. 8.019.45 Gramofoonmuziek; 10.0010.15 Tijdsein en Morgenwijding; 10.30—12.00 Ochtend-Concert door de Nieuwe Amsterdamsche Orkestvereeniging o.l.v. Nico van der Linden; 12.00 Tijdsein, 12.15—2.00 Middag- muziek door het AVRO-Kwintet; Viool-Recital door Lodi Laguna; 2.003.00 Gramofoonmuziek; 3.003.30 Solisten-Concert; 3.30—4.00 Gramofoonmuziek; 4.0(K—4.30 Populaire gramofoonmuziek; 4.305.30 Kinderuurtje door Antoniette van Dijk; 5.30—6.45 Vooravond-Concert door het Orkest van het Theater Tuschinski te Am sterdam; 6.457.15 Cello-Recital door George Roth; 7.157.45 Radio-Volks-Universiteit. Beethoven-cyclus; 8.00 Tijdsein, 8.018,45 Concert door Omroep-Orkest o.l.v. Nico Treep; 8.45—9.05 Lezing door A. F. K. Paréc: „Bij het 275-jarig bestaan van het achtste wereldwonder"; 9.059.20 Optreden van het Accordeon- Ensemble „The Happy Band"; 9.20—9.30 Het Ensemble D. Stuurop zingt!; 9.309.45 Vootzetting van het Con cert door het Omroeporkest; 9.4510.00 Weder optre den van het ensemble D. Stuurop; 10.00 Persberichten van Vaz Dias; 10.1510.30 Weder-optreden van „The Happy Band"; 10.3011.00 Voortzetting van het Con cert door het Omroeporkest; 11.00 Aansluiting van het Carlton-Hotel te Amsterdam; 12.00 Sluiting. Huizen (298 M., na 6 uur 1071 M.) K.R.O. 8.159.30 Morgenconcert: 11.3012.00 Godsdienstig oalf- uurtje door Pastoor L. H. Perquin; 12.00 Tijdsein. 1215 1.15 Lunöhmuziek door het K.R.O.-trio; 1.152 00 Gramofoonplaten; 2.003.00 Vrouwenuurtje; 5.006.00 Gramofoonmuziek; 6.00 Tijdsein, 6.016.15 Nieuwsbe richten in Esperanto door P. Heilker; 6.15—6.30 Gramo- foonmuzlek;7.007.30 Het optreden van de Christelijke Arbeidersbeweging te Gcnève. Interview met P. J. S. Serrarens door Willem Nieuwen; 7.308.00 Spreker: Dr. L. H. M. Bergen. Onderwerp: „Het moeilijk opvoed bare kind en zijn opvoeding; 8.00—9.00 Tijdsein en Ka mermuziek; 9.009.15 Louis Saalborn declameert uit Vondel; 9.159.35 Nieuwsberichten Vaz Dias en Üramo- foonmuziek; 9.3510.10 Vervolg Kamermuziek; 10.10 10.25 Louis Saalborn declameert fragmenten uit Shakespeare; 10.25—11.00 Vervolg Kamermuziek; 11.00 12.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Tijdsein en sluiting. De laatste week is de gevreesde aardappelziekte in ontstellende mate opgetreden. ZUIDSCHARWOUDE. In de te Broek gehouden vergadering van het Comité voor het houden van een autotocht voor de Ouden van Dagen is besloten dezen tocht te maken op Donderdag 7 Augustus naar Haarlem en Omstreken. De beschik baar gestelde luxe-auto's bleken voldoende,om allen deel nemers, 93 in getal, plaats te geven. In totaal was ongeveer f 490 bijeengebracht ter bekostiging van dezen autorit. Als het weer nu maar wil meewerken, kan dit eèn prachtige tocht worden voor onze oude menschen. De leerlingen der o.I.-school vierden Vrijdag hun schoolfeest, de oudste naar Den Haag en Scheveningen, de jongste naar Haarlem en omstreken. Het was voor allen een prachtige dag, waarop veel werd genoten. NOORDSCHARWOUDE. Donderdagavond kwam een auto van den heer C. K. bestuurd door den heer W. in aanraking met een hand wagen, met gevolg, dat de wagen met een der ruiten van café „De Burg" kennis maakte, wat brak. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Woensdag en Donderdag heeft het schoolfeest van de R.K. school plaats gevonden. De oudste kinderen zijn Woensdag naar Amsterdam geweest, waar een bezoek gebracht is aan Schiphol en Artls. De andere kinderen zijn Donderdag naar Schoorl en Bergen geweest, waar volop genoten is van duinen en speeltuin. Belde reisjes zijn uitgevoerd met autobus sen van de Fa, Kok, Tuinman en Wilken. Naar wij vernemen zal dit jaar de Oosterstraat weder verlengd worden, teneinde ook hier woonhuizen te bouwen. BURGERBRUG. Deze week vergaderde „Hulp in Nood" in café Beth- lem. Aanwezig 14 leden. Voorzitter C. Kok opende met een welkom aan do weinig opgekomen en vertegen woordigende leden deze bijeenkomst. Na voorlezing der notulen werden deze onveranderd goedgekeurd, waarna het verslag van den penningmees ter naar voren kwam, waaruit bleek per 1 Juli een saldo ad f 1137.40 en de reserve bedroeg f 269.72. Volgt verkiezing Bestuur. Aftredend waren: H. Del ver, Jn. v. Schaik, A. Mors en Jn. Kouwenberg. Laatst genoemde heer wenschte als zoodanig niet meer in aan merking te komen. Voor hem werd gekozen de heer W. Watertor. Overigens kwam er geen verandering in het Bestuur. Voorstel van den heer P. den Hartog, om tot ophef fing van de boete-kwitanties over te gaan, hetgeen in stemming gaande met meerderheid van stemmen werd verworpen. De .verloting viel ten deel aan de heeren A. Mors en H. Kistemaker, waarna we door voorzitter een toe lichting kregen over ziekte-uitkeering en aanvullend optreden door onze vereeniging. Het voorstel van den heer A. Mink, gedaan ter win tervergadering, om n.1. de contributie te verlagen, kon niet behandeld worden, aangezien hij zelf absent was. Waar verder niets meer te bespreken viel, was de vergadering vroeg klaar. Laten we hopen, de eerstvol gende vergadering op een betere belangstelling te kun nen rekenen. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 18 tot en met 24 Juli 1930. Geboren: Pieter Steven, zoon van Pieter Steven de Nijs en Dieuwertje Kuiper. Ondertrouwd en getrouwd: Geene. Overleden: Ariën Stuijt, 65 jaar, echtgenoote van Catharina de Wit. In navolging van het vorig jaar heeft het bestuur van den Bond voor Staatspensionneering alhier besloten dit jaar wederom een autotocht voor de ouden van dagen te organiseeren. Ook thans zal een beroep op de houders eener auto gedaan worden, om hun auto en op de burgerij voor een geldelijke bijdrage. Wij wenschen onze oudjes goed weer en een gezellig dagje toe. Wanneer men de bouwende bevolking voor een 10-tal dagen terug over hun te veld staande producten hoorde spreken, was het vaak: „wat heb ik daar of daar een beste akker kool, of, wat vallen de pieper- prijzen dit jaar mee, dat had ik nooit gedacht". Dit is thans een heel ander beeld. Ziet men de winter- koolakkers, dan levert dit een treurigen aanblik op, daar, wij denken van bij niemand uitgezonderd, bijna geen goeds meer te vinden is en alles verwaaid is. Ook met de vroege aardappelen, waarvan alhier nog een heel kwantum op het land staat, is het erg mis, daar de ziekte buitengewoon erg is en de prijzen buitengewoon laag. Ook de winteraardappel vertoont overal ziek loof. 't Is dan ook niet zonder reden, dat men rondom de verzuchting hoort: „waar moet dat zoo heen". Belangstellende lezereseen verwijzen we naar de advertentie waarin de bekende Singer Maatschappij mededeeling doet van den door haar te houden naai en knipcursus in het café van den heer Wester. Met zeer mooie cijfers slaagde heden (Vrijdag) voor het examen nuttige handwerken onze plaatsgenoote mej. Tr. Reijne. VEENHUIZEN. Donderdagmiddag nam de heer J. Liefhebber, H.d.S. alhier, die naar Emmer-Compascuum gaat vertrekken, afscheid van zijn leerlingen. Nadat de heer Liefhebber met zijn echtgenoote en dochtertje het met groen en bloemen versierde lokaal binnengetreden was, zongen de kinderen hem onder leiding van den onderwijzer, den heer C. van Twuiver, een door dezen gemaakt af scheidslied toe. Hierna werd hem in een hartelijke toespraak namens de jeugd een fraaie bureaustoel aan geboden, terwijl zijn echtgenoote een mooien cactusbak overhandigd werd. Diep bewogen dankte de heer J. Liefhebber zijn leerlingen voor zooveel blijken van ge negenheid en gehechtheid van hen ontvangen en ook den onderwijzer voor zijn prettige samenwerking in al die jaren. Het dochtertje ontving een aangekleede pop. welker kleertjes onder leiding van mej. Kooij door de meisjes vervaardigd werden. Nadat de kinderen door den heer Liefhebber en echtgenoote rijkelijk onthaald werden, ging men huiswaarts. Wij hopen, dat het den heer J. Liefhebber, die zich bij jong en oud bemind en geacht had weten te maken, in zijn nieuwe standplaats wel moge gaan. Door B. en W. dezer gemeente is aan den heer W. Kooijman Jr. te Haringhuizen vergunning verleend tot het bouwen van een arbeiderswoning. In den loop van deze week is ter secretarie dezer gemeente wederom een geval van mond- en klauwzeer aangegeven. B. en W. stellen den Raad voor, ten behoeve van kapi taalverstrekking aan den keuringsdienst van vee en vleesch in den kring Barsingerhorn een geldleening aan te gaan, groot f 20000. KOLHORN. Zondag a.s. zal alhier het nieuwe voetbalterrein wor den geopend met een propagandawedstrijd N.V.V. I van Nieuwe Niedorp tegen D.T.S. I van Oudkarspel. De metselaarszaak van den heer G. Sluis alhier, is onderhands gekocht door den heer Rutsen van Nieuwe Niedorp. DIRKSHORN. Donderdagmiddag brak op een boerderij in de Schagerwaard, bewoond door den heer D. Hoogland, ten gevolge van hooibroei brand uit. Aangewakkerd door een vrij stevigen wind, stond weldra het gansche gebouw in lichte laaie, zoodat aan blussching niet viel te denken. De inmiddels gearriveerde brandweer bepaalde zich dan ook tot het nat houden van een belendende boet, welke kon worden behouden. De heer Hoogland, nog niet geheel hersteld van een ziekte, werd per auto naar een naburige woning vervoerd. Het vee kon tijdig gered worden. Verzeke ring dekt/ de schade. Aan komen loopen een bruinharige hond, korte staart. Inlichtingen te bekomen ter secretarie. Als extra attractie kunnen wij nog melden, dat bij gunstig weer Zondagmiddag een met gas gevulden bal lon, model Zeppelin, lengte pl.m. 5 meter, zal worden opgelaten. De ballon zal, na den heelen middag boven het terrein gezweefd te hebben, worden losgelaten. Bij ongunstig weer geschiedt dit op Maandag den 2en feestdag. Een en ander geschiedt naar aanleiding van het heugelijk feit, dat Schoorl van gas werd voorzien. Voor hem zal de kantonrechter wel 'n pil letje draalen. Omstreeks kwart voor zeven had Vrijdagmiddag op den hoek Ritsevoort en Vrouwenstraat alhier, een aan rijding plaats tusschen twee wielrijders, genaamd A. V. en J. R„ beiden wonende alhier. Het niet geven van een teeken bij het uitwijken en het te hard rijden waren hiervan de oorzaak. Het rijwiel van A. V. werd bescha digd. Proces-verbaal Is opgemaakt Nog zoo'n Oceaanvlieger. Op den hoek van de LangestraatSchoutenstraat al hier. had Vrijdagmiddag een aanrijding plaats tusschen de wielrijders S. S. en P. R.; de eerste wonende te Helloo, de tweede te Alkmaar. Het op te snelle wijze van rijden van den heer S. S. is de oorzaak dezer aan rijding. Proces-verbaal werd opgemaakt Alweer 'n klantje bij gewonnen. Koedijk zal gas betrekken van Alkmaar. Het lieflijk aroma dat dit overigens voortreffelijk product ver- spreidt, zal niet in rekening worden gebracht. De toekomst van de Laat-bewoners verzekerd! De straat, genaamd „De Laat" zal worden geasphal- teerd. Kosten pl.m. f 94.250. Met de nieuwe beplanting zal spaarzaamheid betracht worden. Vast staat, dat de Laat in waarde als verkeersweg en dus als winkel straat belangrijk zal winnen. Er werd dan ook in den Raad geen oppositie tegen het voorstel gevoerd. Ingeleid door Jhr. Ir. W. LAMAN TRIP te Wageningen. Zooals wij reeds in een der vorige nummers be richtten, zou bovengenoemd onderwerp door Jhr. Laman Trip in een te houden samenkomst in de Ned. Herv. Kerk te Julianadorp op Donderdagavond j.1. ingeleid worden, en waren daarvoor de noodige voorbereidingen getroffen, om de boeren en land arbeiders uit te noodigen om deze bijeenkomst bij te wonen, en daar de mogelijkheid te bespreken van kolonisatie in de Wieringermeer. Aan dezen oproep was tamelijk goed gehoor gege ven, zoodat wij constateerden dat ongeveer 90 per sonen in het kerkgebouw aanwezig waren. Ds. E. R. Damsté, Ned. Herv. predikant, alhier, opende deze bijeenkomst met $llen welkom te hee ten, dat wij hier thans zijn samengekomen om toe gelicht te worden en vragen te stellen over de uit gifte van de gronden in de Wieringermeer. Eensdeels is men met een en ander wel bekend, de meesten onzer zullen de ontwikkelingsgang der droogmaking met eigen oogen hebben aanschouwd. Maar de uit gifte van die gronden is voor ons nog een vreemd onderwerp, en velen zullen dan ook nog vragen, hoe moet en hoe zal dat geschieden? Het is niet de be doeling om dat hedenavond hier te regelen, wel om pionierswerk te verrichten, om als de gronden beschikbaar gesteld worden, daar ook het ons toe komende deel van te kunnen krijgen daar als wij in deze een en ander verzuimden, wij misschien daar nooit zouden kunnen komen en dan zouden wij schuldig staan tegenover het komende geslacht. Nu zullen velen zeggen, hoe zal die polder bewoond wor den, hoe zullen die gronden beschikbaar gesteld wor den en wat heeft de Ned. Herv. Kerk daar nu mee te maken, dat alles nu zal u door Jhr. Ir. W. Laman Trip uitgelegd worden, en die op nader door u te stellen vragen, hoopt antwoord te kunnen geven. Met gebed wordt daarna de bijeenkomst geopend en het woord veideend aan den inleider. Deze begon met zijn dank uit te spreken voor de vele belangstelling die men voor dit onderwerp al hier betoonde, en aan heeren Kerkvoogden voor de beschikbaarstelling van hun kerkgebouw. Spr. begint clan te zeggen, dat uitsluitend materieele belangen zullen worden besproken, schetst daarna in het kort liet ontstaan van de Zuiderzee, over welks droogval- lenden bodem wij thans iets willen zeggen, althans over de uitgifte daarvan aan de diverse toekomstige gebruikers en bewoners. Hoe een voortdurenden strijd is gevoerd om verschillende wateroppervlakken weer droog te maken en in cultuur te brengen, waardoor Noord holland zijn tegenwoordig aanzien heeft gekregen. Mede door de voortdurende aciier van de Zuiderzccvereeniging, opgericht in de negentien de eeuw, hebben de Staten-Goncraal het besluit ge nomen de Wieringermeer te bedijken en de afsluit dijk van Wieringen naar Friesland tc leggen. Dat is echter slechts het begin, nu moet er een pro ductief stuk grond komen en het werk moet men nu door de landbouwers worden afgemaakt, daarbij ge bruik makende van de vroegere ervaringen. Uit het rapport in 18S0 uitgebracht door Prof. van Bemmelen, in opdracht van de omliggende polders, worden vele stukken aangehaald. Dit rapport is te vinden in het in 1929 uitgekomen verslag over den Andijker proefpolder en wordt hierin thans, na 50 ja ren, nog als juist erkend in algemeene lijnen. De waarde der gronden is afhankelijk van: le. de samenstelling van den bodem, die goed is; 2e. de be maling, die thans goed is, maar bij vroegere inpol deringen veel te wenschen overliet; 3e. do behande ling en bestemming der grondstukken, de zorg om de zoo gevaarlijke dichtslemping of wel de terugkeer van het zout in de bovenlaag tegen te gaan; 4e. het ka pitaal aan verstand en geld van do ondernemers; 5e. den huishoudelijken toestand van den polder, de zorg voor vervoermiddelen en voor de bewoonbaarheid uit maatschappelijk oogpunt, d.i. de zorg voor vereeni- gingsgebouwen, scholen, kerken, enz. Enkele voorbeelden worden genoemd van vroegere mislukkingen, die thans kunnen worden voorkomen. Daarna wordt stilgestaan bij de finantiecle resulta ten, die thans niet gunstig kunnen zijn, aangezien ambtenaren en wetenschappelijke adviseurs hier be slissen, die de kosten niet hebben te betalen en de practische kennis van landbouworganisatie en van de waarde van het geld missen. Het is nu eenmaal een nationale schadepost, die Zuidcrzeedroogmaking en nu schijnt het er niet op aan te komen of die wat meer of minder wordt. Uit het rapport-Vissering worden eenige punten naar voren gebracht, daarin wordt sterk den nadruk gelegd op mislukkingen van particulier initiatief en dit gesteld tegenover zoogenaamd gelukt overheidsbe- heer, o.a. van het semi-Staatsbodrijf Land van Vollen- hove. Nu is dat bedrijf nog slechts 1 jaar aan den gang. De conclusie hierover is daarom te vlug getrok ken en dit bedrijf kan niet als voorbeeld gelden. Daar tegenover wordt gesteld het gelukte particu lier initiatief in den Koegraspolder, dat niet paste in het stelsel van verheerlijking van het Staatsbedrijf cn dus beter vergeten werd door de commissie-Vis sering. In 1849 is dezen polder, 3875 H.A. groot, in zijn ge heel gekocht door Mr. Pieter Loopuijt voor f676000. hetgeen met de kosten kwam op f 175.per H.A. Na 11 jaar, in 1860, stond men verbaasd over de grootc welvaart, die door particulier initiatief gebracht was. In het rapport-Vissering wordt verkoop ontraden op vier gronden: lo. omdat te groote financieele offers zouden worden gevraagd; 2e. te weinig landbouwkun dige kennis en ervaring aanwezig zou zijn; 3e. geen bekwame leiders; 4e. ongeschiktheid en niet bereid tot zoo vergaande samenwerking. Al deze bezwaren bestonden nipt bij het in cul tuur brengen van den Koegraspolder. Het is wel een zeer eenzijdig rapport, dat verzuimd heeft deze nabij- liggende ontginning eens nader te bekijken. Zeer vele vroegere pachters zijn eigenaar geworden, evenals hun kinderen en kleinkinderen. Zou de regeering wei geren met dit voorbeeld voor zich om den grond we derom te koop aan te bieden en de belastingbetalers volkomen onnoodig hooge belastingen opleggen voor het in cultuur brengen, als zij door verkoop inplaats hiervan eenige bate in de schatkist kreeg? Volgens het rapport-Vissering wordt de opbrengst berekend op f 3000.per H.A. met gebouwen, voor de Wieringermeer groot 20.000 H.A. dus 60 millioen gul den. Volgens Ir. Mesu kost het greppelen alleen eerst 3000 man V/2 jaar werk en dan nog 3000 man 1 jaar voor het verspreiden der slootgronden uit de kavel- slooten. Dus samen 3000 man 2\/2 jaar werk voor f 30 per week, is samen f 11.700.000, komende op ongeveer f580— per H.A., alleen voor het greppelen. In het rapport-Vissering wordt gesproken van eenige honder den millioenen voor de geheele laanaanwinst van 220.000 H.A. In de Nederlandse!) Hervormde Kerk is het nu de bedoeling om te trachten dat Ned. Hervormden een bestaan zullen krijgen in den nieuwen polder. Het Zuiderzeefonds verzamelt gelden voor het bouwen van kerken en scholen. Dc vestigingscommissie tracht a.s. kolonisten te helpen. Haar adres is: Javastraat 100, Den Haag. Daarmede werkt samen dc Geldersche trek, die wil trachten een stuk grond voor de Gel dersche kolonisten ter beschikking te krijgen. En het is van deze samenkomst de bedoeling om evenals in Gelderland, ook in Noordholland boven het IJ een trek naar de Wieringermeer te vormen, die grond voor de a.s. Noordhollandschc kolonisten zal trachten ter beschikking te krijgen. Een trek, die als voorbeeld nemen kan het Koegras, die zich noemen kan: Koe- grastrek. Deze kunnen dan ook samenwerking zoeken met de Haagsche vestigingscommissie. Het wordt een binnenlandsche groepsemigratie onder eigen voor mannen en leiding. Alle Noord'hollanders kunnen zich daarbij aansluiten, boeren, die een bedrijf wen schen, arbeiders die een eigen huis met erf beoogen. Als er een voldoende aantal zich opgeeft, dan kan er bij de betrokken autoriteiten de noodige stappen daar voor worden gedaan. Het gescliikste zou zijn de eerste polderafdeeling ter grootte ongeveer van den Koogras- polder, in het Noorden van den polder gelegen tegen Wieringen aan, en van ongeveer gelijke samenstel ling. De nuttige organisaties in het rapport-Vissering zoo wenschelijk geoordeeld en waarvan de eerste kiemen zouden ontbreken, brengt gij mode met uw kennis en ervaring in dezelfde soort grond, met uw landbouwwerktuigen, uw vee en alles wat voor een bedrijf noodig is. In het rapport-Vissering wordt voor 30 a 40 boer derijen van pl.m. 60 H.A. een cultuurchef noodig ge acht. Dat is ongeveer ter grootte van de eerste pol derafdeeling en van het Koegras, waar 55 boerderijen onder één beheer kwamen. Nu is het aan de Noord- hollandsche boeren om in zoo groot aantal zich aan te sluiten dat de vraag naar dezen grond gerecht vaardigd wordt. Het is niet noodig, dat de kolonis ten hun kapitaal voor aankoop van den grond en eerste ontginning ter beschikking stellen. Dat zou af zonderlijk moeten worden samengebracht. Spr. meent deze aangelegenheid nu voldoende te hebben ingeleid en verteld. Hoofdzaak in deze was dat de Ned. Herv. Kerk in deze niet achteraan kome en misschien zijn er nu onder U die vragen wen schen te stellen, die ik alsdan zal trachten te beant woorden. .Na een korte pauze wordt voortgegaan en stelt de heer J. Bossen te Breezand de vraag hoe men die gronden wil uitgeven. De heer C. Maters te Koegras vraagt, of het wer kelijk de bedoeling is om die gronden voor f 3000 per H.A. te verltoopen. Mevr. Siegers te Den Helder, vraagt, naar het voordeel van de arbeiders, als zij in groepsverband der Ned. Herv. Kerk of voor het Staatsbedrijf zich daar vestigen. De heer C. Dissel te Koegras vraagt, wat of nu eigenlijk de bedoeling van de regeering is. Al deze vragen worden door Jhr. Ir. Laman Trip naar hun genoegen beantwoord en ten overvloede aan al het gesprokene, worden nog de volgende me- dedeelingen gedaan. Voor het in cultuur brengen van de Wieringer- meergronden zullen worden gebouwd: lo. Een aantal barakken voor het onderbrengen van arbeiders, wier gezin elders blijft wonen; 2o. 3 tot 500 landarbei derswoningen voor het onderbrengen van^ arbeiders, die zich blijvend in den polder willen vestigen. De bedoeling is voor deze categorie de Landarbeiders- wet toe te passen, zoodat de betrokken arbeider op den duur eigenaar (of erfpachter) wordt. Het schuur- gedeelte dezer woningen wordt tijdelijk ingericht voor het onderbrengen van 6 kostgangers, waardoor op den bouw van barakken kan worden bespaard. 3o. Een aantal loodsen met bijbehoorende woningen voor het opbergen van kunstmest, machines, werk tuigen, enz. Deze loodsen worden zoodanig gebouwd dat zij later geschikt zijn voor boerderij. 4o. Een of meer smederijen( enz. mei bijbehoöreftrrs" woningen. Ook hiervoor is het bedoeling een regeling toe te passen overeenkomstig de Landarbeiderswet, zoodat cle betrokken smid enz., op den duur eige naar (of erfpachter) wordt. De keuze der personen geschiedt als volgt; De land arbeiders, wier gezinnen elders blijven wonen, wor den betrokken door bemiddeling van de Arbeidsbeur zen en hare Correspondentschappen, bij voorkeur uit die deelen van ons land waar chronische platte landswerkloosheid heerscht. De landarbeiders die zich met hun gezin in den polder wenschen te ves tigen, kunnen zich opgeven bij de betrokken arbeids beurzen en correspondentschappen; hieraan zal vol doende publiciteit worden gegeven, met opgave van vereischte capaciteiten enz. Bij zondere aandacht zal gewijd worden aan flinkheid van den arbeider, be kendheid met landbouwwerktuigen en -machines, maar vooral aan flinkheid cn netheid van de ar beidersvrouw. De betrokken arbeidsbeurzen oefenen de eerste selectie uit, terwijl de eindselectie door een speciaal daarvoor aangewezen persoon zal geschie den. Het is de bedoeling deze arbeiders te recruteeren uit alle deelen des lands. Ongetwijfeld zal hierbij ook aandacht geschonken moeten worden aan het geloof, omdat het met het oog op de voorziening in godsdienstbehoeften en -onderwijs van belang zal zijn dorpskernen te vormen van ongeveer dezelfde ge loofsbelijdenis, al was het alleen maar uit finan- fieele overwegingen (Dit geldt natuurlijk in mindere mate voor de randen en voor het groote kerndorp.) Behalve landarbeiders zullen bij deze werkzaamhe den ook een vrij belangrijk aantal flinke boeren zoons en jonge boeren geplaatst kunnen worden. De voorkeur genieten zij, die landbouwonderwijs heb ben genoten, bekend zijn met het practische land bouwbedrijf, machines, tractoren en het voornemen hebben zich in de toekomst als eigenaar, erfpachter pachter, enz. blijvend in den polder te vestigen. Men moet zich dit op dezelfde wijze voorstellen als jonge boeren, die van plan zijn zich b.v. in Canada te ves tigen en vooraf enkele jaren daar als arbeider op landbouwbedrijven werkzaam zijn, om het bedrijf te leeren en de oogen den kost te geven, om daarna de band te leggen op een stuk grond, dat hen aanstaat. Zoo gaat het ook in den Wioringermeerpolder. Aan vankelijk kunnen zij tegen behoorlijke arbeidsvoor waarden behulpzaam zijn bij het in cultuur brengen .Ier Wieringermeergronden; onderwijl geven zij hun oogen den kost om daarna een of meerdere kavels, hetzij in eigendom, erfpacht, pacht of anderszins te verkrijgen. Voor het verkrijgen dezer boerenzoons is het de bedoeling contact te zoeken met de Centrale Land bouworganisaties1, zoodra de tijd daarvoor gekomen is. Of en zoo ja op welke wijze de gronden zullen worden uitgegeven zal de regeering moeten beslis sen en aan de directie overeenkomstige voorschriften moeten geven. Dit is een vrijwel zuivere politieke kwestie, <die ongetwijfeld door de Staten-Generaal zal moeten worden heslist. Na deze uitgebreide nadere toelichtingen, wordt de gelegenheid geboden zich op te geven voor den Koegrasstreek naar den ieuwen polder. Staande de vergadering gaven zich 45 personen daarvoor op, die nu ook geregeld op de hoogte gehouden zullen wor den van de gebeurtenissen die voor hun van belang kunnen zijn. Jhr. Laman Trip merkte ten slotte nog op, dat de aangifte niet alleen is voor Koegras, maar ook voor Anna Paulowna, Zijpe, Callantsoog enz. en hij ver wacht dan ook daar vandaan vele opgaven, de aan vrage om gronden in den nieuwen polder moet een massale zijn. Men kan zich dus opgeven bij Jhr. Ir. W. Laman Trip of bij Ds. E. R. Damsté. Ds. Damsté bracht voorts dank aan de spr. voor de zoo ruimschoots verstrekte inlichtingen en aan allen die hunne medewerking in deze verleenden en hoopt dat deze bespreking ook vruchtdragend zal mogen zijn en sluit met dankgebed dezen avond. De collecte voor het Zuiderzeefonds gehouden, bracht f 11.89^ op.

Schager Courant | 1930 | | pagina 10