Raad Wieringen. Gemengd Nieuws. De oud-premier van Litauen weggevoerd. De dranksmokkelarij in Amerika. Sensaticneele radio-uitvinding. Cycloon boven Noord-Italië. Vergadering van den Raad op Vrijdag 25 Juli 19930, des namiddags 4 uur. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer L. C. Kolff, burgemeester, Secreta ris de heer C. F. van Duin. Do Voorzitter opent met een woord van welkom de vergadering, waarna de notulen van de 2 vorige verga- deringen -worden gelezen, ze worden onveranderd vast- gesteld. Mededeellngen en Ingekomen stokken. De Voorzitter deelt mede, dat/de winst, gevallen op den verkoop van den zeegrasoogst 1929, he®fAtoJie(Jara/gen f 8475.67, uitmakende per pak van 50 Kg. 0.62129 (vo rige oogst f 0.49525. Vervolgens, dat zijn ingekomen de volgende stukken: van Ged. Staten het goedgekeurd raadsbesluit tot aan koop van een grondstrook van den heer Jb. Smit ter verbreeding van de Nieuwstraat; van dezelfde het goed gekeurd raadsbesluit tot wijziging van den datum van aflossing der kasgeldleening groot f 100.000; van B. en W. de maandstaat der Zeegrasexploitatie over Juni; in deze maand is geen zeegras verkocht; van den admini strateur der Zeegras-exploitatie het verslag over het dienstjaar 1929—1930; van B. en W. van Alkmaar het verslag van den keuringsdienst voor Waren over 1929; van de Ver. van Ned. Gem. het jaarverslag over 1929; van de N.V. Spoor-(tram)-weg WieringenSchagen eveneens het verslag over 1929, waaruit o.m. blijkt, dat het bestuur voorstelt 4 pet. dividend uit te keeren. Die stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Van -den heer F. H. Th. Jasperese, onderwijzer aan de O. L. school te Oosterland, is een verzoek ingekomen hem in verband met zijn vertrek uit de gemeente ontslag te verleenen als lid der commissie van toezicht op het L. O. B. en W. stellen voor het ontslag eervol te ver leenen. Aldus besloten. Verzoek van het Bestuur der Vereen, tot be vordering van het onderwijs in Oostelijk Wieringen inzake subsidieering schoolreisje. Naar aanleiding van het verzoek van de vereeniging tot bevordering van het onderwijs op het Oostelijk deel van Wieringen om de ten behoeve der leerlingen van de openbare scholen toegekende bijdrage ad f 0.50 per kind eveneens beschikbaar te stellen voor de leerlingen der bijzondere school te Den Oever, deelen B. en W. het volgende mede. Volgens art 101 der L. O.-wet 1920 vergoedt de ge meente jaarlijks aan de schoolbesturen de exploitatie kosten der bijzondere scholen. Tot de exploitatiekosten, waaronder verstaan worden dezelfde kosten van de over eenkomstige openbare scholen zooals die aangeduid zijn in art. 55, letter e. tot en met h. en o„ van genoemde wet, behooren volgens de bestaande opvattingen ook die van schoolreisjes. De bijzondere school te Den Oever ontvangt dus de bijdrage op gelijken voet als de open bare scholen. Daar het uiteraard niet de bedoeling kan zijn vot leerlingen van de bijzondere school eene dubbele uil ring te verstrekken, stellen B.enW. voor,adressante te richten, dat zij zich ter zake van deze aangelegenhei. zal hebben te verstaan met het betrokken schoolbestuur. Wordt goedgevonden. '!ng van de te verbouwen Christe- L_ looL Het bestuur voor Chr. Nationaal Schoolonderwijs doet mededeeling van het voornemen om de te bouwen 2- klassige school met een tweetal lokalen uit te breiden in verband met de toename van het aantal leerlingen en verzoekt daartoe benoodigde gelden uit de gemeentekas te willen verstrekken. Wordt in handen gesteld van B. en W. om prae-ad- vies. Volksonderwijs afd. Wieringen verzoekt om de aan vrage van het R.K. Kerkbestuur van de parochie van den H. Hippolytus, om gelden beschikbaar te 'stellen ,voor den bouw van den bijzondere lagere school, niet toe te staan omdat is gebleken dat onder de onderteeke naars slechts 2 vaste inwoners van Wieringen zijn, de andere zijn Zuideraeewerkers, terwijl de R.K. ouders ver klaren dat er geen behoefde bestaat aan een bijzondere school. Te behandelen bij het betrekkelijke agenda-punt. Aangeboden wordt de rekening en balans van de Zee grasexploitatie dienst 19291930. De gemeenterekening is nog niet in het stadium dat ze vandaag kan worden aangeboden, maar de aanbie ding zal zoo spoedig mogelijk plaats vinden. Rekening over 1929 en begrooting voor 1931 van de Gezondheidscommissie. B. en W. bieden den Raad aan de door de Gezondheids commissie, gezeteld te Schagen, ingezonden rekening en verantwoording dier Commissie over het kalenderjaar 1929. Aangezien deze na onderzoek tot geen opmerkingen aanleiding geeft, stellen zij voor genoemde rekening goed te keuren: in ontvangst op f 1853.84, in uitgaaf op f 1043.11, voordeelig saldo f 810.73. De door genoemde Commissie ingezonden raming van hare ontvangsten en uitgaven over het kalenderjaar 1931 zal voor kennisgeving aangenomen kunnen worden. Aldus wordt besloten. Wijziging en aanvulling bouw- en woning- verordening. Bij de bespreking van de in de vergadering van 3 Mei J.l. behandelde voordracht inzake de aangifte van E. Baller Dz. tot aanleg eener straat, drong het Raadslid, de heer Oden, aan op het stellen eener voorwaarde, vol gens welke belanghebbende verplicht zou worden de straat van rioleering te voorzien. Hoewel die bespreking destijds geen gevolg kon heb ben, omdat de verordening het stellen van dien eisch niet toeliet, zijn B. en W. het met dat lid eens, dat een voorschrift van die strekking op haar plaats is. Zij heb ben derhalve eene nieuwe redactie ontworpen van art. 9, eerste lid, der bouw- en woningverordening, waarbij ook aan eenige andere punten, met dit onderwerp ver band houdende, aandacht is geschonken, zoodat het voorschrift in zijn nieuwe gedaante ipeer in overeen stemming is gebracht met de tegenwoordige opvattin gen dienaangaande. B. en W. deelen voorts mede, dat de Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid, door bemiddeling van Ged. Staten heeft verzocht in de bouwverordening voorschrif ten op te nemen omtrent het aanbrengen van brieven bussen aan woningen zulks ten einde tegemoet te ko men aan den hinder, bij het bestellen der briefpost on dervonden dooj het ontbreken aan vele woningen van een brievenbus, waardoor die bestelling veel vertraging ondervindt. Aan dat verzoek voldoende, worden hierbij enkele be palingen aangeboden, die voor opneming in de verorde ning in aanmerking kunnen komen. B. en W. stellen derhalve voor vast te stellen een ont werp tot wijziging en aanvulling der bouw- en woning verordening. Blijkens de overgelegde adviezen van de Gezondheidscommissie kan deze zich met dat ontwerp vereenigen. De heer Jn. Lont is niet voor de bepaling der brie venbussen voor de bestaande woningen. De Voorzitter wijst op de kleine uitgaven en het geeft de posten veel gemak. Het is niet de bedoeling direct proces-verbaal te doen opmaken, maar het aanbrengen van brievenbussen is toch wel gewenscht. De heer Lub meent dat meer aandacht geschonken diende te worden aan de hulsnummering en noemt als voorbeeld de Hofstraat. Zonder hoofdelijke stemming wordt de voordracht aangenomen. Verstrekking gelden vor de stichting eener bijzondere lagere schooi te Hippolytushoef. Naar aanleiding van het besluit van 21 Juni, waarbij om praeadvies in handen van.B. en W. werd gesteld eene aanvrage van het Roomsch Katholiek Kerkbe stuur van de parochie van den H.Hippolytus alhier, om beschikbaarstelling van gelden uit de gemeentekas voor de stichting van eene bijzondere lagere school te Hippo lytushoef, deelen B. en W. het volgende mede. De aanvrage heeft betrekking op een school voor ge woon lager onderwijs, bestaande uit 2 leslokalen, bestemd voor ten hoogste 96 leerlingen. Volgens de bepalingen der Lager onderwijswet 1920 moet de aanvrage worden ingewilligd, indien aan de vereischten dier wet is voldaan en met name de over gelegde stukken voldoen aan hetgeen daaromtrent in art. 73 der wet is voorgeschreven, hetgeen hier het ge val is. Ook ten aanzien van deze aanvrage moeten B. en W. er echter weer op wijzen, dat op de bijlagen vrijwel uit sluitend de handteekeningen voorkomen van ouders, die bij beëindiging der Zuiderzeewerken hier en in de om geving de gemeente Wieringen weer zullen verlaten. Het is betreurenswaardig, dat de wet geen middel aan de hand doet om dergelijke gevolgen te verhinderen. Gezien de onlangs gevallen beslissing omtrent de bij- adere school te Den Oever zal echter het zich ver- ze'.ten tegen de Inwilliging van het verzoek weinig baten Er rest ons dan niet anders dan voor te stellen me dewerking tot de gevraagde beschikbaarstelling te ver leenen en daartoe een besluit te nemen, als in een bij gevoegd ontwerp is vervat Do raad besluit geen medewerking tot de verstrekking der gelden te verleenen. De heer Lub oordeelt dat dezelfde bezwaren bestaan als t.a.v. de christelijke school en spr. weet wel, dat we aan de hand van de wet niet veel opschieten, maar spr. wil toch meegaan met het verzoek van Volksonder wijs en denzelfden lijdensweg bewandelen. Mogelijk, dut de heeren in Den Haag tot andere gedachten zijn te brengen. De heer Jn. Lont wil ook de gelden niet toestaan. Spr. heeft katholieke burgers gesproken, die de school niet noodig oordeelen en wezen op de genoegelyke sa menwerking die altijd bestond. Zelfs een kerkemcester is uit het bestuur getreden, omdat hij zich met de aan vrage niet kon vereenigen. De heer Oden zegt, dat van de onderteekenaars wel 50 put- en keetbazen zijn en als de werken straks worden verplaatst, dus zullen 'vertrekken. Er is maar één geboren Wieringer die zijn handteekening heeft ge zet en misschien wel om de boel voltallig te krijgen. God weet, zien ze in Den Haag ook in, dat we gelijk hebben. Het voorstel van B. en W. om gelden beschikbaar te stellen, wordt verworpen met 10 tegen 1 stem, die van den heer Bosker, zoodat de raad heeft beslotan. geen medewerking tot de verstrekking der gelden te verleenen. Verkoop van bouwgrond. Van den heer S. G. Kooij is bij B. en W. het verzoek ingekomen van de gemeente te megen kcopen 'n stul:;c bouwterrein, zijnde een gedeelte, gelegen in den Noord- Oosthoek, van het perceel kadaster Sectie A no. 192 te Den Oever, onlangs aangekocht voer sahcclbouw. Het voornemen bestaat de schcol te stichten san het Westeinde van het grondcomplex, terwijl de grond aan weerszijden van den te maken toegangev/eg de bestem ming krijgt van bouwterrein. B. en W. meenen hierbij tevens te moeten bezien de in de vergadering opgeworpen vraag of het niet ge wenscht is dezen grond niet te verkoopen doch in erf pacht uit te geven. Het is van algemeena bekendheid, dat de kwestie „verkoop" of „erfpacht" zeer verschil lend wordt beoordeeld. B, en W. achten het niet noc- dig op deze vraag hier in bijzonderheden Sn te gaan. doch mogen verwijzen naar de brochure, bevattende een in 1926 over dit vraagstuk aan de Nederlandsche Vereeniging voor Gemeentebelangen uitgebracht rap port. De practyk elders heeft wel dit geleerd, dat erf pacht door adspirant-bcuwers over het algemeen wordt verworpen en dat het beginsel om gronden alleen in erfpacht uit te geven, slechts kan worden doorgevoerl in die gemeenten, welke de grondmarkt beheerschen. Hiervan is in deze gemeente echter geen sprake. De aanvrager, de heer Kooij, heeft medegedeeld, den erfpachtsom niet te willen aanvaarden, zoodat alleen verkoop overblijft, tenzij men hiertoe niet wenscht over te gaan. B. en W. hebben doen nagaan, wat de kostprijs van den grond is wegens aankoop en wegens het bowrijp maken daarvan. Met een kleine verhooging kan. naar het hun voorkomt, de verkoopsprijs gesteld worden op f 3 per M2. B. en W. stellen dus voor in den gevraagden verkoop voor den aangegeven prijs toe te stemmen, onder de voorwaarden nader door hun College te bepalen. Door den aanvrager is benoodigd 219 M2. en hij wil betalen 168 M2. tegen f 3.— en 51 M2. tegen f 1.50, om dat een gedeelte van den grond niet voor bebouwing geschikt is. B. en W. willen op die voorwaarden ingaan en wijzen erop, dat dit eerste huis precies de rooilijn zal aangeven. De heer Kaan wil voor de overige perceelen toch in de toekomst één prijs bepaald zien en de heer P. Kooij wijst op het voordeel van den aanvrager dat hij de eerste keus en het mooiste perceel heeft. De heer Oden is er ook niet voor om zóó te schar relen .terwijl het voor den heer Lub de vraag is, of de exploitatiekosten worden gedekt. Op die vraag wordt door den Voorziter bevestigend geantwoord, f 12500 kosten aankoop en f 10000 kosten bestrating enz., gedeeld over de oppervlakte, maakt f 2.60 per M2. Het voorstel van B, en W. wordt aangenomen, de heeren Tijsen en M. Kooij onthouden zich in verband met bloedverwantschap, van mede-stemmen. Een geldleenlng. Voor de te sluiten leening van f 140.000. voor school Hippolytushoef en aanbouw school Oosterland, zijn een 3-tal aanbiedingen Ingekomen, n.1. van De Bank van Ned. Gemeenten, tegen 4 7/8 rente pari; van Ge- meentecrediet tegen 4>i a pari -f provisie; van de Coop. Boerenleenbank te Wieringen tegen 4*4 r/l, op voorwaarde, dat de Centrale Bank dispensatie ver leent B. en W. stellen voor, de leening bij de N.V. Maat schappij voor Gemeente-crediet, hebbende de goed koopste aanbieding, te plaatsen. B. en W. vinden het ongewensoht. op de dispensatie van de Centrale te wachten. 31 Augustus moet de leening geplaatst zijn en vóór dien tijd de goedkeuring van Ged. Staten zijn ver kregen. De heer Kaan wil de beslissing tot de volgende ver gadering aanhouden, maar de Voorzitter ontraadt dat en licht verder, toe, dat de Centrale te Utrecht eerst moet vergaderen, voor en aleer al dan niet dispensatie wordt verleend. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 7 tegen 4 stemmen, die van den heeren Jb. Lont, Bakker, J. Kooij en Kaan. Benoeming onderwijzer aan de school te Hippolytushoef. Naar aanleiding van het aan den onderwijzer R. Windsma verleend eervol ontslag, bieden B. en W., ter voorziening in de daardoor ontstane vacature aan de O.L.-school te Hippolytushoef, de volgende voordracht aan: 1. J. H. Eden, thans tijdelijk te Hippolytushoef werkzaam; 2. A. den Broeder te Den Helder; 3. R. Hartstra te Diever. B. en W. stellen voor de benoeming te doen ingaan op 1 Augustus a.s. Met 9 stemmen wordt de heer Eden benoemd. 2 stem men werden uitgebracht op den heer Den Broeder. De verbetering van den hoofdweg en de fl- nantieelc toestand. Hoewel de agenda is afgehaodeld, brengt de Voorzit ter in bespreking de verbetering van den weg. Gevolg gevende aan het besluit van den Raad om een onderzoek te doen instellen naar de kosten van de verbetering van den hoofdweg, hebben B. en W. zich gewend om ad vies tot het adviesbureau Nijhoff. Een uitvoerig schrijven van dat bureau is Ingekomen en daaruit blijkt, dat de hoofdweg met uitzondering van de kommen, een lengte heeft van 8 K.M. en om die hoofdweg van een modern wegdek ter breedte van 6 meter te voorzien, de kosten globaal worden geraamd op f 200.000. Daarbij komt dan nog gedeeltelijk verleggen van straten in de dorpen, het wegnemen van bochten enz., zoodat de kosten dan totaal globaal op f 250000 worden geraamd. Bij de ze kosten zijn niet opgenomen, dc kosten van advies, het maken van bestek, aanbesteding, dagelijksch toe zicht enz., en zonder dagelijksch toezicht en kosten zui len de kosten voor het uitbrengen van een beredeneerd rapport, opmetingen enz. bedragen f 174C0, alles volgens de vastgestelde honorariumtabellen, terwijl vaji sala rissen en onkosten voor dagelijksch toezicht de kosten zullen varieeren tusschen f 2500 en f 6500. De kosten van dagelijksch toezicht kunnen nauwkeuriger worden opgegeven als opdracht wordt gegeven, tot het opnieuw opmeten en het uitbrengen van advies, met andere woorden dus als aan het Adviesbureau deze opdracht die een vast bedrag van f 17400 vordert, wordt gegeven. Door B. en W. was nog naar het type wegdek ge vraagd, maar het Adviesbureau wees er in een tweede schrijven op dat deze quaestie een zeer nauw keurige studie vereischt en dus ter sprake komt wan neer de opdracht wordt verstrekt. B. en W. hebben deze zaak besproken en meenen dat de verbetering der hoeken wel achterwege kan blijven, en zouden zich willen bepalen tot een weg van 5 meter breedte, in plaats van 6 meter. De Voorzitter zelf zou dan met genoemd adviesbureau in zee willen gaan, ten einde een goede weg te krijgen. Uit het beredeneerd verslag zal dan blijken wat het beste is en waarom. De heer Oden vraagt of B. en W. een breedte vaft 5 meter voorstaan met het oog op de bezuiniging. De Voorzitter zegt dat B. en "W. niet van de opgaaf schrokken, maar tenslotte moet het betaald worden cn is nagegaan of het opgegeven bedrag niet een beetje gedrukt kan worden, door een breedte van 5 meter te nemen. B. en W. oordeelen die breedte voldoende, en overwegen daarbij dat over eenige jaren er toch een primairen weg komt en de hcofdverkeersweg naar Friesland een breedte van 5 meter krijgt. De weg van Wieringen naar Van Ewijcksluis is 4 meter, en met een beetje goeden wil kunnen bussen en andere auto's elkaar passeeren. Bij een weg van 6 meter breedte zijn B. en V/. bevreesd dat de zijkanten in de greppels ge drukt worden. Bij de bespreking is het vooral de heer Jb. Lont. die cr op wijst dat het niet erg is om te zeggen dat het goed i?, maar de belastingdubbeltjes moeten door de burgers v/orden opgebracht, en wanneer de heer Oden erop wijst dat de burgerij toch ook een goeden weg verlangt, de keer P. Kcoij wijst op de baten uit de dividend- en tan- tianebelasting, cn de Voorzitter reeds mededeelt dat de rekening over 1929 een flink batig saldo zal hekben. zeg', de heer Lont verder dat als de Zuiderzeeewerken klaar zijn of verplaatst worden, de gemeente de goede belas tingbetalers zal moeten missen. Arbeiders, middenstan ders en wat boeren blijven er over. Door den Voorzitter wordt gewezen op het jaarlijksch onderhoud van f ÏO.COO a f 12.000 en als de nieuwe weg wordt gemaakt zal hij de eerste 34 jaar weinig onder houd behoeven en die vrijkomende bedragen kan men dus voor aflossing beschouwen. De heer Jb. Lont heeft globaal berekend dat de ge meente aanstonds met een half millioen gulden schuld zit, wat neerkomt op f 25000 rente per jaar. En als spr. dan meerekent het vervoer van zooveel schoolkindertjes dat de gemeente straks zal krijgen, te betalen, wordt dat f 30000, waard e gemeente nooit afkomt. De heer Kaan daarentegen oordeelt dat er Iets moet gebeuren, maar wil nog eens trachten subsidie van het rijk te krijgen. Do Voorzitter wijst op de wenscheiykheid dat spoed wordt betracht, opdat onderhoudskosten worden ge spaard. De heeren Lub en Jb. Lont willen eerst pogingen zien aangewend om subsidie van het Rijk te krijgen en de heer Lont oordeelt dat de gemeente Wieringen deze uit gaaf van f 270.000 niet kan dragen. De heer Lub verklaart zich voor een goeden weg, maar het betreft hier een gewichtlgen stap. en de bezwaren dienen dan ook wel onder de oogen te worden gezien. Bij de verdere bespreking wordt gewezen op het feit, dat de heer Ir. Ringer3, die straks aan de regeering wel advies over een subsidieaanvrage zal moeten uitbrengen, goed met den toestand opt Wieringen bekend is, en goed gevonden wordt dat de heer Ir. Ringers eerst eens wordt gepolst over de mogelijkheid van de verkrijging van subsidie. De rondvraag. De heer P. Kooij wijst op den onregelmatlgen bouw in de Elft. doordat geen vaste rooilijn is bepaald, doch men zich houdt aan alinea 2 van art 12 der bouw- en woningverordening. Spr. zou daarom aan B. en W. wil len vragen met een voordracht te komen om voor de dorpen, voor bepaalde straten ,een vaste rooilijn te bepa len en dit in de bouw- en woningverordening vast te leggen. De Voorzitter beaamt dat de menschen zich houden aan alinea 2, niet dichter bij den weg bouwen dan 3 meter of op den gemiddelden afstand van de aan weers zijden staande perceelen. Een vaste rooilijn, als in ali nea 1 bedoeld, is door den raad niet bepaald. Spr. is het met den heer Kocy eens, en waar deze Hippoly tushoef en Den Oever noemde als dorpen waar een vaste rooilijn bepaald behoorde te worden noemt spr. ook Haukes en Westerland. De heer Jb. Lont brengt ter sprake het aanstellen van den stoker voor de centrale verwarming der school te Hippolytushoef, welke aanstelling zonder den raad erin te kennen heeft plaats gehad. DeVoorzitterdacht dat de quaestie wel was besproken, en deelt mede, dat het salaris op f 900 is bepaald en daar het schoonmaken der school onder begrepen is. De aanstelling is door B. en W. geschied, omdat het geen gemeenteambtenaar is. Over het algemeen acht men dat salaris niet te hoog. Ook de heer Lub wijst er op dat de raad hierin geen zeggingschap heeft gehad. De Voorzitter zal nazien wat In deze is besproken. De heer Oden krijgt op zijn gestelde vragen tot ant woord dat bij Dr. Beeker een riool zal werden gelegd en by perceel G. Timmerman de waterafvoer verbeterd. De heer Oden bi«engt voorts ter sprake dat een der rijksveldwachters te Den Oever in een houten woning is gehuisvest en spr. dringt aan om te zorgen voor een behooriijko woning. Door den Voorzitter wordt medegedeeld dat B. en W. naar een woning in de Gest hadden gekeken, maar die te hoog in prijs was en daarna is bij de Inspectie der rijksveldwacht gebleken dat het rijk z'.ch met deze kwestie bemoeit, en aan de gemeente gevraagd zou wor den gratis grond voor den bouw van een nieuwe houten woning beschikbaar te willen stellen. De heer Lub verklaart bij voorbaat reeds niet voor gratis afstaan te zyn. De heer Kaan informeert naar het uurwerk in den toren te Oosterland en de Voorzitter deelt mede. dat besprekingen daarover worden gevoerd en daarbij on der de oogen wordt gezien of het uurwerk dan elcc- trisch zal worden opgewonden. Naar aanleiding van den door den heer P. Kooij uit gesproken wensch, vragen B. en W. machtiging om ge durende een maand een proef te mogen nemen met het ophalen van vuilnis te Hauke3. door Van Duin, om daarna met begrooting van kosten te kunnen komen. Wordt goedgevonden. Hierna sluiting. Gearresteerd omdat h\j gevaar opleverde voor de openbare orde. Naar V.D. uit Kowna verneemt werd in den nacht van Donderdag op Vrijdag op last van den commandant van Kowna prof. Woidemaras. de oud-prcniier van Li tauen, gearresteerd en naar een onbekende plaats in de provincie gezonden. Tegen elf uur 's avonds arri veerden twee auto's voor de woning van Woidemaras. Eenige met karabijnen gewapende politle-agenten en militairen stapten uit Zij begaven zich In d" woning van Woidemaras, arresteerden hem en voerden hem mee. Gedurende den geheelen nacht trokken politie patrouilles door de stad. Een telegram aan het W.B. uit Kowno meldt, dat de cud-premier uit de stad is gebracht wegens gevaar voor de openbare orde. Een jaar onder politietoezicht Nader wordt over de arrestatie van Woidemaras ge meld, dat deze naar het district Krotingen wordt ver bannen alwaar hy zich gedurende een jaar onder po litietoezicht moet ophouden. Na zijn aftreden in September van het vorig jaar werden hem door de regeering verscheidene buitan- landsche gezantschapsposten aangeboden die hij echter alle weigerde, terwijl hij bleef in zijn dienstwoning. Thans heeft de regeering krachtiger maatregelen ge nomen daar hij onlangs nog een scherpe aanval op de regeering had gericht. Vrees voor een staatsgreep. Na de arrestatie van Woidemaras werd zijn woning ontruimd en alle meubelen werden op straat gezet. De vele duizenden banden tellende particuliere bibliotheek van Woidemaras zou heden naar een opslagplaats worden overgebracht. Naar verder bekend wordt, werd gedurende de laat ste dagen herhaaldelijk een staatsgreep van de aan hangers van Woidemaras gevreesd. De commandant van Kowno heeft In verband met dit gevaar zijn bureau eenige nachten niet verlaten. Tegelijk met Woidemaras zou nog een aantal zijner aanhangers gearresteerd •'»n verbannen zijn. Het is nog niet te voorzien welke gevolgen de arres tatie van Woidemaras zal hebben en of zijn aanhangers d:e op 20.000 man geschat worden, eenige gewelddadige poging zullen ondernemen. Men mag evenwel verwach ten, dat Woidemaras als martelaar zal worden voor gesteld en dat ryn aanhangers voor een strijd niet zul len terugschrikken. Het blad van Woidemaras is verboden. Drie schepen in beslag genomen. Ver zet der vrouwen tegen het drankverbod. Uia New-York wordt gemeld: Aan de oostkust der Vereenlgde Staten werden gis teren wederom drie dranksmokkelschepen in be:-!ag genomen, die voor een waarde van ruim 300.000 doilar aan alcohol aan boord hadden. Naar verder gemeld wordt, neemt de beweging tegen het drankverbod ook onder de vrouwen steeds meer De leider dezer vrouwenbeweging verklaart, dat r.et ledenaantal van de vereeniging iedere week met 1009 toeneemt. Aanvankelijk hadden de Amerlkaansche vrouwen de invoering van het drankverbod mot vreug de begroet, daar zij meenden dat het huiselijke leven hierdoor bevorderd werd. Zij hebben echter moeten ;n- zien, dat het aantal clandestiene drlnkgelegenheden sterk is toegenomen. Bovendien ondervindt een derde deel der Amori- kaansche bevolking schade van het drankverbod. Vol gens een berekening van dezen vrouwenbond geeft de regeering jaarlijks vier millard dollar uit ter doorvoe ring van de drankverbodsbepallngen. Ontvangst van verscheidene telefonlo-uitzon- dingen tegelyk op één mdio-ontvangtoesto!. Een Aneta-telegram d.d. 24 dezer uit Bandoeng meldt: Het hoofd van het bureau Proefnemingen en Labo ratorium van de afdeeling Radio-techniek der P.T.T. de ingenieur W. F. EInthoven. heeft een uitvinding ge daan, welke het mogelijk maakt door middel van één radioontvangtoestel verscheidene telefonic-uitzendingan tegelijk op te vangen. Op deze uitvinding zal patent wor den aangevraagd. De heer Einthoven vertrekt 30 Juli e.k. per „Sibajak" van den Rotterdamschen Lloyd naar Nederland en zal zich vervolgens van daaruit met een studieopdracht naar de Vereenigde Staten begeven. Door den Rott. Lloyd wordt aan boord van de „Sibajak" een tweepersoonshut beschikbaar gesteld, waarin de vinding van den heer Einthoven zal worden geinstalleerd. De bedoeling daar van is gedurende de reis ontvangproeven te nemen. Voor de uitzendingen, in verband met deze proeven, zal de P.L.E.-zender alhier worden gebezigd. Menschen gedood en groot© schade aange richt. In het vroegere Italiaansche oorlogsgebied, in de buurt van Venetië, n.1. in de provincie Freviso. heeft een hevige cycloon gewoed, die groote schade heeft aan gericht. Van talrijke huizen werden de daken afgerukt, öoomen werden ontworteld. Er zijn ook eenige menschenlevens te betreuren, ter wijl 50 personen werden gewond. Nader meldt het N.T.A. uit Trevlso: De cycloon heeft in de plaatsen Barco di Susegana, Nerves, Selva en Volpago in de provincie Venetië zeer groote schade aangericht. De oogst werd voor een groot gedeelte vernield door zwaren hagelslag. Talrijke huizen zijn Ingestort Tot op het oogenblik vallen een twintig tal dooden en een groot aantal gewonden te betreuren. Men vreest echter dat nog meer slachtoffers gevallen zijn. MOORDENAAR IN FRANKRIJK TERECHT GESTELD. Eerst nog getracht zelfmoord te plegen. Uit Duinkerken wordt gemeld: Toen vanmorgen Felix Bergerson, een dergenen, dia wegens moord op het echtpaar Blonde ter dood zijn veroordeeld, voor de gevangenis van Duinkerken te recht gesteld zou worden, trachtte hij tijdens een on derhoud met den aalmoezenier, zich met een speld een verwonding in zijn slaap toe te brengen. Te hulp geroepen bewakers verhinderden hem dit. Bergeron werd daarop terecht gesteld, nadat hij zijn onschuld nogmaals betuigd had. DE LAPPOBEWEGING IN FINLAND. Tegen daden van geweld. Wolff meldt uit Helslngfors: De Lappoërs hebben een verklaring gepubliceerd, waar in o.a. wordt gezegd, dat het bestuur der partij tot aan de verkiezingen voor het parlement, aanvang October, geen gewelddaden zal dulden. Men zal echter de communisten, die nog functies In de gemeentebesturen bekleeden, door moreelen druk dwingen hun posten neer t© leggen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 19