Het P.E.N. Uw Kindje. Jaarverslag over 1929. fan TWV) "Kg., èn wérd tegp. trericóóSf toer 1 I9ib. cn f 1080.03. Met de keuringskringen Schoorl, omvattende de ge meenten Schoorl, Warmenhuizen en Koedijk, en Oud karspel, Noord- en Zuidscharwoude en Broek op Langen- dijk zijn onderhandelingen aangeknoopt voor aansluiting bij de inrichting en ook deze uitbreiding zal bijdragen tot verhoogde uitgaven voor vervoer, reden waarom de Commissie voorstelt een tijdelijke leening te sluiten en daaraan een vast karakter te geven met 1 Januari, wan neer precies beoordeeld kan worden welk bedrag noodig zal zijn. B. en W. stellen voor de gevraagde toestem ming te verleenen. De Voorzitter zegt dat uit de resultaten wel blijkt de groote noodzakelijkheid der stichting. De heer Van Wijk vraagt of we ons voor 29 jaren moe ten vastleggen, of dat een spoediger aflossing mogelijk is. Tegen de verhooging der stichtingskosten heeft spr. geen bezwaar. De Voorzitter gelooft wel dat een vroegere aflossing mogelijk is, doch zegt toe dat er den Commissie op ge wezen zal worden. De gevraagde toestemming wordt met algemeene stemmen verleend. Verzoek om ontslag. Door C. Pie wordt ontslag gevraagd als vader in het Tehuis voor ouden van dagen, als gevolg van het overlijden van zijn echtgenoote. Het Burgerlijk Armbestuur adviseert het ontslag eer vol te verleenen. B. en W. stellen voor het gevraagde ontslag eervol te verleenen en te doen ingaan op den datum waarop de nieuw te benoemen vader en moeder hun betrekking zullen aanvaarden en voorts aan het onslag te verbinden de toekenning van een gratificatie van f 100. Het doet B. en W. buitengewoon leed dat dit ontslag zoo ontijdig moet worden verleend aan zulk een vlijti- gen man. Met dank zal het buitengewoon goede werk van het echtpaar Pie in herinnering blijven. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt be- eloten. Benoeming van een vader en moeder ln het tehuis voor ouden van dagen. Door het Algemeen Burgerlijk Armbestuur is ter be noeming van een vader en moeder in het tehuis voor ouden van dagen een dubbeltal ingezonden aan B. en W. Na de daarop voorkomende echtparen te hebben be zocht worden deze door B. en W. overgenomen en aan den raad aanbevolen als volgt: No. 1. Het echtpaar H. Hofman te Barsingerhorn. No. 2. het echtpaar D. Veen te Zwaag. Het komt gewenscht voor de benoemden zoo spoedig mogelijk in dienst te doen treden. De Raad gaat in comité. Na heropening wordt het echtpaar Hofman met 5 stemmen benoemd, 2 stemmen werden uitgebracht op het echtpaar Veen. De Voorzitter filiciteert den eminenten voorzitter van het Armbestuur en hoopt dat de keuze een gelukkige zal blijken te zijn. De heer Kamp dankt den Voorzitter voor de vriende lijke woorden en hoopt voor de verpleegden dat de be noeming een gelukkige moge te zijn. Lid schattingscommissie. Ter voorziening in de vacature van lid der schattings commissie ontstaan door het bedanken van den heer S. Kriek, worden door B. en W. aanbevolen de hoeren: le. D. Brugman Jbzn., 2e. J. de Veer. De heer Brugman wordt met 5 stemmen benoemd. Op de heeren A. de Ridder en J. de Veer werd 1 stem uitgebracht. De heer Brugman neemt de benoeming aan. Tot plaatsvervangend lid voor de Commissie uit den Vleeschkeuringsdienst vacature-Kriek, wordt benoemd de heer J. de Veer, met 6 stemmen, 1 stem verkreeg de beer Brugman. De heer De Veer neemt de benoeming aan. Verzoek der Florallacommlssie om steun voor een te houden pluimveetentoonstelling. Door de Floralla-Commissle te Winkel wordt verzocht een prijs te willen beschikbaar stellen voor de te houden Pluimvee-tentoonstelling. B. en W. meenen dat de pluim veehouderij een bedrijf is, dat zich begint te ontwik kelen en waar niet alleen van gemeentewege doch ook van regeeringszijde belangstelling daarvoor wordt ge toond. Het bevorderen hiervan door de gemeente is reeds uitgedrukt in het verleenen van een subsidie van de Pluimvee Vereeniging en B. en W. meenen ook deze tentoonstelling te moeten aanmoedigen en vragen den Raad een crediet voor de beschikbaarstelling van een zilveren beker met inscriptie, als eereprijs voor deze tentoonstelling. Een bedrag van ten hoogste f 25 zal er mee gemoeid zijn. Aldus wordt besloten. Onderhandsche verhuring van het post- en telegraafkantoor. Door den Minister van Financiën is bij brief van 11 Juli 1930 no. 2 bericht, bereid te zijn het post- en tele graafkantoor weder in te huren voor een tijd van 5 jaren tegen den prijs van f 700 ingaande 1 Januari 1932,. B. en W. stellen voor tot deze onderhandsche verhu ring te besluiten. Vroeger was de huurprijs ook f 700, tegenwoordig in verband met den plaats gehad hebbenden verbouw ruim f 1100. Tot verkoop van het gebouw is het tot nu toe niet gekomen. Overeenkomstig het voorstel van B. cn W. wordt besloten. Onderhandsche verhuring van het speelter rein van de school te LutjewlnkeL Door Jur. van Raalte is verzocht het speelterrein ach ter de school te Lutjewinkel te mogen huren om dit te beweiden. B. en W. stellen voor tot deze verhuring over te gaan, onder de volgende voorwaarden: Het terrein zal niet mogen worden onttrokken aan zijn bestemming en steeds als speelterrein beschikbaar moeten zijn. Het mag alleen met schapen worden be weid. Door den huurder zal moeten worden aangebracht een afhekking waarbinnen tijdens het gebruik de scha pen kunnen worden gehouden, welke afhekking zooda nig moet geplaatst worden, dat het geen belemmering veroorzaakt bij het gebruik van het terrein. De huur aanvankelijk te bepalen op drie achtereenvolgende ja ren, tegen een huurprijs van f 20, voor 1930, en f 30 voor de volgende jaren. De heer Dekker Informeert naar de afhekking en ver krijgt van den Voorziter de noodige inlichting. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aan genomen. - Ontheffingen schoolgeld. B. en W. stellen voor ontheffing van schoolgeld te verleenen aan: D. A. de Bruijn, over 1928 en de helft van 1929 voor één kind, dat wegens ziekte de school niet heeft be zocht f 4.50; A. Kossen, wegens abusieve aanslag f 2.75; J. de Graaf, wegens mistelling f 5. Aldus wordt besloten. Ontheffingen hondenbelasting. B. en.W. stellen voor ontheffing van hondenbelasting te verleenen aan: P. Fijnheer. over 1929, wegens onver mogen: C. Jes voor 1930, wegens abusieve aanslag. Voorts oninbaar te verklaren de aanslag van A. Kuiper over 1929. wegens overlijden. Wordt goedgevonden. Voorstellen inzake de nieuwe flnantieele re geling. Als gevolg van deze regeling zal aan de gemeente-in komsten worden onttrokken: Uitkeering naar het getal inwoners over 1929 f 5333.99; Rijksbijdrage in de jaar wedden van Burgemeester en Secretaris over 1929 f 600; Opcenten personeele belasting over 1929 f 5000; Opcen ten vermogensbelasting over 1929—1930 f 3800; Plaatse lijke inkomstenbelasting (Inbegrepen opcenten ryksin- komstenbelasting en ..forensenbelasting" over 1929'30 f 28650, totaal f 43383.99 ferwijl aan nieuwe inkomsten zal ten goede komen: uitkeering naar het getal inwoners, uit het gemeente fonds (f 9.5715) f 16606.55; Uitkeering van een gedeelte der jaarwedden van Burgemeester en Secretaris f 3000; Uitkeering 75 pet. opbrengst grondbelasting f 8109.08; Uitkeering personeele belasting (indien ongewijzigd ge handhaafd) f 7921.56; Opcenten personeele belasting (in dien ongewijzigd gehandhaafd) f 6069.01; Opcenten ver mogensbelasting (50 opcenten) f 1900; 20 opcenten op de gemeentefondsbelasting f 3100.40, totaal f 46733.60; verlies f 43383.99. nieuwe opbrengst f 46733.60, meerdere opbrengst f 3349.61. Voorts komt aan de meerdere ontvangst ten goede een bedrag van f 2000, thans uitgetrokken voor kwade posten, doch 't is niet onwaarschijnlijk- dat daar in de toekomst toch iets voor gerekend zal dienen te worden, wel zal dit bedrag in het vervolg iets lager kunnen wor den uitgetrokken. Waar ten gevolge van de opheffing der P.I.B. ook wegvallen de mogelijke medevallers we gens meerdere opbrengst, komt het gewenscht voor de te verwachten inkomsten iets hooger te stellen, om daardoor gedekt te zijn voor eventueele tegenvallers en voorts, waar deze cijfers gebouwd zijn op het loopende jaar. de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat voor 1931 iets hooger zal moeten worden geraamd. B. en W. stellen voor geen gebruik te maken van de bevoegdheid om de gemeente voor de gemeentefondsbe lasting in een andere klasse te plaatsen. Van de bevoegdheid tot heffing van opcenten op de fondsbelasting wenschen B. en W. wel gebruik te maken doch slechts tot een gering aantal opcenten (20.) Waarschijnlijk zal deze heffing in de toekomst de sluit post der begrooting moeten worden. Te bezwarend is deze heffing niet, aangezien de hoofd som met 20 opcenten nog zal blijven beneden het thans te betalen bedrag aan P.I.B. te beginnen bij inkomens van f 1350. bij een inkomen van f 1350 wordt de heffing f 14.40, thans f 14.52; van f 2000 resp. f 36 en f 48.12; van f 2500 resp. f 54 en f 79.32; van f 3000 resp. f 72 en f 116.52; van f 4000 resp. f 108 en f 208.92; van f 5000 resp. f 156 en f 410.52; van f 6000 resp. f 204 en f 523.32; van f 10000 resp. f 432 en f 884.28, enz. 9 Zonder deze heffing zou het verlies en het totaal der nieuwe heffingen ongeveer tegen elkander opwegen, doch omredenen hiervoren reeds genoemd stellen B. en W. voor, vast te stellen een verordening tot heffing van 20 opcenten op de gemeentefondsbelasting. Ten aanzien van de personeele belasting merken B. en W. op, dat het niet gewenscht wordt geoordeeld, nu reeds ingrijpende veranderingen aan te brengen in de bestaande regeling. Blijkt na eenige ervaring met het nieuwe stelsel, de opbrengst van dien aard, dat er met een mindere opbrengst kan worden volstaan, dan zul len zeer zeker voorstellen tot verlaging van de opcen ten te verwachten zijn: Bij handhaving der bestaande regeling zal aan de gemeente ten goede komen aan op centen f 6069.31, terwijl tevens aan de gemeente komt. de hoofdsom, zooals die volgens het tarief der wet op de personeele belasting wordt geheven, welke opbrengst wordt geraamd op f 7921.56. Bij handhaving van de be staande regeling zullen de belastingbetalers toch nog belangrijk worden ontlast, aangezien niet meer geheven worden: 10—20 opcenten voor het leeningsfonds 1914; 20 opcenten voor de Provincie; 80 opcenten voor het lee ningsfonds voor de 4e en 5e grondslag (paarden en mo torrijtuigen). Wel kan de gemeenteregeling zoodanig zijn dat dit getal opcenten blijft behouden en, ten bate der gemeente komt, doch waar het getal opcenten voor de gemeente 50150 reeds hoog i3 en de inkomsten uit andere hoofde voldoende zijn, noemen B. en W. geen voorstellen in dien geest te moeten doen, en stellen voor- Ie. de plaatsing in de 8ste klasse .te handhaven; 2e. de thans geldende verordening óp :de heffing van opcen ten op de Personeele belasting ongewijzigd te laten. Voorts stellen B. en W. voor geen belasting voor woonforensen in te voeren en waar vanaf 1 Mei 1931 de gemeente niet meer dan 50 opcenten op de Vermogens belasting zal mogen heffen, terwijl ook het rijk 50 op centen heft, stellen B. en W. voor, de thans geldende verordening op de heffing van 100 opcenten op de ver mogensbelasting in te trekken en vast te stellen een verordening op de heffing van 50 opcenten op de Vermo gensbelasting. De Voorzitter wijst er nadrukkelijk op, dat B. en W. het in overleg met den secretaris, zeer gewenscht oor- deelen, dat hun voorstellen ongewijzigd worden gehand haafd. omdat de toepassing van de nieuwe regeling de gemeente anders nog wel eens parten zou kunnen spe len. Laat het voorgestelde een voorloopige proef zijn. De discussiën. De heer Van Wijk dankt voor de toezending van deze uitvoerige stukken, waardoor een goede bestudeering mogelijk werd gemaakt. Spr. heeft zich gewend om in lichtingen tot den secretaris en spr. wijst dan op het mindere bedrag dat betaald zal moeten worden bij een inkomen van f 1350, 12 centen minder en daartegenover bij een inkomen van f 10.000 een vermindering van ruim f 400. Spr. vraagt of niet een andere progressie mogelijk is, opdat wat voor de lagere inkomens wordt gedaan. De Voorzitter zegt. dat deze zaak van alle kanten ernstig onder het oog is gezien en daarbij werd in overweging gegeven, dat als opcenten werden geheven, deze heffing niet progressief te doen zijn. Reeds door de bestaande progressie betaalt iemand met een in komen van f 10.000 een inkomen, dat hier sporadisch voorkomt - meer in evenredigheid tenminste.dan iemand met f 1350. Wel hebben B. en W. onder de oogen gezien om de kleinere inkomens ten goede te komen, maar eerst willen B. en W. deze nieuwe regeling eens aanzien. De heer Dekker had gehoopt, dat met de nieuwe re geling zou zijn gekomen een nieuwe heffing van op centen op de personeele belasting. Dat er toch nog een vermindering zal plaats hebben, verheugt spr. Het spijt spr., dat met de heffing van 20 opcenten op de gemeen tefondsbelasting direct met de lage inkomens is begon nen. hij had gaarne gezien dat met een inkomen van f 2000 was begonnen. Dat de hooge inkomens zoo zullen worden ontlast, verheugt spr., want de belasting is hier hoog. De Voorzitter wijst er op, dat de heffing van opcenten op de personeele belasting hier eeij billijke toepassing krijgt. Het kleine verschil voor de lagere inkomens wordt veroorzaakt door den aanslag door het rijk, den grond slag. De heer Dekker geeft dat toe en wil daarom zoo min mogelijk de kleine inkomens belasten. De Voorzitter wijst erop. dat de gemeente een kinder aftrek van f 25 toepaste, het rijk daarentegen van f100. De heer Van Wijk leest nog het staatje van den secretaris voor. waarbij de opcenten van inkomens van f 800 tot f 2000 5 zouden bedragen, van f 2000 tot f 3000 10 opcenten, van f 3000 tot f 4000 15 opcenten enz., tot 40 opcenten. De vermindering voor de lagere inkomens wordt f 1.92, voor de hoogste inkomens f 398. De Secretaris merkt op, dat de toelichting aan den heer Van Wijk verstrekt, niet mag worden beschouwd als een uitspeling tegenover het voorstel van B. en W. Door den heer Van Wijk was zijn bezwaar naar voren gebracht van die 12 centen en. aan spr. gevraagd om een andere berekening en aan dat verzoek heeft spr. uit hoofde van zijn ambt voldaan. De heer Brugman wijst erop, dat de zaak ernstig is besproken. De Voorzitter zegt dat de belofte wordt gedaan, om als het eenigszins mogelijk is. in de toekomst aan den wenach van den heer Van Wijk te voldoen. De heer Kamp wil het voor een jaar probeeren en wijst op de bestaande progressieve heffing. Het is niet zoo erg als de hooge inkomens eens worden ontlast. De heer Van Wijk stelt toch voor, de opcentenhef- fing progressief te doen geschieden als door hem zoo even genoemd. De Voorzitter ontraadt het aannemen van dit voor stel, het is bovendien van zulk een ingrijpenden aard, 'dat Het wel om prae-a'dvies !n Handen van B. en W. gesteld diende te worden. De heer Van Wijk vraagt of de overige voorstellen dan kunnen worden aangenomen en zijn voorstel tot de volgende vergadering kan worden aangehouden. De Voorzitter zegt, dat het wel mogelijk is, maar niet gewenscht. De heer Dekker meent dat de Voorzitter en de heer Brugman hebben verklaard, dat de zaak is besproken in de richting als door den heer Van Wijk aangewezen en spr. vraagt of B. en W. dat voorstel dan niet kun nen aannemen. De Voorzitter zegt dat dit in geen geval kan. er is meer dan eens aangeraden, voorloopig de voorstellen van B. en W. aan te nemen en de regeling te probeeren als wordt voorgesteld. Het voorstel-Van Wijk, van 5 tot 40 opcenten op de fondsbelasting te heffen, wordt verworpen met 5 tegen 2 stemmen, voor stemden de heeren Dekker en Van Wijk. De Voorzitter belooft den heer Van Wijk nogmaals, dat deze zaak een ernstig punt van overweging zal uitmaken. De voorstellen van B. en W. worden vervolgens zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Aanschaffing van naaimachines. Door de Commissie van Toezicht op het Lager Onder wijs is de wenschelijkheid te kennen gegeven, om voor het handwerkonderwijs aan de meisjes der U.L.O. school gelegenheid te openen machinenaaien te leeren en daar voor een naaimachine aan te schaffen. Een ontwerp leerplan voor die afdeeling werd daarbij gevoegd. B. en W. meenen echter niet. indien machinenaaien gewenscht is voor de meisjesleerlingen der U.L.O. schooi dit niet minder gewenscht is voor de meisjes der hoogere klassen van de lagere school en konden zich niet ver eenigen met het voorstel der Commissie en hebben om trent hun standpunt het gevoelen ingewonnen van den Inspecteur van het lager onderwijs en de betrokken hoofden der scholen en onverdeeld zijn die het eens met de opvatting van B. en W. en op meerdere lagere scholen wordt dit onderwijs reeds toegepast. De aanschaffing van 2 goede trapmachines (voor elk der scholen één), zal ongeveer f 200 kosten en de post „leermiddelen" is daarop niet berekend, zoodat daaruit de aanschaffing niet kan plaats hebben in 1930. Wel achten B. en W. het mogelijk uit den post voor onvoor ziene uitgaven daarin te voorzien en stellen voor, uit den post voor onvoorziene uitgaven, e.en crediet toe te staan van f 200 ter verhooging van de post „leermidde len" om daaruit aan te schaffen 2 trapnaaimachine3. Ten einde te voorkomen dat de post „leermiddelen" be langrijk zal worden opgevoerd, wordt aan het gebruik der naaimachines, .dat voornamelijk ten doel heeft het maken van groote stukken, de voorwaarde verbonden, dat de te verwerken stoffen door de leerlingen zelf moe ten worden medegebracht. Wordt goedgevonden. Vastgesteld wordt een suppletoire begrooting 1930 en idem 1929, terwijl goed gevonden wordt een voorstel tot het doen van af- en overschrijvingen, dienst 1929. Verkeersbelemmeringen. Teneinde zooveel mogelijk uitzicht te hebben op druk ke verkeerspunten meenen B. en W., dat het uitlicht voor het verkeer in het dorp Winkel vanaf de Dorps straat (richting N. Niedorp) naar de Bosch (richting Lutjewinkel) en omgekeex-d, wordt belemmerd en stellen voor weg te doen nemen, iets van de beplanting in den tuin van de onderwijzerswoning te Winkel, en een weg- boom, staande bij den hoek van de brug bij het Raad huis. Wordt goedgevonden. Benoeming ambtenaar van den burgerlijken stand. B. en W, stellen voor, ter voorzieningen de vacature van ambtenaar van den burgerlijken stand dezer ge meente, tengevolge van het bedanken van den heer Spaans, tot een benoeming over te gaan en leggen daar voor over de volgende aanbeveling: 1. de heer J. de Veer; 2. de heer D. Brugman Jbzn. In verband met deze benoeming stellen B. en W. voor de verordening regelende de werkzaamheden van de ambtenaren van den burgerlijken stand te wijzigen. De heer De Veer vraagt of het niet beter is, dat de loco-bui-gemeester, de heer Brugman, wordt benoemd. De Voorzitter zegt dat dit niet noodig is, de benoe ming houdt geen verband met het burgemeestersambt. De heer De Veer wordt met 6 stemmen benoemd, 1 stem op den heer Brugman. De heer De Veer neemt de benoeming aan. Aanbieding rekeningen. Aangeboden wordt de gemeenterekening 1929. De ontvangsten, gewone dienst bedroegen f 92002.48, uitgaven f 90948.07, batig saldo f 1053.41; Kapitaals- dienst ontvangsten f 12879.59, uitgaven f 13445.45, na- deelig saldo f 565.86. Alle leden niet behoorende tot het college van B. en W. zullen de rekening nazien. De rekening van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur zal door dezelfde commissie worden nagezien, met uit zondering van die leden die tevens lid van het Alge meen Burgerlijk Armbestuur zijn. Deze rekening sluit op de volgende cijfers. ontvangsten f 12.360.71, uitgaven f 10721.26, voordeelig saldo f 1639.45. Tevens wordt aangeboden de rekening der gasfabriek over 1929. De ontvangsten gewone dienst bedroegen f 62956.19, uitgaven f 61799.32*4, batig saldo f 1156.86^, kapitaals- dienst ontvangsten en uitgaven f 24378.5714 Deze rekening zal worden nagezien door dezelfde com missie voor de gemeenterekening, met uitzondering van die leden die lid der gascommissie zijn. Een ontslag-aanvrage. Van den heer J. A. Rietbergen is het verzoek inge komen om hem wegens zijn benoeming tot onderwijzer aan de U.L.O.-school te Hengelo, eervol ontslag te verleenen als onderwijzer aan de openbare lagere school en als vak-onderwijzer aan de U.L.O.-school en wel tegen 1 October a.s. B. en W. stellen voor, het ontslag eervol te verlee nen, doch tegen een datum, nader door B. en W. te bepalen. Zij zullen daarbij zooveel mogelijk rekening houden met de belangen van den heer Rietbergen. Het gevraagde ontslag wordt eervol verleend en B. en W. krijgen machtiging een oproeping van sollicitanten te doen, zoo mogelijk met in het bezit van acte wis kunde. De rondvraag. De heer Kamp bepleit, als de gemeente doorgaat met gas-straatverlichting. het plaatsen van een lantaarn in de Bosch, daar waar de huizen beginnen. De Voorzitter zal kijken of voor het komende sei zoen een noodverlichting kan worden aangebracht. De heer Vaai Wijk heeft gehoord, dat de woning aan de Oostzijde, bij de tonnetjes, opnieuw zal worden betrokken. Is dat juist? De Voorzitter zegt dat dit bij hooge uitzondering voor een poosje is toegestaan. De menschen moeten uit hun woning. B. en W. voelen weinig voor de bewoning en den man is er op gewezen, dat het verblijf er van korten stond zal zijn. Inderdaad is er in onze gemeente een beetje woningnood. De heer Van Wijk zou een bepaald aantal weken vast willen stellen. De Voorzitter zegt dat het een noodgeval is, de man heeft er zelf niet veel zin in om de woning te betrek ken. De heer Brugman zegt, dat B. en W. er reeds ovar Moeder, Uw kindje zal U niet half zooveel zorg geven als U het huidje maar droog houdt met Purolpoeder en de branderige of stukgaande plekjes behandelt met Purol. Dit verzacht dadelijk en geneest spoedig. Beide Artikelen verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. hebben gesproken, dat de woning beter afgebroken kan worden. De Voorzitter zegt, dat de zaak zeer ernstig onder de oogen wordt gezien. De heer Honings complimenteert den heer Span met het succes dat de U.L.O.-leerlingen hebben gehad; 2 leerlingen zijn met de beste cijfers geslaagd voor het U.L.O.-diploma en een leerling slaagde, eveneens met zeer goede cijfers, voor de derde klas H.B.S. Spr. informeert verder naar het onderzoek inzake het teren der wegen. De Voorzitter zegt, dat gewacht wordt op de eleclri- citeit en straks in besloten vergadering mededeeling zal worden gedaan over de wijze van uitvoering. Nadat de Voorzitter een woord van hulde had ge richt tot den secretaris voor de wijze waarop voor deze vergadering de zaken waren voorbereid en spr. speciaal noemt het rapport over de nieuwe finantieele regeling, sluit spr. te ruim elf uur deze avondvergade ring. Het Provinciaal Electriciteitsbedrijf Noord-Hol land, thans wel algemeen als het P.E.N., heeft weer een goed jaar gehad. Wel is de winst a f 55*2.934.69 minder groot dan in 1928, doch de reden daarvan is een heel gezonde: een belangrijke tariefsverlaging in die gebieden, waar het bedrijf rechtstreeks aan huis levert. Bovendien werd in 1929 begonnen met f200.000 terug te betalen van het renteloos voor schot h f 1.440.000, door de Provincie in de moeilijke jaren verstrekt, terwijl daarnaast f300.000 extra werd afgeschreven. Het aantal gemeenten, dat rechtstreeks wordt be diend, is nu 45, waarvan er 26 liggen ten Noorden van de lijn Alkmaar—Hoorn. 59 gemeenten of groe pen van gemeenten de Langcndijk en de maat schappij Zaanland nemen den stroom engros af en distribueeren zelf. Amsterdam en Haarlem staan buiten het P.E.N. De hoofdstad levert bovefidien aan Zaandam, Oostzaan, Landsmeer en Diemen, terwijl Heemstede door Haarlem wordt bediend. De totaal omzet steeg van 85.523.955 K.W.U. in 1928 op 95.108.838 K.W.U. in 1929, dus met ruim 11.2 terwijl de stijging in 1928 bedroeg 10.6 Voor bemalingsdoeleinden werd in 1929 door den zeer geringen regenval vrij wat minder stroom afge nomen dan in 1928, hoewel het aantal aangesloten gemalen grooter was. Eind 1929 is het gemaal van de Wieringermeer in bedrijf genomen. Hierdoor zal de afneming door de groep polders belangrijk stijgen, vooral daar ge noemd gèmaal onafgebroken in bedrijf is. Na de droogmaling 'kotet dan natuurlijk weer een inzin king. Het bedrijf beijvert zich zeer, om het gebruik van electriciteit te bevorderen. De invoering van het uniforme tarief voor licht en huishoudelijke doeleinden per 1 Januari 1929, waarbij naast een vaste maandelijksche bijdrage een prijs geldt van 5 cent per afgenomen K.W.U. met een maximum gemiddelde vergoeding van 30 cents, heeft over het algemeen aan de verwachtingen der directie voldaan. In de gebieden, welke reeds van 1 Januari 1928 stroom afnemen, steeg het gezamenlijk gebruik in 1929 met 25 zoodat de kleinverbrui kers blijkbaar ook van de nieuwe berekening profi- teei^n. De op bescheiden schaal gevoerde propaganda voor het aanschaffen van electrische apparaten heeft ze ker ook aan die stijging medegewerkt. Ter bevordering van het gebruik van electrische energie werd het nachttarief verlaagd van 3V* op .2K cent. Warmwaterapparaten worden steeds meer aangeschaft. Ten behoeve van de besproeiing van warenhuizen-kassen is een afzonderlijk tarief vast gesteld. De afneming van energie door de groot-industrie buiten de Zaanstreek neemt regelmatig toe. In de Zaanstreek blijft ze op peil, ondanks liet vertrek van enkele groot-afnemers, zoodat dc minder gunstige economische toestand der industrie zich voor het P.E.N. nog weinig doet gevoelen. In *20 gemeenten van het laagspanningsgebied werden z.g. electrische kookdemonstraties gehouden. De belangstelling hiervoor nam geregeld toe. Ten einde het edectrisch koken met den bak- en braadoven aan te moedigen, werden kleine ovens gedurende een maand op proei gegeven. Deze maat regel heeft wel succes, maar doet tevens zien, dat ten plattelande nog behoefte is aan elementair kook- onderrioht. Om hierin van den grond af te voorzien, werd contact gezocht en verkregen met het Bestuur der Vereeniging voor Landbouwhuishoudonderwijs, met het gevolg, dat op de landbomvhuishoudscholen te Alkmaar, Schagen, Hoorn en Purmcrend een volle dige installatie wordt aangebracht om allerlei toe passingen van electriciteit in het huishouden als ko ken, bakken, braden, warmwatervoorziening, was- schen en strijken aan dc leerlingen te onderwijzen. Aan de propaganda voor de invoering van elcc- trischen krachtstroom op de boerderij, werd dit jaar bizondere aandacht gewijd. Ons blad heeft onlangs uitvoerige mcdedeelingen ge daan omtrent de demonstratie-bedrijven, zoodat wij hierop thans niet nader ingaan. Alleen vermelden we nog het volgende: Een onderzoek naar de vorderingen der clectrifica- tie in het land- en veeteeltbedrijf werd ingesteld, waaruit bleek, dat de electromotor, waar hij op de boerderij toepassing vindt, uitstekend voldoet, maar dat nog slechts een zeer gering percentage der van electrisch licht voorziene boerderijen ook electrische drijfkracht toepast. Een proef met het broeien van bloembollen werd uitgevoerd door het gemeentelijk electrisch bedrijf te Heemstede en leverde zeer gunstige resultaten. Tot slot: het P.E.N. heeft gepokt en gemazeld; het heeft een ernstige crisis doorgemaakt, doch is nu de hache lijke jaren te boven. Waarschijnlijk zal het. in dit jaar ook den invloed der malaise ondervinden, doch zorg hoeft dat niet te baten; het is gesaneerd en kan tegen een stootje. Voor het P.E.N. heeft de provincie zich in de schuld gestoken voor meer dan 20 millioen. Rente en aflossing zijn echter verzekerd, terwijl de bevolking hoe langer hoe meer en hoe langer hoe goed'kooper kan profiteeren van de zegeningen van dit overheidsbedrijf, dat niet om winst wordt gedre ven.

Schager Courant | 1930 | | pagina 2