Schager Courant Tentoonstelling Schagen Groot internationaal Cabaret. Bij de opening van de_EM!HU. Raad Heerhugowaard. Tweede Blad. Welkom in Schagen. EMIHU 26 31 JULI. IQ m 42 STANDS. H» Gezellige Dancing. 88 HEEREN BAAI Plaatselijk Nieuws. Zaterdag 26 Juli 1930 73ste Jaargang. No. 8702 Hedenmiddag opening van de EMIHU de Elec- triciteits-, Middenstands- en Huishoudbeurs te Scha gen. Een dergelijke tentoonstelling is ons niet geheel en al vreemd. Integendeel, de E.M.I.T., gehouden in 1927, ligt ons nog te versch in het geheugen om niet te weten, hoeveel moois en aantrekkelijks zij ons brengen zal. En toch zal zij opnieuw een ver rassing voor ons zijn, en dit is juist het bijzondere van deze tentoonstelling, die naar we hopen, onder welken vorm dan ook, nog menigmaal in Schagen zal worden gehouden, strekkende tot welvaart van de plaats en zijn middenstand Schagen roept aan alle bezoekers in de komende Idagen dan ook reeds bij voorbaat een hartelijk wel kom toe. Zij zullen niet tevergeefs komen, en den dichter niet beschaamd zetten die in de Schager Courant van Donderdag j.1. het doel van de E M I H U op rijm uiteenzette: Schagen, hoofddorp van Westfriesland, chronologisch 't oudst, meteen aan de spits van markt en handel, gaat weer vóór als in 't verleen. (Enz.). Voor het ijverige bestuur van de E M I H U was het een groote voldoening in de algeheele bezetting van alle ruimten de waardeering voor de tentoon stelling bevestigd te zien, een erkenning, welke de stuurlui van dezen koopvaarder ten volle toekomt. Een tentoonstelling als deze is langer een onmis bare factor geworden in ons zakenverband. Zij biedt het groote voordeel, dat de inzenders besprekingen kunnen voeren met belanghebbenden aan de hand van volledige collecties monsters. Dat individueel e contact met de afnemers, dat over het algemeen slechts via reizigers en vertegenwoor digers wordt gevonden, is voor de leiders van zaken, hoe belangrijk ook, uiterst moeilijk te vestigen en moeilijker nog te onderhouden. De tentoonstelling is reeds daarom van bijzondere waarde, omreden het den inzenders in staat stelt in een betrekkelijk kort tijdsbestek het persoonlijk contact met een zeer groot percentage der afnemers aan te knoopen of te her nieuwen. Het is voor den zakenman zoo waardevol, zelf de behoeften van de markt, de wenschen der clien tèle te kunnen peilen. Wanneer we daarover in de feestelijke uit gave van de „Schager Courant", uitgegeven ter gelegenheid van deze tentoonstelling, niet reeds uitvoerig hadden geschreven, dan zouden we nu, met evenveel belangstelling als op vorige tentoon stellingen, kunnen aanvangen met een rondwande ling te maken langs de stands om een bespreking van het geëxposeerde te geven. Een dergelijke be schrijving kunnen we dus gevoeglijk achterwege la ten, maar nu wij toch iets schrijven aan den voor avond van de opening der EMIHU, willen we niet nalaten nog even te memoreeren wat ons de ten toonstelling de komende dagen biedt. Vrijdagmiddag zijn wij eens een kijkje wezen ne men in het groote garage-gebouw van den heer Boontjes op het Noord, dat zich voor dit doel toch maar bij uitstek leent. Tientallen rappe handen wa ren daar sedert Donderdagmiddag bezig de stands in orde te brengen. De tentoonstelling overtreft haar voorgangster, al dus is per advertentie aangekondigd. Een keur van binnen- en buitenlandsche firma's verwachten U in hun schitterend ingerichte stands. Wij kregen bij onze rondwandeling inderdaad den indruk, dat de tentoonstelling er een zal zijn, die de viering van het 25-jarig jubileum der Schager Hancfeldrijvende en Industriöele Middcnstandsvereeniging volko men waardig zal zijn. Zooals reeds gezegd, was men druk in de weer om de zaak voor elkaar te zetten. Auto's reden af en aan, om de artikelen naar het gebouw te vervoeren en op zoo'n oogenblik kunnen we de dempers van het Noord niet dankbaar genoeg zijn. In het ge bouw heerschte een gezellige drukte, die naar we hopen nog niets zal zijn vergeleken bij wat we in de komende dagen te zien zullen krijgen, iets waar we eigenlijk niet aan twijfelen, want naast het vele nut tige, dat de EMIHU biedt, zal men er zich boven dien uitstekend kunnen amuseeren in dat gedeelte, wat voor het vermaak is ingericht. Daar zullen icderen avond bekende artisten optreden en zorgt een orchest onder leiding van René Spanjé, dat de stemming er in zal blijven. Een ruime dansvloer zal den honderden bezoekers zeer zeker menigen avond van genot verschaffen. Om tenslotte nog eenmaal op het eigenlijke doel van de EMIHU terug te komen, hopen we, dat deze „Huishoudbeurs" door een opgewekt zaken doen moge getuigen van het niet te loochenen feit, dat een dergelijke tentoonstelling in Schagen als centrum van een druk zakenleven langer een on misbare schakel zal blijken te zijn tusschen produ cent, handelaar en afnemer! Vrijdagmiddag te 3 uur vergaderde de raad onzer ge meente. Voorzitter en secretaris burgemeester Van Slooten. Aanwezig waren alle raadsleden. Na opening der vergadering lezing der notulen, welke werden goedgekeurd. De Voorzitter deelde naar aanleiding der notulen mee, dat de familie Dekker eindelijk bereid bleek bij te dra gen voor de voldoening der ziekenhuisrekening; twee maal was een bedrag gestort en hiermee zal worden doorgegaan, tot het door den raad bepaalde bedrag is gestort. Een dankbetuiging van mej. van de Pol voor de bij drage in de kosten der electrische installatie in de ge meentewoning, welke ze gaat verlaten, werd voor ken nisgeving aangenomen. Geen bUdrage voor schoolfeesten. Ingekomen was een verzoek van het bestuur der R.K. school te Oudorp om een bijdrage voor het aldaar te houden schoolfeest B. en W. hebben hierover gesproken en zijn van oordeel, dat hierop niet kan worden inge gaan, aangezien ook geen subsidie wordt gegeven voor schoolfeesten in eigen gemeente. Bij een eventueel algemeen kinderfeest, waarvoor fi- nantieele steun door de gemeente wordt gegeven, wor den kinderen uit onze gemeente, elders schoolgaande, tot deelname uitgenoodigd. Uit de discussie blijkt, dat de raad het hiermee eens is, zoodat na eenige discussie besloten werd op het verzoek niet in te gaan, vooral ook omdat in verschillende ge meenten kinderen van hier elders schoolgaan, terwijl mede het omgekeerde het geval is. pet. wordt afgeschreven. Naar sprekers oordeel getuigde dit alles van goed beleid in het bedrijf. Beide rekeningen werden goedgekeurd, terwijl de Voorzitter den Commissie dank zegde voor hun moeite. Aanbieding gemeenterekening over 1929. Door den Voorzitter werd vervolgens aangeboden de gemeenterekening over 1929, welke zeer gunstige cijfers te zien gaf. De ontvangsten hadden bedragen f 165317.74% de uitgaven f 136668.25, alzoo een batig saldo groot t 28649.49%. Medegedeeld werd nog. dat 16 afschrijvingen haddon plaats gehad op het kohier der hondenbelasting, tot een totaal bedrag van f 29.50. De totale opbrengst dezer belasting bedroeg juist f 700. Gebleken is, dat het aan tal honden steeds verminderd, wat trouwens het doel is geweest voor de invoering dezer belasting. Commissie voor het nazien der gemeentere kening over 1929. Bij eerste stemming werden hiervoor aangewezen de heeren Kostelijk en Van Langen, bij tweede stemming werd hieraan toegevoegd de heer Borst. Leening van f 28.000. Hierna werd voorgelezen het concept-besluit tot het aangaan eener leening tot een maximum van f 28.000 voor het vervangen der bovengrondsche electrische ge leiding tot ondergrondsche voor een gedeelte van het electrisch net. Door den voorzitter werd nader toege licht, dat het gewenscht was het geheele benoodigde bedrag te vinden door het aangaan eener leening en niet de reserve aan te spreken. Naar aanleiding eener vraag van den heer Kostelijk werd geantwoord, dat het niet gewenscht was een gedeelte van het bedrijf te leenen, aangezien meerdere werken te wachten zijn in het komende jaar. Gehoopt wordt deze leening te kun nen sluiten tegen 4% Besloten werd B. en W. te machtigen deze leening uit te schrijven. Opcenten personeele belasting. Uit een van Ged. Staten ontvangen schrijven bleek, dat geen goedkeuring verkregen zou worden op het ter vorige vergadering genomen besluit tot het heffen Geopend 7.302 uur. Entrée slechts 35 ct. goaooooociooioöcofocsoooi ÖOCX)CX)C>OQOaOCX)CXDOiOöOl Steun voor verpleging. Door C. Vader is een verzoek Ingediend om op kosten der gemeente zijn vrouw te doen verplegen in een in richting voor herstel. Uit een bijgaande verklaring van het consulatieburlau blijkt, dat vermoedelijk een ver blijf van 5 maanden noodig zal zijn. Door den Voorzitter werd meegedeeld, dat hij met Vader een onderhoud heeft gehad; met het oog op be zoek werd plaatsing te Hilversum door den aanvrager gewenscht. Aanvankelijk oordeelde hij niet meer dan f 10 per maand te kunnen bijdragen, doch ten slotte was een schriftelijke verklaring ingekomen, dat f 15 tot f 20 bijgedragen zou kunnen worden. Door den heer Krom werd opgemerkt, dat Hilversum 50 ct. por dag meer zou kosten dan een verder afgele gen inrichting. Na eenige discussie werd het verzoek toegestaan, on der voorwaarde, dat de belanghebbende f 20 per maand zal bijdragen. Ontheffing of vermindering van schoolgeld. Eenige verzoeken om ontheffing of vermindering van schoolgeldbetaling kwamen nu in behandeling. Voor zoo verre de verzoeken steunen op den verminderden aan slag in de inkomstenbelasting zal er rekening mee wor den gehouden. Opnieuw teleurgesteld. In een adres werd door twee bewoners van het pad langs de woning van de wed. Rood, n.L Bruin en Blom te kennen gegeven, dat ze zeer teleurgesteld zijn over de afwijzende beschikking op hun verzoek tot verlichting van gemeld pad. Gewezen werd op andere paden en aan gehaald een verklaring van den heer Tromp. B. en W. zijn van oordeel, dat op dit verzoek niet kan worden ingegaan. Door den heer Tromp wordt opgemerkt, dat alleen dan verlichting elders is aangebracht, wanneer er een bestaand net is; tevens heeft spr. er den aanvragers op gewezen, dat dan ook bewoners van panden, welke b.v. een 50 M. van den weg gelegen zijn, ook op verlichting aangedrongen zou worden; ten overvloede wees spr. er medte nog op, dat het betrokken kllpad in 't geheel geen gevaar oplevert, daar het tusschen twee heggen ligt. Besloten werd opnieuw afwijzend te beschikken. Verslag Keuringsdienst. Ingekomen was het verslag van den keuringsdienst, hetwelk ter beschikking der raadsleden wordt gesteld. Hiermee waren de Ingekomen stukken afgehandeld en kwam aan de orde het rapport der commissie voor het nazien der rekeningen van het Burgerlijk Armbestuur en het G.E.B. De comm. bestond uit de heeren Tromp, Wuijs en Kooij. Laatstgenoemde bracht rapport uit. Deze verklaarde, dat de commissie alles in goede orde had bevonden. Met betrekking tot het B. A. werd meegedeeld, dat de rekening liep over f 8535.95. ontvangsten en f 9832.00% uitgaven, alzoo een nadeelig saldo groot f 1296.05%. De ontvangsten der G.E.B. rekening bedroegen f 43795.02 de uitgaven f 34201.54, alzoo een batig saldo groot f 9593.48. Geadviseerd werd tot goedkeuring van beide rekeningen. Door den heer Kostelijk werden eenige inlichtingen gevraagd., met betrekking tot het groot nadeelig saldo der rekening van het B. A., welke door den Voorzitter werden verstrekt. Hierbij bleek, dat het groot nadeelig saldo nog een gevolg was van het vroegere beheer dezer gelden. In dit tekort zal nog moeten worden voorzien. Door den heer Tromp werd nog opgemerkt, dat het groot voordeelig saldo der rekening van het G.E.B. de commissie aanleiding had gegeven tot de vraag waarom dan niet meer dan 5 pet. werd afgeschreven. De admini strateur had echter duidelijk gemaakt, dat feitelijk 8 van opcenten op de personeele belasting. Noodig zou zijn een definitief bepaald besluit te nemen. Voorgesteld werd daarom genoemd besluit in te trek ken en thans te besluiten tot de heffing van 80 opcen ten op de personeele belasting. Na eenige toelichting werd hiertoe besloten. Opcenten gemeentefondsbelasting. Met het oog op den onzekeren toestand, ook met be trekking tot de bronnen van inkomsten voor de ge meente en het feit, dat een tekort op de begrooling nog gedekt zal moeten worden, achten B. en W. het wel gewenscht. om toch ook nog eenige opcenten te heffen op de gemeentefondsbelasting. Door den Voorzitter werd dit nader toegelicht. Voor gesteld werd van deze belasting 30 opcenten te hef fen. wat ongeveer een bedrag in de gemeentekas zou kunnen brengen van f 3300. Blijken het volgend jaar de baten wat milder te vloeien, dan verwacht wordt, dan kan tot verlaging der opcenten worden besloten. Bij de hierop gevolgde discussie bleek, dat algemeen de onbillijkheid werd gevoeld van het geldend stelsel, dat de rijksultkeeringen aan de gemeenten worden be rekend naar de uitgaven van bepaalde diensten over de laatst verloopen drie jaren. De gemeenten, welke in dit opzicht royaal zijn geweest, profiteeren hiervan ten koste der gemeenten, welke een zuiniger beheer hebben toegepast Na eenige discussie werd niettemin besloten tot de voorgestelde heffing te besluiten. Naar aanleiding der gehouden bespreking, werd door den heer Kooij opgemerkt, dat het naar zijn oordeel niet ondienstig zou zijn om ten aanzien van armenver zorging een ruimer standpunt in te nemen. Spr. heeft niet het oog op de verzorging in het Huis voor ouden van dagen, doch oordeelde voor sommigen uitkeering in den zomer wel gewenscht, opdat dezulke er in den winter wat beter voor zouden staan. Hierover, hoewel het niet aan de orde was, ontspon zich eenig debat, waarbij bleek, dat het armbestuur nooit aan banden was gelegd. Voorts is er gelegenheid hierop terug te komen bij de behandeling der begroo ting, welke, naar de Voorzitter meedeelde, binnenkort aan de raadsleden kan worden voorgelegd. Iets in het belang der poster ij. Nog kwam aan de orde: wijziging der bouw- en wo ningverordening, naar aanleiding eener circulaire van Ged. Staten ter zake het aanbrengen van een brieven bus aan woningen. Na eenige toelichting door den Voor- ziter werden zoodanige wijzigingen voorgesteld, dat bij nieuwbouw voorgeschreven zal worden het aanbrengen van een sleuf in of terzijde der deur, toegang gevend tot de woning, voor het inwerpen van poststukken; te vens dit voorschrift in toepassing te brengen bij be staande woningen, indien door de posterijen klachten worden kenbaar gemaakt. Bij de bespreking hierover bleek men algemeen van oordeel, dat met het oog op vele afgelegen woningen deze voorschriften inder daad wel gewenscht zijn. Het aanbrengen van een kastje, waarin de stukken worden opgevangen, achtte men voor vele woningen wel bezwaarlijk, waarop door den Voorzitter werd geantwoord, dat de toepassing daarvan meer geldend is voor een gemeenschappelijken ingang tot woningen, zooals dat in de steden veel voor komt Nog eens kohier hondenbelasting. Nog werd door den Voorzitter meegedeeld, dat een tiental personen op het kohier hondenbelasting zijn ge plaatst tot een gezamenlijk bedrag van f 26.50. Hierna werd de openbare zitting gesloten om over te gaan in comité, Ik vergeet verdriet en zorgen, En. myn dobbertje zelfs ook. Als ik, aan den kant van 't water, 'n Pijpje DOUWE E0BERTS rock. Zelfs de vischjes in den vijver Komen aan liet oppervlak: Ruik eensDal is DOIWE E0BERTS! Heerlijk! Wat een. pracht tabak. Clingc Dvonenfco» ECHTE FRIESCHE 20-50 CT. PER ONS verschaft U woikm van genot. RIJKSLA NDBOLWWIN'TERSCHOOL. Evenals vorige jaren wordt binnenkort per adverten tie in dit blad bekend gemaakt, dat de gelegenheid is opengesteld tot aangifte als leerling der Rijksland- bouwwinterschool te Schagen. Ofschoon van voldoende bekendheid, verdient het mis schien voor nog niet ingewijden aanbeveling even !n 't kort een uiteenzetting te geven van deze onderwijs inrichting op landbouwgebied. De cursus duurt 2 winterhalfjaren; er wordt 5 dagen per week les gegeven van ongeveer einde September tot einde Maart. De schooltijden zijn zoo geregeld, dat heen en weer reizen per trein in de meeste gevallen mogelijk is. Bijna van uit ieder deel der provincie kan de school per trein worden bezocht. Door een zevental leeraren wordt les gegeven in bemestingsleer, kennis van den grond, polderbemaling, plantenteelt, weidebouw. beoordeelingsleer van paard en rund, veeteelt, veevoeding, gezondheidsleer, zuivelbe reiding, groente- en ooftteelt, enz. Voor voldoende be gaafde leerlingen wordt bovendien een opleiding tot meikcontroleur mogelijk gemaakt. Om toegelaten te worden moet een examen worden afgelegd, waaruit moet blijken dat de candidaat de leerstof, onderwezen op de lagere school, nog goed onder de knie heeft. Ofschoon niet bepaald noodzakelijk is een paar jaar voortgezet lager onderwijs zeer aanbevelenswaardig. De candidaten moeten in het jaar van aangifte den 16-jarigen leeftijd bereiken. Het behoeft wel geen betoog, dat het in den tegen- woordigen tijd van 't allergrootste belang is. dat de a.s. boer op de hoogte wordt gebracht met de nieuw ste vorderingen van de landbouw-techniek. terwijl hij door zijn algemeene ontwikkeling in staat wordt ge steld het later verschijnende te kunnen verwerken. Het vereischt geen nadere verklaring, dat ook een verrui ming van het economisch inzicht voor onze a.s. boeren toch zoo gewenscht is. Als beter onderlegd deel van de groote landbouwende gemeenschap met haar eigen specifieke belangen kan later ten behoeve van deze groote belangengroep zeer economisch en nuttig werk worden gedaan. Het is daarom, dat de ouders en de jongelui verzocht worden thans de noodzakelijkheid en het nut van een bezoek aan de Rljkslandbouwwinterschool te Schagen te overwegen. Nadere inlichtingen worden gaarne gegeven dooi de Wnd. Directeur der R.L.W.-School Ir. G. VEENSTRA. AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN, Naar wij vernemen, heeft het comité, dat zich vorige jaren heeft bezig gehouden met het organiseeren van een autocht voor de ouden van dagen in deze gemeente besloten, ook dit jaar weer een uitstapje aan te hleöen. Op de bereidwillige medewerking van auto-bezitters zal de commissie wederom een beroep doen te zijner tijd. Voorloopig is een dag in de 2de helft van Augustus voor het uitgaansdagje der oude menschen gereserveerd. MUZIEKTUIX NIEUWS. Zondagavond hebben we in den Tuin een vereeniglng „van eigen bodem". Het is de Schager Orchestvereeni- ging, die den muziekliefhebbers een programma aan biedt. De muziek van ons Symphonie-orkest is steeds prettig om aan te hooren. daarbij zijn Directeur en leden actief en serieus, laat dit dan beloond worden door een groote opkomst van belanghebbenden. „EMIHU", 26—31 JULI. Wij kunnen over de „Emihu" nog meedeelen. dat Woensdag a.s. een Ford-film zal worden afgedraaid over vliegtuigen- en motorenbouw. liet is een bij zonder interessante film, die zeer zeker groote be langstelling zal trekken. In de uren van openstelling der „Emihu" is in zoo verre wijziging gekomen, dat 's middags de tentoon stelling geopend is van 25K uur. De andere uren blijven ongewijzigd. MARKTOVERZICHT. De aanvoer van vette koeien was een Donderdag j.1. niet zoo groot, 59 stuks in het geheel. Merkbaar was het dat er weer Deensch vleesch ingevoerd was en niet veel Amsterdamsche slagers, maar Den Helder was goed ver tegenwoordigd, die niet minder besteedden voor beste koeien eerste kwaliteit goed dan ook 60 ets. De handel in kalf en geldekocien en pinken was ma tig. De handel in stieren was ook iets minder bjj de vorige weken, deze golden tot 40 ets. In nuchtere kalveren was het een vliegende handel duur, tot 36 gld., later kwam een bekend koopman zeg gen dat ze konden opbrengen 42 a 43 gld., wat een reu zen prijzen, altijd voor de besten. De handel in vette schapen was heel goed. De heer Heertje Kooij van de Vennlk kreeg voor zijn koppel scha pen 43 gld. per stuk; dat gaat den goeden kant heen; dit zijn prijzen die een langen tijd niet besteed zijn. In magere schapen was dien dag wel handel. Oude slachtschapen golden 32—42 gld., stug, duur. Lammeren voor de weide was een zeer matige handel. Voor den dood was geen vraag. Vetto varkens golden weer iets hooger; de hands!

Schager Courant | 1930 | | pagina 5