Schap Courant ALS RECLAME POORTER's LET OP! LET OP! een korting van 10° 0 15% Korting. Polder Anna Paulowna. Radioprogramma TAPIJT- EN MEUBELHANDEL Derde Blad. dit is van 28 tot en met 31 Juli op al onze voorradige goederen Wolien Dekens en Vitrages Men make gebruik van deze - SPECIALE AANBIEDING. - Laagzijde B 56 - SCHAGEN TEL. 87. Zaterdag 26 Juli 1930. 73ste Jaargang. No. 8702 Vergadering van Dijkgraaf, Heemraden en Hoofd ingelanden van den Anna Paulcvvnapolder op Vrijdag 25 Juli, 1930, des middags 3 uur, in het Polderhuis Voorzitter de heer C. Wijdenes Spaans, Dijkgraaf, Secretaris de heer C. Keijzer. Afwezig met kennisgeving de heeren Langereis en Lovink. Na opening der vergadering met een welkom volgt 'de lezing der notulen, en de onveranderde goedkeu ring. Meegedeeld wordt, dat de teerbehandeling van het .wegdek bij het centrum nu heeft plaats gehad. I Ingekomen is het verslag van de X.V. Stoomtram weg Schagen-F.wijcksluis. Het resultaat is bekend nl. dat uitgekeerd wordt voor het aandeelenkapitaal 4 rentelooze voorschotten 5 Dit resultaat is best, 'maar het zal wel het laatste zijn, zegt Voorzitter. I Door de wijziging der exploitatievoorwaarden moet 'men in de toekomst al dankbaar zijn als de tram nog ..eenige jaren blijft bestaan. I De heer J. C. Geerligs vraagt, of het waar is dat de tram weg gaat zoodra de dijk naar Friesland en de i spoorverbinding daarop gereed is. Voorzitter zegt, dat dit niet zeker is. Wel is toege zegd dat de tram zal worden geëxploiteerd tot zoo lang deze dijk gereed is, maar dat houdt nog niet in, dat het dan zeker is dat dan de tram wordt opge ruimd. Volgt mededeeling over de uitvoering der onder houdswerken. De rekening over 1929 is gereed en biedt een batig saldo van f 10128.17. Dag. bestuur en commissie zul len deze rekening onderzoeken. Al deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. Het voorstel tot verlenging van de erfpacht van een gedeelte van perceel sectie K no. 2208, groot 260 M2., waarvan thans J. Veldman de houder is, met een termijn van 30 jaren, tegen eene vergoeding van 5 cents per M2. Wordt goedgekeurd. Duiker door de Ewijcksvaart. 'Aan de orde is nu het voorstel om een beslissing 'te nemen omtrent de te nemen maatregelen ten aan- zian van deze duiker. Door het Dag. Bestuur is aan de Hoofdingelanden een rapport thuisgezonden, waaraan wij het volgen de ontleenen: Na enkele voorafgaande vergeefsche pogingen is het den aannemer J. de Vries op Woensdag 16 Juli jl. gelukt den duiker door de Van Ewijcksvaart bij gemaal I droog te leggen. Door enkele leden van ons college, zoomede door de heeren De Priester en Bijl, resp. Ingenieur en Opzichter van den Provincialen Waterstaat en den heer Poppens, Ingenieur van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier is toen deze duiker bezichtigd. De drooglegging heeft opnieuw plaats gehad op Vrijdag 18 Juli d.a.v.; op dien da.g hebben alle bestuursleden gelegenheid ge vonden den duiker in oogenschouw te nemen, ter wijl daarbij de heer Poppens opnieuw tegenwoordig is geweest. De duiker was toen tevens gedeeltelijk schoongemaakt. Bij het ingesteld onderzoek bleek dat de duiker aan het uiteinde bij de machinekom defect is. Uit het middenschot is een deel gebroken en verdwenen, tengevolge waarvan de bodem omhoog is gekomen. In het midden onder de Van Ewijcks vaart bleek een bodemdecl te zijn geknakt, waardoor het water uit die vaart naar binnen komt, hoewel Biet in ernstige mate. Op laatstgenoemden dag is een plan opgemaakt, om te komen tot herstel van den duiker voor zoover dit mogelijk is. Wordt dit plan uitgevoerd, dan zal het genoemde uiteinde van den duiker ter lengte van ongeveer 4 meter hersteld worden en zoo goed mo gelijk aansluitend worden gemaakt, terwijl de ge knakte deel steun zal worden gegeven. In de machi nekom zal een nieuw schermschot worden geslagen, lang 18 Meter ter dikte van 10 c.M. Tusschen het nieuwe schermschot en de bestaande schuiven, zal, met inlasschingen in de vleugelmuren, een zware gewapend betonnen vloer worden gelegd, om het doorlekken van het water uit den Westpolder onmo gelijk te maken. De kosten van vernieuwing van den duiker, inbe grepen het vernieuwen van de in de nabijheid liggen- den inlaatduiker uit de Van Ewijcksvaart zijn even eens begroot. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat indien men thans niet tot vernieuwing overgaat en deze tot later uitstelt, de nu gemaakte kosten van de afdammingen dan opnieuw moeten worden ge maakt. Voor het geval dat men tot reparatie van den dui ker zou overgaan, is nog onder het oog gezien of bij eventueele doorbraak van den duiker, men calami teit zou kunnen keeren door middel van de zich aan de uiteinden bevindende schuiven. Door onzen Op zichter en den heer Poppens wordt gemeend dat op deze vraag een bevestigend antwoord kan worden gegeven. Hoewel men niet moet verwachten dat in zoo'n geval in het geheel geen water naar de polders zou stroomen, en integendeel er op heeft te rekenen dat het water in beduidende mate zich een weg langs die schuiven zal banen, mag men aannemen dat de dan ontstane toestand wel kan worden bestendigd gedurende den tijd, welke gevorderd wordt voor de afdamming van de Van Ewijcksvaart. Het Dag. Bestuur heeft gemeend te moeten voor stellen tot het vernieuwen te besluiten en wel op grond van de door de heeren deskundigen, inge nieurs De Priester en Poppens, gegeven adviezen en de volgende overwegingen 1. Tijdens het herstel van den duiker staat deze, omdat hij dan voortdurend droog gehouden moet wor den aan een grooten druk bloot en bestaat derhalve gevaar dat hij tijdens het herstelwerk springt, in welk geval de aannemingssom is verloren, ook al zou het werk slechts gedeeltelijk zijn gereed geko men. 2. Bij een geslaagd herstel van de zichtbare ge breken van den duiker blijft men onzeker omtrent den algemeenen toestand en kan met geen enkele zekerheid, doch evenmin met eenige waarschijnlijk heid worden gezegd, gedurende welken tijd de dui ker stand zal houden. 3. Tengevolge van het onder 2 genoemde, zal men omtrent dien toestand voortdurend in ongerustheid verkeeren, omdat een doorbraak, al moge zij geen calamiteit veroorzaken, op zoodanig tijdstip kan plaats hebben, dat veel schade wordt ondervonden. 4. Dat vernieuwing van den duiker thans, zooals hiervoor is aangegeven, f7000 minder zal kosten, dan wanneer later daartoe wordt overgegaan, omdat de kosten der afdammingen reeds zijn gemaakt. En tenslotte 'dat het kostenverschil tusschen repa ratie en vernieuwing in deze geen doorslag mag ge- yen en dat voor dit kostenverschil wordt verkregen een toestand van veiligheid en zekerheid, welke dat offer waard is, hoe zwaar dit ook moge vallen. Bij aldicn men overeenkomstig dit voorstel mocht besluiten, ligt het in ons voornemen, met de voorbe reiding der plannen voor het maken van nieuwe be tonnen duikers binnenkort te beginnen, opdat de uit voering tijdig in 1931 zal kunnen plaats hebben. De besprekingen. De heer J. C. Geerligs drukt zijn spijt uit dat de Hoofdingelanden niet zijn gewaarschuwd toen de duiker droog lag, zij hadden dan zelf den toestand kunnen beoordee-len, nu moeten zij op anderen af gaan. De moeite was gering geweest om de H. I. even te waarschuwen. De heer K. A. Kaan blijft van oordeel, dat de duiker te missen is. Spr. wijst er op dat wa ter dat vanuit den Oostpolder in den Westpolder moest worden ingelaten, thans langzamerhand zoeter wordt. Schermerboezem is niet meer zoo zout en wordt steeds zoeter en door de veranderde cultuur is het niet moer zoo noodzakelijk om water in den Westpoldcr in te laten. Spr. wijst ook op het drangwater uit den boezem der Wieringerwaard, ook dat euvel is vervallen. Spr. wil daarom de duiker laten vervallen en acht het vol doende als de 4 M. onder den weg wordt uitgebro ken en met grond gedicht. De rest kan blijven zit ten. Spr. acht de bemaling van den Oostpolder voldoen de bij het verdwijnen van dezen duiker en is dat niet het geval, dan kan een klein electrisch ge maal worden gesticht. Dat acht spr. goedkooper dan een nieuwen duiker. Spreker wijst er verder op. dat gebleken is dat door den man die door den duiker is gekropen, de schade niet zoo groot is genoemd en de toestand niet direct gevaarlijk is. En bovendien, als de duiker springt, is door het hebben der dammen het gevaar niet groot. De schcrmsehotten zijn sterk genoeg om het water te keeren. De heer C. Geerligs is als minderheid van het Da- gelijksch Bestuur van oordeel, dat herstellen van den duiker mogelijk is. Spr. acht de toestand niet zoo gevaarlijk, dat het nog wel wat kan worden aange zien en spr. wil de f30.000 bewaren. De heer K. A. Kaan beaamt deze redeneering. Men kan bij de reparatie van het stuk onder den weg gemakkelijk komen. De heer Stammes zou het eveneens toejuichen als dat kon. Houdt de duiker het dan nog een jaar of 56, wellicht 10 jaar, dan is uit de rentebesparing de f7000 extra die het dan zou kosten, toch weer verdiend. De heer Van Balen Blanken acht zich niet verant woord om de risico te; dragen voor het springen van den duiker. Spr. meent dat na de toelichting van Dag. Bestuur en deskundigen tot vernieuwing moet worden besloten. De heer Onderwater meent, dat wellicht de duiker is te missen met het oog op het inmalen van zoet water in den West polder, maar meent toch dat met het oog op de bemaling in den Oostpolder zelf de duiker niet is te missen. Men moet de duiker nu herstellen en als het later blijkt, dat de duiker is te missen, welnu, laat ze dan verdwijnen. De Dijkgraaf acht het zeer moeilijk, om den heer .T. C. Geerligs te bevredigen. Spr. doet daartoe zijn best, maar het lukt hem niet. De heer Geerligs toch gaat steeds iets verder als de Dijkgraaf en Heemra den het doen. Zoo ook nu. Had het Dag. Bestuur het geweten, dat de heeren den duiker hadden wil len zien, het had gekund, maar de heeren hebben hun wensch daartoe niet kenbaar gemaakt. En spr. meent dat toch het Dag. Bestuur aangewezen is om de zaken te onderzoeken en voor te bereiden en met adviezen te komen. Als de heeren alles zelf willen zien, moeten zij dat maar laten weten. Spr. meent dat de duiker niet kan worden gemist. Imm^-s de Beide bemalingen kunnen op deze wijze elkander wederkeerig steunen. En spr. legt in een uitvoerige technische beschouwing omtrent de be maling, de capaciteit der heide gemalen en het te be malen oppervlakte, opvoerhoogte enz., duidelijk uit een, dat die onderlinge samenwerking der beide ge malen niet is te missen. De afloopen van het water naar de lage gedeelten der beide polders is niet te keeren en overal ontstaan daar lekkages. Als de zo mers zóó zijn als thans, is voor inmalen in den West polder geen reden, maar in droge of normale zomers is dat wel het geval. Ook het zoeter worden van het water is niet in die mate het geval als wordt aangenomen, omdat water ingelaten wordt te IJmuiden, waar men je reinste zeewater heeft, wat zijn weg naar hier vindt. Een klein electrisch gemaal er bij bouwen voor den Oostpolder, eischt zijn groote kosten voor stich ting, bediening, onderhoud, afschrijving en stroom en zal dus weinig of geen besparing geven. Een stuk van den duiker afnemen en de rest maar laten zoo als ze is, zal, waar zulk een werk de goedkeuring van Ged. Staten behoeft, door dit college beslist niet worden goedgekeurd. Wil men den duiker opruimen, dan zal dit geheel moeten geschieden, en zullen 'ic kosten ook daarvoor verre van gering zijn. En het ge volg is dat de machine aan d? Ewijcksluis tot halve capaciteit wordt teruggebracht en voor Oostpolder een nieuw gemaaltje zal moeten worden gesticht. Spr. wijst er op, dat men deze zaak zuiver moet beschouwen. Al het andere werk is noodig en het verschil ligt alleen in het maken van een nieuwen duiker en ingenieur Poppens heeft berekend, dat bij een maat van PO c.M. breed en 1 M. hoog, deze duiker zal kosten f 6000, plus f 500 voor andere werkzaamhe den is f6500. Dat is het verschil in kosten waarover de beslissing hier gaat. En naar het oordeel der des kundigen is het risico, als men den duiker repa reert, te groot, gezien de groote druk van 3V2 ton op eiken M2., die op den duiker staat. Als men repa reert, kan het wellicht nog een paar jaar, wellicht nog jaren duren, maar het kan ook eensklaps mis zijn. En die risico is te groot. Spr. heeft den heer Poppens dan ook de vraag ge steld: als 't jc eigen werk was en je kon buiten alle inmenging van anderen een beslissing nemen, wat deed u dan? Vernieuwen!, was het antwoord. En spr. adviseert dan ook spijkers met koppen te slaan en tot vernieuwing te beslissen. Spr. doet ook nog eenige mededeelingen over de lekkages en zegt dat er bij den proef een geweldige kwel in den Oostpolder was. Dat de boezem van den Wieringerwaard nu geen last meer geeft, is juist, maar andere kwellen blij: ven er. Spr. herhaalt dat het noodig is de dubbele zekerheid te houden die thans de 2 duikers geven en dat de beide bemalingen voor elkaar pracht reserves zijn. De heer Van Balen Blanken informeert of onder het oog is gezien het inschuiven van een nieuwen duiker in den ouden. Voorzitter zegt dat dit overwogen is. Practisch geeft dit groote moeilijkheden en kosten, het wordt bovendien een onsterke constructie en men ver kleind door vernauwing de capaciteit van den dui ker tot op de helft. De heer K. A. Kaan wijst op den uitspraak van Rietvink, die door den duiker is gekropen en dat er niet zooveel aan den duiker ontbreekt. Voorzitter brengt alle hulde aan den grooten moed van Rietvink, maar hier moeten wij ons toch vast houden aan het rapport der deskundigen. Spr. leest het geheel voor, waaruit wel blijkt, dat* de toestand van den duiker groote risico geeft. De heer Stammes informeert naar de finantieele gevolgen voor de landeigenaren. Voorzitter zegt, dat dit berekend is naar 35 ct. per H.A., afloopend geleidelijk tot niets. De aflossing be rekend op 40 jaar. De heer J. C. Geerligs zegt, dat zijn aanmerking over het niet oproepen der hoofdingelanden toen dc duiker droog lag, door hem is gemaakt in het belang van 'den poldèr, niet uit wantrouwen ïn Bet Dag. Bestuur. Spr. acht het vreemd dat dit niet is ge beurd. Voorzitter had het gaarne gedaan, maar terwijl in de vorige vergadering de heeren alles hoorden over de plannen van het Dag. Bestuur, heeft niet een gezegd dat het op prijs gesteld zou worden als de Hoofdingelanden werden gewaarschuwd als de duiker droog lag. Bovendien de heer Geerligs heeft een te lefoon, even een waarschuwing en spr. had de heeren gaarne opgeroepen. De heer Stammes meent., dat waar het 35 cent per H.A. scheelt, er geen voldoende reden is om eenige risico te loopen en is voor vernieuwing. De heer Van den Berg zegt, dat als dc polder goed in zijn geld zat, niemand er aan zou denken om er over te praten den duiker te repareeren, of op te ruimen, allen zouden dan voor vernieuwing zijn. Welnu, dan mag dat ook nu niet worden nagelaten. Wij moeten rustig kunnen zijn onder alle omstan digheden. Dc heer C. Geerligs wijst er op dat de deskundigen der provincie, zonder iets te hebben gezien, direct; voor vernieuwing waren. Dat kan gemakkelijk, zij' hebben het niet te betalen. En ook de heeren Do Priester en Poppens hebben eerst over reparatie ge sproken en een plan daarover is opgemaakt. Later is alleen vernieuwing aan dc orde geweest. Voorzitter zegt dat dit een gevolg is geweest van een opmerking van den opzichter, die zeide als ge repareerd kon worden, moet het op die manier. En dat is nagegaan, maar later waren de heeren abso luut voor vernieuwing. De lieer C. Geerligs meent toch, dat de toestand van den duiker na onderzoek niet tegen viel. Voorzitter meent, dat de uitslag juist wel tegen viel omdat door den bodem v. d. duiker water naar binnen kwam. Dat gaf wel aan hoe slecht de toestand was. 't Is waar, de duiker kan het wellicht nog 5 of 10 jaar uithouden, maar kan ook plotselinig sprin gen en die risico mag voor dat verschil van f6500 niet geloopen worden. De heer Waiboer wijst nog op den slechten toestand van den duiker wat het pennen betreft, dat pleitte niet voor de constructie en was een reden te meer om op te ruimen. De heer C. Geerligs zegt, dat dit voor het verdere gedeelte van den duiker na de overstrooming is ver beterd. De heer Lindenbergh toont ook heel weinig ver trouwen in den duiker te hebben. Niet alleen water, maar zelfs een bot kwam door de breuk binnen. Dat was spr. al te kras. Na nog eenige deliberatie volgt stemming, met als resultaat dat tot vernieuwing van den duiker werd besloten. De heeren K. A. Kaan en Nannis wa ren tegen. De rondvraag. Na -informatie deelt Voorzitter mee het de be doeling is de schutten te laten staan. t water in het lage gedeelte op laag peil te hou« e plannen gereed te laten maken, de aanbesteding te houden en a.s. zomer het werk uit te voeren. De heer Stammes vraagt, of er zekerheid is om het water weg te houden. Voorzitter zegt, dat dit alleen is te krijgen door het. stichten van een hulpgemaal. De bemaling van het lage gedeelte is niet heel sterk. Maar spr. hoopt het te redden. Het is een nieuw electrisch gemaal, dus er kan steeds gemalen worden. De heer Kaan wijst op den zuiggasmotor. Voorzitter zegt, dat daarop is gerekend. De heer J. C. Geerligs wil op enkele wegen grint. Voorzitter doet toezegging, maar met dit weer lij den de wegen veel. De heer Rezelman wil de putten op de wegen wat dieper losmaken. De ploeg langs den weg acht spr. niet voldoende. Voorzitter zegt, dat ook de wegschraper wordt ge bruikt Maar hij durft niet te diep af te schrapen, daardoor wordt het wegdek te dun. Leem opbrengen met grint, wat reeds geschiedt, is beter. De heer Rezelman vraagt, of het afdammen tot vol gend jaar van den duiker extra kosten vergt. Voorzitter zegt, dat daarvoor f125 vast staat in het bestek. Nu zou de aannemer kunnen zeggen, dat dit alleen voor dit jaar geldt, maar hii mag niet verge ten dat hij zelf twee maanden werk heeft gehad en de tijd daardoor is verloopen om het werk af te ma ken. De heer Onderwater klaagt over de rioleering aan het Breezand bij het slootje van Timmer. Voorzitter had dit den opzichter reeds opgedragen en deze zegt er reeds te zijn geweest, maar nog geen gelegenheid te hebben gehad de zaak te behandelen. Dit zal geschieden. De heer K. A. Kaan vraagt nog inlichtingen over den boezem en het werk daar, die Voorzitter ook aan den heer Geerligs geeft wat betreft het benutten der daar bestaande putten voor het inwerpen van bagger. De heer K. A. Kaan vraagt, of het hout dat nog over is van de schoeiing, ook voor het werk bij den duiker is te gebruiken. Voorzitter zegt. dat dit ongeploegd en ongemest is, dus niet bruikbaar, bovendien is er niet voldoende. Beter is het dat de aannemer voor alles zorgt, dan loopt de polder geen risico. Hierna sluiting. ZONDAG 27 JULI 1930. Hilversum (1875 M.) V.A.R.A. 9.00 Berichten omtrent postduivenvluchten; 9.05 Orgel concert door Joh. Jong op het VARA-orgel: 9.30 Half uurtje voor tuinllefhebbers o.l.v. S. S. Lantinga. Onder werp: Plantenziekten. V.P.R.O. 10.30 Kerkdienst uit het Gebouw van den Nederland- schen Protestantenbond te Hilversum. Spreker: Ds. Alb. Vis (Den Burg). A.V.R.O. 12.00 Tijdsein. 12.01—12.30 Radlo-Volks-Universiteit. Spreker: Rinke Tolman over: „Van Polders en Plassen", 12.302.00 Middag-Concert door Haarlem's Klein Orkest o.l.v. Adriaan Nieman; 2.002.30 Boekenhalfuurtje; 2.30 —4.00 Vocaal- en Instrumentaal Concert door het Fan farecorps „Onderling Genoegen" en het Mannenkoor „de Zaankanters"; Concert op twee vleugels door Han Beuker en Wouter Denijs; 4.00—5.00 Gramofoonmuziek. VARA. 5.00 Optreden van Emiel Hullebroeck, afgewisseld door Oud-Hollandsche Boerendansen voor viool en piano; 6.30 Vooravond-concert door het VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot. A.V.R.Ï). 8.00 Tijdsein. 8.15—8.45 Concert door het Omroep-Orkest o.l.v. Nico Treep; 8.459.15 Kamermuziek door het Hoi- landsch Instrumentaal Kwartet: 9.159.30 Voortzetting Concert Omroep-Orkest 9.3010.10 Vervolg Kamermu ziek; 10.10—10.35 Voordracht door Gerard Pilger: „Het Spook van het Kasteel Canterville"; 10.35—11.00 Voort zetting Concert Omroeporkest; 11.00 Gramofoonmuziek, 12.00 Sluiting. Huizen (1071 M.) N.C.R.V. 8.259.20 Morgenwijding door Dr. W. ten Boom; 9.50 Kerkdienst uit de Geref. Kerk te Hoogeveen. KRO. 12.1512.30 Toespraak tot de luisteraars door den Voorzitter van den K.R.O.; 12.301.30 Lunchmuziek door het KR.O.-Sextet; 1.30—2.00 Lezing: „Een praatje over Italië": 2.0O— 2.35 Gramofoonmuziek; 2.354.30 Middagconcert door het R.K. Mannenkoor „St. Cecilla"; 4.30—-£.00 Zi^kenhalfuurtje. geven wij gedurende de EMIHU J» en op al onze voorradige Alles a contant. Franco huis. Zeer groote voorraad. Beleefd aanbevelend, ZONDAGS GESLOTEN.

Schager Courant | 1930 | | pagina 9