Uit onze omgeving. ANNA PAULOffNA HEERHUGOWAARD LANGENDIJK ALKMAAR h""1 ik V00"Mn *"n NIEUWE N1ED0RP HARENKARSPEL WIERINGERWAARD W.1ER1NGEN Z IJ P E SCHOORL. Voorzitter vraagt den heer Snel, of hij dus voor stelt, subsidie te verlecnen, waarop de heer Snel be vestigend antwoordt. De heer Lek merkt op, dat er al een paar jaren over wordt gepraat. Alleen kunnen wij geen ver pleegster krijgen, wij moeten samenwerken. Zoon kans komt er nooit meer, we moeten haar benutten. Spr. heeft ook vernomen, dat de zuster eerst naar de ergste zieken gaat, zoodat het bezwaar van de woonplaats is opgeheven. B. en W. zullen tenslotte toch w.el toegeven. De heer Van Kampen zegt, dat het voor Koedijk ook mooi is, als zij met ons kunnen samenwerken. B. en W. hebben een paar jaar geleden een verpleger voorgesteld, dit is toen afgekitst, dus van B. en W. zal geen voorstel meer komen. Spr. wil echter beslist weten waar de verpleegster gaat wonen. Koedijk is nooit aangenaam voor ons geweest. Spr. stelt voor, de aanvraag bij de begrooting te behandelen, dan we ten wij definitief waar wij ons aan moeten houden. Spr. wil het niet laten vallen, doch geeft liever f 1000 dan met Koedijk samen te werken. Weth. Duijf zegt ook, dat wij bij den neus worden genomen, dat is niet aangenaam. De heer Snel: De Raad van Koedijk kunnen wij wel laten voor wat hij is, wij hebben met het Witte Kruis te doen, niet met den Raad. Wat betreft het onplezierige samenwerken, zal Sint Pancras ook wel eens schuld hebben gehad. Spr. wil spijkers met koppen slaan, wij zitten hier toch voor het algemeen belang, als wij het niet aannemen, dienen wij het algemeen belang niet. Allen zijn voor een verpleegster. Na nog enkele onderlinge discussie wordt beslo ten de aanvraag bij de begrooting te behandelen. Te gen de heeren Snel, Lek en Koelemeij. 6. De huurprijs van de woning, bewoond door den heer P. Keizer, wordt, door de groote verbete ringen welke zijn aangebracht, verhoogd van f2.25 op f3.50 per week. Hierbij is de waterleiding inbe grepen. 7. Verzoek gem. Harenkarspel om stenn watersnood. B. en W. stellen voor, op dit verzoek niet in te gaan. Eenige jaren geleden is er door bollenbouwers ook veel schade geleden door de vorst. Toen is ook niet bijgesprongen. B. en W. vinden het in de gege ven omstandigheden niet verantwoord om een aparte subsidie hiervoor uit te trekken, temeer daar er hier in de eigen gemeente veel akkers zijn welke weg draaien. De toestand is zoodanig, dat zij er niet 6lechter aan toe zijn, als de andere bouwers. Vorig jaar was de kool en de uien ook niets waard. Vol gens een ingezonden stuk in de N. L. Crt. van den heer Houtkooper zouden er aan het Centraal Bureau voor de Veilingen tonnen gouds aanwezig zijn. Dat is de juiste plaats om de menschen te ondersteunen. Dat geld is toch ook allemaal door de bouwers zelf bijeen gebracht. De heer Lek zou wel iets willen geven, doch weth. Duijf brengt naar voren, dat dit de risico van het be drijf is. Het eene jaar heb je dit, het andere jaar weer wat anders. De gemeente is trouwens ook niet de aangewezen weg. De heer Snel stelt voor, een afwachtende houding aan te nemen. De heer Van Kampen vraagt, of de Tuinbouwver- eeniging niets geeft, die heeft toch nog geld in kas. De heer Snel antwoordt ontkennend, de Tuinbouw- vereeniging staat op hetzelfde standpunt als de ge meente. Voorzitter zegt, dat de L.G.C. afwijzend heeft be schikt, gezien den algemeen gedrukten toestand. Besloten wordt afwijzend te beschikken, gezien de houding der L.G.C. 8. Wijziging rooilijn achter begraaf plaats. In de vorige vergadering is de rooilijn recht ge trokken. Nu wordt door de eigenaars van de terrei nen gevraagd deze zoo te wijzigen, dat tandsgewijs zal kpnnen worden gebouwd. Volgens den heer Ivril- ler van Schoorl, die hier toevallig was, zou een tand3- gewijze bebouuwing mooier zijn dan in rechte lijn. Na eenige bespreking en toelichting met een tee- kening door den voorzitter, wordt de rooilijn ge wijzigd. Voorzitter deelt nog mede, dat één kind in het sa natorium kon worden opgenomen. Er zal worden ge probeerd of ze niet tegelijk kunnen worden geplaatst. De kosten zijn door een vergissing f 0.35 per kind en per dag hooger, doch worden eveneens vergoed. Hierna sluiting. De kermis. Behoudens een klein vechtpartijtje in een mee- ningsverschil over verschuldigd stallingsgeld, dat tot gevolg had, dat de Verhitte gomoederen afkoeling vonden in de moddersloot achter café Slikker, waar uit de betrokkenen als moren te voorschijn kwamen, is de kermis op „gepaste" wijze gevierd. Gezellig druk is het geweest. Daartoe werkte niet alleen het weer mede, (een enkel los buitje kon de vreugde na tuurlijk niet verstegen) ook het groot aantal verma kelijkheden, dat er dit jaar was, heeft daartoe bijge dragen. Kees Pruis, die met Stella Seemer en Wil lem Ciere voor een volle zaal bij Slikker optrad, maakte dan ook de opmerking, dat het, niettegen staande de malaise in den land- en tuinbouw, „nogal ging." Om even bij dit gezelschap te blijven, het heeft, zijn reputatie, hier verleden jaar verworven, volkomen gehandhaafd. Met een programma, „elck wat wils", wisten zoowel Kees als Stella, bijgestaan door den pianist, het publiek den geheelen avond te vermaken. „Varia", dat denzelfden avond in „Veerburg" was, trok minder publiek. Daarentegen^ was het er vooral Zondag buitengewoon druk. De neger-slagwerker van het dansorkestje wist er de stemming wel in te brengen! Doch ook de salon van Benema en de an dere dansgelegenheden werden druk bezocht en de Volendammers, die bij Kossen waren, hebben aan velen gezellige uurtjes bezorgd. Zooals gewoonlijk maakte de bioscoop van Schin- kel weer goede zaken en van alle vermakelijkheden is zeker de glijbaan wel het meest in trek geweest. Den exploitant van de cake-walk zou het waarschijn lijk ook niet slecht vergaan zijn, doch overbelasting van het electrisch net noodzaakte deze gelegenheid 's avonds tusschen 9 en 11 uur te sluiten, zoodat de eigenaar, na een goeden Zondag gemaakt te hebben, maar besloot op te breken. Voor de kleinen vonden we het jammer, dat er geen gewone draaimolen was. Daardoor ontbrak voor hen een groote attractie, die niet gemakkelijk te vervangen is. Duivensport. Zondag jl. hield de postduivenvereniging „Altijd Verder" een wedstrijd vanaf Soignies (afstand 264 K.M.). Van de duiven, die om 8 uur 15 in vrijheid werden gesteld, arriveerde de eerste ora 11 u. 43 m., 44 sec., de laatste'om 12 u., 8m., 49 sec. De prijzen werden als volgt toegekend: L. Ilooge- woning, 1, 9 en 10; Jb. Cornelissen 2, 6 en 8; G. de Boe, 3 en 7; N. Spigt, 4 en 5. De telling betreffende het grondgebruik leverde voor onze gemeente de volgende uitkomsten: eigen land In gebruik 1778.31 HA., gepacht land 1383.10 HA, waar van 441.49 H.A. in pacht van ouders. In de gemeente was gelegen 1317.73 H.A. bouwland, bulten de gemeente ongeveer 108 H.A.; het aantal H.A. grasland was 1753.55, tuingrond 48.01 H.A., boomgaarden op bouw land besloegen 5.83 H.A., op grasland 12.04 H.A., ter wijl 5.63 HA., een onderbeplanting had van klein fruit enz. Met betrekking tot glascultuur werd opgegeven: 3499 eenruiters platglas, 10440 M2. verwarmd 3taand glas en 7675 M2. onverwarmd. Het aantal gebruikers, waarover het onderzoek liep, bedroieg 621, verdeeld als volgt: 41 eigenaars en 11 pachters met 0.050.15 H.A., 25 eigenaars en 12 pachters met 0.150.25 H.A. 48 eigenaars en 19 pachters met 0.250.50 H.A., 54 ■>ige- naars en 25 pachters met 0.501 H.A., 218 eigenaars en 125 pachters met 15 H.A., 59 eigenaars en 45 pachters met 5—10 HA., 33 eigenaars en 27 pachters met 10—20 HA., 10 eigenaars en 14 pachters met 2050 H.A. Met betrekking tot den veestapel valt het volgende te vermelden: Het totaal aantal paarden bedroeg 322 stuks, runderen 3279 stuks, schapen 1360 stuks, geiten 159 stuks, varkens 2133 stuks, kuiken en kippen 32454 stuks, eenden 1850 stuks. Onder deze opgave zijn alle dieren begrepen, jong en oud. Het aantal bijenkorven en kasten was slechts 5. Onder deze telling vielen 527 veebezitters. VEENHTJIZEN. De vereeniglng tot het houden van volksfeesten op kermis-Maandag vergaderde Dinsdagavond bij den heer De Wit. Alleen de drie bestuursleden waren aanwezig. De inkomsten waren het vorige jaar f 59, de uitgaven f 54.26, en het batig saldo f 4.74. Besloten werd, wederom volksspelen te houden en wel de volgende kinderen: tot 8 jaar houtjesrapen; jongens van 8-10 jaar koekhappen; meisjes van 8 tot 10 jaar bal op een blaadje; jongens boven 10 jaar tonkruien. meisjes boven 10 jaar waschophangen; heeren boven 14 jaar ringsteken op fietsen; dames boven 14 jaar kop pensnellen. Is er meer tijd beschikbaar, dan zullen de dames don stoelendans kunnen doen en de heeren koppensnellen. Voor de kinderen zullen aardige prijzen aangekocht worden. We vernamen, dat dezen zomer weer een drietal tijde lijke controleurs door het Uitvoer-Controle-Bureau zijn werkzaam geweest, ten einde de groenten en aardappelen onder het U.C.B.-merk te keuren. Op 't oogenblik is er niet jjoo veel werk aan den winkél, zoodat hun werk zaamheden nu weer tijdelijk kunnen worden gemist. Het is te verwachten, dat eerlang weer heel wat keurings- werk zal moeten geschieden. Tal van bouwers hebben het aardappelen-rooien ge staakt vanwege de vele zieke. Men wil ze nu laten uitzie ken. We vernamen, dat dit jaar de ziekte ernstiger is bij gesproeide dan bij ongesproeide aardappelen. Had men enkele jaren terug verwacht,, dat het aan brengen van betonnen schoeiingen in de plaats zou tre den van de houten, tot nu toe is dit niet algemeen op te merken. Bij uitzondering ziet men den wal van een be tonnen schoeiing voorzien. Particulieren geven nog maar steeds de houten schoeiing de voorkeur. Misschien dat de hooge kosten voor beton hier ook een woordje meespreken. Wat sierlijkheid betreft, wint beton het van hout. De schuitenmakers klagen over buitengewone slapte in hun bedrijf. Bijna geen enkele nieuwe schuit, ijzeren noch houten, wordt er gemaakt, 't Is alles mïar wat op lappen. De financieels uitkomsten der tuinders zijn dan ook van dien aard, dat er van aanschaffing van nieuwe materiaal niets kan komen. Zoo vindt de heele midden stand de gevolgen van de crisis in den tuinbouw. meer V"maSm 0n«' f'" FEDERATIE VAX ZIEKEXFOXDSEX. De jaarvergadering der federatie werd gehouden in het café van den heer De Boer bij de Friesche Erug te Alkmaar. Met uitzondering van het fonds te Sint- Pancras, waren alle aangesloten fondsen vertegenwoor digd. Door den heer Brugman werd de vergadering geopend, waarna door den heer J. Kuiper de notulen der vorige vergadering werden gelezen. Deze werden goedgekeurd. Hierna werd door den heer Beets van Koedijk het financieel verslag uitgebracht. Volgens besluit der vorige jaarvergadering was over 1929 geen contributie geheven; het batig saldo der vorige rekening, groot f 15.80, was door de uitgaven met f 4 verminderd, zoodat de rekening sloot met een batig saldo van f 11 80 De rekening werd nagezien en in orde bevonden door de heeren Van Dijk en Meijer, zoodat ze onder dank zegging werd goedgekeurd. Tenzij het dagelijksch be stuur het nóodig mocht oordeelen, zal ook over 1930 geen contributie worden geheven. Hierna werd breedvoerig gediscusseerd over de Ziektewet en de taak, welke nog overbleef voor de bestaande Ziekenfondsen. Voor hen, die onder de ziek tewet vallen, kunnen de fondsen aanvullend werken, opdat de arbeider tijdens ziekte het volle loon zal kunnen genieten, terwijl door andere premiebetaling cn uitkeering nuttig werk te verrichten valt voor andere categorieën, Wenschelijk werd het geacht in het regle ment een bepaling op te nemen, dat het betrokken fonds aanvult de uitkeering volgens de ziektewet, b.v. tot een bepaald maximum. Door den secretaris werden naar aanleiding van door hem Ingewonnen adviezen verschillende toelichtingen verstrekt. Onder meer werd er ook op gewezen, dat na het verstrijken van een half jaar uitkeering volgens de ziektewet, door tusschcn- komst van den Raad van Arbeid uitkeering verkregen kan worden volgens de Invaliditeitswet. Vervolgens kwamen nog verschillende gevallen ter sprake bij verhuizing van leden naar elders. Botrok- kenen dienen te zorgen, dat van den secr. van het ver laten fonds een overschrljvingsbiljet wordt aangevraagd, om direct, ingaande rechten te verkrijgen, by het fonds der nieuwe woonplaats. Uit de verstrekte opgaven bleek het totaal aantal leden der aangesloten fondsen thans 1277 te bedragen, tegen 1283 in 1929. Overgegaan werd tot de bestuursverkiezing, aftredend de heer Brugman. Deze geeft te kennen, zich langza merhand los te willen maken van bestuursfuncties, wes halve hy zich niet meer beschikbaar wenscht te stel len. Bij de nu gehouden stemming werd gekozen de heer A. Groot, die, nadat enkele bezwaren zijnerzijds zijn weerlegd, de functie aanneemt. De voorzitter wenscht hem aangename samenwerking toe met de andere bestuursleden, waarna door den heer Beets eenige waardeerende woorden worden ge richt tot den afgetreden voorzitter, waarmee 3e ver gadering instemt. Op voorstel van den heer Ooijevaar, van Oudkarspel, wordt den heer Brugman het eere- voorziterschap aangeboden. De voorzitter dankte voor deze woorden en het blyk van waardeering, waarna de voorzitter met de beste wenschen voor de federatie en de bij haar aangesloten fondsen de verg. sloot Gisteravond hield de afdeeling der S.D.A.P. een goed bezochte huishoudelijke vergadering, waarin aan de orde was de bespreking over 'de aktie tegen het door de hui dige regeering aanhangig gemaakte ontwerp-Vlootwet. Dit ontwerp, dat nog een verergerde editie is van het Vlootwetplan Coljjn, zal door de volksmassa zoo krach tig mogelijk moeten worden bestreden. Zal er eenige kans van slagen zijn, om dit ontwerp tegen te houden, dan is het noodig, dat groote deelen van het Nederlandsche volk, en wel diegenen, voor wie Ont wapening geen holle leus is, zich met de S.D.A.P. moeten verzetten tegen dit nutteloos geld wegsmijten, terwyl zoo veel ouden van dagen onverzorgd worden gelaten. Het is wel teekenend, dat dit gebeurt onder een Christelijke regeering. Vanwege de afdeeling Nieuwe Niedorp zullen er mani festen worden verspreid in de gemeenten Nieuwe Nie dorp, Oude Niedorp, Hoogwoud en Heerhugowaard. Verder zal de afdeeling meedoen aan de groote betoo ging, welke door S.D.A.P. en N.V.V. op Zondag 14 Sep tember aanstaande in Amsterdam en Rotterdam tegen de Vlootwetplannen zullen worden gehouden. Staande de vergadering bleek, dat er reeds een vijf en dertigtal menschen heen gingen. Door de leden zal de noodige propaganda worden ge voerd, om dit aantal te doen verdubbelen. Deelnemers aan deze betooging, die willen meegaan, geven zich bij een der leden der S.D.A.P. op, met mede- deeling of zij de reis per autobus of per extra-trein wil len maken. Ten slotte zal wanneer de tijd daar is, door de afdee ling met alle macht worden gewerkt met het Volkspe titionnement, dat door de Arbeidersbeweging zal worden georganiseerd tegen de helllooze voornemens der regee ring. Nadat nog enkele zaken van huishoudelljken aard wer den besproken, volgde sluiting van deze belangrijke ver gadering. DIRKSHORN. Onder begunstiging van mooi, frlsch weder is alhier weder de jaarlijksche kermis gevierd op de gewone, prettige en ordelijke wijze. Was het op straat niet bizon der druk, in de verschillende uitspanningslokalen heersch te, vooral des avonds, een gezellige drukte. Zondag hebben velen een poosje geluisterd naar de Concertophoon van den heer Willemse opgesteld ten huize van den heer T. Yff. Maandagavond werd in café Swager een mooie Bios coopvoorstelling gegeven voor een volle zaal, terwijl in cafe Bruin de tooneelvereeniging „Nieuw Leven" opvoer de: „De andere vrouw", spel van vergissingen, door J. van Zuilen. Nu, vergissingen kwamen in dit kluchtspel wel voor, zelfs zoo veel, dat men gevaar liep, er in ver ward te geraken. Door goed spel hebben de leden van „Nieuw Leven" er echter een goed geslaagde uitvoering van gemaakt De hoofdrollen waren in vertrouwde handen, terwijl ook de bijrollen aardig tot haar recht kwamen. Vermelden we slechts de rol van den butler, welke uitstekend werd uitgebeeld. Het tooneel was als altijd, uitnemend ver zorgd. Smakelijk werd er gelachen om de zotte situaties, welke zich voordeden, en herhaaldelijk klonk hartelijk applaus. „De andere Vrouw" bleek een geschikt kermisstuk te zijn. Dinsdag hield het duo Hofman de bezoekers in café Swager aangenaam bezig. Daar alles in de prettigste stemming en in volle een dracht is verloopen, kan Dirkshorn over zijn oude ker mis weder tevreden wezen. Algemeene ledenvergadering „Vrije Liefdadigheid" op Dinsdag 29 Juli, 's avonds 8 uur, ten lokale v. d. Woude. De slecht bezochte vergadering wordt geopend door den waarn. voorzitter, den heer H. Sijbrands, waarna de notulen der vorige algemeene vergadering worden voorgelezen en vastgesteld. Hierna volgt voorlezing van het halfjaarRjksch verslag door den secretaris. Wij noteerden daaruit het volgende: Aan 3 personen zijn verstrekt 543 liter melk, waarvoor uitgegeven f65.35, middenprijs ruim 12 ct. per liter, 741 eieren aan 5 personen, waarvoor be taald f48.53,- middenprijs ruim 6K ets. per ei. Aan brandstof uitgereikt voor een som van f29 aan 26 gezinnen, aan diversen f5.39. De stand der kas wordt goed genoemd, het ledental ongeveer gelijk aan bet vorig jaar. Het verslag besluit met de besté wenschen voor de zoo nuttig werkende vereeniging „Vrije Lief dadigheid". De aftredende bestuursleden, de heeren van der Woude en Speets worden herkozen. Tot leden der commissie voor het nazien der rekening 1930, zijn aangewezen de heeren Jn. Jloogland en W. Peere boom, Na rondvraag volgt sluitincr. Sucoe s-nieu ws. Dinsdagavond 9peelde V.V.M.P. tegen Succes I neder laagwedstrijden op het Succes-terrein. Precies 7.15 uur laat scheidsrechter Metselaar beginnen, en al spoedig nam Succes het beste van het spel in handen. Na een kwartier spelen nam Succes de leiding, wat de gemoe deren bij V.V.M.P. deed ontvlammen. Er werd ruw ge speeld, vooral door de V.V.M.P.-epil en halfspelers. Toen v. d. Sllkke voor doel een mooie kans zou benutten, sprongen vier V.V.M.P.-ers hem te lyf, wat de scheids rechter terecht strafte met een penalty, welke Horneman op schitterende wijze benutte, 2—0. Al spoedig onder nam Succes weer een aanval en Geervliet liet de V.V. M.P.-keeper voor de derde maal visschen. Metselaar hield de leiding goed in handen. Nog eenige aanvallen van beide zijden en het was rusten. Na de rust hadden de V.V.M.P.-ers eerst geen trek meer te spelen. Hun sportiviteit was zoodanig gestegen, dat zij alle schuld op den scheidsrechter wierpen, doch na rijp beraad werd de wedstrijd toch voortgezet. Na de rust ging het spel gelijk op. We hadden den ouden keeper onder de lat, daar Linterman danig was geblesseerd. Het wilde niet meer vlotten, de animo door het unfair spel was de oorzaak van alles. Na een half uur spelen wist V.V.M P. de eer nog te redden. Hierop moest v. d. Slikke het veld geblesseerd verlaten, en kreeg S. nog een invaller, doch in den stand kwam geen verandering meer, zoodat Succes won met 3—1. De heer J. Bosker alhier hoopt heden Donderdag zijn onlangs aangekochte winkel in radio artikelen (voorma lige stlagerij van S. de Leeuw) can de Elftstraat te openen. De winkel is hiervoor geheel omgebouwd en op nieuw opgeschilderd. De radio centrale zal ook in dit perceel worden ondergebracht. De heer N. Scheltus te Westerland heeft aldaar zijn nieuwe zaak in manufacturen geopend. Het ge heel ziet er keurig uit en we zullen \400r S. hopen dat de zaken hem goed gaan. Onze kennis. Het belooft dit jaar een zeer drukke kermis te worden. Nog nooit te voren zijn er zooveel vermake lijkheden hier geweest. Heden Woensdag waren reeds gearriveerd een schouwburgtent. twee danssa lons, luchtschommel, zweefmolen, draaimolen, cake- walke, paddestoelen, Turksche schop, schiet- en werptenten en nog veel meer kramen op e!k gebied. Niet te vergeten een zeer groote hoeveelheid woon wagens met de daarbij me'degekomen draaiorgels enz. Tevens zullen dagelijks bioscoopvoorstellingen wor den gegeven iu „Concordia" en Hotel de Haan en in alle café's is gelegenheid tot dansen. Alzoo voor elck wat wils. Te de Haukes alhier is een begin gemaakt met den bouw van een der vijf barakken, welke in de Wieringcr- meer zullen worden geplaatst, te Aartswoud, Kolhorn, Nieuwe Sluis, en Haukes. In elke barak kunnen 150 per sonen worden ondergebracht DEN OEVER. Van Friesland afkomstig kwam Woensdagmorgen wederom een boot te Den Oever. Het gezelschap da mes en heeren kwam natuurlijk het werk bezichti gen. Wij vestigen er langs dezen de aandacht op van liet publiek, dat allen die een rijwiel bezitten, voor 1 Augustus van een nieuw belastingplaatje moeten voorzien zijn, volgens de Wfct. De rijkspolitie, alhier gestationeerd, heeft jl. Woensdagnamiddag verscheidene bezoekers, die zon der vergunningsbewijs de sluisbouwwerken hebben bezocht, verbaliseerd. In verband daarmede, zouden we eiken bezoeker dringend aan willen raden om n bewijs aan het geleidebureau aan te vragen, daar degenen die dit verzuimen, onverbiddelijk een bekeu ring krijgen. Drie groote autobussen van de Nederlandsche Autocar Onderneming stopten Woensdagnamiddag bij het ontspanningslokaal en stapte aldaar een ge zelschap van ongeveer zestig personen uit. Men be gaf zich naar den slulsput, om het werk te bezichti gen. Ons werd meegedeeld, dat de bezoekers uit Am sterdam kwamen. Den dag van heden stond wederom in het middel punt van belangstelling. Een ontelbare reeks parti culiere auto's bezochten de Zuiderzeewerken weder- T ZAXD. Begunstigd door goed weer maakten de kinderen der 5 laagste klassen van de R.K. school alhier, Dinsdag 29 dezer hun jaarlijksch schoolfcestreisje. Per „Esona" ging het tot Schoorldam, om vandaar wandelend naar Schoorl te gaan, waar halt werd gehou den. Van hier ging het verder per autobussen naar „Duinvermaak" van den heer Bruin te Bergen, waar zoowel in den speeltuin als op het duin is geravot en ge stoeid van jewelste. De tocht naar huis ging 's avonds per tram tot Koe dijk, en vandaar weer per boot „Esona" naar hier, waar men opgewekt en blij te moe te ongeveer acht uur arriveerde. Jammer was het dat circa een 30 kinderen door ziekte verhinderd waren het reisje mede te maken een 170- tal nam er aan deel doch naar men ons mededeel de, worden van do versnaperingen, welke de anderen op het reijje kregen, voor de thuisgebleven zieken hun por tie hiervan bewaard, waarna hun dit alsnog wordt ver strekt. Do kinderen hebben zich overigens uitstekend vermaakt, terwijl de regeling van een en ander op rol letjes liep. Dinsdagmiddag reed de knecht van bakker O. van hier met de brcodauto door het te krap nemen der bocht en daardoor slippen in het losse basaltslag. tegen den ijzeren leuning van de brug over de Keetenervaart, welke toegang tot den Oosterweg naar Callantsoog geeft. De leuning zoowel als de vooras der auto werden wat ver bogen, overigens geen ongelukken, of verdere materieels schade. Dinsdagavond kwamen alhier een 4-tal jongemannen van Amsterdam per kano's aan. Na den vorigen avond en nacht aan de Alkmaardermeer te hebben gekampeerd zijn zij in één dag vandaar naar' hiertoe gepagaaid. De bootjes worden nu voor 'n 14 dagen bij Schrieken op geborgen, waarna de heeren met medename der tenten enz. voor 2 weken naar Texel gaan kampeeren. Bij te rugkomst van daar denkt men de terugreis van hier naar Amsterdam weer op dezelfde manier (per kano) te doen. We vernamen dat de vrachtauto van D. Bakker te Stolpervlotbrug bij het draaien voor diens pakhuis door den heer Bruin van Alkmaar met diens auto is aan gereden. Beide wagens bekwamen schade; die van Bak ker echter wel het ergste. Naar verluidt, zou de schuld aan den heer Bruin hebben gelegen. De pensionhoudersvereeniglng alhier is wel actief. Eerstens loopt er, dank zij de goede zorgen dezer vereeniglng, wekelijks, ten dienste van de zomergasten van de leden een autobus naar de Zuiderzeewerken, waarvan een dankbaar gebruik wordt gemaakt, doch verder streeft men ook naar goed kookonderrlcht, een goede zaak als dit Is voor den gunstigen naam van enze pensions. Dinsdagavond had voor dat* doel een demonstratie plaats in 't lokaal van den heer Schuijt. Deze demon stratie werd gegeven door den heer Lieshout uit Leiden, voor de Küperbusch-fabriekcn. waarvan de firma Kroon alhier de vertegenwoordiging heeft. Het hoofddoel zal zeer terecht zijn geweest, 't ver- koopen van Küperbusch-gasfornuizcn en gasstellen, doch daarnevens zou de demonstratie bedoelen hoe voordeellg 't gaarkoken zou zijn van diverse gerechten volgens de z.g. droge methode, d.w.z. met toevoeging van weinig of geen water. Uitvoerig en op onderhoudende wijze deed spreker uitkomen, hoe er tegenwoordig gekookt wordt. Aardap pelen en groenten b.v. moeten steeds in voldoende water worden gaargekookt en eischen gedurende het kooken de voortdurende zorgen van de huisvrouw. Door deze oude methode gaat veel brandstof verlo ren en daarnaast een groote hoeveelheid voedingswaar de van de gerechten. Aanschouwelijk deed spreker uit komen, op mooie gasfornuizen, voor dit doel uit de magazijnen van de firma Kroon verstrekt, hoe 't an ders kan en anders moet. Respectievelijk werd gekookt, vermicellisoep, aardappelen, spercieboonen en rijst, 'er- wijl in den oven van 't fornuis een cake werd gebak ken, visch en vleesch werd gaargestoofd. Dit alles ge schiedde zonder toepassing van water, uitgaande van de stelling, dat de meeste consumptie-artikelen water genoeg houden. Aardappelen b.v. bevatten 60 a 70 pet. water; onnoodig is 't om daar nog extra water .a* toe te voegen. Do gerechten werden tot aan 't kook punt gebracht op vol gas. Daarna werden de gaskranen afgezet op spaarkoken. De pandeksels mochten abso luut niet worden opgelicht, zoodat de temperatuur juist op 't kookpunt bleef. Tot groote verwondering van de deskundige dames, kwam alles uitstekend tot zijn recht. Visch, zonder wa ter klaargemaakt, benevens ook 't vleesch uit den oven, smaakte uitstekend. De aardappelen waren prachtig, de soep heerlijk( terwyl de vermicelli nog heei was en niet tot moes), de spercieboonen, droog gekookt, wer den „afgegoten", bewijs dat ook deze groente uit ich zelf waterhoudend is en de toestand van gaarheid was best. Droge rijst was ook zooals dat artikel moet ?\ja. We willen niet uitwijden over alle bijzonderheden, 'loch in grove trekken kon gezegd worden, dat de uitkomst prachtig was. En dat alles, een gerecht voor een Fiink gezin, kostte slechts een zeer luttel bedrag aan gas, doordat, wanneer 't kookpunt eenmaal was bereikt, de zuinigste verwarming werd toegepast. Alles gaat dan echter om dit eene: wees niet nieuwsgierig en licht nimmer een pandeksel op. Dit zou de temperatuur in de pan doen dalen tot onder het kookpunt «1 het gerecht zou mislukken. Na deze zeer practische les werd nog een explicatie gegeven van de inrichting en bouw van de Küperbusch-fornuizen. De dames von den het een zeer leerzamenavond" en de heed v. d. Garde, voorzitter van de P.H.V. had gelijk, toen hij betreurde dat zoo weinigen aanwezig waren.

Schager Courant | 1930 | | pagina 7