SCBACER ilititti Nieuws- COURANT. Aliraiii- LmlliiiM Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Radio-herrie. In vollen Oorlog. DE LANGENDUKER GROENTENVEILINGEN. Op Reis. Gemengd Nieuws. Dinsdag 5 Augustus 1930. 73ste Jaargang No. 8707 ;Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden 'Adver- iientiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIcN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bcwij9no. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Het zal wel aan mij liggen, maar ik hou niet van radio. Ik verhef me daar niet op en ik zeg van de radio geen kwaad, net zoo min als van mijn mede burgers, die er dol op zijn. Ik heb dan ook geen hekel aan radio, heelemaal niet. Ik sta er alleen gematigd onverschillig tegenover, i Dat mag toch wel, niet waar? Dat een ander er voor in vuur en vlam vliegt, gun lk hem van ganscher harte: ik blijf liever gezond. Er zijn meer van die liefhebberijen, die den een koud laten en den ander heftig beroeren. Niettemin kunnen beide goede huisvaders en goede burgers zijn en in vrede naast of boven elkaar wonen. Zoo dacht ik ten minste, doch sinds de radio-hel Is losgebarsten, moet ik wel gaan gelooven, dat ik het glad mis heb. Voor een middenman schijnt in dit spektakel geen plaats. Van tweeën één: Vóór de A.V.R.O. of tegen de A.V.R.O. Toch laat ik me niet indeelen, omdat ik met den besten wil ter wereld niet in kan zien, waarvoor dat noodig is. Radio beteekent voor de meeste luisteraars: mu ziek en wel muziek onder zeer bizondere voorwaar den. Men kan er stil naar zitten luisteren en er van ge nieten, als tenminste geen atmosferische of hondsche storingen dat genot vergallen. Men kan echter ook luisteren en praten! In de concertzaal gaat dat niet: dan moet men luis teren en zijn mond houden, wat voor velen een heele toer is en misschien wel een kwelling. Terwijl de radio zingt en speelt, kan men nog veel meer: kaarten, breien, rooken, koken, enfin alles wat In de huiselijke sfeer past. desnoods ook ruzie maken en men heeft er nog minder, last van dan van kinder geschrei, gezang en geherrie, dat niet door het draaien aan een knopje of door het uittrekken van een stek ker oogenblikkelijk Is te stoppen. Maar nu het gekke. Daar speelt de A.V.R.O. de zooveelste sonate van Beethoven. Straks speelt de V.A.R.A. de evenveelste en tege lijkertijd vergasten ons daarop de K.R.O. of N.C.R.V., terwijl ze geen van alle beschikken over een orkest, dat 100 percent is. Er wordt gevochten om mooie muziek uit te mogen zenden: van het Concertgebouw, uit Scheveningen, of wat dan ook. Waarom moet een aparte instelling daar van de eer hebben en bijv. niet een waarlijk alge- meene omroep? Er is over 100 dingen te praten, zonder dat daarbij van een bepaald kleurtje of tintje sprake hoeft te zijn. Het is waar, we hebben het hier in aparte hokjes buitengewoon ver gebracht. We hebben zielfs sport in soorten en fokken geiten al of niet op r.k. grond slag. We zouden dat nog verder kunnen doorvoeren ên bijv. ook de kippen kunnen indeelen op grond van haar politieke of godsdienstige begrippen. Het kakelen geschiedt reeds op die wijze, doch we be twijfelen of het eieren-leggen er door bevorderd zou worden Hoe dit echter zij, zelfs in een zoo veelzijdig ver scheurd landje als het onze, is nog wel een algemeen program samen te stellen. Dat moest o.i. de regeering doen of het opleggen aan de omroepvereenigingen gezamenlijk. Bewonderaars van dwang zijn we niet, doch wie hazen wil vangen, kan zijn voornemen toch niet opgeven, alleen omdat de honden onwillig zijn. Eén algemeene omroep zij dus de leus en dan voor ieder die wat aparts te vzeggen heeft, voldoende ge legenheid om dat tot uiting te brengen. Ook op deze wijze is de kwestie nog lastig genoeg. Het geharrewar om den ether, zooals we het nu kennen, lost echter de moeilijkheden niet op. Wij leven in vollen oorlog. Wel is het geen oorlog als die van 19141918, doch meer nog dan deze verdient hij den naam van „we- reid"-oorlog. Met bommen en granaten, met gifgassen en bac teriën wordt hij niet gevoerd. Deze „wapenen der barbaren" blijven, althans voorloopig, nog in rus, al verslinden zij niettemin de welvaart der volkeren. Schatten, ongekende schatten worden immers besteed om ze op peil te houden, om ze uit te breiden en te vervolmaken. Naar onze bescheiden krachten doen wij aan dien mlsdadigen wedloop mee en wat Colijn in 1923 mislukte, tracht minister Deckers thans op slim mer, op meer geslepen wijze gedaan te krijgen: 50 procent versterking van de vloot voor het zachte prijsje van ruim 100 millioen extra, op te brengen in de e.v. 10 jaren. Toch willen we het daarover nu niet hebben. Dat is nog maar dreigende oorlog, terwijl de oorlog, dipn we thans op het oog hebben, reeds woedt in alle hevigheid. We bedoelen n.1, den economischen oorlog, den tarievenoorlog, die elk land maakt tot een af gesloten, hoog ommuurd plekje, waar gansch de buiten wereld als vijand, als doodsvijand geldt. Het is. welbeschouwd, de reinste waanzin. Van dag tot dag. van uur tot uur, zijn wij afhan kelijk van gansch de wereld. Heel de aarde werkt mede om ons stoffelijk bestaan te verzorgen en toch stellen we ons aan, alsof we met de buitenwerld, c.et de rest der aarde niets hebben uit te staan. Wat daar geteeld wordt en gefabriceerd, kunnen en willen we niet missen, doch niettemin bemoeilijken wij den in voer en maken wy het ingevoerde onnoodig duur, zoo duur soms. dat de vreemde van invoer moet afzien. Natuurlijk gaat het in omgekeerde richting precies zoo. Wij hebben te veel van sommige artikelen en moeten elders afzetgebied zien te vinden. De tarief muren, die we dan ontmoeten, maken dat lastig, sems zelfs onmogelijk en het economisch leven wordt ont wricht. Ieder erkent de dwaasheid van dit systeem en zegt wel anders te willen, als het dan maar algemeen gebeurt. Net als bij ontwapening! Daar zit echter de kneep. Als het geprobeerd wordt, de aarde te maken tot een samenwerkend geheel, tot een economische eenheid, dan toonen al te velen, dat zij nog geen wereldbur gers zijn, doch dat hun blik beperkt blijft tot de grenzen van hun eigen gebied. Er is één troost: vroeger was het nog erger. Uit de geschiedenis weten we, dat nog niet zoo lang geleden de muren, waarbinnen de steden waven opgesloten, ook tariefmuren waren. Menige stad hief zijn eigen accijns, belastte wat van buiten zijn eigsn gebied werd aangevoerd. Die dwaasheid zijn we te boven. Een storm zou op gaan, als Amsterdam, Haarlem, Alkmaar wilden pro- beeren om zich af te sluiten van de rest van Holland. Ook de provinciën zijn in dit opzicht geen aparte eenheden meer en zeker komt de tijd, dat ook de muren rond de landen zullen wegvallen. De conventie-Colijn was de eerste hoopgevende stormloop tegen die muren. Jammer genoeg is hij mislukt. In een volgend nummer vertellen wij daar iets van. Slechte tijden voor den Langendijker tuin bouwer. De steun voor de gedupeerden door regen- en hagelslag. Het gecompliceerde economisch probleem. Terugloopende aard appelprijzen. Buitengewoon slechte prijzen voor roode en gele kool. Idem voor witte. Sterk verminderde prijzen voor boonen en bloemkool. Ook uien dalen. Sterke daling der tomatenprijzen. Het eenige lichtpunt, dat van uit de Langendijker tuinbouwstreek verschijnt, is voor deze week de afloop der bloembollenveiling, die een gunstig verloop had: een vlugge handel met betere prijzen. Wel is de bloembol lencultuur hier nog niet wat ze b.v. in De Streek is, doch een goede uitkomst van deze teelt is voor een aantal tuinders, die het in hun eigenlijk bedrijf slecht hebben, al een aardige opluchting. Voor hen, die uitsluitend het tuinbouwbedrijf uitoefe nen, was het de afgeloopen week weer bijzonder slecht. Men moet te midden van de tuinders leven, om te be seffen, wat de tegenwoordige tijden voor hen beteekenen Dan eerst kan men ook de diepte peilen van den jam mer, waarin velen hunner verkeeren en beseft men den hoogst moeilijken toestand, waarin vele tuinders zich momenteeel bevinden. Zij, die eigen land hebben, redden zich nog wel. Maar die dit niet hebben, zijn er slecht aan toe. Stelt men zich maar eens zoo'n broodvechtertje voor, die in den afgeloopen winter niets aan zijn kool heeft verdiend, daardoor al wat op achter is geraakt en nu weer zijn bouwerij huurt tegen f 6 f 7, soms nog meer per snees. De vroege aardappels hebben hem over 't geheel niet opgebracht, wat men er redelijk van mag verwachten; bloemkool draaide voor het grootste deel weg; vroege witte, roode en gele kool waren soms on verkoopbaar. Bemesting en plantgoed moesten worden betaald, maar waarvan? Credit hebben zulke menschen niet en toch moeten ze betalen. In dergelijke huisgezin nen moet wel een zeer sombere stemming heerschen. Onder dergelijke omstandigheden doen de debatten in de gemeenteraadszittingen n.a.v. het verzoek om steun wel wat onaangenaam aan. In Broek gaf de raad niets, in Oudkarspel niets en in St. Pancras niets. De heeren hadden er natuurlijk hun motieven voor (welk raadslid brengt zijn stem ongemotiveerd uit!) en toch kan men bij dergelijke gelegenheden vaststellen, dat politiek, waar door toch de vertegenwoordigende lichamen worden be zet, niet het middel is om nooden te* lenigen en verre staat van de algemeene liefde-idee, dat wij Christenen zeggen te willen beoefenen. De gedupeerden bij den re gen- en hagelslag hebben weinig aan deelnemende woor den van troost, aan betuigingen van medelijden en on getwijfeld hebben zij uit het apen liefdehart en de ge sloten gehouden portemonnaie begrepen dat, alle welwil lende en veelbelovende politiek ten spijt, zij met de schade blijven zitten. Moge er spoedig een tijd aanbre ken, waarin tegen die heerschende kwaal het middel wordt gevonden. De economische problemen schijnen dan toch wel bij zonder moeilijk te zijn. Waar deze moesten staan in het teeken van het algemeen belang, doch in den laatsten tijd echter meer culmlneerend in dat van het landsbe lang, dat bijna altijd bepaald wordt door groeps- of per soonlijk belang is dit bijzonder begrijpelijk. Daardoor wordt de huidige organisatie onzer v/ereldhuishouding weinig rationeel-economlsch. Strevend aan de eene zijde naar vervolmaakte techniek, toepassend effeciency van menschelijken arbeid, aan de andere zijde belemmerend het opsporen der beste productieplaatsen en afzetge bieden door tariefmuren, het onproductief gebruik van arbeid en natuurgaven voor bewapening, die in zich bergt vernietiging en degeneratie. Wel moeten de fac toren gecompliceerd zijn, als de grootste denkers geen uitweg weten uit dezen chaos. Als we de noteeringen der vroege-aardappelenprijzen van de vorige week vergelijken met die dézer week, dan is er alweer achteruitgang te bespeuren. De hoogste prijs, die aan de Broeker veiling by hooge uitzondering werd besteed, was f 5.20. Overigens bleven de maximum prijzen verre beneden de f 5. Deze prijzen betreffen aard appels bestemd voor het binnenland van de meest ge zochte grootte. Te Noordscharwoude, waar de noteering van de pryzen der Schotsche muizen van 2 grootten ge schiedt, lagen de prijzen der grootsten tusschen f 2.80 en f 4.60, die van de minder groote tusschen f 2.20 en f 3.50. De laagste prijzen kwamen op het eind der week voor. Eigenheimers waren wat beter in prijs, doch de aanvoeren daarvan zijn niet bijzonder groot. Aan de Broeker veiling werd van f 3.50—6 60 besteed; ook van deze soort liepen de prijzen op 't eind der week achter uit. Blauwe eigenheimers brachten te Noordscharwoude Bij felle zon en schralen wind de huid be schermen met een weinig Purol of wat Purol- poeder en vooral tegen den nacht het gelaat, alsook alle schrijnende en stukgaande huid- deelen inwrijven met Purol, dat dadelijk ver zacht en spoedig geneest. Purol en Purolpoeder zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. f 3.405.10 op. Voor Duken werd f 3.604.30 betaald. Schoolmeesters golden f 2.50. De heele aanvoer beliep 28 spoorwagons. Als de aardappels wat uitgeziekt zijn, wordt de aanvoer allicht grooter. Slechts op 1 dag werden boswortelen aangevoerd; ze brachten den luttelen prijs van f 2.70 op. Het verloop op de bloemkoolmarkt was verre van schitterend. Bracht ze Maandag aan de Broeker veiling nog f 8.60—14.90 per 100 stuks op, aan die te Noord scharwoude f 8.5011.30, Zaterdag waren de noteeringen resp. f 5.40—8.40 en f 5.70—6.50. Neemt men hierbij nog in aanmerking, dat de teelt zeer slecht is, en dat tweede soort van f 13 opbracht dan is het duidelijk, dat de financieele uitkomsten veel te wenschen overlaten&De aanvoer beliep ongeveer 34000 stuks. Even ongunstig was het verloop der prijzen van sla- en spercieboonen. Werd In het begin der week nog van f 5.8010.50 besteed, later werden de prijzen nog lager. Zaterdag werd aan de Broeker veiling f 4.606.10 en aan de veiling te Noordscharwoude f 4.805.90 besteed, veel te lage prijzen om zoo loonend te kunnen noemen. Er werden ruim 25000 Kg. aan beide markten geveild. Tuinboonen braohten aanvankelijk nog f 2.402.90, per 100 Kg. op; de prijzen daalden echter tot f 1.10— 1.50. Voor snijboonen. die in 't begin der week nog tot f 15 werden verkocht, konden Zaterdag niet meer dan f 6.109 opbrengen. De noteeringen der roode-koolprijzen nagaande, merkt men op, dat deze eiken dag met het minimum-bedarg van 60 cent „prijken". Dit wil nog niet zeggen, dat ook alle aangevoerde kool 60 cent opbracht. Integendeel, het kwam herhaaldelijk voor, dat zelfs geen 60 cent kon wor den gemaakt, wat in het bijzonder het geval was met de grootere soorten. Aan de veiling te Broek werd als hoog ste prijs voor het mooiste goed van de meest gewensch- te grootte f 2.30 betaald, te Noordscharwoude f 2.10. Be droevend laag zijn deze pryzen en beklagen moet men ï.sn, die al hun moeite, tijd en geld hebben geofferd met dit financieele resultaat. De totaal aanvoer beliep 54 spoorwagens. De prijzen van de witte kool waren iets minder slecht dan de vorige week. Aan de Broeker veiling werd van f 0.60 tot f 2.10 besteed, aan die te Noordscharwoude f 0.601.90. De laagste noteering van 60 cent kwam aan beide vellingen gelukkig maar op één dag voor, wat in- tusschen niet wegneemt, dat de pryzen slecht waren. De aanvoer beliep ongeveer 30 spoorwagens. De prijzen der gele kool zijn helaas den weg op ge- gegaan van die der roode en witte. Aanvankelijk kon voor het mooiste goed nog tot f 3.60 worden gemaakt, terwijl de 'laagste prijs voor grootere en minder gewild soort f 1 was. Op het eind der week werden ook mini- mum-prijzen van f 0.60 per 100 Kg. besteed, terwijl de hoogste noteering toen tot f 2.10 liep. Aan beide veilin gen werden rond 25 spoorwagens aangevoerd. Uien zijn ook al weinig waard. We zagen noteeringen van f 0.200.80. Zilvernep deed in het begin der week nog f 8.1012.50; later bracht ze f 5.308.50 op. Zilver drielingen werden in het begin der week nog voor f 2.90 4.50 verkocht, doch Zaterdag was de prijs f 1.202.80. Gele nep bracht van f 510.80 op. Voor bieten werd van f 3.904.50 betaald. De tomaten liepen sterk in prijs achteruit Bij den aan vang dezer veilingsweek kon voor de drie eerste soor ten, A. B, en C nog ongeveer f 20 worden gemaakt, doch later zakten deze prijzen met meer dan de helft ln, zoo dat Zaterdag voor A-kwaliteit f 611 werd betaald, voor B f 5.80—9.50, voor C f 5.80—11.20 en voor CC f 5.20 werd besteed. Het perspectief voor onze tuinbouwers is zeer ontmoe digend, moge de toekomst deze aanwijzing logenstraffen! UIT HET PROVINCIAAL BLAD. Dit jaar te beginnen, zal de kermis te Westerblokker weer aanvangen op den derden Zondag van September. o Van 1931 af wordt de kermis te Oosthuizen weer ge houden op de beide Pinksterdagen en den daarop vol genden Dinsdag. o Gedeputeerde Staten hebben bepaald, dat de gemeen- terekeqing over 1929 met de daarbij behoorende beschei den uiterlijk 15 September a.s. bij hun College moeten worden ingezonden. o Gedeputeerde Staten hebben goedgevonden, dat de aan Jb. de Jong te Schoorl verleende vergunning tot het uit oefenen van een autobusdienst AlkmaarPetten en te rug in dier voege wordt gewijzigd, dat deze direct voor taan wordt onderhouden tusschen Alkmaar en Kamper- duin, v.v. o Zooals wij reeds mededeelden. Is hét verzoek van H. J. en H. Naastepad te Anna Paulowna om vergunning tot het in werking brengen van een autobusdienst Kolhorn Den Helder afgewezen. De overwegingen waarop deze afwijzing is geschied zijn de volgende: er is aan dezen dienst geen behoefte; het toestaan van dezen dienst zou leiden tot schade voor de bestaande verkeersmiddelen; deze laatste voorzien in voldoende mate !n de verkeers- behoefte tusschen Kolhorn en Den Helder: Het toestaan van de gevraagde vergunning zou zeer waarschijnlijk tot gevolg hebben, dat zoowel de nieuwe dienst als de bestaande tusschen Kolhorn en Schagen een kwijnend bestaan zouden lijden en mogelijk binnen afzienbaren tijd gestaakt zouden moeten worden; de aansluiting van de bussen Kolhorn—Schagen op de treinen te Schagen. schijnt wel te wenschen over te la ten. doch klaohten hebben Gcd. Staten nog niet bereikt. Belanghebbenden kunnen tot 21 Aug. tegen deze be schikking van Ged. Staten in beroep komen bij de Ko ningin. Dit beroep moet worden ingediend bij den Com missaris der Koningin te Haarlem. ERNSTIGE VLIEGONGELUKKEN. Fransch vliegtuig verongelukt. /Vis een brandende fakkel neergestort. Uit Parijs wordt gemeld: Vrijdagavond tegen zes uur, vloog een vliegtuig op groote hoogte boven Montpellier, toen de bewoners tot hun schrik plotseling zagen, dat het vliegtuig als een brandende fakkel naar beneden stortte. De tweedekker kwam terecht op een buiten de stad gelegen stuk land, waar landarbeiders onmiddellijk te hulp schoten. Het wa3 echter onmogelijk de in vollen vlam staande machine te naderen. Toen het eindelijk gelukte het vuur te blusschen, konden uit de resten nog slechts de lijken der beide inzittenden, twee ingenieurs van de militaire luchtvaartgroep te voorschijn worden gebracht. Postvliegtuig in het Meer van Gmeve ge stort. Twee dooden, drie gewonden. Wolff meldde Zaterdagavond uit Lausanne: Heden is het postvliegtuig, dat den dienst tusschen Lausanne en Ouchy en Evian onderhoudt, in de nabij heid van Lausanne ln het meer van Geneve gestort. De twee leden der bemanning kregen ernstige verwondingen Van de drie passagiers zijn er twee verdronken, terwyl de derde, een dame, eveneens zwaar gewond werd. NOODLOTTIGE ONTPLOFFING. Bü een proefneming met gasmaskers Twee arbeiders overleden, drie anderen le vensgevaarlijk gewond. Naar Wolff uit Keulen meldt, heeft zich dezer dagen in den nacht, terwijl eenige arbeiders van de maatschap pij voor stikstofmeeststoffen te Knapsack bezig waren In het daarvoor ingerichte lokaal de dichtheid te be proeven van de door de fabriek aan alle arbeiders ver strekte beschermende gasmaskers, een geweldige ont ploffing plaats gehad. De arbeiders waren onder leiding van een brandweer man het lokaal binnengegaan, hadden de gasmaskers voorgedaan en wachtten op het aansteken van de pa troon, die een prikkelend gas bevat, hetwelk op de slijmvliezen van het oog werkt. Nauwelijks had de brandweerman de patroon aange stoken of er volgde 'n ontzettende ontploffing, waardoor het lokaal ln vlammen gehuld werd. De brandweer man rukte de deur open en beduidde den arbeiders, dat zij buiten op den grond moesten gaan liggen en zich heen en weer moesten rollen om hun brandende kleeding te dooven. In plaats van dezen wenk op te volgen, renden de arbeiders met brandende kleeren naar buiten. Een man liep zelfs 200 meter ver, naar hij later in het ziekenhuis vertelde, om een naburig waterreservoir te bereiken en zich daar in te werpen. Met ernstige brandwonden werden vijf arbeiders naar het ziekenhuis te Keulen gebracht. Twee hunner zijn er overleden, de drie anderen verkeeren nog ln levensge vaar. Over de oorzaak is niets met zekerheid bekend. Het onderzoek duurt nog voort. Men vermoedt, dat in de naast het lokaal gelegen closet vóór de proefneming gerookt is. Het gas zou dan door de deurreten ln het closet zyn binnengedrongen en door een nog brandende clgaret tot ontploffing zijn gebracht GROOTE KINDERSTERFTE IN ROEMENIë. De Magyarsag bericht van het opzien, dat het verleden week verschenen werk van den arts dr. Banu „De kin dersterfte in Roemenië" heeft gebaard. Volgens de in dit boek gepubliceerde gegevens worden jaarlijks 600.000 kinderen in Roemenië geboren. Van deze overlijden 115.000 zuigelingen in het eerste levensjaar, terwyl in het tweede en derde jaar 237.000 kinderen sterven. Dus bereiken van de 600.000 kinderen slechts 248.^00 het zesdo levensjaar. De door dr. Banu gepubliceerde gegevens hebben in het geheele land ontsteltenis gewekt. Men verwacht van overheidswege een actie tot vermindering van de kir dersterfte. NOODWEER BOVEN AGRAM EN OMGEVING. Wijnbergen en maïsvelden verwoest V.D. verneemt uit Belgrado: Naar gemeld wordt zijn Agram en omgeving door een ongewoon zwaar onweder geteisterd, dat in het bijzonder in de streek van Jaska en Velita Cerica in do velden en wijnbergen groote schade aanrichtte. Twee duizend morgen wijnbergen werden voor een groot deel verwoest, terwijl de malsoogst voor de helft verloren ging. De totale schade wordt op 25 millioen Dinar ge schat HEVIGE REGENVAL IN JAPAN. Tweeduizend hulzen onder water. Te Foesjimi bij Kioto werden naar uit Tokio gemeld wordt 2000 huizen tengevolge van den hevigen regen val onder water gezet. Duizenden inwoners zyn in schoollokalen tijdelijk on dergebracht. Honderden vierkante K.M. rijstvelden staan onder water. Op verschillende plaatsen vonden aardverschuivingen plaats, waardoor eenige personen werden gedood. Troe pen zijn naar de plaats des onheils vertrokken om hulp te verleenen. TREINBOTSING IN RUSLAND. Talrijke slachtoffer». Uit Moskou wordt gemeld, dat Vrijdagmiddag op het traject MoskouRybinsk een ernstig spoorwegongeluk heeft plaats gevonden. Een rangeer-locomotief raakte los van een goederentrein, en kwam terecht op een personentrein, die juist naderde. Machinist en stoker konden van de locomotief springen, maar van den personenrein werden een goederenwagen en twee per- sonrijtulgen versplinterd, waarbij zeven personen wer den gedood en 21 zwaar gewond.

Schager Courant | 1930 | | pagina 1