SchagerCourant OM HONDERD DUIZEND DOLLAR! Radioprogramma Tweede Blad. VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. Gemengd Nieuws. Dinsdag 5 Augustus 1930. 73ste Jaargang. No. 8707 Strafzitting van Vrijdag 1 Augustus 1930. EEN MINDER WELRIEKENDE NAASTE GELEGENHEID. De firma N. Timmerman, fouragehandel te St.-Pan- cras, welke firma wordt gevormd door de drie gebroe ders T., heeft de beschikking over een pakhuis aan het Luttik Oudorp te Alkmaar, dat tot bergplaats dient voor visch- en vleeschmeel, juist niet tot onverdeeld genoegen van den belendenden bewoner, den heer Th. J. Jos. Vermeulen, orgelfabrikant, die op sommige tijden van de uitwasemingen van deze overigens zeer nuttige en voortreffelijke producten, zooveel hinder ondervindt, dat hij verplicht is ramen en deuren van zijn woning zorgvuldig dicht te houden. Daar verzoe ken tot opruiming niet het gewensohte effect sorteer den, werd aangifte gedaan, door den hoofdagent Rade- makers proces-verbaal opgemaakt en verscheen heden voor den plaatsvervangend kantonrechter, casu quo mr. de Groot, de heer Jan T., ter zake overtreding der gemeente-verordening, Tfrelke heer ontkende dat de bewuste stoffen een zoodanig hinderlijken stank zou den verspreiden als door den reclamant werd beweerd. Iedere1 fouragier heeft deze artikelen in voorraad en nimmer worden bezwaren uitgebracht. Door den verbalisant was i n bedoeld pakhuis een onaangenamer reuk geconstateerd, niet echter daar buiten of in het perceel van den heer Vermeulen. Aangezien echter op verzoek van den verdediger in deze strafzaak, die momenteel was verhinderd, beslo ten werd tot aanhouding voor onbepaalden tijd, zal voorzeker alsdan meer uitvoerig op deze zaak moeten worden teruggekomen. Den heer Vermeulen werd inmiddels verzocht, wan neer de geur op hinderlijke wijze in zijn woning merk baar mocht zijn, om alsdan onmiddellijk den politie zulks mede te deelen, opdat ook ambtelijk deze lucht, die door verdachte wordt ontkend, kan worden waar genomen tot versterking van het verëischte bewijs. EEN ZAAK ZONDER LUCHTJE. Een te Zaandam wonend handelsman, de 35-jarlge heer Jan Christoffel van N., had zich te verantwoor den, omdat op 26 April door de politie te Alkmaar was waargenomen, dat hij zijn aldaar opgerichte zeep- ziederij, zonder vergunning van Burgem. en Weth. dier gemeente had uitgebreid met een vetsmelterij. Voor de zeepziederij als zoodanig had de heer van N. wel ver gunning bekomen en de verdachte verklaarde dat een zeepziederij zonder vetsmelterij eenvoudig onbestaan baar is. De ketels voor die vetsmelterij waren, dan ook reeds tijdens de aanvraag voor de verleende vergun ning aanwezig. De heer van N. was trouwens van meening geweest, dat het politie-onderzoek betrof een benzipe-motor, waarvoor hij had nagelaten vergunning te vefzoèKën. omdat hij zulks niet noodig had geacht op grond van de geringe capaciteit van dien motor. Ook deze zaak werd voor onbepaalden tijd aange houden en aan verdachte geadviseerd, de vergunning voor net plaatsen van bedoelden motor, inmiddels aan te vragen. BIJ HET NEMEN VAN BOCHT DE LINKERZIJDE VAN DEN WEG GEHOUDEN. In de gemeente Schoorl reed met zijn vierwielig mo torrijtuig als bestuurder, de heer Karei Christiaan Wil helm B., 'n 34-jarig koopman, wonende Dorpsstraat te Broek op Langendijk eeriigen tijd achter een auto, die met een sukkelgangetje werd voortbewogen, zon der dat het hem mocht gelukken, dit rijtuig zonder haast voorbij te rijden. Bij het z.g. Kerkpleintje en parkeerterrein, nam hij echter de kans waar, door bedoeld pleintje over te steken, waarbij hij echter naar FEUILLETON Uit het Amerikaansch van FRANK L. PACKARD TWEEDE BOEK. VIJF JAAR LATER. I. Gevangene no. 550. Verweg op de ijzeren galerij, klonken de voetstappen van de wacht met een metalig geluld. De oude Tony Lomazzi, die levenslang had, zat in de cel naastaan. Hij had zeker weer zijn vingers om de staven van de ijze ren deur geklemd; hy praatte, praatte aan een stuk door, steeds maar in zichzelf. Ze waren er allemaal aan gewend; het was een tweede natuur geworden, dat eeuwige gemompel. Soms. als de wacht langs kwam, ikreeg hij een tik op zijn knokkels, dan verdween Tony weer en ging gelaten op zijn brits zitten. Dat ging zoo avond na avond, week na week, maand na maand, jaar na jaar. Dave Henderson legde het boek uit de gevangenlsbi- bliotheek, waarin hij afwezig had zitten bladeren, naast zich op de brits neer. Hij was te onrustig om te gaan lezen. Hij zou die stamelende, fluisterende stem missen. Hoe zou het de oude man zelf zijn, die hij zou missen? Morgen nog niet volgende week zelfs nog niet er restten hem nog drie en zestig dagen, maar wat betee- kenden die drie en zestig dagen, vergeleken bij de vijf jaar, die achter hem lagen? Ja, hy zou Tony Lomazzi missen. Er was een zekere band gekomen tusschen den ouden man en hemzelf; in het begin van zijn straftijd had hij met twee andere gevangenen gevochten om oude Tony. Twee van hen moesten naar het ziekenhuis en Dave werd een tijdlang In de zwarte cel opgeborgen. Was het vijf jaar geleden dat hij in de rechtzaal ge staan had en zijn vonnis aangehoord had? Tydeman was er ook geweest Martin K. Tydeman, de eenige, wiens aanwezigheid hem een onbehaaglijk gevoel gege ven had; Tydeman was ook de eenige geweest, die hem vriendelijk behandeld had en het was het verzoek van den millionair geweest om verzachtende omstandighe den te laten gelden, dat tengevolge had gehad dat de uitspraak vijf jaar geweest was en niet tien, of vijftien of twintig of wat dat magere kleine mannetje met zijn het oordeel van den veldwachter, ronder noodzaak de linkerzijde van den weg bereed. Voor dit feit terecht staande, werd zulks door den verdachte ontkend, daar hij niet wenachte te aanvaarden, de hypothese, dat bedoeld pleintje deel zou uitmaken van den rijweg ter plaatse. Door dit niet verwacht verweer, werd het noodig bevonden, den niet gedagvaardcn verbalisant als getuige te hooren en dus ook deze zaak onbepaald aangehouden. HET NAAM- EN ADRESKAARTJE WAS WEGGEKRABD. De heer Cornelis T., voorheen politieagent te Alk maar, thans wonende te Haarlem en belast met het commando van een vrachtscheepje, werd op 19 Juli onder de gemeente Akersloot met zijn fiets aange houden door een tweetal in een roeibootje gezeten rijksveldwachters, die constateerden, dat op het 42 ton metende vaartuig ontbraken de vereischte naam cn aanduidingen, van welke overtreding proces-verbaal werd opgemaakt en de verschijning van den gezag voerder Cornelis T. voor den kantonrechter tengevolge had. De comparant erkende dan ook het feit, doch ver ontschuldigde zich dat het destijds nog aan tijd en gelegenheid had ontbroken, het opgeknapte en nieuw beschilderde vaartuig van de verlangde kenteekenen te voorzien. Gevorderd werd f 5 boete of 5 dagen, wat de oud-politieman rijkelijk hoog noemde voor zoo'n snertovertreding. De waarn. kantonrechter, hoewel deze min of meer vernederende qualificatie niet onder schrijvend, was toch zoo welwillende de straf tot f 2 boete of 2 dagen terug te brengen. ONAANGENAAM AVONTUUR OP DE BADPLAATS CASTRICUM SUR MER. Een tweetal levenslustige paartjes uit Amsterdam, de heeren G. B. R. en Maximiliaan Oscar Wilhelmus Theo- dorus A., vergezeld van hun onmisbare duogezellinnen, waren op Zondag 22 Juni recht opgewekt op de motor vertrokken naar Castricum aan Zee, om naar hartelust te genieten van het gezellige bad- en strandleven. Na tuurlijk werd in het aanwezige cafetje allereerst ge bruik gemaakt zich te restaureeren en de motorrijwielen achtergelaten onder het toezicht van een persoon, die zich welwillend beschikbaar stelde en aan wien de heer Maximiliaan eenzoovoorts welwillend een kwartje be- waarloon uitreikte. Het bleek echter uit de inmenging van een veldwachter, dat het parkeeren van deze motor rijwielen buiten het aangewezen terrein niet was toege staan en bedoeld kwartje dan ook ten onrechte was ge accepteerd. Dit kwartje ontving de heer A. dan ook te rug, doch in plaats daarvan werd hem en zijn vriend R. een bekeuring toegedacht, waarvoor beiden achtereen volgens voor den kantonrechter waren gedagvaard. De heer R. was evenwel niet verschenen, doch in zijn plaats was aanwezig zijn echtgenoote, die echter, als zijnde niet voorzien van een volmacht, niets in het voordeel van haar echtgenoot kon verrichten. Doch gelukkig was de heer A. niet in gebreke gebleven aanwezig te zijn en boeide hij 't oor van zijn auditorium door een levendig verslag zijner wederwaardigheden en verzuimde hij niet te doen uitkomen, dat de ter goeder trouw gepleegde overtreding grootendeels het gevolg was van de onvol doende aanwijziging met betrekking tot het wettige par keerterrein in die zeebadplaats. De heer Ambtenaar vorderde in beide zaken f 2 boete of 2 dagen,, doch de waarnemend kantonrechter onder schreef in zekere mate de bezwaren van den heer A., verklaarde het feit wel strafbaar, doch legde geen der beide overtreders straf op, welke blijde tijding ook me vrouw R. aan haar echtgenoot kon overbrengen. GEVAREN VAN EEN NIET OFFICIEEL ERKEND RIJWIELPAD. Langs den zeer slecht onderhouden Friesohen weg nabij den pelmolen onder de gemeente Alkmaar is aan de eene zijde een meer effen gedeelte gelegen, dat door is die nare hoofdpijn, prikkel baarheid en gedruktheid. Foster's Maagpillen hebben naam gemaakt als het laxeermiddel EU bij uitnemendheid. f 0.65 p. flacon, FOSTER'S MAAGPILLEN dunne, op elkaar geperste lippen en meedoogenlooze stem had geeischt. En nu was Tydeman dood... Dave had zijn prijs betaald. Vijf jaren van zonlicht had hy gegeven om die honderd duizend dollars te be zitten, vijf jaren, die hem slavernij en onderworpenheid geleerd hadden... en nog heel wat meer. Hij sprong op en balde zijn vuisten tot zijn knokkels kraakten. En langen tyd bleef hij naar die traliedeur staren; toen haalde hij de schouders op en lachte diep. Het gebeurde niet dikwijls dat de gevangenis voor een man deed wat dit duivelshol voor hèm gedaan had. Hij was er binnengekomen als een ruwe klant, handlanger en duvelstoejager van een gewetenloozen „bookmaker" Hij had tot zijn tiende jaar onderwijs ontvangen; toen was hij uit het weeshuls weggeloopen. Nu kon hij de maatschappij weer ingaan als een gentleman en dat dat zoo was, had hij voornamelijk te danken aan Charlie Millman. Dave Henderson begon zijn cel op en neer te loopen. Millman had natuurlijk nooit begrepen waarom hij zoo'n ijverigen leerling aan hem had gehad. Dave had hem nooit uitgelegd dat het van begin af zijn plan ge weest was om zich te ontwikkelen en te beschaven, zoo dat hy als hij vry was, met de honderd duizend dollar een volkomen nieuw leven kon beginnen. Hij mocht Millman graag lijden en Millman, van zyn kant scheen ook veel met hem op te hebben. Millman was een „gentleman" tot in de toppen van zijn vingers. Zijn eigenlijke naam was Millman, maar hij stond inge schreven als Charlie Reith. Het was eigenaardig, dat Millman hem zoo zijn vertrouwen geschonken had; Dave had het zich nooit kunnen verklaren. Hij zelf ver trouwde Millman als niemand anders ter wereld, want Millman was de eerlijkheid en goedheid zelf. Toch was hij op zijn beurt niet zoo vertrouwelijk geweest als zijn nieuwe vriend; hij had zijn kaarten niet op tafel gelegd en Millman had nooit gevraagd ze te mogen zien. Hij mocht hem er des te liever om. Niet dat hij den ander niet vertrouwde; maar het was niet het vertrouwen dat hij Dave te geven had, was niet van dat soort dat men een eerlijk man kan schenken en Millman was een eerlijk man, daar kon het feit, dat hij in de gevangenis zat, niets aan veran deren. Hij kende Mlllman's geschiedenis. Deze had met zijn jacht een plezierreis gemaakt in den Stillen Oceaan en was op een dag aan wal gegaan in een stad aan de kust van Barbery .Hij wandelde 's avonds wat rond, raakte In een stille straat verzeild van de plezier-buurt; een vrouw had hem te hulp geroepen voor een vechtpartij in een beruchte gelegenheid. Argeloos had hij aan het verzoek voldaan, was te land gekomen tusschen de duis tere elementen van de onderwereld der kleine stad. Een woest gevecht een doodelyk-gewonde, Millman had niet kunnen bewijzen dat hy in noodweer geschoten had; de getuigenissen van het schunnige café-publiek waren in zijn nadeel geweest en had twee jaar gekregen. Onder een aangenomen naam had hij die uitgezeten en de we reld wist niet anders of Charles Millman maakte met zijn jacht, zyn tweede tehuis, een langdurige kruistocht op de Zuidelijke zeeën. De autoriteiten hadden hem om wielrijders maar al te gaarne en liefst van beide zijden wordt gebezigd me* gevolg dat daardoor meermalen de linkerzijde van den weg wordt bereden, wat gevaarlijk is en verwarring sticht voor autobestuurders. De koop man in manufacturen Pieter W., wonende te St. Pancras maakte dezer dagen zich eveneens aan deze overtreding schuldig, en werd alsdan gesnapt door een veldwachter, die optrad als dienaar der vrijwillige verkeerspolitie en op wiens onverwachte verschijning de heer W. dus aller minst had gerekend. Laatstgemelde heer stond dan ook voor dit feit terecht en werd, ondanks zijn deerniswek kend betoog, dat hy niet in staat was door de onvol doende opbrengst zijner negotie, dit bedrag af te zon deren, veroordeeld tot f 3 boete of 3 dagen. De ambtenaar verzocht H.H. politieambtenaren voorts in 't vervolg scherp op dit euvel te willen letten. VAN BUITEN EN VAN BINNEN VOCHTIG. Een 44 jarig los-arbeider, gedomlcitieerd te Alkmaar, genaamd Arnold D., stond terecht ter zake openbare dronkenschap, gepleegd op 16 Juli te Schermerhorn. De man erkende hetgeen hem was ten laste gelegd, doch beweerde geen drinker van professie te zijn. Hy was op gemelden datum met andere werklieden in die ge meente werkzaam, doch werd, wat men noemt, er uit geregend en had hij beschutting en troost gezocht in een café, doch de genoten consumptie had zoodanig aange pakt, dat hij buiten gekomen, niet meer in staat was om op zyn fiets ie klauteren en zijn abnormalen toestand werd geconstateerd met het hier voren gereleveerde ge volg. Verdachte ontving een vermaning de matigheid te be trachten en werd veroordeeld tot f 5 boeten of 5 dagen. KLARE OP BIER GAF GEEN PLEZIER. De nagenoeg 70-jarige arbeider Gerrit K. te Alkmaar had in den avond van 19 Juli zich bij kennissen geamu seerd met kaartspelen cn daar bier gedronken, waar hij zoo hij beweert, absoluut niet tegen kan. Om deze uit werking te neutraliseeren gebruikte hy op weg naar huis in een tapperytje nog een glaasje Klare, doch het bleek, dat dit geneesmiddel de kwaal nog verergerde, al thans achtte een agent van politie het gewensoht den beschonken ouden man in te rekenen en over te brengen naar het politiebureau. De oude heer, hoewel erkennen de dat hy in kennelijken staat had verkeerd, beklaagde er zich over dat hij met zijn ouwe lichaam op de planken had moeten liggen om zijn roes uit te slapen. De heer ambtenaar toonde zich niet bepaald welwil lend tegenover den delinquent gestemd en requireevde zelfs f 15 boete of 15 dagen, doch de waarn. kanton rechter, overwegende dat verdachte de laatste jaren niet meer met den strafrechter in aanraking was gekomen, veroordeelde hem tot f 5 boete of 5 dagen, hem voor herhaling ernstig waarschuwende voor een verzwaarde straf. WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1930. Hilversum (1875 M.) V.A.R.A. 8.00 Orgelspel door Fred. Wolfers. afgewisseld door gra- mofoonplaten, 9.00 Gramofoonplaten. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.15 Gerard Pilger, voordracht; 10.30 Ziekenuurtje; 11.30 Gramofoonplaten; 12.00 Politieberichten; 12.15 Lunchmuziek door het VARA-septet; 1.45 Gramofoon platen; 2.00 Onderbreking voor verzorging van den zender; 2.30 Kindermatinée uit het Kurhaus te Sche- veningen; 3.30 „Maak het zelf" door C. SchaakeVer kozen; 4.30 Orgelspel door Fred. Wolfers; 5.00 Vraag- halfuurtje voor kinderen; 5.45 Vooravonconcert door het Tokkel-Octet, o.l.v. Bram Kwist; 7.15 Literair half uurtje door A. M. de Jong; 7.45 Politieberichten; 3.00 Toelichting tot het Volksconcert uit het Kurhaus te Scheveningen, door Eli Bomli; 8.15 Uitzending uit het Kurhaus te Scheveningen; Na afloop; Persberichten Vaz Dias. Daarna; gramofoonplaten. Hulzen (298 M., na 6 uur 1071 M.) N.C.R.V. 8.159.30 Tijdsein en Morgenconcert, 10.3011.00 Korte Ziekendienst, 11.0011.30 Gramofoonplaten, 11.3012.30 Harmoniumbespeling door M. F. Jurjaanz; 12.302.00 Middagconcert; 2.002.45 Concert: 2.453.15 Lezen van Chr. Lectuur door Mcj. M. Wentink; 3.154.15 Ver volg Concert; 4.155.00 Gramofoonmuziek; 5.006.00 Kinderuurtje door G. Westra Mzn.; 6.00—7.00 Tijdsein en Gramofoonplaten; 6.306.40 Vaz Dias: Koersen; 7 00 zyn ontwikkeling den post van bibliothecaris in de ge vangenis gegeven, en zoo was Dave in aanraking geko men met Millman, die zijn leermeester en vriend was geworden, Millman was de tweede die hy missen zou; overmorgen was zyn straf tyd om! Drie en zestig dagen moest Dave hier nog blyven. En er was nog altijd één ding dat hy niet gedaan had, één probleem dat nog niet opgelost was en dat den laatsten tyd de proporties van een nachtmerrie voor hem had aangenomen. Alle andere voorbereidingen had hij getroffen. Hij had correspondentie gevoerd met John Kelly van het „Pa cific Carol House" in San Franclsco, In wiens Inrichting hij zyn spaarpenningen belegd had drie duizend dol lar tegen 6 pet. Al maanden geleden had hy Kelly ge schreven om het geld uit zyn zaak los te maken en het in contanten gereed te houden en John had hem bericht dat hy er voor zou zorgen. Maar het andere, het groote probleem, had nog geen oplossing gevonden... hoe hy de honderd duizend dollar in handen zou krygen! Over de yzeren galery klonken de verre voetstappen. de wacht, die den ouden Tony Lomazzi weer over zyn knokkels kwam slaan. Dave Henderson staakte zyn rusteloos heen-en-weer-geloop en bleef In het midden van de cel staan luisteren. Nee, de oude bommengooier was niet aan het mompelen: er was niets te hooren dan die metalige voetstappen. Het geluid kwam nader- by en Dave fronste de wenkbrauwen. De wacht was biykbaar niet alleen; hy hoorde de voetstappen van twéé mannen. Dat was Iets ongewoons op dit uur. Wat kon er aan de hand zijn? Plotseling balde bU zyn vuist maar hy bewoog zich niet het tooneel van vijf jaar geleden, toen hy in het hospitaal tot bewustzyn was gekomen, flitste hem door den geest. De celdeur was open gegaan en weer geslo ten: er was een man binnengekomen terwyi de voetstap pen van den wacht zich verwyderden. Hallo Dave! zei de man die was binnengekomen. Het was Barjan, inspecteur. Joe Barjan. Vijf jaar ge leden had Barjan ook gezegd „hallo Dave!" En Dave had geantwoord „hallo Joe!" Maar nu gaf hij geen ant woord. Dat had je niet gedacht, hè Dave, vervolgde Barjan opgewekt. Maar Ik zou graag eens rustig met je wil len praten, vóór... de inspecteur deed een pas naar vo ren en klopte Dave Henderson vertrouweiyk op den schouder, wel, voor je van adres verandert! Dave gaf nog steeds geen antwoord. Hy verwijderde zich van zijn onverwachten bezoeker en ging op den rand van de brits zitten. Er zijn enkele dingen die ik met je wilde bespre ken" ging Barjan voort, nog steeds vricndelyk. Je dagen zyn hier geteld, nietwaar Dave? Geen antwoord. Dave Henderson hield zyn oogen on afgebroken op de punt van zyn schoenen gericht. Kom nou, Dave! Zeg eens wat! Ik ben hier niet gekomen om stommetje met je te spelen. Ik weet veel te goed dat je me persoonlijk geen wrok toedraagt om dat ik het toevallig ben geweest die je de handboeien heeft omgedaan. Voor dien tijd waren we immers altijd 7.30 Declamatie door R. Sybring; 7.30—8.30 Wljdings- Samenkomst ter gelegenheid van de dertigste Algemee- ne Vergadering van de Geref. Vereenlging voor Drank bestrijding; 8.30—10.00 Concert door „Borls Lensky Trio"; 10.00 Tijdsein. 10.0011.00 Orgelconcert door 3. P. Visser; pl.m. 9.30 Persberichten t'az Dias. 'Het beste dogel ij ksche illeropwekking 'en verfrissching. jJ DE R 100 TE MONTREAL. Het Engelsche luchtschip niet geschikt voor Oceaanvluchten. Het luchtschip R 100, hetwelk thans te Montreal aan den mast is gemeerd, vertoont volgens een mede- deeling van het ministerie van luchtvaart, geen fou ten in de structuur, maar over een groote uitgestrekt heid is er een scheur in de huid ontstaan, aan den onderkant van de horizontale vin. Het materiaal voor de reparatie is voorradig. Het is waarschynlyk, dat in Canada geen groote vluchten zullen worden onderno men. De tocht over Ottawa, welke voor den vijfden Augutsus was vastgesteld, heeft men in elk geval moeten uitstellen. De commandant van het luchtschip is niet zoo by- zonder tevreden over de reis. Wel heeft het luchtschip z.i. de bruikbaarheid bewezen van het dikke type luchtschip met bollen kop; maar hy en al zyn offi cieren zyn toch van oordeel, dat het luchtschip niet voldoet aan de vereischten voor een geregelden trans- atlantischen dienst. Sir Dennistown Bursey, in wiens fabriek het lucht schip was gebouwd, acht het voor een zoodanigen dienst noodig, dat luchtschepen dubbel zoo groot als de R 100, die een snelheid van 85 knoop kunnen bereiken, worden gebouwd. EEN WAAGHALS. Zweedsche melkboer springt van hyna 35 meter hoogte ln het water. Een record verbeterd zonder het te weten. Uit Stockholm wordt gemeld: Een Zweedsche melkboer, E. G. M. Soederberg, heeft dezer dagen een wereldrecord verbeterd, zonder het zelf te weten, door van de Skurubrug, een hoogte van 34.75 M., in het daaronder stroomende water te springen. Soederberg is lid van een zwemclub en had een weddenschap met een vriend aangegaan, dat hy een sprong zou doen. zonder te weten, dat hij daar mede een wereldrecord zou verbeteren. Hy nam een taxi en reed naar de brug, die een paar jaar geleden gebouwd is en Stockholm met 't Vermdoe-eiland over een diepen inham van de Oostzee verbindt. Daar deed hij den sprong, terwijl alleen de chauffeur er getuige van was. Afgezien van een paar onbeteekenende kneu zingen aan de beenen, liep hij verder geen letsel op en zwom kalm verder. Het vorige wereldrecord op dit gebied staat ten name van Brandsten, een Zweedsch-Amerikaan, die in 1910 te San Franclsco van een hoogte van 91 Engelsche voet (27.75 M.) in het water sprong. Een andere Zweed, Loefvemark, vond te San Franclsco den dood, toen hy van een hoogte van 80 voet (24 M.) in 'hét water sprong. Tien jaar gele den bood een Zweedsche film-maatschappy een som van 60.000 kronen voor dengene, die van de Skuru brug in het water durfde te springen, doch er waren geen liefhebbers voor te vinden, daar het algemeen oordeel was. dat een dergelyke sprong onvermydelijk den dood beteekende. Soederberg heeft verklaard, dat hy bereid is den sprong te herhalen, mits hy daar mede een behoorlyk bedrag kan verdienen. 715.000 GEBREKKIGEN IN DUITSCHLAND. In het Duitsche ryk zyn volgens een officieele statis tiek 715.000 personen, die niet in het volle bezit van hun geestelyke of lichameiyke vermogens zyn. Onder hen bevinden zich circa 33.000 blinden. de beste vrienden. Nog steeds geen antwoord. Barjan begon de cel op en neer te loopen. Best hoor, zei hy, terwijl hy voor de brits bleef staan. Dan zullen we maar recht op het doel afgaan. Dave de stem van den inspecteur klonk nu ernstig en scherp Ik wil weten waar die honderd duizend dollars zijn. Luister eens. Runty ott en Baldy Vickers zijn oude' bekenden van ons. We hebben ze de laatste vyf jaar geen oogenbllk uit het oog verlo ren. Maar zij weten gedecideerd niet waar 't geld is. En ze weten evenmin wat jy ermee uitgespookt hebt, nadat jy in de bosschen bent gevlucht. Je weet nog wel dat ik je toen ln het hospitaal al hebt gezegd dat Je die dui ten nooit in de wacht zult kunnen sleepen. Dat is een waarheid als een koe: de politie is op haar hoede! Dus Dave, wees een verstandige kerel, doe je mond open en vertel me waar het geld zit! Dave Henderson deed zijn mond open maar alleen om zijn lippen te bevochtigen. Ze waren droog, kurk droog. Zyn oogen schenen met magische kracht naar de punt van zijn schoenen getrokken. Ben je heelemaal niet van plan om iets te zeggen, Dave? klonk de stem van den inspecteur. Tony Lomazzi was weer naar de celdeur geschuifeld, de oude Italiaan fluisterde en mompelde weer. Verder was er geen geluid in dit huis der stilte. Barjan schraapte zijn keel. Kyk eens aan, zei hy langzaam wat heeft het voor nut, Dave, om zoo hardnekkig te blijven zwygen? Je hoeft hier niet vandaan te gaan als een geteekende. Maar het zal heelemaal aan jezelf liggen, hoe de toe komst er voor je zal uitzien. Vindt je het dan niet heer- lijk om een vry man te zyn en de menschen onbevangen in de oogen te kunnen kyken? Je hebt nog zoo'n lang leven voor je. Heb je er nooit aan gedacht om een huls- houden op te zetten en misschien om nog eens kinderen te hebben? Op de manier die jij in je hoofd schynt te hebben, zul je het heusch niet ver brengen,. Dave. Je hebt nu een prachtige gelegenheid om alles goed te maken. Geef me nu eens antwoord kerel! Tony Lomazzi was steeds maar aan het mopelen. Eigenaardig dat de wacht vanavond zoo toegeeflijk was! Tony praatte luider dan hij in al die Jaren gedaan had. Luister eens, Dave, drong Barjan aan. Ik heb je nog één ding meer te vertellen. Ik zal zorgen dat jij je kans krijgt om op een fatsoenlijke manier vooruit te komen. Als je over de brug komt, dan ga je vanavond nog vanavond nog, met mij mee hier vandaan! Hy boog zich voorover en klopte Dave Henderson weer op de schouder. Vanavond Dave versta je dat goed, nu direct. Wat heb je daarop te zeggen? Barjan had gelijk! Het plan dat Dave half en half ge maakt had, had niet de minste kans van slagen Bar jan had hem dat duidelijk gemaakt de politie zou hem overal en altijd in de gaten houden. Voor het eerst wendde Dave zyn oogen af van zijn schoenen en keek Barjan een minuut lang strak aan. En toen sprak Dave Henderson eindelijk: Je kunt naar de pomp loopen, zei hy. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1930 | | pagina 5