SPORT VAN ZONDAG Athletiek. Raad Harenkarspel. K.N.A.V.-KAMPIOENSCHAPPEN TE GRONINGEN. Drie records verbeterd. Berger, het sprint- wonder. Spannende wedstrijden op een keurig terrein. (Van onzen Sportredacteur). GRONINGEN, 3 Aug. De Nederlandsche athletiekkam- pioenschappen voor heeren hebben gister en vandaag onder begunstiging van somwijlen ietwat buiig, maar over 't algemeen toch uitstekend sportweer plaats gehad. De kampplaats was het prachtig gelegen stadspark, een groot gemeentelijk wandelpark, bezaaid met best onder houden sportvelden. Het terrein waarop de kampioen schappen werden gehouden bezat een groote breede sfh- telbaan en alles was zoo ingericht dat de voornaamste nummers vlak voor de groote tribune werden afgewerkt. Het programma was uitmuntend samengesteld. Zaterdagavond om half zeven ving het eerste gedeel te aan met de 400 meter hordenloop, series en kogel- stooten. Doordat Kamerbeek (P.S.V.) die wel ingeschre ven had, doch niet van de partij was, bij 't kogelstooten ontbrak, bleven we verstoken van het zien van een 13 meter stoot. Hij is vrijwel de eenige die Iets met de ko gel kan doen, want zoowel op genoemd nummer als op 't kogelslingeren vindt hij in ons krachtpatsersarme landje z'n weerga niet. Eysker won nu het kogelstooten met 12.85. Antenne (De K.N.G.V. kampioen) werd drie met 11.77. Nan, van Zeemacht werd niet geplaatst. Het kogelsllngeren werd door Hoksbergen (Gooische Athl. club) gewonnen met 29.81. terwijl Kamerbeek ge woonlijk tegen de 44 meter gooit. De series 100 meter waren natuurlijk spannend. Ze wer den gewonnen door Berger 10.8 (tegen 't laatst hield hij zdfs in); Jaarsma 11.4 en Benz 11.5. Het nummer 1500 meter was zeer fraai en spannend. J. Zeegers liep in schitterende stijl slechts 0.6 seconde boven z'n record. Effern trachtte hem tegen 't laatst nog juist te passeeren, maar miste daartoe de kracht. Tijd Zeegers 4.11.2. En toen kregen we de eerste recordverbetering. W. Peters slaagde er n.1. in om het Ned. Record hink-stap- sprong drie maal achtereen te verbeteren en het van 15.10.5 te brengen op 15.26. Een poging om 't wereldre cord 15.52 te passeeren mislukte, daar z'n sprong ongel dig was. Als zeer goede tweede plaatste zich Blankers met 14.38. V. d. Musschert was met 14.055 drie. De se ries 400 meter hardloopen waren voor Visser (Feije- noord 56.1), Paulen (Haarlem, 52.5); V-. d. Burg( Ro- bur, Apeldoorn, 52.5) en Prins (BI. Wit, 53.2). Vervolgens gaven Gubbels en Engelman beide van P.P. te Rotterdam een schitterende demonstratie van het nummer 3500 meter snelwandelen. Dit nummer, dat door de eigenaardige hak-teen-gang de lachspieren nogal eens in beweging brengt is niettemin zeer zwaar. Gub bels' tijd wa3 15 min. 39.3 sec. Als eersten plaatsten zich in de series Berger, Jaarsma en Beintema. De tijden waren minder fraai, doordat de loopers zich, zeker van hun overwinning, inhielden. Te acht uur was het eerste gedeelte geëindigd. Was het weer Zaterdagavond slechts het laatste uur fraaf ge weest en had de publieks belangstelling niet meer dan een honderd of wat bedragen, Zondagmiddag om twee uur, toen het hoofdgedeelte begon, waren de tribunes uitstekend bezet, en na een kortstondig bultje was het verder het fraaiste zomerweer, zoodat de ruim 1500-kop- plge menigte wel genoten zal hebben, waarmee een be langrijk doel, dat der in 't zicht gestelde propaganda, vast en zeker bereikt is. Het begon direct met een spannend loopnummer, n.1. de 400 M. halve beslissing: de vier cracks: Paulen, v. d. Burg, Visser en Bergmann beriekten de finale. Deze werd gewonnen door den Duitschen Rotterdammer Bergmann, die wegens z'n vreemde nationaliteit evenwel niet als kampioen wordt beschouwd. Visser is nu onze primus. Paulen viel geducht tegen. Hij werd vierde. Bergmann krijgt een speclalen prijs. Het discuswerpen werd door Eijsker gewonnen met 37.68 M. Het record staat sinds 1910 op naam van Bak ker met 40.78 M.! De beslissing van de 100 Meter was de fraaiste die we ooit gezien hebben. Berger rende als een duivel op de finish af. Maar ook de anderen Hepen schitterend. De drie eersten liepen binnen de 11 seconde. Berger maakte 10.6. De wind, die evenwel door de tribune ge luwd werd, hadden ze iets voor. De 100 yards liep hij in 9.7 seconde, waarmee hij het Ned. Record verbeterde, dat 10.1 was en op naam stond van Eijsker. Het pols stokhoogspringen was natuurlijk voor v. d. Zee met ren sprong van 3.70. Een poging om 3.85 te halen mislukte. Hoogspringen met aanloop werd verdeeld tusschen v. d. Klinkenberg (Bloemendaal) en Hofman (Gronin gen); beiden sprongen 1.75. Laatstgenoemde won na overspringen. De hordenloopnummers brachten weinig nieuws. Op het nummer 1500 Meter snelwandelen sneuvelde het derde Nederlandsche record. Gubbels verbeterde het met ruim 10 seconden. De 200 Meter was natuurlijk voor Berger. Jaarsma die op de 100 M. 5 werd, werd nu 3. De tijd was niet erg fraai. Verspringen. Alhoewel Peters reeds onmiddellijk 7.22 sprong, wist De Boer hem tenslotte te passeeren met 7.28. Een recordpoging faalde. Haarlem won. gewoonte getrouw, de 4 X 100 Meter estafette. Tijd 43.2. Ondanks heftige aanvallen van Baars Stelneman, wist J. Zeegers zich als eerste te handhaven in een tijd van 16 min. 17.9 sec. Bruin (Z.A.V., Zaandam) hield taai vol en werd drie met 17 2.2. De Amsterdamsche nolit'e- agent Knol won natuurlek het speerwerpen met een fraaie worp van 53.67. A. Niesslnk (Zeemacht) werd niet in de finale geplaatst. Hoogerwerf van Haarlem won op fraaie wijze de 800 Meter vlak voor z'n clubgenoot Effern in 2 min. 2.2 s*c. Als laatste nummer zorgde de 4 X 400 M. estafette voor een pakkend slot De A.V. 1923 hield haar reputatie gestand door met flinke voorsprong te winnen. Na afloop van de wedstrijden, die naar ieders genoe gen waren verloopen, reikte de K N.A.V.-voozltter, de heer J. Moorman, de prijzen uit in 't Paviljoen van het Stadspark, HIJ sprak een kernachtige rede uit; hij wees op de verbluffende hoeveelheid ruimte, die de stad Groningen voor de sport overheeft. De sportparkinrich ting, zoo waren 's voorzitters woorden, vindt z'n weerga niet in de groote steden. Tenslotte de gedetailleerde uitslagen: 100 M. (Ned. Record M. v. d. Berge 10.6 sec. 1. C. Berger. H.A.V. 10.6: 2. W. Peters. P.E.C. 10.8; 3. H. de Boer, Te Werve 10.9; 4. A. Benz, H.A.V.5. R. Jaarsma, S.G.V.; 6. Both, V, cn L. 200 M. (Ned. Record in aanvraag C. Berger 21.1), 1. C. Berger 22.4: 2. A. Benz 22.; 3. R. Jaarsma; 4. Both. 400 M. (Ned. Record A. Paulen, 49 sec) 1 Bergmann, Pro Patria 50.8 (buiten mededinging); 2. H. Visser F'oord 51.2; 3. K. v. d. Burg, Robur et Vel, 52; 4. A. Paulen 52.1. 800 M. (N. R. Hoogerwerf 1.56.6). 1. Hoogerwerf, H. \.V. 2.2.2: 2. W. Effern H.A.V. 2.2.6; 3. A. v. d. Berg, .Twente" 2.3.8; 4. Lijflander A.V. 23. 1500 M. (N. R. Zeegers 4.10.6). 1. J. Zeegers A.V. 1923 4.11.2; 2. W. Effern, H.A.V. 4.12.8; 3. Hoogerwerf 4.16. 5000 M. (N. R. Baars Steineman 15.29). 1. J. Zeegers 16.17.9; 2. Baars, P.P. 16.21.2; 3. Bruin, Zaandam 17.2.2. 1500 M. snelwandelen (N. R.) Gubbels 6.12.1); 1. Gub bels, P.P. 6.2.9; 2. P. Engelman, P.P. 6.15.4. 3500 M. snelwandelen (N. R. Gubbels 15.29.6). 1. Gub bels 15.39.3; 2. Engelman 16.13.3. 4 X 100 M. estafette. (N. R. H.A.V. 42.6). 1. HAV. 43.2; 2. P.E.C. 44.2; 3. V. en L. 44.9; 4 A. V. Twente 45.6. 4 X 400 M. estafette (N. R. H.A.V. 3.28.4). 1. A.V. 1023 3.34.7; 2. H.A.V. 3.35.8; 3. V en L. 3.37.7. Verspringen. (N. R. H. de Boer 7.30). 1. De Boer, Te Werve 7.28; 2. W. Peters P.E.C. 7.22; 3. Van Welsenes, H.A.V. 7.065. Hoogspringen. (N. R. wijlen F. Bührman 1.81). 1. Hof man, A.V. 1916 Groningen 1.75; 2. P. v. d. Klinkenberg B.G.V. 1.75; 3. Van Leeuwen 1.70. Polshoog (N. R. in aanvraag v. d. Zee 3.815). 1. Van der Zee H.A.V. 3.70; 2. Oorschot, Brederodes Culem- borg 3.40; 3. Hoving. Actief, Paterswolde 3.30. Hinkstapsprong. (N. R. Peters 15.105). 1. Peters 15.26; 2. J. Blankers, A. V. 1923 14.38 3. v. d. Musschert H.A. V. 14.055. Kogelstooten. (N. R. Kamerbeek 13.19%). 1. Eijsker, H.A.V. 12.85; 2. J. v. d. Berg, A.P.S.V. 12.27; 3 J. H. G. Antenne, Olympia (Den Haag) 11.77. Discuswerpen. (N. R. Bakker 40.78). 1. Eijsker 37.68; 2. Postma A.P.S.V. 36.75; 3. Sevenhuijsen, Alcmaria VIc- trix 35.38. Speerwerpen. (N. R. J. Knol 54.17). 1. Knol A.P.S.V 53.67; 2. v. d. Meijl P.S.V. 50.43 3. S. Visser, H.A.V. 47.42 Kogelsllngeren. (N. R. Kamerbeek 44.17). 1. v. Hoks bergen, G.A.C. 29.61; 2. Eijsker 25.84; 3. Antenne 22.91. ATHLETIEKWEDSTRIJDEN TE ZAANDAM. Zondag 1.1. organiseerde de N.H.V.B. Atletiekwed strijden op het mooie Z.F.C.-terrein te Zaandam. Voor den aanvang van den wedstrijd werd de heer Theinert, voorzitter van den N.H.A.B. gehuldigd in ver band met z'n tienjarig voorzitterschap en z'n 40-jarig lidmaatschap van het K.N.G.V. Allereerst werd de jubi laris toegesproken door den heer Van Ekeren, vertegen woordiger van het K.N.G.V., die hem namens het bestuur de* medaille van verdienste uitreikte. Hierna kwamen nog verschillende sprekers van gym- nastiekvereenigingen aan het woord, die den heer Thei nert verder nog vele bloemen aanboden. Tenslotte werd hem namens den N.H.A.B. nog een fraai rookstel aan geboden. Hierna werd met de verschillende wedstrijden aangevangen. Eerst kregen wij hoogspringen dames en series 100 M. nieuwelingen. Bij het hoogspringen dames werd MeJ. Bakker (Olympia, Wieringerwaard) no. 1 met 140 M. In de series 100 M., waarin van Olympia, Wieringer waard, A. Bakker en Ab. Kaan meeliepen, werd A. Bakker derde, terwijl Ab. Kaan, die te langzaam startte, vierde werd, zoodat geen van beiden in de finale kwam. Verder liep hierin mee de bekende schaatsenrijder S. Westra van Warmenhuizen, die z'n serie won, doch het in de finale niet verder dan de 6e plaats wist te bren gen. De 100 M. werd gewonnen door D. F. over de Linden van de H.A.V. De 400 M. gaf een mooien strijd tusschen Bijleveld van Concordia, Zaandam en Veenis van Assendolft. Veenis werd winnaar met gering verschil. De 200 Meter series (kampioenschap N.H.A.B.) wer den gewonnen door Leeuwerik, Elllngs, Schenk met als tweede aankomenden Spoor, Zwikker en Bleeker. In de halve finale won J. Leeuwerik van K. Schenk en Ei- lings, terwijl J. Leeuwerik tenslotte in de finale 't kam pioenschap wist te veroveren. De 2500 Meter die reeds in den stroomenden regen werd afgewerkt, werd op fraaie wijze door C. Bakker (Alcm. Victrix) gewonnen. Op de 1500 M. snelwandelen bleek de Haarlemmer wandelsportvereeniging favoriet. K. Koster, Olympia, werd zevende. Kogelstooten en polsstokhoogspringen bleven ver on der de gewone prestaties. Een voor het publiek bijzonder spannend nummer bleek het kampioensohap-touwtrekken te zijn. Voor het lichtg ewicht ging het tusschen Olympia, Zaandam en Volharding, Schermerhorn. Olympia, Zaandam werd ten slotte winnaar, daar Schermerhorn gedisquallficeerd werd. Het middengewicht leverde den meesten strijd op. Allereest trokken de ploegen van Olympia, Wieringer waard en Westzaan. Eerst werd elk één maal winnaar, doch voor de derde maal zegevierde Olympia, Deze moest daarna tegen Lynden, Haarlemmermeer. De eerste keer trok Olympia uitstekend en won dan ook spoedig, de tweede keer ging het echter wat ongeregeld, zoodat het toen uiterste inspanning kostte om te winnen. Deze over winning bracht Olympia dus het kampioenschap midden gewicht. In het zwaargewicht werd Volharding kampioen Verspringen was één van de laaste nummers voor hee ren en werd in stroomenden regen verwerkt. De spring bak geleek op een vijver en de aanloop had veel van een beekje. Overwinnaar werd hier K. Schenk van Olympia, W.-Waard met 6.07 M., terwijl W. Bleeker wederom tweede was. Tot slot werd door de heeren de 4 keer 200 meter es tafette verwerkt, met als uitslag Haarlem 1, en Assen- delft als tweede. De damesnummers hadden over 't algemeen een span nend verloop. De 100 M. werd natuurlijk door de N.H. kampioene MeJ. A, Smit gewonnen, om de tweede en derde plaats werd echter hard gevochten. Tenslotte werd mej. de Vries no. 2. De 4 keer 100 meter estafette dames was het span nendste nummer van den middag. Hier kwamen Olympia, W.-Waard en O.D.I.N. I van Amstelveen tegen elkander. Tot op het tweede wisselpunt waren de loopsters precies gelijk. Hierna liep O.DXN. een stukje uit, zoodat Mej. Smit van Olympia als laatste loopster in de buitenbaan startend een vijftal meters achter was. Op schitterende wijze liep ze echter in om in prachtige stijl loopend ten slotte als eerste de finish te passeeren. Hiermee kwam het slot van dezen regen-athletiekdag, die aan het pu bliek dat op de overdekte tribune zat, wel meer genot zal hebben verschaft dan aan de athletenzelf. Voetbal. Bondsstraf voor „Helder". Enkele weken geleden vermeldde het Off. Orgaan van den K.N.V.B. de schorsing van den voorzitter, secreta ris en penningmeester van de V.V. „Helder", resp. de heeren W. Lammers, C. Schellinger en K. J. Zomer, voor den tijd van 10 jaren, zulks wegens 't frauduleus op geven van het ledental, met als doel de bondscontributie te ontduiken. Thans vermeldt het O.O. van den bond, dat de V.V. „Helder" zoolang van het spelen van competitie wedstrijden verstoken zal blijven, totdat een nieuw be stuur de ontdoken bijdragen van reeds verschillende Ja ren heeft voldaan. „Helder" zal wel een zware dobber hebben om er bo ven op te komen. Het a.s. Voetbalseizoen. Half September beginnen we weer te voetballen^Acht Augustus is de datum waarop de clubs de volledige le denlijsten enz. bij den N.H.V.B. moeten hebben ingezon den. Het is ook de datum waarop de competitie inschrij ving sluit. Laat ieder voetballer nu niet gaan wachten totdat de secretaris van z'n club hem komt opzoeken met het vriendelijke verzoek om zich definitief als competitie speler op te geven, maar laat hij, zoo hij nog in gebreke gebleven was, onmiddellijk en onverwijld zich gaan op geven. Laat het er niet bij zitten, zoo'n uitgebreide spe- lersschaar hebben we ten plattelande niet. Dit zij vooral gezegd aan 't adres van diegenen, die steeds maar weer in tweestrijd staan, of ze doorvoetballen of niet llun standpunt moet resoluut worden: ik speel! Zoo lang men den dertigjarigen leeftijd nog niet be reikt heeft, moet men nog niet aan opgeven denken. En de jongeren heelemaal niet. Aan de adspiranten zij gezegd dat ze hun geboorteda tum eveneens moeten opgeven. Mogen we op een spannend seizoen rekenen! Uruguay weer wereldkampioen. Het wereldtournooi te Montevideo, dat behalve door de Z.-Amerikaansche landen door de Europeesche landen België, Frankrijk en Joego Slavië werd gestreden is ver leden week beëindigd met de langverwachte finale tus schen Argentinië en Uruguay. Wel had Arg. met de rust een 21 voorsprong, maar het Uruguaysche elftal speel de nu rust zoo overbluffend snel en gewiekst dat het ten slotte met 42 won. Uruguay kon nu met recht het sterkste land der wereld genoemd worden. Twee maal (1924 en 1928) waren ze Olypisch kampioen, en nu in 1930 weer wereldkampioen. Toch zou 't ons interesseeren of de Oostenrijksche en Hongaarsche profs weerstand aan hun spel zouden kun nen bieden. Keur elftallen. Het Nederlandsche elftal speelt op 14 September te gen België In Brussel. Het is een extra-wedstrijd, die op uitnoodiging van de K. Belg. V.B. ter gelegenheid van de eeuwfeesten wordt gespeeld. De K.N.V.B. heeft nu een aantal keurelftallen opgesteld. Een ander elftal, dat ondertusscben op Breitner na die om te probeeren eens door Van Heel is vervangen het Nederlandsche elftal is, speelt 24 Augustus .egcn de Oostenrijksche kampioenclub Rapid in 't Stadion te Amsterdam. SPARTA II—D.T.S. n 1—2. Omstreeks kwart voor drie fluit scheidsrechter Water tor de beide aanvoerders bij zich. D.T.S. wint de toss en verkiest voor den wind te spelen. Sparta stelt zich met het volgende elftal op. BREEBAART. K. Rempt R. Rempt P. Molenaar E. Rus P. Boon S. Paulusma P. de Vries J. Paulusma W. v. Geelen J. v. Ketel. Door het bedanken van T. Brantenaar moest Boon van Sparta I medespelen. Sparta neemt mlddenuit maar direct neemt D.T.S. het spel in handen en onderneemt haar eerste aanval. Gebr. Rempt zijn nogal in form en retourneeren voorloo pig alles. Toch moet ons van het hart dat zich K. Rempt te ver opstelde, waardoor D.T.S. meer dan eens in de gelegenheid komt om door de Sparta verdediging heen te komen. Keeper Breebaart trapt alles weg, wat o.l. een verkeerde tactiek is voor een keeper. De half- linie is vrij goed. Boon roert zijn tong nogal, wat hem niet geheel vreemd is. Rus is volgens ons de aangewe zen spil voor Sparta. Nog een beetje meer kijken en hij is klaar voor Sparta I. Molenaar moet veel meer plaatsen en niet te veel alleen doen, dit zal zijn spel ten goede komen. Door -juist het roekelooze wegtrappen gaan altijd heel wat kansen verloren. Over de voorhoede zul len we niet veel zeggen. P. de Vries Is een keurige spe ler en hem komt ook de eer toe Sparta's tegengoal te maken. J. Paulusma is geen middenvoor voor Sparta II. Het verdeelen, het doorzettingsvermogen wat voor een middenvoor nummer één is, mist hij totaal. D.T.S. is nog steeds In den aanval, wat onze achter hoede druk werk bezorgd. Bij een dier aanvallen van D.T.S. komt een rollertje op het doel van Breebaart af. In plaats van hem met zijn handen te pakken, trapt hij, maar mist en D.T.S. neemt de leiding 10. De tweede goal van D.T.S. komt hier spoedig na als Boon even te laat inloopt en de D.T.S. rechtsbuiten, die een goe den wedstrijd speelde, vrijspel geeft. Een hooge voorzet volgde en de toegeloopen D.T.S.-er maakt D.T.S. twee de doelpunt. Kort hierna is het rusten. Na rust het vrijwel zelfde spel. Door slecht schieten der Sparta voorhoede gaan voor Sparta ettelijke kan sen verloren. Eenmaal zelfs is de D.T.S. keeper uit zijn doel, maar de Spartanen treuzelen met inloopen en wachten net zoolang totdat de back van D.T.S. hoog de lucht inschiet en de kans voor Sparta om te scoren ontneemt. Er zal ongeveer een half uur gespeeld zijn, als een der buitenspelers voorzet en P. de Vries kalm in schiet, 21 voor D.T.S. Hierna nog hetzelfde spel, maar goals komen er niet meer. zoodat onder het genot der neersplassende regen het einde van dezen zeer sportief gespeelden wedstrijd kwam. Scheidsrechter Watertor leidde naar genoegen, alleen zou het aanbeveling verdie nen dat hij iets meer meeliep. Sparta-Comb.—D.O.S.K.O.-Comb. 52. Omstreeks half drie laat scheidsrechter Hoogland be ginnen. De Spartanen komen met het volgende elftal in het veld: Blokker Middelbeek P. Ruig J. Wit J. Lutjeharms P. Schouten J. Koomen J. Weeland Leeuwenkamp Keet N. Kossen Alhoewel de Tourclub T.O.G.S. door Oudesluis was uitgenoodigd om tegen Oudesluis te voetballen was door een misverstand door den Secretaris van Sparta en Oudesluis een Sparta elftal opgesteld. Om 1 uur zouden de heeren vertrekken, maar met tien man beliefden ze niet naar Oudesluis te gaan. Lutjeharms verklaarde zich bereid mee te gaan, waarna de reis begonnen werd. D.O.S.K.O. onderneemt direct eenige aanvallen, maar Blokker keert voorloopig het gevaar. Voor de rust doel punt D.O.S.K.O. door haar middenvoor eenmaal, waar tegen Sparl^. geene. Rust 10 voor D.O.S.K.O. Na rust wordt begonnen onder het genot van een regenbui. Toch wordt begonnen. Sparta zit er direct goed op, maar de D.O.S.K.O. achterhoede keert het gevaar. Lutjeharms schiet nog een paar maal hard tegen lat en paal en Leeuwenkamp schiet juist naast. Als Middel beek doorgeeft naar Lutjeharms neemt deze een renne- tje en besluit dit met een knal onder de lat, 11. D. neemt middenuit en Middelbeek schiet hard naar voren Ieder mist dezen bal. Keeper Delver die zich dezen middag weer eens van zijn goede zijde liet zien, wil hem pakken, maar de bal is te glad en no. 2 zit het D.-net 21. Hierna neemt Sparta het spel geheel ln handen. Toch weet D.O.S.K.O. nog eenmaal het net te vinden, waartegover S. nog 3 maal door Koomen, Lutjeharms en Weeland. Het einde komt alzoo met een overwinning voor Sparta met 52. 't Was een pleizlerigen wedstrijd en de scheidsrechter leidde naar ieders genoegen. De wedstrijden tegen Oudesluis munten steeds uit door de vriendschappelijke verhouding tusschen beide vereeni- glngen. Het Sparta-tourelftal moest naar Amsterdam te voet ballen, maar door gebrek aan liefhebbers der Sparta- zyde moest dit reisjo uitgesteld worden. Jammer lui! De volgende maal vroeger liefhebbers zoeken en dan heen. Desnoods neemt men dames mee. CALLANTSOOG. Zondagmorgen had alhier een voetbalwedstrijd plaats tusschen de V.V. „Callantsoog" en J.V.C. van Juliana- dorp. Werd de vorige maal door Callantsoog met 43 gewonnen, thans wisten ze een 2l-overwlnlng te be halen. De partijen wogen goed tegen elkaar op. De ver dedigingen van beide partijen wisten de voorhoede's in bedwang te houden. Bovendien liet het schieten veel te wenschen over. De ruststand ging in met 10 voor Callantsoog. Bij Callantsoog waren de besten: rechts back, midvoor en linksbinnen. Bij Julianadorp linksback, linksbuiten en spil. AARTSWOUD. Aartswoud I speelde op eigen terrein een wedstrijd tegen Stormvogels van Spanbroek. Het was een mooie wedstrijd, doch door een ongelukje trapte een onzer spelers een bal door het verkeerde doel, waar door Aartswoud verloor met 1—2. NOORDSCHARWOUDE. Zondag werd vanwege de R.K. Voebalclub „Voor waarts" een wedstrijd van Veteranen gespeeld, ril. „De Blauwe Reigers" tegen „De Bruine Beren", waar van de uitslag 3—3 was. De wedstrijd werd opgeluisterd met muziek, terwijl rle opbrengst ten bate van de parochiale armen komt. Het geheel was een geanimeerde wedstrijd. -- 'T ZAND. Zondag 3 dezer werd alhier op het terrein van Geel Rood een vriendschappelijken wedstrijd ge speeld tusschen Geel Rood en Zwaluwen II van Anna Paulowna. Te half 3 floot scheidsrechter v. Oorschot beide elftallen in het veld. Voor de rust speelde G.R. overwegend zwaarder dan Zw. II, wat bleek uit den stand vóór rust, welke 40 voor Geel Rood was. Na de rust werd wederom door G. R. het eerst een doelpunt gemaakt, doch hierna kwam ook Zw. II be ter opzetten, zoodat nog 2 tegenpunten konden wor den gemaakt, waarna het einde kwam met .52 voor Geel Rood. Door den midvoor van G. R. werden 4 doelpunten gezet; deze speelde dan ook bij uitstek, want had deze niet meegespeeld, het spel der beide clubs had zeer zeker tegen elkaar opgewogen. Beide keepers verrichtten goed werk. De scheidsrechter leidde uit stekend. Vergadering van den Raad op Maandag 4 Augustus 1930, des avonds half 8. Voorzitter de heer H. Nolet, burgemeester; Secretaris de heer Jb. Dam. Alle leden zijn aanwezig. De Voorzitter opent met een woord van welkom de vergadering, waarna de secretaris de notulen der vorige vergadering leest, ze worden* onder dankzegging onver anderd vastgesteld. Ingekomen stukken. De volgende stukken zijn ingekomen: a. Schrijven van Ged. Staten, geleidende het goedge keurde besluit tot wijziging der begrooting voor 1929. b. Schrijven van het Prov. Waterleidingbedrijf te Bloe mendaal, waarbij de ontvangst wordt erkend van het dezerzijdsch schrijven betreffende de aansluiting van da Schagerwaard en waarbij de toezegging wordt gedaan, dat de voorbereidingen om tot die aansluiting te komen worden ter hand genomen. Bericht van goedkeuring van het raadsbesluit, waarbij het vermenigvuldigingscijfer voor de G.I.B, werd vast gesteld. Eericht van ontvangst door Ged. Staten van de ver ordeningen die in de vorige vergaderingen werden vastgesteld, n.1. voor de z.g. zwarte lijst en de wijziging der algemeene politieverordening (samenscholingen, enz.) De rekeningen over 1929. Volgt de voorlooplge vaststelling der rekeningen over 1929 van de gemeente, het Burgerlijk Armbestuur en het Electriciteitsbedrijf. De heer Francis rapporteert namens de commissie, belast met het onderzoek der rekeningen, dat alles weer in de beste orde werd bevonden, en dat evenals vorige jaren de secretaris-ontvanger zich weer uitstekend van zijn taak heeft gekweten. Enkele opmerkingen werden bij het onderzoek door de commissie gemaakt en door den secretaris beantwoord. Het verheugt de commissie, dat de gemeenterekening een flink batig saldo neeft, evenals de rekening van het Burgerlijk Armbestuur, want met het oog op den minder gunstigen toestand kan de volgende dienst een batig saldo van vorig dienst jaar wel eens noodig hebben. Geadviseerd wordt de rekeningen voorloopig vast te stellen als ze zijn aangeboden. De Voorzitter dankt de commissie voor haar onder zoek en zegt dat B. en W. zich geheel aansluiten aan de woorden van hulde tot den ontvanger gericht. Overeenkomstig het advies wordt besloten. De finantieele verhouding tusschen rijk en gemeenten. In verband met deze nieuwe regeling stellen B. en W. het volgende voor: le. de gem. Harenkarspel voor de heffing van de pers. belasting te plaatsen in de 8ste klasse, zooals tot dusver ook het geval was. 2e. Om het getal opcenten op de pers. belasting te handhaven op 30. 3e. Om de bedragen, genoemd in art. 29 en par. 4 ,en par. 5 letter c van art. 81 ls der wet op de pers. belas ting (grondslagen paarden en motorrijtuigen) te vervan gen door bedragen, 80 pet. hooger. B. en W. merken op, dat de opbrengst der pers. belas ting met ingang van 1 Januari 1931 geheel aan de ge meente ten goede komt en dat de gemeenteraad de be voegdheid heeft in de belastingbedragen veranderingen aan te brengen en zelfs om te bepalen, dat voor de ver schillende grondslagen, met uitzondering van de huur waarde en de motorrijtuigen geen belasting zal worden geheven. Tot dusver werden, behalve de 30 opcenten ten behoeve der gemeente, op der pers. belasting de volgende opcen ten geheven: a. ten behoeve der provincie 20 opcenten; b. ten behoeve van het Rijk 10 opcenten op de aansla gen met een huurwaarde van f 150 tot en met f 300 en 20 opcenten op de andere aanslagen, alsmede 80 opc. op de grondslagen paarden en motorrijtuigen. Het voorstel van B. en W. heeft de strekking, de be lastingbedragen voor paarden en motorrijtuigen met 80 pet te verhoogen, waardoor de belasting naar die grond- Blagen wordt gebracht op hetzelfde bedrag als tot dus ver werd betaald," en van de aldus verkregen belasting bedragen, evenals van de andere grondslagen 30 opcen ten te heffen ten behoeve der gemeente. De pers. belasting vermindert dan met 20 opc. ten be hoeve van de provincie, met 10 of 20 naarmate van de huurwaarde, ten behoeve van het Rijk. Geraamd wordt alsdan de volgende opbrengst; grond slag huurwaarde f 5000, grondslag meubilair f 2600, te zamen f 7600; aftrek volgens art 6 f 1300; grondslag dienstboden f 80, grondslag paarden f 486, grondslag mo torrijtuigen f 900, grondslag biljarten f 260, tezamen f 7626. De heer Francis vindt het onbillijk, dat voor motor rijtuigen, naar den 4 en 5 en grondslag evengoed 80 opcenten zullen worden geheven. In den vorm van we genbelasting worden de bezitters van motorrijtuigen al genosg bezwaard; als nu de 80 opcenten blijven gehand haafd, oordeelt spr. dat deze belasting-objecten te zwaar worden belast. Spr. zou het billijker achten, dat 40 op centen werden geheven in plaats van 80. De heer De Vries gevoelt wel wat voor de redenee ring van den heer Francis, maar de personeele belas ting verlaagt en spr. zou nu eerst eens willen aanzien, wat de nieuwe belastingregeling ons brengt. Het is beter dan later te verlagen dan te moeten verhoogen. Spr. kan dus wel met de voorstellen van B. en W. meegaan. De Voorzitter zegt dat B. en W. dezelfde overwegin gen hadden ais de heer De Vries. B. en W. willen ook eerst afwachten hoe definitief het gevolg zal zijn van de nieuwe regeling. De personeele belasting verlaagt toch al met 30 opcenten. Het ls niet waarschijnlijk dat we bij de voorgestelde regeling uitkomen zonder het heffen van opcenten op de gemeentefondsbelasting, maar dan kunnen we ook niets missen. De heer Francis is van oordeel dat als blijkt dat de

Schager Courant | 1930 | | pagina 6