Uit onze omgeving. ~HÖ"0GW0UD CALLANTSOOG HARENKARSPEL HEERHUGOWAARD ALKMAAR. BARSINGERHORN LANGEND IJ K ANNA PAULOWNA WIERINGEN belastingen niet toekunnen, het dan billijker is opcenten op de gemecntefondsbelasting te heffen. De Voorzitter wijst op de vermindering met 50 pet als paard en motorrijtuig voor het bedrijf gehouden wor den. De heer Francis erkent, dat als het gebruik uit luxe wordt gedaan, wel extra belasting kan worden betaald, maar er zijn er die als hun bedrijf motorrijtuigen heb ben, en in dit geval vindt spr. het een onbillijke regeling De Voorzitter dacht dat de wegenbelasting zonder te genzin werd betaald, want dat die belasting door minder slijtage aan banden, enz., ontstaande door de betere we gen, terugkwam. Maar over die belasting hebben wij ook geen zeggingschap. De heer Dekker wijst er op dat er meerdere bedrijven zijn die een bijzondere belasting betalen, bv de kasteleins De heer De Groot zegt dat B. en W. ook het gebruik der wegen onder de oogen hebben gezien. Het wegen- onderhoud kost gemeente en polders heel wat en het is billijk dat de bezitters van motorrijtuigen een kleine op offering er voor over hebben. De Voorzitter beaamt dat de voorgestelde belaating eenigszins een vergoeding is voor de bijdrage van de ge meente aan de Banne. De heer Duyvis wijst ook op het dure onderhoud der wegen, terwijl de autogebruikers weinig aan het wegen- onderhoud betalen. Doordat de gemeente f 2500 subsidie geeft aan de banne, betalen ze er nu wel eenigszins aan, maar de wegen worden dan ook best onderhouden. Met algemeene stemmen worden de voorstellen van B. en W. aangenomen, de heer Francis stemde evenwel tegen het voorstel om de belastingbedragen van paarden en motorrijtuigen met 80 pet. te verhoogen. De Voorzitter zegt dat dit de eerste stap is voor de nieuwe finantieele regeling. B. en W. zullen binnenkort met nieuwe voorstellen komen, doch hebben daarmee ge wacht tot het ontwerp-begrooting klaar is. De heer Duyvis informeert nog naar den aftrek vol gens artikel 6. Medegedeeld wordt dat dit de kinderaftrek is. Het sigaretten rooken door kinderen. Bij de rondvraag zegt de heer Doodeman dat de schooljeugd nogal liefhebberij heeft in sigaretten rooken Spr. acht het gewenscht dat dit tegengegaan wordt De Voorzitter zegt dat het mogelijk is een verbodsbe paling in het leven te roepen. De heer De Groot vraagt of het rooken van een on schuldig sigaretje niet mag. De Voorzitter wijst er op, dat het euvel moeilijk is te gen te gaan. Er zijn heel wat gemeenten die een derge lijke verbodsbepaling hebben, maar de handhaving ervan laat in vele gemeenten te wenschen over. De heer Duyvis zegt dat de ouders hun kinderen la ten rooken; te Warmenhuizen bestaat er ook een verbod, maar ze rooken er allemaal. De heer De Vries: Dus een zwarte lijst voor de siga- rettenrookers. Spr oordeelt dat in de eerste plaats de ouders het rooken door de kinderen moeten tegengaan De heer Bakker zegt dat als er een verordening wordt gemaakt, de ouders strafbaar zijn. De Voorzitter zegt dat dit niet het geval is als het rooken op straat gebeurt. Wel zijn de verkoopers straf baar, maar men kan niet in eiken winkel een politie agent zetten. Wel zouden B. en W. de hoofden der scho len kunnen aanschrijven het rooken op de speelplaatsen te verbieden. Spr. weet niet of het daar ook gebeurt De heer Doodeman zegt dat het daar ook gebeurt. De Voorzitter zou daar dan mee willen beginnen, want de toepassing van een verbodsbepaling is practisch on mogelijk. De heer Bakker wil als een verordening wordt ge maakt, een strafbepaling er in opgenomen zien. Spr. vraagt of het nu niet mogelijk is om van den winkelier die aan kinderen sigaretten verkoopt of ze weggeeft, de tabaksvergunning in te trekken. De Voorzitter acht dit niet mogelijk, de tabaksvergun- ning wordt verleend als aan bepaalde eischen wordt vol daan en dan kan de gemeente de vergunning niet in trekken. Daartoe zou dan eerst een wetswijziging moe ten plaats vinden. De heer Bakker meent dat dan in die richting moet worden gewerkt. De heer De Vries zou daarvan de verantwoordelijk heid niet op zich willen nemen. De winkeliers zouden dus het loodje leggen, als de ouders het rooken door hun kinderen toestaan. De winkelier is geen toeziend voogd. De heer Bakker zegt dat de ouders ook wel centen voor bier geven en toch mag aan kinderen geen bier verkocht worden. De Voorzitter deelt niet het standpunt van den heer De Vries, dat de winkelier niet strafbaar zou zijn. Op de vraag van den Voorzitter verklaart de heer Doo deman er voorloopig mee accoord te gaan dat de hoof den der scholen zullen worden aangeschreven om mede werking te verleenen. Hierna sluiting. AARTSWOUD. Onze ingezetenen hebben wederom een mooie daad van saamhoorigheid te boeken. Direct na den Don derdag plaats gehad hebbenden brand bij den heer Mooi, toen het bekend was, dat de 13-jarige knecht, al zijn hebben en houden had verloren en niet ver zekerd was. hebben eenige jonge dames, na toestem ming van den burgemeester, lijsten aangeboden bij de burgerij. De opbrengst was ruim f120. Zaterdag middag was de knecht reeds weder in 't bezit van 't noodige, alsmede van een rijwiel. Hulde aan de bur gerij en inzonderheid aan de jonge dames voor haar vlugge hulp. Doch ook de heer Mooi werd niet vergeten, daar deze zeer laag verzekerd was. Ook hier werd met een lijst bij de veehouders rondgegaan en allen stonden •en wagen hooi af. tezamen ongeveer dertig wagens. Ook deze daad verdient hulde, inzonderheid voor de mannen die het initiatief hebben genomen. In de afgeloopen week is men in den Wieringer- meerpolder alhier begonnen met het maken van een keet van 260 arbeiders. Dit brengt voor ons dorp we der eenige drukte mee. Op het concours te Wijdenes behaalde het fanfa recorps een 2e prijs. Slechts 2 punten meer en men had een le prijs verdiend. Niet te zeggen dat men blijde thuis kwam, temeer omdat men niet hoop vol heen ging. daar het repeteeren in den zomer veel te wenschen over laat. Een mooie prestatie voor deze jonge vereeniging en voor haar ijverigen directeur in het bijzonder. Vooruit zij uw doel! GEMEENTE HOOGWOUD. Van 1 tot en met 31 Juli 1930. Geboren: Catharina Melnouwtje, dochter van Cornelis Bakker en van Diewertjo Ellsabeth Gayaard; Jan, zoon van Jan Rood en van Emma Klaver; Johannes Gerardus, zoon van Jan Schouten en van Maria Wilhelmlna Borst Nicolaas Jacobus, zoon van Johannes Thedorus Niele en van Guurtje Wijte; Petrus Anthonlus, zoon van Pieter Portegies en van Maartje Langedijk. Ondertrouwd en getrouwd: Geene. Overleden: Trijntje Wit, 78 jaren, vrouw van Maar ten Deutekom, weduwe van Jan Peetoom; Grietje Broer tjes, oud 67 jaren, vrouw van Jan Koorn. Vertrokken en ingekomen personen van 1 tot en met 31 Juli 1930: Hiltje Appel, weduwe van P. Koorn, N.H., van Aarts- woud F 20 naar Schagen; Neeltje Manshanden. R.K. van Gouwe H 8 naar Obdam; Maartje Jongejan. weduwe C. Hoogland, N.H. van Aartswoud E 48 naar Wijdenes; Jan Koomen en gezin, N.H. van Noordend D 83 naar Wieringerwaard; .Cornelis van Leeuwen, N.H. van Aarts- woud G 12 naar Abbekerk; Johanna WUhelmina Veld huizen, N.H. van Aartswoud F 5 naar Zijpe (N.H.), de zelfde van Winkel naar Aartswoud F 5; Joannes Ger ardus Verlaat, R.K. van Beverwijk naar Weere K 18; Arend Kamping. N.H. van Gasselte naar Pade B 3; Maria Catharina de Boer van Wassenaar naar Noord end D 56; Cornelia Johanna van Zadelhoff N.H. van Soest naar Aartswoud E 52; Cornelia Anna Portegies R.K. van Bergen (N.H. naar Weere K 47). Strandfeest. De Zondag alhier gehouden strandwedstrijden trok ken, mede door het slechte weer, weinig belangstel ling. Bij den aanvang der wedstrijden in het tonste- ken hadden zich aangemeld 11 deelnemers. Ieder deel nemer mocht tweemaal een rit maken. Wie beide keeren den ring miste, viel af. Tenslotte viel de eer ste prijs ten deel aan den heer J. Hoek. De tweede aan den heer J. Kalcebeeke. Om den derden prijs werd een hevigen strijd gevoerd. De heer Rotgans en J. Vos, welke hiervoor in aanmerking kwamen moesten een van beiden een keer missen, wilde de ander voor den prijs in aanmerking komen. Doordat beiden of den ring wisten te vinden, of misstootten, werd besloten bij loting uit te maken, wie derde prijswinnaar was. De heer Rotgans won hiermede den derden prijs. De prijzen bestonden respectievelijk uit f5, f3 en f2. A.s. Zondag worden de zomerfeesten besloten met wedstrijden in het maken van zandhoopen. Bij den heer P. Schrijver aan den Schagerweg is een postduif komen aanvliegen. Op een gummiering stond de letter H en de cijfers 854; op een allumi- nium ring de letter C en de cijfers 3/30; 1468. GEMEENTE CALLANTSOOG. Geboren: Jacob, zoon van Pieter de Vries en van Pietertje Vos; Wesseltje, dochter van Pier Sjoerds en van Annigjen Schram; Jacob, zoon van Dirk Kui per en van Agatha van Rossem. Overleden: geen. Loop der bevolking over Juli: Ingekomen: C. Bleijendaal van Rsmalen; G. Hais- ma van Ooststellingwerf; N. Meereboer van Zijpe; C. Kooijman van Terschelling; B. Filipsen van VlagJ- wedde. Vertrokken: G. Brouwer naar Oostvoorne; P. A. Veul naar Hensbroek. Politie. Gevonden: Een rieten koffertje, inhou dende eenige kleine kleedingstukken. Inlichtingen ter secretarie te Dirkshorn. VEENHUIZEN. Uit de schuur van onzen plaatsgenoot, den heer C. PI. is een rijwiel ontvreemd, Men kon de schuur deur, welke niet afdoende kon gesloten worden, vrij gemakkelijk openen en de onbekende dader is er toen met het vehikel vandoor gegaan. Men zij dus op zijn hoede en sluite alles goed af. Politie-notitie. Wie oversteekt, passé op, dat hij zijn nek niet breekt. Zaterdagniiddag, omstreeks 12 uur, werd in het Payglop alhier de 8-jarige C. P., wonende aan de Piersonstraat alhier, aangereden door den wielrijder J. M., eveneens wonende te Alkmaar. De jongen be kwam een neusbloeding en een buil aan zijn hoofd. Hij is door de politie naar zijn woning gebracht. De oorzaak van de aanrijding is, dat bedoelde jongen plotseling den rijweg overstak en zoodoende onder het rijwiel geraakte. Wie komt in aanmerking voor het bon netje. Te omstreeks 10 uur werd Zaterdagavond de wiel rijder A.A., wonende te Alkmaar, op den Nieuwlan- dersingel alhier, aangereden door den wielrijder Van D., wonende eveneens aldaar, waardoor het rijwiel van eerstgenoemde ernstig werd beschadigd. Door de politie wordt, omtrent de schuldkwestie een onder zoek ingesteld. Niets gedronken en toch last van Schie dam. Zondagmiddag omstreeks 6.50 uur werd op den Ken- nemerstraatweg alhier, mej. C. A. R., wonende te Am sterdam, die zich per pedes apostolorum voortbewoog aangereden door een auto, bestuurd door A. A. H., wonende le Schiedam. Bedoelde voetgangster bevond zich geheel rechts van den weg en bekwam, tenge volge van deze aanrijding aan beide beenen lichte schaafwonden en een kleine wond aan het hoofd. Na. door een geneesheer verbonden te zijn, kon zij haar weg loopend vervolgen. Van een en ander werd opti- ma forma proces-verbaal opgemaakt. Door B. en W. dezer gemeente is aan de directie der Zuiderzeewerken vergunning verleend tot het oprichten van een directiegebouw aan den nieuwen verkeersweg beoosten Kolhorn nabij het kanaal KolhornOostpunt. Het werk zal worden uitgevoerd door den aannemer P. Tuin te 't Zand. Loop der bevolking over de maand Juli 1930. Ingekomen: H. Bremer en gezin van Velsen; C. P. Franzen van Beverwyk; J. A. Zwaag van Winkel; W. Mul en echtgenoote van Anna Paulowna; H. van Wage- nlngen van Winkel; C. Bijpost van Wieringen. Vertrokken: J. M. van der Voorde en echtgenoote naar '8 Gravenhage; A. Kossen en echtgenoote naar Amster dam. De omslag voor het Veefonds Barsingerhorn is in de gehouden Bestuursvergadering voor het afgeloo pen kwartaal vastgesteld op f 1 per koe. Burgerlijke Stand: Geboren: Maartje, dochter van Cornelis Slikker en van Neeltje Steen; Leonie Aloijse, dochter van Carolus Adrianus Boone en van Maria Apolonia Cappendijk. Ondertrouwd: Willem Jan Blaauboer, oud 26 jaren, onderwijzer, wonende te Zaandam, binnen de laatste 8 maanden te Barsingerhorn en Klaslna Braaf, oud 20 ja ren, zonder beroep, wonende te Barsingerhorn. Getrouwd: Simon Herman en Joanna de Clerck. Overleden: Dingena Adrlana Wtjnands, oud 65 jaren, weduwe van Jan Bartele Brouwer, Antje Prins, oud 79 jaren, echtgenoot van Jan Liefhebber. ZUIDSCHARWOUDE. De 65-jarige echtgenoote van den heer W. Koeman kwam gisteren zoo ongelukkig te vallen, dat ze daar bij haar linker pols brak. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. Zondag jl. werd met succes door de leden van de Westfriesche Motorclub deelgenomen aan de behen digheidswedstrijden te Wassenaar. Van de 90 deel nemers werden door A. Moeijes te Oterleek de 4e, J. Bierman te Zuidscharwoude de 8e en door Joh. Speelman te Beverwijk de 11e prijs behaald. Andere leden bezetten ook allen eervolle plaatsen. Het clublid J. de Ridder te Alkmaar behaalde dien dag te Hilversum op de grasbaan in de 250-klasse den eersten prijs in de afd. Nieuwelingen. GEMEENTE ZUIDSCHARWOUDE. Burgerlijke Stand over de maand Juli 1930. Geboren: Anna Maria, dochter van Anthonius Jo hannes Kraakman en Catharina Maria Kaag. Jacobus Martinus, zoon van Pieter Kraakman en Alida Bruin. AH. dochter van Pieter de Geus en Hillegonda Joman. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Overleden: Gerrit Peters, 3 weken, zoon van Jacob Peters en Maartje Visser (overleden te Heerhugo- waard). Cornelis Johannes van der Vliet, oud 8 jaar, zoon van Hendrikus Bernardus van der Vliet en Cor nelia Schuijt. Grietje Vredenburg, 76 jaar, weduwe van Jan Rol (overleden te Alkmaar). Jan van Duin, 67 jaar, weduwnaar van Antje Buter. Bevolking: Ingekomen: J. A. Mettes van Helloo; E. Boon van Velsen; J. Schuijt van Noordscharwoude; A. Kleverlaan van Bergen (N.-H.) Vertrokken: S. de Boer naar Purmerend; A. Klever laan naar Bergen (N.-H.) Herwonnen Le\'enskracht Ten bate van deze nuttige instelling tot bestrijding der tuberculose werd een speldjesdag georganiseerd. De to taalopbrengst was f 58.25. Zondag speelde Zwaluwen tegen Geel Wit uit Den Helder om een lauwertak. Veertien dagen geleden was de wedstryd onbeslist gebleven, daar toen werd gelijk gespeeld 3—3. Geel Wit toonde nu haar meerderheid en behaalde de overwinning met 51. Geel Wit speelde eerst met den krachtigen wind inden rug en had met rust een kleine voorsprong van 10. Drie van de zes gemaakte doelpunten ontstonden uit een penalty. Naar wij vernemen, is de correspondent der arbeids bemiddeling dezer gemeente, de heer H. Crum, thans voorzien van« telefoon en wel no. 75, Politie. Verloren: een zilveren dameshorloge, een paardendek en een sleuteltje van een auto. Gevonden: een slinger van een auto. Inlichtingen ter secretarie. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Trijntje, dochter van G. Visser en van T. Raven. Gerrit, zoon van K. Hollander en van T. Burger. Rens, zoon van C. Spigt en van J. Oele. Overleden: Christiaan Jacobus Kapitein, oud 43 jaar, echtgenoot van Dirkje Buisman. De Raad onzer gemeente vergadert Woensdag 6 Aug. des middags om 2 uur, met als eenig3te agendapunt: Bespreking inzake wegverbetering. De heer J. W., uit Anna Paulowna, welke in den nacht van Zondag op Maandag jl. van onze kermis naar huis ging, is in de Holle Balg alhier door een auto, afkomstig uit Den Helder, van achteren af aan gereden. Hevig bloedend uit schaafwonden en met in wendige kneuzingen is de getroffene bij Dr. de Groot alhier gebracht, welke de eerste geneeskundige hulp verleende. Daarna is hij per auto naar zijn woning vervoerd. Naar ons werd medegedeeld", trof den chauf feur der auto geen schuld. Bij het kermisvieren geraakte de metselaar Z. al hier met zijn voet bekneld tusschen in beweging zijnde deelen van de Cake Walk. Hij moest zich onder ge neeskundige behandeling stellen van den genees kundige. Onze kermis. De eerste dagen van onze kermis werden begunstigd door mooi kermisweer. Hoewel het Zaterdag er eerst slecht voor stond, hield het weer zich goed, en bracht dan ook veel publiek op de been,. Het was echt gezellig en druk op straat en in de verschillende vermakelijkheden. Zondag zette slecht in. Juist des middags bij het openen der kermis regende het ver schrikkelijk en dit hield langen tijd aan. Om onge veer 7 uur ontlastte zich nog een zwaar onweer bo ven onze gemeente, zoodat er weinig publiek op de been kwam. Dit was wel jammer, want juist in de middaguren is de tijd dat de kinderen hun kermis vieren. Het was nu een troostelooze boel. Doch te on geveer 8 uur knapte het weer op en werd zelfs goed. Waar de menschen dan vandaan komen, lijkt een raadsel, want het was toen nog druk te noemen, echter niet zoo druk als Zaterdag en dit had juist andersom moeten zijn. Gewoonlijk zien wij op kermis- Zondag vele bezoekers van buiten onze gemeente, wat nu niet het geval was. Maandag spande wat het slechte weer betrof de kroon. Den geheelen dag stortregen en stormweer. Dit duurde tot ongeveer 4 uur 's middags, toen het wat opklaarde. Verschillen de kermistenten hadden het zwaar te verduren. Bij de tent der paddestoelen, was het wel het ergste gesteld. Met man en macht moesten de menschen de tent van de zeilen en uittsekende versieringen ontdoen. Een werkje waar de menschen wel zeer handig in zijn, doch lang niet ongevaarlijk met zulk stormweer. Deze kermisreiziger kon Maandag zijn tent voor het publiek niet open stellen, wat groote schade voor hem beteekende. GEMEENTE WIERINGEN. Burgerlijke Stand over Juli 1930. Geboren. Dirk Martinus, zoon van Jb. Oden en T. W. de Haan. Rutgert Hiske, zoon van F. Bodewitz en Q. de Boer. Adriaan Willem, zoon van I. J. Krijger en A. J. Fokker. Gerlof, zoon van J. Zijlstra en J. Taal. Willem Pieter, zoon van M. Hegeman en M. M. de Maes- schallck. Meintje, dochter van K. Kuit en G. Tijsen. Pieter, zoon van G. J. v. Wely en A. Sachse. Jantlua, dochter van J. Meijer en H. Jongbloed. Neeltje, dochter van G. de Bie en H. Stevens. Simon Jacob, zoon van W. Mostert en M. Lont. Guurtje Trijntje, dochter van J. Metselaar en M. E. Mulder. Johannes Gerhardus, zcon van H. G. Langes en M. M. Arling. Nan Jan, zoon van J. Rotgans en G. Visser. Bernardus Vincentlus Johan nes Maria, zoon van H. A. P. Zijlmans en E. M. J. Mut- saers. Tonnis,zoon van H. Boven en W. Louis. Evert Klaas, zoon van P. Bakker en M. Bakker. Johanna, dochter van J. Leen en A. Glim. Overleden: A. Keijzer, oud 64 jaar, echtgenoote van P. de Wit. A. Lont, oud 64 jaar, echtgenoote van Elb. Lont. S. Mostert, oud 57 jaar. G. T. Metselaar, oud 2 dagen, dochter van J. Metselaar en M. E. Mulder. Jb. Doves, oud 1 jaar, zoon van P. Doves en S. Wagemaker. Ondertrouwd: J. J. van Dijk en A. ten Bokkel. B. van Leeuwen en G. W. ten Wolde. A. M. Brouwer en E. C. G. Luijt. H. Kragt en M. A. Mulder. J. Slikker en T. A. Koegelberg. A. J. H. Keppel en T. Keijzer Getrouwd: Sj. v. Kalsbeek en J. Hazes. R. Rezelman en A. Rotgans. J. D. Keppel en G. Hegeman. J. J. van Dijk en A. ten Bokkel. J. Slikker en T. A. Koegelberg. A. M. Brouwer en E. C. G. Luijt. H. Kragt en M. A. Mulder. BF. van Leeuwen en G. W. ten Wolde Loop der bevolking over Juli 1930. Ingeschreven personen: H. Bouwman en gezin van Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Wed. J. N. A. Sta- venga en kind van Schiedam. O. Klink en gezin van Groningen. W. Meijer en echtg. van Groningen. A. Deij van Axel. Mej. J. Korbar uit Yoego-Slavië. H. J. Ubels van Schiedam. A. P. VermeiJ en gezin van Sliedrecht. L. de Nooijer en gezin van Wolphaartsdijk. P. Iedema van Assen. F. Brakenhoff en gezin van Helloo. Mej. J. H. Jonker van Delft. T. A. Geertsema en gezin van Bel- llngwolde. D. Stobbe en echtgen. van Leeuwarden. Mw. G. J. van Sabben geb. Smit van Kattendijke. J. Veen- stra van Den Helder. G. Krol en gezin van Almelo. E. de Roo van Groningen. J. D. Post en gezin van Dantu- madeel. J. Bruijn en echtg. van Den Haag. J. P. Bartel- son van Purmerend. Th. Maas van Stoppeldijk. P. D. J. Rosier van Stoppeldijk. H. Wanmaker en gezin van Rotterdam. P. Wit en gezin van Stompwijk. C. de Kei zer en gezin van Wolphaartsdijk. W. Pathuls en gezin van Emmen. Afgeschreven personen: Sj. van Kalsbeek en echtg. naar Den Helder. H. D. van Goor van Wonseradeel. W. A A. Hupkens v. d. Elist naar Amersfoort. J. K. Lof vers naar Stedurn. C. Bijpost naar Barsngerhorn. Mw. G. Keppel geb. Hegeman naar Anna Paulowna. H. A. Lutter en gezin naar Velsen. H. J. A. Lucker en ge zin naar Den Helder. J. Beets naar Heerhugowaard. Mw, A. van Dijk geb. ten Bokkel naar Anna Paulowna. B. Jasper en gezin naar Den Helder. E. Niggendijker en gezin naar Den Helder. A. Nap naar Finsterwolde. H. Trechsel naar Zutphen. E. G. Pagliarin naar Alkmaar. L. M. J. Montulet, P. H. Thonissen. L. A. van de Laar, allen naar Velsen. B. Gebert naar Emmen. ALBUM DER ZEE. De N.V. Stoom-Zeepfabriek HET KLAVERBLAD te Haarlem, heeft op hare uitgaven Bloemen- en Vogel albums thans laten volgen een Album der Zee, ge schreven door den heer A. Meilink, leeraar bij het Middelbaar Onderwijs der gemeente Haarlem. Het blijkt uit de wijze waarop de schrijver den tekst van het Album heeft samengesteld, dat deze behalve op natuurhistorisch gebied, ook rijke ervaring als opvoeder der jeugd bezit. Ongetwijfeld toch zullen de jongens groote belangstelling hebben voor de wereldkaart der oude Grieken, de dieploodmachine, het visschen op verschillende diepten, zoutwinningen en oestercultuur, koraalriffen, de reuzen der zee als wal- visschen en potvisschen, zeeslangen en zeemeerminnen, ook veel dingen die wel eens buiten het streng afge bakend natuurhistorisch gebied gaan, doch die ook de moeite waard zijn te weten. Het is een werk, dat op populaire en onderhoudende wijze met kennis van het onderwerp geschreven is en dat, nu in dezen tijd het diepzeee-onderzoek zoo actu eel is, met zijn vele zwart-wltte Illustraties het album voor jongelieden tot een buitengewoon leerzaam boek maakt. In den vacantiesrijd aan het strand is het voor jongelieden en ouders een onmisbaar handboek. De kleurteekeningen en plaatjes zijn schitterend afgewerkt en kunnen de vergelijking met het beste werk op dit gebied doorstaan, o.a .de groote plaat Koraalvisschen is al zeer mooi. De Firma „HET KLAVERBLAD" te Haarlem heeft blijkbaar moeite noch kosten voor deze uitgave ge spaard, terwijl de koopprijs voor het publiek op slechts 75 ct. is gesteld volgens de in dit nummer voorkomen de advertentie. Verschillende berichten. HET WESTFRIESCHE KANALENPLAN. Geen steun van Drechterland. In de vergadering van Heemraden en Hoofdingelan den van Drechterland is een voorstel van het bestuur verworpen om te voldoen aan het verzoek van Ged. Staten gedurende 40 jaar een bijdrage van f 1000 te verleenen voor aanleg van een kanaal OmvalHoorn en idem f 4000.voor een kanaal HoornhuisZwaag- dyk. VERDUISTERING Te Hilversum is aangehouden een 25-jarige gehuw de klerk by publieke werken. Hy zou gedurende de laatste jaren ruim f 1000 van hem toevertrouwde gel den hebben verduisterd en diverse aan de gemeente toebehoorende goederen hebben ontvreemd. MET DE SPAARKAS ER VANDOOR. Zaterdagavond zouden in een café-restaurant te Helmond, onder de leden van de daar gevestigde Spaarkas de inlagen van het afgeloopen jaar uitge keerd worden' "in verband met de kermis, die Zondag zou beginnen. Een kellner van het café en penning meester der spaarkas, bleek echter denzelfden dag met de kas vertrokken te zyn. Naar schatting was er een bedrag van ruim f 800 in kas. INBRAKEN IN BAARN. Toen Zaterdagavond in Baarn veel volk op de been was om te kijken naar het vuurwerk ter gele genheid van den verjaardag der koningin-moedor heeft een inbreker zijn slag geslagen in twee wo ningen in de Vincent van Gogchlaan. Hij drong een woning binnen, sloop naar boven, maar vond er een oude dame in bed liggen; hij heeft toen beneden nog alles doorzocht, maar niets van zijn gading gevon den. Uit een belendende woning, die tijdelijk verla ten was, heeft hij echter een bedrag aan geld en ver schillende voorwerpen medegenomen. ELECTRISCH LICHT GESTAAKT. Geen kermis en geen radio. Zondag tegen acht uur staakten te Heerenvecn alle radio's. Bij onderzoek bleek, dat het prov. electrisch bedrijf geen stroom gaf. Tot bij elven zat men zonder licht en deze toestand heerschte over een zeer groot deel van de provincie Friesland. Het ongerief was groot, vooral in plaatsen, waar het kermis was of festiviteiten gehouden werden. Als oorzaak van de storing wordt genoemd het inslaan van den bliksem op de centrale leiding. EEN ZIEKTE IN DE FRANSCKE BLOEMKOOL. Het Parijsche blad L'Oeuvre maakt melding van een ziekte, die ook die jaar weer, maar ditmaal in verer gerde mate, de bloemkool-cultuur in esn deel van Ar- tois aan het vernietigen Is. In het bijzonder wordt de streek rond St. Omer, die bekend staat wegens haar voortreffelyke groenten, door de ziekte geteisterd. Deze is voor het eerst in 1928 waargenomen, Zy schynt door een op een bloedzuiger geiykend dier te worden ver oorzaakt en tot dusver staat men, volgens 1'Oeuvre, machteloos tegenover deze plaag. Een geesteiyke uit de buurt van St. Omer, Charles geheeten, die zich als landbouw-specialist een weten- schappelijken naam heeft verworven, pryst het plan ten van netel rond de bloemkoolvelden aan als mid del ter bestrijding van het kwaad. AFSCHUWELIJKE WRAAKNEMING. Ontslagen Roemeensche arbeider moordt het gezin van zyn vroegeren heer uit. In den omtrek van het Roemeensche plaatsje Naruja moet zich in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een afschuwelijk treurspel hebben afgespeeld. Een ontsla gen arbeider Is het huis van zyn vroeren heer bin nengedrongen, heeft diens vrouw en drie kinderen met byislagen vermoord, den man zelf en twee kinde ren zoo zwaar gewond, dat aan hun herstel getwyfeld wordt. Dadelijk by zijn verhoor legde de man een volledige bekentenis af. 's Middags zou hy nogmaals verhoord worden. Daarby slaagde hy erin zicht op een onbe waakt oogenblik meester te maken van het geweer van een gendarme, dat tegen den muur stond. Hij loste een schot op den majoor van den gendarmerie, die zwaar gewond werd en vluchtte vervolgens, door verscheidene gendarmes vervolgd. Hij slaagde er in een naburig kreupelbosch te bereiken, vanwaar hij een hagel van schoten op zyn vervolgers loste. Ten slotte werd hij door een kogel van een der gendar men neergelegd.

Schager Courant | 1930 | | pagina 7