ilfllttl NitlïS- Mmtutir LaiOnillil Stofpen-Schagen-Kolhorn. Kanaal Zeegaande Vloot. Transpireerende Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Uit onze omgeving. WINKEL. HEERHUGOWAARD WIER1NGERWAARD LANGEND IJ K BARSINGERHORN ALKMAAR. HOOGWOUD NIEUWE NIEDORP Plaatselijk Nieuws. Donderdag 7 Augustus 1930. SCHAGËR 73ste Jaargang No. 8709 (IIIA1T. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. U vindt dit, geachte lezer, waarschijnlijk een zonder linge combinatie en zegt tot u zelf: ,,Dat spreekt nu toch vanzelf, dat de vloot naar zee gaat! Of gaat ze naar de kelder?" Zacht wat. beste vriend, want zooals u zult zien, kan het ook anders. Vooraf nog dit: „zeegaande vloot" is geen uitvindsel van ons, doch overgenomen uit de stukken, waarin minister Deckers tracht uiteen te zet ten, dat een uitbreiding van de vloot ad 120 millioen gulden, in de eerstvolgende 10 jaar noodzakelijk is. Zeegaande vloot is dus geen grapje, doch bittere ernst: laten onze vijanden beven! Intusschen kunnen ze daarmee nog wel even wachten. Onze vloot heeft ook den tijd en als ze nog eens zee kiest, haast zij zich in den regel zoo spoedig mogelijk terug naar het veilige en watervrije dok. Daar ligt zij dan als een visch op het droge. Voor zoo'n visch is dat niet prettig en weldra doodelijk, maar voor onze vloot? Kent u het verhaal van de Sumatra, 16 jaar geleden op stapel gezet en reeds hopeloos verouderd toen zij vele jaren later te water werd gelaten? Welnu, dat reuzeschip, dat Indonesië moet verdedi gen, was onklaar geraakt en onderging daarom op het marine-etablissement te Soerabaja „een langdurige re paratie". Hoeveel deze kostte, vermeldt de historie nog niet, doch om ons te troosten, vernemen we wel, dat de reparatie geschiedde „met zeer gunstig resultaat". Van een droogliggend schip werd de windhond onzer vloot, zooals „De Telegraaf" de Sumatra zeer oneer biedig noemde, weer een zeegaand schip. Het blijft echter waar: zonder geluk vaart niemand wel, en onze vloot had na de zeventiende eeuw nooit meer geluk. Wat gebeurde er? De Telegraaf vertelt het aldus: „daar komt het schrikkelijk bericht dat de „Su matra" na langdurige reparatie met zeer gunstig resultaat enz. enz. en na „met zeer bevredigende resultaten" op de gemeten mijl te hebben proefge- varen, door de schrikbarende snelheid die deze vliegende Hollander op zijn ouden... pardon, op de zen proefvaartsdag, bleek te ontwikkelen, lekkage kreeg in de leiding der „speciale verbrandingsolie", tengevolge waarvan brand in ketelruim No. 3 ont stond! Deze brand nam zulke ernstige vormen aan dat noodseinen door onzen trotschen bodem werden gegeven, waarna echter alras bleek dat de blus- sching „met zulke bevredigende resultaten" werd bekroond, dat gevaar voor het behoud der „Sumatra" niet langer aanwezig was. De schade, ofschoon nog niet vast te stellen, zal naar gevreesd wordt aan zienlijk blijken te zijn!" Welke conclusie zal hieruit worden getrokken? Stellig zullen de afstammelingen van onze Trompen en De Ruyters zeggen, dat de vloot aangevuld moet worden en dat, wat minister Deckers voorstelt, eigen'ijk nog onvoldoende is. Deze patiënten zijn hopeloos. Door schade noch schan de worden zij wijs en als zij de gelegenheid kregen, spendeerden zij jaarlijks niet 100, doch 200 millioen goede Hollandsche guldens aan onze defensie. Toch was het ook dan nog een verloren zaakje, want al besteedden we de heele begrooting vanr uim 600 millioen aan het militairisme, dan zouden we nog niet op kunnen tegen de milliarden der grootmachten. Gelukkig hebben de meesten onzer geen last van hel denbloed en heldenmoed. Wij blijven liever gezond en werken in vrede. Dat is dikwijls al moeilijk genoeg en op dit oogenblik zelfs extra moeilijk. Daarom blijve men ons met extra-uitgaven voor een prutsvlootje van het lijf. Er zijn andere nooden en behoeften. Verleden jaar in den verkiezingsstrijd heeft niemard een woord gerept over verhooging der militaire uit gaven, ook de R.K. Staatspartij niet. Welnu, dan geeft het thans geen pas, met zulk een verhooging op de proppen te komen. De goede trouw verzet zich daartegen en daarom Is het plicht met alle geoorloofde middelen in verzet te komen tegen de voorgenomen verzwaring der mili taire lasten 120 millioen in totaal, al wordt dan ook in eersten termijn slechts drie kwart millioen gevraagd. Zoo iets noemt men wel een lokkertje, om de muizen aan het spek en in de val te krijgen. Maar wij zijn geen .muizen, niet waar? Of zullen wij ons toch laten nemen? Zoo behoort dan de kermis weder tot het verleden en is ieder weer bezig tot zijn gewone werkzaamhe den terug te kecren. Begon het weer de laatste da gen van de vorige week iets te verbeteren en deed dit de hoop op goed weer tijdens de kermis leven, de teleurstelling is groot geweest, regen en nog eens regen, drie dagen lang en alleen Dinsdag helderde het iets op, doch dit kon de kermis niet meer goed maken, vooral niet voor die inrichtingen, die het van het buitenpubliek moesten hebben. Zondagmiddag was het zoo, dat tijdens den regen, op een stuk weiland, waar het water in de greppels stond, twee voetbalwedstrijden konden worden ge speeld en wel: Blauw Wit (Winkel) tegen L.W.V.C. (Lutjewinkel), gewonnen door Blauw Wit met 5 te gen 1; Veteranen SchagenWinkel, gewonnen door Winkel met 8 tegen 3. De voorzitter van de commissie voor het organi- seeren van volksfeesten tijdens de kermis, sprak een enkel woord tot de medespelers, om hun dank te brengen voor deze vriendschappelijke ontmoeting: Dat Winkel hen geen beter speelterrein kon aanbie den speet spreker, en teleurgesteld gevoelde de com missie zich, dat niet tot oplossing is gebracht het verzoek aan den Raad om een open bad- en zwem inrichting te stichten, welk verzoek uitging van een 400-tal ingezetenen en waarvan men had gehoopt, dat de gemeente een afdoende oplossing zou vinden en waarbij de hoop werd uitgesproken dat aan die bad- en zweminrichting een sportterrein zou worden verbonden. Maandagavond trad bij den heer Laan de Oudkar- sp.elsche tooneelvereeniging „Jong Leven" op, met „Als je maar een verleden hgbt" (De kuische bruide gom), blijspel in drie bedrijven van Frans Arnold en Ernest Bach. Een volle zaal genoot van dit stuk, dat vlot werd opgevoerd, door goede krachten in de hoofdrollen en van begin tot einde het publiek doet lachen, uitbundig soms, door zijn verwikkelingen. Bij den heer de Bruijn trad het bekende Duo Hof man op, dat eveneens een dankbaar publiek had en de goede kermisstemming wist te handhaven: Dinsdagavond stonden er volksspelen op het pro gramma, doch voortdurende regen, had het terrein onbruikbaar gemaakt en moesten deze spelen nu binnenshuis plaats hebben in het marktgebouw. Daarvan was de uitslag als volgt: Hindernisloopen, heeren: le prijs de heer C. Keet man; 2e prijs de heer Jb. v. Zoonen; 3e prijs de heer KI. Bart Ez.; 4e prijs de heer KI. Bakker. Balloopen dames: le prijs mej. A. Vel; 2e prijs mej. M. Marees; 3e prijs mej. Tr. Beets; 4e prijs mevr. Keetman-Schoorl. Touwtrekken, heeren: le prijs de heeren P. Kort en M. Lont; 2e prijs de heeren P. Bart en J. de Graaf; 3e prijs de heeren A. Kooij en J. Lelie. Hemdenrace, dames: le prijs mevr. Keetman- Schoorl; 2e prijs mevr. Kroon-Hart; 3e prijs mevr. Mui-Klomp. Hindernisbaanfietsen, heeren: le prijs de heer K. Zeeman; 2e prijs de heer M. Lont; 3e prijs de heer P. Vink. Deze spelen werden door heel wat belangstellenden bijgewoond en leverde spannende en amusante mo menten op. De prijsuitreiking (geldswaarden) had plaats bij den heer Laan, waar inmiddels druk ge danst werd. De voorzitter der commissie dankte daar bij het bestuur der Groentenvereeniging voor de wel willende beschikbaarstelling van het marktgebouw en voorts allen voor hunne medewerking. Met een tot de volgende kermis werd dit besloten. Dinsdagavond is voor beide zalen bal aangekon digd, afgewisseld door voordrachten, waarvoor bij den heer Laan optreedt de humorist Hugo Blum en bij den heer Bruijn Sientje Etiénne, Hollandsche soubrette en de humorist Louis Dupont. Beide zalen waren goed bezet, er werd druk gedanst en in een warme omgeving hebben zij het hunne er toe bijge dragen, de kermisstemming te verhoogen. Tusschen deze hoofdaangelegenheden was een bij na aaneen gesloten schakel van dansmuziek en dan sen, waarvoor beide gelegenheden zich van een goed gezelschap hadden voorzien, en zoo kon zelfs al die regen de feeststemming binnen niet bederven, al was het voor het vertier buiten de zalen een groote teleurstelling. oksels en voeten behandele men met Purolpoeder. Dit ia het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Alhier is gevonden een heerenrijwiel, benevens een rug- en vischzak, over welke artikelen inlichtingen ter se cretarie zijn te bekomen. Op Donderdag 31 Juli 1930 vond in café Liefhebber de gewone zomervergadering plaats van de leden der Coop. Zuivelfabriek „Excelsior" te Heerhugowaard. De voorzitter, de heer G. Liefhebber, opende deze vergadering met het welkom toe te roepen aan de wei nigen die zich de moeite gaven deze vergadering te be zoeken. (Het schijnt een chronische kwaal te zijn, dat, wanneer de zaken naar wensch marcheeren, het ver- gaderingbezoek slecht is). Spreker deelt mede, dat onze vroegere vergaderplaats vervallen is, omdat doord en grooteren melkaanvoer de zolder voor kaaspakhuis is ingericht. Na lezing der notulen door den secretaris, den heer Blokker, welke notulen onveranderd worden vastgesteld, deelt de directeur o.a. mede, dat in de eerste drie vier- wekelijksche periodes van het nieuwe boekjaar bijna l1* millioen K.G. melk ontvangen is. De heer P. Borst, oud-bestuurslid, werd in de vacature van den heer T. Appel gekozen en neemt deze benoe ming aan. Door den heer K. Slotemaker wordt rapport uitge bracht over het nazien der jaarrekening van het vorige boekjaar: hij adviseert namens genoemde commissie de rekening goed te keuren en den directeur van zijn verantwoordelijkheid over dat boekjaar te ontheffen, waartoe met algemeene stemmen besloten wordt. Aan genoemde jaarrekening ontleenen wij het volgen de: Verwerkt werd 3687098 K.G. melk met een gemid deld gehalte van 3.13 pet., waarvoor betaald werd f 2.63 per 'K.G. vet of f 8.25 per 100 K.G. melk. De bruto- opbrengst was f 9.85 per 100 K.G. melk, omdat de ex ploitatiekosten bedroegen f 1.60 per 100 K.G. melk. Aan het door den Secretaris uitgebrachte jaarverslag ontleenen wij het volgende: Spreker memoreert den kalmen vooruitgang van den melkaanvoer in genoemd boekjaar, terwijl hij er aan vastknoopt de veel grootere aanvoer in het nieuwe boek jaar: een gevolg van de stopzetting van de kaasfabriok „Vita Nova" en den aankoop van gebouwen enz. door onze Vereeniging. Verder spreekt hij er zijn voldoening over uit, dat de post „ledenschuld" eindelijk uit de boe ken verdwenen was, welke schuld nog altijd dateerde uit de minder goede jaren tijdens het lidmaatschap van de Exgortvereeniging. In de toekomst ziet hij in het In het a.s. najaar komt het Russi sche gezelschap „Der Blaue Vogel", dat reeds zoo menigen triomph hier te lande gevierd heeft, voor de ze vende maal naar Nederland. Wij ge ven hierbij een hunner markantste stukken, n.m. het muzikanten-trio („Lelerkasten"). Diep ontroerend is de simpele tragiek hier uitgebeeld: de orgeldraaier, 'n detoneerende speeldoos; dan het halfvolwassen kindmeisje, dat heur sober liedje op deunt en enkele onnoozele acroba* tentoertjes verricht; en vervolgens de mechanisch geworden trommelsla ger met z'n kiespijndoek. vormen van eenig ledenkapitaal een prikkel voor de leveranciers om als lid toe te treden. Door de meerdere melkaanvoer was het inrichten van den zolder tot kaaspakhuis noodig alsmede het plaatsen van een lift. Een grensregeling kwam tusschen de Coop. Zuivelfabriek „Aurora" en onze Vereeniging tot stand. In het begin van het boekjaar werd besloten tot aan schaffing van een karnkneder over te gaan. welkt werk tuig zijn diensten tot volle tevredenheid verricht; een nieuwe nortonput werd geboord, de kwestie „regeling afvoer afvalwater" heeft veel stof tot vergaderingen ge geven, maar is nu voorloopig geregeld, naar we hopen tot genoegen van alle daarbij betrokken personen en lichamen. In de vacature van den heer P. Borst niet her kiesbaar werd ons oud-bestuurslid D. Kriller gekozen. Ten slotte slaat de heer Blokker een blik op den toe stand om ons heen. Is de veehouderij in vergeijking met den akkerbouw nu niet direct slecht te noemen en al behoeven wij direct niet te klagen, allerminst hebben wij reden te juichen. Telkens toch zien wij dat onze "ouren de tariefmuren hooger optrekken en het spreekwoord: „de kruik gaat zoolang te water tot ze berst'" schijnt ook hiervan toepassing te worden gebracht, want onze organisatie de F.N.Z. (Algem. Ned. Zuivelbond) springt thans op de ketting en tracht door Duitschland te boy cotten dit land toch eenigermate te doen gevoelen, den geest van verzet tegen het altijd meer opdrijven der in voerrechten. Wanneer eenige kracht van onzen boeren stand zal uitgaan dan is dat door zich sterk te orga- niseeren. Hoe jammer is het dat zoo vele boeren dit niet inzien en steeds een ander de kastanjes uit het vuur laten halen Wanneer het onze machtige organisatie als de F.N.Z. mocht gelukken, dat deze demon voorbijgaat, dubbel zou haar arbeid worden beloond als hierdoor de oogen van eiken buitenstaander werden geopend en zij als leden zouden toetreden tot Coöperatieve Zuivelfa brieken, waardoor zij, al is het niet in woord, op ieza manier in daad nog beter, konden medewerken tot het maken van eene nog krachtiger organisatie, gedachtig aan het korte en krachtige spreekwoord: „Eendracht maakt macht" Voorzitter zegt zeker de tolk te zijn van de aanwezi gen. wanneer hij den heer Blokker dank zegt voor zijn mooi verslag en hij betreurt het dat niet meerderen dit gehoord hebben. Na de rondvraag, welke niets bijzonders oplevert wordt deze vergadering met dank voor de aangename besprekingen door den voorzitter gesloten. Ook hier is een geval van mond- en klauwzeer, n.1. bij den heer J. A. Mooij. Dinsdagavond vergaderde de sportclub onder leiding van den heer H. Limpers. Aanwezig 8 leden. Na opening worden de notulen door den heer A, Sleu tel voorgelezen en vastgesteld. De heeren K. Zijp en Jb. Waiboer Hz. werden aange wezen om de rekening van den penningmeester na te zien. Eerstgenoemde deelt mede alles In orde te hebben bevonden. Ontvangsten f 704.05; uitgaven f 493.51, saldo f 210.54. Geadresseerd wordt tot goedkeuring, waartoe onder dankzegging wordt besloten. Volgt vaststelling datum harddraverij. Het bestuur stelt voor 14 September. Dit wordt goed gevonden. Als uit te loven prijzen had het bestuur ge dacht f 150, f 80, f 50, f 30 en f 10. De heer K. Zijp zou den lsten prijs liever hooger stellen, b.v. f 200. Na eenige bespreking worden de bedragen gewijzigd en gesteld op f 200, f 100, f 50 en f 25. De 4e prijs vervalt, indien er minder dan 12 paarden zijn. Inleg g eld f 1. Entree 75 cent. Het bestuur zal voor keurmeesters zor gen. Als starter zal de heer D. Stammes worden ge vraagd. Handicanper de heer P. Olie. Baanlengte 325 M. Rijden naar keuze. Onder de man 5 meter meer. Bij de rondvraag wordt hulde gebracht aan den heer J. A. Bakker voor 't in orde maken der baan, v/aarbij tevens in overweging wordt gegevcnom den uitloop ^*oar de paarden iets lar.ger te maken. Ook werd gewezen op een kuil, welke bij 't starten nog al eens moeilijkheden meebracht. BROEK OP LANGENDIJK. Tot lid var. het bestuur der Bar.ne Broek op Linger.- dtjk, is gekozen de heer C. de Groot. De Chr. Mannenzangvereeniging „De Lofstem" behaal de op het gehouden concours te Huizen een 2en prijs in de 2e afdeeling. Door den Hoofdinspecteur van den Arbeid te Haarlem is aan de bakkers J. Pascha. A. Westerman, A. de Waard en K. Peper, allen alhier, vergunning verleend, dat op 9 en 11 Augustus a.s. door het hoofd der onderneming en de bakkersgezellen van 18 jaar of ouder bakkersar- beid wordt verricht vanaf 12 uur middernacht. Een onbluschbare krater. Niet via het politiebureau, doch langs particulieren weg bereikte ons het bericht dat alhier is aangehouden en ingesloten in het Huis van Bewaring, een bejaard man, als verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan zedemisdrijf, strafbaar gesteld bi£ art. 218 bis wetboek van strafrecht. De verdachte is te dier zake reeds meer malen tot strenge vrijheidsstraffen veroordeeld. AARTSWOUD. Maandagavond is hier voor rekening van het Burger lijk Armbestuur, voor afbraak verkocht: het huis, voor heen bewoond door A. Burger, Kooper werd T. Schek- kerman voor f 21. Het woonhuis van M. Deutekom is onderhands ver kocht aan J. Schoonewil. GEMEENTE NIEUWE NIEDORP. Ingeschreven over de maand Juli 1930. Geboren: Aldia Anna, dochter van Johannes Bes en Maria Martha Dol. Ondertrouwd: Wouter Sterk, oud 22 jaren en Anna Cornelia Besoo, oud 22 jaren, beiden alhier. Gehuwd: Geene. Overleden: Trijntje Kessel, oud 78 jaren, weduwe van Jacob Rezelman, Op heden Donderdagavond is er een spoedvergade ring van cfen Raad onzer gemeente en wel om kwart over 7 uur. Het eenige punt van behandeling luidt: Voorstel tot verhooging van de bijdrage voor den aanleg van het kanaal StolpenSchagenKolhorn. B. en W. geven daarbij de volgende toelichting: In Uw vergadering van 5 Augustus 1927 werd be sloten voor den aanleg van het kanaal Stolpen— Schagen—Kolhorn een bijdrage van in totaal f5000 per jaar toe te staan, gedurende 40 jaren. Bij brief van 30 Juli 1930, nr. 151, berichten Gede puteerde Staten dezer provincie, dat aan de toege zegde jaarlijksche bijdragen nog een bedrag van f2850.ontbreekt en wordt gevraagd, of de gemeente Schagen wegens het bijzonder belang, dat zij bij den aanleg van bovenbedoeld kanaalvak heeft, bereid zou kunnen worden bevonden de thans nog ontbrekende jaarlijksche bijdrage van f2850.voor haar rekening te nemen. Gedeputeerde Staten verzoeken voor 9 Augustus a.s. bericht. Hoewel Burgemeester en Wethouders van meening zijn, dat van Schagen een belangrijk financieel ofle* wordt gevraagd, achten zij het èn in het belang der gemeente èn in het belang van de streek, waarvan Schagen middelpunt is, dat de gevraagde bijdrage door den Raad wordt verleend. Waar voor Schagen wat het krijgen van zijn ka naal betreft, thans geldt het woord: nu of nooit, is het besluit dat onze Raad zal nemen vanavond van het grootste belang voor onze gemeente. Wij hopen daarom ook van harte en gezien wat in de j.1. ge houden comité-vergadering van onzen Raad is be sloten, twijfelen wij daar geen seconde aan, dat onze Raad op deze vraag van Ged. Staten met algemeene stemmen zal antwoorden: Schagen is bereid om ook nog deze 12850.bij te dragen. Wij ontveinzen ons geen oogenblik dat dit offer niet klein is, integendeel groot, maar wil Schagen vooruit, wil Schagen zich in de toekomst niet laten verdringen van de plaats die ze kan innemen, dan moet dit offer worden gebracht. Wij voor ons zijn er van overtuigd, dat Schagens levensbelang en bloei daar ten nauwste mee is verbonden.

Schager Courant | 1930 | | pagina 1