SchagerCourant Raad Zijpe. OM HONDERD DUIZEND DOLLAR HONDERD Tweede Blad. Margarine. DE SLAG OP DE ZUIDERZEE. Donderdag 7 Augustus 1930. 73ste Jaargang. No. 8709 H (Slot) Terecht constateert de heer Antoon Jurgens dat de kunstboter een specifiek Hollandsch product is gebleven Van Nederlnad uit heeft de margarine-industrie zich over geheel Europa ontplooid en meer dan van eenig ander land uit wordt van Nederland uit tot in de verste hoeken der wereld margarine verzonden. De fabricage verslindt reusachtige hoeveelheden grond stoffen. De geregelde en gemakkelijke aanvoer daarvan natuurlijk tegen de laagst mogelijke kwestie is voor haar een levenskwestie. De heer Jurgens zegt dit in deze woorden: „De margarine-industrie is sterk „Rohstofforientiert" niet alleen wat betreft den aanvoer van oliën, maar in het bijzonder ook ten opzichte van de melk-verhoudin- gen. Dit was één der redenen waarom de firma Van den Bergh te Oss er in 1890 toe overging haar fabriek naar Rotterdam te verplaatsen, waar aan den overkant van de Maas, aan diep vaarwater en gunstige spooraan- eluitingen, haar etablissementen werden gebouwd. Ook de fabrieken, welke later in het buitenland verrezen, ver- toonen grootendeels deze „grondstof-oriëntatie". Er ont stonden in Engeland fabrieken langs de Theems, de grootste in Purfleet en in Fulham; in Duitschland voor al aan den Beneden-Rijn in Cleve en Goch; verder ont stonden er in Hamburg en Westfalen belangrijke marga rine-centra, Merkwaardig was het fèit, dat de twee firma's welke het eerst met de margarineproductie begonnen, zich ook tot de twee grootste concerns op dit gebied ontplooiden. Tot voor enkele jaren waren de voornaamste groepen !n de margarine-industrie het concern Jurgens en het concern Van den Bergh, beide concerns met veel ver takkingen niet alleen in Néderland, maar ook door ge heel Europa en zelfs daarbuiten. Naast beide concerns kwamen nog een groot aantal verspreide zaken voor, welke echter tegenover de beide concerns een veel gerin gere beteekenis hadden". Onze lezers en lezeressen herinneren zich nog wel de feilen concurrentiestrijd tusschen deze boterkoningen. Liefelijke, welluidende namen gaven zij aan hun produc ten: Solo, Vitello en zeker nog wel andere, die ons nu piet te binnen willen schieten. Die concurrentie verslond kapitalen van beide partijen, totdat de heeren elkaar vonden en gingen samenwerken Jn plaats van elkander te bekampen. Dit werd een merkwaardige combinatie: Roomsch en on-roomsch sloten een verbond. Immers de Jurgensen waren katholiek, de Van den Berghs joodsch-liberaal. Voor de wereld zou het niet kwaad zijn, als een dergelijke samenwerking zich ook elders, voltrok, ondanks alle verschil in geloof en ras! Hierover spreekt de heer Jurgens niet. Aan den con currentiestrijd wijdt hij slechts deze woorden: „Van den aanvang af heeft de margarinehandel ge staan in het teeken van den steeds wederkeerenden con currentiestrijd. Dan gaat hij volgens de N.R.Ct. aldus voort, en wij hebben geen' aanleiding om hem te onderbreken: De geschiedenis van de margarine-industrie in de laat ste jaren wordt echter beheerscht door het samengaan der Jurgens en Van den Bergh Concerns. Hiermede werd een geheel nieuwe phase in de ontwikkeling der margarine-industrie ingeluid. Een intensief rationaliseeringsproces zette in. Zoowel „Jurgens" als „Van den Bergh" waren groote uitstekend geëquipeerde ingerichte concerns en thans ving de omvangrijke taak aan beide tot een organisch geheel samen te smelten, dat aan de zware eischen der concern- bedrijfshuishoudkunde beantwoordde. Tallooze vraagstukken moesten worden opgelost, vraag stukken zoowel van oeconomischen ,als van financieelen en commercieelen aard. Uiteraard moesten met de door de rationaliseering van het bedrijf overbodig geworden krachten, regelingen getroffen worden; terwijl zich ver der allerlei psychologische moeilijkheden voordeden, voor al ten opzichte van het personeel der verkoopafdelin gen, dat elkaar jarenlang op het oorlogspad had ont moet, en welk personeel thans zeer nauw moest samen werken. Naast het rationalisatieproces zette zich het concen tratie-proces verder door. De Margarine Unie en Union waren thans de grootste combinatie op het gebied der FEUILLETON Uit het Amerikaansch van FRANK L. PACKARD. 8. De tijd ging voort, de sleur van het gevangenis-leven ging voort als een groot, machtig wiel dat langzaam tergend langzaam draaide. Dave Henderson was op weg naar de bibliotheek met verlof om een boek te gaan halen. Hij had wel geen boek noodig, maar hij wilde Millman spreken. En niet alleen om hem goeden dag te zeggen! Dave voelde zich ziek naar lichaam en ziel door het besef dat Bookie's bezoek van dien middag bij hem had gevestigd het besef dat de vijf ellendige jaren die hij achter den rug had onbeloond zouden blijven! Hij ging de boekenkamer binnen. Een wachter leunde onverschillig tegen den muur, een paar gevangenis-bi bliothecarissen waren met een andere gevangene bezig Millman behoorde niet tot hen, die was vrij op het oogenblik. Dave's blik ontmoette Millman's koele rus tige, grijze oogen: hij ging met zijn vriend naar het eind van een houten toonbank aan den anderen kant van het vertrek en overhandigde het boek dat geruild moest wor den. Wat is er aan de hand, Dave? Millman sprak zacht en haastig, met zijn rug naar den wachter gekeerd en deed alsof hij het boek inkeek ik heb je nog nooit zoo gezien! Voel je je niet goed? Neen. zei Dave Henderson tusschen zijn tanden. Ik ben er ellendig aan toe. Alles schijnt zich opeens tegen me te kanten, Chariie! Welk boek moet je hebben? vroeg Millman koel en fluisterend voegde hij er aan toen. Vertel verder! De politie! Dave Henderson sprak door de hoeken van zijn mond zonder zijn lippen te bewegen. Barjan was hier gisteravond. En vandaag kreeg ik nog een waarschuwing. De duimschroeven worden aangezet! Bedoel je dat ze je beletten om het geld te halen? Blijkbaar begreep Millman de situatie onmiddellijk en dat was een heele oplichting voor Dave. Hij knikte. margerlne- en vetindustrie, met aanzienlijke belangen in de zeepnijverheid, welke laatste voor haar voornaam ste grondstoffen en vetzuren de klant was van de olie fabrieken der margarine concerns. De combinatie, welke alle vorige In de schaduw stel de, was de op 1 Januari 1930 in werking getreden fusie met het Lever-Concern, de vooral in de zeepindustrie bekende Engelsche onderneming Sunlight welke hare vertakkingen over de geheele wereld heeft. Hoewel Lever, naast hare overwegende zeepbelangen een aanzienlijke margarlnebedrijf heeft vooral in En geland moet deze combinatie vooral bekeken worden vanuit het gezichtspunt der grondstoffenvoorziening. Naast de kwantiteiten palmpitten, grondnoten en an dere oliehoudende vruchten en zaden, welke de oliefa- brieken van het margarine-concern verwerken, gebruikt het Lever-concern eveneens zeer belangrijke hoeveelhe den van dergelijke grondstoffen voor hare zeepfabricage Door de plaats gevonden hebbende concentratie is de positie op de grondstoffenmarkt voor het Unilever-con- cern, dat als kooper optreedt voor de dekking van de omvangrijke grondstoffenbehoeften van Jurgens^ van den Berg, Lever, Schicht en Hartog Duitschland aanmerkelijk verstrekt, ofschoon uiteraard in een in dustrie als deze van een grondstoffenmonopolie nimmer sprake kan zijn. Wel is de laatste jaren een dalende tendens in de grondstoffenprijzen waar te nemen, doch deze is geree- delijk te verklaren uit het zeer versterkte aanbod van plantaardige grondstoffen, als gevolg van de overvloedi ge oogsten der laatste jaren. Onderstaande cijfers ge ven hiervan een duidelijk beeld: Ind. grondnoten 1927 536.000 ton 1929 1.075.000 ton Copra (exporten) 1927 830.000 ton 1929 1.050.000 ton Soyaboonen 1927 871.000 ton (Importen in Europa) 1929 1.600.000 ton De stijging in de soyaboonenverschepingen werd ver der in de hand gewerkt door den bijzonder lagen zilver- prijs, welke onder meer het aanbod van soya- en se samzaad in China zeer sterk heeft bevorderd. Zal de drooglegging nog voorwer pen te voorschijn brengen, die aan dezen roemzuchten zeeslag van de watergeuzen tegen de Spanjaarden onder Bossu in het jaar 1573 zullen herinneren. Men schrijft ons: Over eenige weken, of maanden, zal men wel zoover met de drooglegging van de Zuiderzee gekomen zijn, dat de beurt aan den Zuid-West-polder gekomen is. Hier zal men zeer waarschijnlijk overblijfselen vinden van schepen, misschien nog wrakken, die nog den vorm van schepen hebben. Ook bestaat er kans, dat er wapens worden gevonden uit den zee-oorlog van den Spaanschen tijd, want in het deel, dat tot den Zuid westpolder zal behooren, voornamelijk het deel ter hoogte van Wijdenes en Schellinkhout, werd eens de slag op de Zuiderzee geleverd, tusschen een Spaansche vloot en den vloot der Watergeuzen. Wij willen hiervan een en ander vertellen. De graaf van Bossu, Stadhouder van Holland en Zee land, tevens admiraal van de vloot, als zoodanig door Koning Philips II van Spanje aangesteld, had, om aan het beleg van de Hollandsche steden kracht uit zee bij te zetten, te Amsterdam een aanzienlijke vloot uitgerust, waarmee hij op 11 October 1573 in zee was gestoken. De Noordhollandsche Geuzen hadden alle pogingen aan gewend, om het plan van Bossu te verijdelen. Zij had den wrakken, oude schepen en andere versperringen voor Pampus, een zandbank voor het IJ. laten zinken, terwijl een vloot van 25 schepen onder Cornelis Dirkz. van Monnikendam trachten zou het plan van Bossu te be letten. De schepen van Spanje waren echter beter be zeild dan die der Geuzen en daardoor gelukte het Bossu toch op de Zuiderzee te komen. Zij kruisten op de Oost kust van Noord-Holland, terwijl de Noord-Hollandsche schepen zich meer in het Oosten bevonden. Bij het opsteken van een stevigen bries uit het Oosten kwam de gansche Geuzenvloot op de Spaansche schepen af. Deze bevond zich toen tusschen Hoorn en Enkhuizen. Na een kort gevecht weken de Spanjaarden haastig terug, door de Geuzen vervolgd. Vijf schepen van Bossu werden genomen, de overige wisten door een haastige vlucht te ontkomen. Bossu, die zich op het grootste schip „de Inquisitie" bevond, was te trotsch om zich over te geven. Het schip Waarom geef je het toch niet op, Dave? Het opgeven! Dave kreeg een kleur van opwinding en zijn lippen verstrakten. Nooit zal ik het opgeven! Denk je dat ik hier vijf van mijn beste jaren in deze hel heb gezeten om tenslotte bakzeil te halen. Ik zal het hebben. Het heesch gefluister stokte even en toen opeens hef tig: Het is om te huilen, Chariie. Te bedenken dat er geen levend wezen op de groote, wijde wereld is, dat ik vertrouwen kan en het voor mij kan halen, terwijl de politie mij in de gaten houdt. Millman keerde zich om en liep naar de boekenrek ken dlie langs den wand waren aangebracht. Dave keek hem in een soort verdooving na. Dat was een eigenaardig afscheid! Hij wist eigenlijk niet eens goed wat hij gezegd had, hij was uitgeput, op, naar lichaam en ziel. Mill man had lang werk om een boek uit te zoeken en hij had niet eens om een boek gevraagd. Wat kwam het er op aan. Barjan en Bookie Skarvan... Millman boog zich weer over de toonbank, een boek in de hand. Zou je my vertrouwen, Dave? fluisterde hij kalm. Jou? Het bloed steeg Dave naar het hoofd. Meen je dat Chariie? Zou jij me willen helpen? Ja, zei Millman als jij me wilt vertrouwen, zal ik het geld voor je gaan halen. Morgen ben ik vrij. Zeg het vlug! De wachter kijkt naar ons; hij wordt onrustig. Waar is het? In de oude duiventil in de schuur achter het huis van Tooler. je weet wel, ik heb het je verteld waar ik gewoond heb. Uit de steeg naast het huis kun je in den schuur komen. Millman legde het boek op den toonbank en schoof het naar Dave toe. Uitstekend, zei hij. Ik zal het wel vinden en in New York zullen ze er niet naar zoeken. Je moest hier nog twee maanden blijven. Laten we zeggen den vler- en-twintlg9ten Juni. Den vler-en-twintigste Juni vind je mij in het St. Lucian Hotel in New York 's avonds om acht uur. Dan zal ik het je geven. En... Zeg eens nummer vijf-honderd-vijftig de wach ter kwam op het tweetal toe heb jij je boek? Dave Henderson nam het boek en liep naar de deur. Tot ziens', riep hij over zijn schouder. Tot ziens!, antwoordde Millman. m. Brood op d© wateren. Het was donker in de cel. heelemaal donker. Alleen een zwak lichtverschijnsel kwam van de hoofdgang, twee verdiepingen lager en drong ondér den reet van de deur door. Het scheen Dave uren geleden dat hij in was verreweg het grootste, sterk, met eenige honderden zeesoldaten bemand. Het werd door 4 Geuzensch.ipen aangevallen, waarvan er 3 zich spoedig aan den Span jaard hadden vastgeklampt. Zoo dreven de 4 schepen al vechtende, terwijl op vaar water noch richting werd gelet. De Spanjaarden, in ondoordringbare borstharnassen, gewapend mee zwaard en schild, trachtten de Geuzen het overspringen te be letten. terwijl deze met pekkransen, kokende olie en gesmolten lood den vijand tot wijken poogden te brengen. Zoo vocht men van 3 uur in den namiddag tot den morgen van 12 October. In de schemering van don morgen was Jan Haring van Hoorn op „de Inquisitie" overgesprongen en haalde de Spaansche vlag omlaag. Een vijandelijke kogel doodde hem bij het nederdalen. Jan Haring was dezelfde die bij het beleg van Haarlem op den Diemerdijk, alleen een duizendtal Spanjaarden tegenhield, waarvan velen door zijn zwaard werden ge dood. Intusschen was het Spaansche schip vastgeloopon, omringd door de Geuzenschepen. Ten slotte gaf Bossu zich met 300 leden van de bemanning over. nadat ec-ds meer dan 1000 man waren gesneuveld. Dit geschiedde aan de Nek, nabij Wijdenes. Bossu werd gevangen genomen en naar Hoorn gevoerd. Later werd hij tegen Marnix van St. Aldegonde, een vriend van Willem van Oranje, uitgewisseld. Vergadering op Woensdag 6 Augustus 1930, des morgens cm 10 uur. Voorzitter de heer Jb. de Moor, burgemeester, se cretaris de heer J. A. de Boer. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering volgt de goedkeuring der notulen van de beide laatste vergaderingen. Door Ged. Staten zijn goedgekeurd: Uitgifte in erf pacht strook grond aan den heer J. Veter; kasgeld- leening f30000: suppletoire begrootingen 1929; aan koop grond Bronder. De beslissing van Ged. Staten inzake overname bosch van den Zijpe en Ilazepolder is verdaagd. Verschillende verslagen zullen circuleeren. De laatste kasopname wees aan dat in kas was en moest zijn f 1640.22/4, postrekening f550.10, bij de Coöp. Zuivelbank te Alkmaar f387.52. De inspecteur der directe belastingen deelt mee dat de raming van de opbrengst der gemeentelijke in komstenbelasting is f 65000 Het bedrag der Rijksuitkeering ingevolge de wet van 24 Mei 1897 is f 14297.80, overeenstemmend met de berekening van B. en W. De rekening der Gezondheidscommissie wees een ontvangst nan van f 1853.84, uitgaaf f 1043.11, batig saldo f 810.73 De begrooting had een ontvangst en uitgaaf van f 1538.52, niet een bijdrage der gemeente Zijpe van f 106.70. Algemeen goedgevonden. Ook de rekening der Woningbouwvereeniging werd goedgekeurd. Was een dankbetuiging ingekomen van Ged. Sta ten voor het schenken van een lichtkroon voor het nieuwe gouvernementsgebouw. Een beschikking van den Raad van State. Tusschen de gemeente en den heer Jb. Zwemmeren nog eenige andere ouders die hun kinderen naar de R.K. school zenden, was 'n geschil gerezen over de bijdrage dezer ouders in de kosten van vervoer van deze: kinderen naar school. De totaal kosten bedroe gen vanaf 1 Januari 1929 f 1170. De raad van Zijpe had besloten daarin f600 bij te dragen, de oudere wilden niet hooger dan f130 bijdragen. Ged. Staten, waartoe deze ouders zich hadden gewend, hadden hen in het gelijk gesteld. Daarvan was de raad in' hooger beroep gegaan bij de Kroon. De beschikking daarop is dat de ouders niet f 130, maar ongeveer f100 meer moeten bijdragen (het juiste bedrag is ons niet bekend). Over 1929 is door de ouders f 223.32 bijgedragen. De bekende circulaire van Ged. Staten inzake het maken van brievenbussen in nieuwe en bestaande woningen wordt alsnu behandeld, met als resultaat dat B. en W voorstellen dat bij wijziging der Bouw en Woningverordening met deze wenschen van Ged. Staten rekening zal worden gehouden. Allen voor. School te Petten. Voorzitter deelt mee, dat bij den verbouw van de school te Petten gebleken is dat de pannen veel slechter waren dan eerst was gedacht. En om nu lekkage te voorkomen, zijn er nieuwe pannen ge nomen. B. en W. hebben aldus gehandeld, vertrou wend dat de raad dit zou goedkeuren. De heeren Blom en Doorn hebben de pannen gezien, ze waren buitengewoon slecht. Het is natuurlijk een heele uit gaaf. de bibliotheek was geweest en met Millman gepraat had. Hij hief zijn handen tot boven zijn hoofd en halde zijn vuisten. Idioot die hij geweest was, hij zag het nu dui delijk in! Zijn lach klonk hol het was een grimmige lach vol bittere ironie. Ja. hij zag het nu in nu het te laat was. Millman! Zoo'n sluwe, schijnheilige kwezel bestond er geen tweede! Ze hadden een val voor hem open gezet en hij was er ingevlogen! Dét was Mill man's vooropgezet plan geweest: om in die twee jaren met duivelsche list zijn vertrouwen te winnen om dan in een onbewaakt oogenblik te weten te komen waar die honderd duizend dollar verstopt waren! Dave geloofde van Millman's geschiedenis nu ook geen woord meer en evenmin in Millman's onschuld. Een en zestig dagen voorsprong had Millman! Dave kon geen rust vinden. Telkens sprong hij weer van zijn brits op. Vijf jaren in dit duivelshol te vertoeven, een geschandvlekten naam te hebben, voor eeuwig een gebrandmerkte te zijn en nu dit nog! Verraden door een Judas! Maar hij zou hem wel krijgen dan... Zou de politie Millman gebruikt hebben of was Millman mis schien zelf van de politie. Dave sloeg in wilde opwinding de vuisten tegen zijn slapen. Barjan en Bookie Skarvan en nu Millmann Baldy Vickers met zijn trawanten, een samenspanning van alles en allen tegen hèm! Hij draaide plotseling het hoofd om en zijn handen vielen omlaag. Hij had een kreet gehoord. Het was geen luiden kreet, maar het geluid drong ver door in dén nachtstilte van de gevangenis. Daar was het wéér. Dave Henderson ging naar de deur en sloeg met zijn vuisten tegen de tralies. Hij zou wel straf krijgen, maar hij had dien kreet herkend. Tony was vanavond stil ge weest; het was beslist niet goed met den ouden bommen- gooier. Het schoot Dave te binnen hoe vreemd de oude man er dien middag uitgezien had. Hij rammelde weer aan de staven van de deur. Hij hoorde den ouden Tony kreunen. Voetstappen klonken op de ijzeren galerij. Een wachter liep voorbij, een andere bleef bij zijn deur staan. Houdt op, gromde de wachter. Ga naar Je brits terug. Dave Henderson liep achteruit Hij hoorde Tony's deur open gaan. Toen dof stemmengemurmel. En daarna duidelijk de stem van den wachter: Ik geloof dat de oude jongen er geweest is. Haal den dokter en ja, waarschuw den directeur als hij tenminste nog niet naar bed is. Geloop van vele voetstappen klonken nu op de ijzeren galerij, maar het geluid kwam van den anderen kant en de voetstappen gingen naar Lomazzi's cel. Dat dat van De heer Van der Oord meent, dat de architect dit had behooren te zien, toen hij het werk opnam. Voorzitter zegt, dat de architect het wel wist dat de pannen niet best waren, maar later vielen ze heel erg legen. De heer an der Oord oordeelt, dat het onderzoek niet secuur is geweest. De heer Blom zegt. dat het bij verglaasde pannen niet zoo gemakkelijk is te zien. Van buiten zijn ze nog goed, terwijl ze van binnen weggevreten zijn. De heer Bellis oordeelt verglaasde pannen aan den zeekint onbruikbaar. Van buiten lijken ze nog goed, terwijl ze vanonder vergaan zijn. De heer Doorn acht, wat B. en W. gedaan hebben, geen overtollige weelde, maar toch is het noodig dat men voorzichtigheid betracht met de uitgaven. Deze pannen hadden, als ze uitgezocht waren en de beste waren behouden, wellicht nog een 7 a 8 jaar mee gekund. Op deze wijze worden de kosten steeds grooter. Voorzitter: Er waren geen goede meer bij. Algemeen wordt het vervolgens goedgevonden wat B. en W. gedaan hebben. Meegedeeld wordt, dat het oude schoolgebouw te Schagerb.-ug heeft opgebracht f630. Een adres. Was ingekomen een adres van de in de gemeente Zijpe gevestigde afdeelingen van Landarbeidersbon den, om Ie werkzaamheden verband houdende met de uitbreiding der algemeene begraafplaats te St. Maartensbrug, te laten verrichten door arbeiders uit de gemeente Zijpe. B. en W. stellen voor. dit adres te stellen in hun handen ter afdoening. Zij verklaren bij voorbaat dat zooveel mogelijk arbeiders uit Zijpe genomen zullen worden voor het werk. De heer Doorn vraagt naar de bedoeling. Zooveel mogelijk? Wat wil dat zeggen? Voorzitter: Dat wij met den aannemer in overleg zullen treden, anders kunnen wij niet doen. De heer Doorn acht de kwestie zeer tweeslachtig. Een ieder zal er voor moeten zijn dat personeel uit de Zijpe wordt genomen, maar men kan den aanne mer daar niet toe verplichten. Voorzitter beaamt dit en B. en W. zullen dan ook met den aannemer praten. Bovendien is er niet zoo veel werk voor de arbeiders uit Zijpe, alleen slootsn en afgraven. Zandaanvoer zal de aannemer wel met eigen menschen doen. De heer Bellis meent, dat alleen geëischt kan wor den werk voor geschikte arbeiders, die het werk zul len kunnen uitvoeren. Het voorstel van B. en W. wordt met allen voor aangenomen. De heer I). Vriendjes en J. Raat Dz. krijgen voor H jaar ontheffing hondenbelasting. De verschillende rekeningen worden aangeboden en de heeren Bruin, v. d. Oord en Smit benoemd om deze rekeningen na te zien en rapport aan den raad uit te brengen. De instructie voor de geneeskundigen en de vroed vrouw heiast met de armenpraktijk, wordt op ver zoek van Ged. Staten in dezen zin gewijzigd dat be paald wordt dat de schorsing is aan B. en W., dit in overeenstemming zijnde met de bepaling der Ge meentewet. De doodgraver P. Hollander had nooit een aan stelling gehad als zoodanig. Voor zijn pensioenrege ling was dat noodig en besloot de raad nu met al gemeene stemmen om hem vanaf 1 Juli 1914 aan te stellen a'.s doodgraver te Petten, op een salaris van f20 per jaar. Vleeschkeuringsdienst. Volgt do bekende aanvraag van de commissie van uitvoering van den Vleeschkeuringsdienst in den kring Barsmgerhorn. met verzoek toestemming te willen verleenen de stichtingskosten van de centrale noodslachtplaats en verwerkingsinrichting te ver- hoogen lot ten hoogste f 145.000 en tot_het ^ar^gaan van een geldleening van ten hoogste f20000. B. en W. van Zijpe hadden een specificatie van de oprichtingskosten gevraagd, die ongeveer f 137.000 f 138.000 bleken te heloopen. De heer Doorn: Dat is nog lang geen f145.000. üe heer Dignum: Ze doen er nog wel een beetje bij. Ü8 heer Doorn zegt., er geen verstand van te hebben, maar mot een half oog wel te hebben gezien dat het op deze manier niet kan. Als wij letten op den om zet en wat alles kost, kan het onmogelijk rondloopen. Maar het is om de algemeene gezondheid en hy giëne gedaan, dus moeten wij ons daarmee maar troosten. Met algemeene stemmen goedgevonden. Het dure Petten. B. en W. stellen voor om de wegen in Petten in hoofdzaak de Achterbuurt en Middenbuurt, te behar- den en met goten die afvoeren naar de sloot achter de kerk te rioleeren. Het is daar 'n verschrikkelijke zand en modderboel, het water, waschwater, niets loopt er weg. liet is wel een heel bedrag wat het zal kosten, maar dat puinkloppen is ook niet goedkoop. De heer Bruin is er niet voor, op deze wijze wordt Petten la duur. Petten heeft al reeds een f20.000 avond nu gebeuren moest! In die dagen die hem nog resten zou hij alleen zijn alleen dood-alleen. Een wachter deed zijn celdeur open. Achter den wach ter kwam de directeur. Dave mocht hem graag lijden; hij was streng, maar altijd rechtvaardig. Maar waarom kwam de baas nu in zijn cel? Dave zou het spoedig hooren. Lomazzi is stervende, begon de directeur Hij heeft verlof gevraagd om afscheid van je te nemen. Ik heb geen bezwaar. Ga mee! Ik... ik dacht dat ik hoorde zeggen dat hij al dood was, stamelde Dave. Hij was bewusteloos, was het korte antwoord. Een hartaanval. Kom vlug; het loopt af. Dave Henderson stapte de cel uit en bleef een oogen blik voor de deur van Tony's cel staan. De oude man lag op de brits met een gelig gezicht en gesloten oogen De gevangenis-dokter stond met een injectiespuitje in de hand terzijde. Dave veegde met de hand over zijn oogen het was alsof een plotselinge nevel hem even het gezicht benam toen liep hij resoluut naar de brits en viel op zijn knieën neer. Een hand werd uitgestoken, een bevende, slappe, koude hand, die zwakjes de zijne greep, de donkere oogen van den stervende openden zich en vestigden zich met een opflikkering van het oude vuur op Dave's ge zicht; om de lippen speelde een vage glimlach. De oude Tony fluisterde de oude Tony had steeds in zichzelf gemompeld en gefluisterd maar het was altijd mogelijk geweest om hem te verstaan, zelfs als men zijn ooren inspande. Maar nu was hij vrijwel heele maal onverstaanbaar. Dave Henderson veegde weer met de hand over de oogen en boog zijn hoofd tot voor den mond van den ouden man. Brave jongen, dfet je hier bent gekomen, Dave. Oude Tony vergeet nooit iemand die goed voor hem geweest is. Oude Tony weet dat je hulp noodig hebt als je vrij bent. Luister Nlcolo Capriano San Francisco. Begrijp je? Tony Lomazzi stuurt je. Tony Lomazzi kreeg levenslang voor hem. Nicclo zal het Tony's vriend vergelden. Ga maar... zijn stem stierf weg, brak... Iemand maakte Dave Henderson's hand loa uit de hand die haar omklomde. Als uit de verte hoorde Dave de stem van den gevan genisdokter zeggen: Het is afgeloopen... Een zacht klopje op zijn schouder wekte Dave Hen derson uit zijn wakenden droom. Het was een 'wachter, die een hoofdbeweging maakte in de richting van de deur. (Wordt vervolgd).

Schager Courant | 1930 | | pagina 5