Geestes-Sport en Hersen-Gymnastiek De Wereldreis van Dickie en Dirrekie Durf VOOR ONZE DAMMERS EVENTJES DENKEN. VOOR ONZE SCHAKERS Gemengd Nieuws. WETENSWAARDIGHEDEN. Vraagstuk No. 590. Vraagstuk No. 588. Vraagstuk No. 589. Vraagstuk No. 591. Binnenlandsch Nieuws. Vertel me eens, Bertha, hóe maakte je kennis met je tweeden man? O, dat was echt romantisch. Ik wandelde met mijn eersten, toen mijn tweede in een vrachtauto aankwam en mijn eersten man over reed. Dat was natuurlijk het begin van onze vriendschap. De hitte in Amerika. Geweldige materieele schade voor den 'and- bouw. De berichten over dé materieele schade als gevolg van de lang-aanhoudende droogte in groote streken van de V. St. luiden steeds pessimistischer Than3 wordt al gesproken over een totale schade van 1.600.000.000indien er tenminste niet spoedig overvloe dige regens vallen. Het wordt overwogen of men op grond van de bestaande federale wetgeving de veeboeren en de katoenverbouwers niet met kredieten kan helpen. Hulpmaatregelen. v Te Washington wordt beraadslaagd over het treffen van verschillende hulpmaatregelen. Het staat nog niet vast, of de farmers steun zullen krijgen. Het ministerie voor landbouw zal waarschijnlijk een crediet van honderd millioen dollar voor de noodlijdende farmers beschikbaar stellen. Eenige regenval, maar dó oogst er niet door gebaat. Het departement van landbouw te New-York zegt in zijn wekelijksche weer- en oogstbericht, dat, niettegen staande de heerschende droógte, de lucht meer bewolkt •"is. :Iir*defJaatste-daj^nSvëtden enkeie^ gebieden met-een weldadigën régen gedrenkt, maar in- het algemeen ver ergerde de hittegolf nog steeds den toestand, die toch al ernstig was. Bepaalde gebieden, waar de oogst tot nog toe welig tierde, worden thans door een geweldige droogte geteisterd. Dit verslag bevestigde eveneens de berichten omtrent mislukkingen van den oogst in wijd uit elkaar gelegen streken, waar de geheele oogst ernstig is beschadigd. Te Washington heerscht zoo'n geweldige droogte, dat heden op het Witte Huis werd medegedeeld, dat Hoover zijn zomervacantieplannen zou moeten opgeven en in de hoofdstad zóu moeten blijven, om de crisis te bespreken. Het graanprobleem opgelost. De leiders der boeren zijn van meening, dat door de droogte een einde komt aan het probleem, ontstaan door het overschot van 256 millioen schepel graan. De voorzitter van den federalen landbouwraad, Alexan- der Legge, heeft in een interview gezegd, dat de graan- crisis zichzelf oplost: „indien de boeren hun overgeole- ven graan aan het vee voeren, zal dit surplus spo^ig zijn verdwenen, terwijl het vee erdoor verbetert". Hier na zal de landbouwraad er voor zorgen, dat de graan- verbouwers veefokkers worden. De directie van de Western Railroads heeft presi dent Hoover telegrafisch steun aangeboden voor de door de droogte geteisterde gebieden.; Hoover heeft daarop de directie verzocht levensmiddelen en vee uit die distric ten te vervoeren. De leider de democraten, Robinson, heeft Hoover voorgesteld, dat de gelden van den federalen landbouw raad zullen dienen voor hulpverleening in de geteisterde streken. Hij beloofde den steun der democraten in den Senaat bij de voorstellen tot dekking van die uitgaven. DE OUDSTE VROUW VAN DUITSCHLAND OVERLEDEN. Woensdag is in den ouderdom van 106 jaren te Geilen- kirchen mevr. Jonas Gottschalk overleden, de oudste vrouw van Duitschland. Na de aardbeving in Italië. Het normale leven wordt hervat. V.D. verneemt uit Rome: In de aardbevingszone wordt thans druk aan dsn wederopbouw gewerkt. De Eerste Hulpdienst heeft het gebied weer verlaten, de openbare diensten in de go- meenten zijn hervat, de rantsoeneering behoort tot het verleden en er zijn 5000 werklieden bezig met den aan bouw van nieuwe huizen. De fiere Mussolini. geweigerd. Ook Japansche giften Het agentsohap „Indo-Pacifique" meldt uit Shanghai, dat Mussolini geweigerd heeft, de door het Japansche Roode Kruis voor de slachtoffers der aardbeving in Italië aangeboden gelden aan te nemen. Hij zou verklaard hebben, dat bij de ramp, die het Italiaansché Volk getroffen heeft, de Italiaansche re- geerlng zelf voldoenden steun kan verleenen. Groote overstroomingen in Rusland. In de buurt van Nisjni-Novgorod. Uit Moskou wordt gemeld, dat tengevolge van den voortdurenden regenval de zijrivieren van de Wolga sterk gezwollen zijn, zoodat de Wolga ln de nabijheid van Nisjni-Novgorod buiten haar oevers is getreden. Verscheidene dorpen zijn overstroomd. Honderdduizend boomstammen, die gereed lagen om de Wolga af te worden gevlot, zijn losgeraakt en drijven thans los langs de zijrivieren naar de Wolga en de Wolga zelf af. Dicht bij Nisjni-Novgorod, moest de Wolgasch^ep- vaart worden gestaakt, omdat de boomstammen een ernstig gevaar voor de schepen opleveren. De bevolking werkt aan het ophoogen der dijken. DE SAMENZWERING TEGEN DE REGEERING VAN CUBA. Een aantal communisten gearresteerd. Uit Havana wordt gemeld: Naar aanleiding van het door de geheime politie ont dekte communistische complot tegen de regeering wor den overal in Cuba strenge maatregelen tegen de com munisten genomen. Over het geheele land werden een groot aantal communisten gearresteerd. DE KINDERSTERFTE TE LUBECK. De gezondsheldsdlenst te Lubeck deelde Donderdag morgen mede, dat wederom één der na vacoin-behande- ling tegen tuberculose aangetaste kinderen Is overleden, waardoor het aantal slachtoffers is gestegen tot 64. Is het U bekend: dat er in Tsjecho-Slowakije een fabriek is, met 800 arbeiders, die acht jaar noodig heeft om een product van 25 gram af te leveren? dat dit een radlum-fabriek is, die per jaar duizenden tonnen grondstof verwerkt, en daarmee per jaar 3.5 gram radium maakt? d a t 25 gram radium ongeveer 6 millioen gulden waard ls? dat een paar, dat in 1887 zich verloofde, 43 jaar la ter, in 1930 ln het huwelijk trad in Leon (Spanje)? dat de bruid 80 en de bruidegom 82 jaar was? dat een Oostenrijksch ingenieur een piano heeft uit gevonden, die bij het spelen hitte ontwikkelt en uit straalt? dat Edgar Wallace, de beroemde schrijver van de tectiveverhalen, zyn carrière in de publiclteitswereld be gon als krantenverkooper? onder leiding van GEO VAN DAM. van G. Mantel Jr., Hengelo. Zwart: 8. Wit: 9. De diagramstand ln cijfers behoort te luiden: Zwart 8 schijven op 7. 9, 10, 11, 12, 19, 24 en 25. Wit 9 schijven op 18, 28, 3134, 38, 39 en 49. Wit speelt en wint! „EEN RANGSCHIKKINGSPROBLEEM". Gegeven: 9 kwartjes en 9 dubbeltjes. Gevraagd: hiermede te construeeren een symmetrische figuur (dit js eenfiguur, waarvan de linker- en de rechterhelft gelijkvormig zijn), waarin tien redhte rijen, elk van drie kwartjes (die niet op elkaar mogen lig gen) voorkomen, alsmede acht rechte rijen, elk van drie dubbeltjes, die evenmin op elkaar mogen liggen. Het spreekt van zelf, dat de rijen ook niet in elkanders verlengde mogen liggen, daar het dan geen rijen van drie, maar van meer dan drie worden! „NOG EEN TREIN-PROBLEEM". Twee sneltreinen vertrekken tegelijk; de een uit Haar lem naar A'dam, en de ander uit A'dam naar Haarlem. De eerste rijdt met een snelheid van 60 K.M. per uur, de tweede rijdt met een vaart van 80 K.M. per uur. Tusschen-halten hebben zij geen van beiden. Welke van de twee treinen is het verst van Amsterdam op het mo ment dat zij elkaar passeeren? van Dr. J. Dobrusky. Zwart: 3. Wit: 7. De diagramstand in cijfers moet zijn: Wit Ke8, Dfl, Pa6, Pg6, Le2 en twee pionnen op e3 en f5. Zwart Kd5, Pd3 en een pion op d6. Wit speelt en geeft op fraaie wijze mat in twee zetten! Door bijzondere omstandigheden kunnen wij de oplos singen der voorgaande opgaven pas in onze volgende rubriek vermelden, gelijktijdig dus met die van dit num mer. Voor de tarwe=verbouwers. Maatregelen om te voorkomen, dat het pas geoogste koren onmiddel lijk b'j groote partijen op de maxkt wordt geworpen. Onder dagteekenlng van 25 Juli heeft het Kon. Neder- landsöh Landbouw-Comité het volgende adres aan den minister van binnenl. zaken en landbouw gezonden: „Gelijk Uwer Excellentie bekend zal zijn, worden de tarweverbouwers ten zeerste door de heerschende land bouwcrisis getroffen. Een groot aantal hunner verkeert nu reeds in zeer moeilijke flnancieele omstandigheden, Asl gevolg hiervan kan worden verwacht, dat na het binnenhalen van den oogst, deze zoo spoedig mogelijk zal worden te gelde gemaakt, .teneinde de beschikking te verkrijgen over contant geld om o.m. daarmede de geleverde kunstmest, de handwerkslieden en leveranciers te kunnen betalen. Met vrij groote zekertieid kan dan ook worden voor speld, dat als gevolg van dit te verwachten groote aan bod van tarwe, de prijzen, welke toch al tot een zeer laag peil zijn gezonken, nog maar zullen dalen, hetgeen catastrophale gevolgen zou meebrengen. Om zulks te voorkomen zal moeten worden verhinderd, dat het pas geoogste koren onmiddellijk bij groote par tijen op de markt wordt geworpen. Zulks zou kunnen geschieden door van regeeringswege bekend .te maken, dat ernstig wordt overwogen maatregelen te treffen om de tarwebouwers te helpen. Deze laaste zullen hiermede dan rekening honden en Jn de hoop op een stijging van de prijzen als ultaat van de door de regeering te treffen maatregelen, hun product geheel of ten deele in handen houden, waardoor Ihet overstelpende aanbod op de markten en daardoor het prijsbederf zal worden voorkomen. Op deze wijze zal een later door de regeering te tref fen regeling tot het steunen van den tarweprijs, nog voor dezen oogst effect kunnen sorteeren. Het Kon. Nederlandscb Landbouw-Comité verzoekt Uwer Excellentie beleefd doch dringend, wel aan boven staand verzoek te willen gehoor geven, n.1. wel te willen bekend maken, dat wordt overwogen maatregelen te treffen om de tarweverbouwers te helpen." PROV. STATEN NOORD-HOLLAND. Ds. A. G. H. van Hoogenhuyze heeft bedankt voor zijn benoeming tot lid van de Prov. Staten van Noord-Holland. DOOR STIEREN AANGEVALLEN. Toen de zoon van den landbouwer G. uit Helden twee stieren, welke uit de weide waren gebroken, daarin wilde terugbrengen, werd hij door de dieren aangevallen. In de buurt werkende arbeiders wisten hem bijtijds te ontzetten. Behalve eenige minder ernstige verwondingen bekwam G. een 1 eenbreuk. WEST-EUROPA IN DEN BAN VAN HET NOOD WEER. Talrijke onweersbuien. De piloten van de Britsche luchtvaartmaatschappij deelden Woensdag bij bun aankomst in Croydon me de, dat een geweldig complex van onweersbuien zich over een afstand van honderduit joijlgfl. .ovsjVjWg&tr Europa uitstrekte. Een piloot van de „Armstro'ng Siddely"'-lüchtlij'n deelde mede, dat hij tijdens zijn vlucht van Parijs naar Londen zeven en twintig onweersbuien waar nam, waarvan er negen boven het Kanaal hingen. AARDSCHOKKEN IN SPANJE. Volgens berichten uit Almeria heeft men daar een aardbeving van middelbare sterkte, doch van tame lijk langen duur, waargenomen. In het dorp Albex stortten verscheidene huizen in. Naar verluidt'zijn er geen menschenlevens te betreuren; de schade is evenwel vrij aanzienlijk. Auto oven den kop geslagen. Met de vier wielen omhoog blijven liggen. De 4 inzittenden alleen maar lichte ver wondingen. Toen mr. P. uit Wouw Woensdagmiddag met een nieuwen luxe-auto in zeer snelle vaart over den Rijksweg in de richting Rijen reed, slipte de auto door het krachtig remmen bij het passeeren van een vrachtauto. De auto sloeg tegenover de woning van den landbouwer Aarts over den kop en bleef met de vier wielen omhoog aan den kant van den weg liggen. In de auto zaten een dame en drie heeren, die hevig schrokken, maar 'er met verwondingen door glasscherven afkwamen. De kap van den autö was geheel in elkaar gedrukt, en de spat borden waren verwrongen. De inzittenden zijn, na voorloopig verbonden te zijn, met een anderen auto naar Tilburg gegaan. HET MOTORONGELUK TE BEVERWIJK. Het slafchtoffer aan de gevolgen overleden. De motorrijder M. G. v. d. E. te ÏJmuiden-Oost, die Woensdagmorgen te Beverwijk in volle vaart tegen een boom opreed, is in het Roode Kruis Ziekenhuis te Be verwijk aan de bekomen verwondingen overleden. 146. Hier ls de rand van de woestijn aan de Afrikaan fiche kust. Het ziet er dor en droog uit, maar zoo erg als de echte woestijn is het nog lang niet. Hier zijn tenminste nog groepjes palmen tusschen de heuvels en op korten afstand ligt zoowaar een stadje. Maar Dicky, Dirrekie en Gerrit kunnen het niet zien, omdat het verborgen Is achter de groote plooien in het zand. Dat vormt niet alleen den bodem, het wordt ook meege voerd door de warme wind en stuift in groote wolken op. Dat zal niet prettig zijn voor de reizigers. Het stadje in de verte is Benghasi. Het ligt in .een oase vlak aan de woestijn. De bewonérs hebben een huid kleur als slappe koffie met veel melk en daarom wor den ze wel „Mooren" genoemd, net als op de ouder- wetsche tabakszakjes. Nu, als Gerrit, Dlcky en Dirre kie drie dagen in Afrika zijn zullen ze ook sprekend op Mooren lijken, want de zon is hier krachtiger dan ln Volvettendam. Eigenlijk is ze wel een beetje al te sterk voor iemand die niet aan zooveel warmte gewov* is. En IJscokarretjes kom je In die streken niet zoo veel tegen. De concurrentie ls er niet groot...

Schager Courant | 1930 | | pagina 11