Het wondere land van ongekende natuurpracht door M. STAMENKOVITCH. (attaché b\J de Joegoslavische legatie). Het is moeilijk, aldus de attaché bij de Joegoslavische legatie te Den Haag, om iets van mijn land te vertellen. Moeilijk, omdat het werkelijk niet gemakkelijk is in een zoo klein bestek zoo veel te vertellen, als er te ver tellen is over een land, ln het bijzonder als dat land zoo mooi, zoo wonderlijk mooi en zoo afwisselingrijk is aan pittoreske plaatsen als mijn vaderland; desniette genstaande is het toch een aangename taak. Joegoslavië Is aan de Nederlanders weinig of beter gezegd welhaast geheel onbekend. Dat is niet hun schuld. Integendeel. Ik denk zelfs, dat vele van hen het zullen betreuren, dat zij deze schoonheden ndet eerder kenden. Zoo langzamerhand krijgt de groote „Men" ge noeg van lang afgereisde streken en moeten dus nieuwe plaatsen worden gezocht. Naar ik hoop, zal men dan Joegoslavië van evenveel belang gaan vinden. En Joego slavië is waard bezocht te worden. Aangenaam was het in ieder geval voor mij, dat men van het bestaan van Joegoslavië afwist en wel dat het tot het Balkanschler- elland behoort. Door zijn geografische ligging tot grensschei ding tusschen Oost en West gemaakt, had het kleine koninkrijk Servië, dat na den grooten oor log zich uitbreidde tot het groote koninkrijk der Serven, Kroaten en Slo- venen, en slechts eenige maanden geleden tot het koninkrijk Joegoslavië, nooit gelegenheid gehad zich ln vrede te ontwik kelen. Altijd bedacht op een inval van de Moha- medanen in Europa en zorg dragend dezen inval te voorkomen, zelfs ten koste van zijn eigen be staan, hebben de Servi ërs zich dikwijls moeten opofferen* Zoo kwam het, dat terwijl de andere na ties in staat waren zich ln vrede te ontwikkelen, rijk en machtig te wor den, terzelfder tijd het eens zoo machtige Ser- IVH| vische koninkrijk geheel onder de heerschappij van de Turken kwam. De slag van Kossovo ln 1389 was niet alleen van belang voor de Serven, maar ook voor geheel Europa. In Parijs bij voorbeeld, werd na het looze ge rucht, dat deze slag door de Serven was gewonnen, een „Te Deum" gegeven voor de Christelijke wapenen. He laas was deze slag echter verloren, de Serven werden Turksche slaven en de Mohamedanen kwamen tot door de poorten van Weenen. Maar zelfs gedurende deze vijfeeuwsche overheersching verloren de Serven hun geloof en nationaliteit niet en hierdoor werden de kloosters een centrum van Servische kunst en cultuur. Kroaten en Slovenen, die het andere deel van Joegoslavië vormen, van dezelfde nationaliteit en met dezelfde taal, waren onder bestuur gekomen van een volk, dat heel wat grooter beschaving dan de Tur ken had, n.1. de Oostenrijkers. Aan zichzelf overgelaten door hun geschiedenis en geographische ligging, waren zijn genoodzaakt naar het westen te gaan. Geen wonder dus, dat er een merkbaar verschil bestaat tusschen de twee deelen van Joegoslavië. Hierbij moet evenwel niet worden vergeten, dat zelfs in den tijd van het groote Ro- meinsche keizerrijk deze twee deelen onder geheel ver schillende besturen stonden: Servië onder Konstantino- pel (Byzantium), en Kroaten en Slovenen onder het oude Rome. Vandaar ook 't verschil ln geloof; de Ser viërs zijn Orthodox en de Kroaten en Slovenen Katho liek. Terwijl Servië talrijke monumenten van zeer hoo- ge artistieke waarde telt, monumenten van oude Ser vische glorie en macht, uit welke Inderdaad veel byzan- tijnsch spreekt, treft men bij de anderen niet alleen veel natuurlijke schoonheid, maar ook tal van overblijf selen van oude Romeinsche praoht aan. Zelden is een land zoo mild begiftigd met een zoo bekorend en afwis selend natuurschoon als Joegoslavië. De pracht van zijn Alpenwereld, de subtropische plantengroei van de Adri- atische kust, de bergmeren en watervallen en kunst schatten, dit alles vindt men binnen de landsgrenzen van één land. En als om deze overvloed van natuurge- schenken nog aan te vullen, zijn er talrijke mineraal- en warmwaterbronnen door het geheele land van zoo groote geneeskracht, dat eenige ervan zich een wereld naam hebben veroverd. Joegoslavië is een typisch land van tegenstellingen. In de Noordelijke streken de vrucht bare laaglanden van Pannonia, terwijl de met sneeuw bedekte ijstoppen in het noordwesten schitteren en de geweldige bergketen van de Karst zich langs de Adrl- atische kust, door de blauwste van alle zeeën, de Adri- Ja, ik ken je nog wel, zei hij kort, maar ik had niet verwacht, dat je zóó zou komen binnenvallen. Dave! Hij stak de hand naar den deurknop van het kan toortje uit en ging voort: we kunnen dan wel even met elkaar praten! Dave volgde zijn ouden vriend en Kelly sloot de deur van het kantoortje achter hen. Je bent dronken! zei hij op verwijtenden toon. Dave Ilenderson schudde het hoofd. Neen, antwoordde hij bedaard, ik doe maar als of; ik wordt geschaduwd. Zie je me voor zoo'n dwaas aan, John? Heb je me ooit dronken gezien? Ze zit ten me achterna, dat is alles. En ik moest mijn geld hij je halen en m'n vervolgers om den tuin leiden. Goede hemel! riep Kelly Dave, ik Laten we niet noodeloos tijd verspillen, John, weer de Dave af; het zou niet verstandig zijn als ik hier te lang bleef. Heb je mijn geld klaar liggen? Kelly knikte. Ja, zei hij; Het ligt klaar. Ik had je den heelen middag al verwacht De caféhouder ging naar een brandkast in den hoek van het kantoortje, nam er een lange enveloppe uit en overhandigde die aan Dave. Daar zit je geld in, Dave, vijf jaar samengestel de interest Het is iets meer dan de 4000 dollar en ik heb het geld maar zoo groot mogelijk gelaten, dan was het niet zoo'n* vracht papier. Het is precies 4015 dollar. Je bent een beste kerel, John, zei Dave Henderson zacht. Hij opende de enveloppe, hield de vijftien dol lar apart en stak Kelly het biljet van tien toe. Stak dc groote bankbiljetten in zijn zak. Zeg John, fluisterde hij, wissel me die tien dollar even, wil je? Zorg dat ze binnen zien wat je doet; ik wil dat ze weten dat ik nog wat heb. Kelly's wenkbrauwen werden bezorgd opgetrokken en hij keek Dave veelbeteekencnd aan. Is daar binnen soms een voor jou?, vroeg hij, ter wijl hij naar de deur ging. Ja, antwoordde Dave met een grimmig lachje. Let eens op dien vent met die bruine pet op, misschien ken je hem. Kelly was in een paar minuten terug en gaf Dave do tien dollars. atlsche zee, omspoeld, uitstrekt. En dit alles nog ver fraaid door de overvloedigheid van een Rivière-planten- groei. Zuid-Servlë, Bosnië, Herzegovina en Montenegro bieden den toerist prachtige heuvellanden en ontelbare bergrug gen, beide afwisselend vlak of beboscht met prachtige wouden, neerziend op honderden lieflijke valleien. De Adriatische kust is misschien een van de meest In teressante en mooiste kusten ter wereld. Van Noord naar Zuid vindt men langs de kust de volgende belang rijke bezienswaardigheden. De baai van Bakar, Erkve- noca en Novi, het schilderachtige Omisalj en Malinska op het eiland Krk, de stad Krk zelf met Kosljun en het welbekende Baska. Verder langs de stad en het fort Senj, welke laatste voor jaren het centrum van de gue- rilla was, benevens het eiland en de zoo wondermooi ge legen stad Rab met haar fraaie monumenten. Van bij zonder belang is de klokketoren van de 12de eeuwsche kathedraal in vroeg-Romeinsche stijl. Zuidelijk langs de kust gaande, bereiken wij de bui tengewoon interessante baal van Shibenik, gevormd door de mond van de rivier Krka met de mooie stad Shibe nik, bekend door zijn kathedraal, welke een meester werk uit de vijftiende eeuw is, waarbij de Venetiaan- sche Gothiek overgaat in de Renaissance en het geheel is verfijnd door de Slavische begrippen van architec tuur. Dan nog zuidelijker komt het 'meer dan schilder achtige rivièra van Castellana, en verder naar omlaag bij Byac worden wij herinnerd aan oude bouwwerken uit den tijd van de nationale Croatische dynastie, en langs de beroemde Romeinsche ruines van Salona, nu genaamd Salln, gaande, bereiken wij eindelijk Split-han- dels- en cultuurcentrum van Dalmatië, welbekend door zijn goed, geconserveerde Romeinsche antiquiteiten, van welke de meest opmerkelijke Diocletianus' paleis is met een nog compleet mauseleum en fraaie klokketoren. De eilanden van centraal Dalmatië zijn van groot be lang. Zoo treffen wij op het eilnad Brlsevo, bij Vis een welhaast gelijke blauwe grot als Capri in de golf van Napels, terwijl het eiland Hvar het Joegoslavisch Ma- deira wordt genoemd. Op het eiland os Mejet met den haven Palace vindt men dan weer een romantischen, zui delijken plantengroei. Dan volgt Dubrovnik in een om geving van groen en bloemen, met den haven Cruz, het schaduwrijk villa-schiereiland Lapad en ten slotte het kleine paradijs-eiland Lokrum. Dubrovnik is een parel met oude en geheel bewaard ge bleven fortificaties, welke de stad omgeven, een oude haven, veel monumenten van groote architectonische waarde, het oude, hertogelijke paleis en de talrijke co lonnades en mooi aangelegde parken ln de Franciskaner en Dominicaner kloosters. Zijn schoonheid en belang rijkheid doen ook thans niet onder voor zijn roem in het verleden, toen Dubrovnik een trotsche, rijke en machtige republiek was en een voornaam centrum van middeleeuwsche cultuur en van nationale literatuur en wetenschap. Dan, precies ln het zuiden, is de wereldbe roemde baal van Kotor, een van de mooiste der wereld, waar de zee diep en ver in het land is doorgedrongen, ingesloten door meer dan achthonderd meter hooge ber gen. Daar vereenigen zich de schilderachtige schoonheid van het fjord met die van de Zwitsersohe bergmeren, en de geur van bloeiende sinaasappelen en citroenen bewij zen het zuidelijk klimaat. Iedereen, die eens door de baal heeft gevaren of nog beter er per auto langs gere den heeft, zal nooit het majestueuze panorama van dit kustdeel met de glinstering van de zacht lichtende zee vergeten. Aan deze onvergetelijke excursie zal hij een schat van herinneringen medenemen. Ken je de man? vroeg Dave. Ja, was 't antwoord. Hij is een stille; Speen noe men ze hem. De caféhouder schudde bezorgd het hoofd terwijl hij sprak en legde plotseling beide handen op Davc's schouders. Dave, wat ben je van plan te gaan doen? vroeg hij ernstig. Dave Henderson lachte Jcort en op bitteren toon ant woordde "hij Wil je dat graag weten? Ja? Goed. dan zal ik je in vertrouwen nemen. Ik ben van plan om met een vriend van me af te rekenen! Dave Henderson voelde hoe de handen vaster om zijn schouders drukten. Wat heeft het voor zin, Dave? vermaande John Kelly vriendelijk. Het staat natuurlijk in verband met die geschiedenis van Tydeman. Je hebt nu toch vier duizend dollars; waarom begin je niet opnieuw? Dat andere brengt toch maar narigheid. Och John, je weet zooveel niet en hoe minder je weet, hoe beter het is. Laat mij m'n gang maar gaan. Misschien zie je me weer, misschien ook niet Ze zullen natuurlijk hier komen om inlichtingen. Je kunt zo zeggen dat je me aangeraden hebt een nieuw leven te beginnen en je kunt ze ook vertellen dat ik er geen flauwe notie van heb waar die honderd dui zend dollar zijn. Ze zullen je niet gelooven; ze gcloo- ven mij ook niet, maar enfin. Ik ga nu eens kennis maken met dien meneer Speen. Blijf jij nog even hier en kom me dan achterna zoogenaamd om me weg te jagen. Hij drukte John Kelly hartelijk de hand, keerde zich om en zwaaide de gelagkamer weer binnen. Met de tien dollars in zijn hand en telkens omkij kend, liep Dave Henderson in de richting van de deur tot vlak bij" den man met de bruine pet. Kcllv is een beste kerel beste kerel, lalde hij met een dikke tong tegen den ander oude vriend van me. Laat je nooit in den steek. Lust je een borrel? Graagl verklaarde de man met de bruine pet gre tig. Dave bestelde den drank en toen hij, terwijl hij doorpraatte, de whiskey inschonk, zag hij in den spiegel achter den toonbank dat Kelly uit het kan toortje kwam. En toen hij zijn glas optilde, pakte Verschillende berichten. Een „vriendschappelijke" ontmoeting. Voetbalwedstrijd, waarbij de politie tenslotte als super-scheidsrechter optrad. Men schrijft uit Oosterbeek: Dezer dagen had op het sportpark De Blld^rberg al hier een voetbalwedstrijd plaats tusschen twee plaatse lijke clubs, welke ontmoeting ten doel had de bestaande vriendschapsbanden nauwer aan te halen en die dan ook als „vriendschappelijk" was aangekondigd. Nadat de aanvoerders van beide elftallen reeds eenige malen te gen ruw spel hadden gewaarschuwd, moest een der deel nemers het veld met een gebroken pols verlaten. Hij is door dr. W. V. alhier verbonden. Gedachtig aan het spreekwoord „Doe wel en zie niet om" bracht een der spelers tijdens de voortzetting van het spel een van zijn concurrenten achteruittrappende drie schaafwonden aan zijn scheenbeen toe, maar de getroffene, die in derge lijke vriendschaps-uitlngen blijkbaar niet wilde onder doen, nam revanche toen hem de gelegenheid daartoe gunstig scheen en plaatste een vuistslag op het gelaat van zijn makker, welke onzaohte aanraking niet naliet, een blijvende Indruk achter te laten, die door een me dicus van een pleister werd voorzien. Het einde was, dat de politie op veler verzoek de leiding overnam en als superscheidsrechter optrad, zoodat de palm der over winning achter de groene tafel in plaats van op het groene veld zal worden uitgereikt Koninklijk bezoek aan Enkhnizen. Ter gelegenheid van de te houden Zuiderzee- visschery tentoonstelling. Bij den burgemeester van Enkhuizen is gisteren be- bericht ingekomen dat de Koningin op 5 September de Zuiderzeevlssoherijtentoonstelling zal bezoeken en dus de op dien dag te houden vlootrevue van de geheele Zui- derzeevisschersvloot zal bijwonen. De zegenproeven van den heer Veraart. Mislukte voorproef op Schiphol. Nadat Donderdagmorgen onze regenmaker, de heer Veraart, eerst eenige mislukte voorproeven boven Schip hol te Amsterdam had genomen, waarbij 300 Kg. onder koeld ijs werd uitgeworpen, werd naar Scheveningen gevlogen, om daar de proef te herhalen. Daar heeft het den heer Veraart met zijn medewerkers niet aan belangstelling ontbroken. De weersomstandig- heid was van dien aard. dat bijna iedereen was voorzien van regenjas- of mantel, zonder dat men gevaar liep, door wien dan ook te worden bespot; men kon n.1. elk oogenblik een natuurlek buitje verwachten. Intusschen, zon en Zuid-Westenwind hebben de lucht droog gehouden. Te kwart over vier verscheen hoog in de wolken het eerste vliegtuig, dat spoedig door een tweede, derde, vierde en vijfde werd gevolgd. Het waren eenige K.L.M.-maóhines en eenige Fokker machines uit Soesterberg, die te zamen ongeveer vier ton onderkoeld ijs aan boord moeten hebben gehad. Zij manoeuvreerden een half uur lang hoog en laag boven Scheveningen en hebben naar het zich liet aanzien haar lading wel op de wolken losgelaten, doch van eenlgen regen heeft, althans te Scheveningen, niemand iets ge merkt Tegen vijf uur hernam de boulevard zijn op dit uur en op dagen als deze gewone aanzien. Nog deze maand hoopt de heer Veraart de proef te herhalen. De proeven werden ditmaal financieel gesteund door het ministerie van Blnnenlandsche Zaken en Landbouw. Kakkerlakkenplaag te Deventer. De toestand ln vele woningen onhoudbaar. Men schrijft uit Deventer: Een der stadswijken alhier in de binnenstad, wordt sedert eenigen tijd leelijk verontrust odor een kakker lakkenplaag. De oorzaak daarvan is duidelijk aanwijs baar. In deze buurt n.1. stort de gemeentereiniging het opgehaald huisvuil over uit kleine en grootere voertui gen. Bij dat vuil is ook de afval van bakkerijen. Nu heeft de dienst der reiniging bepaald, dat als afval uit koek- fabrieken etc. wordt medegegeven, daarin de kakker lakken moeten zijn gedood. Het schijnt, dat aan dit voor schrift in een enkel geval niet ls voldaan. Althans het is aan de arbeiders van den dienst ontgaan, dat zich in de wagentjes vele levende insecten van de genoemde soort bevonden. De kakkerlakken moeten zich in den warmen voorzomer geweldig op het gemeentelijk terroin hebben vermeerderd en zijn daarna tochten in de omge ving gaan ondernemen, met gevolg, dat een groot aantal tuinen en later de huizen, daarbij behoorend, zijn „be smet", zoo erg, dat het er voor velen onhoudbaar werd. Het bleek, dat de bruine en gele variëteiten zich ook in en bij de huizen in het groot venpeerderen. In de bedden bij en in de keukens, in de hulskamers, letterlijk overal wemelt het van de torren. Van deskundige zijde wordt als bestrijdingsmiddel aangegeven een papje van stijfsel met suiker en arse nicum, of van 25 deelen haver, mout of tarwezemelen met suiker en één deel Parijsch groen. Beide middelen zijn echter vergiftig, zoodat er voor zichtig mee moet worden omgesprongen. HOOGE SCHOORSTEENPIJP INEENGESTORT. De werklieden konden zich bijtijds redden. Te Muntedam is Woensdagmiddag een ongeveer 40 meter hooge schoorsteenpijp ineengestort. Arbeiders, die bezig waren de pijp te stutten, men vreesde reeds een instorting zagen het onheil aankomen en konden zich nog bijtijds ln veiligheid stellen. Bloedige matrozen-relletjes te Archangel. Dooden en gewonden. Naar via Moskou gemeld wordt, is het te Achang&l bij de uitbetaling van loonen tot bloedige botsingen gekomen tusschen matrozen en de havenautoriteiten. De zeelieden maakten zich meester van het wapendepot van de haven en stelden zich teweer. De politie, die re- requireerd werd, bleek tegen de matrozen niet opge» wassen. Eerst met hulp van een pantserwagen van de Gepoe gelukte het, de rebellen te ontwapenen. Er werden niet minder dan 14 matrozen gedood en 4 gewond. Nachtelijke stierengevechten ln Spanje. Verheffend amusement. Onderzoek van regeeringswege. De Spaansche minister van Binnenlandsche Zaken heeft een onderzoek gelast naar aanleiding van klachten over de behandeling, waaraan stieren gedurende nach telijke stierengevechten zijn blootgesteld. Deze tooneelen, die plaats hebben bij electrisch licht, zijn een soort blijspelen en geen echte stierengevechten in den geyvonen zin des woords. Nog heel jonge stieren worden gebruikt, en geen professioneele stierenvechters verschijnen, doch acrobaten en clowns amuseeren het publiek met het verrichten van toeren en het klimmen op de ruggen der beesten. De voorstelling eindigt alt'jd met het doodsteken van den stier, hetgeen vaak onoor deelkundig geschiedt, gedeeltelijk omdat de dooders geen bekwame stierenvechters zijn, gedeeltelijk omdat 't jonge beest verschrikt door het geraas en de opwinding, tracht aan dengeen die hem doodsteekt te ontsnappen in plaats hem tegemoet te gaan, zooals in een echt stierengevecht. Gevolgen van een hondenbeet. O vervulde hospitalen. V.D. verneemt uit Warschau: Een bij Lublin wonende landeigenaar werd, vóór hij met zijn auto een reis door Polen aanving, door zijn kleinen hond gebeten. De landeigenaar sloeg hierop geen acht en reed met zijn auto weg. Enkele uren later werd geconstateerd, dat de hond ernstig ziek was en dat tengevolge hiervan zijn eigenaar in levensgevaar moest verkeeren. Dientengevolge waarschuwde het politiecom missariaat te Warschau alle politiestations in het ge heele land om de grijze auto van den landeigenaar aan te houden en laatstgenoemde onmiddellijk naar het zie kenhuis te brengen. Daar echter de meerderheid van de automobielen in dit land van dezelfde kleur zijn als die van bedoelden landeigenaar, was het gevolg, dat non- derden automobilisten in den loop van den dag door de politie werden aangehouden en ter observatie naar hot. hospitaal werden vervoerd. Maar de landeigenaar dien men hebben moest werd niet gevonden Duitsch vliegtuig verongelukt. In zinkenden toestand aangetroffen. De beide inzittenden vermoedelijk in volle zee omgekomen. Wolf meldt uit Stockholm: Het vliegtuig van de Duitsche Lufthausa „D 1S26", dat Woensdagavond om elf uur Stockholm verlaten had, is Donderdagmiddag bij Askoe, in de nabijheid van Valde- marsvik, in zinkenden toestand gevonden. De beide inzittenden, kapitein W. Lauganke en de Radio-telegrafist Lindemann, zijn waarschijnlijk, terwijl zij poogden te landen, in volle zee om het leven geko men. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. BERGONGELUK. Toerist van bergwand gestort. "V.D. verneemt uit Bozen: In de Zeiler-Alpen vonden bergbeklimmers aan den voet van een steil omhoogryzenden bergwand het lichaam van een naar beneden gestorten toerist. De levensgees ten bleken reeds te zijn geweken, Het slachtoffer is An- ton Sochner uit Weenen, die daar aan de Universiteit studeerde. Kelly's hand het van achteren beet en zette het weer op de toonbank neer. Je hebt me beloofd dat je weg zou gaan en met drinken op zou houden, je hebt meer dan genoeg gehad, zei Kelly berispend. Hoepel nou maar op! Hij wende zich naar den „stille" en ging voort: Ja, en jij er bij! Vooruit; je moest beter weten! Die man •heeft al veel te veel gehad. Heb je niet anders te# doen dan in café's rond te lummelen? Ik ken je, en als je niet oppast, lap ik je er bij! Vooruit! Dave Henderson droop zonder protest af. Buiten voegde de man met de bruine pet zich weer bij hem. Kelly is kwaad. Beste jongen anders zal wel weer bijdraaien. Ga mee ergens anders wat drin ken. Best, accepteerde de man met de bruine pet grif. Dave nam de leiding en begon een rondgang door allerhande café's, doelbewust in een richting, die hem steeds nader bracht tot de straat en het huis, waar Nicolo Capriano woonde. Hij had ontdekt dat in het zelfde blok, waar de Italiaan woonde, een kroeg was en het was niet onwaarschijnlijk dat dit schoone eta blissement ook een achteruitgang naar het slop had, al was het dan zonder den aanbouw, die zich aan Nicolo's woning bevond. Dit café nu, was Dave's einddoel, maar hij had ge n haast Hij moest eerst nog iets weten, namelijk of Speen alleen was of dat hij hulptroepen achter de hand had, bijvoorbeeld schavuiten van Bookie Skar- van's en Baldy Vicker's, waarvan Dave tot zijn ver bazing nog niets gezien had. Bij de café-bezoeken die nu volgden, dronk Dave zonder zijn hand om zijn glas. Zij werden vertrou welijk. Hij vertelde aan Speen, wat Speen allang wist, dat hij, Dave Henderson was, en juist uit de ge vangenis ontslagen. Speen, die voorgaf dat zijn naam Monaham luidde, liet doorschemeren, dat, als Dave Henderson soms een karweitje op te knappen had, hij er wel voor te vinden was dan assistentie te ver- leenen. Ze bereikten het café in het huizenblok waar de oude Nicolo woonde. Arm in arm zwaaiden zij naar binnen en Dave Henderson monsterde onmiddellijk waarin hij zich bevond. Het was een ongunstige ge legenheid en de mannen die aan de toonbank lum melden en aan de kleine tafeltjes zaten, boezemden hem niet bijster veel vertrouwen in. Dave stelde overigens niet veel belang in deze cliëntèle aan het einde van de gelagkamer was een open deur, waarachter een korte gang lag. Die interesseerde hem veel meer! Achter die gang be vond dat concludeerde hij uit de heele ligging van het huis zich zonder twijfel de binnenplaats, van waar op een of andere manier de steeg te bereiken moest zijn. Hij was nu met Speen aan het kibbelen wie of het rondje te betalen had maar zijn geest hield zich met heel andere dingen bezig. Bezoekers steeds typen uit de onderwereld van Frisco gingen en kwamen. Sommigen gingen aan de tafeltjes zitten, anderen bleven bij de toonbank staan. Een man, een zware, breedgeschouderde kerel met een platgedruk- ten neus, kwam naast Speen staan. Zijn rug was naar Dave toegekeerd maar hij grin nikte over zijn schouder den jongeman toe, terwijl hij naar het gekibbel van Dave en Speen stond te luisteren. Kom, geef mij dan maar een rondje, als jullie hetj niet eens kunnen worden! inviteerde hij opgewekt. Speen draaide zich om. De lach op het gezicht van den zwaren kerel stierf) weg, toen hij Speen herkende en een nijdige uitdruk king kwam op zijn leelijk ongunstig gezicht. O, ben jij het, zei hij heesch, jij bent ook een brutaio duivel, dat je hier durft komen, jou vuile politie spion! Het scheen Speen niet aan moed en tegenwoordig heid van geest te ontbreken. Hij keek den ander kalm aan en zei bedaard: Ik geloof dat jij de verkeerde voor hebt, vricndl Mijn naam is Monaham en ik ken je niet. Je liegt! gromde de ander kwaadaardig. Je bent Speen! En durf je te beweren dat je me niet kent? Neen. ik ken je niet, herhaalde Speen rustig. O, neen? klonk het schamper. De man bonsde haast met zijn hoofd tegen dat van Speen. Je weet dan zeker ook niet meer, dat je me een jaar geleden zes maanden bezorgd hebt? Neen! verklaarde Speen, zonder een spier te ver trekken. Wordt vervolgd. Een gezicht op de Joegoslavische kust.

Schager Courant | 1930 | | pagina 14