S C H 0 0 R L. BARSINGERHORN Z IJ P E WIERINGEN C. DE BOER Kapper KOEGRAS VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. ESN KIJKJE IN „SET AMBACHT". De koolopbrengst voorspelt tengevolge van de draai hartigheid weinig goeds. We hebben eens een kijkje genomen in „Het Am- baoht", de uitgestrekte polder, waarin de koolteelt de voornaamste cultuur vormt. Treurig ziet het er daar overal uit: bijna geen akker, of de draaihartigheld treedt er in ernstige mate op. Herhaaldelijk komt men akkers tegen, waar zoo goed als niets overblijft Bejaarde bou wers weten er niet van, dat deze gevreesde ziekte zoo veel waardeloos heeft gemaakt. Waar moet dat heen? vragen de tuinbouv/ers zich af en ze denken daarbij aan de slechte tijden, die achter hen liggen en aan de duistere toekomst. Dg kooloogst zal dezen winter schraal zijn en waar toch eerst moet geteeld worden, eer er wat ver kocht kan worden, voorspelt de aanstaande winter al zeer weinig goeds. We vernamen echter, dat de kool in de polders over 't algemeen vrij goed staat ZUIDSCHARWOUDE. Donderdag gingen de Ouden van Dagen uit Zuid- scharwoude en Broek op Langendijk uit toeren. Na dat jarenlang de' jeugd reeds van een schoolfeest ge niet, zoo wil men ook niet langer den ouderdom een genoeglijken dag onthouden Met dat doel had zich een comité uit beide gemeenten gevormd en op de basis van zuivere neutraliteit ten aanzien van de ouderdomsverzorging langs legistratieven weg zette men een autotocht in elkaar, die dan gisteren is ge houden en die bovenmate goed is geslaagd. Het weer was uitgezocht voor zoo'n langen rit, de gelei ders hadden het er op gezet, het den ouden men- schen eens recht genoeglijk te maken en de chauf feurs, een 34 in getal, waren van het gehalte om er op je gemakje de wereld mee rond te toeren. Met een 33-tal luxe-auto's en 1 autobus ging het Donderdagmorgen uit Zuidscharwoude en Broek, in welke gemeenten alle leeftijden toonden getuige te willen zijn van het vertrek der ouden van dagen. Toen alles netjes geregeld was, de „feestgangers" in de kussens waren weggedoken met een uitdrukking op het gelaat dat h.a.w. zeggen wilde: „nou, wat zeg gen jullie er nou allemaal van?" ging het over Alk maar door den llout, over Ileiloo en naar Velser- beek, de eerste pleisterplaats, waar eens werd „opge stoken" en het park bewonderd, om dan naar IJmui- den te gaan cn verder de omstreken van Haarlem, Bloemendaal, Aerdenhout, enz. te bewonderen. Wat hebben zo hun oogen uitgekeken, die bejaarde man nen en vrouwen, en hoe echt gezellig en intiem von den zc het, toen in café-restaurant „Dreéfzicht" te Haarlem de tafels gedekt stonden, waar men zich met z'n 160-en te goed deed aan „een koude tafel" met een kop heerlijke koffie. „Fijn", vonden ze dat! Om 5 uur ging het terug tot Castricum, om daar den Duinweg te nemen en voor het laatst op te steken in „Duinvermaak" te Bergen. 't Was intusschen kwart voor 9 geworden, toen de lange rij auto's het noordeind van Oudkarspel na derde, waar een muziekcorpsje van Gebr. Delcker- Deutckom gereed stond om langs den Langendijk te trekken, waar honderden en honderden getuige wil den zijn van de joieuse entree der rentetrekkers. Men ging zelfs nog even door tot St. Pancras om op den terugtocht ieder bij huis te laten uitstappen. Den heelen dag door heerschtc op dezen tocht de beste stemming en allen zonder onderscheid waren vol lof over de reis. Zuidscharwoude en Broek heb ben hier samengewerkt op een wijze, die naar meer dere samenwerking doet verlangen en al wil men be weren, dat de mentaliteit der Broekers een andere is dan die van de ingezetenen van Zuidscharwoude, op dezen autotocht is daar niets van gebleken. Allen hadden maar één doel :de oude menschen een fijne dag te bezorgen. F.n dit is uitstekend gelukt. Gaarne willen we hij dezen voldoen aan den tot ons gerichten wensch, langs dezen weg allen dank te zeggen voor hun medewerking, niet het minst den houders van luxe-auto's. De heer Bosman uit Broek mag wel een extra-complimentje hebben voor de meer dan coulante en voorkomende houding, die hij in deze heeft betoond, ook doordien hij nog een auto beschikbaar stelde om van te voren een en ander te regelen. Ook den chauffeurs komt een bijzonder woord van dank toe voor de wijze, waarop zij onze ouden vnn dagen de reis aangenaam hebben ge maakt. Niet minder dan 157 K.M. is door 33 chauf feurs gereden. De 34ste deed er nog enkele K.M. bij en voor die attractie zij den heer P Bruin, hier na mens het Comité een oprecht woord van dank en hulde gebracht. We vernamen, dat hij meer dergelijke records heeft geslagen. BROEK OP LANGENDIJK. Bij do VrijdRg gehouden bloembollenveiling was de aanvoer weer vrij groot. Er was goede vraag naar groo- tere soorten, terwijl de kleinere minder opbrachten dan de vorige velling. NOORDSCHARWOUDE. De lnmaaktijd is weer aangebroken. De conservefa- brieken hebben druk werk. Vele ingezetenen verdienen thans Iets extra's door bet afhalen van boonen. In dezen minder rooskleurigen tijd komt dit wel te pas. Als een bewijs hoe uitstekend de wekelijksoh tocht met autobussen naar de Zuiderzeewerken in den smaak vait, kan dienen, dat j.1. Donderdag 78 passagiers van deze reisgelegenheid gebruik hebben gemaakt. Eiken Don derdag, gedurende nog de geheele maand Augustus door, rijden de bussen van pension v. d. Garde als aanvangs punt af, en steeds wordt het getal deelnemers groo'.er. Als men dan ook bedenkt, dat deze geheele tocht slechts f 2 per persoon kost (voor kinderen f 1) en de boot tocht langs dc Zuiderzeewerken ook zeer miniem, dan is er wel geen goedkooper gelegenheid denkbaar, om op alle gemak deze dingen te gaan zien. De tocht gaat telkens via Callantsoog naar Den Helder en vandaar langs hot Vliegkamp naar Wieringen. Dinsdag a.s. wordt een extra tocht geformeerd naar de droogmaking van de Wierlngermeer, het Diesselgemaal op Wieringen en het groote electrische gemaal te Me- demblik. De pensionhoudersvereeniging heeft met de organisatie natuurlijk allereerst gedacht aan de genoe gens voor de zomergasten, doch j.1. Donderdag waren ook al heel wat Schoorlaars van de partij, waaruit blijkt dat ook voor dezen de gelegenheid openstaat. Men geve zich voor eiken tocht van tevoren op aan pension van de Garde, In verband met de eventueel benoodigde auto bussen. De jaarlijksche kermis staat ook hier weer voor de deur, en wanneer het weer eenigszlns meewerkt, belooft het ditmaal een gezellige drukte te worden. Zondagmiddag zal het Gem. Sportterrein officieel worden geopend, ter gelegenheid waarvan de Voetbal vereen. D.E.S. seriewedstrijden heeft georganiseerd, waaraan door de Ver. Sparta, Schagen, D.O.S.K.O., Oudesluis en N.V.V., Nieuwe Niedorp zal worden deel genomen. Voor liefhebbers van dei voetbalsport wacht een mooiei middag. De Harddravery-vereenlging, welke aanvankelijk de bedoeling had een Ruitersportfeest te houden, heeft daar van af moeten zien en houdt nu Maandagmiddag kin derspelen, houtjes rapen, zakloopen, tonkruien, hard- loopen met hindernissen, enz., een kinderfeest derhalve, waar Intusschen de ouders dier kinderen niet mialer plezier In zullen hebben. Dinsdagmiddags houdt de Rljvereeniging „Bucephalus" ©en demonstratie, waaraan tevens een onderlinge wed strijd is verbonden, terwijl daarna motorwedstrijden met hindernissen om kunstvoorwerpen zullen plaats vinden. Bereids hebben enkele bekende rijders uit den omtrek hunne toezegging tot deelname gedaan, zoodat dit eon interessante) strijd kan worden. Des avonds nogmaals een voetbalwedstrijd tusschen de eerstè elftallen van Sparta uit Schagen en N.V.V. uit Nieuwe Niedorp. Vér- melden wij tenslotte, dat in de zaal van den heer De Graaf de Maskerspelers uit Bergen optreden met het blijspel „de Distel" op Maandagavond, dan meenen wij, dat het programma voor de a.s. kermis een inoole af wisseling biedt, waarvan een leder zal kunnen profitee- ren Naar wij vernemen, is onze plaatsgenoote Mej. A. Smit, gister naar Brussel vertrokken, teneinde deel te nemen aan de aldaar te houden internationale atletiek wedstrijden. Zij zal starten ln het nummer 100 M. hardloopen voor dames. Het aantal goedgekeurde trekhonden in deze gemeente bedraagt thans 24. T ZAND. Tot onderwijzr aan de R.K. school alhier werd be noemd de heer J. J. Vendel te Schermerhorn. BURGERBRUG. Mej. C. J. Van Heel te Noordscharwoude werd aange steld tot onderwijzeres aan de Paroch. school alhier. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 1 tot en met 7 Augustus 1930. Geboren: Jacobus Johannes, zoon van Petrus Jongejan en Anna Johanna Koortens. Elisabeth Maria Theresia, dochter van Allardus Jacobus Kruijer en Anna Filmer. Ondertrouwd: geene. Getrouwd: Klaas Klijn, 28 jaar, timmerman te Mldwoud en Maria van Diepen, 24 jaar. zonder beroep, te Zijpe. Overleden: Cornells Hoveling. 62 jaar, echtgenoot van Fijtje Visser (overleden te Alkmaar). Aan den aannemer J. D Kooij te Westerland is door den heer S. C. Kooij den bouw opgedragen van een burgerwoonhuis, te den Oever. DEN OEVER. Aan boord van een motorvlet van de M.U.Z., lig gende in de z.g. Vlieter en bevaren door den heer E. Omis alhier, heeft een benzinedampontbranding plaats gehad, waardoor O. zware brandwonden aan het gelaat en de handen bekwam Onmiddellijk werd de getroffene met een andere boot naar den Oever ge- bracht waar hij onder dokters behandeling werd ge steld, om daarna naar zijn woning te worden ver voerd. Zoo wij heden vernamen, gaat het thans met den getroffene goed, hoewel het geruimen tijd zal duren eer hij genezen zal zijn. Consulaat voor België. Het Is wellicht voor lezers van ons blad van belang te weten dat bij Koninklijk Besluit als consul van Bel gië te IJmuiden is toegelaten de heer P. C. van Huizen. Tevens vallen onder dit consulaat de kantons Alkmaar, Enkhuizen en Helder, alsook het eiland Wieringen e.a. De Zuiderzeewerken. Sedert eenige dagen is men bezig met het maken van het gedeelte afsluitdijk ln het z.g. „Gaatje" gelegen tus schen den slulsput en het reeds bestaande gedeelte af sluitdijk. Een kraan heeft reeds een stukje van dit nieuwe dijkgedeelte boven water gebracht en onvoorziene om standigheden daargelaten, zal binnen afzienbaren tijd de groote afsluitdijk met Wieringen verbonden zijn. Zooals wij reeds eerder meldden, ligt het In de be doeling om 1 October a.s. de schutsluis in werking te stellen. Daartoe is men thans bezig om met een pers zuiger welke ln de haven gelegen Is, het noodige zand in de slulsput te persen. Hoog bezoek aan de Zuiderzeewerken. Vrijdagmiddag bracht Z.K.H. Prins Takamatsoe, die momenteel in ons land vertoeft, een bezoek aan de Zui derzeewerken. Per auto arriveerde het hooge gezelschap vanuit den Helder, waarna een rondvaart met de directieboot „Vlieter" werd gemaakt. Eveneens werden de sluiswerken in oogenschouw ge nomen, daarbij rondgeleid door de ingenieurs Ringeling en Jansen. Om ongeveer half 5 vertrok Z.K.H. wederom met zijn gevolg per auto. De Jongelingsvereeniging vergadert Dinsdagavond 8 uur in „Land in Zicht". Bijbelinleiding door R. C. Frank. Vrij onderwerp door Van Nol, over Het Gilde- wezen. Terwijl we deze week zoo door den polder op Wie ringen reden, hebben we reeds geconstaeerd, dat de aard appelziekte in vrij hevige mate heersoht, Als men een veld met aardappels passeert, komt een onaangename lucht u tegen, en dat is het beginstadium van de zoo gevreesde aardappelziekte. Zwarte vlekken komen ln het blad, wat zich zeer snel uitbreidt over het geheele land; in een minimum van tijd is het geheele stuk zwart. Het Is mede het gevolg van het broeiige weer en het overtollige water. Een jongeman by de M.U.Z. werkzaam, n.1. in het rijshout, was j.1. Vrijdagmorgen om half tien bezig met staaldraden te verwerken, waarbij hij het ongeluk kreeg, dat een draad op een gegeven moment in een zijner oogen raakte. Hij moest zich onmiddellijk onder ge neeskundige behandeling stellen. Hij werd in het ver- bandlokaal van de M.U.Z. verbonden. Het oog bleek ernstig beschadigd te zijn en de mogelijkheid is niet buitengesloten, dat hy het zal moeten missen. De man is uit Brabant afkomstig. Uit verschillende bladen hadden we alreeds vernomen, dat er jl. Vrijdag hoog bezoek op Den Oever zou komen. Reeds vroeg wapperden de vlaggen van ettelijke kranen, schepen, gebouwen, enz., zoo dat het aan alles te zien was, dat er iets bijzonders zou geschieden. Het was ongeveer 4 uur in den na middag dat de hooge bezoekers per boot arriveerden, aan den aanlegsteiger van de Ballast Maatschappij, In de omgeving hadden velen zich verzameld. Het gezelschap, bestaande uit den Japanschen prins, be nevens eenige Japansche officieren, begaven zich naar het werk. Het bezoek heeft ongeveer een kwar tier geduurd. De prins werd door twee ingenieurs rondgeleid. Na afloop vertrokken de bezoekers per auto vanaf Den Oever. Tenslotte deelen we nog in verband hieromtrent mede, dat de prinses niet bij het bezoek aanwezig was. De paalworm. De aanlegsteiger van de Amsterdamsche Ballast Maatschappij, die voor verschillende doeleinden wordt gebruikt, o.m. voor het lossen van klei, zand en cemont, hetwelk dan verder per trein naar het werk wordt vervoerd, is na verloop van tijd aan een langzame verzakking onderhevig, zoodat er met de zen voortgang een gevaar voor algeheele ondermij ning bestaat. Als de oorzaak van het euvel moet aangemerkt worden de z.g. paalworm. Deze paalworm bestaat uit een vuilwitte gelei achtige massa, en is in volwassen toestand ongeveer 1 c.M. dik en 10 c.M. lang. liet diertje, uit eieren ge boren, verkeert oorspronkelijk vrij in het water, waar het zich langzamerhand inwerkt en gelijkt na 14 dagen uitwendig geheel op het volwassen exem plaar. Aan het uiteinde van het lichaam heeft de worm twee harde gedeelten, waartilsschen twee buis jes (de sipho's) doorloopen, in welke buisje het lichaam eindigt. Ter weerszijden van den kop heeft hij twee schelpjes, het eigenlijke boorwerktuig. Wan neer de paalworm zich eenmaal in het hout heeft gewerkt, boort hij zich hoe langer hoe verder daar in voort, Do verschillende gaten, welke hij erin boort, verzwakken het hout geleidelijk en het ziet er ten slotte geheel doorboord zijnde, als een spons uit en breekt. Daar nu de paalwormen in enorm groot aantal ge lijktijdig kunnen optreden, kunnen zij zeer groote verwoestingen aanrichten. ANNA PAULOWNA, Aparte salons voor Dames en Heeren. Jt Knippen, Wasschen Jt Onduleeren, Watergolven. Haarverven volgens de nieuwste methodes. JULIAN ADORP. Oprichting van de vereeniging „Julianadorp Vooruit." Vrijdagavond hield het comité tot oprichting van bo vengenoemde vereeniging ,een vergadering in het café „Prins Hendrik" van den heer H. J. Beuneman. Aan de uitnoodiging hadden 31 personen gehoor ge geven. De Voorzitter van het comité, de heer J. de Vries, heette de aanwezigen welkom en was er zeer over vol daan, dat zoovelen ter vergadering aanwezig waren. In korte woorden zou spr. het doel van deze bijeenkomst uiteenzetten, doch wensente eerst over te gaan tot het benoemen van een waarnemend secretaris, om van het verhandelde van hedenavond aanteekening te maken, als definitief tot oprichting van een vereeniging wordt besloten. Als zoodanig werd de heer L. Tigohelaar benoemd. Daarna wordt medegedeeld dat het dorp wel langzaam maar toch vooruit gaat, wellicht nu in sneller tempo, en dam komen er ook allerlei verbeteringen aan de orde die gebracht moeten worden onder de aandacht van de autoriteiten. En daar een paar man dat wel eens moeilijk valt, daarom is het oud-Hollandsche spreekwoord nog altijd van toepassing: „Eendracht maakt macht". Het doel is „Julianadorp Vooruit" te stichten, dat geeft meer effect, en dat is datgene, wat we hedenavond trachten te bereiken, in het belang van het dorp en zijn bewoners, en ik hoop zegt spr., dat het plan zal slagen. Mochten er nu verschillen van meening hierover naar voren komen, dan wordt vertrouwd, dat dit geen aanlei ding zal zijn tot een minder prettige gedachtenwisse- ling. Aleeen om het dorp vooruit te brengen is het doel, en dat wij dus vanavond daarvoor iets mogen doen, is de wensch van spr., die daarop de vergadering voor geopend verklaart. Vervolgens vraagt de Voorzitter of er iemand is die wat heeft te vragen, maar uit het algemeen stilzwijgen wordt geconcludeerd dat niemand ertegen is, en in hoofd zaak met een en ander sympathiseert. De heer J. Blaauboer, meent dat de vereeniging „Koe- grasser Belang" dat werk wel kan doen, alhoewel hij niet tegen het oprichten van een nieuwe vereeniging is, maar hij vreest, dat er dan twee op denzelfden weg zul len gaan, en dat is niet gewenscht. De heer J. de Vries zet hierop nog nader de belangen van beide vereenigingen uiteen en meent dat de belan gen van het dorp best aan de nieuwe vereeniging kun nen worden overgelaten. Willen beiden samenwerken, daar heeft men ook geen last van. De heer J. Blaauboer zegt: Het is nu voor enkelen bezwaarlijk om lid van beide vereenigingen te zijn. Daarna wordt zonder verdere discussies tot de op richting besloten en gevraagd of allen lid van de ver een. wenschen te worden. In het ontwerp H.H. Reglement Is bepaald dat de con tributie f 1 per persoon en per jaar zal zijn. De heer M. Noot meent dat men er dan maar een ver een. op na moet houden, waarop geantwoord wordt dat men daar hier op 't oogenblik niets mee heeft te maken. De heer Th. Noot Mz. vindt het oprichten van een nieuwe vereen, noodzakelijk. Staande de vergadering treden 28 leden toe. De Voorzitter dankt voor het vertrouwen. Het con cept H.H. Reglement wordt voorgelezen. De heer Th. Noot Mz. zou den naam „Julianadorp's Belang" beter vinden. Dit wordt echter niet ondersteund Volgt artikelsgewijze behandeling, waarbij een paar kleine wijzigingen worden aangebracht en vervolgens met algemeene stemmen wordt vastgesteld. Het voorlooplg werk is nu teneinde zegt de Voorzitter. Spoedig zult u worden opgeroepen om eenige punten, die reeds de aandacht hebben, te komen bespreken. Volgt thans de bestuursverkiezing, welke in 3 stem mingen afloopt. Met respectievelijk 25, 23, 17, 18 en 21 stemmen worden gekozen de heeren J. de Vries, L. Tig- chelaar, T. Speur, J. Blaauboer en G. Hoornsman, die allen hunne benoeming aannemen. De functies zullen nader worden verdeeld. Niemand heeft meer wat op te merken, de Voorzitter zegt dank voor de prettige wijze waarop de discussies zijn gevoerd en hoopt dat de jonge vereeniging veel zal mogen doen om haar naam „Julianadorp Vooruit" waardig te zijn en sluit de vergadering. Strafzitting van Vrijdag 8 Augustus. Kantonrechter Mr. D. Bastert. HET VOORDEEL VAN DE KIPPENMELKERIJ WORDT OP DIE WIJZE TOT NUL GEBRACHT. Mevrouw de wed. Stöve, een bejaarde bewoonster van de Nieuwpoortslaan te Alkmaar, mag zich ver heugen in het bezit van een flinken moestuin, die voor de helft van de opbrengst wordt bewerkt door haar buurman den rentenier Dirk Slooves. Minder aangenaam smaakte het echter de oude luidjes, dat een andere buurtgenoot, met name Hendrik B., zonder eenig gemoedsbezwaar toeliet, dat zijn kippen een dagelijksch bezoek brachten a. d. boven omschreven tuin, ter aanvulling van hun gewoon voedselrant soen en aldaar door hun gekrabbel en geschraap veel schade toebrachten aan de jonge groenten en gewas sen. Al meermalen was buurman gewaarschuwd zijn vrijpostige pluimvee tot de orde te roepen, doch zon der merkbaar resultaat, zoodat ten einde raad me vrouw Stöve besloot bij de bevoegde autoriteiten aan gifte te doen van deze chronische burenplaag. Zulks met gevolg dat heden gezegde heer B. ter verantwoording was geroepen. De comparant scheen echter niet veel persoonlijke belangstelling voor het geval te koesteren, aangezien hij niet was versche nen. Mogelijk is het echter dat zijn interesse wordt gewekt door de omstandigheid, dat hij, mede op grond van zijn betoonde nalatigheid na herhaalde waarschuwingen, door den Kantonrechter werd ver oordeeld tot f20 boete subs. 20 dagen hechtenis. DE NATUUR WAS OVERSCHOON, MAAR DE BE HANDELING WERD NIET GEPREZEN. De 35-jarige heer J. v. d. K., leeraar te Rotterdam, had trots den verren afstand, de moeite genomen als verdachte voor den kantonrechter Mr. Bastert te verschijnen naar aanleiding van de hem ten laste gelegde overtreding, dat hij op 18 Juli jl. met zijn motor, waarop een collega als duopassagier, te Ber gen in de Eeuwige Laan, na bij den „Fransman" het rijwielpad had bereden, Van deze overtreding was aangifte gedaan door een aldaar gestationeerden.. ijscoman, den heer G. de Zwart. De heer v. d. K., die zich het onbeduidend feit bij zonder sterk aan scheen te trekken, verklaarde dat hij op gezegden datum uit de richting Beverwijk was aangekomen, met het doel pension te Bergen aan Zee te zoeken. Hij was geheel onbekend ter plaatse en ontkende ten stelligste, dat hij opzettelijk van het rijwielpad gebruik had gemaakt. Hij was te ver doorgereden en toen teruggekeerd, waarbij hij eenige oogenblikken op bedoeld pad, dat aldaar niet als zoo danig was aangeduid, had gereden. De Kantonrechter trachtte daarop dén heer v. "3. I\. echter zonder noemenswaardig succes, duidelijk te maken, dat bij een overtreding het opzet geen on misbaar element is voor de strafbaarheid en de amb tenaar van meening zijnde, dat een geroutineerd mo torrijder, ook al is hij ter plaatse niet bekend, had moeten opmerken, dat het bedoelde pad, achter de boomen aangelegd, een rijwielpad was, requireerde f8 boete of 8 dagen. De verdachte, absoluut nog niet overtuigd, roemde grootelijks de heerlijke natuur en het schilderachtige landschap, van Bergen, maar voegde er op droevigen toon bij, de betoonde gastvrij heid allerminst te kunnen roemen. Waarop de Kan- tnorechter den verdachte, wien waarlijk de tranen van medelijden met zichzelf, in de oogen stonden, on der aanneming van verzachtende omstandigheden veroordeelde tot f2 boete of 2 dagen. MYSTERIEUSE AANRIJDINGEN TE SCHOORL. De in 't begin van Juli uitgevoerde wegverbeterin- gen te Schoorl schenen niet te hebben bijgedragen om de veiligheid van het verkeer aldaar bij die ge legenheid te vergrooten, althans verscheen ter zake overtreding art. 22 Motor- en Rijwiehvet, de heer Jan Sm., chauffeur te St. Maartensbrug, welke heer, als bestuurder op 1 Juli van een oudbakken Ford-vracht auto, gebezigd voor het vervoer van zand, zou heb-> ben aangereden den werkman Jan Beeldman en bo vendien nog mevrouw Morel, de echtgenoot© van den candidaat-notaris. Tot intense verbazing van ambte naar en kantonrechter verklaarde de aangereden© echter, dat hij door dezen verdachte in 't geheel niet was aangereden, wel echter door een anderen zand- rijder, den chauffeur Kerkmeer van Schoorl. Ver baasd vroeg de kantonrechter: Heb jij zooveel aan trekkingskracht of behoor je tot die. menschen, die nooit op zij gaan, want zulke lui ken ik ook. Een tweede getuige, de arbeider Teunis de Jong, was de meening toegedaan, dat Beeldman wel dege lijk was aangereden door verdachte, doch nader ge- interpelleerd bleek zijn wetenschap alléén gegrond op de omstandigheid dat het motorrijtuig ook een oud Fordje was. Verdachte zelf, die blijkbaar veel plezier had in de bestaande verwarring, ontkende pertinent Beeld man tot slachtoffer van zijn doorzettingsvermogen te hebben gemaakt. Wel gaf hij toe misschien genoem de mevrouw Morel te tiebben geraakt, toen zij op den Damweg wandelde en ondanks herhaalde signalen, zich niet terzijde van den weg begaf. Verdachte had toen in de stellige meening verkeerd dat de dame zou uitwijken en toen zij zulks naliet, was het ver dachte niet mogelijk geweest door de slechte gesteld heid van den wegberm, meer naar rechts uit te ha len. De ambtenaar voegde hem toe, dat hij alsdan verplicht was geweest te stoppen, waarop verdacht© zijnerzijds repliceerde, dat het moeilijk was een ouden Fordwagen, beladen met een zware zand- vracht, zoo spoedig tot stilstand te brengen. Waar men evenwel zoo weinig houvast had aan de getuigenverklaringen en mevrouw Morel niet was ge dagvaard, wat de Kantonrechter betreurde, bleek het niet mogelijk het benoodigde bewijs te contrueeren, zoodat de ambtenaar verplicht was vrijspraak Ie requireeren. De Kantonrechter sprak overeenkomstig dit requisitoir den heer Sm. dan ook vrij, doch ver zwakte de waarde van dit .meevallertje" niet onbe langrijk door verdachte geen vaarwel, maar een tot wereziens toe te roepen. Het is ook niet uitgesloten dat de meermalen ter sprake gebrachte heer Kerk meer nog iets naders omtrent deze mysterieuse straf zaak zal vernemen. DE BAKKER DACHT ER WAT AL TE GEMAK KELIJK OVER. Een te Heiloo wonend en werkzaam 19-iarige bak kersgezel, de heer Willebrordus Adrianus J.. die zicht bij het rondbrengen van het versche brood bij de clien tèle bedient van een bakwagen en aangespannen bit, had op 27 Juni onder het bedienen van zijn klanten, ket en voertuig onbeheerd en onbevestigd aan den kant van den weg achtergelaten, welke gevaarwekkende handeling door een bevoegd ambtenaar was geconsta teerd en geprocesverbaliseerd, zoodat de heer Willebror dus beden terecht stond. Bij deze gelegenhem bleek —t dat door de Maatschappij van Ned. Spoorwegen tegen het jonge menseh proces-verbaal was opgemaakt, omdat hij bij 'n andere gelegenheid zich met zijn voertuig had bevonden bij een onbewaakten overweg op den spoor baan op 't moment, dat een trein naderde. Slechts door geweldig remmen en het geven van tegenstoom was toen een noodlottig ongeval voorkomen. De jeugdige bakker, overigens een vriendelijk en openhartig jong- mensch gaf dit alles zonder eenige restrictie en onom- wond entoe. Hij werd gestraft met een flinke boete, f 10 of 10 dagen, in de verwachting dat hij in 't vervolg wat meer aandacht zal schenken aan de veiligheid van het verkeer. DE KWESTIE NOG NIET VOLDOENDE OPGEHELDERD. Den heer C. M. v. L., aannemer te Alkmaar, was in zijn werkgeversschoenen geschoven, dat hij op Vrijdag 4 Juli een tweetal arbeiders, de heeren Schreuver en Boere zou hebben doen arbeiden na 4.30, welk uur niet overeenkwam met de arbeidslijst. De heer Van L. ont kende dit volstrekt niet, doch beweerde als werkgever niets me deze werklieden te maken te hebben. Zij waren niet In zijn dienst en kwamen niet voor op arbeidslijst doch hadden aangenomen de dakafdekking van een per ceel tegen f 15 per 100 stuks. Daar geen getuigen waren gedagvaard, liep de zaak door deze toelichting direct vast en werd alsnu voor onbepaalden tijd aangehouden. MODERN VERVOER IN DE EEUW VAN EFFICIENCY. De heeren N. W. W. Th., 'n 18-jarig kantoorbedien- de te Alkmaar en zijn vriend G. K., hadden samen op 28 Juli met behulp van twee rijwielen, door hen respec tievelijk bereden, vervoerd een pullenren en waren als- toen door eeh waakzamen dienaar Hermandads op den Nleuwl. Sdngel aangehouden en op den bon gezet wegens overtreding art. 22 M. en R.-wet, het in gevaar brengen van de veiligheid van het verkeer. De heer T. al3 eenlg representant van de firma aanwezig, erkende het ten laste gelegde. Hij had als voorrijder, de voorzijde vastgehouden, achter hem reed zijn vriend, die de ach terzijde van de kuikensren vasthield. De verdachte vas niet zoo stevig overtuigd van het gevaar dat zij zouden hebben kunnen veroorzaken, als de ambtenaar, die de zaak meer pessimistisch inzag en de mogelijkheid van ernstige ongevallen fata morganiseerde. Gevorderd werd f 4 boete of 4 dagen, doch de kantonrechter bleek het niet eens te zijn met de opvatting van het openb. mi nisterie, voornamelijk niet, omdat de jongelieden achter elkander hadden gereden. De kantonrechter was de meening toegedaan, dat in casu van artikel 22 der mo tor- en rijwielwet een te vérstrekkende beteekenis was gehecht. Hij verklaarde dus het tenlaste gelegde wel be wezen, doch niet strafbaar en ontsloeg verdachten al dus van alle rechtsvervolging.

Schager Courant | 1930 | | pagina 6