I RADIO I Telepathie per Radio. Uit onze omgeving. BARSINGERHORN De mensch als ontvanger. LANGENDIJK HEERHUGOWAARD WARMENHUIZEN Z IJ P E SPORT. De jaarlijksche kermis behoort weer tot het verleden en het is er ook dit jaar weer gezellig toegegaan. Zondagmiddag werden seriewedstrijden gehouden door de plaatselijke voetbalvereen. D.E.S. Te half twee stelden twee elftallen van Dosko, Oudesluis en van N.V.V., N. Niedorp, zich op, welke strijd een 32-overwining bracht voor N.V.V. D.E.S. wist hierna met 10 na ver lenging van Sparta 2 tè winnen. De beide verliezers bonden hierop den strijd aan, en wederom na verlenging, behaalde Sparta 2 de overwinning met 21 en daarmede den derden prijs. De finale tusschen N.V.V.-comb. en D.E.S. was een aardigen wedstrijd, zeker de beste van den middag. Tot 5 min. voor het einde was de stand 11, doch hierop maakte N.V.V. kort na elkaar 2 doel punten verwierf alzoo den eersten prijs. De wedstrijden kenmerkten zich door een zeer sportieven geest en wa ren een goede propaganda voor de mooie voetbalsport. Schriftanalyse door den Omroep. door DECENT FRED MARION. De meeningen ten opzichte van parapsychologische en metaphysische problemen zijn nog steeds zeer verdeeld en een vaststaand oordeel is nog niet gevormd geworden. De waarnemingen van de betrokken geleerden, active felepathen en helderziend loopen nog altijd ver uiteen. Vooral den leek zal het moeilijk vallen zich een con creet, onpartijdig beeld van deze vraagstukken te vor men. Dergelijke problemen op te helderen zal het werk moeten zijn van allen, die zich bezighouden met waar nemingen op wetenschappelijke, of experimenteele basis. Het is daarom zonder twijfel zeer belangwekkend de resultaten te lezen van de proefnemingen, welke F r e d Marion, die in Holland zulk een goeden naam heeft, op het gebied van Psychografologie en Telepathie, nam; de radiouitzending van zijn lezingen was zonder twijfel een middel, dat beter dan welk ander ook, geschikt was zijn gedachten en waarnemingen op dit gebied te publi- ceeren. Fred Marion heeft er slag van de dingen voor de groote massa begrijpelijk te maken. „Hoe groot de belangstelling van het publiek voor de vraagstukken der occulte wetenschappen is." zegt Fred Marion, „wordt wel het duidelijkst in het licht gesteld door het feit, dat ik kort na het bekend worden van de Düsseldorfer moordaffaire meer dan 500 brieven toe gestuurd kreeg, waarin men mij In zekeren zin uitdaagde anijn roep als Helderziende te handhaven Zonder eenigen twijfel is het uiterst moeilijk en daarbij tevens zeer ver antwoordelijk in zulkq crimineele zaken daadwerkelijk in te grijpen. De gedachten van den Helderziende zijn, dat moet ik eerlijk erkennen, toch nog steeds in zekeren zin „vermoedens". Ik schaam mij niet te erkennen, dat ik gedurende mijn loopbaan ook meer dan eens een niet getrokken heb. Men is niet steeds in staat op die in vloeden te reageeren .wier samenwerking beslist nood zakelijk is, om .tenslotte een gunstig resultaat te berei ken. Wil men zich een duidelijk oordeel vormen over ver schillende in een zaal gedemonstreerde Helderziendheids experimenten, dan moet men daarbij tevens rekening houden met de mogelijkheden der gedachten-overbren ging. Deze versmelt met de ware „helderziendheid" dik wijls zoo sterk, dat het uiterst moeilijk, zoo niet onmo gelijk wordt om grenzen te trekken. Om nu telepathi sche berichten uit te schakelen, heb ik bij mijn experi menten de meest verschillende middelen aangewend en daarbij steeds goede resultaten verkregen. Als de leeken zich zoo afwijzend en sceptisch tegenover deze experi menten gedragen, dan moet ik daarvoor eigenlijk de zoo genaamde exacte wetenschap ter verantwoording loe pen, daar er op dit gebied ontzaglijk veel, laat ik het maar noemen „kwakzalverij" plaats vindt. Deze onder mijnt natuurlijk de waarheid en de ernst der zakelijke experimenten en stempelt deze tot „toevallige omstan digheden". Ik heb vroeger in de Geneeskunde gestu deerd en ben daarbij tot de overtuiging gekomen, dat de tegenwoordige Geneeskunde niet zou kunnen bestaan zonder de Hypnotherapie. Een zekere suggestieve dwang gaat uit den aard van de zaak in ieder geval van eiken arts uit. Zulk een dwang, kan, mits versterkt, de heilzaamste gevolgen hebben. Om het Groote Publiek in te lichten, hen de moeilijk heid te verschaffen, nauwkeurige waarnemingen van ernstige onderzoekers te vernemen, zou ik radio-telefo nische proeven met telepathie willen nemen." „In Engeland werden eenigen tyd geleden „radiotele- pathische" experimenten in het radio-programma aan gekondigd. Ik geloof echter niet, dat men daarmee toen den goeden weg had ingeslagen, om de wereld met deze vraagstukken bekend te maken. Men moet daarbij niet iedereen laten medewerken. Volgens mij is de juiste me thode om zulke experimenten belangwekkend en voor het publiek interessant te maken, verschillende media mieke personen uit .te zoeken en hiermede de experimen ten rustig door te voeren. De resultaten en het verloop van de proefnemingen kunnen dan worden omgeroe pen. Ik heb mij van deze proeven ongeveer de volgen de voorstelling gemaakt: op een tafel in het opname studio liggen acht of meer voorwerpen in een bepaalde volgorde. Op een tafel in de ontvangerruimte liggen op een tafel dezelfde voorwerpen in dezelfde volgorde. De telepaat raakt nu achtereenvolgens verschillende voor werpen in een bepaalde volgorde aan en concentreert zijn gedachten op elk voorwerp. De aangewezen waar nemers in zendstudlo zoowel als in opnameruimte con troleeren de resultaten. Ook het schrijven van woorden, waaraan de telepaat sterk denkt, door het medium, kan een goede proef zyn. Eenige voordeelige bijkomstighe den van deze methode zijn, dat in de eerste plaats vele duistere plaatsen in" de werking van de radio op deze wijze wellicht opheldering zouden krijgen, terwijl in de tweede plaats uitgemaakt zou kunnen worden of de radioverbinding de telepatie bevordert, of niet." „Een andere aardige proef zou de volgende zijn: Ik zou b.v. naar aanleiding van een rondvraag van de Omroep- maatschappij onder hare abonné's een aantal proeven van handschriften toegezonden kunnen krijgeji, die al len van een bepaald woord, ter herkenning zijn voor zien. Hieruit kies ik een twaalftal welke ik aan een psychographologische analyse onderwerp. Het resultaat van deze analyse kan ik dan door de radio bespreken. Het interessante van alle luisteraars zal op deze wijze zijn gewekt en voor dengene, welke den voordracht houdt, is de mogelijkheid geopend, door beschrijving van het schrift, dat b.v. per photoradio of later misschien per televisie kan worden uitgezonden, de luisteraars practisch over psychographologie in te lichten. Ik ben ervan overtuigd, dat deze soort lezingen bij de luister aars in de beste aarde zouden vallen en deze proeven er bovendien buitengewoon veel zouden toe bijdragen, Alleen 4 wedstrijden op één middag, dat is te veel van het goede. Twee is ruim voldoende, het zal ongetwijfeld het publiek meer bevredigen. Maandagmiddag, de dag der kinderspelen, dreigde, tengevolge van den steeds neersijpelenden regen, ver stoord te worden. Van het houden der spelen op het sportterrein kon dan ook geen sprake zijn. Het Bestuur der Harddr. Ver. besloot toen de zaal van den heer De Graaf daarvoor te gebruiken en het is gebleken, dat dit een uitstekende oplossing was. De ouders der kinderen en In niet mindere mate de kinderen zelf, hebben zich best geamuseerd. De uitslag van de wedstrijden luidt: Meisjes van 6 en 7 jaar, bal op een blaadje, 5 deeln., Ie prijs G. Baan, 2e prijs R. Vos. Meisjes 8 en 9 jaar, vlaggetjes in stoven steken, 8 deeln., Ie prijs M. Jonge- jans, 2e prijs T. Winters, 3e prijs G. Bakker. Meisjes 10 en 11 jaar, kleeren ophangen, 9 deeln., Ie prijs M. Vader, 2e prijs K. Koster, 3e prijs G. Wit. Meisjes 12 en 13 jaar, stoelendans, 6 deeln., Ie prijs A. Bakker, 2e prijs L. v. d. Oord, 3e prijs G. Nobel. Jongens 6 en 7 jaar, houtjes- rapen, 6 deeln., Ie prijs O. Pik, 2e prijs A. Goedhart. Jongens 8 en 9 jaar, zakloopen, 14 deeln., Ie prijs H. Anjema, 2e prijs G. Zwaan, 3e prijs I. v. d. Velde, 4e prijs P. Kooij. Jongens 10 en 11 jaar, zakloopen en broek dat de occulte wetenschappen een meer populair tintje kregen, dan tot nu toe het geval was. Eerst later, wan neer het eenmaal zoover was, zou men dan kunnen be ginnen met proeven te nemen, waarbij alle luisteraars direct betrokken waren." Deze voorstellen van MARION zijn zonder twijfel het bespreken waard en wij gelooven niet, dat er bezwaren zouden bestaan tegen een verwerkelijking van zijn ideeën. Tenslotte zal de een of andere Omroepmaatschap- pij eens het besluit kunnen nemen, op zijn voorstellen in te gaan en daarmede zou dan een nieuwe schrede zijn gedaan naar de ontsluiering van tot nog toe voor ons onbekende stroomingen. (Nadruk verboden). Bijzonderheden van de Berlijnsche Radio-Tentoonstelling. Een draagbaar toestel. De Seleniumge- lykrichter. Ontvanger met schermrooster- trappen. Kortegolf-ontvangers voor het huisgebruik. Hoewel de propaganda voor de Berlijnsche Tentoon stelling haar zwaartepunt naar de afdeeling „gramo- foons" schijnt te willen verplaatsen, is de radio toch in werkelijkheid nog altijd de hoofdschotel. Men vindt op deze tentoonstelling wel mooie versterkers, doch de ra- dio-afdeeling alleen herbergt de nieuwigheden, die dit jaar overvloedig zijn vertegenwoordigd. De radio schenkt de gramofoonplaten het leven en niet omgekeerd. Eén dezer nieuwelingen is de draagbare bat ter ij-o n t v a n g.e r. Het is een zeer selectieve ent vanger, die speciaal gebouwd is voor het gebruik op reis, in treinen en auto's. Het zijn evenwel toch geen „koffer-ontvangers" te noemen. Het zijn glanzend ge polijste, mooie kastjes, vrij zwaar, maar toch draagbaar Zij wegen ongeveer 20 K.G. Zij hebben 4 schermrooster- en één gewone lamp, een ingebouwden luidspreker en ingebouwde batterijen, die vervangen kunnen worden door een netaansluiting. Een ingebouwde raamantenne brengt ongeveer een half dozijn stations in den luidspre ker. Zij maken een eind aan den toestand, waarbij iemand tehuis een groot toestel en op reis een koffer- ontvanger noodlg had. Beide soorten zijn in hen vereen zelvigd. Verder zien wij op de tentoonstelling kortegolf- ontvangers voor het huisgebruik. Iedere leek kan zulke toestellen bedienen. Het golfbe- reik van dit Telefunken-product bedraagt 19.3 tot en met 100 meter. De spoelen zijn verwisselbaar en iedere golflengte kan door een bepaalde schakelaar in 12 ne venlengten verdeeld worden. Voor den knutselaar wor den er bouwdoozen getoond, welke een groote selecti viteit moeten bezitten. Drie schermroosterlampen als hoogfrequentietrap worden achter elkaar geschakeld.Een andere firma heeft in haar stand een afdeeling speciaal voor knutselaars opgenomen. Net-ontvangers en net- versterkers zijn daar in schema met aanwijzingen ver krijgbaar. Ook versterkers, die 6 en 12 schermrooster lampen als eindtrap hebben, en een bijzonder mooie en sterke toon geven, zijn daar in schema, met de onder- deelen, verkrijgbaar. De geheele tentoonstelling staat tooh in het teeken van de net-aansluiting. Niet alleen de nieuwe „platte lampen" zijn verschenen, maar ook zijn er dit jaar talrijke wissel stroom- en gelijkstroomontvangers tentoongesteld. Deze apparaten zijn alle van inrlohtingen voorzien, die even tueel optredende hoogfrequente storingen onschadelijk maken. Van de lampen noemen wij de „platte lampen", gelijkrichterlampen, grootere penthoden idrierooster- eindlampen), glimlampen voor televisie-doeleinden en fotocellen. Bij de netaansluitingen, niet alleen bij de ontvangers, maar overal waar gelijkstroom in wisselstroom moet worden omgezet, is het middelpunt van de belangstel ling de Seleniumgelijkrichter, welke door een groote Zuid-Duitsche firma worden gelanceerd. Het is een dro- ge-platen-gelijkrichter, welke betere resultaten geeft dan de kopergelijkrichter. Men past deze gelijkrlchter toe bij net-verwarmingstoestellen, dynamische luidsprekers, op- laad-gelijkrichter, en net-anodetoestellen. Deze nieuwe drogeplaten-gelijkrlchter is eigenlijk de gelijkrlchter, waarop men steeds gewacht heeft! Televisie op de Berlijnsche Radio- Tentoonstelling. Op de groote Duitsche Radiotentoonstelling, welke 22 Augustus a.s. haar poorten ontsluit, zal de televisle- afdeeling van de Duitsche Rijkspost de grootste attrac tie vormen. Na de vele sensatloneele berichten uit het buitenland zou men meenen, dat televisie nu zoo onge veer rijp zou zijn, om haar intrede in de wereld te doen. Daarom zal men verbaasd staan als men bemerkt, dat de beelden slechts weinig beter zijn dan verleden jaar; nïaar de televisie-techniek zélf is een geweldige schrede voorwaarts gekomen. Glimlamp en fotocel zyn verbeterd. De Synchronisee ring is zoover gevorderd, dat de beelden nog slechts heel weinig schitteren. Hierin is Duitschland de Engel- sche televisie-techniek vooruit. Op de Berlijnsche ten toonstelling zijn drie verschillende toestellen te zien. Eén dezer toestellen zal tegelijkertijd beeld en klank weergeven, waarbij men gedeelten van sprekende films benut. De tweede inrichting is eveneens een televisie- bioscoop, doch hier wordt de spraak weggelaten. Het derde toestel dient voor het ontvangen van levende beelden. Gedeeltelijk zullen de uitzendingen draadloos plaats vinden op een betrekkelijk korte golf, welke door een in de kelders van de „Funkhalle" opgestelden zen der wordt uitgestraald. Verder zal er op de Berlijnsche tentoonstelling nog een model van den zender Heilsberg, alsmede van die te Mühlacker, tc zien zijn. Een geheel aparte afdeeling zal worden Ingericht voor de anti-storingsmiddelen. aantrekken, 14 deeln., Ie prijs M. Baan, 2e prijs B. Buis, 3e prijs C. Koster, 4e prijs K. Mandemaker. Jongens 12 en 13 jaar, touwtrekken 6 deeln., Ie prijs Jb. Schenk, 2e prijs A. Vader, 3e prijs KI. Reijne. Na alfoop werd aan alle kinderen een glas ranja en een paar stukjes chocolade aangeboden, zoodat toch ook niet-prijswinners met opgewekte gezichten huiswaarts keerden. 's Avonds trad het tooneelgezelschap „De Maskerspe lers" uit Bergen op met het blijspel „de Distel". De ver- eeniging heeft ook nu weer haar goeden naam hoog gehouden. De opvoering was uitstekend verzorgd en verschafte de talrijke aanwezigen een genotvollen avond. Het hartelijk aplaus aan het slot van het derde bedrijf .was daarvan wel het beste bewijs. Dinsdagmidag hield de Rijvereenlglng „Bucephalus" een demonstratie. Het weer was nu naar omstandighe den heel goed, waardoor een flink publiek de verrich tingen van de Vereeniging gadesloeg, en door herhaald applaus blijken gaf van zijn instemming met het gebode- ne. Tot slot der demonstratie werd een tally ho uitge voerd, waaraan alle leden deelnamen. De uitslag van dezen wedstrijd luidt: le prijs Jb. Reijne, 2e prijs Gu. Kuiper, 3e prijs K. Smit, 4e prijs Jb. Kistemaker Kz. Direct daarop werd een aanvang gemaakt met de motorwedstrijden met hindernissen, waarvoor zich 17 per sonen opgaven, waaronder uit Haarlem, Alkmaar, Heer- hugowaard, enz. Na verschillende mooie ritten, waarbij de rijders vele malen blijken gaven van hunne behendig heid op den motor, werd de 1ste prijs gewonnen door Jn. Moeijes, Heerhugowaard, 2e prijs A. Moeijes, Heerhugo- waard, 3e prijs W. van der Oord, Barsingerhorn. Des avonds te 7 uur vond nog een voetbalwedstrijd plaats tusschen de eerste etlftallen van Sparta, Schagen en N.V.V., Nieuwe Niedorp. Dit was een uiterst spannen- den wedstrijd. Het was te zien, dat dit twee oude tegen standers waren, die elkaar geen duimbreed toegaven. De strijd bleef evenwel fair, en werd beslist in het voor deel van N.V.V. met 2—1, die daardoor de uitgeloofde medaille in haar bezit kreeg. Het programma was hiermde afgewerkt en wij geloo ven, dat de meesten zich den gang naar de kermis niet zullen hebben berouwd. De dansmuziek van de heeren Koning, Manneveld, Bruul, en Batavier, zorgde wel voor een juiste stemming, in de balzaal, waar velen zich tot ver na middernacht vermaakten. Ter secretarie dezer gemeente werden wederom 2 ge vallen van mond- en klauwzeer aangegeven. In totaal hebben zich thans 8 gevallen voorgedaan. ZUIDSCHARWOUDE. De Kolfclub „Op Maat" zal deelnemen aan de Nati onale Kolfwedstrijden te Koog aan de Zaan, de volgen de maand te houden. Naar de algemeene vergadering werden als afgevaardigden de 3 bestuursleden, de hee ren P. Boon, C. de Boer en A. Kist, aangewezen. Ver schillende leden gaven zich op tot deelname aan de Per- soneele wedstrijden van den Bond en tevens voor de 50-slagen-wedstrijd. LANGENDIJK. Zijn we goed ingelicht, dan is voorloopig het geschil, in het bestuur der gascommissie gerezen, met als ge volg het bedanken van den heer Slot als Voorzitter, weer bijgelegd. Wanneer krijgen de heeren raadsleden, die toch ook wel iets met de gestie van de Lichtbedrij- ven hebben uit te staan, eens officieel iets te hooren van den loop van zaken? Het is ons bekend, dat zy ook alles bij geruchte moeten vernemen. LANGENDIJK. Tot Kapelaan van de Parochie Langendijk is benoemd de neomist R. van Ginkel. LANGENDIJK. We vernemen, dat 3 molens van den Polder Ooster- dijk en Molengeersen voor afbraak zijn verkocht. NOORDSCHARWOUDE. De heer Van Popering, directeur van het Post- en Te legraafkantoor te Broek op Langendijk is met ingang van 1 September a.s. in gelijke functie benoemd te Dokkum. NOORDSCHARWOUDE. De leden van de Middenstandsvereenlging, welke zich ten doel stelt het organiseeren van tentoonstellingen, kwamen Dinsdagavond in een intieme-feestelijke verga dering bijeen. Verslag werd uitgebracht van de gehouden tentoon stelling, welke in alle opzichten geslaagd is. De ontvangsten hebben f 1739.84 bedragen, de uitga ven f 1673.76, alzoo een batig saldo van f 66.08. Het aan tal bezoekers heeft ongeveer 2100 bedragen. Na afdoening van het officieele gedeelte bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Wij kunnen nog mededeelen, dat op deze bijeenkomst ook aanwezig was burgemeester Jhr. van Spengler, die eenige woorden van sympathie uitsprak. NOORDSCHARWOUDE. In de gehouden vergadering van de Commissie der Llchtbedrijven kwam ter sprake het georganiseerd over leg van het personeel. In beginsel verklaarde de com missie zich hiervoor, zoodat verwacht mag worden dat het besluit van 4 der 5 gemeenten genomen, uitgevoerd zal worden. Nabij den Molenweg alhier wordt in den Middelweg een brug gelegd, zoodat daar ter plaatse in het verkeer is voorzien door een flinke hulpbrug. Woensdag kwam de luxeauto, G 36228, uit Zuidelijke richting en reed pardoes door de brugleuning, zoodat de auto met den kop in de werkput terechtkwam, terwijl de achterwielen nog juist op de brug bleven. Aangezien er vrij wat ar beiders aanwezig waren, konden de vier inzittenden, een Amsterdamsche familie, spoedig worden bevrijd. Nadat dezen bij de familie Marits waren binnengebracht, werd onmiddellijk Dr. Splerings ontboden. Met diens auto en de auto van den polderopzichter Wijke werden ze naar dokters woning vervoerd, waar ze werden verbonden. Gelukkig waren de verwondingen niet van zeer ernstigen aard. Inmiddels was de hulp Ingeroepen van de firma Rus en Zomer, teneinde de auto op het droge te brengen Met behulp van de kraanwagen gelukte dit na een paar uur werkens. Het geval verwekte niet alleen veel belangstelling bij het inmiddels toegesnelde publiek, zelfs werd door een passeerende autorijder een kiek genomen, doch ook het verkeer ondervond vrij wat stagnatie, hoewel alles werd gedaan, om dit zoo goed mogelijk te doen doorgaan. Zelfs is tijdens de redding nog een zeer zware verhuiswagen met vier paarden bespannen de brug gepasseerd. Voor zoover men kan nagaan heeft de auto weinig letsel bekomen, hoewel ze zekerheidshalve op sleeptouw werd genomen, om in de garage eerst behoorlijk te wor den onderzocht en denkelijk ook wat opgeknapt. GEMEENTE WARMENHUIZEN. Ingeschreven gedurende de maand Juli 1930. Geboren: Anna Maria, dochter van Wilhelmus Tesse- laar en Johanna Maria Huibers; Anna Maria, dochter van Theodorus Smit en Margaretha Ooijevaar; Cornelis zoon van Nicolaas Tesselaar en Catharina Berkhout; Jo- hannes Cornelis. zoon van Aric Hillebrand de Geus en Etje Gutker; Slegebertha Margffretha, dochter van Adri- anus Mekken en Siegebertha Catharina Rosalia van Baar. Ondertrouwd: Matthijs Goudsblom, 31 jaren, groenten- handelaar en Adriana Jonker, oud 28 jaar, zonder be roep, beiden alhier; Gerardus Antonius Paardehaar, 33 jaar, onderwijzer te Haarlem en Hendrlca Grietje Bak ker, 28 jaar, zonder beroep, alhier; Hugo Matinides Laurman, 30 jaar, directeur N.V. Scheba en Maartje Gut ker, 26 jaar. zonder beroep, belden wonende alhier, Jan Kutterink, 24 jaar, leerling machinist ,te Tilburg en Geertje Pastoor, 21 Jaar, zonder beroep, wonende alhier. Getrouwd: Jacob Kamman, 27 jaar. en Jantje Bier steker, 23 jaar, alhier; Jan Winkel, 24 jaar, te Oude Niedorp en Guurtje de Ruiter, 21 Jaar, alhier'. Overleden: Margarietha Catharina Boon, echtgenoote van William Sïewertsen, overleden te Zwaag, HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. Maandagavond werd in het lokaal van den heer J. Broer eene ledenvergadering gehouden van bovenge noemde afdeeling, onder Voorzitterschap van den heer H. Rezelman. Na de gewone plichtplegingen verwelkomde de Voor zitter ook de heeren van het bestuur der rijvereeniging „Westfriesland", die uitgenoodigd waren om hun advies te geven inzake het houden van een springconcours voor paarden der verschillende rijvereenigingen, tijdens de as. tentoonstelling. Zoowel de heer G. Schoor! als de heer J. Vethman, respectievelijk Voorzitter en Instructeur der Rijvereeni ging „Westfriesland" ontraadden het houden van een algemeen springconcours, wegens de vele daaraan ver bonden bezwaren. Zij gaven in overweging alleen een programma te stellen voor de plaatselijke rijvereeniging en zegden daarvoor de volle medewerking van „West friesland" toe. Hiertoe werd vervolgens besloten. De Voorzitter deelde mede, dat de afd. voor hare ten toonstelling de beschikking heeft gekregen over het ter rein voor lichamelijke oefeningen bij de O. L. School en voor de inzendingen van bloemen en planten enz. mag beschikken over het gymnastieklokaal der O.L. school, voor welke toestemming de Voorzitter het college van B. en W. hartelijk dank zegt. Op voorstel van het bestuur wordt besloten om voor dit jaar wegens het heerschen van het mond- en klauw zeer, de rubrieken Hoornvee en geregistreerde schapen te laten vervallen. Dit wordt, hoe jammer ook, geoordeeld in het algemeen belang te zijn. Verder bleef het proyramma ongewijzigd, behoudens een tweetal bijvoegingen in de rubriek bloemen en plan ten, n.1. een nr. voor cactussen en een voor snijbloemen voor kweekers. De Voorzitter rekent, nu er zoo'n prach tige gelegenheid is voor het plaatsen van bloemen en planten, op aller medewerking om in deze rubrieken in te zenden. Hierna volgde bestuursverkiezing. Aan de beurt "an aftreding (niet herkiesbaar) waren de heeren K. Kant, G. Appel en Th. List. Gekozen werden de heeren A. E. Lindenbergh te Oudesluis. P. Vries te Schagerbrug en G. Blaauboer te St.-Maartensbrug, welke allen hun be noeming aannamen. Bij de rondvraag werd door den heer K. Kant de entrée voor de tentoonstelling ter sprake gebracht. Besloten werd vrijen toegang tot de tentoonstelling te verleenen en voor de rij-demonstratie een entrée van f 0.25 te heffen van eiken bezoeker. Daarna sloot de voorzitter met dankzegging voor aller medewerking de vergadering. OUDESLUIS. Naar wij vernemen, is de heer F. Tuithof te Keins- merorug aangesteld als molenaar van den Polder P, alhier. SPART A-NIEUWS. Zooals men in de advertentie in dit blad heeft kun nen lezen, was Sparta I uitgenoodigd door het bestuur der v.v. D.E.S. te Barsingerhorn, om op Dinsdagavond 12 dezer een propagandawedstrijd te spelen tegen N.V.V. I uit Nieuwe Niedorp. Zoo trok dus Sparta's eerste elftal, met enkele inval lers naar Barsingerhorn, om daar te kampen tegen N. V.V. I. Bij N.V.V. zien we, dat Peereboom, vroegere speler van Alcmaria Victrix I met Nieuwe Niedorp mede zal spelen. Circa kwart over zeven stellen de belde elf tallen zich onder leiding van scheidsrechter Klink op. Direct ontwikkelt zich een aardig op en neergaanden strijd met aan beide zijden wisselende kansen. Als N.V.V. een paar maal hard heeft naast gekogeld en het Sparta- doel nauwelijks aan een paar doorboringen is ontkomen, onderneemt S. een tegen-aanval. De back van N.V.V. werkt niet genoeg weg en Paulusma doelpunt van een vrij aanzienlijken afstand, 10 voor S. Houdbaar maar onzichtbaar voor de N.V.V.-keeper die niet had verwacht, dat een der Sparta-halfspelers direct zou schieten. N.V.V. valt onstuimig aan om den gelijkmaker nog voor de rust te kunnen schooren, wat hun ook gelukt. Bij een corner op het Sparta-doel plaatst Grootes zijn hoofd onder den bal en het leder verdwijnt in de Sparia- touwen, 11. Kort hierop is het rusten. Na de thee die bijzonder goed smaakte, als we ze maar zelf bestelden en betaalden, stelden de eftallen zich we der op. Peereboom schiet hopeloos naast. Bij Sparta wil het niet bijzonder in de halflinle vlotten, maar sis verschooning is wel aan te voeren, dat het na de rust reeds direct begon te schemeren, wat het spel nu juist niet ten goede kwam. Steeds verkeeren de doelen beurtelings in gevaar. R. Rus kogelt een paar maal juist over de lat. Het spel valt niet te voltooien op het pas nieuwe terrein, waar de grepepls nog gewoon licht gegooid zijn met klei, waarop men zoodoende geen behoorlijk schot van kan geven. Verder moet ons van het hart dat een paar D.E.S.-sup- porters langs de lijn beter doen niet naar een voetbal wedstrijd te gaan, daar zij de woorden die zij uitten, niet voor sportliefhebbers en spelers zijn bestemd. Hee ren. het Is geen rugbywedstrijd. Beheerscht u. als u langs de lijn staat. Aanmoedigen is niet verbodene, maar op een dergelijke manier is nu ten eene male onsportief, ja zelfs heel laag. Vijf minuten voor het einde maakt Peereboom van N.V.V. de winnende goal. Toch dach ten we dat Lutjeharms nog gelijk zou maken als hij van verre nog een kogel lost op de N.V.V.-veste wat de kee per nog juist corner weet te werken. Vlak hiefna is het einde en is N.V.V. winnaar van de door D.E.S.-aange- boden medaille. Uit propagandawedstrijdoogpunt gezien, moet ons van het hart, dat het D.E.S.-bestuur zich wel eens even meer had kunnen bemoeien met de bezoekende vereenigingen. Maar het is nu ten eene male geen Klelnesluls! De avond werd besloten met gezellig bal in café 't Fortuin. Zondag as. is het programma van den athlctiekdag als volgt samengesteld: Bal vertrappen links en rechts; bal inschieten tusschen twee paaltjes ter wijdte van 2 M. en op een afstand van 30 M.; bal dribbelen 50 meter; bal ingooien; 4 keer 100 meter estafette; 100 meter hard loopen; hoogspringen, kogelstooten. Naar alle waarschijnlijkheid zal deze middag worden besloten met een sllngerbalwedstrijd tusschen Lycurgus en Sparta. De driekamp zal bestaan uit: 100 meter hardloopen, hoogspringen, kogelstooten. Het is te hopen, dat deze dag nu eens met mooi weer zal kunnen worden bekroond. We zyn dan al een heel eind op weg om de wedstrijden als geslaagd te doen be schouwen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 7