De Velserbrug geopend. Concours Hippique te Heiloo. De noodtoestand in het Tuindersbedrijf. De inbraak aan het Rokin te Amsterdam. Door een trein gedood. Het auto-ongeluk te 'tZand. Predikbeurten. Gemengd Nieuws. Vulkanische uitbarsting in Japan. Kostbare vondst in Zuid-Afrika. Maurice Ravel. Het gestolen luchtballonnetje De geschiedenis van twee deugnieten. sen hebben de Spoorwegen voor het vervoer van rei zigers een autobusdienst ingesteld. Reizigers voor verder gelegen stations moeten via Amsterdam rei zen. Ook het vervoer van goederen, rijwielen en ba gage geschiedt via Amsterdam. De oorzaak van de aanvaring. Omtrent de vermoedelijke oorzaak van de aanva ring wordt nader vernomen: Aan den Westkant van de brug lag een houtboot, die wilde passeeren. De bruggewachter gaf het tee- ken, dat hij aanstalten maakte om te openen. Daar het schip echter niet slagklaar was en de „Amazon" (de Griek) aan den Oostkant lag, gaf hij ook dat schip, dat wel slagklaar was, het teeken dat hij zou openen met de bedoeling, dat de Griek het eerst zou doorvaren, waar niet het minste bezwaar tegen was. De Noordkant van de brug draait naar het Oosten, dus tegen schepen van Amsterdam komende in. De schepen moeten daarom op behoorlijken afstand van de brug blijven en niet opvaren, vóórdat de bal om hoog gaat, ten teeken, dat de brug open is en geremd staat en alles veilig is. De Griek voer echter op, ter wijl de brug nog draaide. Toen deze een hoek van ongeveer 40 gr. had gemaakt, stond ze echter plot seling stil door een kortsluiting in de electrische geleiding. De „Amazon" kon niet meer tijdig tot stilstand ko men en voer tegen de brug op, die door den schok ongeveer 20 c.M. uit de as schoot en vast zat. Het Grieksche schip had geen averij van beteekenis. De scheepvaart hersteld. Ofschoon het bericht hierboven geplaatst nog zeer pessimistisch gesteld is ten aanzien van 't openen van de aangevaren Velser brug en daar was gistermiddag om vier uur dan ook nog zoo goed als geen sprake van is dit nu nog vrij onverwachts gelukt De arbeiders van de Amsterdamsche Droogdok-Maat schappij gaven het niet op; zij zetten door, de hydrauli sche vijzels werkten met volle kracht. Zij oefenden een druk uit van duizenden tonnen. Langzaam, heel lang zaam, niet merkbaar zonder meetinstrumenten, schoot het zware bruggelichaam over de draaischijf. Er was nu beweging, millimeter na millimeter werd gewonnen, zon- der dat de bok van firma Goedkoop, welke was aange komen om eventueel de brug iets te lichten, in actie be hoefde te komen. Om vier uur leek het nog, dat de hoop niet in vervul ling zou gaan en om zes uur kwam het verheugende be richt: „De brug is open." De Amsterdamsche Droogdok-Mij. boekte een nieuw succes; zij had de brug op haar plaats gekregen. Daarna kon het gevaarte worden opengedraaid. Met handkracht want de electrische inrichting is defect; een der groote assen is zelfs geheel afgebroken. Zoodra de brug open was, kon de scheepvaart, na een oponthoud van een etmaal worden hersteld Het Ka naal, dat bijna verlaten was geweest, werd opeens le vendig. De sluizen kregen druk werk. De „Gelria" en de „Lin- gestroom" en alle andere schepen die hadden ge wacht, gingen naar zee. Het leed was, wat de haven betreft, geleden, al blijft voor verscheidene reederijen de schade van het opont houd. De brug is nu wel open, maar niet hersteld. De hoofd as van de draaischijf zit los, daar de groote bouten zijn afgebroken. Er zijn nog meer onderdeelen stuk. Het herstel zal nog wel een tijdje duren. Hoe lang valt nog niet te voorspellen, zoodat het normale spoorwegverkeer niet kan worden hervat. Maar dat kon zioh behelpen. En de scheepvaart kon dat niet. In dit geval komen de spoorwegen in de tweede plaats •n de hoofdzaak is in orde. Waarvoor wij dankbaar mogen zijn. Do schadequaestie. Het Grieksche schip „Amazon" mag niet vertrekken. Het moet hier blijven, tot de schadequaestie is geregeld. Wij vernemen, dat de Nederlandsche Spoorwegen een sohadeloosstellingsactie van ongeveer f 100.000 tegen de Grieksche reederij zullen instellen. Als de reederij een cautie wil stellen, zal het schip mogen doorvaren. Wel licht zal dit gebeuren. Het is mogelijk, dat er echter ook schadeloosstellingsacties komen door andere reederijen voors chade, door de vertraging ontstaan. Westfriesland overwint. Ter gelegenheid van de jaarlijksche landbouwten toonstelling werd te Heiloo weer een concours-hip- pique gehouden. Met enkele tuigpaardnummers voor landbouwtuig- paarden, werd het programma begonnen. Emanuel van A. Schagen te Aariswoud toonde zich nog steeds onverslaanbaar. Verder waren er in het eerste een span-nummer verscheidene beste boerenpaarden. Het paard van Jac. de Wit ie Burgerbrug was sinds 1929 zeer verbeterd en wend goede tweede. In de open klasse werd Emanuel weer winnaar. Een moeilijke taak had de jury in de keuring op type rijpaard. Ruim 30 paarden werden voorgereden, waarvan eindelijk Mimosa, het aardige bruintje van mcj. Saai, der Rijvereeniging „Anna Paulowna" het oranjelint verkreeg. Op de tweede plaats kwam Frits van J. Klerk, gereden door den heer De Jager, Ook werden nog 3 prijzen uitgeloofd voor de rui ters* die de beste houding en zit hadden. Hierbij kwam A. Schenk der rijvereeniging Bucephalus te Barsingcrhorn op de eerste plaats. Een schitterende wedstrijd was de dressuurproef voor afdeelingen, waarin niet minder dan 7 achttallen startten. De rijclubs te Heiloo en Barsingcrhorn kwamen elk met twee afdeelingen uit. Men kreeg in dit nummer een bijzonder aardigen kijk op den stand der rijkunst in Hollands Noorder kwartier. Ook aan de toiletteering der paarden, de harnachementen en de tenues is veel meer zorg be steed. Welverdiend werd West-Friesland winnares, op den voet gevolgd door het heeren- en damesachttal van Heiloo, terwijl Beyaert uit Purmerend eervol werd vermeld. Nog twee tuigpaardcnconcoursen werden verreden voor dat het springconcours een aanvang nam. In beide concoursen werd een vos-hackney van C. Spaan te Koedijk welverdiend winnaar. Voor het springconcours was groote belangstelling en ruim 30 paarden waren ingeschreven. Uitslagen: Concours éénspannen merriën of ruins, type land- bouwtuigpaard, in Nederland geboren en gefokt, vijf jaar en ouder: 1. Manuel (A. Schager, Aartswoud); 2. N. N'. (Jac. de Wit, Burgerbrug); 3. N. N. (W. N. de Jong, Medemblik); 4. N. N. (Gebr. Hoed, Alkmaar), 5. Bles (A. Zwart, Akersloot). Schoonste geheel: Span van H. J. Koeman te Bergen. Concours éénspannen merriën en ruins, type land bouw: uigpaard. in Nederland geboren en gefokt, jon ger dan vijf jaar: 1. Inka II (K. Muys. Heilo); 2. Sam ple (G. Muys, Heilo); 3. Catrien (C. Muys, Heilo). Keuring type rijpaard (voor leden van landelijke rijverecnigingen): 1. raej. Tine Saai (Anna Pau lowna) met Mimosa; 2. P. de Jager (Heilo) met Frits (eig. J. Klerk); 3. C. v. d. Oord (Ilello) met Flora B. Kerv. verm. mej. A. v. Foreest (Heilo) met Nel. Voor beste houding te paard; 1. A. Schenk (Bar singerhorn); 2. J. Klerk (Heilo); 3. D. Doets (Purme rend). Concours éénspannen, open klasse: 1. Emanuel (A. Schagen, Aartswoud); 2. N. N. (Jac. de Wit, Burger brug 3. N. N. (W. N. de Jong, Medemblik;. Dressuurproef voor afdeelingen van landelijke rij- vereenigingen:: 1. L. R., Westfriesland (131.5 pt.)2. L. R., Heilo e. o. (129 pt.); 3. idem (dames-achttal) (128,5 pt.). Eerv. verra. L. R. Byaert, Purmerend (126.5). Concours éénspannen merriën en ruins, gereden door een dame: 1. C. Spaans, Koedijk; 2. Jac. de Wit, Burgerbrug; 3. A. Zwart, Akersloot. Concours éénspannen merriën en ruins, toebehoo- rend aan inwoners van Ileiloo en leden van de L. E. T. T.: 1. C. Spaan, Koedijk; 2. A. Zwart, Akersloot; 3. C. Bakker Pzn., Heilo; 4. K. Muys, Heilo. Nadere aanduiding der paarden was niet opge geven. Springconcours voor landelijke ruiters: 1. C. Schenk (Barsingerhorn); 2. N. Zwart (Heilo); 3. C. Broersma, (Barsingerhorn). Bespreking in de vergadering van de tuin- bouwverceniging „De West" te Koedijk. De tulnbouwvereeniging „De West" te Koedijk, aange sloten bij den grooten Tuinbouwbond, De Langendijker Groentencentrale, heeft Maandag een buitengewone ver gadering gehouden ten einde den noodtoestand der tuin ders in deze streek te bespreken en te trachten midde len te vinden, in dien toestand verbetering te brengen, meldt de „Msb." Uit de besprekingen bleek, dat de nood niet slechts het gevolg is van de algemeen werkende factoren, doch dat hier ook waterschade en hagelslag den toestand nog hebben verergerd. Hoofdoorzaak is echter gelegen in het feit, dat de tuinbouwproducten zoo goed als niets waard zijn en de teelt van bloemkool en andere koolsoorten bovendien nog veel hebben te lijden van draaihartigheid, waardoor groote oppervlakten waar deloos zjjn geworden. Met den Commissaris der Koningin in Noord-Holland is de toestand besproken en verwacht mag worden dat Rijk en Provincie zullen steunen. De wenschelijkhald werd bovendien bepleit, dat de gemeenten en Boeren- lebanken met rentelooze voorschott diegenen zullen helpen, die onmiddellijke hulp behoeven. Het resultaat der besprekingen was, dat met het be stuur der Boerenleenbanken een conferentie zal worden gehouden over te verleenen medewerking, en getracht zal worden, ook door opwekking van andere afdeelin gen der Langendijker Groentencentrale, dit verzoek tc steunen, een buitengewone algemeene vergadering van dezen Tuinbouwbond te doen houden. De buit gevonden. Den hoofddader op het spoor. De kostbaarheden voor een waarde van f25.000, welke in den nacht van 29 op 30 Juli bij de firma Berkemeyer aan het Rokin te Amsterdam zijn ge stolen, bevinden zich thans, keurig in een koffertje gepakt, aan het politiebureau Singel. De rechercheurs van het bureau Singel en van de mobiele brigade hadden, naar aanleiding van dezen diefstal, lang in het duister getast, maar zij gaven het niet op, en al speurende was het hun opgeval len, dat zich in de kringen van de opkoopers een vreemdeling bevond. Dit achtte men verdacht, en men ging het spoor van den man na. De vermoedelijke heler. Het leidde naar Arnhem. Daar is de man welis waar niet gevonden, maar wel is gebleken, dat hij daar in den nacht van Zaterdag op Zondag j.1. had gelogeerd in een hotel. Hij had daar een zwaar koffer tje achtergelaten. De politiemannen openden het en zij vonden er in alles op een paar kleinigheden na wat bij de firma Berkemeyer was gestolen. De man had blijkbaar lont. geroken en was vermoedelijk naar Duitschland gegaan, met achterlating van het taschje. Het was keurig en deskundig verpakt; alles soort bij soort, in vloei en watten. Zóó pakt een dief niet in, en de politie meent dan ook, dat de man van het koffertje niet de dief, maar de heler is. Hij heet, zoo is men te weten gekomen, Otto Hahn, is circa dertig jaar oud, klein van postuur, afkomstig uit Dussel- dorp, met veel relaties in Nederland. Vermoedelijk is hij in Duitschland; de politie verzoekt zijn opspo ring. De vermoedelijke dader. Te Amsterdam heeft de politie twee mannen aange- houd'en, die thans aan het politiebureau Singel zit ten en die worden verdacht van medeplichtigheid aan de inbraak. Zij ontkennen. De eene is recidivist, de andere een „nieuweling". Beide mannen zijn circa dertig jaar. Evenwel is de politie van oordeel, dat deze man nen, mocht de onderstelling, dat zij iets met den dief stal hebben uit te staan, waar blijken, toch in elk geval een ondergeschikte rol hebben gespeeld. Hoofddader is vermoedelijk Cornelis Nicolaas de Vries, geboren 4 October 189G, die voortvluchtig is en wiens opsporing de politie verzoekt. Dc Vries, die dus bijna 34 jaar oud is, was vroeger bankwerker en in den laatsten tijd ook kellner. Ilij heeft opvallend licht blond haar, blauwe oogen, een moedervlek links op de kin; hij is lang 1.69 M. en zeer mager. Zijn bijnaam is „Witte Nelis" en hij noemt zich soms J. Bijl. Hij heeft zelfs papieren op dien naam. De Vries is recidivist en hij wordt van meer in braken verdacht, die nog niet zijn opgehelderd. Een paar jaar geleden is ingebroken bij de firma Kan in de Reguliersbreestraat. De politie heeft toen al aan „Witte Nelis" gedacht. Zij is er zelfs van overtuigd dat hij bij de firma Kan heeft „gewerkt". Hij is ook gezocht, maar nooit gevonden. Vermoedelijk was hij in Duitschland en wellicht is hij daar na een kort bezoek aan het Rokin weer heen. Maar al moge dan De Vries nog zoek zijn, aldus het „Hsbl.", de politie, onder leiding van commissaris Harrebomee, in samenwerking met de mobiele bri gade, heeft toch alvast een mooi succes te boeken. De buit is binnen! Zijn hoofd verpletterd. Tusschen dc Vechtbrug en de Pijlsweertstraat te Utrecht, is gisterochtend op de spoorlijn een ernstig ongeluk gebeurd. De schilder II. A. v. d. D., uit Kui lenburg, die met zijn zoon werkzaam was aan een brug, waarover de spoorbanen liggen, zag een trein uit Amersfoort niet naderen. Zijn hoofd, dat boven de spoorstaven uitstak, werd door den trein verplet terd. De zoon waarschuwde zijn vader nog, doch het was toen reeds te laat. AANBESTEDING VAN ZUIDERZEEWERKEN. Het maken van schutsluis IV in de Wieringermcer is onderhands voor f197.500 opgedragen aan de Holl. Betonmaatschappij te Amsterdam. OP ZIJN DOCHTER GESCHOTEN. Maandagavond ontstond in een woning aan den Na- polconschen weg tc Ilorn (L.), oneenigheid tusschen den 70-jarigen vader en zijn dochter. De 28-jarige dochter vluchtte het veld in, waarop dc man uit het j jachtgeweer twee schoten op het meisje loste, zonder haar echter te treffen. Dinsdagmorgen werd de va der gearresteerd en naar Roermond overgebracht. In zijn woning wed een jachtgeweer en een revolver van groot kaliber in beslag genomen. De heer Posthoma overleden. De officier van den marine-stoomvaartdienst 2e klas A. H. Posthuma, die Dinsdagnacht van de vorige week bij een auto-ongeluk op den rijksweg AlkmaarDen Helder, bij de brug over de Keetenervaart bij de Kolk sluis, ernstig werd verwond, is aan de gevolgen daar van overleden. Hij was 33 jaar oud, en ongehuwd. DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1930. V. C. J. B. Anna Paulowna, nam. 8 uur, Bijeenkomst ZONDAG 21 AUGUSTUS 1930. NED. HERV. GEMEENTE te. Schagen, nam. 7% uur, Ds. Van Dijk. Petten, voorm. 10% uur, Ds. Van Dijk. Dirkshorn, voorm. 10% uur, Ds. de Leeuw. Onderwerp: Volksmisleiding. Hulsduinen, voorm. 9 uur, Ds. Damsté. Julianadorp, voorm. 10% uur, Ds. Damsté. Doop. Kolhorn, voorm. 10% uur, Ds. Tinholt Burgerbrug, voorm. 10% uur, Ds. Enklaar. St-Maartensbrug, zie Burgerbrug. Oudesluls, zie Schagerbrug. Sohagerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. Hoogwoud, nam. 8 uur, Ds. Hamilton. Winkel, voorm. 10% uur, Ds. Hak, van Alkmaar. Eenigenburg, voorm. 10% uur, Ds. Van Loon. Warmenhuizen, voorm. 10% uur, Ds. Zlllinger Molenaar. Oude Niedorp, nam. 8 uur, Ds. Zillinger Molenaar. Nieuwe Niedorp, geen dienst Westcrland, voorm. 10% uur, Ds. Van Beek. Den Oever, voorm. 10 uur, de heer Frank Den Oever, nam. 2% uur, Ds. Van Beek. Heerhugowaard en Veenhuizen, geen dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Nieuwe Niedorp, voorm. 10% uur, Ds. Haars. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 11 uur, de heer Hofmeester Sr., van Amsterdam. Nam. 5 uur, de heer Boon, van Breezond. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Hippolytushoef. voorm. 10 uur, de heer Bosma. GEREF. GESTEENTE te: Den Oever, voorm. 10 uur en nam. 3 uur, Dienst Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Preeklezen. Nam. 2% uur, Preeklezen. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, voorm. 10 uur, de heer Akse, v. Beverwijk. Nam. 6 uur, de heer Akse. Zes toeristen in de uitgestooten lava om gekomen. Reuter seint uit New oYrk: Blijkens een bericht uit Tokio zijn zes toeristen om gekomen in de lava tijdens een eruptie van den vul- caan Asama. De menschen hadden den berg beklom men en bevonden zich op twee mijl van den voet van den krater, toen zij door de lava verrast werden. Dit geschiedde 's ochtends om half negen. Op dat uur heeft men in den omtrek ook een lichte aardbeving gevoeld. Voor een groote waarde aan diamanten gevonden. V.D. verneemt uit Londen: Uit Johannesburg wordt gemeld, dat een opzichter op een der terreinen van de diamantvelden in Na- raaqualand onder een steen, dien hij toevallig weg nam, een holte vond, gevuld met diamanten van prachtige qualiteit en elk meer dan 100 karaat we gende. De waarde van de vondst wordt geschat op 285.000. ONTPLOFFING OP EEN OORLOGSSCHIP. Een doode; 3 gekwetsten. In de Fransche havenplaats Toulon ls Dinsdag een ontploffing op een oorlogsschip ontstaan, waardoor een officier is gedood, terwijl een andere officier en twee matrozen levensgevaarlijke kwetsuren hebben opgeloopen De ontploffing is ontstaan door het ontbranden van benzinedampen. BURGEMEESTER DOOR GEMEENTE-SECRETARIS GEDOOD. Naar de Vossische Zeitung uit Maagdenburg meldt, Is gistermiddag in een dorp bij Maagdenburg een drama voorgevallen. Om onregelmatigheden in de boeken van den gemeentesecretaris te controleeren, begaf zich de burgemeester van het dorp, vergezeld van een gemeen teraadslid. naar het bureau van den secretaris. In den loop van een woordenwisseling schoot de gemeente secretaris op den burgemeester, die op slag werd ge dood. De dader vluchtte daarop door het venster naar bulten, achtervolgd door het gemeenteraadslid, op wien de secretaris eveneens schoot. Het gemeenteraadslid werd zwaar gewond. Daarna pleegde de secretaris zelf moord. De groot© Fransche componist herdacht. In de geboorteplaats van Maurice Ravel. Ciboure, ge legen in de „Basses Pyrénées" aan de Nivelle, tegen over het welbekende St. Jean de Luz, zullen te zijner eere groote feestelijkheden worden gehouden, waarvoor een eere-comité is samengesteld uit de heeren Camille Julian van de Académie Francalse, Henry Paté, oud-mi nister, afgevaardigde van Parijs, en Claude Farrère, oud- president van de „Société des gens de Lettres". Bij dez© Het geboortehuis van Maurice Ravel. gelegenheid zal de Quai Maurice Ravel plechtig worden ingewijd en zal een gedenksteen worden aangebracht aan het geboortehuis van den grooten componist. Des avonds hebben groote feestelijkheden plaats in het ho tel „Du Palais" te Biarritz, waaraan Ravel zelf zal deel nemen, met medewerking van Mme. Madeleine Grey, zangeres, Melle. Lucienne Lamballe, eerste danseuse van het Théater de 1'Opéra, Jacques Thibaud, den beroemden violist, Robert Casadessus, den gevierden pianist, en Philippe Gaubert, chef d'orchestre van de Opéra. DE AAP IN DEN ONDERGRONDSCHE VAN BERLIJN. De Berlijnsche bladen, die in dezen komkommertijd plaats inruimen voor de verhalen over een door Berlijn rondwandelenden aap wij maakten er gisteren mel ding van melden thans, dat een einde Is gekomen aan de escapade van het dier. Een agent heeft den uit breker gesnapt, hem met bananen gelokt en weer in verzekerde bewaring in het asyl gebracht KINDERVERLAMMING IN NOORD-FRANKRIJK. Talrijke gevallen ln het Noorden. Uit Parijs wordt gemeld: In het Noorden met name in de omgeving van Mau- beuge, worden sedert eenige dagen talrijke gevallen van kinderverlamming waargenomen. De autoriteiten heb ben krachtige maatregelen getroffen om de ziekte te bestrijden. WEDEROM TWEE TOERISTEN IN DE BERGEN OMGEKOMEN. Dinsdag zijn wederom twee toeristen ln het Montblanc- gebied om het leven gekomen. Twee Parijsche studenten, die een tot de Montblanc-groep behoorenden berg wilden bestijgen werden op hun tocht door het slechte weder overvallen. Zij stortten in den afgrond en waren direct dood. In de laatste drie dagen zijn ln deze omgeving zes personen om het leven gekomen. HET BANDIETISME IN CHICAGO. Reuter seint uit Chicago: De politie heeft zoo juist ln een brandkast de naar zij het uitdrukt allersensationeelste bewijzen aange troffen van een samenwerking van misdadigers met po litici. In die safe was ook een memorandum waarin aan wijzingen werden gegeven omtrent twee andere brand kasten, waarin zich papieren bevonden van Jack Zuta, het bendehoofd, dat een week of drie geleden door me deplichtigen was vermoord. ZELF OPNEMEN VAN GRAMOFOONPLATEN. Naar de Wireless World mededeelt, komt er voor de Amerikaansche luisteraars een nieuwtje op de aanstaan de radio-tentoonstelling te New York in den vorm van toestellen, waarmede men zelf gramofoonplaten kan op nemen. Hiermede zou het mogelijk zijn, bepaalde ge deelten uit de omroepprogramma's vast te leggen en later te reproduceeren. De nieuwe toestellen zullen ln de middelmatige prijsklasse vallen. EEN GRAANELEVATOR INGESTORT. Drie personen vermist. Lit Baltimore wordt gemeld: Een graanelevator van de Western Maryland Spoorwegmij. stortte in. Zestien personen werden ge wond. Drie personen worden vermist Na de instor ting brak brand uit, waardoor het reddingswerk be moeilijkt werd. of 23. „Wel bedankt" meneer, zei de koopman. „Ben weer heelemaal opgeknapt, 'k Wist niet, dat een mensch met een fietspomp* Netjes kan worden opgelapt Maar moneer, nu moet lk weer verder, Ik moet er weer gauw van door, Want de dief mag mij niet ontloopen, Anders verlies ik nog zijn spoor.

Schager Courant | 1930 | | pagina 7