2Ö. Voorstellen in verband met de bepalingen der wet tot herziening van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenetn. 21. Aanbieding der begrooting 1931. 22. Rondvraag. Omtrent de hierboven vermelde agenda-punten ge ven B. en W. de volgende voorstellen: De belastingvoorstellen. B. en W. deelen mede, dat in het begrootingsjaar 1931 zullen worden verantwoord: a. vermoedelijk 3/4 van de uitkeering uit het ge meentefonds, welke voor deze gemeente geraamd wordt op f 9.5374 per inwoner (belastinggarantie) •het aantal inwoners op 1 Januari a.s. geraamd op 5300, wordt uit dezen hoofde een bedrag verkre gen van f37911.15 b. Over het tijdvak van 1 Januari—1 Mei komen de gemeente nog ten goede 4 uitkeeringen ad f8000— van het Rijk wegens heffing van plaatselijke in komstenbelasting. Op deze uitkeering komt in mindering het bedrag ver schuldigd aan kwade posten geraamd op f780.per uitkeering, zoodat netto ontvangen zal worden 4 X f7220 f28880.indien dc ramingen in over eenstemming blijken te zijn met de op brengst waarvan uiteraard nog geen zekerheid kan worden verkregen. We gens de slechte uitkomsten in het bloem bollen bed rijf zijn wij geneigd te veronderstellen dat die opbrengst te hoog geraamd zal zijn, weshalve wij deze zullen stellen op f20000. c. 2/3 dor uitkeering tot 75 in de jaar wedden van Burgemeester en Secre taris met een maximum van f3000, al zoo een bod rag van f 2000.— d. 3/4 der opbrengst van de hoofdsom der grondbelasting, welke opbrengst door door den heer Inspecteur der Directe Belastingen is geraamd voor 1931 op f 11750.— f 8812.50 e.de opbrengst der personccle belasting plus opcenten. Blijkens opgaaf van den lieer Inspecteur der Directe Be lastingen wijst het totaal van het ko hier voor 1930 een bedrag aan van f20270.25 en kan de netto-opbrengst worden gesteld op f 19053.80. Het kohier vermeldt als hoofdsom f 10727.90 aan opcenten op alle grond slagen f S137.60 en wegens 80 opcenten voor het leeningsfonds op den 4cn en 5en grondslag f 1404.75. De opcentten op alle grondslagen kunnen als volgt gesplitst worden: 50 voor de gemeente, 20 voor dc provincie en 10 resp. 20 voor het leeningsfonds naar gelang de aanslagen betrekking hebben op por- ccelen met een huurwaarde van f 200, f 400 en van f 100 en hooger. 70 opcen ten der hoofdsom bedragen f 7509.53 zoodat de opcenten op alle. grondslagen voor het leeningsfonds beloopcn f 028.07. Wij gevoelen er voor den druk v. d. personeele belasting ongewijzigd te handhaven, doch het is niet moge lijk dit tc bereiken met genoemde lee- ningsfonds-opccntcn; deze opbrengst zou slechts kunnen worden benaderd. In verband met het geringe bedrag de zer opbrengst hebben wij er voorkeur aan gegeven deze opcenten buiten be schouwing te laten. De raming der opbrengst vermindert derhalve met dit bedrag en kan gesteld worden op f T8425.03 Tn totaal zal derhalve op de bcgrooting van 1931 verantwoord worden f87148.68 Tn tegenstelling met het jaar 1930 zullen niet aan de gemeente ten goede komen: 1. de uitkeering per inwoner in 1930 ge raamd op f 10934.59 2. de uitkeering in de jaarwedde van Burgemeester en Secretaris f 600. 3. 50 opcenten hoofdsom personeele be lasting f 2900.— 4. Plaatselijke inkomstenbelasting f 65000 verminderd met f7000.kwade pos ten f 58000.— Totaal f72434.59 Zoodat over 1931 tengevolge van de in werking treding van de wet tot herzie ning der financieele verhouding eene vermeerdering van inkomsten worde ver kregen vergeleken bij 1930, van f 14714.09 Zonder te willen vooruitloopen op de be grooting voor 1931 kunnen wij thans reeds mededeelen dat in 1931 meer be- noodigd zal zijn dan in 1930: 1. voor verlies op het grondbedrijf f 3500.— 2. aan rente en aflossing eener geldlee- ning voor den bouw eener R.K. school ad. f39000. f 3120.— 3. aan rente en aflossing eener geldlee- ning voor de uitbreiding der Chr. school ad f28000— f 2240.— 4. aan kosten voor den ophaaldienst voor vuilnis f 2500 5. aan kosten voor buitengewoon lager onderwijs van kinderen uit deze ge meente f 1000. 6. aan verhooging der kosten van uit voering der Vleeschkeuringswet f 500. 7. aan bijdragen aan het Provinciaal Waterleidingbedrijf voor uitbreiding van buizennet tot het z.g. onrendabele gebied f 2000.— Alzoo te zamen f 14860. Uit voormeld overzicht blijkt dat voor 1931 geen behoefte bestaat aan heffing van opcenten op de Gemeentefondshelasting. Voor 1932 zal evenwel een ongunstiger beeld worden verkregen: in de plaats van liet geraamde gedeelte van de plaatselijke in komstenbelasting ad f20060.zal dan komen V* der uitkeering uit de fondshelasting ad f 12637.05, alzoo een uadeelig verschil van f7362.95. Het wil ons voorkomen dat het aanbeveling verdient reeds thans met dit nadeelig verschil rekening te houden en al zoo ook over 1931 opcenten op de fondsbelasting te heffen. Blijkens mededeeling van den Inspecteur der Direc te Belastingen wordt de netto opbrengst der fonds- belasting in deze gemeente geraamd op f38675. Bij heffing van 20 opcenten wordt derhalve voren bedoeld nadeelig verschil gecompenseerd. Wij vinden te meer vrijheid tot het doen van het voorstel tot heffing van genoemd aantal opcenten, omdat lo. cle door ons geraamde opbrengst der plaat selijke inkomstenbelasting over de eerste 4 maanden van het jaar 1931. niettegenstaande daarop een ver mindering is toegepast, te hoog kan blijken. 2o. nog geen volledig overzicht is verkregen over het behoef- tecijfer voor 1931 en 3o. bij heffing van bedoeld getal opcenten do belastingdruk nog gunstig nf zal steken bij die onder de werking van de plaatselijke inkom stenbelasting. hetwelk uit het hieronder staand over zicht moge blijken: Inkomen Kinderen Plaatselijke tn- Gemeentefonds- komstenbelasting belasting met 20 opcenten. 1000 1000 1200 1.50 0.80 6.15 2.40 12.75 1.20 10.80 12.00 2 7.65 6.— 1500 2 18.65 12.— 2000 2 40.05 21.60 2500 2 63.55 39.60 3500 2 118.05 75.60 4000 2 149.05 93.60 5000 2 218.55 136.80 7000 2 377.05 232.80 10000 2 617.05 408.— 15000 2 1017.05 763.20 20000 2 1417.05 112 3^0 *83.20 25000 2 1817X15 Op grond van het vorenstaande stellen B. en W. volgende voor: lo. vast te stellen een verordening waarbij bepaald wordt dat deze gemeente voor de heffing der personee le belasting naar de grondslagen huurwaarde ©n mobi lair geplaatst wordt in de zevende klasse, waarin zij ook thans is geplaatst. 2o. vast te stellen een verordening waarbij de grond slagen voor heffing der personeele belasting zoodanig worden gewijzigd, dat daardoor een aanslag wordt ver kregen gelijk aan de in de wet genoemde, verhoogd met de gemeentelijke-, provinciale en leeningsfonds- opcenten, de laatste alleen voorzoover de 4e en 5e grondslag betreft 3o. in te trekken de verordening tot heffing van op centen op de hoofdsom der personeele belasting, vast gesteld in de vergadering van den Raad dezer gemeente d.d. 27 November 1897 en goedgekeurd bij Konlnkl'jk Besluit van 29 December 1897, no. 38. 4o. geen besluit te nemen tot plaatsing der gemeente in de 2e of 3e klasse wat de fondsbelasting betreft. 5o. vast te stellen eene verordening tot heffing van 20 opcenten op de gemeentefondsbelasting. Ten aanzien van het verzoek van den heer Komen, om de meening kenbaar te maken over een eventueed in te dienen voorstel tot invoering van een wegen- on rioolbelasting voor het bebouwingsplan „Cérès" deelen B. en W. mede. dat bij de berekening van den ver koopprijs van den grond behalve de kosten van aan koop ook in aanmerking zijn genomen de kosten van aanleg der wegen en rioleeringen. De skoopers der bouwterreinen hebben mitsdien hun aandeel betaald in de aanlegkosten van wegen en rioleeringen. Derhalve zouden nog slechts de onderhoudskosten in rekening ge bracht kunnen worden. Reeds deze omstandigheid nood zaakt eventueele invoering van een wegen- en rioolbe lasting uit te stellen tot den tijd, dat omtrent deze kosten gegevens zijn verkregen. B. en W. merken hierbij nog op dat de duurste ter reinen zijn gelegen langs den O. Zandvaartsweg en den Kleiweg en de daar gebouwde perceelen niet voor een wegenbelasting in aanmerking gebracht kunnen worden. Nieuwe wjjkLndeeling en nieuwe wegnamen. B. en W. stellen voor: lo. de wijkindeeling dezer gemeente te doen verval len; 2e. de nummering der huizen te doen geschieden wegsgewijze met dien verstande dat rechts de even- en links de oneven nummers worden gebruikt; 3o. de namen der dubbele wegen als Zuider- en Noor der Molenvaartsweg en Ooster- en Wester Zandvaarts weg esnvoudigheidshalve te wijzigen in Molenvaart en Zandvaart, zoo ook v. Ewijckvaartsweg in van Ewijcks- vaart en Amsteldijkweg in Amsteldijk; 4o. de namen Verlengde Stoomweg, Verlengde Meeiv weg, Nieuwe Meerweg en Verlengde Kleiweg te doen vervallen en deze wegen te noemen, respectievelijk Stoomweg, Meerweg en Kleiweg; 5o. den weg vanaf den Lotweg tot den Oostdijk te noemen den weg vanaf den van Ewijcksvaart tot den Balgdijk te noemen de op „Cérès" aan te leggen wegen te noemen: le. de toegangsweg Tulp straat, 2. de le met de Zandvaart evenwijdig loopende weg Narcissenstraat, 3. de 2e met de Zandvaart even wijdig loopende weg Hyacintenstraat. De nieuwe hutenummering zal kosten-T 14.50 per 100 stuks, het aantal huizen bedraagt 1250. B. en W. zouden tevens willen overgaan tot aanschaf fing van naamborden voor de wegen, in totaal 31 bor den. waarvan de kosten gesteld kunnen worden op f 129, waarbij dan nog komen de kosten van het be vestigen der borden aan gevels of palen van het G.E.B. verbonden. De nieuwe nummering vanaf 1 November a.s. te desn gelden. Nagekomen Berichten. HEERHDGOWAARD. In het café van den heer Zijp werd de najaarsver gadering gehouden der afdeeling van de Holl. Maat schappij v. Landbouw. Door den voorzitter den beer D. de Jong werd In zijn openingswoord gewezen op allerlei omstandigheden welke tot een minder opgewekte stem ming aanleiding geven. Gewezen werd op het toenemen van mond- en klauwzeer, op de minder gunstige ver houding tusschen de veeartsenijkundige dienst en de veeartsen: spr. is van oordeel, dat de leden der Maat schappij in deze achter de organisatie zich dienen te scharen. Voorts werd door spr. gewezen op de comm.- Lovink. Hoog zijn de verwachtingen niet gespannen, toch zal men met belangstelling tegemoet zien dc ver schijning van het rapport dier commissie. De hierna voorgelezen notulen der vergadering van 10 Febr. j.1. werden onder dankzegging goedgekeurd. Door den voorzitter werd medegedeeld dat het hou den van een cursus in goed melken geen voortgang heeft gehad uit gebrek aan deelname. Met betrekking tot het ontwerp-pachtwet werd verwezen naar hetgeen hieromtrent is vermeld in het orgaan. Verschillende ingekomen stukken werden voor Vennis- geving aangenomen, ter beschikking der leden gesteld of aangehouden tot behandeling der agenda voor de algemeene vergadering, welke 10 Sept te Amsterdam zal worden gehouden. De behandeling dier agenda wed nu aan de orde gesteld. Naar aanleiding der ontvangen circulaire der afdeeling Schagen werd na eenlge bespreking oeslof'in, de candidatuur van den heer H. Koster voor de hoofd- bestursverkiezlng te steunen. Voor een lid der financi eele commissie zal stem uitgebracht worden op den heer De Veer. Op voorstel van den heer A. Blauw zal er bij de rond vraag bij het H.B. op aangedrongen worden het steno grafisch verslag te doen vervangen door een zakelijk verslag, op te nemen in één, hoogstens twee achtereen volgens verschijnende nummers van het orgaan. Een zakelijk verslag, zoo werd geoordeeld, zal gelezen worden, hetgeen over het algemeen niet geschiedt met het stenografische verslag, verschijnende in eenige num mers van het orgaan. Tot afgevaardigden werden gekozen de heeren M. Spaan en D. de Jong, tot plaatsvervangers de heeren P. en A. Blauw.. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werd met bijna algemeene stemmen herkozen de heer M. Spaan, die de benoeming aannam, waarmee de Voorzitter de verg. feliciteerde. Bij tweede vrije stemming werd in plaats van den heer A. Mantel, niet herkiesbaar, gekozen de heer P. Kostelijk, die mede de benoeming aannam, en waarmee de Voorziter eveneens de vereeniging meen de te mogen feliciteeren. Woorden van dank werden onder applaus der verga dering gericht tot het scheidende bestuurslid Mantel. Na zeer breedvoerige bespreking werd besloten het vol gend jaar einde Mei begin Juni bij voldoende deelname een excursie te houden naar de Zuiderzeewerken met inbegrip van een bezoek aan den proefpolder. De heeren De Jong, Spaan en Kostelijk werden aan gewezen tot commissie van voorbereiding. Per circulaire zal aan de leden bekend worden of en wanneer deze ex cursie zal worden gehouden, waarvoor getracht zal wor den door bemiddeling van het H.B, deskundige leiding te verkrijgen. Door den heer Kostelijk werd er nog op gewezen, dat met betrekking tot de bewerking der droog gekomen gronden allicht personen uit de gemeente zich zullen aanmelden als werkkrachten of als leiders, het komt spr. gewenscht voor, dat dezen zich dan tot het afdee- lingsbestuur zullen kunnen wenden voor eventueel ge vraagde aanbeveling of getuigenis. Met betrekking tot de tarra-kwestle bij den varkens handel wordt samenwerking gezocht met zusterafdee- lingen, teneinde een meer algemeene actie te verwekken. Bij het duiten der verg. sprak de Voorzitter den teMsch uit, dat he.t verhandelde ln belang der afdeeling en haar leden zal mogen zijn, en dat het komende jaar gunstiger zal mogen zijn, dan het thans loopende. ANNA PAULOWNA. Den dienstplichtige H. Winnubst, alhier, is vrijstel ling van de herhalingsoefeningen verleend, wegens persoonlijke onmisbaarheid. Door den Hoofdinspecteur van ded Arbeid is aan W. Speets vergunning verleend tot en met 18 Octo- ber 1930 arbeid te laten verrichten in de metsel- en aannemersonderneming door 6 mannen van 18 jaar of ouder, gedurende 9 uur per dag en 48 uur per week. Zondag j.1. hield de postduivenvereniging „Altijd Ver der" een wedvlucht vanaf Dordrecht (afstand 121 K.M.) De duiven werden om 8 uur losgelaten. De eerste ar riveerden om 10 u. 11 min. 4 sec.; de laatste om 10 u. 12 min. 23 sec. Prijswinnaars waren: Jb. Cornelissen le, 2e en 5e; R. Geerings 3e, 6e, 8e en 11e; G. de Boe 4e; M. Vrone 7e, Gebr. Van Steijn 9e, en L. Hoogewonlng 10e. Onze vroegere plaatsgenoot de heer S. T. van Dijk behaalde te Haarlem de hoofdacte. Uitslag van de op 21 Aug. gehouden aanbesteding, door den architect den heer Chr. Dekker te Schagen, van den aanleg eener rioleering, en wegenaanleg op het bouwterrein „de Cérès" te Breezand gemeente Anna Paulowna: C. Kossen, Anna Paulowna f 33980; C. Wit, Kolhorn f 29500; J. Pik, Barsingerhorn f 29374; Kuiper. Petten f 28577; G. Vlaming, Anna Paulowna f 28496; De Moei en Hermes, Alkmaar f 25878; J. Klein, Wierlngen f 24490; De Jong, Egmond a. d. Hoef f 23590; J. de Groot, Heiloo f 23200; Daalder, Alkmaar f 20439. Het werk is aan den heer Daalder gegund. BREEZAND. Autobotsing. Donderdagavond had in een bocht van den Balgweg, nabij de woning van den heer C. Voorthuijsen een bot sing plaats tusschen de auto's van de heeren P. Vla ming en C. Kooimans. Het uitzicht ter plaatse is slecht en waarschijnlijk hebben beide of één van de chauf feurs niet voldoende rechts gehouden, immers de auto's grepen met de linker voorwielen in elkaar. De schade tengevolge van de botsing was zoo groot, dat de wagens niet op eigen kracht verder konden rijden, doch wegge sleept moesten worden. Een der passagiers van den heer Vlaming, de echtgenoote van den heer A. Raap, bekwam een vleeschwoude aan het been door een glas scherf van de stukgeslagen portierruit Daar zij ook over hevige pijn in het hoofd klaagde, werd later de hulp van den dokter ingeroepen. De overigen kwamen er met den schrik en of eenige schrammen af. WTERINGER WAARD. Onze plaatsgenoot de heer W. L. Correlje thans amb tenaar ter secretarie te St. Maarten is uit 69 sollicitaji- ten benoemd als le ambtenaar ter secretarie te Scha- gerbrug. WIE RIN GEN. Bij het uitwijken voor een wielrijder op den smallen Damsterweg te Westerland geraakte de luxe-auto van den heer Hofland plotseling door omkanteling in den wegsloot. De drie inzittende heeren wisten uit den wa gen te klimen. Ze kwamen er zonder zich bezeerd te hebben af. Vanaf de Haukes werd hulp gehaald om den wagen uit de sloot te halen, hetwelk met een vracht auto van Gebr. Kaan geschiedde. Deze trok den wagen op de wal en na deze van modder en slijk ontdaan te hebben, bleek deze weinig materieele schade te hebben geleden. Het ongeluk liep dus goed af. De auto werd in de garage van Gebr. Kaan te Hippolytushoef onder gebracht. Op 31 Aug. as. zal de tooneelvereenlging „Nieuw Le ven" alhier een uitvoering geven in „Concordia" Opge voerd zal worden „De Hoogste Wet", tooneelspel in 3 bedrijven door J. L. Walch. DEN OEVER. De wekelijksche vergaderingen der Christelijke Jon- gelingsvereeniging zullen in het begin der volgende maand wederom worden gehouden in de Christelijke school, allen hartelijk welkom. Vergadering der Jongelingvereeniging ln „Land in Zicht", Dinsdagavond. Agenda: Bijbelinleiding J. Visser, Mat 152939 Oudt Transvaalsche oorlog. Wij deelen aan belanghebbenden mede, dat de Chris telijk gemengde zangvereeniging Soli, Deo, Gloria, begin September, haar repetities houdt in het Christelijk Te huis. Zij die lid wenschen te worden kunnen zich bij het bestuur vervoegen, De oefeningen hebben plaats onder leiding van hun dirigent den heer Kraak. WINKEL, Voor de op 13 en 14 September a.s. te houden ten toonstelling van pluimvee en konijnen, zijn tal van inschrijvingsbiljetten opgevraagd en verwacht mag worden, dat als 26 Augustus de inschrijving wordt gesloten, het getal inzendingen groot zal blijken te zijn. Verscheidene prijzen zijn reeds beschikbaar ge steld. Verkoop van loten zal ook dezer dagen be ginnen. De gewone Floraliatentoonstelling is op de zelfde dagen en thans ontwerpt de commissie haar programma voor de aankleeding daarvan en voorts de attracties buiten het tentoonstellingsgebouw. Naar men ons mededeelt, zal de Gemengde Zang vereeniging „Westfrisia", haar repetities op 26 Augus tus bevatten. In studie is genomen de operette: Franchemon de Marskramer, van Mart. Schuil, met de bedoeling deze met de komende Kerstdagen op te voeren. Zij die daaraan mede willen werken en nog geen lid zijn, zullen zich spoedig moeten aanmelden. Voorts schijnt het de bedoeling te zijn weder een poging aan te wenden om te komen tot oprichting van een Kinderkoor. Oudere denkt daar eens ernstig over na, om als er een advertentie verschijnt, gereed te zijn uw kinderen op te geven. Laat naast tijd voor sport en spel, ook eenige tijd zijn voor zang. Verschillende berichten. Een Pool-drama opgehelderd. Na 33 jaar de lijken van 3 Poolreizigers op Franz Joseph Land gevonden. Een vermetele onderneming van drie man nen, die de Noordpool tegemoet gingen in een luchtballon. Een Noorsche wetenschappelijke expeditie heeft, naar een telegram uit Oslo meldt, op White Island bij Franz Joseph Land het lijk gevonden van den Zweedschen ingenieur Andrée, die in 1897 met twee begeleiders in een luchtballon van Spitzberg opsteeg om te trachten de Noordpool te bereiken. Naar gemeld wordt is het lijk in het ijs goed be waard gebleven. Ook hot dagboek en logboek van Andrée gevonden. Het W. B. seint nader uit Oslo, dat het kamp, waarin het lijk van Andrée is gevonden, op 6 Augus tus aan de Westkust van White Island is ontdekt. Het kamp lag ongeveer 150 meter van de kust ver wijderd. Men vond een boot en een slede en in de boot de overblijfselen van een menschelijk geraamte. Behalve het lijk van Andrée, dat slechts door een jonge ijslaag was bedekt, vond men ook het logboek De Winkelweek. Wij vernemen dat thans de Winkelvveekcommissie met hare werkzaamheden zoover is gevorderd, dat in groote lijnen het feestprogramma is samengesteld. Zekerheid van uitvoering bestaat echter nog geens zins, daar de moeilijkheden vele zijn. Het ligt in de bedoeling de Winkelweek te openen op Vrijdag 26 September, met als slotdag de jaarlijksche dag van Harddraverij en Vuurwerk, welke dit jaar valt op Dinsdag 30 September. De commissie stelt zich voor Vrijdag 26 September, 's avonds, in den Muziektuin, een tweetal goed be kend staande humoristen te doen optreden. Toegang vrij. Zaterdag 27 September wordt benut voor het hou den van Windhondenrennen op de Gedempte Gracht. Deze voor onze omgeving geheel nieuwe attractie zal ongetwijfeld veel publiek trekken. Zondag 28 September is bestemd voor de hier reeds zoo populaire Wielrenen, waaraan ook dit jaar weer de meest bekende renners zullen deelnemen, terwijl des avonds, onder leiding van Jac. Smits, op hr»t Kerkplateau weder een aantal prima artisten zullen optreden. Het programma van Maandag 29 September ver meldt des morgens kinderfeesten en des middags op het Sportterrein van den heer Hartland paarden- dressuur der Rijvereenigingen. Vorig jaar viel dit op de Gedempte Gracht reeds bizonder in den smaak van het publiek, doch is daar gebleken niet goed uit voerbaar te zijn, om welke reden thans de keuze op het Sportterrein is gevallen. Bovendien kan en zal daar een meer uitgebreid programma worden uitge voerd. Direct na afwerking van dit programma wordt een parapluie-optocht gehouden, aan welken optocht ook door de Rijvereenigingen wordt deelgenomen. Des avonds volgt dan nog een geïllumineerde parapluie- optocht. Dinsdag 30 September, de slotdag, wordt geheel in genomen door de beide draverijen cn het vuurwerk. Waar reeds vaststaat dat ook dit jaar een schitte rende feestverlichting zal worden aangebracht, ter wijl bijna alle feestdagen een tweetal muziekkorpsen Schagen volop muziek zullen voorzien, behoeven wij niet te twijfelen of ook de Winkelweek 1930 zal we der een stroom van menschen op de been brengen. Een stroom van menschen, die dan tevens een kijkje kunnen nemen in de étalages van Schagens winkel stand, welke ter gelegenheid van het 25-jarige be staan harer vereeniging dit jaar zal zorgen voor ex tra mooie étalages, terwijl bij het doen van inkoopen zal blijken dat ook aan de Winkelweek 1930 weder een keurige winkelattractie is verbonden. Binnenkort hopen wij op de verschillende onderdeelen van het programma nog in bijzonderheden terug te komen. en eenige navigatie-instrumenten, die het opschrift droegen: „Andrees Polarexpedition 1896." Op het lijk van Andrée vond men zijn dagboek, en behalve andere instrumten. een hoogtemeter. In de nabijheid is een menschelijk lichaam gevon den, dat nog niet met zekerheid kon worden ge ïdentificeerd. De omstandigheden, waaronder men de lijken heeft aangetroffen, wijzen er op dat de expeditie met voed selgebrek te kampen heeft gehad. Echter verkeerd het kamp over het geheel in goeden toestand. De lijken en de voorwerpen zijn aan boord van een Noorsch schip gebracht. Dit schip wordt begin September in Noorwegen verwacht. Een zuurstofcylinder ontploft. Goed afgeloopen. Gistermiddag wilde te Amsterdam een autogeen- lasscher, die werkzaam was aan de verbouwing in het gebouw van de Maatschappij tot Nut v*» -m, aib.....wi,j een snijapparaat verbinden met een zuurstofcylinder. De dop vloog van den cylinder en de cylinder vloog uit elkaar. Omdat er slechts weinig druk op den cy linder stond, is de lasscher licht aan een van zijn polsen verwond. Van den cylinder vloog een gedee.te af, richtte schade aan in het vertrek waar het appa raat stond, sloeg door een deur en vloog over de straat waar het een wiel van een bakfiets afrukte. Gelukkig werd op straat niemand geraakt. Op het bericht dat een zuurstofcylinder was ontploft rukten verscheidene slangenwagens van de vrijwillige brandweer uit, benevens een reserve-auto van de af deeling brandbluschmiddelen en een auto van den Ge meentelijken Geneeskundigen Dienst. Zij behoefden echter geen dienst te doen. Vliegramp in Tsjecho- S1 o w a h ij e. Toestel in brand gevlogen. Tien dooden en drie gewonden. Uit Praag wordt gemeld, d.d. gisteren: Als gevolg van een ongeluk met een vliegtuig van den Tsjechoslowaakschen Aero-Lloyd zijn negen passagiers en de bestuurder gedood, terwijl de andere drie inzitten den werden gewond. Het vliegtuig was van Praag via Brunn op weg naar Presburg, toen het hedenmiddag c.a. 4 uur boven Frie- drichsdorf nabij Iglau in brand geraakte, waarschijnlijk doordat het vliegtuig in een onweersbui was terecht gekomen. Het vliegtuig stortte neer en vier personen werden op slag gedood,, terwijl van de zwaargewonden er nog vijf na opneming in het ziekenhuis zijn over leden. De machine deed sedert het voorjaar 1929 dienst en bood plaats aan 14 passagiers en een bemanning van twee koppen. Dynamietontploffing in een boorgat. Drie personen gedood. Het N.T.A. seint uit New York: In een tunnel van de waterleiding in de stadswijk Bronx, stiet een boormachine op een geschatte diepte van 200 meter op een met dynamiet gevuld boorgat, dat naar het schijnt bij vroegere werkzaamdeen vergeten is. Bij de ontploffing van het dynamiet werden van het bedienende personeel van de boormachine drie leden ge dood en elf leden gewond, van wie drie zwaar. De Velserbrug weer op haar plaats. Maandag waarschijnlijk proefdraaien. Gisterochtend hebben de mannen van de Amsterdam- sche Droogdok Maatschappij weer hard gewerkt aan de spoorbrug bij Velsen. De pogingen om de draai-inrich- ting op haar plaats te krijgen zijn voortgezet en geslaagd. Het is voorwaar een kranige prestatie! Sneller dan men had durven hopen, staat de brug op haar plaats. Het moeilijkste werk is nu afgeloopen. Alles zit nog niet vast, bouten zijn afgebroken, stan gen verbogen. Dat moet nog worden hersteld, doch dat is ln verhouding tot hetgeen reeds is geschied, een kleinigheid, al is er op zichzelf nog werk genoeg. Maar er behoeft nu toch geen sprake meer van te zijn, dat de stagnatie in het treinverkeer een paar weken zal duren. De spoorwegen hopen reeds Maandag te kunnen proefdraaien. En daar men de proef wel niet zal ne men, voordat de kans op slagen practisch zeker Is, mag men de goede hoop koesteren, dat in net begin van de volgende week alles weer normaal is.

Schager Courant | 1930 | | pagina 12