Gemengd Nieuws. Bestrijding van den handel in vrouwen. Een Belgisch dorp zonder gemeenteraad. Engelsch jacht vergaan. Brutale roofoverval te Wilmersdorf. De verwisselde babies te Chicago. De kroning van koning Karei uitgesteld. De stakingen in Noord-Frankrijk. SCHAGER HANDELDRIJVENDE EN INDUSTRIEELE MIDDENSTANDSVEREENIGING. Vaststelling van program en reisroute van de enquêtecommissie. Donderdag werd uit Genève gemeld Hedenmorgen is in het Volkenbondssecretariaat bijeengekomen de Volkenbondscommissie voor de bestrijding van den handel in vróuwen. De commis sie houdt zich in deze zitting echter alleen bezig met de voorbereiding van de enqête naar den handel in Oostersche landen. De commissie is samengesteld uit de gedelegeerden van dezelfde landen als die in de gewone commissie vertegenwoordigd zijn, doch met het oog op het spe ciale onderwerp hebben vele landen andere personen gezonden. Aangezien de enquête ook in Nederlandsch- lndië zal gehouden worden, heeft de commissie het verzoek van de Nederlandsche regeering ingewil ligd en zal de heer Moresco morgen, wanneer de toestand in Nederlandsch-ïndië zal worden behan deld, aan de beraadslagingen deelnemen. De enqête-commissie zal uit drie leden bestaan, na melijk de heeren Bascom Johnson (Ver. Staten), Pin- dor (Frankrijk) en mevr. Alma Sundquist (Zweden). Zooals bekend is deze enqête reeds eenige jaren geleden na eindiging van de enquête in Europa door de commissie voor bestrijding van den handel in vrouwen beraamd, maar nu pas zal deze enquête worden gehouden, doordat het instituut voor sociale hygiëne van de Rockefeller Foundation een gift voor dit doel van 125.000 dollar aan den Volkenbond heeft overgemaakt/. De commissie voor do bestrijding van den handel in vrouwen, die gepresideerd zal worden door den Franschen oud-gezant Regnauit, heeft vanmorgen besloten om besprekingen in het geheim te voeren, aangezien algemeen de mèenfng werd uitgesproken dat publieke besprekingen van de reisroute, de data, waarop de verschillende steden bezocht worden en de methoden welke de commissie bij haar werk zou volgen, de resultaten der enquête zouden kunnen schaden. De commissie zal zich in deze zitting bovendien be zig houden met besprekingen van den toestand in de verschillende te bezoeken landen, de wetgeving daar en steden en plaatsen waar de vrouwenhandel het sterkst is en de internationale overeenkomsten welke door deze landen met betrekking tot den han del in vrouwen zijn gesloten. In het lokaal van den heer P. Roggeveen Pz.f aan de Markt had Donderdag 21 Augustus 1930. 's avonds half 9 een algemeene vergadering plaats, die slechts zeer matig was bezocht, n.1. door' een 15-tal leden. De Voorzitter, de heer Ch. H. Th. Schmalz betreurt de geringe opkomst op deze eerste vergadering na het ge houden lustrumfeest, te meer waar de agenda nog het punt vermeldt: bespreking feestavond 25-jarig bestaan. De notulen worden door den heer G. Koning gelezen; ze worden onder dankzegging goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen zegt de Voorzitter dat besloten was om ten aanzien van de Zaterdagavond-- -mark-fc- een afwachtende houding aan te -nemen. De markt begint evenwel reeds in te slapen en spr. vraagt of de vcreeniging nu eenige actie op touw moet zetten. De quaestie is dat het staangeld op Donderdag den hee ren marktkooplieden niet aanstaat. Het bestuur der Mld- denstandsvereëniging is evenwel van meening dat dit staangeld, f 0.50, gehandhaafd dient te blijven. De Don derdag is de dag dat er veel menschén naar Schagen komen en het bestuur meent dat ook de marktkooplie den niet alleen van de lusten behooren te profiteeren, maar ook lasten dienen te dragen. De heer D. Raat Pz., deelt mede dat de heer D. Rot gans bij den burgemeester is geweest en B. en W. met den marktkoopliedenbond zullen confereeren en infor- meeren naar de bezwaren van den bond. Op een desbe treffende vraag deelt spr. mede, dat die toezegging 45 weken geleden is gedaan, maar nog geen resultaat is vernomen. De Molenstraatbewoners zullen zoolang een afwachtende houding aannemen. Door den- heer Joh. Rotgans wordt voorgesteld om het gemeentebestuur ,in overweging te geven voor de Zatcrdagavondmarkt geen staangeld te heffen en de Voorzitter zegt den heer Raat toe dat ook het Bestuur van de Middenstandsvereeniging de quaestie bij den burgemeester ter sprake zal brengen en eventueel ook het voorstel van den heer Joh. Rotgans. Met genoegen constateert de Voorzitter het welslagen van de poging om, de oude Winkelweekcommissie be reid te doen vinden ook dit jaar weer de functie waar te nemen. In verband met het jubileum der mldden- standsvcreenigingMigt het in de bedoeling de winkelweek feesten nog luisterrijker te vieren dan vorige jaren. Ingekomen stukken. Van de Schager Leesbibliotheek kwam een dankbe tuiging In voor de subsidie, terwijl voor het nieuwe lees- seizocn wederom een subsidie wordt gevraagd. Besloten wordt opnieuw een subsidie van f 10 to verleenen. Van het Prov. Bestuur kwam in een Prov. blad mel dende de afwijzende beschikking op een verzoek van de heeren Naastepad to Anna Paulowna, om concessie voor het onderhouden van een autobusdienst KolhornDen Helder. De Schager Winkelweekcommissie verzoekt om een bijdrage voor de te houden feesten. Waar ieder jaar f 25 werd gegeven, doch vorig jaar met het oog op het te kort, nog f 25 extra, werd besloten in dit jubileumjaar een bijdrage van f 50 te verleenen. Van den heer J. Schoorl Pz.. kwam een schrijven in, d.d. 19 Augustus, waarin dezo In verband met zijn druk ke werkzaamheden tegen 31 December a.s. ontslag vraagt als administrateur der Middenstandswoningen. De Voorzitter vond het eigenaardig dat dit ontslag ge vraagd wordt tegen 1 Januari, terwijl het boekjaar van den Middenstandswoningbouw loopt van 1 Augustus tot 31 Juli. De vergadering keurt goed dat het bestuur, In overleg met den functionnaris, naar goedvinden zal handelen. Wel is de datum van 1 Augustus reeds verstreken, maar de zaken zijn niet precies op dien datum klaar, zoodat het verleenen van het ontslag tegen dien datum geen bezwaar zou opleveren. De Voorzitter deelt mede dat hij het gehouden jubi leumfeest werden ontvangen 3 gelukstelegrammen, 3 gewone telegrammen, 8 brieven, 16 bloemstukken en een 2-tal souvenirs. Spr. betuigt daarvoor namens de ver- ecniglng zijn hartelijken dank, het feest is in alle op zichten geslaagd en spr. betuigt medo zijn dank voor het cadeau dat hij persoonlijk van de vereeniging heeft ont vangen en voor de medewerking die hij als voorzitter steeds heeft mogen ondervinden. Spr. beveelt de belan gen der vereeniging bij alle leden aan. We staan voor een criticken tijd, waakzaamheid is zeer gewenscht. Spr. brengt een compliment aan de redactie van de Scha ger Courant voor dc keurige uitvoering van de feest- eourant en dankt voor do medewerking die do vereeni ging ih deze 25-jarige periode van de Schager Courant heeft mogen ondervinden. In 't algemeen dankt spr. al len die hebben medegewerkt tot het welslagen van het feest, en niet in 't minst dc feestcommissie. EEN HELSCHE MACHINE TE HANNOVER. De ontploffing achterwege gebleven. Wolff meldt uit Hannover: In de vroegte is Woensdag in het vakvereenigings- huis een pak neergelegd, dat jater gevonden en ge opend isi Er bleek een helsch'e raachihe in te zitten, welke zeer zorgvuldig was geconstrueerd; er was eon granaat in aangebracht met. ecn: hóoge brisante la ding. Het tijdwerk was echter niet goed iingesteld, zoodat de ontploffing achterwege ^vas gebleven. Het politie-onderzoek is in vollen gang. (Zooals men weet, begint te Altona over enkele da gen het groote proces tegen de bommenmakers, die in de jaren *28 en '29 de provincies Sleeswijk-Holstein, Hannover en Oldenburg in rep en roer brachten. Wellicht, dat deze aanslag hiermede verband houdt.) HET TRAGISCH EINDE VAN VAN LEAR BLACK. Vergeefsche nasporingen. Uit New-York wordt gemeld: De vier watervliegtuigen, welke waren uitgevlogen om het stoffelijk overschot van den verongelukten millionnair Van Lear Black op te sporen, zijn onver richter zake teruggekeerd. Zij gaven het zoeken op, omdat er een sterke strooming zeewaarts is, welke het zeer onwaarschijnlijk maakt, dat het lijk aan de kust zal worden gevonden. De mogelijkheid blijft evenwel bestaan, dat een boot, welke niet van radio voorzien is, het lijk heeft opgehaald. De stoomboot- inspectiedienst heeft een officieel onderzoek naar het verdwijnen van den heer Van Lear Black inge steld. Niemand wenscht candidaat te zijn. Te Eprauc, een dorp nabij Han en Rochefort, in de Belgische provincie Namen, werden onlangs, tegen 24 dezer, verkiezingen uitgeschreven voor den ge meenteraad, daar, tengevolge van overlijden en ont slag, het aantal raadsleden tot twee was geslonken en dan ook geen vergaderingen meer konden worden gehouden. Deze verkiezingen zullen nu echter niet gehouden worden, daar niemand in de gemeente, er in toestemde op een candidatenlijst te worden ge bracht wat in ©en land als België zeker wel een hooge zeldzaamheid mag heeten, aldus de Brusselsche corr. van de N.R.Ct. Een goedkoop tarief voor nachtstroom. De Voorzitter deelt mede, dat meermalen gesproken is over het electriciteltstarief en het bestuur zich nu tot het P.E.N. heeft gericht met de vraag of ook voor onze gemeente een dergelijk goedkoop tarief zou kunnen wor deri ingevoerd. Vandaag is van het P.E.N. bericht inge komen, dat het zeer goed mogelijk is een nachttarief in te voeren, ai zal het tarief hooger liggen, doordat er een tusschenhand is. In het schrijven wordt er evenwel op gewezen dat bij de G.E.B.'s gewoonlijk weinig lust be staat tot het invoeren van een dergelijk tarief. Door het Bestuur zal dit schrijven worden behandeld ■en Jn de-, volgende, -algemeene vergadering in bespre king worden gebracht. Uit de rekening en verantwoording van den len pen ningmeester, den heer C. Roggeveen Cz. blijkt, dat de financieele toestand dér vereeniging gezond genoemd kan worden. Het saldo vermeerderde met ruim f 55. De handelswinteravondschool werd bezocht door 26 leer lingen voor de eerste klas en 8 leerlingen voor de tweede klas. De heeren Van Ketel en S. de Vries hadden de rekening nagelen en in orde bevonden en ónder dank zegging voor het gehouden beheer wordt den penning meester decharge verleend. De cursusopleiding voor winkelpersoneel. Omtrent deze zaak deelt de Voorzitter mede, dat Dr. Mol, de directeur van den Keuringsdienst voor Waren te Alkmaar, met assistente zich beschikbaar hebben gesteld om onderwijs te geven. Dr. Mol verlangt geen salaris; aan de assistente zal eenige vergoeding gegeven diénen te worden. Behandeld zou worden het vak Warenkennis van voedingswaren en door de assistente, Mej. Snethlage, de warenkennis in de textielbranche. Voor de vakken etaleeren, kleurencombinatie enz. zou nog eei} leerkracht gezocht moeten worden. De commissie denkt dat er- een bedrag van f 400 met deze cursusopleiding gemoeid zal zijn. Door de Kamer «van Koophandel te Alkmaar zal een bijdrage van f 100 worden verleend, de ontvangsten aan meer gelden worden op f 100 geraamd, aan den gemeente raad zou verzocht dienen te worden om verlichte en verwarmde localen, plus een subsidie van f 100, t«r- wijl onze vereeniging zelf dan ook f 100 in de kosten had bij te dragen. Voor 1932 zal steun van rijk en provincie worden aangevraagd, voor dit jaar is de tijd daartoe veratre ken. De commissie heeft zich uitgebreid met den vlce- voorzitter van de „Hanze", den heer A. Deutekom. Als de heer Deenik van vacantle terug is, zal n.et hem een bespreking worden gehouden en vervolgens een oproeping worden gedaan. Deze mededeelingen geven geen aanleiding tot dis cussie. Om de vereeniging te vertegenwoordigen op het 27e Middenstandscongres, dat op 2, 3 en 4 September te Groningen zal worden gehouden, blijkt bij de aanwe zige leden geen animo te bestaan, doch het bestuur zal trachten daarvoor nog iemand te vinden. De feestavond van het 25-jarig bestaan. De voorzitter van de feestcommissie, de heer C. Roggeveen Cz., deelt mede, dat hoewel de plannen nog niet definitief zijn vastgesteld, het in de bedoeling ligt het feest te vieren op 26 September a.s., dat is op den avond van de opening der winkelweek. Het zal plaats hebben in het N.K. Koffiehuis en toeganke lijk zijn voor leden met een dame. Een eerste k,as varieteitenprogramma zal worden aangeboden, na af loop van dit varieteitenprogramma wellicht den leden iets worden aangeboden, en dan muziek, bal, verras singen enz. Door enkele leden wordt bezwaar gemaakt tegen don Vrijdagavond, maar der commissie was het niet moge lijk, om een anderen avond te bepalen, juist omdat deze feestavond verband zou hebben met de winkei- weekfeesten. De commissie verklaart zich echter be reid om met de winkelweekcommissie nog eens over leg te plegen. Het introduceeren zal slechts zeer beperkt plaats vinden, omdat zooveel mogelijk deze feestavond voor de leden dient te zijn. Indien de feestkas aanvulling behoeft, krijgt het bestuur daartoe blanco mandaat Bij de rondvraag wordt nog medegedeeld, dat de schilders Houtlosser, Cats en D. Wit ieder een blok van de middenstandswoningen zullen schilderen, voor den prijs die door de technische commissie was vast gesteld en overeenkomende met den prijs van het reeds geschilderde blok. Hierna volgt sluiting. De zes opvarenden verdronken. Een Lloyd-bericht uit Fowey aan de Z.-kust van Engeland meldt, dat het jacht „Islander", behooren- de tot de escadrillé van het koninklijke jacht, gister avond in de baai van Lnntivet is vergaan, De opva renden, vijf mannen en een vrouw, zijn verdronken. Nadere bijzonderheden. Reuter meldt nader omtrent de schipbreuk, dat deze plaats had bij een hevigen orkaan, die het brooze scheepje tegen de rotsen in de baai van Lan- vilet, onder de kust van Cornwallis, sloeg. Een red dingssloep koos onverwijld zee, doch de golven sloe gen de sloep terug en het jacht zonk voordat ze de plaats van de ramp kon bereiken. De sloep slaagde erin een kabel aan boord van het jacht te werpen, doch de woedende golven rukten hem uit den greep der bemanning van het jacht weg Men heeft zeker heid verkregen dat zich aan boord van het jacht geen vrouwen bevonden. Commodore King uitgezon derd waren de slachtoffers drie zeeofficieren en twee matrozen. Oad-minister King een der omgekomenen. Uit Londen wordt nog gemeld: Commodore Herbert Douglas King. conservatief La gerhuislid voor Zuid-Paddington en minister voor mijnwezen in de vorige regeering, is een van de om gekomen opvarenden van het jacht „Islander", dat in den nacht bij Fowley op de kust van Cornwall met man en muis is vergaan. Hij was een veelzijdig man. zee-officier, heereboer, en advocaat. In den oorlog won hij het eereteeken voor belangrijke krijgsverrich tingen (D. S. O.) in Gallipoli, later in Frankrijk het Croix de Guerre. Later werd hem de organisatie van het convooi-systeem voor het noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan opgedragen. Hij was 53 jaar oud en stond bekend als een man van grooten moed, vast karakter en energie. Door een 25-jarigen werklooze. Zich blik semsnel van het geld meester gemaakt. Een regen van bankbiljetten. Wolff meldt uit Berlijn: In de Meierottostrasse te Berlijn-Wilmersdorf is een brutale overval op een districtskas gepleegd. De 25-ja- rige werklooze Wilhelm Kruger had bemerkt, dat de kassier de gelden op de eerste verdieping van het ge bouw bewaarde en de gewoonte had de geldkist dicht bij het venster te plaatsen. Om zijn plan te kunnen uit voeren zorgde Kruger, dat hij in het bezit van een lad der kwam, die hij reeds van te voren tegen den muur van het gebouw had gezet. Toen Donderdagmorgen het kantoor werd geopend mengde Kruger zich tusschen de menschen, die het gebouw binnengingen. Hij bond een ketting om den deurknop van het betrokken lokaal, ten einde te voorkomen, dat men de deur snel zou kunnen openen. De ambtenaren waren juist bezig het geld weg te leg gen, dat van de Rijksbank was gehaaid, toen Kruger die vlug op de ladder was geklommen, het venster binnen drong en bliksemsnel zich van het geld meester maakte Daarop vluchtte hij. De verblufte ambtenaren slaagden er ten slotte in de deur open te krijgen en begonnen den dief te achtervolgen. Kruger, die tijdens zijn vlucht het papiergeld weer weggeworpen had, werd na een korte jacht ingehaald en aan de politie overgeleverd. Daar er veel werkloozen op straat waren, die het rond fladderende geld opraapten, heeft men de grootte van het tekort nog niet kunnen vaststellen. De vergissing wetenschappelijk vastgesteld. Het probleem van de verwisselde babies te Ohicago, waarvan onlangs melding is gemaakt is thans opge lost; dezer dagx zijn de kinderen omgeruild. Men her innert zich het geval waarschijnlijk wel. In hetzelfde ziekenhuis hadden twee vrouwen op denzelfden dag elk het leven geschonken aan een kind van het mannelijk geslacht. Toen een der beide vrouwen naar huis terug ging vond zij op den rug van de haar meegegeven Baby een label met den naam van de andere vrouw. Er werd een jury van wetenschappelijke menschen benoemd en deze besliste, dat het niet haar kind was. De andere moe der had volgehouden, dat het kind, dat zij mee naar huis had genomen haar eigen kind was, in weerwil van het feit dat dit kind een label droeg met den naam van de eerste vrouw. De uitspraak der jury, gegrond op biologische en an tropologische proeven heeft haar echter overtuigd en zoo hebben de moeders de kinderen nu omgeruild. Het moet een gevoelvol tooneeltje geweest zijn, waarin een lach en een traan elkaar afwisselden, toen de moeders afstand deden van haar verkeerde kinderen en elk het goede in ontvangst namen. OPGRAVINGEN IN SIBERIë. Een pre-historische stad? V.D. verneemt uit Moskou: De opgravingen in de nabijheid van Irkoetsk in Siberië hebben een succesvol resultaat. Men heeft de overblijfselen van een voor-historische stad gevonden, o.a. werden merkwaardige beeldhouw werken ontdekt, op primitieve wijze gesneden in mammouthbeenderen. (Petit Parisien). DE OVER 1 UIGDE. (En Rollg Half Timma.) Je zei, ik was een leugenaar, een deug* niet en een zwendelaar. Ik heb het onder zocht en Dan weet je, dat het waar was, wat ik zei. Tot het komende voorjaar. Officieel wordt thans, volgens een V.D. bericht uit Boekarest, bevestigd, dat de kroning van koning Karei tot het komende voorjaar is uitgesteld. Dit uitstel zou veroorzaakt zijn door de weigering van prinses Helena. om zich met Karei te verzoenen en toe te stemmen in de opheffing van de uitgesproken echtscheiding. Voorts doen in sommige kryngen geruchten de ronde, dat Karei, wanneer Helena niet toegeeft, plannen zou hebben om een prinses uit het Huis Bourbon-Orléans ten huwelijk te vragen. Volgens mededeelingen uit an dere kringen zouden deze geruchten echter slechts op louter fantasie berusten. OOK DEZE VOOR DE VERLEIDING BEZWEKEN. Kassier met 20.000 Mk. verdwenen. V.D. verneemt uit Maagdenburg: De sedert vijftien jaar als kassier bij de deposito afdeeling der Kommerz und Privat-Bank werkzame Schröder is plotseling met medeneming van een be drag van 200.000 mark verdwenen. De man genoot het volle vertrouwen van zijn chef en hij had een chèque van 16.000 mark en eenige kleinere chèques, welke hij moest innen laten uitstel len en toen ten eigen bate aangewend. Hij ging daarna met vacantie, doch tijdens zijn af wezigheid werd de verduistering ontdekt. Bij onderzoek bleek, dat de man niet aanwezig was op de plaats, welke hij als zijn vacantieverblijf had op gegeven en dat hij reeds geruimen tijd ver boven zijn stand leefde. De arbeiders aanvaarden, evenals de pa troons, het bemiddelingsvoorstel. Uit Rijssel wordt gemeld: De socialistische vakvereeniging van textielarbei ders van het district Rijssel heeft gistermorgen een algemeene vergadering gehouden, waarin het toe stemmend antwoord vari de patroons op het voorstel van den minister van arbeid besproken werd. De vakvereeniging besloot, dit voorstel harerzijds ook te aanvaarden en het werk te hervatten. Vervolgens werd een motie aangenomen, waarin den minister verzocht werd, nog eenmaal te confereeren met ver tegenwoordigers van patroons en arbeiders en clan door ©en openbare verklaring de overeenkomst, die tot hervatting van het werk leiden zal, te bevesti gen. Minister Laval zal in verband hiermede naar Rijs sel vertrekken. De staking te Rijssel geëindigd. Nader wordt gemeld: Het resultaat van de besprekingen tusschen den minister van Arbeid en de afgevaardigden der ar beidersorganisaties en patroons, is de staking, zoowel in de textielnijverheid als in de metaalnijverheid ge ëindigd. EEN GROOTE DORPSBRAND IN DE VER. STATEN. Honderdduizend dollars schade. Reuter seint uit New York: De katholieke kerk en twaalf huizen van het dorp Chermont-el-Crouse, bij Watertown, negen entrepots cn een schip werden heden door brand vernield. De aangerichte schade wordt op 100.000 dollars geschat. Een der huiseigenaars viel -dood neer toen een hem toebehoorend huis vuur vatte. DE HERTOGIN VAN YORK. Een dochter geboren. Reuter seint uit Londen, 21 Aug.: De hertogin van York heeft heden aan een dochter het leven geschonken. Haar eerste kind was ook een dochter. Het Engel- sche volk leefde sterk met deze gebeurtenis mee, omdat, wanneer de prins ongehuwd blijft een even- tueele zoon tot troonopvolger zou zijn geworden. ZIGEUNERMEISJE DOOR DORPSRECHTER GEMARTELD. Zij wilde niet bekennen In de nabijheid van Presburg in Hongarije heeft zich een gruwelijk voorval afgespeeld. In de gemeen te Aha was een 17-jnrig Zigeunermeisje van diefstal beschuldigd. Toen zij niet wilde bekennen, werd zij in het bijzijn van haar moeder door den dórpsrechter zoolang met een zweep afgeranseld, tot zij het be wustzijn verloor. Daarna bond de onverlaat het be- wusteloóze meisje aan een boom vast. stapelde tak- ^bossen aan haar voeten op en stak ze in brand. Kerst toen de rechter en een aantal boeren, die bij de marteling hadden toegezien, zich hadden verwij derd. werd liet meisje door haar stamgenooten be vrijd. liét slachtoffer 1 leek levensgevaarlijke brand wonden te hebben opgcloopen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 14