O RADI Wet op den dienstplicht in Rusland. „DOE JE MOND OPEN EN SLIK DIT." Snoerverbindingen. De Russische medewerker van het „Hsbl." schrijft: Het presidium van den T.S.I.K. (Centraal Uitvoerend Comité der Sovjet-Unie) heeft een nieuwe wet aangeno men, waardoor de dienstplicht georganiseerd wordt De wet, die tot nu toe van kracht was (de wet van 8 Augustus 1928) onderscheidde drie vormen van den dienstplicht: den gewonen dienst bij het leger, buiten het legerverband en in de territoriale afdeellngen. Deze indecling blijft grootendeels gehandhaafd, maar daar naast wordt ingevoerd de „militalr-lndustrieele dienst", bestaande in arbeid gedurende een bepaalden tijd bij industrieele ondernemingen, die voor het leger werken, waarbij de arbeider een gedeelte van den tijd In den wa penhandel geoefend wordt Een combinatie dus van in- dustrle-arheid en militairen dienst De dienstplichtigen, die aangewezen zijn voor den dienst in dit verband, moeten twee jaar bij de aangewe zen industrieele onderneming werkzaam zijn. Na afloop van dezen tijd gaan zij met groot verlof naar huls: zij worden als reservist ingeschreven bij de fabriek, waar zij die twee Jaar gewerkt hebben, of bij een andere fa briek, die voor het leger werkzaam is. Het doel van deze regeling is een kader van Instruc teurs te scheppen, die de productie op de militaire fa brieken kunnen leiden. Tijdens een mobilisatie moeten dergelijke reservisten izich bij de in hun militair boekje vermelde fabriek aanmelden, waar zij te werk zullen gesteld worden. Een andere eigenaardigheid van de nieuwe wet be staat daarin, dat studenten van hoogescholen zich ln den wapenhandel moeten oefenen, terwijl zij aan de hooge- school studeeren. Dit zal gedeeltelijk op bepaalde dagen geschieden, gedeeltelijk tijdens de zomervacantie. Het voordeel van deze regeling is, dat de jongelui na de voltooiing van hun studie niet hoeven te dienen en on middellijk hun werk kunnen beginnen. Een ander voor deel, van bolsjewistisch standpunt, bestaat hierin, dat de studenten dus feitelijk tevens soldaat zijn en als zoo danig aan de militaire tucht onderworpen. Daar de studenten in Rusland steeds de leiders van elke revolutionnaire beweging waren, is de bedoeling van de G.P.Oe. niet moeilijk te doorgronden. Volgens de oude wet hadden personen, die geen kiesrecht bezaten, „bourgeois" die gehuurde werkkrach ten in dienst hadden e.d., volgens de sovjetwet „soci- aalygevaarlijke elementen", geen recht, soldaat te zijn. Zij werden bij den landstorm ingelijfd en moesten een speciale belasting opbrengen. De bedoeling was, hen in geval van oorlog alleen te gebruiken voor het aan leggen van loopgraven e.d. werkzaamheden. De nieuwe wet schaft deze speciale belasting af. De burgers, die volgens de wet geen soldaat mogen zijn en bij de boven vermelde afdeeling van den landstorm ingelijfd worden zullen in het vervolg bij wijze van dienstplicht land- bouwwerkzaamheden moeten verrichten. Op deze wijze zullen de sowohozen, de communistische groote land bouwbedrijven, voorzien worden van kostelooze ar beidskrachten, gemilitariseerd en dus aan een strenge tucht onderworpen. De oude wet kende verschillende categorieën dienst plichtigen, die recht hadden op vrijstelling of uitstel van den dienst. De nieuwe wet wijst nog eenige groe pen aan, die tijdelijk van den dienstplicht vrijgesteld worden. Boeren, die zich bij een kolchoz hebben aan gesloten, zullen in het vervolg voor den tijd der land- bouwwerkzaamheden uit den dienst moeten ontslagen worden. Vrijstelling krijgen ook mannen, die tractors kunnen bedienen, en eenige andere groepen. Het is de bedoeling van de sovjet-regeerlng den kolchoznlki zoo veel mogelijk voorrechten te verleenen, om op deze wijze de zeer geringe populairiteit van deze commu nistische instellingen wat grooter te maken. Zij, die het onderwijs aan een militaire school willen volgen, behouden hun betrekkingen en loon gedurende den geheelen tijd, dien zij noodig hebben 'om tie JesSsen5 op de school te vólgen en zfeh' tot^de examens voor te bereiden. Op deze wijze hoopt de sovjet-overheid het percentage arbeiders onder de officieren op te voeren. GEVALLEN VAN RUGGEMERGSVERLAMMING BIJ EEN FRANSCH REGIMENT. De Temps verneemt uit Bar-le-Duc dat zich onder de manschappen van het 94ste regiment infanterie eenige gevallen van ruggemergsverlamming hebben voorgedaan. Het regiment zal daarom niet aan de herfstmanoeuvres deelnemen. Uit de Filmwereld POLLY MORAN verhaalt van haar avonturen in het Hollywoodsche ziekenhuis. - Er zijn niet veel vrouwen, die komische filmrollen kunnen spelen. Onder de weinigen, die het wel kun nen, moet zonder twijfel Polly Moran in de eerste plaats genoemd worden. Men heeft deze actrice, die nooit schoonheidskoningin geweest is en het ook wel nooit worden zal, in tallooze Metro-films gezien. Meestal in korte komische scènes van groote films. Misschien weet de lezer niet, wie hier bedoeld wordt. Polly is geen ster in het genre van Greta Garbo of Nonne Shearer, maar wanneer wij u haar konden laten zien, zoudt u onmiddellijk zeggen: „O die?!" Toch is Polly Moran een zeer knap actrice. Haar groote verdiensten kwamen onlangs nog in het juiste licht, toen de film „Caught Short", met Marie Dress- ler en Polly Moran in de hoofdrollen, een der sen saties van het Amerikaansche filmseizoen bleek te zijn. Het werk van dit „teem" werd zoo op prijs ge steld, dat zij binnenkort een tweede film in hetzelf de genre zullen maken. Polly Moran is een eigenaardig type. Zij staat be kend om haar geestigheid, heeft altijd een paraat woord om haar collega's aan het lachen te krijgen en is de goedheid zelve. Ondanks het feit, dat zij geen Verius van Milo is, heeft zij vele bewonderaars en be wonderaarsters. Hetgeen reeds een compliment op zichzelf is voor een actrice, die niet in het middel punt der voortdurende belangstelling staat. Eenigen tijd geleden moest Polly naar het Holly woodsche ziekenhuis. Niets ernstigs, maar ze moest toch goed verzorgd worden. Over haar belevenissen daar het volgende verhaal. Polly Moran grinniklachte uit een stapel kussen. De kamer stond vol bloemen en in een hoek lagen tientallen kranten en filmtijdschriften. In de gang stonden twee verpleegsters, die aan een twintigtal jonge dames uitlegden, waarom ze Polly niet kon den bezoeken bevel van den dokter. „De dag, waarop ik erin moest", vertelt Polly en zij bedoelt daarmee het ziekenhuis, „stond er een be richt in de kranten en toen had je het gegooi in de glazen. Ik lag hier nog geen uur, of er kwam be zoek. Film-enthousiasten. Maar dat vond de dokter niet goed. Je bent ziek, of je bent het niet. Nu ik dus ziek. De eerste dag moest ik twintig photo's autographee- ren, tusschcn het slikken van de medicijnen door. De verpleegster kwam meestal binnen met een fleschje in de eene en een vulpen in de andere hand. Allemaal voor menschen, die buiten stonden te wach ten op een van mijn handtaekening voorziene foto. Toen kwamen de andere patiënten in het zieken huis er achter, wie ik was en ofschoon de meesten het bed niet mochten verlaten, wipten ze er toch even uit om het achtste wereldwonder te aanschouwen. Een man kwam in een invalidenwagentje. Hij zei, dat hij me zoo vaak door de radio gehoord had en daar om wilde hij me nu komen troosten. We hadden erg veel plezier, totdat de dokter hem wegjoeg, omdat zijn bloeddruk te hoog werd. Dwaas is dat, dat je bloeddruk stijgt door lachen. Dan moet ik er wel een van honderd kilo per iverkante centimeter hebben!" Polly's verblijf in het ziekenhuis was een van de vroolijkste gebeurtenissen in deze, anders niet zoo vroolijke instelling. Zij was niet erg ziek althans niet genoeg om haar Iersche zin voor humor te on derdrukken. Kou gevat in een tochtige studioin fluenzaverwaarloosdeen verstandige moe derziekenhuis. ,Ik heb het best gehad," vertelde Polly. „Den eer sten dag brachten ze me een diner, waar ik niets van lustte. Tien minuten later kwam de chef-kok vragen, wat eraan mankeerde. Ik zei, dat ik zijn heerlijkheden niet lustte, waarop hij vroeg, wat ik dan graag zou willen hebben. Zuurkool met worst, zei ik. En ik kreeg het ook. Met een pudding toe. Die heb ik bewaard om de verpleegsters te laten zien, hoe we in filmkluchten met taarten smijten. Wat hebben ze gelachen. Behalve natuurlijk, toen ze de vuile boel op moesten ruimen." Ziekenhuizen hebben voorschriften en regels. Maar Polly viel buiten de wet. Omdat iedereen haar ook anders beschouwde dan een gewone patiënt. Zelfs de electricien kwam iederen dag „naar het licht kijken". Het licht was Polly natuurlijk. In het begin wilde iedereen een foto hebben. Maar de foto's raakten op en toen schreef zij haar naam maar op handdoeken of op temperatuurstaten. Als de verpleegsters vrij hadden, kwamen ze allemaal naar Polly's kamer, waar heele series vroolijke verhalen door de patiënt verteld werden. „Ik heb ze zelfs laten hooren, hoe je nu eigenlijk Sonny Boy moet zingen. Totdat de hoofdzuster kwam zeggen, dat er een patiënt met hersenverweeking boven me lag. Ik dacht eerst, dat het van Sonny Boy kwam, maar dat bleek toch niet zoo te zijn. Het zou best gekund hebben, vind ik. Ziekenhuizen hebben een heele hoop voorschriften. Als je komt wordt je gedesinfecteerd, je tempera tuur wordt opgenomen en ze stoppen je in bed. Dan wordt je signalement opgenomen, ze noteeren je ademhaling, temperament, paardenkracht en zoo meeren dan nemen ze je temperatuur weer op. Het schijnt, dat dit heel belangrijk is. Dan komt de zuster met iets in een glas. Ga zitten en slik dit, zegt ze dan. Je slikt, je krijgt een allerafgrijselijkste smaak in je mond en dit alles gaat onder het mom, dat ze je beter willen maken. En zoo gaat het den heelen dag door. Slikken, eten. temperaturen, was- schen ik ben net zoo lief niet ziek. De menschen waren allemaal erg aardigmaar het is me toch erg tegengevallen." Een nieuw spelletje. Ook filmsterren zijn menschen met gewone verlan gens en kinderlijke geneuchten. Wanneer er tus- schen de opnamen door een pauze is, kunnen ze met het grootste plezier elkaar bezighouden met ver schillende spelletjes. Het nieuwste is: „Association", associatie van gedachten. Er wordt een bepaald woord opgegeven en de medespelenden moeten dan 49 woorden, die hen door dit woord in gedachten ko men, snel opschrijven. Een soort van psychologische proef voor de huiskamer, derhalve. Het spel werd voor het eerst gespeeld tijdens de opnamen voor de Dieuwe. Joan £rawforcL-film „The-Great Day" en voor hen, dié er belang in stellen, geyen wij hier de ge- dachten associatie van Joan Crawford bij bet woord: Leven. Leven, man, vrouw, boek, lezen, ziekte, smart, kreet, vreugde, hemel, werk, zang, chaufeeren, dan sen, leeren, kinderen, intellect, kleeren, eten, verlan gen, kijken, zonde, God, gedachte, hulp, karakter, kleur, huis, kleeding, muziek, dineeren, automobiel, bedienden, theater, lichten, camera, jongen, meisje, liefde, oogen, handen, glas, zwemmen, wasschen, nummers, geheugen, vrienden, schrijven, trappen, comfort. Het nieuwe spel wordt in de Metro Goldwyn Mayer-studio's op het oogenblik hartstochtelijk be oefend. GYROSCOPISCHE MOTOREN. De nieuwe film van John Gilbert: „W a y f o r a S a i 1 o r" speelt voor een groot deel op zee, aan boord van de kolenboot Miami. Maar niet op een kalme, onbewogen zee. Integendeel. Het zijn zeer woeste en woelige baren, welke in deze film voorkomen. Een dergelijke onrustige zee heeft echter groote be zwaren. In de eerste plaats voor menschen met zwakke magen, maar ln de tweede plaats voor de technici. Want het is practisch onmogelijk, om de camera's en geluidsopname-toestellen zoodanig neer te zetten, dat men rustig kan werken. Het slingeren van het schip brengt het heele synchronisatie-systeem in de war. Om dit bezwaar te ondervangen heeft men alle installaties gyroscoplsch gebouwd, net als een kompas dus. Hoe het schip ook te keer gaat: de motoren en toestellen blijven waterpas en ondervinden geen last van schok- r/1 ff.SJWAyfte- Drie uren wachten! Dat is verschrikkelijk! U denkt zeker, dat ze die mooie wacht kamer voor niks hebben gemaakt? (Excelsior). Goed nieuws, mijn vriend. Gij zijt vrij! - Heel aardig._ maar hebt u een woning voor me?! (Canard Echainé, Parijs). ken en slingeren. De camera's kunnen desondanks toch rijden, maar ze zijn natuurlijk met stevige rub berbanden vastgemaakt Beweerd wordt, dat de opnamen voor deze film tot de merkwaardigste zullen behooren, welke ooit op zee werden genomen. Men heeft bijvoorbeeld een camera in een dik glazen huisje gezet en kan zoodoende hooge golven blijven photografeeren, tot ze over het buisje heen zijn. Speciaal optisch glas was hiervoor noodig, aangezien gewoon glas dadelijk verteekening geeft Alle opvarenden zijn „waterdicht" gemaakt met olie- jassen, schoenen, rubberkragen, Zuidwesters etc. De film wordt opgenomen In de oceaan, bij San Pedro en men werkt alleen, wanneer het stormt of neel hard waait dit in tegenstelling met de meeste andere films, waar men Juist op mooi weer wacht Gilbert-heeft ln deze film naast zich als medespe lenden: Wallace Beery, Jim Tully, Lella Hyams en Dorls Lloyd, terwijl Sam Wood de regie voert. GRETA GARBO'S KLEEDKAMER. Greta Garbo is de eerste filmster, die er een ver plaatsbare kleedkamer op na houdt Dat sterren eigen kleedkamers hebben op de terreinen der filmmaat schappijen was bekend, maar niemand is nog op het lumineuze idee gekomen om een „appartement" te laten maken, dat in tijd van drie minuten uit en ln elkaar gezet kan worden en in iedere studio neergezet. Stekers zijn goedkoop en overal verkrijgbaar. Er blijken nog steeds veel toestellen te zijn, waarbij de verbindingen van antenne, aarde, accu, plaatspan- nlngsapparaten of batterij en negatieve roosterspannings- batterij met het toestel allesbehalve ideaal mogen hee- ten. Hoe dikwijls treffen wij niet aan, dat de soepele snoeren, die deze verbindingen tot stand brengen, aan het einde blank geschraapt, ineengedraaid, tot een haak gebogen en onder een aansluitklem bevestigd worden. Voor blijvende verbindingen schaadt dit niet, maar wan neer wat bij antenne en accu nog al eens voorkomt de verbindingen herhaaldelijk vastgemaakt en losge maakt worden, gaan de draadjes van het snoer breken, de haak wordt zwak en het bevestigen gaat hoe langer hoe moeilijker. Hoeveel prettiger werkt men met steker en stekerbus en voor de accu en plaatspanningsapparaten met accu klemmen!Geen slordig aanzicht meer, geen uitrafelend snoer, geen getreuzel met vastklemmen. Met één bewe ging is de antenne van het toestel losgemaakt om te hooren of een zekere storing van buiten komt, of aan het toestel te wijten is. In een oogwenk is de accu los gemaakt om geladen te worden. Zij, die ook de klemmen aan de accuschroeven nog te onpractisch vinden, kunnen, indien zij hun accu in een kistje hebben, en mits dit kistje droog is, 2 stekerbus sen hierop aanbrengen en met de polen van den accu door middel van een halfsoepel snoer permanent verbin den. Voorziet men nu de accusnoeren van stekers, dan kan de accu nog vlugger en gemakkelijker worden los gemaakt en weer verbonden. De snoertjes van de negatieve roosterbatterij riet men nog vaak hieraan gesoldeerd. Dit is heel onhandig, omdat de batterij af en toe, al Is het maar ééns per jaar, vernieuwd moet worden. Gebruikt steeds een roosterbatterij met stekerbusjes en maak anodestekers aan de roostersnoertjes. Voor toe stellen, welke met een zware eindlamp uitgerust zijn, die een roosterbatterij van 1830 volt vereischt. is het be ter deze batterij buiten het toestel te houden. De roos- terverbindlngen kunnen dan eenvoudig op het klem- menbordje aangebracht worden door middel fan steker bussen en de snoertjes van het klembordje naar roos terbatterij worden dan voorzien van bananenstekers aan den eenen en anodestekers aan den anderen kant Hoe we één steker aan bet snoer zullen bevestigen, is een kwestie waarover wij niet te licht moeten denken. Immers, zien wij maar al te dikwijls, dat een steker er weer spoedig afschiet als gevolg van ondeugdelijke mon tage. Maar aan het einde van het snoer ongeveer 1H c.M. blank, draai de draadjes ineen, buig het geheel dubbel, bepaal door afmeten op den steker hoever het snoer er in zal komen, steek het snoer zoover als noodig is in don steker waarvan we het schroefje zoover hebben losgemaakt dat de opening voor het snoer geheel vrij ia en draai dan het schroefje geheel aan. Wij hebben dan een stevige verbinding tot stand gebracht. (Nadruk verboden). Vocht ln de Radio-toestellen. Vocht is wel een van de kwaadaardigste vijanden van het radio-ontvangtoestel. Niet dat het tot zulke moei lijk op te heffen storingen aanleiding geeft, maar op het meest onverwachte oogenblik bederft het soms de ontvangst Zelfs op een heel mooien zomerdag met hel- derschijnende zon, zoodat niemand er erg ln heeft, is het mogelijk, dat de athmoafeer zeer vochtig is. Miss Garbo's kleedkamer is, zooals zijzelf, uiterst eenvoudig. Zij bestaat uit vier losse „muren" van een ipeciaal hout-karton, die met losse scharnieren ln el- Itaar passen. Een opklapbare toilettafel, een vaste spiegel en eenige andere noodzakelijkheden werden op practische wijze aan den wanden vastgemaakt en het heele bouwwerk is van vernuftige simpelheid. Deze draagbare kleedkamer is een idee van Miss Garbo zelf en zij werd in de timmermanswerkplaats der Metro Goldwyn Mayer gemaakt onder leiding van de Zweedsche, die precies vertelde, hoe ze het hebben wilde. Er is natuurlijk geen spoor van luxe, zooais in andere „sterrenkleedkamers" maar alles is practisch en eenvoudig. WAAR U E V ROUW BELANG IN STELT. Een Fransche mode-koning over de Amerikaansche vronwen. Een van de Parijsche mode-koningen, Jean Patou, ging onlangs een uitstapje maken naar Amerika, om eens kennis te maken met de Amerikaansche ideeën omtrent het mode-vraagstuk. Toen Patou in Frankrijk terugkeerde, werd hem van alle kanten gevraagd, hoe zijn indruk was over de Amerikaansche vrouw. In Amerika had Patou zeker het gezegde: ,Time is money" geleerd, dies vond hij het 't ver standigste, om ineens een grooten groep journalisten bij zich uit te noodigen, om hun een en ander over zijn opinie omtrent Miss Amerika te vertellen. Zij zouden dan wel zorgen, dat andere nieuwsgierige menschen het eveneens kwamen te weten. Op de eer ste plaats was Patou er slecht over te spreken, dat de Amerikaansche vrouwen hun nagels vuurrood maakten met nagellak; dit was net zoo leelijk als b.v. groene nagels. Ook hield Patou er niet van, dat zoovele Amerikaansche vrouwen hun haar verfden. De meeste Amerikaansche vrouwen krijgen van moe der natuur heel mooi haar mede, en zij moesten niet denken, dat zij het werk van de natuur konden \er- beteren. Ook over den Amerikaanschen dans was Patou slecht te spreken. De Amerikanen schijn«»n niet bijzonder elegant te dansen. Xaarde Fransche mode-koning het op de hem eigen manier uitdrukte, dansen zij bijna wang aan wang, terwijl de rest van het lichaam zoo'n beetje achteraan wordt gesleept. Deze houding van de Amerikaansche dansers kon zijn schoonheidsgevoel in het geheel niet bevredigen. Uit een en ander zouden wij haast geneigd zijn te concludeeren, dat Patou geen bijzonder gelukkige reis heeft gehad en zou het misschien wel interessant zijn te weten, welke teleurstellingen Patou in het Dollarsland heeft gehad. Bij het slot maakt hij ech ter veel goed, door,te zeggen, dat het uiterlijk van de Amerikaansche vrouw bepaald mooier is dan van haar Europeesche zusters. Wij zijn benieuwd, wan neer Patou eens een kijkje in ons land komt nemen. Zonder twijfel zal deze modekoning dan een betere reis maken. Er zijn vele middelen om vocht uit een toestel te ver drijven, b.v. het plaatsen van een schaaltje met calcium of phosphorpentoxyde in het toestel. Zoodra dit een te groote hoeveelheid vocht tot zich genomen heeft, moet de Inhoud van het schaaltje ververscht worden. Een middel om de spoelen van alle waterdeelen te be vrijden is deze aan te sluiten aan de poolschoentjes van een accugelijkrichter. Na eenigen tijd hierop aangeslo ten te zijn, zullen deze flink warm geworden zijn en zal al het water verdampt zijn. Men kan onmiddellijk aan de spoelen zien, of ze voldoende gedroogd zijn .want het vocht wordt door de warmte uitgedreven en de buiten kant blijft dus het langste nat. Uitstekende diensten om een toestel van binnen gron dig te drogen kan ook een electrisch straalkacheltje be wijzen. Tot de onderdeelen in een ontvangtoestel, die het meeste van vocht te lijden kunnen hebben, behooren in de eerste plaats de blokcondensatoren en de koppelcon densatoren in een weerstandversterker. Bij de hooge spanning, die tegenwoordig, dank zij de plaatspanningsapparaten, toegepast kan worden, kan vochtigheid zelfs aanleiding geven tot doorslag. Ook vele gevallen van raadselachtig brommen van een plaats- spanningsapparaat kunnen worden opgelost door een kleine behandeling van het ontvangtoestel met een elec- trlsohe straaikachel. De voohtverdrijving kan ook op eenvoudiger wijze plaats vinden en wel door gebruik te maken van een kooldraadlamp, b.v. van 50 kaars. Een dergelijke lamp geeft een groote warm te-uitstraling, zoodat door zulk een lamp binnen in het toestel te leggen, dit in eenige uren voldoende droog is. Wel moet men er hierbij op letten, dat de lamp zich niet al te dicht bij smeltbare stoffen bevindt, men hange de lamp dus op ln het toe stel. (Nadruk verboden.) Verbetering van het lichteffect bij raamantennes. Een bekende eigenschap van raamantennes is, dat men daarmede de richting van een zendstation kan bepalen. Staat het vlak van het raam loodrecht op de richting van het zendstation, dan wordt een minimum-signaal sterkte verkregen. Wijst het vlak van het raam in de richting van het zendstation, dan wordt de maximale zendsterkte verkregen. Men heeft op deze wijze peilstati- ons kunnen inrichten, welke tot op een halven graad nauwkeurig de richting van een zendstation aangeven. Het is echter een feit, dat indien men geen speciale voorzorgen neemt, het richtingeffect van een raaman- tenne zeer onnauwkeurig is of dat men zelfs met een horizontaal gesteld raam kan ontvangen. Deze verschijn selen moeten "onder meerdere worden toegeschreven aan het feit, dat de raamantenne in haar geheel als verticale antenne gaat werken. Teneinde dit ongewenschte ver schijnsel te voorkomen, moeten de windingen van het raam worden afgeschermd voor het electrische veld. Dit kan men bereiken door om de eigenlijke raamantenne- windlngen een tweede stel windingen aan te brengen, hetwelk het eerstgenoemde stel geheel omsluit. Deze af schermingswindingen mogen echter geen doorloopend geheel vormen, daar anders het magnetische veld ook zou worden afgescheiden. Iedere winding van de af scherming moet onderbroken zijn. Dit kan b.v. geschie den door de draden aan den top van de raamantenne af te spannen aan twee ebonieten dwarsstukken. Aan dit principe kunnen natuurlijk vele uitvoeringsvormen ge geven worden; steeds echter zal een belangrijk verbeter de lichtwerking het gevolg zijn. (Nadruk verboden.)

Schager Courant | 1930 | | pagina 15