Kantongerecht te Schagen, Groeiende leugens. Uit en voor de Pers. De A.V.R.0. is Liberaal. Zitting van Donderdag 21 Augustus. OVERTREDING ARBEIDSWET. De heer P. de B., veearts te Schagen, moet in zijn kwaliteit van directeur van de Verwerkingsinrichting terechtstaan terzake overtreding van de Arbeidswet. Keurmeester Van Wurkum heeft n.1. in de slachtplaats arbeid verricht, zonder dat hij in het Arbeidsregister staat ingeschreven. Nu is dit laatste, zegt verdachte, op gemaakt in overleg met de Arbeidsinspectie en volgens den inspecteur was het niet noodig dat keurmeesters daarin werden ingeschreven. Het andere feit, het te lang werken wordt door verdachte erkend. Daarvoor had dispensatie verkregen kunnen worden, doch dit was na gelaten, omdat het slechts een oogenblikje na den toe- gestanen arbeidstijd betrof. Na de betreffende artikelen er op te hebben nageslagen blijkt wel, dat zoodra een keurmeester arbeid verricht, hij ook als arbeider moet staan ingeschreven. De heer kantonrechter kon zich overigens het verweer van den heer De B. best begrijpen, dat het in een der gelijk bedrijf niet altijd even gemakkelijk is, om de Ar beidswet na te leven. De ambtenaar hoopt echter dat zoodanige maatregelen worden getroffen dat in het vervolg geen overtreding meer behoeft te worden gepleegd. Naar werd meege deeld zal inderdaad in een heden (Zaterdag) gehouden vergadering van de Verwerkingsinrichting worden be sloten om het personeel uit te breiden. Conform de eisch wordt verdachte met in aanmerking- neming van de verschillende omstandigheden veroor deeld tot 2 keer f 2 boete of 2 keer 2 dagen hechtenis. HET BLIJKT INDERDAAD NIET ZOO GEMAKKELIJK. Wordt voortgezet de zaak tegen Jb. van St., veehou der te Anna Paulowna, die schapen had laten loopen op het land in gebruik bij Pieter Landman, door dezen ge huurd van de Zuiderzeewerken. Er is hier sprake van een onvoldoende veekeerlng en door den heer C. Wijde- nes Spaans, dijkgraaf van Anna Paulowna, wordt in de zitting van heden toegelicht, aan wlen deze onvol doende veekeerlng is te wijten. Getuige begint dan met overlegging van een contract, waarbij door den Anna Paulownapolder aan de Zuider zeewerken langs den Balgdijk een strook grond was af gestaan voor de somma van f 1 voor daarop te stichten werken ten behoeve van de drooglegging der Zuiderzee. Langs den dijk zou een baan worden opgespoten, waar over later de nieuw aan te leggen primaire weg zou loo pen. Verder zou een kanaal worden gegraven en in ieder geval zou door de Zuiderzeewerken voor een goede vee- keering worden gezorgd. Inderdaad is het een en an der gedaan, maar de zaak is niet goed onderhouden. Dat er nu moeilijkheden ontstaan tusschen de huurders van den Anna Paulownapolder en die der Zuiderzeewerken, daarvan ligt geheel de fout bij de Zuiderzeewerken. In dat geval is het volgens getuige logisch, dat de bena deelde partij zich wendt tot de Zuiderzeewerken. Voorts heeft getuige een schrijven gericht aan den directeur- generaal der Zuiderzeewerken, den heer Block van Kuf- feler, en daarop is het antwoord ontvangen, dat er voor een goede afscheiding zou worden gezorgd, maar tot nu toe is daar nog niet veel van gekomen. Getuige meen de dan ook niet, dat Van St. verplicht was zich van een goede veekeering te overtuigen, hetgeen volgens den heer ambtenaar civiel-rechtelijk inderdaad juist is. Veldwachter Hoeksen, nu als getuige gehoord, heeft het een en ander geconstateerd, en aan hem zou nog een opzichter van de Zuiderzeewerken hebben gezegd, dat niet deze, maar de pachter voor een goede afschei ding had te zorgen. Tenslotte komt de Ambtenaar van het O. M. aan het woord, en zegt, wat wij hier reeds boven schreven, dat deze zaak niet zoo heel erg eenvoudig is. Aan de hand van het volgens den dijkgraaf toegelichte contract kan hier een hoogst ingewikkelde civiele quaestie van groeien Aan het ten laste gelegde het laten loopen van vee op andermans ^grond doet dit echter niets af. De dag vaarding in deze strafzaak is volmaakt gedekt en waar verder de feiten wettig en overtuigend bewezen zijn ge acht, eischt spr. tegen verdachte f 15 boete of 15 dagen hechtenis met ontzegging van de civiele vordering van Landman. De ambtenaar wijst er nog op, dat Van St. maatregelen had moeten treffen, dat zijn schapen niet op het land, bij Landman in gebruik, hadden kunnen komen, en voor eventueele schade, daaruit voor hem voortgevloeid, had hij zich tot de Zuiderzeewerken kun nen wenden. De heer Van St, zegt alles gedaan te hebben om geen moeilijkheden te veroorzaken. Hij heeft zijn schapen en lammeren eerder moeten verkoopen en hij vraagt wat hij nu verder moet doen, nu hij van den door hem gepachten dijk geen gebruik meer kan maken. De kantonrechter zegt, dat iets dergelijks hier op de zitting niet thuis hoort Daarvoor moet verdachte bij een advocaat wezen. Verder meent ook spr. dat het ten laste gelegde hier wettig en overtuigend bewezen kan worden geacht en hij veroordeeld verdachte daarom tot f 10 boete of 10 dagen, hechtenis met ontzegging aan Landman van de civiele vordering door dezen ingesteld. BEN BEETJE ANDIERS ALS WAS VOORGESTELD. De volgende zaak tegen Mevr. B.de H. van Wierin- gen is eveneens een voortzetting. Zij had namelijk een proces-verbaal opgeloopen, omdat ze haar auto voor den ingang van het station te Anna Paulowna had neerge zet, terwijl zulks bij politieverordening is verboden. De heer Wijdenes Spaans, als getuige gehoord, had er haar nog op gewezen, dat ze daardoor in moeilijkhe den kon geraken, maar deze goed bedoelde waarschuwing werd alles behalve vriendelijk ontvangen. Iets later had veldwachter Teutelink haar er eveneens op gewezen, dat het niet mocht, maar ook deze kreeg een alles behalve vriendelijk bescheid, waardoor ten slotte wel een proces-verbaal moest volgen. Toen hij daarvoor mevrouw om de vereischte gegevens verzocht, had. deze gezegd de eer te hebben hem te groeten en was „vol gas" verdwenen. De ambtenaar vindt, dat het wel „een beetje anders" is, als verdachte de vorige maal had voorgesteld en hij aarzelt nu niet langer haar tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis te veroordeelen. De uitspraak is f 7 of 7 da gen. EEN VERVELENDE GESCHIEDENIS. Moet terechtstaan Aaltje O., huisvrouw van Butter, te Lutjewinkel aan wie ten laste gelegd is, dat zij den 52-jarigen gepensioeneerden adjudant J. Leijen, in diens voortgang zou hebben belemmerd. Verdachte is niet verschenen. Het geschiedde in den Zondagmiddag van den 27sten April. Leijen was met zijn vrouw van Winkel naar Lut jewinkel gegaan om een bezoek bij zijn moeder af te leggen.Ter verduidelijking vertelt getuige, dat deze zaak een vervelende voorgeschiedenis heeft. Zijn zoon, zou namelijk een kind verwekt hebben bij de dochter van Butter. Met dit kind nu stond verdachte op den bewusten Zondagmiddag in een wagen op den weg voor de woning van den heer Spaans te Lutjewinkel. Laatst genoemde stond er ook bij. Plotseling nu, toen Leijen en zijn vrouw aankwamen, ging verdachte met de kin derwagen voor hen staan, en riep hen toe: „En! Lijkt het er niet op?" waarop zij antwoordden: „Neen, het gelijkt niet op Jan." Hier zegt getuige, dat de zaak over het vaderschap van dit kind nog steed6 hangende is. Op zijn vraag of verdachte nu tevreden was, had deze de vuisten naar hem opgeheven, en hem den weg versperd. Verscheidene keeren had hij haar op zij moeten zetten, maar zij week niet. Tenslotte had hij, op de brug geko men, een klap gekregen, waardoor zijn hoed in het wa ter viel. Deze klap bleek door den zoon van verdachte te zijn toegebracht. Reeds eerder heeft getuige door dit geval vreeselijke onaangenaamheden gehad en hij hoopt, dat het nu eenmaal eens over zal zijn. Hij toch, kan er met zijn vrouw niet aansprakelijk voor gesteld worden. Nadat de heer Jb. Spaans, die feitelijk niets met de zaak te doen wilde hebben, nog vertelt, wat hij er van gezien heeft, zegt de ambtenaar dat het niet te pas komt om getuige op een dergelijke wijze lastig te vallen. Hij eischt daarom tegen verdachte f 25 boete of 25 dagen hechtenis. De uitspraak luidt f 15 of 15 dagen. GETROUWD IS BETER. Maria St. te Zijdewind had haar rentekaart niet aan den controleur kunnen toonen. Was zoek geraakt in haar vorigen dienst. Nu is ze getrouwd, dies is de kaart niet meer noodig. Heel wat Beter, meent de kantonrechter, die haar f 5 boete of 5 dagen hechtenis oplegt. De eisch was f 10 of 10 dagen. EN NU GEEN KATTEKWAAD MEER UITHALEN. Een drietal jongelingen uit Warmenhuizen, De Vr., Z. en D., waarvan alleen de laatste verschenen is, heb- de motor van de vlet van J. Smit op gang gegooid en meenden er mee uit varen te gaan. Ze hadden echter absoluut geen verstand van de motor, zoodat de boel al heel spoedig spaak liep, en toen hebben ze de beenen maar genomen. Maar Smit liet het er niet bij zitten, ook al omdat het niet voor de eerste keer was, zoodat voor dit maal de daders geknipt werden. De schade van f 5 hebben ze inmiddels royaal betaald en dit is nogal in hun voordeel. Ze worden ieder veroordeeld tot f 6 boete en D. moet belooven, dat hij zich nu voortaan netjes zal gedragen. ONVOORZICHTIG. Arie B. te Anna Paulowna is niet verschenen. Hij is zoo onvoorzichtig geweest, om den onbewaakten overweg aan den Westerzandvaartsweg te passeeren, terwijl een trein in aantocht was. De treinmachinist, die had moe ten remmen, had den spoorwegarbeider Dirk Klerk ver zocht het te melden. Aldus geschiedde, met het gevolg, dat B. hedenmorgen tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis werd veroordeeld. WAT AL TE BONT GEMAAKT. Joh. B. te Anna Paulowna heeft het onlangs wat al te bont gemaakt, toen hij na gebruik van vermoedelijk wat al te veel geestrijk vocht als een dolzinnige met zijn auto om de benzinepomp op den hoek van den Lagendijk en den Zuidermolenvaartsweg was blijven rijden, zoodat alle verkeer op die plaats gestremd was. Dat was toch een handeling meent de kantonrechter, die een verstandig mensoh toch niet moet doen. Toen veldwachter Teutelink, die gewaarschuwd was, ter plaatse verscheen, was de auto-acrobaat verdwenen, maar om verder onheil te voorkomen is hij hem met zijn collega Hoeksen achterna gegaan en in café Waiboer aan de v. Ewijcksluis troffen ze hem aan. Hoeksen, die 't autorijden machtig is,gooide de motor op en zoo dach ten ze B. naar huis te brengen, maar deze was blijkbaar opmerkzaam geworden, want eensklaps kwam hij naar buiten, doch ver kwam hij niet, want hij streek languit tegen den grond, waar hij de rijksveldwachted Corstanje die daar juist was, nog een stuk uit zijn pantalon scheurde. De heeren betreuren het ten zeerste dat B., die toch verder een goed zakenman is, af en toe zoo dol kan doen. Toch meent de ambtenaar, van het O. M. dat hier streng moet worden ingegrepen, weshalve hij verdachte tot f 200 boete of 100 dagen hechtenis veroordeeld met intrekking van het rijbewijs voor den tijd van 1 jaar. Op het oogenblik is zijn rijbewijs voor een ander geval al ingetrokken voor denzelfden tijd. De kantonrechter refereert zich geheel aan het requi sitoir van den ambtenaar en veroordeelt verdachte tot f 100 boete of 50 dagen hechtenis, met, intrekking van het rijbewijs voor den tijd' van 1 jaar. VERKEERSOVERTREDINGEN. Wanneer we eerst alle verkeersovertredingen afwer ken, dan komt eerst aan de beurt Hendrik St., een chauf feur uit Haarlem, die met een vrachtwagen met aanhang wagen en daarop ruim 3000 Kg. buizen van Kolhorn in de richting Winkel was gegaan, waar hij, rijdende op den Westfrleschen Dijk, en op een scherpen hoek, niet voldoende naar rechts zou zijn uitgeweken, waardoor hij in botsing gekomen is met de luxe auto van den ma- nufacturler J. Kossen uit Julianadorp. Volgens de getuigen-verklarlngen zou het te snelle rij den en de lengte van de auto van verdachte oorzaak zijn van dit ongeval, dat evengoed minder goed had kunnen afloopen. De kantonrechter begrijpt volkomen, dat verdachte niet anders heeft kunnen handelen door de lengte van zijn wagen, maar hij is daarvoor aansprakelijk en ver oordeelt hem tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. J. H., thans chauffeur bij Benema te Anna Paulowna was maar eens een beetje gaan toeren, zonder dat hij in het bezit was van een rijbewijs. Natuurlijk heel erg on verstandig in verband met wat den heeren rechters thans bekend is. De heer kantonrechter maant hem dan ook tot voorzichtigheid aan en vraagt f 7 boete of 7 dagen hechtenis. ONTROUWE KOEBEESTEN. De koebeesten van mevr. wed. S. S. te Barsingerhorn schijnen niet van de meest trouwe soort te zijn. Den 27sten Juni van dit jaar waren ze tenminste door de sloot gegaan en een beetje gaan kuieren op het bouw land van C. Pool, hetgeen ze, nu niet bepaald tot genoe gen van Pool, verscheidene malen hebben gedaan. Voor een f 25 meent laatstgenoemde hebben ze zoowat ver trapt, welk bedrag echter door de eigenares der koeien wel wat overdreven voorkomt. Dus wordt nog gehoord buurman Van der Oord, die eens een kijkje naar de schade is wezen nemen. Volgens dezen deskundige was het met f 5 meer dan betaald. De ambtenaar van het O. M. denkt er echter anders over en eischt f 20 boete of 20 dagen hechtenis, met toe wijzing van de civiele vordering ad f 20. De uitspraak luidt f 10 boete en f 10 voor schadever goeding. Het hooiland in gebruik bij P. Wardenaar genoot op den 9den Juli eveneens de eer koeien van mevr. S. op bezoek te krijgen, maar hij was daar al evenmin van gediend, wat de kantonrechter zich in kan denken. De ambtenaar zegt den indruk te hebben, dat er het een en ander bij verdachte niet in orde is, en hij raadt haar aan maatregelen te treffen, dat zooiets niet meer kan voorkomen. Eisch f 15 boete of 15 dagen hechtenis, wat zelfs de benadeelde wel wat hoog vindt. Uitspraak f 10 of 10 dagen. DE BRUTALEN HEBBEN DE HALVE WERELD. Een woonwagenbewoner, Semmler, was bezig de stort- gronden te maaien, gepacht door den heer Bos te Zijpe. Diena zoon kwam juist aanwandelen en belangstellend vroeg deze of het nog al ging. „O, zeker!" zei de grasdlef, „het gaat goed, maar er staat te kort op." Ja, de brutalen hebben de halve wereld, meent de kantonrechter en conform de eisch wordt de globetrot ter die natuurlijk niet verschenerf is, tot f 8 boete of 8 dagen hechtenis veroordeeld. NIET VOLDOENDE GEWEEST. De veehouder R., wonende in de nabijheid van het Balgzandkanaal te Anna Paulowna had den 12den Juni een dood paard, dat door den bliksem getroffen was. Zoo spoedig mogelijk deed hij aangifte bij de Verwer kingsinrichting te Schagen, waarna de keurmeester Wurkum het cadaver oogenbllkkelijk kwam halen. Het bleek hem echter, dat R. geen aangifte gedaan had ter secretarie te zijner plaatse en nu was Wurkum zoo vrien- MIJNHARDT's Staal-Tabletten .90* Maag-Tabletten. .75 Zenuw-Tabletten .75* Laxeer-Tabletten .60« Hoofdpijn-Tabletten 60» Bij Apoth. en Drogisten. delijk, om dit voor hem te doen. Dit bleek echter niet voldoende, want op aangiften van den heer Bakker van den Keuringskring Helder werd tegen R. proces-verbaal opgemaakt. Hieruit zou dus volgen, dat de eigenaar zelf de aangifte moet doen. De ambtenaar vindt dat de Verwerkingsinrichting te Schagen hier bezig is de Vleeschwet bulten werking te stellen, de verordening te saboteeren. Spr. zegt dat zij goed zal doen dit voortaan na te laten. Op het advies van dezen Dienst nu, heeft R. een proces-verbaal opge loopen. Conform de eisch wordt de laatste tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis veroordeeld. PAS UIT RIESLAND. Anna BI. huisvrouw van P. Heilkema te Winkel was met haar man op de terreinen van het Zwanewater ge weest. Dit is een uitstapje, dat helaas niet toegestaan is, maar de kantonrechter wil aannemen, dat ze de waar schuwingsborden niet gezien heeft f 2 boete of 2 dagen hechtenis. Haar man, die niet verschenen was, kreeg f 5 of 5 dagen. DE SCHAGER JONGENS LATEN ZICH NIET OP DEN KOP ZITTEN. Een Heldersche metselaar, Jan R„ keurig in blauw pak, heeft het op de laatste Schager kermis voor de danstent op het slotplein wat al te bont gemaakt. Met zijn jasje uit was hij daar het middelpunt van een kluwen vechtende personen, van wie hij er danig van langs kreeg. De politie nam hem mee naar het „bero", waar hij eenigszins kalmeerde, maar volgens verdachte hadden ze de verkeerde meegenomen. Ja, dat zul je altijd zien! Volgens majoor Boot behoorde Jan eigenlijk blij te zijn omdat ze hem tegen verdere klappen hebben beschermd Met de mededeeling van den kantonrechter, dat de Schager jongens zich niet op hun kop laten zitten wordt Jan weer naar Nieuwediep teruggezonden met f 8 boete of 8 dagen hechtenis. HEUSCH NIET EDELACHTBARE! Laurens Jac. D., een 37-jarige landbouwer uit Oude Niedorp, had zich met een schietgeweer in het veld be vonden, en zulks terwijl hij geen acte bezat. Hij schoot maar op musschen, die erg het haverveld havenden. Ja, ja, meent de kantonrechter, en dan af en toe eens een eendje hè, zoo'n lekker boutje! dat valt ook niet te versmaden. „Neen heusch niet edelachtbare, het was alleen op musschen!" verweert Laurens zich, maar de kantonrech ter schijnt het maar niet te willen gelooven. f 25 boete of 25 dagen hechtenis met verbeurdverkla ring van het in beslag genomen geweer is de eisch van den ambtenaar. De kantonrechter maakt er f 12 of 12 dagen van, maar het éénloopsche spuitje is Lourens voor goed kwijt. OORZAAK EN GEVOLG. Jacob Br., meelhandelaar uit de Zijpe had het nummer- bewijs van zijn auto niet bij zioh. Het was den avond van te voren uit zijn boekje gevallen, toen hij het een en ander gereed maakte voor een nieuw rijbewijs. Het gevolg was heden f 3 of 3 dagen. NA SLUITINGSTIJD. Petrus Nic. Sp. te Schagen had zich den lOden Augus tus in het verloflokaal van den heer Baars bevonden. Hij had een beetje met de baas en vrouw van zijn meis je zitten napraten en dan gaat de tijd ongemerkt om. Maar veldwachter Van Haren was op zijn post. Verdachte, die zich kennelijk verongelijkt voelt, vroeg nog, of hij dan voortaan zijn meisje bij de deur moest afschepen, maar voor deze vraag wist de kantonrechter niet zoo gauw een middel aan de hand te doen. f 4 boete of 4 dagen hechtenis. Volgt als de dag op den nacht de caféhouder B. uit de vorige zaak. Deze weet inderdaad het onschuldige van de zaak den heeren onder het oog te brengen, zoo dat hij maar f 2 boete of 2 dagen hechtenis krijgt en nu ook de boete van Sp. tot dit bedrag wordt geredu ceerd. Het einde van deze „echt ouderwetsche" zitting, waar in eenige tientallen verdachten bij verstek werden ver oordeeld, kwam om ongeveer 4 uur. Voor ons bestaat geen sluitingstijd! ONTWERPEN VOOR PORTRETLIJSTEN. Het huwelijk om geld. Thuis wacht L een gezellig uurtje, iedere week opnieuw, indien U zich abonneert op ons GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD. Abonnementsprijs: 721^ et. p. kwartaaL Elk nummer telt 16 bladzijden groot formaat. Abonneert U bij de Uitgevers van deze courant. Proefnummer gratis. kent het spelletje met den sneeuwbal: rol hem uoor de losse sneeuw en hij groeit zoo geweldig aan, dat ge hem tenslotte niet meer kunt omwentelen. Met leugens en praatjes gaat het op soortgelijke wijze. Op hun weg door het dorp of de buurt nemen zij zulke proporties aan, dat niemand den oorsprong, de kern meer kan herkennen. Dit is niet altijd boos opzet. Te goeder rouw laat de een wat weg en doet een ander er wat bij en als het over belangrijke dingen gaat, raakt de wereld door die onnauwkeurigheid uit haar voegen. Anders wordt het, indien de waarheid met opzet wordt verkracht om bij hoorders of lezers bepaalde stemmin gen te wekken. In oorlogstijd behoort dit tot de naar het schy'nt geoorloofde en in elk geval veelvuldig toegepaste strijdmiddelen. Onlangs vonden wij daar een typisch voorbeeld van uit het begin van den wereld-oorlog. De Kölnische Zeitung, een voornaam Duitsch blad, dat te Keulen verschijnt, gaf het volgende, onschuldige bericht: „Toen de val van de vesting Antwerpen bekend werd, luidden de klokken van alle kerken". Hiervan maakt het Parijsche blad „Le Matin": „Volgens een bericht uit de „Kölnische Zeitung" werd de geestelijkheid van Antwerpen gedwongen óm na de inneming de klokken te luiden". Deze verknoeiing is al niet gering, doch het Engelsche blad „The Times" zet de zaak voort Deze courant maakt er van: „Naar de „Matin" uit Keulen verneemt, werden de Belgische priesters, die weigerden om na de inneming van de vesting de klokken van de Antwerpsche kerken te luiden, weggejaagd". Nu waait dit bericht over naar Italië en de „Corriera della Sera" van Milaan geeft er deze vertaling van: „Naar de „Times" over Parijs uit Keulen verneemt, zijn de heldhaftige Belgische priesters, die na de Inne ming van Antwerpen weigerden de kerkklokken te luiden, door de Duitsohers tot dwangarbeid veroordeeld." In dezen vorm herkent de Parijsche „Matin" uaar vroeger bericht niet meer en de redactie zet het Itall- aansche „nieuwtje", opnieuw aan haar lezers voor in deze woorden Overeenkomstig de informaties van de „Corriera della Sera" zijn de Belgische priesters, wegens' hun weige ring om de kerkklokken na den val van Antwerpen te lulden, door de barbaarsche veroveraars als levende klokklepels met het hoofd naar beneden opgehangen." Ziezoo, nu kan het zijn uitwerking niet missen. Vlak vpor een aanval op de Duitsche „barbaren" lees je zoo'n bericht met krachtige, aangedane stem voor, en de jongens zijn in de goede stemming om te moorden zoo hard zij kunnen. Het sneeuwballetje, dat van de bergen rolt en aan groeit tot een onweerstaanbare lawine, verricht zijn vernietigende werking, omdat de natuurwetten het daartoe dwingen. De oorlogsleugen is menschenwerk en tegen menschen gericht. Zij is maar een bijkomstig verschijnsel, een gevolg van de zedelijke ontaarding welke aan den oor log vast zit als de schaduw aan het licht. Toch vindt die oorlog nog verdedigers en goedpraters en duizenden lakschen, die den strijd voor ontwape ning aan anderen overlaten. Dat is wel makkelijk, maar of het verantwoord Is te genover zich zelf, tegenover vrouw en kind en de menschheld moeten zij maar voor hun eigen geweten uitmaken. ALGEMEEN OF LIBERAAL? Gelijk bekend, was een van de hoofdargumenten, waarmee minister Reymer in het parlement zijn be slissing in zake de zendtijdverdeeling verdedigd heeft, dit: de vier groote omroepverecnigingen vertegen woordigen ieder een speciale richting en van hen is de A.V.R.O. liberaal. Niet algemeen, maar liberaal. Het Vaderland heeft nu de nieuwe regeling na 1 Juli eens nauwkeurig nagegaan en concludeert: Wanneer we nu de programma's, uitgezonden in de afgeloopcn twee maanden met elkander vergelijken, wat zien we dan? Dat er, wat de socialistische, de katholieke en de orthodox-protestantsche omroepen betreft, inderdaad een groot onderscheid is tusschen beide soorten pro gramma's. Op hun algemeene dagen zenden zij een heel ander repertoire uit dan op hun principieele. Het verschil is vaak zóó groot, dat wij ons vruchteloos af vragen, welke toch de voldoening van den principi- eelen omroeper is, om algemeene programma's uit te zenden. Is die voldoening werkelijk alleen deze, dat op die dagen de A.V.R.O. het „lekker" niet kan doen? Zij moeten dit echter zelf weten; wij constateeren al leen, dat er een groot verschil is tusschen hun alge meene en hun principieele dagen. Maar laat ons nu eens naar de A.V.R.O. zien. De minister zegt en zijn medestanders zeggen het: de A.V.R.O. is liberaal, maar op haar algemeene dagen moet ook zij algemeen zijn. Ook hier moet er dus feite lijk een duidelijk verschil bestaan tusschen de prin cipieele en de algemeene programma's van de A.V.R.O. Maar dat verschil is er niet. De feiten spre ken onwederlegbaar: op haar algemeene dagen zendt de A.V.R.O. een programma uit, dat naar inhoud, strekking en karakter precies gelijk is aan dat, het welk zij op haar principieele dagen uitzendt, precies gelijk aan de programma's die zij vroeger altijd heeft uitgezonden. Met andere woorden: de socialistische, de katholieke en de orthodox-protestantsche omroepen moeten op algemeene dagen, om het algemeene programma te kunnen uitvoeren, in een andere gedaante voor de

Schager Courant | 1930 | | pagina 18