SchagerCourant Tweede Blad. Gemengd Nieuws. De ondergang van de „I s 1 a n d e r". De graancrisis in Rusland. Stormschade aan de Engelsche kust. Amenkaansche smokkelaars betrapt. Uit de Amerikaansche automobielindnstrie. Deensch vlieger omgekomen. De geboorte van het Engelsche prinsesje. Een aardbeving in Hongarije. Uit onze omgeving. Z IJ P E WARMENHUIZEN Zaterdag 23 Augustus 1930 73ste Jaargang. No. 8718 Nog meer slachtoffers? Twee kinder lijkjes op de Engelsche kust te Fowey aangespoeld. Volgens de politie te Fowey, aan de kust van Corn- wall, waar Woensdagavond het 22 ton nietende mo torjacht „Islander" tijdens een hevigen storm ver ging, (zie ook eleders in dit nummer het bericht over het vergane Engelsche jacht), zijn daar de lijken van twee kinderen aangespoeld, die slechts ten deele ge kleed waren, zoodat men gelooft dat ze in de ka juit waren en zich aankleedden om naar dek te snol len. Er zouden dus iri het geheel acht slachtoffers geweest zijn. Het jacht trachtte voor den storm weg te schuilen toen het door zware zeeën op de rotsen geworpen werd. Een ooggetuige zag dat degenen die zich aan boord van het jacht bevonden, kleeren in brand sta ken om daarmee noodseinen te geven. Twee kust wachters trachtten het jacht te naderen toen zij een man van het jacht zagen duiken; hij begon naar de kust te zwemmen doch werd door de hooge zeeën teruggeworpen en verdween in de golven. Heldhaftige pogingen om een verbinding tot stand te brengen tusschen het jacht en den wal. Tenslotte de boot door de golven ondersteboven geworpen. Juist toen de reddingsboot van Fowey verscheen, geraakte het jacht in de branding, zoodat de redding boot niets meer kon uitrichten; in de branding zou ze zijn stukgeslagen. Een paar mannen klauterden over de rotsen en kwamen zoodoende tot op nog geen tien M. van het jacht, zoodat men de kreten der opvarenden kon hoo- ren. Een hunner wierp een touw naar het jacht, doch miste. Een tweede poging slaagde. Een man aan boord greep de lijn en maakte die aan den mast vast. Het andere eind werd aan de rotsen vastgebonden. De man trachtte langs de lijn naar de kust te komen doch het touw schoot los van den mast en viel in het water. Pogingen om van boord een nieuw touw naar de kust te werpen mislukten, daar de beide mannen op de rotsen het niet konden houden. Door een buitengewone zware zee werd het jacht, dat met den achtersteven op een rots was vastge raakt, ten slotte geheel onderste boven geworpen. De opvarenden werden in alle richtingen in zee geslin gerd. De beide mannen zagen er voor hun oogen drie verdrinken vóór zij hen konden bereiken. Groote achterstand. V.D. verneemt uit Moskou; Nu de tijd aanbreekt voor het zaaien van het win terkoren, blijkt uit officieele mededeelingen, waarin eerst geklaagd werd over het afgeven van het graan door de boeren, dat er ten aanzien van het oorspron kelijke zaaiplan een groote achterstand is. Vooral in Noord- en Centraal-Rusland, in het Zwarte Zee-gebied in het district Nisjini-Novgorod en in Noord-Iwa- nowsk is de toestand zeer ernstig. In het gebied van de Zwarte Zee, waar het zaaien op 3 September a.s. beëindigd moet zijn, zou nog niet één procent van het oorspronkelijke zaaiplan zijn uitgevoerd, in het Noorden slechts 5 procent, in Nisjni-Novgorod 1 pro cent. Het gevolg van dezen toestand zal waarschijn lijk zijn, dat de Sovjet-autoriteiten alle bruikbare krachten uit de steden naar het land zal zenden, om te trachten het oorspronkelijke plan nog zoo snel en zoo veel mogelijk uit te voeren. Engelsche visschersplaats geteisterd. V.D. verneemt uit Londen Het Engelsche visschersstadje, Filey, in de nabij heid'van Scarborough, is Donderdag geteisterd door een hevigen storm. Zeventien visschersschepen zon ken, terwijl er zes in veiligheid gebracht konden worden. Persoonlijke ongevallen kwamen hierbij niet voor. Voorts werd een aantal visschersschepen zoo zwaar beschadigd, dat zij waarschijnlijk niet meer hersteld kunnen worden. Een groot deel van de bijna geheel uit visschersgezinnen bestaande bevolking van Filey is hierdoor zoo goed als geheel beroofd van zijn bronnen van inkomsten. Scharen in balen lompen. Uit New York wordt gemeld: De douane-ambtenaren hebben drie personen ge arresteerd, die poogden een hoeveelheid scharen het land binnen te smokkelen. De waren waren in een groot aantal balen lom pen verpakt, doch de autoriteiten waren van deze smokkelpoging op de hoogte gesteld. Bij de aankomst van het stoomschip „Albert Ballin", van do Hapag- lijn, begaven zich ecnige als havenarbeiders verklee- de douane-beambten aan boord vkn het schip en hielden de lading vodden in het oog. Toen de balen op een vrachtauto werden geladen om te worden vervoerd, grepen zij in, namen de goederen in beslag en arresteerden de drie schuldigen. SPOORWEGONGELUK BIJ LEIPZIG. Eén doode. Gistermorgen om kwart voor vijf is op het station LeipzigWahren een uit de richting Halle binnenko mende goederentrein op een wissel in botsing gekomen met een locomotief. Beide locomotieven zijn ontspoord, benevens vijf wagens. Twee wagens zijn geheel ver nield. De machinist van één der locomotieven is ernstig gekwetst naar een ziekenhuis te Leipzig vervoerd, waar hij spoedig is bezweken. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Ford bepleit „tien maanden werken per jaar" voor de automobielindustrie. In een interview met de „Border Cities Star", een te VVindsor (Ont.) verschijnend blad, heeft de heer Henri Ford gezegd, dat het in de toekomst zal komen tot een productiejaar van tien maanden in de automo bielindustrie. Lo invoering hiervan, aldus Ford, kan niet onmiddellijk geschieden, maar hij wees hier naast op den achturigen werkdag en op de week van vijf werkdagen. Werkloosheid, aldus bereed de heer Ford weer zijn stokpaardje, is een gevolg van onwe tendheid en geen natuurlijk verschijnsel. Het volk vraagt ons hoe of de industrie onder con trole gesteld kan worden, zoodat de arbeiders regel matig werk vinden en in verband hiermede acht hij dan tien maanden werken in het industrieele jaar voor de automobielindustrie gewenscht. De zomer maanden zijn geen gezonde maanden om in een fa briek te werken. Het volk heeft verandering noodig. Zooals reeds gezegd, eischt een dergelijke verande ring tijd, want de arbeiders zoowel als de fabrikanten zullen zich naar dit schema moeten voegen. Maar wij hebben in het verleden wel grootere dingen tot stand gebracht. Andere landen zijn langzamerhand meer in staat om vele dingen voor zich zelf te vervaardigen, welke zij thans van ons koopen Deze landen geven de voorkeur aan Amerikaansche goederen, maar aan den anderen kant willen zij toch ook graag zelf producee- ren. Amerika kan niet verwachten dat het steeds andere landen zal blijven voorzien en daarom moet het zijn best doen voor een betere economische balans van de wereld. Wat het onderscheid in productiekosten van auto mobielen in de Ver. Staten en in Canada betreft, zei de heer Ford, dat dit een quaestie van hoeveelheid was. De prijs van een. Ford-automobiel in Canada is niet gebaseerd op het verschil in douanerechten of iets anders, maar op de productiekosten. Met zijn toestel gevallen De bekende Deensche vlieger luitenant Joh. la Cour Is gisteren met zijn vliegtuig gevallen en daarbij omge komen. Hij had Zondag met dezelfde machine nog de monstraties gehouden en was hij met 70 passagiers de lucht in geweest. Nu was hij op weg naar Dybvad, waar dicht bij het ongeluk geschiedde. Volgens ooggetuigen moet opeens de linkervleugel bezweken ztfn en stortte het toestel loodrecht omlaag. De vlieger werd dood op genomen, terwijl de mecanicien Kai Larsen bewusteloos was. en een arm bleek te hebben verstuikt. Het vlieg tuig was een Havilland, dat La Cour het vorig jaar van Det danske Luftfarselskab gekocht had. Ik ben het slachtoffer van een justitieele dwaling. Onschuldig veroordeeld? Neen, vrijgesproken! Vreugdevuren ontstoken om de Engelsche bevolking ervan in kennis te stellen. Eeni- ge teleurstelling omdat het geen prinsje was. Zooals reeds elders in dit nummer in een kort bericht Is gemeld, heeft Donderdagavond de hertogin van York, de tweede dochter van het Engelsche koningspaar aan een dochter het leven geschonken. Zoowel de hertogin als het prinsesje maken het uitstekend. Het nieuws werd door een groote menigte dorpelin gen van Glamis, welke voor een der poorten van het kasteel in een dreinende motregen stond te wachten, met groote vreugde ontvangen. De minister van Binnen- landsche Zaken, welke zich reeds eenige weken op een naburig kasteel bevond, werd volgens een oude traditie onmiddellijk op het kasteel van de hertogin ontboden. Volgens een oud gebruik werden de vreugdevuren ont stoken om op deze wijze het Engelsche volk van de geboorte in kennis te stellen. In Londen was het bericht tamelijk laat in den avond bekend. Het veroorzaakte in de café's en restaurants, waar de tijding werd aangeplakt, groote vreugde, hoewel het natuurlijk eenige teleurstelling wekte, dat er geen prinsje geboren was. Deze zou dan, zooals we reeds schreven, indien de prins van Wales kinderloos blijft, na den hertog van York troonopvolger worden. Thans blijft het vierjarige dochtertje van de hertogin van York. prinses Elisabeth, deze plaats innemen. Niettemin wordt door de geboorte van het kleine prinsesje, dat waar schijnlijk Margaretha zal heeten, de kring voor de troonopvolging uitgebreid, en als zoodanig wordt zij, merkt de „Times" in een hoofdartikel op, door het En gelsche volk van harte welkom geheeten. Verscheidene huizen gescheurd. De seismagroflsche Instrumenten van het meteoro logisch instituut te Boedapest hebben gisterochtend om 9 u. 49 een naburige aardbeving opgeteekend^ Te Boeda pest duurde de eerste beving 4 min. lang. Het maximale verschil, dat is opgeteekend, bedraagt op het apparaat 6 m.m. Volgens de ingekomen berichten moet de haard van de beving in den omtrek van Balassa, Gyarmat of Sal- gotarjan gelegen zijn. Ook in de gemeente Ezecseny is dien ochtend om 6 u. 50 een aardbeving gevoeld, welke van een onderaardsch gestommel vergezeld ging. Aan verscheidene huizen zijn kleine scheuren ontstaan. ZES BRANDWEERMANNEN GEKWETST. Bij een brand in een loods te Ludwlgsdorf bij Kreuz- burg zijn twee brandweermannen door ontploffing van een olietank ernstig gekwetst. Men vreest voor hun leven. Bij het verdere blusschingswerk hebben nog vier brandweerliéden kwetsuren opgeloopen. De loods is geheel verbrand. EEN DIPLOMATIEK INCIDENT. Door een blaffenden hond. De Poolsche bladen maken melding van een diploma tiek incident, dat kort geleden te Kowno heeft plaats gevonden. Een beambte van het Fransche consulaat al daar, verliet het consulaatsgebouw, vergezeld van zijn hond, die bij 't pa.^eeren van een Litauschen officier be gon te blaffen. J^^c. laatste nu gaf het beest een trap. waarop de Frai hem een oorvijg toediende. De officier trok hierop zijn revolver en loste verschillende schoten op het hoofd van den ambtenaar, die met bloed overdekt ter aarde viel. In allerijl werd een geneesheer ontboden, die de eerste hulp verleende. De Fransche consul heeft onmiddellijk de noodige stappen gedaan bij het Ministerie van Buitenlandsche Zaken. ZIJN VADER NEERGESCHOTEN. Een noodlottige vergissing. In het Fransche stadje Toul is een droevig ongeluk gebeurd, dat het gevolg van een noodlottige vergissing bleek te zijn. Zekere André Meunier, die met zijn vader tezamen woonde, hoorde des nachts verdachte geluiden in de gang van zijn woning. Hij dacht, dat er inbrekers aan het werk waren en begaf zich naar de richting vanwaar de geluiden kwamen. Toen hij het licht niet kon ontsteken, werd hij in de meening verstrekt, dat er onraad was. Onmiddellijk, toen hij iets zag bewegen, loste hij een schot. Toen hij evenwel naderbij kwam, zag hij tot zijn groote ontsteltenis, dat hij zijn oude va der had neergeschoten. De oude man was In de borst getroffen. In bewusteloozen toestand is hij naar het zie kenhuis vervoerd. Men vreest voor zijn leven. OPKOOPERS VAN ZILVERGELD IN RUSLAND. Negen doodvonnissen voltrokken. Naar het W. B. uit Moskou meldt, zijn gisteren vol gens het S.R.T.A. negen personen, die zich bezig hiel den met het opkoopen van zilveren munten en buiten landsche deviezen, en die tegelijkertijd contrarevolution- naire geruchten in omloop brachten, ter dood veroor deeld en geëxcuteerd. NOODWEER AAN DE FRANSCHE KUST. Een aantal menschenl evens geëischt V.D. verneemt uit Parijs: Aan de kust van Noord-Frankrijk hebben in de af ge- loopen 24 uur weer hevige stormen gewoed, die een aan tal menschenlevens hebben geëischt. De reddnigs- en bergingsvaartuigen waren en geheelen dag en een deel van den nacht in de weer om assistentie te verleenen aan in nood verkeerende zeil- en visschersschepen op de kust. GRONDVERZAKKINGEN. Bij Berchtesgaden. Uit Berchtesgaden wordt aan de bladen gemeld, dat op den nieuwaangelegen weg naar Obersalzberg ver schillende ernstige grondverzakkingen voorkomen, wel ke steeds grooter omvang aannemen. Er zijn in den weg verschillende gevaarlijke dwars- en overlangsscheu- ren ontstaan. Het verkeer is stop gezet. De gevaarlijke zone wordt dag en nacht door deskun digen bewaakt en onderzocht. pe oorzaak is nog niet bekend. HET STERFGEVAL TE NIEUW-VEN NE P. Geen vergiftiging. Het verdachte sterfgeval te Nieuw-Vennep, waarbij een landbouwer plotseling in elkaar was gezakt, nadat hij tevoren In een café was geweest en daar nog iets gebruikt bad. blijkt niet het gevolg van vergiftiging te zijn. De „Tijd" heeft van den officier van justitie te Haarlem vernomen, dat het onderzoek tot nu toe heeft uitgewezen, dat er van vergiftiging geen sprake is. ONTPLOFFING IN RUSSISCHE MIJN. Tien arbeiders omgekomen. Wolff meldt uit Moskou: Volgens een bericht van het telegraaf-agentschap der Sovjet-Unie zijn ln de mijn Kapltalnaaj in het district Stalina door een ontploffing tien arbeiders om het le ven gekomen. Het lot van vyf arbeiders, die nog opge sloten zijn, is niet bekend. BEJAARDE VROUW GEWURGD. Een moord voor 500 mark belooning. Dezer dagen werd te Quicka in het district Johan- nesburg (Oost Pruisen) een bejaarde vrouw gewurgd in haar bed gevonden.Een neef, die eenigen tijd geleden een stuk grond van haar had gekocht en wien haar dood voqrdeel zou kunnen opleveren, werd van den moord verdacht. Bij onderzoek bleek dat het misdrijf was be gaan door een 18-jarigen knecht, die van den neef een belooning van 500 mark zou krijgen als hij de tante uit den weg ruimde. De jongen heeft alles bekend, maar de neef ontkent hardnekkig, den jongen tot de mis daad te hebben aangezet. WAAROM ZIT 'N PAPEGAAI HIELD. (Smith's Weekly.) Ik beeTÜD niet. wat ie aan dat ordi naire voselbeest met ziin scheldwoorden vindt. Beerriip ie dat niet? Wel het eeeft me zoo nu en dan tenminste het gevoel, dat er een echte man in huis is. AARDSCHOKEEN IN ITALIë. Geen schade. Uit Rome wordt gemeld: Volgens een telegram uit Reggio de Calabria aan de bladen, is gisternacht in talrijke dorpen een aardschok waargenomen, waardoor een paniek onder de bevolking ontstond. Er is echter geen schade aangericht. LEVEND BEGRAVEN. Nog gepoogd zich uit het graf te bevrijden. Naar het Triester blad II Picolo bericht, is dezer da gen te Split de arts dr. Tudot levend begraven. Na de begrafenis hoorde de kerkhofwachter een dof gedreun uit het graf. Toen de autoriteiten hunne toestemming tot het openen daarvan hadden gegeven, vond men het lijk van den dokter op den buik liggen en hevig ver wrongen. Blijkbaar was deze slechts schijndood geweest en had hij gepoogd, zich uit zijn graf te bevrijden. Wegens het bedanken tegen 1 Jan. a.s. door den heer W. Nieman als Secretaris-Penningmeester der nfdeeling van de Mij. van Landbouw, is als zoodanig door het bestuur aangewezen de heer E. Lindenbergh te Oudesluis. Wegens benoeming van den heer J. C. Bruin tot Heen)raad. zal op Maandag 8 September a.s. con stemming worden gehouden voor de benoeming van een boofd-ingeland van den Zijpe- en Hazenolder. Aan den heer J. P. Goelema werd met ingang van 11 September a.s. eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van le ambtenaar ter secretarie dezer gc-_ meen te. Tot len ambtenaar ter secretarie dezer gemeenle werd benoemd de heer W. I.. Correljé, thans ambte naar ter secretarie van Sint Maarten. In deze gemeente kwamen weder 2 nieuwe geval len van mond- en klauwzeer voor cn wel te Oude sluis bij het vee van de heeren W Jongejan en D. Jimmink. Naar wij vernemen is het de bedoeling de wind molen in den polder R te doen vervangen door ecu electrische bemalingsinstallatie. SCHAGERBRUG. De a.s. kermis. Met de a.s. kermis alhier zal in de zaal van het „Wa pen van de Zijpe" optreden de arbciderstooneelclub „Ontwaking" van Enkhuizen. Opgevoerd zal worden ..Gekocht en Betaald", een tooneelspel in 4 bedrijven, dat o.m. te Enkhuizen reeds verscheidene malen werd vertoond, en naar het blijkt met succes. De „Enkh. Crt." schrijft n.I. het volgende over spel en spelers: Het stuk stelt tamelijk hooge eischen aan de spelen den. Alleen wanneer een eivolle zaal ln ademlooze stilte de vier bedrijven volgt; wanneer de toeschouwers ge boeid en In spanning gehouden worden, en na elk be drijf spontaan ln geestdriftig applaus uitbarsten, dan pas kan men zeggen, dat de actrices en acteurs a^n die eischen voldaan hebben. En dat was hier in ruime mate het geval. Virginia had een juiste opvatting van haar rol. Eenvoudig als telefoniste bleef ze eenvoudig als millionalrsvrouw. Liefhebbende echtgenoote, was ze toch beslist in haar optreden als haar man zich harer on waardig toont en zijn drankgewoonte niet wenscht vaar wel te zeggen. Verschillende momenten, die gelegenheid geven om het spel hoog op te voeren. En daar valt hier in dit opzicht veel te roemen. Bij de rol van Fanny heeft men deze momenten niet. tenminste niet in die mate. En ofschoon hierin enkele matte plekken zijn aan te wijzen, werd, over het alge meen, toch verdienstelijk spel gegeven, vooral in het 4e bedrijf. Mr. Stafford had eveneens een beste avond. Deze rol, vooral in het 2e bedrijf, een climax van passie vertoont, werd uitstekend weergegeven. Als beschonken mensch gaf Mr. Stafford een beheerscht spel te zien. Nergens ook maar een tikje overdrijving, nergens overhellend tot het banale. En als hij nuchter is op en top gentleman, zooals eerste en vierde bedrijf duidelijk doen zien. Wij herhalen: op de vertolking van deze rol is niets aan te merken. De rol van Jimmy Is, om zoo te zeggen, passieloos. Jimmy ls de komiek, de grapjas, zonder dat hij het zelf weet, en ook zonder het te willen zijn. Levert deze rol niet veel moeilijkheden, toch is iedereen er niet voor geschikt. De Jimmy nu van Dinsdagavond was de rechte man op de rechte plaats. Hij heeft ons doen lè.chen door zijn uitspraken, zijn ideeën, zijn groote ver beelding van eigen verdiensten. En het succes van het heele stuk is ook, voor geen gering deel, te danken aan zijn spel, dus aan zijn werkelijke verdiensten als acteur. De andere rollen, die van Oku, den Japanschen be diende, en van Joséphlne, het Fransche kamermeisje, waren in goede handen. Hoewel geheel ondergeschikt, hebben ze toch hun eigen karakter, die zeer goed werden weergegeven. Over het algemeen werd zeer vlot spel gegeven, er zat wat de Dultscher noemt „Schwung" in. Als propaganda middel ls dit tooneelspel wel geslaagd. „Gekocht en Betaald" werd in Amerika duizende ma len opgevoerd onder den titel: „Bought and Paid for". Doch ook in ons land is dit tooneelspel bij het beroeps- tooneel bekend en wijlen de heer en mevr. Lobo-Braa- kensiek en de heer en mevr. Kaart hebben er voor ge zorgd. dat „Gekocht en Betaald" bij iedereen die het ge zien heeft eén onuitwischbaren indruk heeft achterge laten. Voor verdere bijzonderheden leze men de advertenties ln de volgende week verschijnende nummers van dit blad. T ZAND. Aan de harddraverijvereeniging „De Volharding" alhier werd door het Gemeentebestuur vergunning verleend tot het houden van eene kleine verloting. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 14 tot en met 21 Augustus 1030. Geboren: Geene. Ondertrouwd en Getrouwd: Geone. Overleden: Cornelis Nierop, 79 jaar, wedn. van ntje Koster. Simon Kooijman, 66 jaar, wedn. van :ornélia van der Fluit. Donderdagavond omstreeks 9 uur sloeg de bliksem in het perceel van den heer Willem Groet aan den Oostwal. Brand werd niet veroorzaakt, doch hij heeft hier op een eigenaardige manier huisgehouden. De schoorsteen boven op het dak bleef ongedeerd; doch vanaf de kap tot aan den zolder werd hij totaal in puin geslagen en viel met donderend geraas naar be neden. Een trapnaaimachine die voor een raam op zolder stond werd van het onderstel gerukt, door het raam geslingerd en op een aangrenzend schuurtje neergesmakt Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor.

Schager Courant | 1930 | | pagina 5