SchagerCourant RAAD VAN SCHAGEN. Derde Blad. Zaterdag 23 Augustus 1930. 73ste Jaargang. No. 8718 Vergadering van den Raad op Vrijdag 22 Augustus 1930, des avonds 7 uur. Voorzitter de heer J. Cornelissen, burgemeester, secretaris de heer A. C. Roggeveen. Afwezig de heer Bakker. Door den Voorzitter wordt medegedeeld: 1. Wat de ophaling van vuilnis in de buitenwijken eenige malen per jaar betreft, dit onderwerp is aan den opzichter in studie gegeven. 2. B. en W. vinden geen termen, een onderzoek in te stellen naar de kosten van het planten van boomen in de Regentenstraat en wel aan de Noordzijde van die straat, aangezien vroeger de boomen uit die straat verwijderd zijn op verzoek der bewoners en de vrees bestaat, dat als er thans nieuwe worden ge plant, er later opnieuw een verzoek zal komen tot verwijdering, waardoor de gemeente op noodelooze kosten zal komen. 3. Het bruggetje aan de Laan is thans in orde. De heer Van Erp zegt dat het hem aangenaam is dat B. en W. den Opzichter opdracht hebben gegeven inzake het ophalen van vuilnis in de buitenwijken. De uitdrukking in studie genomen, geeft spr. echter aanleiding te vragen of het niet te lang duurt. Spr.'s bedoeling was in het voor- en najaar de vuil nis te doen ophalen. Voorzitter zegt: Wij zijn er alle drie vlak voor. Maar het is niet zoo gemakkelijk als 't lijkt en daar om zal de Opzichter ons voorstellen doen. De heer Lookman zegt, dat bewoners der Regen tenstraat hem het verzoek hebben gedaan om boomen te plaatsen, de verf'blakert van de huizen door de zon. Voorzitter zegt dat als er nu boomen hadden ge staan, met al de regen, zeker het verzoek was geko men om ze te kappen. Spr. speet het indertijd dat de boomen weg gingen, maar het zou nu toch te dwaas zijn om ze nu weer te planten. Ingekomen stukken. Ingekomen zijn de volgende stukken. Ged. Staten keurden goed het raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening ad f28.000 (aankoop perceel land voor grondbedrijf); Voorzitter deelt mee dat het origineele stuk in deze bij de Kamper Nutsspaarbank is. De heer Gorter informeert of dit voor het perceel Raven is en meent, dat de transactie nog niet heeft plaats gehad, de leening is wel gesloten, is het geld nu rentegevend belegd? Voorzitter deelt mee, dat er moeilijkheden met Ra ven kwamen over een paar clausules die zijn rechts kundige adviseur in het contract wenschte. De lee ning was toen reeds gesloten. Spr. hoorde dat den- zelfden Vrijdag dat de transactie zou plaats heb ben dat Raven dezen eisch stelde. Het geld is ge borgen in de safe van de Rott. Bankvereeniging. De heer Gorter merkt op dat nu het geld rente loos ligt en meende dat het op een bank gezet had kunnen worden, f28000 is een belangrijk bedrag. Voorzitter zegt, dat het moet met 1 dag opzeggen en dan maar 1% geeft. Dat is niet der moeite waard. Bovendien meent spr. dat nu wel alles spoe dig voor elkaar zal zijn. De heer De Vries heeft in deze toch liever het halve ei dan de leege dop. 1% is toch f420 per jaar. Voorzitter durfde het geld niet op eigen verant woording uitzetten. Als het nog langer duurt zal het gebeuren. De heer Van Erp hoort nu van een paar clausu les in de verkoopakte en meent dat het goed is. dat de Raad voor en aleer de passeering van de akte plaats heeft, eerst op de hoogte wordt gebracht van die bepalingen. Voorzitter meent dat de uitvoering aan B. en W. Js. De heer Van Erp noemt dit geen regelmatige af wikkeling en meent dat dit beter en voorzichtiger is als ook de Raad op de hoogte wordt gebracht. De aankoop is al niet verstandig geschiedt, zoodat B. en W. beter doen ook den Raad hierin te kennen. Voorzitter zegt dat de transactie niet op 1 Juli kon plaats hebben, omdat de Raad besloten had een lee ning op 50 jaar. Deze was niet te plaatsen. Toen is besloten 35 jaar en was de Nutsspaarbank te Kampen direct bereid de leening te accepteeren. De heer Ra ven heeft hieraan zijn volle medewerking verleend. Spr. wil liever in het openbaar niet meer zeggen, maar wil alles in comité gaarne meedeelen. De heer Van Erp: Het zal dan straks moeten blij ken hoe de zaak is aangepakt en ik behoud mij het recht voor om daarover een hartig woordje te spre ken als 't niet in orde is. Wat er verder inkwam. jaarverslag over 1929 van de woningbouwvereeni- ging „Schagen"; idem N.V. Noorderstoomtram wegmaatschappij; bericht van Ged. Staten dat ten behoeve van de restauratie van de beide torens van het voormalige Slot een subsidie is verleend van ten hoogste f 650, onder voorwaarde dat het Rijk en de gemeente zelf daartoe onderscheidenlijk f 1350 en f2000 beschikbaar stellen. Verslag over 1929 van de N.V. Spoor-(tram-)weg Wieringen-Schagen. Van het Verificatiebureau rapporten over de kas opnamen van de Lichtbedrijven en de eierveiling. Bij de lichtbedrijven was op 24 Juni 1.1. in kas f 7377.87%, waarvan f5884.08 op den postchèque- en girodienst en in de kas van de eierveiling was op dienzelfden dag een bedrag van f43.40. Beide bedra gen waren in overeenstemming met de boeken. Ged. Staten berichtten de verdaging van hunne be slissing omtrent het raadsbesluit tot verkoop van de oude woning van den directeur der lichtbedrijven. Idem goedkeuring van het besluit tot het afstaan van 7 M2. grond ten behoeve van de uitbreiding van het Tehuis voor Ouden van Dagen. Dankbetuiging van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente voor bovenvermeld besluit; Goedkeuring van Ged. Staten van het besluit tot het aangaan van een geldleening ad ten hoogste f 16000 (uitbreiding R.K. Parochiale Bijzondere School). Bericht van Ged. Staten van verdaging van het be sluit tot het verkoopen van grond aan de Provincie Noordholland (P.W.B.). De heer De Vries informeert waarom of deze zaak zoo lang loopende blijft. Het is voor de gemeente een schadepost. Voorzitter: Er ontbreekt nog steeds de Koninklijke goedkeuring. Mededeeling van het Prov. Bestuur dat ten be hoeve van de wijkverpleging een bedrag van f392 be taalbaar is gesteld en dat de verhooging van de jaar wedde der wijkverpleegster wordt goedgekeurd. Ver dere verhooging dier jaarwedde zal echter de goed keuring niet kunnen verwerven. Jaarrekeningen Gas. en Electrificteitsbe- drijf. Blijkens het rapport van het Verificatiebureau sluit de rekening van het gasbedrijf met een voordeelig saldo van f 2247.88% en die van het G.E.B. met een voordeelig saldo van f 6882.89%. Wat het gasbedrijf betreft wordt opgemerkt dat evenals voorgaande jaren behalve het bedrag gelijk aan dat der aflossing, voor 1929 ad f3050, het totaal der uitbreidingen over 1929, (met uitzondering van de nieuw gebouwde Directeurswoning en kantoor) zijnde f2859.59 als afschrijving ten laste van de ver lies- en winstrekening werd gebracht. Het winstsaldo over 1928 f 4365.72%) werd toege voegd aan het Vernieuwingsfonds, terwijl voorts wegens.gekweekte rente een bedrag van f 149.92 ten bate van dit fonds werd gebracht. Het vernieuwings fonds is daardoor gestegen tot f 9732.55%. Het reser vefonds bedraagt thans f 175.60. Ten laste van de verlies- en winstrekening van het G.E.B. werd, behalve een bedrag, gelijk aan dat der aflossing groot f 4510, een deel der uitbreidingen in 1929 tot een bedrag van f 6783,62 afgeschreven. Het resteerende deelt der uitbreidingen ad f4337.32 werd afgeschreven ten laste van het vernieuwingsfonds. Het vernieuwingsfonds komt nu op de balans vpor met f 7795.40%. Naar aanleiding van de balansen der lichtbedrij ven over 1929 en de daarbij overgelegde rapporten van het verificatiebureau, stellen B. en W. den Raad voor de winstsaldi te storten in de vernieuwingsfond sen der bedrijven. In verband met de in dit voor jaar in een vergadering van den Raad gestelde vraag of verdere gasprijsverlaging kan worden over wogen, brengen B. en W. de volgende berekeningen betreffende de Lichtbedrijven onder de aandacht van den Raad. G a s b e d r ij f. Het winstsaldo 1929 bedraagt volgens de balans f 2248. Voor rekening van het bedrijf komt de 5 pensioensbijdrage, welke vorige jaren op hei personeel werd verhaald f618.75 Gerekend moet worden met een la gere rente van kasgeld wegens bouw nieuwe Directeurswoning met kantoor f 400.— Rekening moet worden gehouden met een lagere opbrengst van teer. In 1929 werd een record-opbrengst van teer geboekt wegens verkoop daarvan tegen den buitengewoon hoogen prijs van 4 cent. Waar thans reeds blijkt dat voor hetzelfde doel onze teer geen plaatsing zal blijven vinden moet een mindere opbrengst worden geschat van tenminste f750.— f 1768.75 Blijft f 479.25 Waar ook in den Raad reeds eerder is komen vast te staan, dat een bedrag van tenminste f2500. noodig is voor het vernieuwingsfonds, is een winst saldo van nog geen f500 in elk geval reeds onvol doende. Bovendien zullen echter eerlang aan den Raad worden voorgelegd de voorstellen tot aansluiting van Grootewal en Lagedijk aan het gasbuizennet met daarmee gepaard gaande veranderingen en ver beteringen van het net in de kom. De aanneming van die voorstellen zal groote nieuwe lasten op het bedrijf leggen, terwijl toch nauwelijks rendement van die uitbreidingen is te wachten. Waar het tamelijk povere resultaat over 1929 be haald is onder vrijwel de gunstigst denkbare om standigheden. ligt gasprijsverlaging al zeer wei nig voor de hand Bij doorvoering van de uitbrei dingen Lagedijk en Grootewal zal integendeel gas- prijsv e r h o o g i n g waarschijnlijk noodig blijken. Electriciteitsbedrij f. Bij dit bedrijf zijn de cijfers gunstiger. Het winstcijfer is volgens de balans 1929 f 6883. Hierbij kan worden gevoegd het ten laste van de verlies- en winstrekening 1929 ge brachte deel van de kabellegging ad f 3500.— Wordt f10383.- Af te trekken zijn de volgende posten: derving wegens verlaging meter- huur ongeveer f 500. vrijstelling meterhuur van sper- klokken ongeveer f 108. verhooging salaris Directeur f 600. vrijstelling van pensioensbijdra ge ongeveer f 130. verlaging lichtstroomtarief met 2 cent ongeveer f 3300. verlaging tarief krachtstroom on geveer f 640. huur 2e tranformator ongeveer f 1000.— terwijl de maximale belasting hooger geschat dient te worden dan in de begrooting voorzien, gelet op het feit dat in Februari van dit jaar de geschatte K.W. reeds zijn overschreden; hoogere taxatie 10 K.W. ongeveer f 900.f 7178.— Blijft f 3205.— waarvan nog is af te trekken een bedrag van en kele honderden guldens wegens rentederving in ver band met de kosten der uitbreidingen Heerenbosch. Deze uitkomst blijft nog bevredigend, hetgeen B. en W. aanleiding heeft gegeven voor te stellen het resteerende gedeelte bovengrondsch net in de kom (Hoep) in kabel te leggen. De heer Van Nuland wil over deze voorstellen in alle rust debatteeren als straks de commissie rapport uitbrengt van de rekeningen. Ook de heer Gorter acht dat 't beste en daartoe wordt dan ook met algemeene setmmen besloten. Verzoek om verlaging van krachtstroom tarief. De Commissie van Uitvoering van den Vleesch- keuringsdienst in den kring Barsingerhorn verzoekt een speciaal tarief te willen vaststellen voor het gebruik van krachtstroom aan de verwerkingsin richting met terugwerkende kracht tot 1 Mei jl. Naar aanleiding van dit verzoek deelen B. en W. den Raad mede, dat het krachtstroomtarief voor deze inrichting sedert 1 Mei 1930 is als volgt: De le 200 K.W.U. 15 cent per K.W.U. de 2e 200 K.W.U. 12 cent per K.W.U. alle volgende K.W.U. 9 cent per K.W.U. Over de maand Mei is door de inrichting ver bruikt 825 K.W.U., waarvoor dus de kostenbereke ning is als volgt: 200 K.W.U. 15 cent per K.W.U. 200 K.W.U. a 12 cent per K.W.U. 425 K.W.U. a 9 cent per K.W.U. Voor alle verdere te verbruiken stroom tot 1 Mei 1931 zal 9 cent per K.W.U. in rekening worden ge bracht. Daar de verwerkingsinrichting thans is de op één na grootste afnemer, terwijl te verwachten is. dat het gebruik van krachtstroom zal toenemen, stellen B. en W. den Raad voor, met ingang van 1 Mei j.L op het krachtstroomverbruik door de verwerkingsin richting het tarief toe te passen, zooals is vastge steld voor de grootste verbruikster, de N.V. Timmer fabriek West-Friesland n.1.: tot 5000 K.W.U. 10 cent per K.W.U., daarboven 7% cent per K.W.U. Hierbij wordt opgemerkt dat de Timmerfabriek een gebruik van ten minste 20000 K.W.U. per jaar heeft gegarandeerd. De heer De Vries acht 't al zeer eigenaardig, dat de Timmerfabriek, de grootste verbruikster, garantie moet stellen en dit van de Verwerkingsinrichting niét wordt gevraagd. Spr. wijst ook op het eigenaar dige van het nieuwe tarief. Daar kost 5000 K.W.U. aan de Verwerkingsinrichting f 468.bij het oude f 450.—. Wethouder Schoorl zegt al deze opmerkingen zelf al te hebben gemaakt. Maar werd dezen weg niet gevolgd, dan kwamen er weer moeilijkheden met andere gebruikers. Het verbruik van do Verwer kingsinrichting zal wel zoo stijgen, dat het nieuwe tarief zijn invloed wel ten goede zal doen gelden. En wat de garantiestelling betreft, dit is voor een semi- officiecl lichaam als dit is, moeilijk te eischon. De heer De Vries: Hef het dan voor de Timmerfa briek ook op. Worden er voor de Verwerkingsinrich ting ook speruren gesteld? Voorzitter bevestigt dit. De heer Schoorl acht die garantiestelling louter een formaliteit. De heer Gorter wijst, er op, dat er in het voorstel van B. en W. zitten twee berekeningen. Bij het eene betaalt de Verwerkingsinrichting f 918.bij het an dere f875.per jaar. Dat is maar een verschil van f43.Spr. denkt wel niet dat de Verwerkingsinrich ting met deze berekening tevreden zal zijn, gezien het kleine verschil. Ook de heer De Vries oordeelt aldus. Ofschoon de heeren erkennen dat het moeilijk anders kan, wilde men niet onbillijk zijn tegenover de Timmerfabriek. Wethouder Schoorl herhaalt nogmaals al die op merkingen in B en W te hebben gemaakt en meent ook wel dat de commissie der verwerkingsinrichting wel andere verwachtingen zal hebben gehad. Maal ais boven de 10.000 K.W.U. wordt verbruikt, wat zeer zeker bij uitbreiding van het bedrijf zal geschieden, dan komt het grootere voordeel van een lageren prijs, nl. 7% cent. De heer Gorter herhaalt dat gezien de weinig roos kleurige exploitatie der Verwerkingsinrichting een lager prijs verwacht zal worden. De heer SchoorJ wijst op de uitbreiding van het bedrijf door meer aansluitingen van andere gemeen ten. Een billijker tarief zal wel verwacht worden, maar dan moet dat ook voor de Timmerfabriek. De heer Overtoom waarschuwt voor de richting waarin de debatten zich bewegen. Het gaat nu blijk baar hier alleen ten voordeele der Verwerkingsin richting. Tuinman betaalt nu 7% cent, is daarmee tevreden, maar zal nu ook wel komen om een lager tarief. En spr. meent, dat als de Verwerkingsinrich ting niet sluitend exploiteert, thans die 1% cent ver laging van den stroomprijs de inrichting ook niet kan redden. Spr. waarschuwt voor het gevaar dat in deze debatten ligt. Voorzitter meent, dat het 't beste is de voorstellen van B. en W. aan te nemen en bij de begrooting nog eens nadere voorstellen te overwegen. Allen voor. Verzoek van P. Bak om verhooging van salaris. B. en W. deelen den Raad mede, dat sinds de be noeming van P. Bak tot meteropnemer-incasseerder der Lichtbedrijven zijn salaris niet werd gewijzigd. Sedert genoemd tijdstip is het aantal aansluitingen zeer toegenomen, waardoor ook de finantieele ver antwoordelijkheid grooter is geworden. B. en W. achten het op deze gronden billijk, dat aan P. Bak met ingang van 1 September 1930 een verhooging van salaris wordt toegekend van f5. per week, waardoor zijn salaris wordt gebracht van f1560.op f 1820.per jaar, waarvan f780.komt voor rekening van het gasbedrijf en f1040 voor reke ning van het Electriciteitsbedrijf. De heer Kooij vindt, dat B. en W. nogal royaal zijn met een verhooging van f 5 per week. Vooropleiding voor de betrekking is niet noodig en daarom vond spr. een belooning van f30 al aardig. De particuliere nijverheid zal niet meer'geven. Spr. vraagt of een verhooging van f2.50 per week niet voldoende is. De Voorzitter vond oorspronkelijk ook beter een mindere verhooging toe te kennen, niet omdat hij het werk van Bak niet op hoogen prijs stelt. Maar al is het geen lastige betrekking, het is een verantwoor delijke betrekking en spr. wijst op de beroovingen van jongens van 16 jaar en oude menschen van 70 jaar en vindt dat het niet te pas komt dat zulke jonge en oude menschen zulke groote sommen gelds bij zich hebben. Dergelijke betrekkingen moeten goed beloond worden. De heer Gorter kan zich niet met deze redeneering vereenigen. Het is hier een stille streek en van be- rooving is hier geen sprake. Bak draagt dagelijks het geld af en spr. wijst daarentegen op den wissel- looper van Sleutel. Blijft dus over het argument uit breiding van de werkzaamheden. En dan is de vraag of toen het salaris op f1500 werd bepaald, de be trekking den geheelen mensch vorderde. Spr. vindt een verhooging van f300 te hard gaan. De heer Leguit zegt, dat Bak voortaan geen hulp meer krijgt, maar den dag zóó vol moet maken dat hij zijn werk af kan. De heer Gorter zegt, dat daar tegenover staat dat Bak voorheen soms 3 of 4 maal naar eenzelfden klant moest, maar voortaan is Bak er met éénmaal af. Spr. maakt zich sterk dat als hij 's morgens van 9—12 en 's middags van 16 werkt, hij het werk op zijn slofjes af kan. Met 900 aangeslotenen zal hij er 40 op één dag moeten bedienen. Aan de verantwoordelijk heid telt spr. voor geen f25. De heer Van Rijswijk informeert naar het vooruit gangspercentage en als de Voorzitter de buitenwij ken heeft genoemd en de heer Schoorl heeft medege deeld dat het aantal electriciteits-aansluitingen ver dubbeld is, vindt de heer Van Rijswijk een verhooging van f5.per week niet overdreven. De heer De Vries zegt dat de gemeente eischt een accuraat, ijverig en bekwaam ambtenaar en dan is een belooning van f35— per week niet overdreven. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 6 tegen 4 stemmen, tegen stemden de hoeren Kooij, VaneNuland, Overtoom en Gorter. Door het Bestuur der Electriciteits-, Middenstands- en Huishoudbeurs wordt verzocht den stroomprijs voor de verlichting op 3 cent per K.W. le willen vaststellen. Het P.E.N. berichtte in dit bijzondere geval het maximum buiten beschouwing te laten voor de be rekening van de maximale belasting over 1930. B. en W. stellen den Raad voor op het verzoek gunstig te beschikken. Aldus wordt besloten. Stichtingskosten Vleeschkeuringsdienst. Ingekomen is het bekende verzoek van de Com missie van Uitvoering van den Vleeschkeurings dienst in den kring Barsingerhorn, om toestemming te willen verleenen de stichtingskosten van de Cen trale Noodslachtplaats en Verwerkingsinrichting te verhoogen tot ten hoogste f 145000 en tot het aan gaan van een tijdelijke leening van ten hoogste f20.000, af te lossen 31 December 1930 en tot het aan gaan daarna van een vaste leening van ten hoogste f20.000, aflosbaar in 29 jaar, tegen een rente van ten hoogste 5 B. en W. stellen voor de gevraagde goedkeuring te verleenen. m De heer Gorter zegt dat dit verzoek hem als een koud waterbad op het lijf is gevallen. Spr. herinnert eraan dat de opzet berekend was naar f 104.000. hoe op 9 Februari een verhooging van f21000 is ge vraagd en wel voor een koelinrichting, nieuwe ap paraten, grooter garage. En ondanks dat dit nu heeft plaats gehad, wordt nu weer f20.000 gevraagd. Wel worden enkele oorzaken genoemd, maar f7000 is nog geen f20.000. De beenen zijn nu eenmaal nat, de in richting staat er, maar spr. geeft de verzekering, dat dit de laatste maal zal zijn waarbij spr. zijn stem zal geven aan verhooging van het kapitaal. Spr. heeft gehoord dat de exploitatie niet meevalt, en spr. vreest dat een groot gedeelte van de exploitatiekosten onder de stichtingskosten zullen worden gebracht. Na den opzet nu reeds een verhooging van f 40.000, dat gaat spr. te hard. De Voorzitter is ook van de aanvrage geschrokken, maar was er al een beetje bang voor. De heer Schoorl zegt dat het ons allemaal spijt, dat met het kapitaal niet volstaan kan worden. Maar spr. wijst er qp dat na den allereersten opzet, de grootte van het bedrijf moest worden uitgebreid. In één opzicht moet spr. tegen het betoog van den heer Gorter protesteeren en wel waar deze de vrees uit dat exploitatiekosten onder de stichtingskosten zul len worden gebracht. Daar is geen sprake van, de administratie wordt gecontroleerd door het Verifica tie-bureau van de Vereen, v. Ned. Gemeenten en het is spr. persoonlijk bekend, dat dit bureau zeer scherp toeziet op de splitsing. De heer Gorter zegt er geen verwijt van te hebben gemaakt, maar het is een kwestie van inzicht. De heer Schoorl zegt, dat die veronderstelling de commissie niet prettig zal stemmen, het zou weinig minder dan bedrog zijn. De heer Gorter zegt dat dit absoluut zijn bedoeling niet is, maar spr. wil er dan wel op wijzen dat de zaak slordig is opgezet. De koelinrichting is er en nu wordt weer f 20.000 gevraagd. En toen werd er geen f 7000 maar f 21000 gevraagd. De heer Schoorl noemt de nieuwe vervoermidde len, aanschaffing van meerdere werktuigen en ge reedschappen, dan bij den opzet in tweede lezing was gedacht. De heer Van Erp vraagt aan den heer Schoorl, in zijn kwaliteit als afgevaardigde onzer gemeente in de commissie van uitvoering, of die f 20.000 noodig zijn. De heer Schoorl zegt, dat in de toelichting staat, dat de stichtingskosten nog niet zuiver bekend zijn. Wel weet de commissie ze in groote lijnen, maar pre cies niet. Wat de commissie vraagt is de hoogste grens. De heer Van Erp: Dus niemand van de commissie weet of f20.000 noodig is? De heer Schoorl zegt, dat het f500, f700 of flOCO minder kan zijn. De heer Van F.rp: Dus geen f7000. Spr. deelt dan mede, dat eenige uren tevoren de directeur, der in richting hem heeft verteld dat het geld niet noodig was en spr. verwondert er zich over dat niemand der 'commissie schijnt te weten hoeveel noodig is. En spr. denkt dan aan de woorden straks door den heer Gor ter geuit en vreest ook dat de commissie zooveel geld vraagt, om straks, als de zaak niet marcheert, wat kasmiddelen te hebben en zij niet bij de gemeenten behoeft aan te kloppen. Maar die manier van zaken doen bevalt spr. niet. Ook spr. zal, nu de inrichting er eenmaal staat, zijn stem aan het voorstel geven, maar spr. ziet graag dat B. en W. inlichtingen in winnen over het juiste bedrag. De heer Overtoom wenscht eerst te weten waar het gevraagde bedrag voor noodig is, en zal dan noodgedwongen zijn stem er aan geven. Voorzitter meent dat de Raad er wel recht op heeft, eene specificatie van de Commissie te ontvangen. Den heer Schoorl is het niet precies bekend, waar voor het bedrag noodig is, hij zal er in de eerstvol gende vergadering naar vragen. Dat echter de stich tingskosten verward zouden worden met de exploita tiekosten, zooals de heer Van Erp nu liet uitkomen, dat is wel zeker uitgesloten, en moet wel op een misverstand berusten. De heer Gorter spreekt er zijn verwondering over uite dat de heer Schoorl niet weet waar de meerdere 20 mille voo noodig zijn geweest. 7 mille voor zui veringsinstallaties, maar voor welke zaken zijn dan de 13 mille? De heer Schoorl kent de cijfers niet, maar de posten zijn wel genoemd. Spr. noemt enkele zaken op. De heer Van Rijswijk zegt dat wij allen de in richting willen helpen slagen. Maar de Raad heeft aanspraak op eene gespecificeerde opgaaf, dan kun nen we beter besluiten. De heer De Vries denkt er even zoo over. 't Is geen blijk van wantrouwen als we inlichtingen vragen, dat is niet onze bedoeling. Als Voorzitter voorstelt de beslissing te verdagen en te zullen vragen om specificatie, verklaart de heer Schoorl zich daar tegen, 'tls maar de kwestie: Stellen we vertrouwen in de commissie of niet? In dien de Raad nu zijn goedkeuring hecht aan het ge vraagde, dan is er geen enkel bezwaar om inlichtin gen te vragen. Voorzitter verbaast zich wel wat over deze uit spraak van den heer Schoorl, hij is er anders altijd en terecht, zoo voor, bij 't aanvragen van gelden, de financieele verslagen aan te vragen, b.v. onlangs nog bij 't Witte Kruis. Spr. erkent er wat te licht over heen geloopen te zijn, hij had zoo 't idéé dat wc in 't schuitje zitten en meevaren moeten. Maar dc Raad heeft er het recht op, ingelicht te worden. De heer Van Rijswijk zegt dat er geen kwestie is van vertrouwen of wantrouwen, het gaat alleen om de specificatie. Ook de heer Lookman is bang er zoo zonder meer zijn stem aan te geven. De heer Gorter meent dat de heer Schoorl hier zit als wethouder en niet als commissielid. In de eerste plaats heeft hij er op te letten hoe de gemeentegel den worden besteed. Met dooddoeners als vertrou wen of wantrouwen behoeft hij niet aan te komen. Den heer Van Erp loopt het koude water langs den rug als hij den heer Schoorl over vertrou- w e n hoort spi eken. Spr. oefent dan critick op het klakkeloos aanstellen van 't Bureau Van Dorp als technisch adviseur. Aan de ondeskundige voorlichting (niet aan de commissie) is 't te wijten, dat de kosten eerst liepen van 100 tot 125 mille, en nu moet er nog 20 mille bij. Is de heer Schoorl daar wel eens tegen opgekomen? De heer De Vries meent dat de besprekingen niet den goeden kant uit gaan, wat Voorzitter beaamt. Voorzitter brengt vervolgens zijn voorstel tot ver daging in stemming, dat met alleen den heer Schoorl tegen, wordt aangenomen. Aan dc Commissie zal dus eene specificatie worden gevraagd. De noodweerschade. Van de Commissie tot regeling van de schade teu- gevolge van het noodweer op 12 Juni 1930 is het ver zoek om subsidie ingekomen. Onder het totaal ge schatte bedrag der geleden schade, zijnde f 59239, is een bedrag van f7655 voor de gemeente Schagen. Naar aanleiding van dit adres deelen B. en W. den Raad het volgende mede: Door de Commissie werd aan verschillende ge meenten hetzelfde verzoek gedaan. Voor de resultaten, welke dit verzoek heeft bereikt, wordt verwezèn naar het overgelegde overzicht. De schade, welke door deze natuurramp aan in woners onzer gemeente werd toegebracht, bedraagt volgens de overgelegde opgaaf der commissie f7655. Naar de meening van B. en W. is het echter on juist de geheele schade ten laste van rijk, provincie en gemeenten te brengen. Immers kan door vermin dering van den aanslag in de grondbelasting welke krachtens de wet op de grondbelasting mogelijk is en door ontheffing van de betaling van huur der landerijen overeenkomstig het bepaalde in art. 1628 en volgende van het Burgerlijk Wetboek reeds in de schade worden tegemoet gekomen. Door den Bur gemeester werd met het oog op vermindering van de aanslagen in de grondbelasting reeds bij brief van

Schager Courant | 1930 | | pagina 9