SchagerCourant STER-TABAK Tweede Blad. Geen examen meer voor motorrijders? Verkeersongelukken. Gemengd Nieuws. De oogsttijd. De komende verkiezingsstrijd in Duitschland. De slachtoffers van de jongste aardbeving. De omzwervingen van een zakkenroller. Indië's strijd tegen Engeland. De pers in Rusland. Een klein kind meegelokt. Sport van Zondag. Dinsdag 26 Augustus 1930 73ste Jaargang. No. 8719 De Engelsche wet. waarbij feitelijk de vaststelling van maximum-snelheden voor motor-voertuigen wordt afgeschaft, bevat nog een andere nieuwigheid. Deze: In het vervolg wordt de uitreiking van eenrijbewijs niet meer afhanke- lijk gesteld van het met gunstig ge volg afleggen van een examen. Wat de Telegraaf hierover mededeelt en over nog enkele andere belangwekkende nieuwe voorschrif ten, brengen wij gaarne ter kennis van onze lezers, overtuigd als wij zijn, dat dit alles ook voor ons land ernstige overweging verdient. De reden, waarom men in Engeland afziet van rij examens is in hoofdzaak deze, dat de eischen zoo verschillend moeten zijn: In een drukke verkeersstad als Londen zouden im mers ganscb andere eischen gesteld moeten worden dan in de een of andere landelijke gemeente. Dit geldt intusschen niet voor de bestuurders van open bare vervoermiddelen. De gewone automobilist zal bij het in ontvangst nemen van zijn rijbewijs echter een verklaring moeten teekenen, dat hij niet lijdt aan physieke gebreken; heeft hij een valsche verklaring afgelegd, dan stelt hij zich natuurlijk bloot aan zware bestraffing. Het zal dus in de practijk niet meer voorkomen, dat dooven of personen, die slecht van gezicht zijn, een auto straffeloos kunnen besturen. Een verder belangwekkend voorschrift is de ver plichte verzekering voor verantwoordelijkheid jegens derden. Of men zichzelf tegen ongelukken en zijn auto tegen schade wil verzekeren, blijft persoonlijke verkiezing, doch het risico van derden moet verze kerd worden en de polis moet evenals het rijbewijs op aanvraag vertoond worden. Het kwam nog te vaak voor, vooral onder berijders van motorrijwielen, dat er zonder eenigerlei verzekering op los werd ge reden; gebeurde er een ongeluk dan was verhaal dik wijls onmogelijk; dit behoort nu tot het verleden; kan iemand zijn polis niet betalen, dan kan hij ook niet rijden. De wet bevat nog talrijke bepalingen voor controle op de openbare vervoermiddelen, de geleidelijke af schaffing van tollen en bruggelden deze verkeers- hinderpalen zijn nu ten doode opgeschreven en de verbetering van het wegennet. De mogelijkheid is thans ook voorzien van subsidies uit het wegenfonds aan gemeentebesturen voor het aanschaffen van auto's en motorrijwielen ten dienste der politie, waardoor ook in de landelijke districten de wegcon trole doeltreffender kan worden georganiseerd. De wet bepaalt voorts dat een code voor wegge bruikers zal worden opgesteld, waarin de verkeers regelen worden neergelegd. Deze code zal geen kracht van wet hebben, al zal het parlement er zijn goed keuring aan moeten hechten. Overtreding van deze verkeersregelen zal dus op zichzelf geen bekeuring tot gevolg kunnen hebben. Maar in geval een onge luk heeft plaats gevonden, zal de weggebruiker, die zich niet aan deze regelen gestoord heeft, in een on gunstige positie komen te staan. Hiermede vervallen dan tevens de plaatselijke verordeningen.'' In 't Binnenland. Auto tusschen tram en huls gekraakt. De 25-jarige T. H. uit Boxmeer, in dienst bij een vrachtrijder aldaar, reed met een wagen pluimvee bij Afferden (Limb.) den Rijksweg op. Uit de richting Venlo naderde toen de Maasbuurttram vrij snel. De autobestuurder kon niet meer verhinderen, dat het voorste gedeelte van zijn vrachtwagen in botsing kwam met de locomotief. De tram loopt hier op gering?n afstand van de huizen, met het gevolg dat de auto tusschen een woonhuis en de tram bekneld raakte en verbrijzeld werd. De chauffeur werd in zeer ernstigen toestand onder de brakstukken te voorschijn gehaald. Een verpleegster uit Afferden verleende de eerste hulp. De ontboden geneesheer uit Gennep constateerde ge broken borstkas bij den chauffeur. Wielrijder het slachtoffer. Zaterdagavond heeft op den Nieuwen Weg te Poel dijk, nabij het oude veilinggebouw, een ernstige aan rijding plaats gehad tusschen een luxe-auto. bestuurd door J. v. Beek uit Naaldwijk en den wielrijder C. B. uit Loosduinen. De bestuurder van den auto reed met groote snelheid over de brug bij den Gantel, waardoor hij het stuur kwijt raakte. De auto slingerde over den weg en nam in zijn vaart den wielrijder mee. Deze werd eenige meters meegesleurd en bleef daarop ern stig verwond op den weg liggen. Hij werd onmiddellijk naar het r.-k. ziekenhuis in Den Haag overgebracht, De auto is door de politie in beslag genomen. Dame dood gereden. Zaterdagavond heeft op de kruising van den nieuwen Hjksweg en den Hilversumschen weg een ernstig onge luk plaats gehad. De echtgenoote van prof. dr. G. van Rijnberk uit Amsterdam, wonende te Blaricum. wilde de kruising oversteken, toen een auto op den rijksweg naderde. Zij weifelde, doch schijnt op het laatst oogen- blik toch nog getracht te hebben vlug over den weg te loopen. Het was evenwel te laat, zij werd door den auto gegrepen. Mevrouw Van Rijnberk was op slag dood. Defect aan de stuurinrichting. Zaterdagavond is te Maastricht een ernstig suto- ongeluk gebeurd. De heer G. J. B. uit 's-Gravenhage, die zich sinds enkele weken te Smeermaes heeft ge vestigd, reed met zijn auto over den Caubergetweg, toen het stuur plotseling onklaar werd. De auto botste tengevolge daarvan tegen een boom en sloeg dan over den kop. Zwaar gewond werd de heer B.. door den G.G.D., naar het ziekenhuis Calvariënberg overgebracht Men vreest voor zijn behoud. Als eigenaardige bijzonderheid kan nog worden ver meld. dat men in een der zakken van het slachtoffer een briefje vond, waarin gevraagd werd bij een even tueel ongeval een katholiek priester te waarschuwen, alsmede zijn echtgenoote, zijn patroon en zijn familie te Den Haag. In 't Buitenland. Een autobus stort van een helling naar beneden. Milaan. 23 Augustus. Van een autobus, die in Opper Italië een to*M in de bergen maakte, geraakte de stuurinrichting defect Juist toen de bus van een steile helling naar beneden reed. De chauffeur spoorde de passagiers aan, om uit den auto, die met een razende vaart omlaag ging, te springen. De meesten deden dit ook. Een jonge onderwijzeres kwam zoc ongelukkig terecht dat zij gedood werd, terwijl de overige passagiers allen min of meer ernstige verwondingen opliepen. De leege autobus kwam tegen een rots terecht en werd geheel vernield. Auto met bruiloftsgasten tegen een boom. Gelsenkirchen, 23 Augustus. Vrijdagavond is een auto, waarin een aantal gasten van een bruiloftspartij, die van hier naar Dorsten reed, met volle vaart tegen een boom gereden, waardoor de inzittenden uit den wagen in een grepepl langs den weg werden geslingerd. Drie der inzittenden werden zwaar, twee licht gewond. De auto werd nagenoeg geheel vernield. Ieder verstandig rooker Heelt GOMARUS in z'n koker! Sigaren Seriemerk van 5-20 ets. Het geheele jaar door. Wanneer in ons land de volgeladen wagens naar de schuren rijden dan denkt men allicht, dat ook in andere landen de oogsttijd aangebroken is. Feite lijk echter heeft men heel het jaar door over de ge heele wereld oogsttijd. Want in Australië. Nieuw-Zeeland, het grootste deel van Chili en ook in eenige streken van Argen tinië brengt men reeds in Januari 't graan naar de voorraadschuren. In Februari halen de driehonderd millioen menschen, die in Indië wonen hun oogst binnen: als het weer niet al te gunstig is zijn ze hiermee soms in Maart nog bezig. In Mexico, Egypte. Perzië en Syrië oogsten de boeren in April, terwijl in Klein-Azië, China, Japan, Tunis en Marocco de Meimaand de oogstmaand is. Voor Californië, Spanje, Portugal. Italië. Griekenland en Zuid-Frankrijk is Juni de gouden tijd van d?n oogst. In het overige deel van Frankrijk, Oostenrijk, Hongarije, een gedeelte van Rusland en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, heeft de oogst in de maand Juli plaats. In de maand Augustus komen Duitschland, Hol land en Canada aan de beurt. In Schotland, Zweden, Noorwegen en de Noordelijke streken van Canada en Rusland kan men eerst in September gaan oogsten wat men gezaaid heeft. De bewoners der Noordelijk gelgen landen brengen in October hun spaarzame vruchten naar hunne tenten. In sommige streken van het Zuidelijk halfrond wordt ook in November en December nog de oogst binnengehaald. Wanneer men dus onder het woord oogst niet alleen den graanoogst verstaat, maar ook andere veldvruch ten, dan kan men terecht zeggen dat heel het jaar rtnor op de wereld geoogst wordt. De eerste dooden. Te Buzlau, een stadje in de buurt van Breslau. zijn de eerste dooden van den verkiezingsstrijd gevallen. De nationaal-socialisten hielden een propagandaver- gadering, die zeer grooten toeloop had. Lang voor het begin van de vergadering moest de zaal gesloten wor den, omdat zij meer dan overvuld was. Toch probeerde een troep van eenige honderden communisten, natuur lijk met weinig vredelievende bedoelingen, de zaal nog binnen te dringen. De politie trachtte dit te verhinde ren, eerst door overreding, maar toen dit niet baatte, met behulp van den gummistok. Ook hierdoor lieten de communisten zich echter niet afschrikken. Zij open den een bombardement met straatklinkers en drongen de politie terug. De brandweer rukte uit en probeeerde de woedende menigte met een paar slangen op de waterleiding tot wijken te brengen. Maar de commu nisten sneden de slangen door en zetten het offensief voort Nadat de politie zonder eenig resultaat een paar salvo's in de lucht had gelost werd haar positie zoo precair, dat zy gedwongen was, op de menigte te schieten. Drie arbeiders werden gedood, vijf anderen en een vrouw ernstig gewond. De eerste dooden zijn gevallen. Hoeveel zt.ien er nog volgen voor het 14 September is? 1404 personen gedood. Rome, 23 Aug. Volgens de jongste officieele opga ve bedraagt het* aantal slachtoffers van de aardbevings- catastrophe In Zuid-Italië op 23 Juli J.l. 1404 personen. In totaal werden 677 mannelijke en 716 vrouwelijke lijken geïdentificeerd, terwijl de identiteit van 11 slacht offers totdusver nog niet kon worden vastgesteld. Europa zün arbeidsveld. In een der eerste dagen van Juli betrapte een inge nieur op een station van den Berlijnschen ondergrond- sche een zakkenroller op heeterdaad. De man trachtte te ontkomen, maar werd door het publiek gegrepen. De dief bleek een koopman, Isaak Pawlidis, uit Odessa te zijn met groote en grondige ervaring in het vak der zakkenrollerij. Hij heeft met vele gevangenis sen in Europa kennis gemaakt. In Stockholm moest hij zitten wegens zakkenrollerij, in Oslo wegens diefstallen in winkels. Te Venetië liep hij tegen de lamp wegens bedrog. In Rome hield hij zich onledig met net ver- valschen van cheques en kreeg hij - zes en een half jaar. Te Weenen zat hij zes maanden wegens zakken rollen. Hij kon de verleiding echter niet weerstaan en vergreep zich te Berlijn aan de eigendommen van den ingenieur, met het gevolg, dat hy zich gisteren hoorde veroordeelen tot negen maanden gevangenisstraf. In vertrouwen deelde hij den rechter mede. dat hij het „deskundig ledigen van andermans zakken" ge leerd had in een Romeinsche gevangenis, waar mis dadigers deze kunsten bij het luchten beoefenden en elkaar er les in gaven! Overeenstemming met Gandhi? l'it Londen, 23 Augustus: Naar uit Simla wordt gemeld, zijn de onderhande lingen met Gandhi thans in een beslissend stadium getreden. Er zou overeenstemming bereikt zijn, maar de voorwaarden, waarop deze zou berusten, zouden nog geheim gehouden worden. In ieder geval is echter reeds bekend, dat Gandhi nog niet heeft toegestemd in de onvoorwaardelijke stopzetting van de actie van burgerlijke ongehoor zaamheid en van lijdelijk verzet, wat door de regee ring geëischt wordt. WIJ BREIEN en repareeren alle scorten Wollen Kleeding, Konsen en Sokken, ook de allerfijnste. JAAP SNOR. Zuid- straat 15, DEN HELDER. Let op den gelen winkel. Depot Schagen: C. de Moei, Noord. 349 Dagbladen. Het Is buitengewoon belangrijk om na te gaan welke macht ook de sovjet-regeering toekent aan de pers. Terwijl voor den oorlog de totale oplage van alle Rus sische kranten ongeveer 2.700.000 exemplaren bedroeg, is dit aantal na den oorlog meer dan drie-en-twintig maal zoo hoog geworden. En dit getal zou nog veel hoo- ger zijn, indien er geen gebrek aan papier bestond. Het zou nog veel interessanter zijn, indien we eens konden gadeelaan. hoe de sovjet-pers haar grooten in vloed over heel het land uitstrekt, hoe zij de noodige copie binnenkrijgt en over welken uitgebreiden berich tendienst zij beschikt. Onder de fabrieksarbeiders heeft zij alleen reeds 50.000 goede correspondenten. In ver schillende dorpen ten plattelande heeft men meer dan een millioen zoogenaamde medewerkers, die tot taak hebben om de berichten door te geven naar een cen traal punt Daar echter de groote dagbladen op de allerkleinste dorpen en gehuchten niet tijdig bezorgd kunnen worden, heeft men voor ieder dorp een weekblad opgericht: bo vendien hebben ook alle gemeenschappelijke bedrijven hun eigen krant. De macht en invloed van deze partij-pers is dus ge weldig. De krant der boeren heeft 1.750.000 lezers. De Prawda 850.000, ds Iswestia 800.000. In totaal heeft sov jet Rusland 349 kranten in 58 verschillende talen, terwijl er bovendien in het gebied der sovjets nog 357 tijdschrif ten verschijnen. OVER DEN OCEAAN. Via IJsland en Groenland. Dezer dagen is de Duitsche vlieger Von Gronau feitelijk in alle stilte gestart voor een Oceaanvlucht. Niemand dacht daaraan, toen plotseling het bericht kwam dat deze vlieger op IJsland geland was. En thans bericht Wolff, dat hij van daar weer vertrok ken is en gistermiddag om half vier te Ivigtut op Groenland is geland. ACHT ENGELSCHE TOERISTEN VERONGELUKT. Naar een telegram van het Z. T. A. uit Arolla (ten W. van Zermatt, in Zwitserland) meldt, zyn acht En gelsche toeristen bij het beklimmen van een berg om gekomen. DE BEVOLKING VAN DE VEREEN. STATEN. Byna 17 millioen inwoners meer dan in 1920. Uit Washington wordt gemeld: Thans is het resultaat bekend van de volkstelling die in Mei j.l. in de Vereenigde Staten is gehouden. De Veereenigde Staten hebben 122.698.190 inwoners; dit is vergeleken met de vorige volkstelling, die tien jaar geleden werd gehouden, een vermeerdering met 16.987.000. Het sterkst is de bevolking toegenomen in Californië, n.1. met 65 pet. KLOOSTER IN BRAND. Het beroemde Benedictijner klooster Metten, bij Strau- blng, in Beleren, staat in vlammen. Alle brandweren uit de omgeving zijn ter plaatse. De bijgebouwen van het klooster zijn reeds geheel verwoest: ook de oogst van het klooster is een prooi der vlammen geworden.Men is er ln het laatste oogenblik in geslaagd de barok klooster kerk en de kostbare, 90.000 deelen bevattende, bibliotheek te redden. Het klooster Metten is ln 792 door Karei de Groote opgericht. Het is de oudste nederzetting der Benedictij nen in Duitschland. Aan het klooster is een gymnasium en een kost school verbonden. MEISJE DOOR DOLLEN HOND GEBETEN. Uit Boedapest wordt gemeld, d.d. 23 Aug.: De „Pester Lloyd" verneemt uit Galatz. dat zich daar een ontzettende gebeurtenis afgespeeld heeft. Een dolle hond beet een meisje, bij 't welk binnen twee uur de symptomen van hondsdolheid in elemen taire kracht te voorschijn traden. De ongelukkige rende de straten door en verwondde vijftien personen door bijten en krabben. Vervolgens stierf zij onder hevige pijnen. Bij twee der gewonden is de toestand zóó ernstig, dat de midici isoleering noodzakelijk oordeelden. NOODWEER IN BEIEREN. Uit Opper Beieren komen opnieuw berichten van he vig noodweer. Vooral ln de buurt van Chiemsee is veel schade aangericht. Door wolkbreuken en hagelslag ls het grootste gedeelte van den oogst vernield. Dit is thans reeds verscheidene jaren achter elkaar het geval geweest. Door de ontzaglijke watermassa's, die van de bergen komen, worden rotsblokken losgescheurd en boomen ontworteld. Ook verschillende stations zijn beschadigd. Bij Rosen- heim is de spoorlijn over een afstand van 200 meter ver woest. Ook in het naburige gedeelte van Tsjecho-Slowakije hebben de regens groote overstroomingen veroorzaakt, waarbij drie kinderen en een volwassene om het leven zijn gekomen. ZWENDEL-AFFAIRE TE KEULEN. 300.000 mark verduisterd. De politie te Keulen ls een groote zwendelaffaire op het spoor gekomen. Voor drie maanden werd het lijk van een Pool gevonden, die gedood was door een re volverschot Een zekere Frau Felscher, die ln de woning op dat oogenblik aanwezig was, werd gearresteerd, onder ver denking schuldig te zijn aan den moord. Het bleek ech ter, dat de Pool zelfmoord had gepleegd, nadat hij een bedrag van 100.000 mark, dat de verdachte hem gegeven had, verspeeld had. Een verder onderzoek bracht aan het licht dat de gearresteerde dame. die veel relaties had bij de Keulsche kooplieden, zich schuldig had gemaakt aan groote zwen- delarij. Onder voorgeven voordeellge beleggingen te we ten. had zij de laatste jaren een bedrag van 250.000 tot 300.000 mark weten te krijgen, waarvan bij haar arres tatie nog 70.000 mark over was. De rest had ze met den Pool opgemaakt, behalve een klein gedeelte, dat gebruikt was om „rente" uit te keeren. Ruim 20 bekende personen werden de dupe van haar „beleggingskunst." Te Slttard heeft Vrijdagmiddag een man een 3^4-ja- rig meisje meegelokt naar den Wehrerweg, die naar Duitschland leidt en waar slechts weinig verkeer is. Op dezen weg heeft hij getracht niet te noemen handelingen met het kind te plegen. Toevallig passeerden twee vrou wen. De man is toen aan den haal gegaan, maar werd achtervolgd door een Inmiddels gewaarschuwd persoon, die hem heeft weten te arresteeren. De dader is voor- loopig naar het politiebureau overgebracht. „Waar kan ik U meer hebben gezien?'.... „Gij vergist U, ik ken U niet, maar wij rooken beiden Door den heerlijken geur biervan, meent gij een vriend te herkennen." ADSPIRANTENDAG TE SCHAGEN. 't Kan toch eigenaardig loopen. want wie zou er heb ben durven hopen op zulk schitterend weer! De Zaterdag met z'n miezerige motregen, z'n lood grijze luchten maakte zelfs de grootste optimist ter neergeslagen. Om ongeveer half elf begon 't door Sparta jaarlijks op touw gezette festijn, waarin de jeugd domineert. De acht deelnemende elftallen waren in twee afdee- lingen gesplitst. In de b-afdeeling dongen Sparta b, D.T.S. b. Succes b en Wieringerwaard a om den prijs, in de a-afdeeling waren het Sparta a, B.K.C. a, D.T.S. a en Nieuwe Niedorp a Zooals gezegd, om half elf begon 't, een half uur te laat, dus eigenlijk. Gelukkig deed zich verder geen noe menswaardige vertraging voor, zoodat de achtste wed strijd om kwart voor zeven beëindigd was. Wieringerwaard a en Sparta b betraden eerst het veld. W. bezat enkele zware jongens en kon dan ook op haar gemak winnen. Toch kwam het niet verder dan -10, voldoende voor W. om de finale te bereiken. Vervolgens Sparta a en p.T.S, a, een wedstrijd waarin Sparta gemakkelijk met 31 won. D.T.S. bood evenwel heftige tegenstand. Het vlotte voorhoedespel viel ons op. Hierna kregen we weer een b.-wedstrijd, n.1. tusschen Succes b en D.T.S. b. Deze wedstrijd waarin Succes aan merkelijk sterker was. eindigde desondanks in een 00 draw. Voornamelijk de kleine maar dappere D.-keeper heeft dit bewerkstelligd. Toen kregen we meteen de strafschoppensensatie De belde keepers waren toevallig meteen de nemers. De S.-representant knalde er een van de drie in, maar de kleine D.-er kogelde ze er alle drie onhoudbaar ln. Nieuwe Niedorp a—B.K.C. a was 't volgende nummer van het programma. Met 20 zegevierden de Polder- schen. De eerste ronde was hiermede geëindigd. Als finalisten hadden zich geplaatst: A. Sparta a en B.K.C. a, B. Wieringerwaard a en D.T.S. b. Om den derden en vierden prijs in afd. A, D.T.S. a en Nieuwe Niedorp a, in B. Succes b. en Sparta b. Succes b had met Sparta weinig moeite. Met 60 wis ten Kuiper c.s. te winnen en daardoor beslag op den derden prijs te leggen. D.T.S. a klopte hierna N. N. a met 41, en ook zij hadden dus een derden prijs. N.N. a toonde zich wel de zwakste. De finale van afdeeling B bracht ons een eenzijdige wedstry'd want Wieringerwaard was doorloopend in do meerderheid. Toch weerden de ukkles van D.T.S. zich dapper en 't bleet bij 31. De eerste prijs was alzoo voor de Wieringerwaarders. Als slotnummer Sparta a—B.K.C. a. 't Was direct te zien. dat Sparta met z'n spelers die meerendeels een kop grooter dan de B.K.C.-ers waren, zou zegevieren. Voor rust toen B. den wind mee had, ging het nog wel. Met een strafschop opende S. de score. Met rust was de stand 20 voor S. Na half-time is B. haast niet meer aan 't v/oord geweest, 't Lichte B.-elftal kon Sparta absoluut niet meer houden, met gevolg dat de spelers op 't laatst eenigszins onverschillig werden en 90 werd het. Geen reden tot klagen jongens, door oefening wordt je wel sterker. Sparta's midvoor maakte in z'n productieve bui 7 goals! Sparta kan met een gerust hart de competitie Ingaan met dit a-elftal. Na afloop vereenigde men zich in 't clublokaal Raven, waar J E L. van Ketel de prijzen uitreikte. Hij maakte gewag van de medewerking van 't weer en sprak een hartelijk woord tot de deelnemende vereenigingen. Ook de scheidsrechters (bestuursleden en spelers van Sparta) ontvingen woorden van dank. Het schitterend geslaagd tournooi is zoo dus alweer achter den rug. De N.H.V.B.-vergadering. Zondag a.s. des morgens half elf vangt de groote algemeene vergadering van den N.H.V.B. aan die te Alkmaar wordt gehouden. Het Zilveren Bal-tournool. Als officieuse opening van het voetbalseizoen be schouwt men gewoonlijk het Zilveren Bal-tournooi, dat 31 Augustus. 7 en 14 September te Rotterdam in 't Spar- ta-Stadion wordt gehouden. Dit keer is de deelname schitterend te noemen. Deelnemers zijn n.1.: Beerschot (Antwerpen); meerdere malen kampioen van België, de club van Pierre en Raymond Braine), Velocitas. Go Ahead, Wilclm II, Feijenoord, Sparta, Excelsior, Xerxes, V.O.C., Quik (Den Haag), Fortuna, H.V.V.. D.F.C., H.D.V.S. Een deelname dus van een sterke buitenlan der, de nationale kampioen, 2 andere gewestelijke kam pioenen en 6 Westelijke eerste klassers, waaronder 4 Rotterdammers en verder 4 tweede klassers. De loting is ais volgt (voor a.s. Zondag dan): V.O.C.—Quik (Den Haag), Fortuna—Excelsior, H.V.V. —Xerxes, Beerschot—D.F.C., Feijenoord—Velocitas (een zeer Interessante ontmoeting!) en Sparta—H.D.V.S.. Go- Ahead en Willem II zijn vrijgeloot en spelen 7 September tegen elkaar in de tweede ronde.

Schager Courant | 1930 | | pagina 5