Raad Heerhugowaard. HARENKARSPEL SPORT. Belastingvoorstellen Wieringen. Verkeersongelukken. Legwedstrijd te Beemster. Opstand in Peru. De Poolsche regeering afgetreden. ruchtig van door. alwaar met stoelen werd gegooid. In hetzelfde café zaten eenige personen bijeen. Terwijl een der bezoekers, de heer T. H. alhier woonachtig, schilder van beroep, oorspronkelijk uit Arnhem af komstig, op zijn horloge kijkt, vraagt een der medebe zoekers of hij het horloge mag zien, met de bedoeling om het te koopen. De heer t. H. reikt het aan H. H. over, die alhier bij het Zuiderzeewerk werkzaam is, en uit Groningen afkomstig is, waarop deze er onmiddellijk mede van door gaat. Aangifte wordt gedaan bij de po litie, wegens het zich wederrechtelijk toeeigenen van een horloge. Onmiddellijk worden pogingen in het werk ge steld om den dader te vinden, hetwelk de politie in den loop van den avond gelukte. Er werd procesverbaal op gemaakt tegen H. H. Een en ander veroorzaakte veel rumoer op straat, het welk tot laat in den avond voortduurde. Ten overvloede hebben de belhamels t. H. laat in den avond erg mis handeld. Naar wij vernemen zijn een zevental personen, die bij deze zaak betrokken waren, door toedoen van de politie onmiddellijk ontslagen bij de Zuiderzeewerken. Politie. Gevonden een lederen handschoen van motorrijder. Inlichtingen ter secretarie. De herijk van maten en gewichten zal in deze ge meente plaats hebben op Dinsdag 2 September a.s. te Dirkshorn. 'T ZAND. Geel Rood I ontving j.1. Zondag S.R.C. van Schagen op haar terrein. Gespeeld werd een vriendschappelijken wedstrijd om een lauwertak. Bij loting even over half drie wint S.R.C. de toss en verkiest voor den wind te spelen. In den beginne is de bal geregeld op het mid denveld, doch na 10 min. spelen gaat S.R.C. tot den aanval over, een der spelers lost hierna een hoog schot op het G.-R.-doel, waarbij de bal zit. Hierna weer het spel over en weer. Na een half uur spelen neemt S.R.C. een corner, welke na eenige schermutseling voor het G.R.-doel in een doelpunt wordt omgezet. Stand 20 voor S.R.C. Bij het nu volgend spel zit G.-R. er geducht op en weet dan ook met een laag schot den achterstand te verkleinen tot 21, waarmee de rust komt. Na de rust, na 15 minuten spelen, weet G.R. nogmaals te doelpunten, waarna door beide elftallen hard werd gewerkt om den tak te veroveren, doch beide ploegen gaven geen kamp, waarna het einde kwam met 22. Door den dwarsen wind was de bal hinderlijk veel over de zijlijn gegaan en had de grensrechter daar zijn han den vol. Tevens kunnen wij van dezen wedstrijd nog vermelden dat de linksback van G.R. na 10 min. spelen een zoo'n raken schop tegen het dijbeen had te incasseeren, dat het spel er door moest worden onderbroken, terwijl 5 min. voor rust de linksback en linkshalf van S.R.C. zoo danig met elkaar in botsing kwamen, dat de linksback het veld uit moest worden gedragen. We vernamen later dat hij geen verdere nadeelige gevolgen ervan ondervon den had. Overigens wogen de elftallen vrij goed tegen elkaar op, alhoewel S.R.C. vrij wat beter samenspel te zien gaf als G. R. We vernamen, dat de tak door omstandigheden niet is uitgereikt geworden, doch dat hierom over pl.m. 3 a 4 weken een hernieuwden wedstrijd op het G.R.-tcrrein zal worden gespeeld. De wedstrijd om 1 uur G.R. nCallantsoog II is niet doorgegaan wegens uitblijven der Callantsoogers. Eveneens liet Dosko III die om 4 uur tegen G.R. III zou spelen, op zich wachten. "Volgende week Zondag speelt G.R. I den nederlaag- wedstrijd tegen Callantsoog I op laatstgenoemden ter rein. Verschenen zijn de voorstellen van B. en W. van Wieringen aan den Gemeenteraad, inzake de nieuwe belastingregeling, met eene toelichting daarop. De voorstellen komen neer op 't volgende: I. Classificatie voor de gemeentefondsbelasting. Art. 14 der financieele-verhoudingswet zegt, dat bij gemeenteverordening word bepaald, in welke van de drie klassen de gemeente wordt gerangschikt. De in deeling in klassen heeft ten doel in gemeenten met lageren levensstandaard in de heffing te betrekken per sonen, die daaraan volgens de als normaal gedachte regeling niet zouden zijn onderworpen, dus hen, die een zuiver inkomen hebben, dat lager is dan f C00. per jaar. De regeling komt hierop neer, dat in gemeen ten der eerste, tweede en derde klasse gehuwden zon der kinderen met inkomens lager dan onderscheiden lijk f 800.f 700.en f 600.vrij van belasting zijn; voor ongehuwden wordt dit onderscheidenlijk f 700. f 600.en f 500.Plaatsing in de 2e of 3e klasse heeft bovendien tot gevolg, dat voor alle inkomens de tfruk zwaarder wordt. Hoewel volgens art 19 der wet hetgeen de belasting door rangschikking in de 2e of 3e klasse meer opbrongt rechtstreeks aan de gemeente wordt uitgekeerd, zijn wij van oordeel, dat van deze bevoegdheid voor Wie ringen géén gebruik moet worden gemaakt. Nu nog slechts kort geleden Uw Raad heeft beslist dat de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud voor de heffing der plaatselijke inkomstenbelasting zou bedra gen f 800.voor gehuwden en f 600.voor ongehuw den, schijnt het ons gewenscht bij deze regeling aan sluiting te zoeken. Wij stellen U mitsdien voor, te be palen, dat deze gemeente wordt gerangschikt in de eerste klasse. n. Opcenten op de gemeentefondsbelasting. B. en W. stellen voor, de opcentenheffing op de ge meentefondsbelasting vast te stellen als de IfegroDting voor 1931 gereed is en dus het benoodigde bedrag be kend is. Dat er opcenten geheven zullen moeten wor den, staat vast III. Opcenten op de vermogensbelasting. Het maximum van het door de gemeenten te heffen getal opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting is teruggebracht van 100 op 50. Thans worden door de gemeente Wieringen op deze belasting geheven 80 op centen, van welke de opbrengst over 1929/30 bedroeg f 3427.20. Mede beschouwd in samenhang met hetgeen wordt voorgesteld omtrent de overige heffingen, zijn wij van oordeel, dat het getal opcenten voor deze gemsente dient te worden bepaald op 50. IV. Woonforensenbelasting. De bezwaren tegen de invoering zijn o.i. overwegend, waarbij wij terloops opmerken, dat de forensenheffingen bij belanghebbenden steeds zeer impopulair zijn geble ken. Wij meenen U dus te moeten voorstellen van de in art. 255 der Gemeentewet geboden bevoegdheid tot heffing eener woonforensenbelastlng voor deze gemeen te geen gebruik te maken. V. Classificatie voor de personeele belasting. Bij gemeenteverordening kan worden bepaald in welke van de negen klassen voor de heffing der per- soneele belasting naar de eerste twee grondslagen (huurwaarde en meubilair) de gemeente wordt inge deeld. De classificatie kan voor verschillende gedeelten der gemeente verschillend zijn. De nieuwe bevoegdheid van den Raad houdt verband met de omstandigheid, dat de opbrengst der personeele belasting, welke het rijk blijft heffen, met ingang van 1 Januari 1931 geheel dan de gemeente wordt uitgekeerd. De gemeente is thans gerangschikt i n de 8e klasse. De vraag of in deze classificatie wijziging moet wor den gebracht, heeft reeds vroeger een punt van over weging uitgemaakt Plaatsen we onze gemeente in 7e klasse, dan zoê het gevolg hiervan zijn, dat de grens voor belastingvrijdom van perceelen zou worden verhoogd van f 75 tot f 100, zoodat alsdan ook voor de perceelen met een huur waarde van f 75.tot en met f 100.— geen personeele belasting meer behoeft te worden betaald. Behalve deze verandering wordt de aftrek volgens art. 13 der wet verhoogd van f 70.tot f 95.zoodat alle aan slagen eene vermindering ondergaan. O.i. bestaat er, ongetwijfeld aanleiding de gemeente Wieringen in een hoogere klasse te plaatsen. De stij ging der woninghuren is hier de laatste jaren belang rijk geweest, zelfs in die mate, dat huren van f 100.— nog slechts sporadisch voorkomen. Hoezeer men misschien geneigd zou zijn desniette min een stap verder te gaan en de gemeente te rang schikken in de 6e klasse, meenen wij toch een derge- lijken stap te moeten ontraden. Het gevolg daarvan is immers niet alleen, dat de grens voor belastingvrije huurwaarden wordt verhoogd tot f 125.doch tevens dat alle aanslagen, ook de hoogste, een vermindering ondergaan, die in totaal de opbrengst der belasting zeer belangrijk doen dalen. De Inspecteur der directe belastingen berekent het verlies aan opbrengst bij plaatsing der gemeente in de 7e klasse op f 2175.in hoofdsom, hetgeen met de op centen in totaal een verlies geeft van pl.m. f 4000. Bij plaatsing In de 6e klasse wordt het verlies door hem echter becijferd op f 5300.met de opcenten samen dus circa f 10000. Op een totaal-opbrengst aan hoofdsom en opcenten van pl.m. f 24000.in deze gemeente is een vermin dering van f 10000.dunkt ons, niet verantwoord. Wij meenen U dus te moeten voorstellen de gemeente Wie ringen te rangschikken in de 7e klasse en daartos vast te stellen de bijgevoegde ontwerp-verordening D. VI. Opcenten op de personeele belasting. Ten opziohte van de personeele belasting heeft de gemeenteraad verschillende bevoegdheden gekregen, waardoor de opbrengst deze belasting en den druk daarvan kan worden beïnvloed. Wat de opbrengst dezer belasting betreft, zijn wij van meening, dat deze gelijk behoort te zijn aan de tegen woordige hoofdsom, verhoogd met de daarop ten behoeve van de gemeente, de provincie en het leenlngs- fonds geheven opcenten. Bij de totstandkoming der nieuwe wet is immers uitdrukkelijk uitgesproken, dat de bedoeling voorzat om te komen tot tempering van de groote verschillen in belastingdruk, voor zoover de belasting naar het inkomen aangaat. De bevoegdheid tot opcentenheffing op de gemeentefondsbelasting werd daarbij juist beperkt om de gemeenten te verplichten ook en zelfs in belangrijke mate de verterings belasting (dat is dus: personeele belasting) aan te wenden als sluitpost voor de gemeentebegrooting. Zijn wij dus van oordeel, dat de opbrengst niet of sleohts weinig van de tegenwoordige behoort te ver schillen, bovendien zijn wij van meening, dat het niet gewenscht is, behalve de herclassificatie, nog wijzigin gen aan te brengen in de grondslagen of tarieven der belasting, zoolang niet eenige ervaring is opgedaan ten aanzien van de resultaten van het geheel der nieuwe voorschriften. Wij adviseeren U dus niet tot verzwaring der personeele belasting over te gaan, doch moeten daarnaast ook een verlichting daarvan met nadruk ont raden. Wel zal eenige verhooging van het getal op centen noodig zijn ter compenseering voor hetgeen ge derfd wordt door de wijziging in de classificatie. Door dat de aftrek tengevolge hiervan grooter wordt, zal voor de lagere huurwaarden ondanks de verhooging van het aantal opcenten een voordeel ontstaan, terwijl voor de hoogere huurwaarden de verhooging gering zal zijn. Daarentegen zal de gemeente, zooals boven is mede gedeeld, in het vervolg moeten gaan heffen de op centen, die tot dusver ten bate van het rijk en de provincie kwamen. Dit zijn 10 6. 20 opcenten ten be hoeve van het Leeningsfonds 1914, 20 opcenten voor de provincie en 80 opcenten op de aanslagen naar de grondslagen „paarden" en „motorrijtuigen" eveneens ten behoeve van het Leeningsfonds. Vergadering op 25 Augustus 1930, n.m. 3 uur. Om ruim drie uur opent Voorzitter-Secretaris, Bur gemeester Van Slooten, met een welkomstwoord aan de aanwezigen de voltallige vergadering. No. 1 van de ingekomen stukken behelst het be sluit van Ged. Staten de beslissing op de geldleening van f28.000, aan te gaan voor het G.E.B. te verda gen. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat het verslag van het afgeloopen jaar der Districts-Arbeids- beurs is ingekomen en ter lezing is gelegd. Voorgelezen wordt het schrijven van de Verceni- ging tot Bescherming van Dieren, waarin speciaal aangedrongen wordt op meer moderne methoden van vastmaken van vee op de stallen, teneinde bij brand een vluggere bevrijding te kunnen bewerkstelligen. Uit de besprekingen blijkt, dat niemand der aanwe zigen eenige practische ervaring heeft opgedaan met het nieuwe systeem, zoodat geen antwoord kan ge geven worden op de vraag wat feitelijk gebeuren gaat indien een geheele veestal a.h.w. bij een dergelijk gebeuren gelijktijdig los komt. Een verzoek van de R.K. Militaire Vereeniging te Amersfoort, om de gewone jaarlijksche subsidie ad f 15.ook voor 1931 weder te mogen ontvangen, wordt naar de begrooting verwezen. Subsidie Wegwedstrijd. Een verzoek van de Commissie van den Legwed- strijd te Beemster, om tot het houden der legwedstrij- den een subsidie te mogen ontvangen, lokt eenige besprekingen uit Hieruit blijkt, dat ook in onze ge meente thans twee vereenigingen op het gebied van den pluimveeteelt existeeren. De heer Wuis betoont zich een voorstander tot het verleenen*der subsidie, aanvoerende dat v.n.1. de laatste jaren de pluimvee teelt sterk in deze gemeente is toegenomen en hoe wel deze in hoofdzaak gericht is op de kuikenteelt, men toch nooit mag Vergeten, dat een goed leggend ras tenslotte de grondslag vormt van ieder pluim- veebedrijf. De heer Tromp meent daarentegen, hoewel hij op het doel der Vereeniging niets tegen heeft, dat de gemeente zich in deze niet te veel op zijpaden moet begeven. Er zijn nog zooveel andere dingen van cul tureel belang, doch tenslotte kan men niet alles sub sidieeren. De heer Kostelijk, de zienswijze van den heer Wuis steunende, voert aan, dat ook aan verschillende tuin- bouwvereeniging subsidiën verleend worden. Hij ziet in het doel der vereeniging, gezien in het raam der tegenwoordige omstandigheden, evengoed een cultu reel belang en stelt voor f 10.subsidie te verstrek ken, voorloopig voor één jaar. Dit voorstel, in stem ming gebracht, wordt aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. Het jaarverslag van de Vereeniging tot Bevorde ring van het Vakonderwijs in Westfriesland en de gewone Jaarlijksche aanvraag om subsidie is ingeko men. Met algemeene stemmen wordt deze laatste ver leend. Twee wijzigingen der begrooting 1929 zijn goedge keurd. Uit de staat van raming der ontvangsten en uitga ven van de Gezondheidscommissie te Hoorn blijkt, dat over het jaar 1931 een bijdrage van f 0.03 per in woner noodig zal zijn. Verlichting „De Kil". De Kilbewoners in ,de Kil van Rood" blijken van een taai- en volhardend ras te zijn, want nadat reeds tweemaal door den Gemeenteraad afwijzend is be schikt op een verzoek hunnerzijds, hebben zij thans ten derden male een dergelijk verzoek om verbete ring der straatverlichting bij hun Kil ingediend, aanvoerende, dat nu, bij de verandering van het elec- trische net, zonder veel moeite een wijziging ten hunnen gunste in de verlichting kan worden aange bracht. Volharding blijkt ook hier te overwinnen, want na eenige toelichting van den Voorzitter, wordt alge meen goedgevonden de gevraagde wijziging aan te brengen. De bespreking omtrent aanbrenging van de nieuwe straatverlichting draait hoofdzakelijk om het punt of verlichting boven, dan wel terzijde van den weg het meest gewenscht is. De heeren Kooij en Van Lan gen verklaren zich voor het eerstgenoemde, waarbij de laatste wijst op de ervaring, die men in Broek heeft opgedaan. Ook bepleit de heer Kooij het plaatsen der palen op een onderlingen afstand van 100 M. Voorzitter wijst er'op, dat de straatverlichting mèt het bedrijf gegroeid is, en zich in iedere gemeente punten bevinden, die zich a. h. w. aanwijzen voor verlichting. Hij wil ook met de nieuwe verlichting daarom rekening houden met de plaatsen waar de tegenwoordige palen staan en in de begrooting is dat ook gedaan. De heer Tromp is van meening. dat men met een ondergrondsch net vn.1. de verdeeling der open tra jecten zeer gunstig kan doen plaats vinden, daar men dan niet gebonden is aan den afstand der palen. Algemeen is men het tenslotte eens met den heer Kostelijk, dat een definitieve beslissing in een vol gende vergadering kan worden genomen, opdat ieder een omtrent dit punt zijn licht nog eens nader kan opsteken. Gemeenterekening. Het rapport gemeenterekening 1929 bij monde der commissie uitgebracht door den heer Kostelijk, wijst tegen een totaal van inkomsten van den gewonen dienst van f81.459.55, een uitgaaf van f52.810.05H aan, zoodat het batig slot f28.649.49H bedraagt, wat gezien het beginsaldo van f24.733.80H een vooruitgang van f3.915.25 beteekent. Voor den kapitaaldienst zijn de inkomsten f42.648.50; de uitgaven f38.868.50, het voordeelig saldo aldus f3780. Een woord van lof wordt uitgesproken aan het adres van den gemeente-ontvanger voor zijn net en zuiver beheer. De Voorzitter, zich aan het laatste aansluitende, dankt der commissie voor haar werk en stelt voor een gedeelte van het batig slot en wel f 10.000, toe te voegen aan het reservefonds voor bijzondere doelein den en de rest te bestemmen als eerste post op de begrooting 1931, hetgeen algemeen wordt goedge vonden. Rekening Electrisch Bedrijf. De gemaakte winst over 1929, ad f9593.48, door het G.E.B. zal wederom als reserve aan het bedrijf terug betaald worden. Bij stemming voor de commissie belast met het na zien der aangeboden begrooting 1931, worden be noemd de heeren Pool, Quant en Kooij, die allen de benoeming aannemen. Besloten wordt in te gaan op een leeningsvoorstel van f28.000 tegen den koers van 4 5/8 pari. Nadat door den heer Groenland was ter sprake gebracht den overlast, den burgers tegenwoordig aan gedaan door het heir van venters en kooplui, dat den laatsten tijd de gemeente overstroomde en door den Voorzitter was toegezegd, dat de Politieverordening op dit punt streng zou worden nageleefd, werd de vergadering met een woord van dank gesloten. Twee menschen gewond. Zondagavond kwam de motorrijder De Goede, vit Upendam. met zijn motorfiets uit de richting Amster dam en moest op de brug van Upendam naar rechts uitwijken voor een van de tegenovergestelde richting komende auto. Op de leuning van de brug zaten eenige bejaarde menschen. Dezen gingen op een verkeerd oogenblik van de leuning af. waardoor de motorrijder in aanraking kwam met een dier menschen. den heer Schuit. Zoowel de motorrijder als de heer Schuit moei ten naar het ziekenhuis te Purmerend worden vervoerd. De toestand van beiden was aanvankelijk zeer ernstig. Thans is de toestand van den motorrijder iets beter, doch de heer Schuit is nog steeds buiten kennis; men vreest voor zijn leven. Het gevaarlijke kruispunt bij Naarden. ZondagmiddSg is een ernstig ongeluk gebeurd op het kruispunt rijkswegThierensweg bij Naarden. Uit de richting Muiden kwam met groote vaart een Amster- damsch motorrijder, in wiens zijspan zijn vrouw en een vijfjarig kind hadden plaats genomen, aanrijden, toen juist een motorwagen van de Goolsche tram van links naderde. Door het geweldige remmen sloeg de motor over den kop, kwam daarna met de tram in botsing en maakte opnieuw een salto mortale. De drie inzit tenden werden zwaar gewond. De bestuurder was weg geslingerd, zijn vrouw en kind werden uit de vernielde zijspan bevrijd. Nadat dr. Keyzer eerste hulp verleend had, werden de slachtoffers naar de Majellastiehting vervoerd. Een botsing. Op den Hengeloschen weg onder Lonneker is een motorrijder uit Hengelo lp botsing gekomen met een taxi. De motorrijder is met een schedelbreuk naar het ziekenhuis te Enschede vervoerd. Tegen een boom. Zondagmiddag te ongeveer drie uur reed bij Heelsum een 21-jarige man, wonende te Amsterdam, met zijn motor tegen een boom. Hij liep een zware hersenschud ding en een bekkenfractuur op. De duo-passagier, een 18-jarlge jongen, eveneens wonende te Amsterdam, be kwam een linkerdijbeenbreuk. Doodgereden. Bij Sloedam (Z.) is een 27-jarige gehuwde man, die daar rechts van den weg liep, door een particuliere auto uit Goes aangereden. Op weg naar het ziekenhuis Middelburg is het slachtoffer overleden. Wielrijder aangereden. Op den Maastrichtschenweg bij Roermond is de wiel rijder Wolfshagen uit Merum door verkeerd uitwijken in botsing gekomen met een personenauto uit Eind hoven. De jongeman werd met zware wonden opgeno men en naar het hospitaal te Roermond overgebracht. Ernstig auto-ongeluk bij Slotordijk. Maandagavond omstreeks 10 uur is op den Haarlem merweg tusschen het kruithuis en één der watermolens een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Rechts op den weg stond een expeditie-auto stil, daar er een reparatie aan verricht moest worden. Deze vrachtauto was uit de richting Amsterdam gekomen. Van denzelfden kant kwam een groote auto aanrijden. De bestuurder heeft vermoedelijk den stilstaanden wagen niet gezien en reed met groote vaart er tegen op. De auto sloeg over den kop, geraakte In brand en werd belangrijk beschadigd. Het vuur kon evenwel spoedig gebluscht worden. Door de hevige botsing werd een der inzittenden zwaar gewond, terwijl drie anderen lichte kwetsuren opliepen. De zwaargewonde is per ziekenauto naar het gasthuis vervoerd. De fokkers van pluimvee dat zijn zij, die foksta- tions of foktoomen houden, waarvan de eieren voor de broederij worden verkocht bezitten in den Leg wedstrijd te Beemster een unieke gelegenheid om te bewijzen, dat zij eerste klasse fokdieren bezitten door aan dezen 8sten wedstrijd met een toom van 7 dieren deel te nemen, welke alsdan gedurende een geheel jaar vanaf 15 Oct. 1930 tot 10 Oct. 1931 op hun legprestaties worden gecontroleerd. Ook voor hen, die wel doelbewust hebben gefokt, doch geen gele genheid hebben om de productie van ieder dier na te gaan, bestaat hier een schoone gelegenheid om eens door anderen te laten nagaan, in hoeverre men geslaagd is bij de selectie en het fokken der dieren. Alzoo een prachtige gelegenheid om te toonen, dat men iets goeds heeft. De wedstrijd omvat kippen en eenden. De kippen- wedstrijd omvat drie groepen, nl. een groep lichte rassen, één groep zware rassen en één groep Noord- hollandsche Blauwe. De eenden worden zoo mogelijk verdeeld in drie groepen, nl. in Spreeuwkoppen, In dische Loopeenden en in Kahki's Campbell. Natuur lijk kunnen ook andere rassen worden ingezonden. Voor elke groep wordt beschikbaar gesteld een gouden medaille voor den toom, die in een groep de grootste waarde aan eieren heeft geproduceerd en een verguld zilveren medaille voor den toom die in die groep het grootste aantal eieren heeft gelegd. Bovendien wordt zoowel voor kippen als voor eenden een zilveren wisselbeker beschikbaar gesteld, welke gewonnen wordt door den toom, die van de onder scheidene groepen de grootste waarde aan eieren heeft geproduceerd. Deze beker moet 3 maal achter een of vijf maal in het geheel gewonnen worden om het blijvend eigendom van den fokker te worden, terwijl door de Nederlandsche Pluimveefederatie /erder nog diverse diploma's worden uitgereikt. Het wedstrijdterrein voldoet technisch aan de hoogste eischen, terwijl de geheele wedstrijd Is er kend door de Nederlandsche Federatie van Vereeni gingen van Bedrijfspluimveehouders en onder voort durend toezicht en controle staat van hel Rijks- pluimveeteeltconsulcntschap en zijn ambtenaar. De erkenning door de N.P.F. houdt o.m. in dat de resul taten maandelijks worden gepubliceerd in diverse pluimveecouranten, terwijl de wedstrijdcommissie zorg draagt dat deze publicaties mede verschijnen in de gewestelijke landbouwbladen. Het terrein is prach tig gelegen in de Beemster op pl.m. 15 min. vanaf Purmerend, terwijl de wedstrijd onder dagelijksche leiding staat van den heer P. Ott aldaar. Aangezien in iedere groep, zoowel voor kippen als eenden, een beperkt aantal toornen kunnen worden geplaatst, en al reeds meerdere opgaven van deelne ming zijn binnengekomen, zullen belanghebbenden goed doen zoo spoedig mogelijk de voorwaarden van deelneming aan te vragen bij de heeren J. H. Vel- ders, Leeraar Rijkslandbouwwinterschool te Schagen en II. Prijs. Zuiderweg, Beemstere postadres Purme rend. De Legwedstrijdcommissie is samengesteld uit afgevaardigden van alle pluimvee-organisaties in Noord-Holland, te weten de Waterlandsclie Pluim- veevereeniging, den Bond van Pluimveehouders in Noord-Holland, de Centrale Pluimveecommissie uit de IIoll. Mij. van Landbouw en den R.K. Land- en Tuinbouwbond in het Bisdom Haarlem. De eenden wedstrijd is nationaal, do kippenwedstrijd tot nu toe provinciaal, doch pogingen zijn in hot werk gesteld om deze eveneens nationaal te maken, zoodat uit een oogpunt van reclame fokkers, die productieve dieren hebben en deze zijn er toch vele goed zullen doen om in hun eigen belang en in het belang der Noordhollandsche pluimveestapels aan dezen wed strijd deel te nemen. Van zoo'n legwedstrijd gaat een flink stuk reclame uit, hetgeen de pluimveehouderij in haar geheel ten goede komt. Tot uiterlijk 20 Sept. a.s. kan men zich voor deel name aanmelden bij bovenstaande adressen, doch wie het eerst komt, beloopt niet de kans dat de groe pen vol zijn. HEMBRUGPONTVEER GEMODERNISEERD. Wij vernamen van den hoofd-ingenieur van den Rijks-Waterstaat, dat op 12 September a.s. de aanbe steding zal plaats hebben van twee nieuwe aanlegin- richtingen, met name den onderbouw en bijbehoo- rende werken ten behoeve van moderne pontveeren aan de Hembrug. De raming bedraagt hiervan f 154.000. De minister van waterstaat geelde in dit voorjaar op een desbetreffende vraag van de' Zaanlandsche Ver. van Vreemdelingen-Verkeer mede, op de be grooting 1930 f 400.000 te zullen uittrekken ten be hoeve van dit veer, een mededeeling welke later weer werd tegengesproken. Thans blijkt echter, dat de vernieuwing van do trek- ponten toch een feit wordt. Stoomponten zullen er voor in de plaats komen. Msb. Een militair bewind ingesteld Uit New York wordt gemeld: Volgens de jongste berichten uit Lima hebben offi cieren uit het Peruaansche leger, voor het meerendeef jonge mannen, oen militair bewind ingesteld. Zij ver zochten president Leguia om af te treden. De president treedt af. Leguia, de president van Peru, heeft zijn ontslag aan geboden. Hij ls na zijn aftreden aan boord van een kruiser naar Panama gevlucht Een militair kabinet heeft de regeering in handen ge nomen. Het wordt gepresideerd door generaal Sarmien- to, die tot dusver minister van oorlog was. Pilsoedski krijgt opdracht een nieuwe regeering te vormen. Uit Warschau, 23 Augustus: Ilct kabinet heeft heden, onder voorzitterschap van minister-president Slawek besloten zijn ontslag in te dienen. In een hedenavond gepubliceerd officieel commu niqué wordt als reden voor hét aftreden opgegeven, dat Slawek overwerkt is. Staatspresident Moscicki heeft het ontslag aan vaard en maarschalk Pilsoedski met de vorming van een nieuw kabinet belast. Deze is intusschen met de vorming van een nieuw kabinet gereed gekomen. Zaleski blijft minister van buitenlandsche zaken. Op uitdrukkelijk verlangen van Pilsoedski is in het kabinet toegevoegd zijn trouwe medewerker Kolonel Beek, als minister zonder portefeuille.

Schager Courant | 1930 | | pagina 7