SchagerCourant Tweede Blad. Gemengd Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Donderdag 28 Augustus 1930 73ste Jaargang. No. 8721 Hulde. Wij juichen gauw, wij juichen graag Voor eiken grooten held, Die eenmaal iets bijzonders deed, Die heel hard met een auto reed. Zoo spoedig als de krant het meldt, Dan doen we'r allemaal aan mee, En roepen jubelend: Hoezee! Dan vliegt er met een vliegtuig een Over den Oceaan, Een zware tocht en kort van duur, In nauwelijks zes en dertig uur, Heeft hij het hem gedaan. En voor wie zoo manhaftig deê Klinkt overal een luid: Hoezee! Een ander weer slaat het record Van Dover naar Calais, De stoomboot volgt op volle kracht, Hij zwemt dat stuk uit alle macht En zegt bij aankomst: hè! Maar duizenden daar bij de zee, Roepen uit alle macht: hoezee! Door een die denkt geleerd te zijn, Wordt er wel eens beweerd, Dat groote geesten tot het end Hun levens blijven onbekend. Zij worden niet geëerd. Maar 't volk begrijpt niet wat hij dée En roept dan ook geen luid hoezee. Wat weet een doodgewone man Van relativiteit? Dat snapt hij niet; wèl als een man Zóó fietst, dat hij 't niet snappen kan, En als een duivel rijdt. Dat pakt, en daarom brult hij mee, Dat is zijn held, dus nou: hoezee! Russische toestanden. De salarisen der intellectneelen. De regeering van de RSFSR heeft een decreet uit gevaardigd, waardoor voor het boekjaar 1930/1931 minimum salarissen vastgesteld worden voor be paalde categorieën intellectueelen. Het decreet voert de uiterst lage salarissen van onderwijzers, leera ren, artsen enz. eenigszins op. Het geheele land wordt in „gordels' verdeeld; in sommige „gordels' zijn de salarisen wat lager, in andere wat hooger, nl. naar mate het leven in de streek duurder of goedkooper is. Het decreet stelt nu de volgende salarissen vast. Voor onderwijzers, leiders van dorpsbibliotheken, onder wijzers van kindertehuizen 59—79 roebel per maand, leeraren van middelbare scholen, middelbare tech nische scholen, vakscholen, instructeurs van scho len voor moeilijke kinderen, directeuren van dis- tricts-bibliotheken 85118 roebel per maand; artsen 116144 roebel per maand; semiartsen, vroedvrou wen en apothekers 5169 roebel per maand; tand artsen, chefs van apotheken 61—82 roebel per maand; districts-agronomen 116144 roebel per maand; veeartsen hetzelfde; districts-statistici 60—72 roebel per maand. Deze nieuwe salarissen gaan in met 1 October het begin van het nieuwe boekjaar). Als de salarissen reeds hooger zijn dan de door de regeering vastgestelde schaal aangeeft, mogen zij in geen geval verlaagd worden. Vergelijkt men deze salarissen met de Nederlandsche, dan ziet men, hoe moeilijk het leven van de Russische onderwijzers, leeraren, artsen e. d. is. De kosten van levensonder houd zijn in Rusland aanzienlijk hooger dan hier te lande. Be noodlijdende toestand der onderwijzers. De verhooging van de salarissen der onderwijzers en leeraren werd noodzakelijk, omdat iedereen, die maar eenige kans ziet een andere betrekking te krij gen, de school verlaat. Het land wordt dan ook be dreigd met een tekort aan onderwijzers. Dat gevaar is des te dreigender, nu de sovjet-regeering, onder pressie van Kroepskaja c.s., besloten heeft, althans in principe, algemeene leerplicht in te voeren. Over de positie van de onderwijzers verklaarde Syrtsow, het tegenwoordige nominale hoofd van de regeering der RSFSR, dat deze wanhopig is. Syrtsow hield een redevoering over de vooruitzichten van de doorvoe ring der nieuwe wet en vertelde daarbij het een en ander over de positie van de onderwijzers en leera ren. Syrtsow noemt de houding van de plaatselijke administratie tegenover de onderwijzers „weerzin wekkend, barbaarsch, onbeschaafd". De bevelen van de regeering en van de partij over de verbetering van de positie der onderwijzers bereiken op een on verklaarbare wijze de kleine steden en dorpen niet. De redactie van de officieele „Izwestia" heeft een enquête onder de onderwijzers gehouden. Alle on derwijzers, zonder eenige uitzondering, verklaarden, dat de decreten en circulaires van de regeering ten gunste van de onderwijzers onuitgevoerd blijven en dat de positie der onderwijzers even wanhopig is als vóór de uitvaardiging van die decreten. De „Izwestia" schrijft over de resultaten van haar enquête het volgende: „Is het nog noodig te vertellen, welke gevolgen dit monsterachtige igno- reeren van alle regeerings- en partij-bevelen om trent de noodzakelijkheid, onverwijld de levensom standigheden van de onderwijzers te verbeteren, moet hebben? Zelfs een zuigeling zal begrijpen, dat deze handeling gelijk staat met het ondermijnen van den algemecncn leerplicht. De onderwijzers vluchten. Uit alle deelen van het rijk komen mededeelingen binnen over een derge lijke massale vlucht van onderwijzers. Zij verlaten de scholen en nemen elk ander werk aan, dat beter betaald wordt en waar zij bovendien meer kans heb ben levensmiddelen te krijgen. De onderwijzers zijn n.1. de allerlaatsten die van levensmiddelen worden voorzien. Welke vormen dit „negeren" van onder wijzers aanneemt, ziet de lezer uit het volgende feit. Volgens de „Izwestia" krijgen de onderwijzers niet alleen weinig voedsel, zij kunnen ook geen kleeren of schoeisel krijgen. In het gewest Iwanowo-Wozne- sensk weigerde bijv. de directeur van de provinciale centrale voor fabricaten. aan onderwijzers schoeisel te verkoopen Hij motiveerde zijn weigering als volgt: „De onderwijzers hoeven niet rond te loopen en kunnen best ook zonder schoeisel rondkomen.'* Bijzonder slecht is de positie der onderwijzeressen In een van haar laatste publicaties deelt Kroepska ja (de weduwe van Lenin) hemeltergende bijzonder heden mede over de wijze, waarop de onderwijzeres sen behandeld worden. Kroepskaja noemt veel ge vallen van zelfmoord, die van deze schandelijke be handeling door overheidspersonen het gevolg Is. Zoowel Kroepskaja als Syrtsw en de overige over heidspersonen te Moskou vinden terecht, dat er zoo spoedig mogelijk een einde moet gemaakt worden aan dergelijke wantoestanden. Zij vreezen echter, dat de plaatselijke overheid ook deze decreten en circu laires „niet zal ontvangen". Wat in het vat zit, verzuurt niet. Het is een bekend verhaal, dat ons vertelt van een predikant in Jutland, tot wiens inventaris der pastorie ook behoorde een klein vat, een tonnetje. Geen vat vol zoeten wijns, maar een leeg tonnetje. Wanneer de predikant zijn Nieuwsjaarspreek had gehouden, legde hij het manuscript in zijn ton. Het zelfde deed hij in den loop van het jaar met alle door hem gehouden preeken, denkende: wat in het vat zit, verzuurt niet Als het op Oudejaarsavond twaalf uur had geslagen, keerde hij de ton om en in het nieuwe jaar las hij achtereenvolgens weer alle preeken voor die hij in het vorige jaar had gehou den. Dit was voor hem een groot gemak en het hin derde niemand, want de moreele toestand zijner ge meente was in een jaar zoo weinig veranderd, dat alle vermaningen van een jaar geleden nog geheel actueel en toepasselijk waren. Indien er hier te lande een tonnetje was, waarin werden bewaard alle vertoogen, die in het tijdperk van economische malaise van een aantal jaren ge leden, van bevoegde zijde werden gehouden over de door de Overheid kunstmatig gekweekte werkloos heid, dan zou men, nu wederom een economische inzinking valt te constateeren, thans het tonnetje kunnen omkeeren Indien dan werd voorgelezen, wat indertijd werd betoogd, dan zouden velen niet eens bemerken dat het vertoogen van jaren geleden wa ren. Uit de mate waarin ze thans nog toepasselijk zijn, blijkt wel, dat we bedroefd weinig verder zijn gekomen. Dit wordt duidelijk uiteen gezet in een beschouwing, welke in het bijzonder in het licht stelt de wijze, waarop door de Overheid kunstmatig werkloosheid wordt gekweekt van Mr. R. A. Focke- ma in de N.R.C, waaraan wij het volgende ontlee- nen: Dr. Waller heeft in een rede, in September 1927 te Rotterdam gehouden, uiteengezet, dat b.v. in België de staats- en gemeente-uitgaven vele lager zijn dan in Nederland, en hij verstrekte de volgende cijfers: gewone uitgaven van den Belgischen Staat, zonder de kosten van rente en aflossing van leeningen 217 millioen; van Nederland 480 millioen. En dit, ter wijl de bevolking van België talrijker is die van Ne derland. De uitgaven der Belgische en Nederland sche gemeenten zouden dezelfde verhouding toonen. Voor een belangrijk deel zou dit verschil voort vloeien uit de afwijkende loonpolitiek. Terwijl men in België in de overheidsbedrijven loonen heeft op gelijken voet met die in het particuliere bedrijf, zouden in Nederland staat en gemeenten aan de werklieden ia hun dienst een zeer bevoorrechte po sitie geven. Dr. Waller verlangde, dat de overheid op haar verkeerde loonpolitiek terug zou komen en verklaarde, dat, zoo zij dit niet deed, hij voor alles toenemende werkloosheid in het verschiet zag. Im mers, de hooge kosten zouden voor de industrie op den duur de concurrentie met landen als België en Frankrijk te bezwaarlijk maken, zelfs wanneer, zoo als te verwachten viel, de loonen in particulier en overheidsbedrijf daar wel boven het peil van 1927 zouden stijgen. De loonen waren volgens de onder vinding van Dr. Waller destijds in België ongeveer de helft van die in Nederland, en dc overheidsloo- nen daaraan gelijk. Het werkeioosheidspercentage was in België slechts een vierde van dat van ons vaderland. Dr. Waller besloot zijn rede met deze woorden: „Laat ons hopen, dat de publieke opinie binnenkort op dit punt haar stem zoo luide zal doen hooren dat de overheid den „durf' zal hebben, door een welover wogen bezuinigïngspolitiek, een goed stuk der ab normale duurte te doen verdwijnen." Deze hoop is helaas niet verwezenlijkt. Integen deel. Steeds gaat men voort met verhooging der loonen der bevoorrechte kringen. Te Den Haag, eenigen tijd geleden, door opdrijving van dén vacantiebijslag; te Leeuwarden door een algemeene verhooging. B. en W. van Amsterdam kwamen met het vooistel, de jaarlijksche uitgaven ten bate van de gemeentewerklieden met een en drie kwart mil lioen op te voeren en dit in een tijd van malaise en inzinking. Inderdaad, bij de gemeentelijke overheid is de „durf", welke Dr. Waller van haar eischte, ver te zoeken. Zal Den Haag het juiste inzicht en den „durf" hebben? We mogen het hopen. Het geldt hier een groot nationaal belang. Waar bij de gemeente raden van „durf" geen sprake is, daar is het noodig, dat een gezag optreedt, dat niet als een gemeenteraad zich onvrij voelt door lokale invloeden. Het is een belangwekkend beloog, dat ons vooral doet herinneren aan de juistheid van de vroegere waarschuwingen. Waarschuwingen, die wel in het tonnetje zijn opgeborgen, maar die inderdaad niet „verzuurd" zijn! De haaienvangst in Nederlandsch O.-Indië. Een van de jongste bedrijven in Nederlandsch Oost-Indië, voornamelijk bij de Lingga-Archipel, is de haaienvangst. Dit is te meer van beteekenis, daar er op de wereld maar twaalf van deze ondernemingen zijn, en hoewel deze bedrijven slechts geringe moge lijkheden openen, zijn de uitkomsten op het oogenblik een goede waarborg voor de toekomst. De vangst ge schiedt door Chineezen onder leiding van Hollanders. De haaienvloot bestaat uit vier kleine motorbooten en een moederschip. De haaien worden met netten ge vangen, waarin zij met hun vinnen blijven hangen. In geval zij nog leven, wanneer de netten worden ingehaald, worden zij met eenige welgemikte slagen met een knuppel gedood. Slechts in uiterste noodzaak schiet men de haaien dood, daar er dan kans is, dat de huid voor commercieele doeleinden teveel Vordt beschadigd. Haaienvleesch wordt door de inlandsche bevolking gegeten, terwijl de vinnen en de huiden goede prijzen opbrengen. Pilsudski's plannen. Een interview met de Gazeta Polska. Uit Warschau, 26 Augustus: Het politieke feit van den dag is een interview van maarschalk Pilsudski in de officieuze Gazeta Polska. De maarschalk richt scherpe aanvallen op de Grondwet en den Landdag. Hij noemt de grondwet onzuiver, daar men haar naar believen kan interprc- teeren. In het bijzonder oefent hij kritiek op de be palingen betreffende de parlementaire meerderheid. De herziening van de Grondwet zal zijn belangrijkste taak zijn. Verder richt Pilsudski zich tegen de oppositie. Hij betitelt haar als een zwijnenstal. De afgevaardigden vragen volgens hem steeds maar weer geld. Zijn voornaamste zorg zal daarom zijn de staatskas tegen de parlementsleden te beschermen. De coalitie van centrum en linkerzijde noemt Pilsudski een misge boorte. Hij wil den staat nieuw organiseeren en een nieuwe grondwet geven. De inhoud van het interview heeft groot opzien ver wekt. Vliegtuig-stations in de Poolstreken? Nu de Dultscher Wolfgang von Gronau met zyn geslaagde Oceaanvlucht via IJsland en Groenland naar New-York heeft aange toond, dat deze route voor vliegtuigen bruik baar Is, is het vraagstuk van het stichten van vliegtuigstations in de Poolstreken weer actueel geworden. Uit Williamstown (Massachusetts) wordt bericht, dat op een vergadering van Amerikaansche politici en tech nici de moeilijkheden zijn besproken, welke zich voor doen bij het vestigen van vliegtuigstations in de Noor delijke Poolstreken. Men ging hierbij van het standpunt uit, dat het aan leggen van zulke stations In onzen tijd van even groot belang is als het maken van kolenstations voor sche pen in vroegere jaren, maar, zoo werd verder betoogd, de nog niet geheel vastgestelde eigendomsrechten van Europeesche staten op enkele landen en eilanden In de noordelijke zeeën belemmeren de uitvoering van deze voor Amerika zoo gewichtige plannen. Als stations komen vooral in aanmerking het Wrangel-eiland, Spits bergen, Franz Josephland, Noord-Groenland en IJs land, maar vóór de eigendomsrechten op het Wrangel- eiland, Franz Joseph-land en Noord-Groenland zijn vast gesteld, zullen wel zeer langdurige onderhandelingen noodig zijn. Op eerstgenoemd eiland wordt behalve door Rusland, ook van andere zijde aanspraak ge maakt, terwijl de tegenstelling tusschen Noorwegen en Denemarken wat betreft Noord-Groenland en tusschen Noorwegen en Rusland over Franz Jospeh-eiland niet zoo heel gemakkelijk tot een accoord zal kunnen leiden. Het kan, in verband met de tegenwoordige verhou dingen. nog jaren duren voor dergelijke stations, die voor het verkeer met het noordelijke deel van Ame rika van veel beteekenis zijn, aangelegd kunnen wor den. De stations zijn evenwel dringend noodig, omdat deze weg, ondanks de gevaren de snelste is. Bovendien eischt het gezamenlijke overzeesche vliegverkeer de oprichting van talrijke meteorologische stations in de nabijheid van de Pool, wanneer het zich veilig wil ontwikkelen. Onze lezers zien hieruit, dat de onherbergzame Pool landen toch ook nog een rol vervullen in de wereld politiek. Het aantal partijen in den verkiezings strijd in Duitschland. Minder dan bg de vorige verkiezingen. Het aantal partijen, dat ditmaal aan den kiesstrijd zal deelnemen, schijnt lang niet zoo aanzienlijk te zullen zijn, als men eerst had vermoed. Het centraal bureau had verwacht* dat reeds Zaterdag en Zondag de meeste rijkslijsten zouden worden Ingediend. Het liep echter heel anders. Zaterdag werd slechts een enkele Hjst Inge diend en Zondag, toen het centraal bureau voltallig ver- eenigd was, daar geweldig veel arbeid, werd verwacht, verschenen in het geheèl geen vertegenwoordigers van partijen. Ingediend zijn in het geheel acht rijkslijsten en wel door partijen die in den vorigen Rijksdag niet ver tegenwoordigd waren. Zooals de party der nationale minderheden, de onafhankelijke sociaal-democraten, de partij van den kleinhandel en andere. De groote partijen hebben hun lijsten nog niet ingediend, ze hebben hiervoor echter tijd tot 31 Augustus. De andere partijen voor zoo ver ze nog geen vertegenwoordiger in den Rijksdag had den, moeten zich echter haasten. Ze moeten namelijk bij de indiening van hun rijkslijsten, het bewijs leveren, dat ze in één of ander kiesdistrict ten minste vijfhonderd aanhangers hebben, een aantal dat voor sommige kleine partyen lang niet gemakkelijk te vinden is. Slagen ze daar In. dan zijn voor de verdere kiesdistricten nog slechte twintig handteekeningen van kiezers noodig. De partijen, die dergelijke lijsten moeten indienen, hebben hiertoe slechts tijd tot 28 Augustus. Veel meer nieuwe partijen dan acht, die de rijkslijsten, reeds hebben inge diend, zijn dus wel niet te verwachten. Aan de vorige ver kiezingen namen echter 25 dergelijke partijtjes deel. Daar in den vorigen Rijksdag evenwel 17 partijen ver tegenwoordigd waren, is het te verwachten dat ditmaal 25 partijen elkander een zetel zullen betwisten, tegen over 38 partijen bij de verkiezingen van 1928. Andrée. Een hall millioen kronen voor het auteurs recht van zijn dagboek. Hoewel nog niet bekend is, of het dagboek van Andrée na de uitdooiing leesbaar zal zijn en hoever het loopt, heeft volgens de Berliner Boersenzeitung een buitenlandsch persagentschap reeds een half mil joen kronen voor het recht van publicatie geboden. Waarschijnlijk zal het Zweedsche pantserschip Oscar II het stoffelijk overschot van de onderzoekers naar Zweden brengen, hoewel er ook sprake van is den ouden kruiser Svensksund naar Tromsö te stu ren, omdat de expeditie van Andrée op dit oorlogs schip naar Spitsbergen gebracht is. Andrée wordt volgens zijn wensch in zijn geboorte plaats, Graema, in Midden-Zweden begraven. Een voorloopig onderzoek heeft reeds uitgemaakt, dat het door een bijzonder procédé in elk geval mo gelijk zal zijn het dagboek te ontcijferen, als het met inkt of potlood is geschreven, maar dat het heel on waarschijnlijk is, als hij een kopieerpotlood heeft ge bruikt. Men interesseert zich zeer voor de vraag of Andrée voor zijn ondergang nog over de Noordpool gevlogen heeft. KINDERVERLAMMING. In verschillende gemeenten van Duitschland zijn gevallen van kinderverlamming geconstateerd. Te Karlsruhe hebben acht kinderen de gevreesde ziekte gekregen. Te Plittersdorf bij Rastatt, een kle-ine ge meente aan den Rijn, zijn vier kinderen ziek gewor den; een van hen is reeds overleden. In de nabijheid van ^le Zwitersche grens zijn drie dooden te betreu ren. In sommige deelen van Zuid-Duitschland zijn voorloopig alle vergaderingen en bijeenkomsten ver boden. Het baden in den Rijn en zijn zijrivieren zal wellicht ook worden verboden, terwijl in het besmette gebied het sluiten der scholen kan worden verwacht. EEN GENDARM OPZETTELIJK DOODGEREDEN. Op den grooten weg tusschen Herne en Castrop heeft men het lijk van den gendarm Traue gevonden. Het is gebleken, dat hij oen auto wilde aanhouden en toen door den chauffeur eenvoudig is doodgere den. In snelle vaart reed de chauffeur met zijn pas sagiers door, zonder zich om zijn slachtoffer te be kommeren. De politie heeft een belooning van 300 mark uitge loofd voor aanwijzing van den chauffeur en zijn pas sagiers. PRINSES HELENA IN EEN KLOOSTER? Boekarest, 26 Aug. Naar een alhier verschijnend blad mededeelt, zou prinses Helena van Griekenland de gescheiden vrouw van koning Carol hebben beslo ten zich in een klooster terug te trekken. Eenige dagen geleden moet zij naar een plaats aan de Zwarte Zee zijn vertrokken, ten einde de atmosfeer v&n hofintriges te ontvluchten. Koning Carol echter zou voornemens zijn, haar In elk geval op haar besluit te doen terugkomen. Anders kan hij ook geen koning van Roemenië worden. Nog steeds op zoek naar de Krugermillioenen. Steeds gaat in Zuid-Afrika het gerucht, dat na de tweede vrijheidsoorlog in de buurt van Rheenonskop de zoogenaamde Kruger-millioenen zouden zijn be graven. Sinds eenige jaren moet nu de buitenplaats van den heer Lourens het ontgelden, omdat men hier dc millioenen denkt terug te vinden. Eiken keer op nieuw komen menschen hier in het geheim graven, om de schatten tc vinden. Hun moeite is tot nu toe niet beloond. Het is echter tc hopen voor den heer Lourens, dat hij niet een of anderen dag een paar goudstukken hij zijn huis verliest, want wanneer ie mand andere deze zou terugvinden, is er kans op een groote volksverhuizing naar deze streken. Op zoo'n Goldrush zou de eigenaar wel niet gesteld zijn. TIENJARIG JONGETJE DOOR INBREKERS VERMOORD. Radeberg, 26 Aug. Te Klein Rudesboy bij Rade- berg vond een landeigenaar bij thuiskomst zijn tienjarig zoontje vermoord op den grond in één der kamers lig gen. Het kind was geworgd. Waarschijnlijk waren inbrekers aan het werk in de verlaten woning en werden zij door het kind, dat onver wacht thuiskwam, verrast.. ROOFOVERVAL OP EEN SPAARBANK. Dinsdagmiddag heeft een roofoverval plaatsgehad op het filiaal van de spaarbank der stad Bremen.De daders die het personeel met geladen revolvers bedreigden, gin gen er met medeneming van een bedrag van 23.000 mark per auto vandoor. INBRAAK IN EEN JUWELIERSZAAK. In een juwelierszaak te Praag is een brutale Inbraak gepleegd. Toen de verkoopster de zaak binnentrad, be merkte zij, dat ongenoode gasten een bezoek aan den winkel hadden gebracht Overal heerschte de grootste wanorde en men kwam tot de ontdekking dat des nachts inbrekers dwars door een muur heen den winkel waren binnengedrongen. Alle gouden voorwerpen waren uit de vitrines verdwenen. RDe schade bedraagt meer dan 100.000 kronen. De daders zijn onbekend. ZEESCHUIMERS. Aan boord van een Turksch stoomschip hebben twee matrozen op aanstichten van den eigenaar van het schip, den kapitein een twee passagiers overboord geworpen. De gedachte was dat zij veel geld bij zich zouden hebben. Na hun daad staken zij het schip in brand, om het den schijn te geven, dat er een onge luk gebeurd was. De scheepseigenaar is doodgescho ten, de matrozen ontkwamen. DAME AANGEREDEN. Dinsdagmorgen heeft nabij den Wagenlngschen berg een ernstig ongeval plaats gehad. Een dame en heer. die in Wageningen gelogeerd waren, maakten een fiets tocht en reden den stellen Wageningschen berg af. On der aan den berg gaf de dame een teeken, dat zij een zij weg wilde inslaan. Zij gaf dit teeken te laat en werd door een achter haar aan komenden vrachtauto overreden en tegen den grond gesmakt. Zij bleef bwusteloos liggen. Toevallig passeerde een Roode Kruisauto uit Arnhem, zoodat direct hulp verleend kon worden. De dame had een diepe wonde aan het achterhoofd en vrij ernstige verwondingen aan de armen. Zij werd naar het zieken huis te Wageningen overgebracht. FFFECTENFIRMA JAN GROEN TE AMSTERDAM. Heeft haar loketten gesloten. Naar wjj vernemen verkeert de Amsterdamsche ef fectenfirma Jan Groen In moeilijkheden en werden de loketten voor het publiek gesloten. ERFOOMS IN AMERIKA. Op 31 Januari 1930 is te New York overleden John Loderus. wonende 160 Blucher Street Nllls Hotel. New- York City. Ofschoon niet met zekerheid is vastgesteld kunnen worden dat genoeihde persoon In Nederland is geboren en Nederlander was. bestaat er een vermoeden dat dit het geval is en dat hij in Nederland nabestaan den zal hebben, die op deze nalatenschap rechten zouden kunnen doen gelden. In verband hiermede geeft het Mi nisterie van Buitenlandsche Zaken in overweging aan hen, die meenen recht te hebben op deze nalatenschap en dit voldoende kunnen bewijzen, zich tot dit departe ment te wenden. Johan George Kottenhagen, geboren te Amsterdam den 12en December 1845, of bij voor-overlijden diens na komelingen, zijn geroepen tot de nalatenschap van zijn broeder Albert Tijs Kottenhagen. geboren 9 November 1854 te Amsterdam .overleden te Galveston(Texas)den 8 April j.1. Aan bovenbedoelden persoon wordt In over weging gegeven zich voor de verkrijging van deze na latenschap in verbinding te stellen met het Departement van Buitenlandsche Zaken te 's-Gravenhage.

Schager Courant | 1930 | | pagina 5