Moordaanslag op een vrouw. De brug bij Doesburg. De Indische hulde aan de Koningin. Vijftigduizend K.G. kolen te water. Ongelukken bij llpendam. Het Bergerbosch. Mr. Dr. W. F. van Leeuwen. De Politieagent thuis. Gemengd Nieuws. De armoede en ellende in Rusland. Krijgsgevangenen uit Siberië terug. Expeditie André 1897. Bedwelming door chloor. Gespannen toestand in Argenlin'ë. Binnenlandsch Nieuws. Diefstal op een postkantoor. den 5den September een ongeveer gelijke hulde ten deel viel. Den 7den Februari 1926 vierde de Koningin Haar Zilveren huwelijksfeest, bij welke gelegenheid de trouwe landsvorstinne door heel het volk opnieuw werd gehuldigd. Feestelijkheden ter gelegenheid van den verjaardag van Wilhel- mina. Alom hier te lande zijn natuurlijk feestelijkheden georganiseerd om hulde te brengen aan het Koninklijk Iiuis en aan Wilhelmina in het bijzonder. Maar be halve dat heeft er ook een nationale hulde plaats: het vaandcldefilé te 's-Gravenhage. Immers op initiatief van de besturen van de Oranjc-vereenigin- gen te Rotterdam en te Den Haag, zal aan H. M. op Dinsdag, 16 September na de opening van de Staten Generaal een nationale groet worden gebracht op Huize ten Bosch. In aansluiting met den oproep aan de verschillende Omnje-vereenigingen hier te lande gedaan, hebben een honderdtal organisaties uit alle deelen des lands reeds bericht gegeven van deel name; onder dezen bevinden zich een tiental mu- ziekvereenigingen en 16 zangvereenigingen. Bij gele genheid van het défilé zal aan de Koningin een album worden aangeboden, waarin vermeld staan de namen van de deelnemende vereenigingen. De verschillende zangvereenigingen zullen gezamelijk een lied uitvoeren, dat voor deze gelegenheid speciaal door den heer Marré te Rotterdam is gedicht en door den heer Engelsman te Middelburg getoonzet. Tenslotte zal dan aan alle deelnemers een herinne ringsmedaille worden uitgereikt. Een circus-knecht, die zijn weggeloopen vrouw met zwavelzuur-ammonlak te Iyf ging. Woensdagavond na afloop van de voorstelling in het circus Sohneider te Amsterdam trok een der stalknechts, een ongeveer dertig-jarige Duitscher, er op uit om zijn wettige vrouw, een Belgische, die van hem weggeloopen was en sindsdien in een verdacht huis op den O.Z. Ach terburgwal woonde, te bewegen tot hem terug te keeren. Reeds eerder had de man getracht de vrouw tot betere gedachten te brengen, doch zij had steeds geweigerd. Toen de man nu Woensdag omstreeks middernacht bij het huis op den O.Z. Achterburgwal aankwam, zag hij de vrouw voor een der ramen zitten. Daar men hem den toegang tot het perceel weigerde, trapte hij de deur in en sloeg hij er de ramen kapot Zoodra de woesteling tegenover zijn vrouw stond, die opnieuw weigerde met hem mee te gaan, wierp hij haar een flesch met zwavel zure ammoniak in het gezicht De vloeistof veroorzaakte zware brandwonden aan gezieht, borst en handen van de vrouw. De geneeskundigo dienst vervoerde haar naar het Binnengasthuis, waar zij ter verpleging is opgenomen De man die onmiddellijk door de op het tumult afgeko men politie gearresteerd kon worden, werd evenzeer naar het ziekenhuis overgebracht, daar hij brandwonden aan zijn handen had gekregen. Nadat hij verbonden was, is hij naar 't politiebureau Warmoesstraat overgebracht Bij zijn verhoor door commissaris Hoogenboom heeft de man een volledige bekentenis afgelegd. Hij zal ter be schikking van de justitie worden gesteld. De toestand van de vrouw was niet verontrustend. Gevaarlijk voor voertuigen. Mevr. Vhn ItaliëVan Embden. lid der Tweede Ka mer, heeft tot de ministers van finanoiën en van wa terstaat, de volgende vragen gericht: Is het den ministers bekend, dat aan beide uiteinden der Rijksbrug, die Doesburg met Angerlo verbindt en voor welker onderhoud het Rijk steeds heeft gezorgd, thans door den Rijksdienst een bord Is geplaatst met het opschrift: „Verkeer voor voertuigen gevaarlijk. Overgang voor eigen risico"? Zijn de ministers niet van oordeel, dat het bezit van deze brug het Rijk de verplichting oplegt haar in zoo- danigen staat te herstellen, dat zij zonder gevaar kan worden bereden, temeer waar zij de eenige directe vér binding vormt tusschen genoemde gemeenten? Zijn de geruchten juist, dat het Rijk zelfs van plan is de brug voor alle verkeer af te sluiten, indien de ge meente Doesburg in het vervolg het' gevarenrisico niet voor eigen rekening wenscht te dragen, en meenen de ministers, dat óp deze wijze een gemeente, niet-elgenaar, behoort te worden gedwongen de zeer zeker moreele verplichting van den eigenaar tot het behoorlijk onder houd dezer brug, noodgedwongen, over te nemen? SECRETARIAAT VAN DEN POLDER SCHERMEER In de Donderdagmiddag gehouden vergadering van hoofdingelanden van den polder Schermeer is in de va cature van mr. D. Sluis tot secretaris benoemd mr. J. Belogne te Alkmaar. DE „ZEPPELIN" NAAR SCHIPHOL. Naar men mededeelt, ligt het thans in de bedoeling dat het luchtschip „Graf Zeppelin" naar Nederland zal komen op 11 October a.s. en dan een landing op Schip hol zal uitvoeren. Een definitieve beslissing zal echter eerst de volgende maand worden genomen. Ook buiten de grenzen zal de vreugde der Nederlanders in den Vreemde haar uiting moeten vinden. Doch niet alleen hier te lande, ook buiten de gren zen zal de vreugde der Nederlanders in den Vreemde haar uiting moeten vinden. Op initiatief van onzen gezant te Brussel, Jhr. Mr. O. van Nispen tot Seve- naer, zal in het Holland-huis te Brussel op 30 Augus tus, 's avonds een feestavond worden gehouden, waar oud-minister Dr. J. Th. de Visser als feestredenaar zal optreden. Het zou ons echter verwonderen, in dien ook niet stemmen uit onze koloniën, uit Ne- derlandsch Oost-Indië vooral, het land, waar men met een zekere vereering opziet tegen die geheim zinnige Koningin, werden vernomen. Het moet onze vereerde vorstinne toch veel genoegen doen, dat haar vanwege de Vereeniging van Gezagvoerders en Stuurlieden in Nederlandsch Indië een schilderij zal worden aangeboden van de reede van Soerabaja, ter wijl door het gemeentebestuur van Batavia aan de kinderen een feestuitgave zal worden ter hand ge steld van het boekje „Om de Koningin" en dat f5.000 is uitgetrokken voor verschillende feestelijk heden. In Suriname, onze West-Indische bezitting zal- te Nickerie een bijzondere feestdag worden ingesteld, waarop tentoonstellingen, sportfeesten en parades zullen worden gehouden. Wij willen deze noodzakelijkerwijze dorre opsom ming besluiten met den wensch, dat de 50ste verjaar dag van onze geëerbiedigde Koninginne een ware jubeldag zal zijn voor geheel de natie, welke moge leiden tot een zoo mogelijk nog grootere waardeering van ons Vorstenhuis. f 4000 verdwenen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag Is een dief stal gepleegd in het postkantoor te Rumpen-Bruns- sum (L.) Dinsdagavond was een bedrag van circa f 4000 aan bankpapier In het postkantoor weggesloten. De kantoorhouder ontdekte echter Woensdagmorgen, dat het geldkistje geopend en ledig was. Van inbraak was verder niets te merken. Het kantoor is overdag geopend van 's morgens acht tot 's avonds zeven uur. Om zeven uur 's avonds komt een besteller uit Brunssum, die tot negen uur den te lefoondienst waarneemt Na negen uur komt de nacht waker, die tot 's morgens half zes in een aangrenzen de kamer van het kantoor verblijft. Na half zes blijft het kantoor tot acht uur onbeheerd. In hetzelfde pand bevindt zich de woning van den administrateur van het postkantoor, die eenigen tijd geleden geschorst is. Dezen administrateur heeft de marechaussee .aange houden in verband met het onderzoek, dat nog in vol len gang is. Per radio. De K.R.O. zal over Hilver sum her-uitzenden. Van Indië uit zal een huldebetooging plaats hebben aan de koningin op Haar vijftigsten verjaardag. De commissie, die zich te Batavia gevórmd heeft om deze hulde per radio aan de koningin over te bren gen, heeft van den minister van Koloniën bericht ontvangen, dat het H.M. heeft behaagd, op het Loo de hulde in ontvangst te nemen. Op het sportterrein van de Pasar Gambir heeft de betooging plaats. Deze wordt door den technischen dienst van het bedrijf der Telegrafie verzorgd, en H. M. zal Zaterdagmiddag tusschen 2 en 3 haar be luisteren. Door H. M. is welwillend toegestaan, dat de K.R.O. deze uitzending van Indië relayeert op de golflengte van 1071 M. door middel van het station Huizen. Teleurstelling over do houding van de V.A.R.A. in Indië. Aneta seint uit Batavia: Alle bladen betreuren het bericht, dat voor de V.A.R.A. geen termen aanwezig waren, om de uitzen-» ding van de huldebtooging ter gelegenheid van den vijftigsten verjaardag van de koningin op de Pasar Gambir te Batavia, her uit te zenden. Zij becritisee- ren deze houding in zeer bittere bewoordingen. GROOT BEDRAG GESTOLEN. Ten huize van den kweeker Th. v. d. K. aan den Kruisweg te Monster is ingebroken. Uit een brand kast is ongeveer f 14.000 gestolen. ERNSTIG ONGELUK. Woensdagavond heeft op de Velperweg te Arnhem een ernstig ongeluk plaats gehad. De 20-jarige C. O., die met de tram van de Geitenkamp kwam en met zijn linkerarm buiten het raam hing, kwam met dit lichaamsdeel in aanraking met een passeerende bus der Geldersche Tramwegmij., waardoor zijn arm werd afgesneden. De tram werd direct tot stilstand gebracht, waarna de conducteur de eerste hulp ver leende. Later is de jongeman naar het gemeentelijke ziekenhuis overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. DE WARMTE. Op den N.Z. Voorburgwal te Amsterdam is een be jaard man uit Heemstede vermoedelijk door de warmte, onwel geworden. HU werd een melkinrichting binnenge dragen; kort daarop Is hij overleden. Een groote dekschuit van den brandstoffenhan- delaar Haak, welke ter lossing aan het Spaarne te Haarlem ligplaats had, is omgeslagen. Vijftigduizend K.G. kolen raakten hierdoor in het Spaarne, wat een groote schade beteekent. De heer Schuit, betrokken bij het ongeval van j.1. Zondagavond te llpendam, waarbij hij door -een motor fiets werd overreden, is zonder bij kennis gekomen te zijn, aan de gevolgen daarvan overleden. Woensdagmiddag had hier weer een ernstig auto ongeval plaats. Toen een auto, komende uit de richting Amsterdam, in de Dorpsstraat reed, kwam plotseling het negenjarig zoontje van de fouragehandelaar D., dat met zUn kameraadjes speelde op het erf van den bakker I hard de steeg ultloopen, met het gevolg, dat hij door den auto werd gegrepen en er onder raakte. Dr. Don ker, die spoedig ter plaatse aanwezig was, constateer de een beenbreuk. De toestand liet zich eerst niet ernstig aanzien. Op weg naar .het ziekenhuis werd de toestand echter gaan deweg slechter en in het ziekenhuis werd het zelfs zoo, dat men het ergste vreesde. Behalve het gebroken been, heeft het slachtoffer ook een hersenschudding opge- loopen. Der autobestuurster, die kalm reed, treft geen schuld. De overdracht aan de gemeente. Heden Zaterdagmiddag te 2 uur wordt in een bui tengewone raadsvergadering te Bergen het Berger- bosoh aan de gemeente overgedragen. In die vergade ring zullen aanwezig zijn de leden van Ged. Staten D. Kooiman, A. W. Michels en mr. Burch en eveneens de leden van het comité tot behoud van het Berger bosch. Waarschijnlijk zal de vergadering van korten duur zUn en na afloop wordt een gezamenlijke wandeling door het bosch gemaakt met als eindpunt „De Rusten de Jager". 's Avonds laat de gemeente bij de „hooge boomen" een vuurwerk afsteken, Bergen's Harmonie concerteert en er wordt een talbleau vivant vertoond, dat den (boschgeest voorstelt, die dank brengt voor het behoud van het bosch. Zwaar ziek. De oud-vice-president van den Raad van State, mr. dr. W. F. v. Leeuwen, die te Loenen vertoefde, heeft wegens achteruitgang van zijn gezondheidstoestand zijn verblijf buiten de stad moeten afbreken. Hij ligt thans te zijnen huize aan den Bezuidenhout te Den Haag zwaar ziek. De toestand van mr. dr. Van Leeuwen, was Donder dagavond laat nog onveranderd zeer ernstig. Met strengen blik komt de agent Naar huis des avonds laat, Dat zit in zijn gezicht gegroefd- Zóó kijkt hij op de straat. 't Is altijd barsch en vrees'lyk streng Als hij op straat wat zegt. Dat masker is in één minuut Niet zoo maar afgelegd. De sabel klemt hij in de hand En zwaar klinkt elke stap, Zijn zoontje krijgt een buldogblik By 't maken van een grap. Het eérste uur is de agent Nog niet op zijn verhaal, En wie niet rechts houdt in zijn huis Krijgt een proces-verbaal. Maar neen, zóó is 't waarschUnlyk niet, Want heusch, die groote, barsch' agent Is iemand, die nog anders dan Alleen zU"n functie kent Want heeft die groote barsche man, Zoo'n heel klein kindje thuis, Direct vertraagt hij dan zijn stap En loopt hij als een muis. Dan is hij alle orde beu, Dan is zyn strengheid zoek Dan smyt hij alle waardigheid En barschheid in den hoek. Dan wordt hij weer gewoon een mensch Dan lacht bU weer gezond, En met zyn kindTen op zijn rug, Kruipt hy dan op den grond. En somtijds in zijn vrouw de baas, Dan is zij de agent Die strengelijk bevelen geeft In d'ouderlyke tent Agent, dat mag je allemaal Maar schat het niet te licht Want denk om je prestige toch En houd je deur goed dicht De indrukken van het Engelsche Lagerhuis lid Toole. WU hebben reeds gemeld, dat Toole, het Engelsche Arbeiderslid van het Lagerhuis, diep teleurgesteld van zijn reis naar Rusland is teruggekomen. Hij heeft aan de „Times" enkele nadere byzonderheden medegedeeld van zUn ervaringen in Rusland, waaraan wij het vol gende ontleenen: De toestand, heeft my getroffen als onbeschrijfelijk sleoht. Ik heb nog nooit ergens ter we reld zooveel afschuwelijke armoede gezien, zooveel bede laars, of zooveel dronkaards in de Europeesche of Ame- rïkaansche steden, die ik heb bezocht, als ik te Lenin grad en Moskou zag. De levenskosten zijn ontzettend hoog. Boter kost negen roebel (f 11.70) het pond en is van zeer slechte qualiteit. Klecding. schoenen, vleesch brood, zeep, en de algemeene levensbehoeften worden alle In rantsoenen uitgereikt. Ik betaalde f 3 voor vier wilde peren, f 3 voor een bloemkool, f 12 voor een kip; een ritje van een mUl in een droschke kost f 12. Verder zegt Toole dat de eenigen die in Rusland goed gekleed gaan, de ambtenaren zyn en dat de regeering er speciaal op let, dat de agenten van haar bewind niet tekort komen, doch zelfs voor hen kosten de beschik bare eindelooze voorraden clgaretten een roebel (f 2.30) per pakje van twintig, dat niet meer dan een vierde bevat van de tabak in twintig Engelsche cigaretten: de rest is bordpapier. Toole maakt hierbg melding van het bekende besluit der Sovjetregeering, om niets uit het buitenland in te voeren, dat het eventjes ontberen kan. In werkelyk- held, zegt hij, ziet men de uitwerking op groote sch -.al van Lenin's uitspraak, dat het Russisch volk zoo noodig moet hongeren, in ieder geval moet leven op vennln- derde rantsoenen, zoolang dit noodig is. In ieder geval blUkt uit de enkele prijzen, door T nole medegedeeld, dat deze hooger zijn dan een jaar geleden. Toole zegt dat de wereld in werkelijkheid den hon gersnood en de onbeschryfelyke ellende in Rusland niet kent. Het cultureele en economische leven is, zegt hij. vèrnield- Hij voegt aan zijn mededeellngen toe, dat hij in het parlement steeds ten beihoeev van Rusland gesproken heeft en dat hij in weei-wil van wat hij heeft verno men, alle pogingen zal tegengaan om in de zaken van Rusland in te grijpen, terwijl hij ook in de toekomst zal stemmen voor credieten ten behoeve van den han del met Rusland. INVOERRECHT BOTER IN ZWITSERLAND. VERHOOGD. Naar uit Zurich aan de „Voss' Zeitung" wordt gemeld, heeft de Zwitsersche bondsregeering besloten het in voerrecht op boter, dat in Augustus van verleden jaar van twee op zeventig francs per 100 Kg. Werd gebracht, met ingang van 1 Sept. a.s. op 120 frs. te verhoogen, teneinde op deze wijze de door de prijsdaling in de ver-" drukking geraakte Zwitsersche zulverproducten tegen de buitenlandsche concurrentie te beschermen. Voorts stelt de regeering den zuivelproducenten een subsidie van 5 millioen frs. ter beschikking om hen in staat te stellen de kaas- en melkprijzen te verlagen. Vijftien maanden onderweg. De correspondent van het „Berl. Tag." te Reuthen meldt, dat aldaar twee Duitsche militairen, een landweersoldaat en een kurassier, uit hun krijgsge vangenschap in Siberië zijn teruggekeerd. Pas verle den jaar hadden de twee mannen vernomen, dat de wereldoorlog geëindigd was. Zij eischtcn nu, dat men hen naar hun land zou terugbrengen, maar niemand trok zich iets van hen aan. Tenslotte besloten zij de reis naar huis te voet te aanvaarden. Zij trokken via Moskou, Kowno naar Warschau. Een derde krijgsgevangene, die de vermoeienissen van den tocht niet had kunnen doorstaan, was kort voor Kowno bezweken. Vijftien maanden waren zij onderweg ge weest. De terugkeerenden verzekeren, dat er nog altijd Duitsche krijgsgevangen in Siberië zitten, die niets ervan weten, dat de oorlog is afgeloopen. Zooals men weet, wordt van officieele zijde steeds ontkend, dat er zich nog Duitsche krijgsgevangenen in de landen der vroegere vijanden zouden bevinden. De terugkomst van de gevonden lijken der expeditie. Wolff meldt uit Stockholm, dat de Zweedsche re geering besloot, na besprekingen met de Noorsche regeering, de familie van Andrée en de marine- autoriteiten de kanoneerboot „Svensksund" in ge reedheid te brengen om de lijken van de deelnemers aan de expeditie-Andrée van 1897 af te halen. Twee professoren zullen per spoor naar Tromsö gaan om de gevonden voorwerpen van de expeditie te verzorgen en de lijken te balsemen. De Zweedsche regeering heeft verder een aanbod van de Noorsche regeering, om het s.s. „Michael Sarx" de „Bradvaag" tegemoet te zenden, in dank aangenomen. Reutër meldt uit Washington: Mevrouw Andrée uit Pitsburg, de schoonzuster van Salomon Andrée, heeft tot de regeering der Ver- eenigde Staten het verzoek gericht, stappen te doen opdat het lijk van den Poolvaarder naar de Ver- eenigde Staten zal worden gebracht om daar te wor den begraven. Haar verzoek zal aan den Zweedschen gezant wor den overgebracht Zes-en-twintig personen naar het zieken huis gebracht. Uit Denver ^Colorado), 28 Aug.: Een met 110 ton chloor geladen tankwagen geraak te bij aankomst voor een fabriek plotseling lek. Door de uitstroomende dampen werden vele personen be dwelmd. Zes-en-twintig menschen, waaronder eenige brandweerlieden, werden in bedenkelijken toestand naar het ziekenhuis gebracht. Meer dan honderd ar beiders konden zich door de vlucht tijdig in veilig heid brengen. Mitrailleuses op de ambtswoning van den president opgesteld. Uit Buenos Aires wordt gemeld: Het blad „La Prensa" meldt dat er op het dak van de ambtswoning van den president Irigoyen mitarilleu- ses zijn opgesteld wegens den gespannen toestand voort vloeiend uit de agitatie onder de arbeiders. De spoorweg autoriteiten in de provincie hebben opdracht gekregen zich gereed te houden om op het eerste bericht troepen naar Buenos Aires te zenden. De regeering heeft beslo ten strenge voorzorgsmaatregelen te nemen. Het kabi net kwam bijeen om de redenen van de ontevredenheid onder de arbeiders te bestudeeren. Het personeel van de telefoonmaatschappij heeft tot een staking van 24 uur besloten. Gevaar voor een revolutie? De „Prensa" meldt voorts nog, dat de stad overstroomd wordt met onrustbarende geruchten. Het hoofd der po litie heeft geconfereerd met de chefs van alle politie- bureaux van Buenos Aires. De regeeringsautoriteiten confereerden met de commandanten der regimenten van de garnizoenen van La Plata. De wacht van het paleis der regeering is aanzienlijk versterkt en in de omgeving van de ambtswoning van president Irigoyen patrouil leeren detachementen cavalerie. De minister van justitie heeft er den president van in kennis gesteld dat er onmiddellijk gevaar dreigt van een revolutie, waarbij zekere politieke leiders en een deel van het leger betrokken zouden worden. President Irigoyen antwoordde dat hij niet vreesde voor een revolutionnaire beweging in het land maar dat hij persoonlUk aan een aanval zou kunnen blootgesteld worden. Onder sterke escorte begaf de president ziel» naar het regeeringspalels. Alle troepen der hoofdstad zUn in de kazernes gecon signeerd. De bevolking van Buenos Aires ls kalm. De officieele verklaring voor de genomen maatregelen is dat het voorzorgsmaatregelen zyn met het oog op eventueel» wanordelijkheden tengevolge van de staking van het personeel der Union Telegraph Campany. Het blad „La Critiqua" meldt dat de minister van ju stitie er den president van in kennis stelde dat het pu bliek ontevreden is omdat het congres niet aan het werk gaat. Irigoyen beloofde ten slotte het congres tegen 8 September in buitengewone zitting byeen te roepen. Kon. Familie op rijtoer.

Schager Courant | 1930 | | pagina 10