Een weerspannige motorrijder. Inbraak te Scheveningen. Mr. Dr. van Leeuwen's toestand. Ongeluk bij den bouw van de Maasbrug. Verdronken. Ernstige vechtpartij te Hazerswoude. Vijfde Internationaal Luchtvaartcongres. De draverijen te Alkmaar. Ds tram Purmerend—Alkmaar. Gemengd Nieuws. Weer een Oceaanvlucht Arbeiders-onlusten te Boedapest. De onbegrepen les. MARGARETHA VAN OOSTENRIJK. GERIDDERDE KAMERLEDEN. Tot Ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw zijn o.m. benoemd de Kamerleden Mevr. Mr. B. Bakker Nort, en F. E. H. Ebels. Te Leiden wilde een politie-agcnt procesverbaal op maken tegen een motorrijder, wiens nummers met krijt waren ingevuld. De motorrijder voldeed echter niet aan het bevel om te stoppen, waarop een sen- sationeele jacht door een deel van de stad volgde, waaraan eenigc politie-ugenten deelnamen. Een hun ner, die op de treeplank van een passeerenden auto was gesprongen, werd er afgeslingerd en ontwrichtte zijn arm. Tenslotte werd de weerspannige motorrij der gearresteerd, waarbij hij danig tegenstribbelde en een der agenten in de kin beet. De man had geen rij- of nummerbewijs. zijn nummer was gefingeerd enz. Hij kreeg maar even zeven processen-verbaal. In den nacht van Zondag op Maandag is ingebroken in het kantoor van het Kurhaushotel te Scheveningen. Men heeft zich toegang verschaft aan de zijde van de Pplacestraat en wist door opensluiting in het kan toor te komen. Er is een kast opengebroken en uit een aantal trommels een bedrag ontvreemd. Men kon niet precies nagaan, hoeveel er vermist wordt. Het bedrag is echter niet groot, daar er uitsluitend wissel geld in de trommels was. Ken brandkast, waarin f 13000 geborgen was, had men wel getracht te openen, doch dit was niet ge lukt. 'sGravcnhage, 1 Sept.: De toestand van mr. dr. W. F. van Leeuwen was Maandag in den loop van den dag zeer sterk achteruitgaande. GEVAARLIJK SPEELGOED. Zondagavond gingen te Almelo eenige kinderen van den schoenmaker A. Flink spelen met overblijfselen van vuurwerk, dat Zaterdagavond was afgestoken, ter gelegenheid van het Koninginnefeest Zij probeer den deze resten in brand te steken, waarbij een ont ploffing volgde. De 13-jarige jongen Marinus werd Ih ierbij zoo ernstig aan de hand gewond, dat deze rnoesi worden geamputeerd. Verder kreeg de knapa brandwonden aan het hoofd. De andere kinderen kwamen met den schrik vrij. ERNSTIGE VECHTPARTIJ TE AMSTERDAM. Tn den nacht van Zaterdag op Zondag heeft in de Bloemstraat te Amsterdam een ernstige vechtpartij plaats gehad. Ken 28-jarig persoon, die verbolgen was over het feit, dat zijn echtgcnoote met een zijner ken nissen, een man van ongeveer denzelfden leeftijd, be trekkingen had aangeknoopt, heeft toen hij dezen man ontmoette, hem met een dolkmes aangevallen en hem een ernstige steek in de maagstreek toege bracht. I)e getroffene moest per auto van den G. G. en G. D. naar het Tcssolschadc Ziekenhuis worden overgebracht. De dader van dezen aanslag vluchtte, doch werd na achtervolging gegrepen. Bij zijn fouil- ïeering weid het dolkmes niet op hem gevonden. Gis teren is hij wegens zware mishandeling aan de justi tie overgeleverd. Dertig arbeiders aan een wissen dood ontsnapt. Zaterdag is van de in aanbouw zijnde nieuwe Maasbrug te Maastricht doord en waterdruk 'n gedeelte van den stutwand van de afbakening voor den 5den en grootsten pijler bezweken, waardoor de put voor dezen pijler, waarmede men juist klaar zou komen, zoodat Maandag met beton-storting een aanvang zou worden gemaakt, onder water gcloopcn is. In den put waren dertig ar beiders werkzaam, welke, dank zij de oplettendheid van den opzichter, gelukkig tijdig den put konden verlaten en aan een zekeren dood door verdrinking ontkwamen. Bij een bezoek ter plaatse vernamen we, dat de werkzaamheden minstens vier weken hierdoor ver traagd worden. Tusschcn den buitensten ijzerwand is aan de binnen zijde een houten bekisting gemaakt, waarin de beton gestort wordt voor den pijler. Men kwam. juist klaar met het uit houtwerk en zware balken bestaande getlmerte, toen de opzlchted, de heer Hoefman gekraak hoorde en beweging consta teerde In den ijzeren damwand. Luidkeels schreeuwde hij de arbeiders toe te vluch ten cn zich in veiligheid te stellen. Als riet boog de ijzeren wand over een breedte van 13 meter naar beneden en het water golfde juist toen de laatste arbeiders den veiligen bovenrand bereikten den put in en vernielde grootendeels het houtwerk, waarbij de opzichter en een arbeider door opslaande balken getroffen werden. Aan dc oplettendheid van den opzichter Hoefman la het te danken/dat een ramp is voorkomen. Teneinde verdere vernieling te voorkomen heeft men oen ijicrcn schuit beladen met kiezel gelegd voor 't open deel van den damwand. Msb. MAN BIJ HET OVERSTEKEN TE HAARLEM AAN GEREDEN. Maandagavond is te Haarlem een ernstig ongeval gebeurd. De 55-jarige K. F. stak de Wilhelminastraat over. toen een taxi In vrij snelle vaart naderde. Hierdoor blijkbaar verrast, bleef de man midden op den weg staan, aarzelde en wilde naar het trottoir terugloopen. »it werd hem noodlottig. De bestuurder van de taxi tfood alle moeite om een aanrijding te voorkomen, doch 5tet gelukte niet, Tot ontsteltenis van de omstanders o.gcraakte K. F. geheel onder den auto en bleef hevig bloedend bewusteloos liggen. De ongevallendienst, die spoedig ter plaatse was, verleende de eerste hulp. Per ziekenauto is het slachtoffer naar de Mariastichtlng ver voerd. Zijn toestand is ernstig. BRAND TE HEILOO. Zondagmorgen is door onbekende oorzaak brand ont staan in een winkel van religieuze artikelen, waaraan tevens een café is verbonden, toebehoorende aan den heer T. B. Brand in het gehucht Kapel, gemeente Heiloo, Toen do vrouw uit de vroegkerk kwam, ontdekte zij den brand. Zij waarschuwde haar man, dlch zich onmiddel lijk naar boven begaf om de slapende kinderen te redden Het bleek hoog tijd. daar de haren van de kinderen reeds geschroeid waren. Bij de rédding ging de baard van den heer Brand geheel verloren. Het perceel is afgebrand. Slechts een paar beelden konden gered worden. Zondagmiddag is nabij dc noordpicr te IJmuiden dc 24-jarige J. Z. uit Beverwijk bij het baden in zoo verdronken. Het lijk is eenige uren later aangespoeld. Mej. G. uit Hintham is, door de duisternis misleid, met haar rijwiel in dc Zuidwillemsvaart te 's-Herto- genbosch gereden en verdronken. Haar lijk is opge haald. Te Oss is de 9-jarige D. Vissers bij het zwemmen in een wetering verdronken. Twee andere knapen, die ook in levensgevaar verkeerden, werden door den heer J. Smulders gered. Zaterdagmiddag is aan het Stille Strand te Sche veningen bij het zwemmen in zee verdronken de 18- jarige H. S., wonende aan de Gerand Doustraat te 's-Gravenhage. Zijn lijk is Zondagochtend aangespoeld. Te Oostwold (Gron.) is Maandag het driejarig doch tertje van den landbouwer P. Ilamming verdronken. MOORDAANSLAG TE CULEMBORG. Zondagavond heeft te Culemborg een zoon van W. Veer een moordaanslag op zijn bijna 66-jarigen va der gepleegd. Hij bracht hom met een scheermes twee diepe sneden toe, in den hals, en achter het oor. Het slachtoffer begaf zich met een stoel naar buiten ter achtervolging van den dader. Opneming van Veer in het ziekenhuis werd nood zakelijk geacht. De daad moet gepleegd zijn onder den invloed van sterken drank. De dader is om half- twaalf door de politie op straat gearresteerd. FAMILIEDRAMA TE BREDA. Zondagnacht had te Breda een familiedrama plaats. Na afloop der Koninginnefeesien kwam de 46-jarige W. in beschonken toestand thuis. Zijn vrouw ver weet hem zijn dronkenschap, waarop W. zijn echtge- noote bedreigde. Laatstgenoemde vluchtte, steeds door haar man gevolgd, naar boven. De zeventienjarige zoon, die zijn moeder wilde ver dedigen en verdere mishandelingen voorkomen, greep een stoel en sloeg hiermee op zijn vader in. In hun beider blinde woede werd geen acht gegeven op het geopende zolderraam, met het noodlottig gevolg, dat W. hierdoor naar buiten viel en op het trottoir neer kwam. De man was op slag dood. Zaterdagavond was de 17-jarige Van Vliet in den Gal genpolder onder Hazerswoude op het land aan het werk, toen er een woordenwisseling ontstond met den op het aangrenzenden land werkenden tuinder A. B. De twist, welke veroorzaakt werd doordat van V. wat vuil op het land van zijn buurman wierp, liep zoo hoog dat B. van V. met een schoffel te lijf ging en dezen daarmede ernstige verwondingen toebracht. Van V. werd onmid dellijk naar het St. Elisabeth-Gesticht te Leiden over gebracht, waar zijn toestand van dien aard bleek, dat men hem de laatste Sacramenten heeft toegediend. De dader werd even later in het huis van zijn ouders gearresteerd en daar het publiek in de Dorpsstraat een dreigende houding aannam, per boot naar het arres tantenlokaal vervoerd. B. is later op den avond naar het Huis van Bewaring te 's-Gravenhage overgebracht Tel. Maandag geopend door Prins Hendrik. Het vijfde Int. Luchtvaartcongres is Maandagmiddag te twaalf uur in het Gebouw van Kunsten en Weten schappen te Den Haag plechtig geopend. Bijna zes honderd afgevaardigden uit een dertigtal landen waren aanwezig. Toen Z. K. H. Prins Hendrik, die voorzitter van het eere-comité is, de zaal binnenkwam, speelde het residentie-orkest het „Wilhelmus", terwijl alle aan wezigen zich van hun zetel verhieven. Nadat de Phins had plaats genomen, hield minister P. J. Reijmer een rede. De Dultsöhe afgevaardigden arriveerden in den loop van Maandag op Waalhaven te Rotterdam met de G-38, een reuzen Junker-vliegtuig. Het was een machine van geweldige afmetingen, 4 maal zoo groot als een K.L.M.- Fokker-vliegtuig. Het toestel kon dan ook in geen der hangars op Waalhaven onder dak gebracht worden en moest op 't veld blijven staan. Het voornemen is verschillende demonstratievluchten met dezen reuzen-vogel te doen. Heden b.v. boven Den Haag. DEN 606TEN JAARDAG VAN IOL DE KONINGIN Overal in den lande hadden Zondag en Maandag fes tiviteiten plaats ter eere van Koninginne verjaardag, dit jaar luisterrijker dan anders, omdat het in zeker op zicht een gedenkjaar kan heeten. In de groote steden was het buitengewoon druk en opgewekt. Den Haag, Amsterdam en Rotterdam, Haar lem, Utrecht, en tal van andere steden en dorpen, te veel om op te noemen, hebben in grooten stijl feest gevierd. Het was daar overal volop muziek en jolijt, vlaggentooi en versiering, optochten en kinderspelen, volksspelen, 's avonds schitterende illuminaties, feestverlichting, kort om het was feest in de meest denkbare verscheidenheid Koninginnedag is voor talloos velen een feestdag by uitnemendheid! De sport, Elly, Is liet, die ons, menschen, lichamelijk zoo aantrekkelijk en geestelijk zoo intelligent maakt! (Fiiegcnde Blaiter). Was ik maar in den tijd van Karei den Groote geborenDan hoefde ik niet zoo ellendig veel geschiedenis te leeren. (Petit Parisien). De gereed gekomen nieuwe tribune behoefde Zon dag geen dienst te doen. zoomin ter bescherming te gen felle zonnestralen als ter beschutting tegen re gen. De donkere lucht hield zich best, maar ondanks het ideale weer viel de belangstelling niet mede. De wegblijvers hebben intusschen niet veel gemist, want de geboden sport was van geen groote bcteekenis. heat alleen kan geslaagd heeten, zoowel door bevre digende opkomst als door mooie momenten. Het was overigens een middag met veel emoties. In het eerste nummer moest de jury dadelijk sterk inigrijpen, het 4e nummer werd geheel geannuleerd en in de series van het korte-baannummer moest de 2e rit worden overgeloopen. MEVR. BROUWER NAAR CALAIS. A.s. Donderdag vertrekt mevrouw Brouwer, de kra nige lange-afstand zwemster uit Rotterdam, die nog pas van Enkhuizen naar Stavoren heeft gezwommen, met haar echtgenoot naar Calais, om daar het gun stigste oogenblik voor haar start naar Dover af te wachten. In elk geval hoopt zij zoo spoedig mogelijk den moeilijken tocht te ondernemen, doch veel hangt uiteraard der zaak af van de stroomingen en de weersgesteldheid. De gemeenteraad van Beemster heeft behandeld het verzoek van het gemeentebestuur van Purmerend, om steun te verleenen aan de pogingen tot behoud van de tramlijn PurmerendAlkmaar en wel om B. en W. te machtigen, in samenwerking met andere gemeenten po gingen tot behoud van de lijn aan te wenden en in elk geval van het gedeelte Purmerend-De Rijp en om, on der nader aan te geven voorwaarden omtrent terugbe taling, voorloopig beschikbaar te stellen een renteloos voorschot, onder voorbehoud, dat door de andere aan de tramlijn gelegen gemeenten naar het oordpel van B. en W. in voldoende mate financieelen steun wordt verleend. Ingekomen was een adres, geteekend door 363 inge zetenen, met verzoek, aan het adres gevolg te geven: Met 8 tegen 3 stemmen werd het eerste en met 7 tegen 4 stemmen het tweede gedeelte van het verzoek ingewil ligd. EEN MASSA-JUBILEUM. Acht en twintig arbeiders(sters) der N.V. Stoomspin nerijen- en Weverijen, v.h. S. J. Spanjaard te Borne, zijn gehuldigd voor jarenlangen dienst, n.1. een voor 60 jaar, 3 voor 50 jaar, 11 voor 40 jaar, en 13 voor 25 jaar. Dege nen die 50 jaar in dienstbetrekking waren ontvingen een eere-medaille, verbonden aan de Oranje-Nassau-orde terwijl de overigen de gebruikelijke enveloppe met inhoud ontvingen. De jubilarissen werden toegesproken door den burgemeester P. A. Schaepman en namens de direc tie door den heer L J. Spanjaard. POLITIE GEMEENTE SCHAGEN. Gevonden: Aanzetslinger van een auto; rijwiel plaat je, een pak tabak. Verloren een vulpenhouder; een rijwielplaatje, een broodmes. 7 9 MHXIOEN WERKLOOZEN IN DE VER. STATEN. Uit New York wordt gemeld: In de Ver. Staten van Amerika zouden ongeveer ne gen millioen werkloozen zijn. Een hooggeplaatst Ameri- kaansch ambtenaar verklaarde, dat de tot dusver opge geven cijfers veel te laag zijn.Het aantal werkloozen ver andert wel is waar van dag tot dag, maar indien men de arbeiders, die slechts een gedeelte van de week werken, meetelt, schommelt het totale aantal werkloozen tus- schen de zeven en negen millioen. Costes en Bellonte van Le Bourget vertrok ken. Parijs, 1 Sept De aviateurs Costes en Bellonte zijn met hun vliegtuig „Vraagteeken" hedenochtend 10.55 van Le Bourget naar New York vertrokken. De machine heeft ca. 5000 liter benzine aan boord, hetgeen voldoende is voor 52 uur vliegen. Bloedige botsingen. Uit Boedapest, 1 Sept: -Bij de bctoogingen der arbeiders zijn vier hunner gearresteerd, die collega's tot staking opruiden. Te gen den middag kwamen ongeveer 10.000 arbeiders in de Andrassystrasse tezamen. De ruiten van de huizen en van voorbijrijdende auto's werden inge worpen, evenals van de trams, waarbij verschillende passagiers gewond werden. De betoogingen leidden tot bloedige botsingen met de politie, zoodat deze met de blanke sabel moest op treden en versterking moest vragen van pantser auto's met machinegeweren. De betoogers wierpen tramwagens en autobussen omver en plunderden waar zij konden. In den namiddag werd op drie punten de toestand kritiek. In verschillende straten werden winkels ge plunderd. Arbeiders gingen de politie met stokken te lijf. Een politic-officier, wiens paard schuw werd, werd gewond. In de Andrassystraat werd een luxe. auto omver geworpen, waardoor Let bemine-reservoir ontplofte en de auto in brand vloog. Ook een journa listen-auto moest het ontgelden. Het aantal betoogers, dat door de politie begeleid werd, wordt op 150.000 geschat. Er hebben reeds vele arrestaties plaats gehad. Dooden en talrijlia gewonden. Toen de menigte aan het einde der Andrassy- straat bij het landbouwmuseum tramwagens en auto- bussen omver wierp, maakte de politie van de vuur wapens gebruik. Volgens niet-officieele berichten zijn er vijf dooden en een groot aantal gewonden. De zie kenhuizen in de omgeving van het stedelijk bosch zijn vol gewonden. Het blijkt dat de communisten hun slag trachtten te slaan. Een leider der sociaal-democraten, Ernst Garami, werd door hen ernstig mishandeld en moest naar een ziekenhuis worden gebracht Militaire auto's met machinegeweren zijn naar de gevaarlijkste punten der stad gezonden. Het politiebureau en de redactiebureaux der recht- sche bladen worden streng bewaakt. Boedapest, 1 Sept.: Laat in den middag werd bij het Westerstation een tramwagen omver geworpen en de straat opgebroken. Een café werd verwoest. DE O ECONOMISCHE CRISIS IN AUSTRALIë. De Australische federale regeering heeft besloten het parlement te Canberra bij vervroegde zitting reeds in. October samen te roepen ter bespreking van den oeco- nomischen noodtoestand. De ontvangsten van de federale schatkist zijn in de maand Augustus tot 2.350.000 pond sterling teruggeloo- pen (4.400.000 p. st in 1929). De eerste 8 maanden heb ben een vermindering van 9 miljoen pond gebraoht. DE ZIEKTE ONDER DE ZUIGELINGEN TE LUBECK. Te Lu-beck is weer een zuigeling overleden, die met het middel van Calmette behandeld was. Het aantal kleine slachtoffers bedraagt nu 71. Er zijn nog 49 zui gelingen ziek. FAMILIEDRAMA. Zaterdagnacht heeft in het Zuid-Oosten van Ber lijn een tramconducteur na een woordenwisseling zijn 32-jarige vrouw en twee zoons van 2 en 1 jaar met messteken gedood. Daarna sprong de man in het Teltowkanaal en verdronk. De rust was in de woning van den conducteur sinds enkelen tijd verstoord, daar zijn 70-jarige moeder, die bij hem inwoonde, niet meer met haar schoondochter kon opschieten. Zater dag had de man, wat hij anders nimmer deed, tame lijk veel gedronken en in beschonken toestand heeft hij de daad gepleegd. De oorlogsherinneringen vloeien nog onverminderd voort. De Duitsche „Vorwarts" bepaalt zich tot het noemen van cijfers, die echter in al hun zakelijke nuch- terheid, welsprekender zijn dan een stortzee van woor den. In de vier oorlogsjaren sneuvelden er in Europa 1.808.545 Duitsche soldaten en in de Duitsche koloniën 14.000. Van de andere oorlogvoerende mogendheden lieten ruim acht millioen soldaten op de gevechtster reinen het leven. Negenhonderduizend Duitsche soldaten, rusten in de begraafplaatsen van zes en twintig vreem de landen. In 1920 telde men nog steeds 200.000 vermis ten. Bijna tien millioen paarden werden op de slag velden doodgeschoten. Het aantal gewonde Duitschers heeft 4.247.143 bedragen. Van alle naties werden er 18 millioen menschen min of meer ernstig gekwetst. Alleen in Duitschland komen er thans nog 800.000 oorlogsinva liden geheel ten laste van den staat. Het is verschrik kelijk en toch: hoeveel ellende verzwijg* de „Vorwört»" 't Blad rept niet over de millioenen slachtoffers van de hongerblokkade; het noemt de geestelijke verkommering niet op, welke leidde tot de ondermijning op grooten schaal der goede volkszeden; het blad vergat ook te wijzen op de ineenstorting van het Russische rijk, die met al de gevolgen van verschrikkelijke ellende mede op de debetzijde komt van den volkerenkrijg. Al deze laatste dingen zijn niet precies in cijfers uit te druk ken, maar zij lijken ons er niet minder vreeselijk om. Toch werd de harde les die in deze gruwelenreeks ligt besloten, niet begrepen. De staatslieden, die met alle mogelijke middelen een herhaling van het drama zoe ken tegen te gaan, zijn op de vingers van de hand te tellen. Het oude roekelooze spelletje van vreesaan- jaging, wantrouwenzaaien, bewapeningswedstrijden is weer in vollen gang. De pers, die toch zoo'n machti gen invloed op de menigte ten goede kan uitoefenen, doet voor een voornaam deel hieraan mede. Zelfs kranten, die om de edele beginselen, welke zij voorstaan, zich in de eerste rij der pacifisten moesten bewegen, sloven zich dag aan dag uit om alarm te slaan voor de gevaren van eenzijdige ontwapening, terwijl slechts o zoo spaarzaam tegen de bedreiging van de veelzijdige ontwapening wordt gewaarschuwd. De les is niet be grepen. 1 SEPTEMBER Den eersten September a.s. is het vierhonderd jaar geleden, dat Margaretha van Oostenrijk, een vorstin, die ook een belangrijke rol speelde in de geschiedenis van de Nederlanden, overleed. Zij werd in 1840 geboren als eenige dochter van Keizer Maximiliaan I en Maria van Bourgondië. Na den dood van haar moeder werd zij verder aan het Fransche Hof opgevoed met de kinderen van Lodewijk XI. Kort daarna verloofde zij zich met den dauphin, die als Karei VIII den troon van Frankrijk beklom- Deze verbrak toen echter zijn verloving met haar en huwde met Anna, erfgename van Bretagne. Margaretha keerde hierop naar het hof van haar vader terug. In 1497 vroegen Ferdinand en Isabella, koning en koningin van Kastilië haar hand voor hun eenigen zoon Joai* nes, infant van Spanje. Op reis naar haar bruidegom maakte Margaretha nog een zware schipbreuk mede, maar kwam toch behouden in Spanje aan. Kort na haar huwelijk overleed haar gemaal echter, en keerde Mar garetha voor den tweeden keer naar Duitschland terug. In 1508 huwde Margaretha voor de tweede maal, nu met Philibertus den Schoonen, hertog van Savoye. Drie jaar later stierf deze, waarop Margaretha zich weer naar Duitschland begaf. Haar vader, keizer Meximiliaan, benoemde haar toen tot landvoogdes van de Nederlan den. Hier verwierf zij de algemeene achting door haar wijs beleid. Tijdens haar bestuur werd Vlaanderen niet in een oorlog gewikkeld, terwijl de landbouw en de schoone kunsten bloeiden. Margaretha gaf bij de onder handelingen, welke zij in 1529 voerde met de hertogin van Angoulème, blijk van groote staatskennis. Zij ven kreeg een voor Oostenrijk zeer voordeelig en vooi Frankrijk nadeelig verdrag. Dit was haar laatste groot* daad, want 1 September 1530 overleed deze vorstin Tijdens haar leven heeft zij veel kommer en verdrie* gehad. Haar Vlaamsche tijd was wel de gelukkigste tijd van haar leven. Haars toffelijk overschot werd vervoerd naar de groote kerlc te Brou, waar voor haar eea prachtig praalgraf van wit marmer werd opgericht naast dat van haar tweeden gemaal, Philibert. Marga« retha ljet verschillende werken na, o.a. „Discours" waarin zij al de lotgevallen van haar leven vertelde1 Kort na haar dood schreef Joannes le Manre een groo werk over haar, getiteld: „De cour enne margaritique"

Schager Courant | 1930 | | pagina 8