lMikadsi& Cj/v&otü (B nctl/ofe. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Spanning in Argentinië. Over den Oceaan. Eilandbewoners moeten hun woonplaats ontruimen. Het wrak van de „Egypt" gevonden. De Oceaanvlucht van Costes en Bellonte. Nagekomen Berichten. WARMENHUIZEN NIEUWE NIEDORP BARS1NGERH0RN Binnenlandsch Nieuws. Het weer in Augustus. De Vlieger Van Dijk. Overval op een meisje te Culemborg. BRIEF UIT SOWJET-RUSLAND. vroeg hij toen nog eenmaal de klok te mogen hooren. En nadat hij nog eenmaal de zuivere klanken van de Magdalenalclok gehoord had onderging hij gelaten zijn vonnis. Van toen af droeg deze klok den naam van Zon- daarsklok. In een Engelsch gedicht is eveneens sprake van een doodvonnis, dat zou worden voltrokken bij „the rinning of the curfew". De geliefde van den veroordeelde spoedde zich naar den toren, en omvatte den klepel en toen de doove klokkenluider zijn plicht kwam doen, zwaaide de klepel heen en weer, maar de klok luidde niet. En de menschen kwamen dichterbij en zagen den klepel heen en weer bewegen en begrepen niet, waarom zij de „curfew" niet hoorden. Eenige mannen gingen de torentrap op en zij zagen het meisje, dat nog steeds den klepel stevig omvatte. Met bebloedde handen zwaaide zij heen en weer, maar redde aldus het leven van den ver oordeelde. De menschen meldden het den koning en de ze, getroffen door de opofferende liefde van het meisje, schonk den veroordeelde gratie. Alle voorname gebeurtenissen van het menscheiyk le ven worden aldus door klokgelui aangegeven Wanneer dan ook Schiller de klok bezingt staat boven zijn ge dicht: „Vivos voco. Mortuos plango. Fulgura frango." Wordt vervolgd. TOEGELATEN. Tot de Zuivelschool te Bolsward is toegelaten de (heer J. Wester alhier. VAN DE 3e NAAR DE 5e KLAS. Karei Wester is, na eenc voorbereiding tijdens de •vacantie, aan het Gymnasium te Alkmaar, van de derde naar de vijfde klas verhoogd. DIPLOMA BEHAALD. Mevr. Roggeveen—Tuttas behaalde dezer dagen het diploma voor coupeuse aan de bekende Vakschool der Mode-Academie Mevr. J. de Leeuw, dochter van ■wijlen Mevr. G. de LeeuwVan Rees, Stadhouders kade 146, Amsterdam. Arrestatie van officieren. Uit Buenos Aires, 2 September: Verscheidene hooge officieren van het leger zijn he den gearresteerd. De rogeering heeft den commandant van een oorlogsschip bevel gegeven wapenen en troe pen aan land te brongen. De revolutie wordt thans openlijk besproken. De huizen in de huurt van de wo ning van president Irigoven zijn geheel met soldaten bezet, terwijl overal in den omtrek machinegeweren staan opgcseld. Het gerucht gaat dat President Irigoyen zijn ont slag heeft ingediend. Dit gerucht wordt echter niet be vestigd. AUTOBUS IN EEN KLOOF. Parijs, 2 Sept.: Naar uit Marrakesj wordt gemeld, is bij Goendoffu (Noord-Afrika) een autobus in een kloof gestort. Zeven inboorlingen werden gedood en zes zwaar gokwetst. TORNADO BOVEN RIO DE JANEIRO. Rio de Janeiro, 2 Sept.: De stad is door een hevi- gen tornado geteisterd, waardoor groote schade werd aangericht. Naar men gelooft zijn er verscheiden doo- den en een groot aantal gewonden. Veel liefhebbers. New York, 2 Sept.: Wanneer de gunstige weersom standigheden van thans aanhouden, kan verwacht worden, dat nog heden een groot aantal Amerikaan- sche vliegers zal starten voor de vlucht over den Oceaan. Van Montreal uit wil de vlieger Errol Boyd in het Rellanca-vliegtuig „Columbia> het vliegtuig van Chamberlin en Levinc, naar Londen vliegen. Van Boston uit is Russel Boardman, eveneens in een Beilanca vliegtuig, voornemens naar Dublin te vliegen. Ten slotte willen de vliegers Rogers Williams en Ted I.undgren in een Emsco-eendekker een vlucht om de wereld maken met als eerste etappe New York— Berlijn. Een droevig afscheid. Zaterdagmorgen heeft zich voor de bewoners van het eilandje St Kilda, behoorende tot de Westelijke Hebriden, een droevige gebeurtenis voltrokken. Nadat ze den heelen dag tevoren met inladen van hun persoonlijke eigendommen bezig waren geweest, die niet de „Dumara Castle" werden verzonden, gin gen zo dien morgen met weemoed in het hart aan boord van don visscherakruiser „Harebell", die hen weg zou voeren van hun eenzaam en afgelegen eilandje, dat hun niettemin dierbaar was geworden, naar hun nieuwe bestemming. Het gezelschap bestond uit de 35 bewoners, die het eiland telde, op 2 na, die wenschen te blijven. Tot de bezittingen, die, gelijk gezegd, tevoren wa ren ingeladen, behoorden 573 schapen, 9 koeien en 4 kalveren. Het eiland St. Kilda, dat door 100 mijlen zee van het Engelsche vasteland is verwijderd, is meer dan 1000 jaren door menschen bewoond geweest. Het nieuwe „home" der ..emigranten" is het schil derachtige Lochaline-distriot, aan de vastelaaidzijde van de. Sound of Muil. De Engelsche regeering heeft hun werk gegaran deerd voor minstens 150 dagen per jaar en een stuk land, dat zij voor zich zelf kunnen bebouwen. De regeering is na langdurige overwegingen tot ontruiming van St. Kilda overgegaan, aangezien zij van meening is, dat de naakte heuvels van het eiland je niet voldoende opleveren om in het levensonder houd der bewoners te voorzien. De grondeigenaar van het eiland, Sir ^eginald Mac Leod, verklaarde, dat hij het onwaarschijnlijk acht, dat nieuwe bewoners het eiland zullen mogen bewonen, zoodat St. Kilda waarschijnlijk voortaan een onbewoond eiland zal zijn. Achttien millioen gulden goud aan boord. Parijs, 2 Sept.: Aan de Fransche Westkust is door duikers het wrak gevonden van een schip, de „Egypt", dat daar voor zeven jaar met een lading goud ter waarde van achttien millioen gulden aan boord, is gezonken. Hoewel het wrak 120 m. diep ligt, hoopt men een groot deel van het goud toch te kunnen bergen. Tot dit doel heeft men reeds pogingen aangewend om een deel van het ruim in de lucht te doen sprin gen. Verscheidene duikers verrichten de voorberei dende werkzaamheden. De Fransche vliegers Costes en Bellonte, die met het vliegtuig „Vraagteeken" den tocht over den Oceaan ondernamen, met New-York als doel, kunnen ieder oogenblik daar behouden arriveeren. De laatste berichten melden dat ze reeds boven het vaste land van Amerika waren op 50 K.M. van New-York. New York, 2 September: De vliegers Costes en Bel lonte zijn om 19.08 uur Am. tijd boven het Curtis- vliegveld verschenen en om 19.12 uur (0.32 Amsterd. tijd) geland. UIT DEN TREIN GEVALLEN. Maandagavond is weder een reiziger uit den snel trein Hamburg—Berlijn gevallen. Ditmaal was het een 14-jarige zoon van een spoorwegbeambte, .die met zijn vader en zijn broer op reis was. De knaap schijnt de onvoorzichtigheid te hebben begaan de deur van den wagen te openen op het oogenblik, waarop de trein een snelheid van ongeveer 90 K.M. had. Toen het lijk van den ongelukkige gevonden werd, waren er reeds 3 andere sneltreinen over hem heen gereden. NOODWEER BOVEN MUNCHEN, Naar het W. B. uit Munchen meldt, is daar groote schade aangericht door een uiterst hevig onweer, ge paard gaande met hagelslag en wolkbreuk. Een steiger van een in aanbouw zijnd huis stortte om, waardoor twee arbeiders op den grond werden geworpen. Een hunner is overleden aan zijn verwon dingen. Aan de veiling te Warmenhuizen werd verhandeld ln: Augustus 1930. Augustus 1929. aardappelen 417.675 K.G. 1.212.100 KG. zilveruien 47.100 K.G. 122.700 KG. gele uien 76.900 K.G. 41.075 K.G. gele nep 166.200 K.G. 133.025 KG. roode kool 83.600 K.G. 314.400 K G. gele kool 50.600 K G. 37.200 KG. slaboonen 10.550 K.G. 7.555 K.G. witte kool 91.400 KG. 123.700 K.G. tomaten 3.836 K.G. 8.010 KG. bieten 1.200 KG. snijboonen 32 KG. 195 KG. bloemkool 120 st 24.675 st De omzet bedroeg in Augustus IS *30 f 35.850.71 tegen 91.702.98 in Augutua 1929. Op 31 Aug., 1 en 2 Sept is onze najaarskermis, de aloude schutkermis, wederom gehouden. De kermis kenmerkte zich door een matig bezoek. N.V.V. heeft dezen keer ook niets van zioh laten zien of hooren, wat tooh voor Zondag steeds een mooie attractie was. In „de Prins Maurits" en „Roode Eenhoorn" was ge durende alle 3 dagen op keurig verzorgde muziek van de fam. Kos en de Van Meursen gelegenheid tot dansen. Terwijl als bijzondere attractie op het sportterrein het circus Royal Falrenté was gearriveerd. Enkele leden van het fanfarecorps hadden zich bereid verklaard hun medewerking hierbij te verleenen. De medespelen den als acrobaten, danseres, clowns en wat dies meei zij, kweten zich goed van hun taak. Terwijl ook nog een nummertje paardensport ten beste werd gegeven. Naar omstandigheden heeft het circus zich in een goed bezoek mogen verheugen, wat het ook wel waard was. Een bijzonder staaltje acrobatiek werd geleverd' door den acrobaat met één been. Het sympathieke gezelschap Hofmann, trad Maan dagavond j.1. op en heeft de goed bezette zaal kostelijk geamuseerd met zijn mooie voordrachten. En zij, die Maandagavond in de Prins Maurits aanwezig waren, hebben echt genoten. Het repertoire werd geopend met een causerie van den heer George Hofmann, die zioh heeft getoond een zeer geestig en gezellige conferencier te zijn. Hierna werden eenige mooie liedjes ten beste gegeven en het donderende applaus hierna bewees dui delijk de volle tevredenheid van het publiek. Enthousiast werd door het publiek ontvangen: „Het moderne llefdes-A.B.C." en „Hulde aan de Wals" op.de bekende Strauss-wals-melodieën. Na een kleine pauze trad het trio Hofmann op in hun klucht „Mr. Muggensifster, vrouwelijk advocaat". Keurig spel werd gegeven en er werd dan ook hartelijk gelachen om Kobus Knol, het boertje en den acteur Uiekruier. Buitengewoon in den smaak vielen de nummers op de viool door de Jongste dochter van den heer Hofmann, begeleid door zijn oudste op de plano en daarna op haar accordeon. Een woord van hulde meenen we van deze plaats te moeten brengen aan do beide jonge dames voor haar mooi, gevoelig en zuiver spel. Vervolgens trad de fam. Hofmann op met hun nieuw ste refreinzangen, welke veel succes verwierven. Tot slot werden verschillende voordrachten uitge voerd in Volendammer costuum. Frissohe, vroolijke liedjes, waarop ook een daverend applaus volgde. Voor velen zal het keurig verzorgde programma te spoedig ten einde zijn geweest, doch er was bal na en ook de dansliefhebbers moesten tevreden worden gesteld en daar werd dan ook een gretig gebruik van gemaakt De keurig verzorgde muziek van de familie Kos zorgde voor aangename dans en toonde zicih als altijd onvermoeid. Het was een mooie avond vol geest en gezonde humor. En zeer zeker spreken wij namens allen, wanneer wij den wenscfo uiten: fam. Hofmann kom nog eens terug. Dinsdag te 2 uur begon de Harddraverij, waarvoor zich twaalf deelnemers hadden opgegeven; er waren er echter acht opgekomen. Onder zeer gunstige weersomstandigheden is dit een mooie draverij geworden, welke nog tamelijk veel volk op de been had gebracht. Het getheel werd opgeluisterd door vroolijke muziek van het fanfarecorps „Excelsior". Na afloop had de prijsuitreiking plaats in de Prins Maurits. Door den voorzitter van de Middenstandsvereeniging was aan onzen burgemeester, den heer A. Visser, ver zocht de prijzen uit te reiken, hetgeen hij gaarne ac cepteerde. Bij opening bracht de burgemeester ten eerste hulde aan de Middenstandverg. die het initiatief had genomen om onze draverij begonnen in 1910 en door omstandig heden stopgezet in 1922, en we kunnen gerust zeggen, dat onze geijkte harddraverij met de 'Schutkermis schitte rend is geslaagd, in de hoop dat de Midd.-verg. zoo zal doorgaan; Verder e,en woord van hulde aan den starter, den heer D. Stammes, en aan den keurmeester, maar ook aan heeren deelnemers en pikeurs, want zonder dezen kan een draverij toch maar niet doorgaan, hierna had de offlcieele prijsuitreiking plaats. Ie pr. Nelly Schoon, van J. Schoon, Medemblik f 100; 2e pr. Omega, van C. Verhorst, Beverwijk f 40; 3e pr. Petite Amie C, van C. Verhorst, everwijk f 25; 4e pr. Minnadosa van J. Schoon, Medemblik f 10. De heer Schoon uitte zijn groote tevredenheid over deze draverij en hoopt dat deze draverij zal voortbe staan, en zegt dat de baan in uitstekende conditie was en hij bracht hiervoor ook een woord van hulde aan de Middenstandsverg. van Nieuw Niedorp. De heer C. v. d. Haagen als Voorzitter der Midden standsverg. spreekt nog een woord van dank aan allen. Hij zal geen namen noemen, om daardoor niet iemand te vergeten, voor de medewerking om deze eerste drave rij zoo goed te doen slagen, maar in zonderheid toch een hartelijk woord van dank brengend aan het fanfarecorps Excelsior, voor hunne belarigelooze medewerking. De heer D. Stammes als starter spreekt nog enkele woorden ter nagedachtenis aan de vroegere draverijen (de eerste draverij had hij ook medegemaakt) als eige naar-draver en later als keurmeester of starter. Spr. heeft steeds met genoegen hier te Nieuwe Nierdorp vertoeft en spreekt ook den wensch uit, dat deze drave rij zal voortleven. Tevens 'n woord van dank brengend aan heeren pikeurs voor de aangename samenwerking dezen middag. Verder werd er nog door verschillende dravers en pi keurs gesproken, allen met lof over de baan en de lei ding. Hierna is gedurende den middag en den avond weder om volop genoten van de dans. Terwijl ook het circus nog weer aardig publiek trok. Hiermede behoort onze sohutkermis wederom tot het verleden. KOLHORN. Zondag j.1. ging de voetbalvereeniging V.V. Kolhorn, met haar 2 elftallen naar Anna Paulowna om daar tegen Zwaluw te spelen. Ongeveer 1.30 blaast de scheidsrechter Zwaluw U en V.V. Kolhorn n binnen de lijnen. Zwaluw was steeds in de meerderheid, welke zij met een 30 overwinning wisten te toonen. Daarna kregen wy de beide eerste elftallen binnen de lijnen. Zwaluw wint de tos en wenscht tegen wind te spelen. Direct na den uittrap ontwikkelt zich een vlug en aangenaam spel met Kolhorn iets in de meerderheid welke zij spoedig met een goed schot van den rechtsbui ten in een doelpunt wist om te zetten. Daarna wijst de scheidsrechter een vrijen sohop voor Zwaluw toe, welke volgens 't reglement niet ln eenen ln een doelpunt mocht worden omgezet. Dit werd gedaan en de keper springt opzij. De scheidsrechter wilde dit toekennen, doch door tusschenkomst der aanvoerders werd dit punt niet toe gekend en werd weder verder gespeeld. Kolhorn wist even later nog eenmaal te scoren, doch Zwaluw zet goed op en weet den achterstand te ver kleinen. Kort daarop volgt de rust met 21-voorsprong voor Kolhorn. Direct na de rust zet Kolhorn al op al, zoodat Zwaluw niets meer heeft te vertellen. Door een ver schot van den linkshalf van Kolhorn, komt de stand op 31. Direct daarna gaat de rechtsbinnen van Zwaluw naar voren en lost een hard schot op 't „Kolhorn"-doel. De keeper van Kolhorn vangt den bal op, doch moest hem weggooien, daar door drie man wordt ingeloopen. Juist als hij hem wil weggooien, slipt de gladde bal door zijn vingers en valt achter hem neer, stand 32. De rechtsbuiten van Kolhorn wil er ook wat aan doen en rent met den bal langsd en lijn, zet scherp voor en de linksbinnen scoort onhoudbaar, stand 42. Kort hierna blaast scheidsrechter het einde van dezen aangenamen wedstrijd. Doch uit vriendschap raden we den scheidsrechter aan, de spelregels eens goed door te lezen. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL TE EINDHOVEN. Wederom is op den Geldropscheweg bij Eindhoven, een auto-ongeluk gebeurd met doodelijken afloop. In den nacht van Maandag op Dinsdag liepen ter hoogte van de Poeyerschestraat de 17-jarige dienstbode M. B. en de 14-jarige van G. Zij werden plotseling aan gereden door een vrachtauto bestuurd door zekeren T\ V. Het meisje werd in een sloot langs den weg slingerd en zwaar gewond. De jongen kreeg den over zich heen en was helaas onmiddellijk dood. Records. Het Kon. Ned. Meteor. Inst. te De Bilt publiceert het volgende voorloopig bericht over het weer in de afgeloopcn Augustusmaand. Gemiddeld over de 5 hoofdstations was de ochtend- temperatuur normaal. Zij was in de eerste en twee de dekadc 1 graad te laag, in de derde 2 graden to hoog. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 28sten met 6V2 graad boven, en den 14den met 3Yz graad beneden normaal. Op den 28sten werd te De Bilt de hoogste tempera tuur van dezen zomer, 32 graad, 8, bereikt, de maxi mum temperaturen op den 27sten en 28sten waren hooger, dan sedert het begin der waarnemingen te De Bilt, 1897, zoo laat in het jaar is voorgekomen. De neerslag was over het geheele land boven nor maal. In het uiterste Noordwesten viel ongeveer 10 pet. meer dan de normale hoeveelheid, in Oost-Bra bant en Noord-Limburg ongeveer 50 pet. in het ove rige doel van het land 20 tot 40 pet. Te De Bilt werden 190 uren zonneschijn waargeno men, tegen 177 normaal. MET EEN MES GESTOKEN. Toen de caféhouder Slot in de Tempeliersstraat te Haarlem weigerde vijf Hillcgommcrs tot zijn café too te laten, kwam het tot een ruzie, waarbij den café houder drie steken in de rechterzijde werden toogc- hracht De man moest naar een ziekenhuis worden vervoerd. De vermoedelijk.- dader, een 25-jarige bak kersknecht te Hillegom, is gearresteerd. Naar Boekarest. Naar het „Dagblad van Rotterdam" meedeelde, gaat Evert van Dijk met een Cu^tiss-schoolvliegtuig naar Boekarest in opdracht van den Nederlandschen ver tegenwoordiger van die Araerikaansche vliegtuigfa briek. Naar wij vernemen, zal de Nederlandsche vlieger deze vlucht in etappes maken. Van Dijk rekent, dat de expeditie ongeveer een week zal duren. Hij moet in Roemenië het vliegtuig voorvliegen voor de militaire autoriteiten. Een wereldvlucht. Naar wij vernemen onderhandelt de Nederlandsche Oceaanvlieger Van Dijk reeds eenigen tijd over een nieuwe vlucht en wel een onder zijn leiding rondom de wereld. Desgevraagd vertelde hij, dat het finan- cieele gedeelte wel zoo ongeveer in orde was. Hij is thans bezig te trachten de Fokkerfabriek voor die vlucht te interesseeren, omdat hij natuurlijk een Fok kervliegtuig voor die vlucht wil hebben. De wereldvlucht zou dan in 1931 worden gehouden. Hbl. Bedreigd met een mes en in brand steken. Culemborg, 3 Sept.:Gistermorgen is mej. J. Kemp, wonende aan den Straatweg, oud 18 jaar, alleen thuis zijnde, door een tot nu toe onbekend persoon over vallen. Terwijl haar ouders naar de markt waren, ging zij boven een en ander regelen. Toen zij weer beneden kwam, zat daar een man, die haar terstond om geld vroeg. Hij bekende reeds drie nachten bij de famlilie in een hooiberg te hebben geslapen. Direct riep zij haar moeder te hulp doch de onbekende zeide haar, dat die allang weg was. Hij waarschuwde te vens, niet om hulp te roepen, daarbij het meisje be dreigend met een mes. Toen zij geen geld gaf, pakte hij haar beet en duw de haar in 'n kuip met waschwater, waarna hij haar begoot met een kan petroleum en haar dreigde in brand te zullen steken. Weer riep zij om hulp, hetgeen gehoord werd door den heer II. Kok. Deze kwam te hulp, terwijl de on bekende zich spoedig uit de voeten maakte. Bij zijn thuiskomst stelde haar vader direct de politie mot het gebeurde in kennis. Het onderzoek is in vollen gang, tot nu toe echter zonder resultaat. Tel. (Van onzen eigen correspondent). COMMUNISTISCHE DISCIPLINE. MOSKOU, September. 1830. Onder de tsaristische regeering was de toestand v«rv den Russischen fabrieksarbeider materieel en moreel slechter en onwaardiger, maar... gemakkelijker! De ar beidsdag bevatte nooit minder dan elf, meestal dertien of veertien uren, maar er werd ontzettend gelanter fant. De lijfstraf bestond, maar de werkmeester kon immers niet overal tegelijk zijn! De arbeiders waren solidair in hun strijd tegen het gezag. Verklikkers waren er niet. Men kon goedkoope wodka krijgen en niemand nam het een arbeider kwalijk, als hij dronken was. Men had zich niet bezig te-houden met allerlei den geest inspannenden werkjes, met politiek, met wat ook! Het was een niet bijster vroolijk, maar een gemak kelijk leven. De revolutie braciht eeerst een roes. Men zag een gelukkige toekomst: de socialistische staat, waarin alleen de arbeider regeerde. En door dezen roes vergat men zelfs het gebrek aan wodka en aan levensmiddelen. Vele arbeiders dienden in het Roode leger, waar zelfs in de ergste tijden altijd proviand aanwezig was. Toen na de nederlaag der Witte legers de weder opbouw der industrie begon, waren de arbeiders in de fabrieken de baas. Zij waren het, die door hun bedrijfs- raden de industrie organisatorisch en technisch leid den, de werkmeesters aanstelden en afzetten, den werk tijd voorschreven, over het al of niet aanschaffen van machines beslisten. Het was niet de belangstelling van den gesocialiseerden proletarischen staat, maar de belangstelling van een verlost proletariaat, wat op den voorgrond trad. Maar het paradijs, waar men op hoopte kwam niet. Men was van meening, dat een enorme verhooging van de productie het gevolg zou zijn, een toename, die de gansche wereld verbaasd zou doen staan en tot de er kenning zou brengen, dat alleen de communistische wijze van productie juist was. Het tegendeel ge schiedde: een catastrophale instorting. De 5 pet. fa- brieiksarbeiders hadden zich verbeeld de 95 pet. boeren van machines en benoodigde materialen te kunnen voorzien. Wat bleek? Dat zij slechts heel langzaam konden leveren en dan nog tegen zulke hooge prijzen, dat de boeren niet in staat waren deze te betalen. Hot gevolg was, dat de boeren minder konden verbouwen en wat erger was genoodzaakt waren de resultaten zelf te verbruiken. De industrleele crisis gaf aanleiding tot een agrarische crisis. Moskou moest beiden bestrij den, teneinde den ondergang van den Sowjetstaat te voorkomen. Het is algemeen bekend, met welke gewelddadige mid delen de landbouwcrisis werd tegengegaan. Maar ook tegen de industrleele crisis werd sterk opgetreden. Met de proletarische vrijheid in de fabrieken is het reeds drie jaar afgeloopen. Tomski, die de proletarische vrij heid in de fabrieken verdedigde, werd afgezet In zijn plaats werd een secretariaat ingesteld, dat door de com munistische partij werd beheerd. De dictatuur van het proletariaat wordt sterk doorgevoerd. Men heeft het den arbeiders duidelijk gemaakt, dat het beroemde vijf-jaren plan slechts bereikt kan worden door een gedwongen opvoeren der productie. Daarvoor moet alle3 wijken. De bedrijfsraden hebben weinig macht meer. Door de Sow- jet benoemde en door haar beschermende directeuren be sturen de fabrieken. De arbeiders worden niet meer be schermd tegenover den Staat, maar de Staat tegenover de arbeiders! Er heerscht een welhaast militaire disci pline. In elke fabriek werken volbloed communisten, die de niet hard werkende arbeiders aangeven en laten straffen. Dronkenschap wordt niet geduld. Do Russische fabrieksarbeider is eigenlijk een soldaat in het groote arbeidsleger. Hij heeft evenveel vrijheid als een mier in oen mierenhoop. Natuurlijk heeft de Sowjet een middel gevonden om het lot van den arbeider niet te zwaar te maken. Na vier dagon arbeid volgt een rustdag. Dc Zondag is afge schaft. Middels het ploegenstelsel wordt ononderbroken gewerkt. Inplaats van 52 Zondagen vroeger heeft de Sowjetarbeider thans 72 rustdagen, waarbij nog 5 natio nale feestdagen komen. De productie heeft cr niet on der te lijden. Indien dit voordeel voor den Russiscben werkman niet bestond, dan zou hij de communistische discipline zeer zeker niet verdragen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 2