Radioprogramma Het Zuiderzee-gebied. D e A.V.R.0.-b e t o o g i n g te Den Haag. DE LANGENDIJKER GROENTENVEILINGEN. Gemengd Nieuws. Revolutie in Argentinië. Geweldige ontploffing op Curacao. De ramp te San Domingo. Uit onze omgeving. WIERINGEN Flora-feesten te Den Oever. nïexmfc öoïïêê?ié glad Gero-ttn! schalen, vazen, rookstel- ..-.*1.11, lampjes, enz., Georg Nisson nieuwe artikelen in gehamerd tin. Verder exposeert de Gerofabriek haar bekende Hol- landsche zilvcrmcdellen in Gero-Zilver, Gero-alpacca, en het vlekvrije Gromalca. Wij zijn overtuigd, dat het streven «van deze fabriek om ais Ncderiandsche onderneming naast de klassieke Ho 11 andsche modellen ook de moderne kunstenaars aan het woord te laten, algemeen gewaardeerd zal worden. En de Kerk. Op il dezer zal in de kapel van de Groote kerk te .Nijmegen een buitengewone classicalc vergadering worden gehouden ter bespreking van liet toekomstig Zuiderzee-gebied. Deze vergadering is niet alleen toe gankelijk voor predikanten en ouderlingen, doch ook voor andere kerkeraadslodcn, voor kerkvoogden, no tabelen en voor ieder belangstellend gemeentelid. Zij zal de inzet zijn van de propaganda, welke de classi cair Ziiiderzeecommissie in elke gemeente van de clans Nijmegen wil gaan houden. Als sprekers zullen optreden prof. dr. Slotcmakcr de Bruine, voorzitter van bet. Zuidcrzeofonds voor de Ned. Ilcrv. kerk en ds. Lofvers, preilikant te Garsthui/.en, die lang onder de Zuidcrzcewerkers heeft gearbeid. Over dc honderd duizend betoogers. Waardig maar met grooten geestdrift voor den vrijen omroep gedemonstreerd. De A.V.R.O.-betooging Zaterdag op Hou trust tc 'sGravenhago gehouden, is iets geweldigs geworden. Duizenden en nog eens duizenden zijn naar de Re sidentie opgetrokken om waardig, maar met grooten geestdrift voor den vrijen, nlgemecnen omroep tc de- monstreeren, om niet langer te rusten alvorens aan de A.V.R.O. recht gedaan is, en het sectarisme dat door de nieuwe verdceling van den zendtijd in den ae.ther is gebracht, ongedaan te maken. Met groote klem is er door de leiders van dc A.V.R.O. tot dc meer dan honderdduizend-koppige menigte gesproken en hun woorden hebben zeer zeker indruk gemaakt op al diegenen, die er waren de geestdrift was ten minste groot. Demonstranten uit alle hoeken van ons land. Het bezoek aan dc protestmeeting heeft de ver wachtingen nog verre overtroffen: medegedeeld werd n.l. dat volgens een raming gedaan door de politie, circa 100.000 betoogers op Houtrust aanwezig waren, waarbij meer dan 30.000 personen uit alle hoeken van ons land.. Onder de aanwezigen bevonden zich de Kamerleden prof. v. d. Rilt, mr. lioon, mevr. v. Italic-van limbden, dr. Vos. Mr. Oud en mej. Westerman, enkele leden van den Radioraad, de secretaris van dien raad, de he>T Web er, genei-aal de Kanter e.a. Onder de opschriften, die de diverse groepen in haar banieren hadden geplaatst, trokken dc aan dacht: „Wij blijven protesteeren tegen politiek rrgce- -o „Ook in het Drentschc land houdt dc A.V.R.O. stand", „A.V.R.O.-recht, is Radio-vrede"; voorts kwam laat op den middag nog een groote groep met mu ziek voorop binnen, vergezeld van een met bloemen en linten versierden auto, symboliseerende het luiser- vin ken koor. Op het terrein van Houtrust waren "Keer uitgebrei de voorzieningen getroffen om de duizenden on dui zenden luistervinken' goed te ontvangen eii hen zoo noodig van eet- en drinkwaren to voorzien. Zoo wa ren o.a. ongeveer 300 meter waterleidingbuizen aan gelegd, waarop niet minder dan tachtig kranen rondom bet. groote veld waren aangesloten. En op bet veld stonden ook langs de kanten 35 consumptie- tent mi opgesteld, waar juist datgene te koop was, wat den imvendigen mcnsch versterkt en wat de dorst doet lesschen. dus broodjes met vlecscli of kaas, fruit, chocolade, limonade, bier enz. Over bel terrein verspreid waren drie muziekten ten opgericht, terwijl er voorts een verhooging was gemaakt voor de microfoon-installatie van Philips, waar ook het Avrobestuur met het hoofd-actie-co- mité zouden kómen te zitten. Binnen de omheining van Houtrust was een gele genheid voor het stallen van rijwielen gemaakt, ge schikt voor het hergen van 5000 fietsen. (Later zou Mijken. dat er heel wat meer fietsers hun karre tjes wenschlen te stallen.) En buiten had de politie gerekend op 6000 auto's en autobussen. In hoeverre dit aantal bereikt is, is niet met zeker heid geconstatèerd kunnen worden. Maar dat het zeer groot moet zijn geweest, blijkt wel hieruit, dat vrijwel alle straten en lanen van tuindorp, Hout rust en Kegbroek vol met auto's en bussen stonden. l)e stoet die omstreeks half vier de Ilaagsche Schouw bereikte, had een lengte van ongeveer 12 K.M. Toen men omstreeks half vier op Houtrust bijeen was, opende dr. F. Westerling de betooging met een kort inleidend woord. Daarna deed Nico Treeps orkest den marsoh Alte Kameraden weerklinken, waarna achtereenvolgens de verschillende sprekers voor de microfoon plaats namen, om de menigte toe te spreken. Nadat het slotwoord gesproken was, werd onder ge weldige instemming hij hand opsteken de volgende motie aangenomen: Motie. Meer dan honderdduizend leden der Algemecne Ver- eeniging Radio Omroep, vereenigd op den Landdag op (5 September 1930 op Houtrust in Den Haag, wen den ziel» eerbiedig tot Uwe Majesteit, omdat hun rechtsgevoel is gekrenkt door de wijze waarop dc wet op «Ie verdceling van den zendtijd is toegepast. Naar hunne meening is het een eisch van billijk heid, dat ieder Nederlander de geheele week een Nationaal Algemeen Programma moet kunnen be luisteren, dal niemand kan kwetsen en dat ons volk vereent. Zij wenschen, dat geen zendtijd van dit Algemeen Programma zal worden afgenomen ten bate van partij-uitzendingen, die ons volk verdoelen. Zij wenden zich daarom vol hoop en vertrouwen tof Uwe Majesteit, die liet symbool zijt van de een heid van ons volk, in de overtuiging, dat Uwe Ma jesteit wol aandacht zult willen schenken aan deze verlangens van een zoo groot deel van uw volk. Hierna werd spontaan door de naar schatting bijna 1 fb.000 personen (de „128.000" was ruim overschre den!) tot tweemaal het eerste couplet van het „Wil helmus" gezongen. Om 6.55 zette dc geweldige menschenmassa zich in beweging en behoorde deze massale actie, dc groot ste, die Den Haag ooit gekend heeft, weder tot het verleden. Naar huis. Kort na zes, toen nauwelijks de laatste Avro-lieden binnen waren, begon de terugtocht voor velen alweer ru dat ging vrijwel in dezelfde orde als bij dc aan komst. Aan de stations was het gedurende een zeer groot deel van den avond enorm druk, doch dc politie en de stafionsautoriteiten waren op hun post. Wel met vertraging, doch alles ging ordelijk weg. En de verkeersposten in de stad bleven laat in den avond nog gehandhaafd om de auto's langs b re ode wegen huiswaarts te loiden. v Woensdag 10 September. Hilversum (1875 M.) VARA. 8.00 Orgelconcert door Johan Jong, afgewisseld door Gramofoonplaten; 9.00 Gramofoonplaten. V.F.R.O. 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.15 Aleida Roelofsen, voordracht. „De Deerne" uit „Het feest der gedachtenis" van Hcnriette Roland Holst; 10.30 Ziekenuurtjc; 11.30 Gramofoonmuziek; 12.00 Poli tieberichten; 12.15 Middagmuziek door het VARA- Septet; 1.45 Gramofoonmuziek; 2,00 Onderbreking voor verzorging van den zender; 2.30 Optreden van Jean Janssens (zang); 3.30 „Maak het zelf" door Céline Schaake-Verkozen; 4.30 Vraaghalfuurtje voor kinde ren; 5.15 Vooravondconcert door het VARA-Orkcst o.l.v. Hugo de Groot; 7.00 Literair Halfuurtje door A. M. de Jong; 7.45 Politieberichten; 8.00 Inleiding van het concert uit het Kurhaus te Scheveningen door Eli Komli; 8.15 Uitzending uit het Kurhaus te Schevenin gen. Concert door het Residentie-orkest. Na afloop Pers berichten van Vaz Dias; 11.10 Gramofoonmuziek; 11.45 Sluiting. Huizen (298 M„ na 6 uur 1071 M.) N.C.R.V. 8.150.30 Tijdsein en Morgenconcert; 10.3011.00 Korte Ziekendienst; 11.0011.30 Gramofoonplaten; 11.30 12.30 Harmoniurnbespeling door M. F. Jurjaanz;' 12.30 2.00 Middagconcert; 2.002.45 Concert door Frits Meyer- se (zang), Dirk Vos (viool), Mevr. Hanny Helderman- Smit (piano); 2.453.15 Lezen van Ohr. Lectuur door Mej. M. Wentink; 3.15—4.15 Vervolg concert; 4.15—5.00 Gramofoonmuziek; 5.006 00 Kinderuurtje; 6.006.30 Gramofoonplaten; 6.307.00 Cursus knippen en stofver- sicren; 7.007.30 Spreker: H. J. van Engeland. „Geva ren van electrlciteit"; 7.308.00 Spreker: H. S. van Hou ten, namens het Kristlik Frysk Selskip; 8.0011.00 Spreker: Ferd. B. Jantzon F.G.zn., architect. Onderwerp: „Kerkbouw". Concert door het Christ. Radio-Orkest, o.l.v. Piet van den Hurk; 10.00 Persberichten Vaz Dias. De vergaderingen in verband met den heer- schenden toestand. Men koestere geen te groot© verwachtingen van aangeprezen middelen. Iets gunstiger prijzen voor aardappelen. Geringe aanvoeren vim roode en gele kool; slechte prijzen. Beter voor witte; afwisselende prijzen voor boo- nen; lage voor uien, idem voor bieten, peen en tomaten. Dat het er in de tuinbouwstreek van Langend ijk be gint te spannen, heeft deze week ongetwijfeld geleerd. Nadat in Koedijk de bekende vergadering was gehou den, hebben enkele tuinders te Zuidscharwoude ook de kat de bel aangebonden en een buitengewone vergade ring aangevraagd, die inmiddels heeft plaats gehad. Na dien is er nog een vergadering gehouden van het Be stuur der Langendrjkcr Groentencentrale, zoodat de heerschende noodtoestand nu wel van alle zijden is be keken. Twijfel aan de vraag, of er nu in werkelijkheid een noodtoestand -is ingetreden, is er niet overgebleven. Ala een vaststaand en ernstig feit, waarvan zoovele nijvere tuinders de dupe zijn, is deze onhoudbare toe stand geconstateerd en op de vergaderingen is men op zoele geweest naar middelen, om hem te saneeren. We' schrijven met opzet „op zoek", want uit dê gehouden besprekingen is wel duidelijk komen vast te saan, dat niemand in dezen een zekeren weg kan aanwijzen, die naar de uiteindelijke oplossing leidt. Op de vergadering der L.G.C. bleek het een zoeken en tasten te zijn, op die te Zuidscharwoude werd met meer zekerheid ge sproken. Wfj houden het met den geest der besprekin gen op de L.G.C.-vergadering en niet met dien, die ons zou willen suggereeren, dat hij het weet. Ons komt het voor, dat de noodtoestand geboren wordt uit de in heel Europa heerschende politieke en economische omstan digheden, waarvan ook Nederland, als heel logisch ge volg, het slachtoffer wordt. Ongetwijfeld zal nu een Buitengewone Algemeene Vergadering worden gehouden van de Langendijker Groenten-Centrale en dan zullen als vanzelf aan de orde komen de verschillende punten, die op de genoem de bijeenkomsten zijn naar voren gebracht. De leden van de Tweede Kamer en de Provinciale Staten van Noord-Holland zullen dan worden uitgenoodigd te komen luisteren naar de uiteenzetting van den heer- schenden toestand. Het zou o.i. niet pleiten voor be doelde Tweede Kamer- en Statenleden, als zij zonder die uiteenzetting den ernst van den toestand niet ken den. De kranten toch vermelden voldoende, hoe hoog de nood geklommen is. Dan moet de zegeltjesplak- kerij op andere leest geschoeid, worden aanbevolen. Voor hen, die minder dan f 1200 verdienen, moet de Staat die taak overnemen. We meenden altijd, dat de heele zegeltjesplakkerij moest worden afgeschaft; en als men nu toch wil ingaan tegen het principe der tegenstanders van staatspensionneering. laten we het dan niet half maar heel doen. De schatkist zal daar by gebaat zijn. De Pachtwet moet worden verbeterd en de verbete ringen met den meesten spoed ingevoerd. Deze elsch is niet uitsluitend geboren uit den drang der slechte toestanden in land- en tuinbouw, want vele verande ringen in de pacht-ovcreenkomst zijn even urgent in normale tijden. De huur Is te hoog in verband met de grondwaarde, wordt gezegd. Maar als men de grond waarde taxeert naar de zuivere opbrengst, dan heeft momenteel de grond aan Langendijk geen waarde, al thans voor den groven tuinbouw, zooals die thans wordt uitgeoefend. Het is tegenwoordig alles te veel, wat men aan huur betaalt. Het continuatie- en remissierecht zijn ongetwijfeld goede dingen, doch aan Langendijk" is de mate, waarin aan deze rechten momenteel te kort wordt gedaan, niet van dien aard. dat het beduidend gewicht in de schaal legt voor de heerschende toestanden. Men wachte zich er voor een te groote sociale beteeken is te hechten aan een verbetering der Pachtwet, zooals dit de laatste maanden geschiedt van een zijde, die met de Pachtwet naar bed gaat en cr mee op staat. In den grooten strijd voor de vestiging eener samen leving, waarin ieder het goed kan hebben, lijkt het ons een onderdeeltje van een klein onderdeel. De noodzakelijkheid betoogen van verlaagde vracht tarieven, het sloopen der tariefmuren, een academisch betoog opzetten over retorsie- of represaille-maatrege len of mecst-begunstigingsclausule, protectie- of vrij handel, het moge aanlokkelijk zijn voor hen, die graag hun eigen stem hooren, voor hem. die niet aan dat euvel lijdt, zijn deze debatten op een vergadering on vruchtbaar. Laten we intusschen afwachten, wat er op dit ter rein gebeurt. Het was deze week ongeveer denzelfden toestand aan onze markten. De tuinders klagen en de kooplui kla gen. Niets te doen, zeggen de laatsten, geen vraag en dus geen werk én geen verdienste. De prijzen der Scliotsche muizen waren iets beter dan de vorige week. Was de noteering voor groote van f 2.503 bij het begin, op het eind der week kon van f 2.D0— 3.40 worden gemaakt. Middelbare brachten aan vankelijk f 4—4.60 op, later f 4.50—5.50. Schoolmeesters die weinig worden aangevoerd, golden f 4.30. Duken werden verkocht voor f 33.70, Eigenheimers deden f 4.50—5.70; een c..1 lijtje L;..cnt ruim f 7 op. Pe totale aanvoer aan beide veilingen beliep ongeveer 30 spoorwagens. Eloemkool was in het begin der week haast onver koopbaar. Voor de mooiste kon nauwelijks 3 cent per stuk worden gemaakt. In het verder verloop kwam daarin een aanmerkelijke verbetering: Woensdag lagen de prijzen tusschen f 3.70 en f 10.20 en op het eind der week werd van f 615 betaald. De slechte teelt tengevolge van de draaihartigheid is oorzaak, dat deze prijzen nog veel te laag zijn voor een loonende uit komst. De aanvoer aan beide veilingen bedroeg onge veer 100.000 stuks, waarvan een zeker percentage tot de tweede soort behoorde, die slechts f 0.50 a f 1.70 per 100 opbrachten. De aanvoer van roode kool was in de afgeloopcn week bijzonder klein. De groote exemplaren zijn doorgaans onverkoopbaar, zoodut die niet naar de veiling worden gebracht. Sommige tuinders hebben ze in de boet ge bracht, als was het bewaarkool, in de hoop, dat in den tijd, gedurende welken ze bewaard kan worden, de prij zen zich wat herstellen. Maandag was de prijs aan de Broeker veiling f 0.60-A).70 per 100 K.G., Zaterdag f 0.903.50 bij een aanvoer van 1800 K.G. en dit aan een veiling, waarbij 1500 tuinders zijn aangesloten. Te Noord- scharwoude waren de prijzen ongeveer dezelfde De to tale aanvoer aan beide veilingen beliep ongeveer 6 spoor wagens! In de prijzen der gele kool kwam. vergeleken met die der laatste week, weinig verandering Dinsdag werd aan de Broeker veiling f 0.602.20, aan die te Noordschar- woude f 1.201.70 besteed. Zaterdag waren deze no teeringen resp. f 2.403.50 en f 0.60—3.30. Dat er soms een eenigszins betere prijs besteed wordt, ligt ook hier in den geringen aanvoer, die gedurende de heele week aan beide veilingen rond 10 spoorwagens bedroeg. Ook bleven de prijzen der witte kool op ongeveer hetzelfde niveau. Slechts voor een paar partijtjes kon f 2 per 100 K.G. worden gemaakt. Overigens werd van f 11.50 besteed. De aanvoer van deze koolsoort bedroeg ongeveer 30 spoorwagens aan beide veilingen. In aan merking genomen de zwaarte, geeft de witte kool nog de minst slechte resultaten. Vooral aan de veiling van den Noordermarkbond was de aanvoer van booncn nog van beteekenis. De prijzen waren aanmerkelijk beter dan de vorige week. of3chooa de prijsverschillen groot waren. Zoo werd Woensdag aan de Broeker veiling f 8.6017.40, aan die te Noord- scharwoude f 12.3018.90 besteed. Zaterdag waren deze noteeringen f 5.40—10.60 en f 4.10—10.90. De prijs van de snijboonen was Dinsdag f 817.20, Donderdag f 2.10 7.80, Zaterdag f 410. Aan beide veilingen werden ruim 40.000 K.G. aangevoerd. Voor grove uien werd deze week. om en bij de f 3 per 100 K.G. betaald. Uien brachten f 0.500.80 minder op. Voor drielingen werd van f 11.70 betaald, gele nep gold gemiddeld f 3. In totaal werden 25 spoorwagens aangevoerd. Voor bieten werden ook lage prijzen besteed: f 0.70 f 2.50. Peen bracht f 0.801.50 op. Voor rammenas werd f 5.80 betaald. De druivensoort allicante gold 5257 cent per K.G., frankenthaler 4852 ct. Tomaten brachten voor A-kwaliteit f 8—10 op, voor B f 7.50—8.20, C f 7.40, CC f 1.50—2.20. Witkrop werd geveild voor 4 cent per stuk. Leger en vloot keeren zich tegen presi dent Irigoyen. Reuter seint d.d. 6 September uit Buenos Aires: De revloutie is uilgebroken. Troepen op weg naar Buenos Aires. Generaal Uriburu heeft telegrafisch een ultima tum aan president Irigoyen gericht, waarin hij zegt dat hij, indien de president niet onverwijld defini tief aftreedt, het regeeringspaleis zal laten beschie ten. Uriburu's troepen zouden zich reeds in de nabij heid der hoofdstad bevinden, terwijl een groot troepencontingent, dat zich in het Campo de Mayo bevindt, gereed is om op te rukken in afwachting van de bevelen van Uriburu. De ontevredenheid over Irigoyens regime is algemeen in het leger, ter wijl de houding der marine onzeker is. Uriburu is een neef van den oud-president der re- publick van denzelfden naam. Bemanning der oorlogsschepen sluit zich bij het leger aan. De „Associated Press" verneemt uit Buenos Aires: De bemanning van de in de haven liggende oor logschepen, in totaal meer dan 7000 man, heeft zich tegen tiet aanblijven van president Irigoyen ver klaard. De manschappen rukken onder bevel van admiraal Storni op. De officieren hebben in- een me- dedeeling aan de regeering bekend gemaakt, dat zij liet definitieve aftreden van president Irigoyen eischen. Generaal Torres werd in het Campo de Mayo door zijn eigen officieren doodgeschoten, daar hij weiger de zich bij de revolutionnaire beweging aan te slui ten. Revolutie geslaagd. Het laatste bericht van Zaterdag luidde: De heden in het Argentijnsche leger en bij de ma rine uitgebroken revolutie tegen het regime-Irigoyen heeft succes gehad. Ramp op een petroleumrafiinaderlj. Ze ven dcoden en talrijke zwaargewonden. Men seint uit New York, d.d. 6 dezer: De Associated Press verneemt uit Willemstad* dat op de Petroleum velden van de Shell Oil Company op Curacao een geweldige ontploffing heeft plaats gehad. Volgens de eerste berichten zou een groot aan tal personen daarbij om het leven gekomen zijn en het aantal gewonden is zeer groot. De aangerichte materieele schade is aanzienlijk. Aneta seint uit Willemstad (Curacao) d.d. 6 Sep tember nog het volgende: In de olie-installaties van de Bataafsche Pe troleum Maatschappij heeft heden een ontzettende ontploffing plaats gehad. Door het geweld van dc explosie werden zeven personen op slag gedood. Drie personen werden zwaar gewond opgenomen en twin tig anderen liepen lichte verwondingen op. Onder de dooden en gewonden bevindt zich geen Hollandsch personeel van de Maatschappij. Bij het vernemen van dit droevig bericht heeft Gouverneur Van Slobbe ver klaard, dat het bal, dat in het Gouvernementshuis gegeven zou worden, geen voortgang zal hebben. DE WERELDGRAANOOGST. Raming 3 meer dan in 1023. Reuter seint uit Washington: Het dept. van Landbouw schat, zich baseerend op de gegevens van 26 landen, de wereldgraanoogst op 2.::37.169.000 bushels, d.i. bijna 3 meer clan liet vo rige jaar. Het aantal slachtoffers stijgt nog steeds. Reeds 2000 dooden. Naar Reuter uit Santo Domingo meldt, worden daar nog steeds nieuwe slachtoffers gevonden. De dokter, die belast is met den geneeskundigen dienst* schatte het aantal dooden op 2000. Men is begonnen met den bouw van een groot geïmproviseerd hospitaal. De schade wordt nu geschut op 50 millioen dollar. Dc Engelsche kruiser Danae is uit Ifalifax vertrok ken om tc Santo Domingo hulp te brengen. Volgens een ander bericht uit Santo Domingo zou het aantal dooden 2000 bedragen, maar velen sterven door cle afschuwelijke sanitaire toestanden. Het kerk-, hof is door dc overstroomihgen omgewoeld. Dc lijk kisten kwamen aan de oppervlakte. Overal zwerven benden rond van lieden, die geheel ontdaan zijn. Gevaar voor epidemieën. Volgens uit Santo Domingo te Now-York ontvangen berichten neemt de stormramp in de republiek elk uur in omvang toe. De doodcnlijst is reeds tot 1500 gestegen. Men vreest, dat liet aantal slachtoffers wol meer dan 2000 zal blijken, daar er voortdurend nieu we lijken onder de puinhoopen vandaan worden ge haald. Ongeveer 3000 mensehen zijn dakloos, 5000 huizen zijn door den orkaan met den grond gelijk gemaakt, cfn groot, aantal is sterk beschadigd. De tooncelen, welke zich hebben afgespeeld zijn on beschrijfelijk. Snelle hulp is zeer dringend noodig, daar de overle venden aan groote ontberingen zijn blootgesteld. Om dc epidemieën, die zich met angstwekkende snelheid, beginnen uit te breiden, mfct alle middelen tegen te gaan, heeft men alleen gisteren meer dan 1000 lijken verbrand. Men richt brandstapels op, om verscheidene lijken tegelijk tc kunnen verbranden. De materieele schade te Santo Domingo alleen wordt op 20 millioen ge raamd. Opening tentoonstelling der Bloemenver- eeniging „Flora" te den Oever. Jl. Zaterdagavond is te 8 uur onder groote be langstelling, de tentoonstelling der bloemenverceni- ging Flora geopend. De muziekvereeniging „Apollo" maakte als gewoonlijk eerst een marsch door het dorp wat begrijpelijk veel belangstelling trok. Ge volgd door een groote menigte belangstellende da mes en heeren werd naar de Kapel gemarcheerd, waarin de tentoonstelling wordt gehouden. Een groote hoeveelheid inzendingen zijn dit jaar ingeko men. liet is dan ook een lust om te zien, zoo n groo te hoeveelheid bloemen en planten bijeen, liet kerk gebouw is voor deze gelegenheid als gewoonlijk weer keurig versierd, met bloemen en groen en met guir landes. Nadat eerst Apollo" nog een nummer mu ziek ten beste hacl gegeven, werden door den voorzit ter den heer C. Tijsen Mz. alle aanwezigen hartelijk welkom gcheetcn. In het bijzonder werden welkom geheeten de leden van „Apollo" en haar directeur den heer J. N. Bruul. Flora heeft hier, zoo zegt spr., haar bloemen weer tentoongespreid en er is voor de bloemen- en natuurliefhebbers weer veel te ge nieten. Zoo ook hoopt spr., dat a.s. Zondag op het sportterrein weer veel te genieten is, -er is voor elck wat wils. Voetbal en paardensport wissen**» el kander af. En al mocht het schijnen dat donkere wolken drijgen*, de zon breekt altijd weer door. En spr. hoopt dat een elk die dit feest zal medemaken, dat op een gepaste gezellige manier zal doen en verklaart dan deze tentoonstelling voor geopend. Daarna werden door „Apollo" nog enkele nummers ten beste gegeven cn konden de liefhebbers de keur van bloemen en planten bewonderen. De keurmees ter, de heer J. v. Amersfoort uit Den Helder, had dan ook geen makkelijke taak, bij het toekennen der verschillende prijzen, welke we hieronder laten volgen: Begonia SempeWlorcns: le prijs wed. J. Bakker; 2e prijs Jac. Kaleveld; 3e prijs 11. Bakker; -ie prijs M. Tijsen Mz.; 5e prijs A. Bakker Az.; 6e prijs KI. de Haan; 7e prijs F. Hellingman. Pelargonium: le prijs Herm. Stadig: 2e prijs .1. Metselaar; 3o prijs Janny v. Ginkel; ie prijs P. Hermans; 5e prijs S. Bakker Jacz.; 6e prijs M. Tij sen J. Jz.; 7q prijs wed. J. Hermans. Asperages Springerie: le prijs D Bakker M. Jz.; 2e prijs L. v. d. Kreeke; 3e prijs J. Boersen; ie prijs Joh. Kotgans (Smerp); 5e prijs 11. Bakker; 6e prijs D. Blaauboer (Westerland); 7e prijs J. Bakker, Gest. Sempervivum: le prijs wed. J. Hermans; 2e prijs S. Sz. Bakker (Gest); 3e prijs S. Tijsen Jr.; ie prijs S. Wagemaker; 5e prijs Jan Rotgans Ez. Chrysanthemums: le pr. wed. J. J. Bakker; 2e prijs P. Hermans; 3e prijs A. Bakker; 4e prijs W. Her mans Jz. Groepen: le prijs K. Klaver; 2e prijs A. Bakker; 3e prijs C. Koorn Vz.; ie prijs A. Bakker; 5e prijs Herrn. Stadig; 6e prijs A. Bakker; 7e prijs N. Tijsen Jbz.; 8e prijs Jb. Lont Cz.; 9e prijs M. Heijblok Mz.; 10e prijs C. Wiegman Az. Mooist gekweekte plant: le prijs N. Stadig; 2e prijs S. Koorn Pz.; 3e prijs G. Smid;'4e* prijs D. Bakker M. Jz.; 5e prijs D. Bakker M. Jz.; 6e prijs P. Helling man; 7e prijs F. Doesburg; 8e prijs C. Kaan Jbz.; 9e prijs C. Maars. Boucjuetten van kinderen: le prijs Trien Modder; 2e prijs Truus Koorn SÖ.; 3e prijs Guurtje Doves Cd.; ie prijs Geertje Lont Jbcl.; 5e prijs Marie Bak ker Ad.; 6e prijs Annie v. Os; 7e prijs Marie Poel Jd.; 8e prijs Gré Gorter Md.; 'Je prijs J. Lont. De prijzen bestonden uit planten. De Zondag van het feest liet zich slecht aanzien, 's Morgens alles regen cn nogeens regen, totdat om ongeveer half elf het weer plotseling opklaarde, en wat al heel mooi kwam, daar om elf uur de eerste voetbalmatch gespeeld zou worden. Het programma vermeldde een seriewedstrijd tusschen de eerste elf tallen van Wieringenvaard, Succes, Vlevo en Bree- zand. De eerste wedstrijd werd gespeeld door WAV. I Vlevo I, met als uitslag 21. De tweede wedstrijd werd gespeeld door S. I en B.K.C. I, welke eindigde met 11. Er werd 2 maal 7 minuten doorgespeel t, doch de stand bleef onveranderd en werd bij loting S. de winnende partij. De derde wedstrijd werd gespeeld door de verlie zende elftallen en wel B.K.C. I en Vlevo I. welke ein digde met 1—4. De vierde wedstrijd speeMcn de winnende elftallen cn wel S. I tegen WAV. I, welke als uitslag zagen 16. De einduitslag was dus als volgt: le prijs, beker (groot) WAV. I. 2e prijs, beker (klein) S. i; 3e prijs, lauwerkrans Vlevo 1; 4e prijs lauwertak, B.K.C. I. De wedstrijden (rokken veel be langstelling en het weer hield zich goed. Om ongeveer twee uur des middags gaf de lande lijke rijverecniging ,Anna Paulowna", onder leiding van den instructeur J. C. Vethman, nabij het voet balveld een demonstratie van paardendressuur. Met de muziekvereeniging „Apollo" voorop kwamen de ruiters te veld, en ook voor deze sport bleek groote belangstelling. Vooral het figuur- en carousselrijden trok alle aandacht, zoo ook de springdemonstraties. Hoewel- de hindernissen lang niet altijd zonder fou ten werden genomen, was het toch voor het publiek een bijzondere attractie. Vele bezoekers langs de lijn hoorden we zeggen, dat is toch heel wat mooier

Schager Courant | 1930 | | pagina 2