Radioprogramma DE LANGENDIJKER GROENTENVEILINGEN. Het Zuid er zee-gebie d. D e A.V.R.0.-b e t o o g i n g te Den Haag. Gemengd Nieuws. Revolutie in Argentinië. Geweldige ontploffing op Curagao. De ramp te San Domingo. Uit onze omgeving. WIERINGEN Flora-feesten te Den Oever. Tvmiw» oolleetie gle'd Gero-tln; schalen, vazen. rookstel- iC... ._u, lampjes, enz., Georg Nlsson nieuwe artikelen in gehamerd tin. Verder exposeert de Gerofabrick haar bekende Hol land =che zilvermcdellen in Gero-Zilver, Gero-alpacca, en het vlckvrije Gromalca. Wij zijn overtuigd, dat het streven -van deze fabriek om als Kederlandsche onderneming naast dc klassieke Hollandrche modellen ook de moderne kunstenaars aan het woord te laten, algemeen gewaardeerd zal worden. En de Kerk. Op II dozcr zal in de kapel van de Grootc kerk te Nijmegen een buitengewone classicale vergadering worden gehouden ter bespreking van het toekomstig Zuidiu7.ee-goi)ied. Deze vergadering is niet alleen toe gankelijk voor predikanten en ouderlingen, doch ook voor andere kerke raadsleden, voor kerkvoogden, no tabelen en voor ieder belangstellend gemeentelid. Zij zal de inzet zijn van de propaganda, welke de classi- cale Zuiderznerommissie in elke gemeente van de clasis Nijmegen wil gaan houden. Als sprekers zullen optreden prof. dr. Slotemakcr de Bruine, voorzitter van bet Zuiderzee fonds voor do Ned. Ilerv. kerk en ds. I.ofvers, predikant te Garsthuizen, die lang onder de Zuiderzeewerkcrs heeft gearbeid. Over de honderd duizend betoogers. Waardig maar met grooten geestdrift voor den vrijen omroep gedemonstreerd. De A.V.n.O.-hotooging Zaterdag op Iloutrust te 's Gravenliage gehouden, is iets geweldigs geworden. Duizenden en nog eens duizenden zijn naar de Re sidentie opgetrokken om waardig, maar met grooten geestdrift voor den vrijen, algomocncn omroep te de- monstroeren, om niet langer te rusten alvorens aan de A.V.R.O. recht gedaan is, en het sectarismc dat door de nieuwe verdeeling van den zendtijd in den aether is gebracht, ongedaan te maken. Met groote klem is er door dc leiders van de A.V.R.O. tot de meer dan honderdduizend-koppige menigte gesproken en hun woorden hebben zeer zeker indruk gemaakt op al diegenen, die er waren de geestdrift was ten minste groot. Demonstranten uit alle hoeken van ons land. Flet bezoek aan dc protestmecting heeft de ver wachtingen nog verre overtroffen: medegedeeld word n.1. dat volgens een raming gedaan door dc politie, circa 100.000 betoogers op Iloutrust aanwezig waren, waarhij meer dan 30,000 personen uit alle hoeken vah ons land.. Onder de aanwezigen bevonden zich de Kamerleden prof. v. d. Bilt, mr. Boon, mevr. v. Italic-van Embden. dr. Vos, .Mr. Oud en mcj. Westerman, enkele leden van den Rndiornad, de secretaris van dien raad, de heer Weber, generaal de Kanter e.a. Onder de opschriften, die de diverse groepen in haar banieren hadden geplaatst, trokken dc aan dacht: „Wij blijven protesteeren tegen politiek regce- r-n", „Ook in het. Drontsche land houdt dc A.V.R.O. stand", „A.V.R.O.-recht is Radio-vrodc"; voorts kwam laat op den middag nog een groote groep met mu ziek voorop binnen, vergezeld van een met bloemen cn linten versierden auto, symboliscercndc het luiser- vin ken koor. Op hel terrein van Houtrust waren zeer uitgebrei de voorzieningen getroffen om de duizenden on dui zenden luistervinken' goed te ontvangen en hen zoo noodig van eet- en drinkwaren te voorzien. Zoo wa ren o.a. ongeveer 500 meter waterleidingbuizen aan gelegd, waarop niet minder dan tachtig kranen rondom het groote veld waren aangesloten. En op het veld stonden ook langs de kanten 35 consumptie- tenten opgesteld, waar juist datgene te koop was, wat den inwendigen mensch versterkt en wat dc dorst doet lesschen, dus broodjes met vleesch of kaas, fruit, chocolade, limonade, hier enz. Over het terrein verspreid waren drie muziekten ten opga richt;, terwijl er voorts een verhooging was gemaakt voor de microfoon-installatie van Philips, waar ook het Avrobestuur met het hoofd-actie-co- milé zouden kómen te zitten. Binnen de omheining van Iloutrust was een gele genheid voor het stallen van rijwielen gemaakt, ge schikt voor het bergen van 5000 fietsen. (Later zou blijken, dat er heel wat meer fietsers hun karre tjes wenschten te stallen.) En huiten had de politic gerekend op (5000 auto's en autobussen. In hoeverre dit aantal bereikt is. is niet met zeker heid geconstateerd kunnen worden. Maar dat het zeer groot moet zijn geweest, blijkt wel hieruit, dal vrijwel alle straten en lanen van tuindorp, Ilout rust en Kegbrnok vol met auto's cn bussen stonden. De stoet die omstreeks half vier do Haagscho Schouw bereikte, had een lengte van ongeveer 12 KM. Toen men omstreeks half vier op Iloutrust hijeen was, opende dr. I". Westerling de bctooging met een kort inleidend woord. Daarna deed Nico Treeps orkest den marsch Alte Kameraden weerklinken, waarna achtereenvolgens de verschillende sprekers voor do microfoon plaats namen, om de menigte toe te spreken. Nadat het slotwoord gesproken was, werd onder ge weldige instemming bij hand opsteken de volgende motie aangenomen: Motie. Meer dan honderdduizend'leden der Algemecne Ver- coniging Radio Omroep, vereenigd op den Landdag "op 6 September 1930 op Houtrust in Den Haag, wen den zich eerbiedig tot Uwe Majesteit, omdat hun rechtsgevoel is gekrenkt door de wijze waarop dc wet op de verdeeling van den zendtijd is toegepast. Naar hunne meening is liet een ciseh van billijk heid, dat ieder Nederlander de gehccle week een Nationaal Ylgcmecn Programma moet kunnen be luisteren, dat niemand kan kwetsen en dat ons volk vereent. Zij wenschen, dat geen zendtijd van dit Algemeen Programma zal worden afgenomen ten bate van partij-uitzendingen, die ons volk verdoelen. Zij wenden zich daarom vol hoop en vertrouwen tot l'we Majesteit, die het symbool zijt. van de een heid van ons volk, in de overtuiging, dat Uwe Ma jesteit wel aandacht zult willen schenken aan deze verlangens van een zoo groot deel van uw volk. Hierna werd spontaan door de naar schatting bijna 110.000 peVsonen (de „128.000" was ruim overschre den!) tot tweemaal het eerste couplot van het „Wil helmus" gezon&cn. Om 6.55 zette dc geweldige menschenmassa zich in beweging en behoorde deze massale actie, de groot ste, die Den Ilaag ooit gekeild heeft, weder tot het verleden. Naar huis. Kort na zes, toen nauwelijks dc laatste Avro-lieden binnen waren, begon de terugtocht voor velen alweer ru dat ging vrijwel in dezelfde orde als hij de aan komst. Aan de stations was het gedurende een zeer groot dool van den avond enorm druk, doch de politie en de stufionsautoritciton waren op hun post. Wel met vertraging, doch alles ging ordelijk weg. En de verkeersposten in dc stad bleven laat in den avond nog gehandhaafd om de auto's langs breede wegen huiswaarts te loiden. Woensdag 10 September. Hilversum (1875 M.) V.A.R.A. 8.00 Orgelconcert door Johan Jong, afgewisseld door Gramofoonplaten; 9.00 Gramcfoonplaten. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. V.A.RA. 10.15 Aleida Roelofsen, voordracht. „De Deerne" uit „Het feest der gedachtenis" van Hcnriette Roland Holst; 10.30 Ziekenuurtje; 11.30 Gramofoonmuziek12.00 Poli tieberichten; 12.15 Middagmuziek door het VARA- Septet; 1.45 Gramofoonmuziek; 2.00 Onderbreking voor verzorging van den zender; 2.30 Optreden van Jean Janssens (zang); 3.30 „Maak het zelf" door Céline SchaakeVerkozen; 4.30 Vraaghalfuurtje voor kinde ren; 5.15 Vooravondconcert door het VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot; 7.00 Literair Halfuurtje door A. M. de Jong; 7.45 Politieberichten; 8.00 Inleiding van het concert xiit hot Kurhaus te Scheveningen door Eli Bomli; 8.15 Uitzending uit het Kurhaus te Schevenin gen. Concert door het Residentie-orkest. Na afloop Pers berichten van Vaz Dias; 11.10 Gramofoonmuziek; 11.45 Sluiting. Huizen (298 M.f na 6 uur 1071 M.) N.C.R.V. 8.159.30 Tijdsein en Morgenconcert; 10.3011.00 Korte Ziekendienst; 11.0011.30 Gramofoonplaten; 11.30 12.30 Harmoniurnbespeling door M. F. Jurjaanz; 12.30 2.00 Middagconcert; 2.002.45 Concert door Frits Meyer- se (zang), Dirk Vos (viool), Mevr. Hanny Helderman- Smit (piano); 2.453.15 Lezen van Chr. Lectuur door Mej. M. Wentink; 3.154.15 Vervolg concert; 4.155.00 Gramofoonmuziek; 5.006.00 Kinderuurtje; 6.006.30 Gramofoonplaten; 6.307.00 Cursus knippen en stofver- sieren; 7.00—7.30 Spreker: H. J. van Engeland. „Geva ren van electriciteit"; 7.30—8.00 Spreker: H. S. van Hou ten. namens het Kristlik Frysk Selskip; 8.0011.00 Spreker: Ferd. B. Jantzcn F.G.zn,, architect. Onderwerp: „Kerkbouw". Concert door het Christ. Radio-Orkest, o.l.v. Piet van den Hurk; 10.00 Persberichten Vaz Dias. De vergaderingen iii verband met den heer- schenden toestand. Men koestere geen te groote verwachtingen van aangeprezen middelen. Iets gunstiger prijzen voor aardappelen. Geringe aanvoeren van roode en gele kool; slechte prezen. Beter voor witte; afwisselende prijzen voor boo- nen; lage voor uien, idem voor bieten, peen en tomaten. Dat het er in de tuinbouwstreek van Langcndijk be gint te spannen, heeft deze week ongetwijfeld geleerd. Nadat in Koedijk de bekende vergadering was gehou den, hebben enkele tuinders te Zuidscharwoude ook de kat de bel aangebonden en een buitengewone vergade ring aangevraagd, die inmiddels heeft plaats gehad. Na dien is er nog een vergadering gehouden van het Be stuur der Langendijker Groentencentrale, zoodat de heerschende noodtoestand nu wel van alle zijden is be keken. Twijfel aan de vraag, of er nu in werkelijkheid een noodtoestand-is ingetreden, is er niet overgebleven. Als een vaststaand en ernstig feit, waarvan zoovele nijvere tuinders de dupe zijn, is deze onhoudbare toe stand geconstateerd en op de vergaderingen is men op zoek geweest naar middelen, om hem tc saneeren. Wc schrijven met opzet „op zoek", want uit dê gehouden besprekingen ls wel duidelijk komen vast te saan, dat niemand in dezen een zekeren weg kan aanwijzen, die naar de uiteindelijke oplossing leidt. Op de vergadering der L.G.C. bleek het een zoeken en tasten te zijn, op die te Zuidscharwoude werd met meer zekerheid ge sproken. Wij houden het met den geest der besprekin gen op de L.G.C.-vergadering en niet met dien, die ons zou willen suggereeren, dat hij het weet. Ons komt het voor, dat de noodtoestand geboren wordt uit de in heel Europa heerschende politieke en economische omstan digheden, waarvan ook Nederland, als heel logisch ge volg, het slachtoffer wordt. Ongetwijfeld zal nu een Buitengewone Algemeene Vergadering worden gehouden van de Langendijker Groenten-Centrale en dan zullen als vanzelf aan de orde komen de verschillende punten, die op de genoem de bijeenkomsten zijn naar voren gebracht. De leden van de Tweede Kamer en de Provinciale Staten van Noord-Holland zullen dan worden uitgenoodigd te komen luisteren naar de uiteenzetting van den heer- schenden toestand. Het zou o.i. niet pleiten voor be doelde Tweede Kamer- en Statenleden, als zij zonder die uiteenzetting den ernst van den toestand niet ken den. De kranten toch vermelden voldoende, hoe hoog de nood geklommen is. Dan moet de zegeltjesplak- kerij op andere leest geschoeid, worden aanbevolen. Voor hen, die minder dan f 1200 verdienen, moet de Staat die taak overnemen. We meenden altijd, dat de heele zegeltjesplakkerij moest worden afgeschaft; en als men nu toch wil ingaan tegen het principe dei- tegenstanders van staatspensionneering, laten we het dan niet half maar heel doen. De schatkist zal daar bij gebaat zijn. De Pachtwet moet worden verbeterd en de verbete ringen met den meesten spoed ingevoerd. Deze eisch is niet uitsluitend geboren uit den drang der slechte toestanden in land- en tuinbouw, want vele verande ringen in de pacht-overccnkomst zijn even urgent in normale tijden. De huur is te hoog in verband met de grondwaarde, wordt gezegd. Maar als men de grond waarde taxeert naar de zuivere opbrengst, dan heeft momenteel de grond aan Langendijk geen waarde, al thans voor den groven tuinbouw, zooals die thans wordt uitgeoefend. Het is tegenwoordig alles te veel, wat men aan huur betaalt. Het continuatie- en remisslerecht zijn ongetwijfeld goede dingen, doch aan Langendijk is de mate, waarin aan deze rechten momenteel te kort wordt gedaan, niet van dien aard, dat het beduidend gewicht in do schaal legt voor de heerschende toestanden. Men wachte zich er voor een te groote sociale beteekenis te hechten aan een verbetering der Pachtwet, zooals dit de laatste maanden geschiedt van een zijde, die met de Pachtwet naar bed gaat en er mee op staat. In den grooten strijd voor de vestiging eener samen leving, waarin ieder het goed kan hebben, lijkt het ons een onderdeeltje van een klein onderdeel. De noodzakelijkheid betoogen van verlaagde vracht tarieven, het sloopen der tariefmuren, een academisch betoog opzetten over retorsie- of represaille-maatrege len of meest-begunstigingsclausule, protectie- of vrij handel, het moge aanlokkelijk zijn voor hen, die graag hun eigen stem hooren, voor hem, die niet aan dat euvel lijdt, zijn deze debatten op een vergadering on vruchtbaar. Laten we intusschen afwachten, wat er op dit ter rein gebeurt. Het was deze week ongeveer denzelfden toestand aan onze markten. De tuinders klagen en de kooplui kla gen. Niets te doen, zeggen de laatsten, geen vraag en dus geen werk én geen verdienste. De prijzen der Sehotsche muizen waren iets beter dan de vorige week. Was de noteering voor groote van f 2.50—3 bij het begin, op het eind der week kon van f 2.903.40 worden gemaakt. Middelbare brachten aan vankelijk f 41.60 op, later f 4.50— 5.50. Schoolmeesters die weinig worden aangevoerd, golden f 4.30. Duken werden verkocht voor f 3—3.70, Eigenheimers deden f 4.50—5.70; een ci.'.:cl j.-. bijtje b...cht ruim f 7 op. Pe totale aanvoer aan beide veilingen beliep ongeveer 30 spoorwagens. Eloemkool was in het begin der week haast onver koopbaar. Voor de mooiste kon nauwelijks 3 cent per stuk worden gemaakt. In het verder verloop kwam daarin een aanmerkelijke verbetering: Woensdag lagen de prijzen tusschen f 3.70 en f 10.20 en op het eind der week werd van f 615 betaald. De slechte teelt tengevolge van de draaihartigheid is oorzaak, dat deze prijzen nog veel te laag zijn voor een loonende uit komst. De aanvoer aan beide veilingen bedroeg onge veer 100.000 stuks, waarvan een zeker percentage tot de tweede soort behoorde, die slechts f 0.50 a f 1.70 per 100 opbrachten. De aanvoer van roode kool was in de afgeloopen week bijzonder klein. De groote exemplaren zijn doorgaans onverkoopbaar, zoodat die niet naar de veiling worden gebracht. Sommige tuinders hebben ze in de boet ge bracht, als was het bewaarkool, in de hoop, dat in den tijd, gedurende welken ze bewaard kan worden, de prij zen zich wat herstellen. Maandag was de prijs aan de Broeker veiling f 0.600.70 per 100 K.G., Zaterdag f 0.903.50 bij een aanvoer van 1800 K.G. cn dit aan een veiling, waarbij 1500 tuinders zijn aangesloten. Te Noord- schaxwoude waren de prijzen ongeveer dezelfde De to tale aanvoer aan beide veilingen beliep ongeveer 6 spoor wagens! In de prijzen der gele kool kwam. vergeleken met die der laatste week, weinig verandering Dinsdag werd aan de Broeker veiling f 0.602.20, aan die te Noordschar- woude f 1.201.70 besteed. Zaterdag waren deze no teeringen resp. f 2.403.50 en f 0.603.30. Dat er soms een eenigszins betere prijs besteed wordt, ligt ook hier in den geringen aanvoer, die gedurende de heele week aan beide veilingen rond 10 spoorwagens bedroeg. Ook bleven de prijzen der witte kool op ongeveer hetzelfde niveau. Slechts voor een paar partijtjes kon f 2 per 100 K.G. worden gemaakt Overigens werd van f 11.50 besteed. De aanvoer van deze koolsoort bedroeg ongeveer 30 spoorwagens aan beide veilingen. In aan merking genomen de zwaarte, geeft de witte kool nog de minst slechte resultaten. Vooral aan de veiling van den Noordermarkbond was de aanvoer van boonen nog van beteekenis. De prijzen waren aanmerkelijk beter dan de vorige week, ofschoon de prijsverschillen groot waren. Zoo werd Woensdag aan de Broeker veiling f S.60—17.40, aan die te Noord- scharwoude f 12.3018.90 besteed. Zaterdag waren deze noteeringen f 5.4010.60 en f 4.1010.90. De prijs van de snijboonen was Dinsdag f 817.20, Donderdag f 2.10 7.80, Zaterdag f 410. Aan beide veilingen werden ruim 40.000 K.G. aangevoerd. Voor grove uien werd deze week. om en bij de f 3 per 100 K.G. betaald. Uien brachten f 0.500.80 minder op. Voor drielingen werd van f 11.70 betaald, gele nep gold gemiddeld f 3. In totaal werden 25 spoorwagens aangevoerd. Voor bieten werden ook lage prijzen besteed: f 0.70 f 2.50. Peen bracht f 0.801.50 op. Voor rammenas werd f 5.80 betaald. De druivensoort allicante gold 52—57 cent per K.G., frankenthaler 4852 ct. Tomaten brachten voor A-lcwaliteit f 810 op, voor B f 7.50—8.20, C f 7.40, CC f 1.50—2.20. Witkrop werd geveild voor 4 cent per stuk. Leger en vloot keeren zich tegen presi dent Irigoyen. Reuter seint d.d. 6 September uit Buenos Aires: De revloutie is uitgebroken. Troepen op weg naar Buenos Aires. Generaal Uriburu heeft telegrafisch een ultima tum aan president Irigoyen gericht, waarin hij zoet dat hij, indien de president niet onverwijld defini tief aftreedt, het regeeringspalcis zal laten beschie ten. Uriburu's troepen zouden zich reeds in de nabij heid der hoofdstad bevinden, terwijl een groot troepencontingent, dat zich in het Campo de Mayo bevindt, gereed is oin op te rukken in afwachting van de bevelen van Uriburu. üe ontevredenheid over Irigoyens regime is algemeen in het leger, ter wijl de houding der marine onzeker is. Uriburu is een neef van den oud-president der re publiek van denzelfden naam. Bemanning der oorlogsschepen sluit zich bij het leger aan. De „Associated Press" verneemt uit Buenos Aires: De bemanning van de in de haven liggende oor logschepen, in totaal meer dan 7000 man, heeft zich tegen het aanblijven van president Irigoyen ver klaard. De manschappen rukken onder bevel van admiraal Storni op. L)e officieren hebben in-een me- dedeeling aan do regeering bekend gemaakt, dat zij het definitieve aftreden van president Irigoyen eischen. Generaal Torres werd in het Campo de Mayo door zijn eigen officieren doodgeschoten, daar hij weiger de zich bij de revolutionnaire beweging aan te slui- teu. Revolutie geslaagd. Het laatste bericht van Zaterdag luidde: De heden in het Argentijnsche leger en bij de ma rine uitgebroken revolutie tegen het regime-Irigoyen heeft succes gehad. Ramp op een petroleumraffinaderfj. Ze ven dcoden en talrijke zwaargewonden. Men seint uit New York, d.d. 6 dezer: De Associated Press verneemt uit Willemstad, dat op de. Petroleumvelden van de Shell Öil Company op Curagao een geweldige ontploffing heeft plaats gehad. Volgens de eerste berichten zou een groot aan tal personen daarbij om liet. leven gekomen zijn en het aantal gewonden is zeer groot. Dc aangerichte rhaterieelc schade is aanzienlijk. Aneta seint uit Willemstad (Curagao) d.d. 6 Sep tember nog het volgende: In de olie-installaties van de Bataafsche Pe troleum Maatschappij heeft heden een ontzettende ontploffing plaats gehad. Door het geweld van dc explosie werden zeven personen op slag gedood. Drie personen werden zwaar gewond opgenomen en twin tig anderen liepen lichte verwondingen op. Onder dc dooden en gewonden bevindt zich geen Ilollandsch personeel van de Maatschappij. Bij het vernemen van dit droevig bericht heeft Gouverneur Van Slobbe ver klaard, dat het bal, dat in het Gouvernementshuis gegeven zou worden, geen voortgang zal hebben. DE WERELDGRAANOOGST. Raming 3 meer dan in 1929. Reuter seint uit Washington: Het dept. van Landbouw schat, zich baseerend op de gegevens van 20 lauden, de wereldgraanoogst op 2.337.139.000 bushels, d.i. bijna 3 meer dun het vo rige jaar. Het aantal slachtoffers stijgt nog steeds. Reeds 2000 dooden. Naar Reuter uit Santo Domingo meldt, worden daar nog steeds nieuwe slachtoffers gevonden. De dokter, die belast is met den geneeskundigen dienst, schatte het aantal dooden op 2000. Men is begonnen met den houw van een groot gcimproviseerd hospitaal. Dc schade wordt nu geschat op 50 millioen dollar. De Engelsche kruiser Danae is uit Ilalifax vertrok ken om te Santo Domingo hulp te brengen. Volgens een ander bericht uit Santo Domingo zou het aantal dooden 2000 bedragen, maar velen sterven door de afschuwelijke sanitaire toestanden. Het kerk hof is door dc overstroomfngen omgewoeld. Dc lijk kisten kwamen aan dc oppervlakte. Overal zwerven benden rond van lieden, die geheel ontdaan zijn. Gevaar voor epidemieën. Volgens uit Santo Domingo tc New-York ontvangen berichten neemt dc stormramp in de republifck elk uur in omvang toe. De doodenlij-t is reeds tot 1500 gestegen. Men vreest, dat liet aantal slachtoffers wel meer dan 2000 zal blijken, daar er voortdurend nieu we lijken onder de puinhoöpen vandaan worden ge haald. Ongeveer 3000 menschen zijn dakloos, 5(HX» huizen zijn door den orkaan met den grond gelijk gemaakt, o#n groot aantal is sterk beschadigd. De tooneelen, welke zich hebben afgespeeld zijn on beschrijfelijk. Snelle hulp is zeer dringend noodig, daar de overle venden aan grootc ontberingen zijn blootgesteld. Om de epidemieën, die zich met angstwekkende snelheid, beginnen uit tc breiden, mfet alle middelen tegen te gaan, heeft men alleen gisteren meer dan 1000 lijken verbrand. Men richt, brandstapels op, om verscheidene lijken tegelijk te kunnen verbranden. l>e materieele schade te Santo Domingo alleen wordt op 20 millioen ge raamd. Opening tentoonstelling der Bloemenver- eeniging „Flora" te den Oever. Jl. Zaterdagavond is te S uur onder groote be langstelling, de tentoonstelling der bloemenvereeni- ging Flora geopend. De muzickvereeniging polios- maakte als gewoonlijk eerst een marsch door het dorp wat begrijpelijk veel belangstelling trok. Ge volgd door een groote menigte belangstellende da mes en heeren werd naar de Kapel gemarcheerd, waarin de tentoonstelling wordt gehouden. Een groote hoeveelheid inzendingen zijn dit jaar ingeko men. Het is dan ook een lust om te zien, zoo n groo te hoeveelheid bloemen cn planten bijeen. Het kerk gebouw is voor deze gelegenheid als gewoonlijk weer keurig versierd, met bloemen en groen en met guir landes. Nadat eerst .Apollo" nog een nummer mu ziek ten beste had gegeven, werden dooi- den voorzit ter den heer C. Hijsen Mz. alle aanwezigen hartelijk welkom geheetcn. In het bijzonder werden welkom geheeten de leden van „Apollo" en haar directeur den heer J. N. Bruul. Flora heeft hier, zoo zegt spr., haar bloemen weer tentoongespreid cn er is voor de bloemen- en natuurliefhebbers weer veel te ge nieten. Zoo ook hoopt spr., dat a.s. Zondag op het sportterrein weer veel te genieten is, er is voor elck wat wils. Voetbal eti paardensport wisselen el kander af. En al mocht het schijnen dat donkere wolken drijgen, de zon breekt altijd weer dooi'. En spr. hoopt dat een elk die dit feest zal medemaken, dat op een gepaste gezellige manier zal doen en verklaart dan deze tentoonstelling voor geopend. Daarna werden door „Apollo" nog enkele nummers ten beste gegeven en konden de liefhebbers de keur van bloemen en planten bewonderen. De keurmees ter, de heer J. v. Amersfoort uit Den Helder, had dan ook geen makkelijke taak, bij hot toekennen der verschillende prijzen, welke we hieronder laten volgen: Begonia Semperflorens! Ie prijs wed. J. Bakker; 2e prijs Jac. Kaleveld; 3e prijs 11. Bakker; 4e prijs M. Tijsen Mz.; 5e prijs A. Bakker Az.; Ge prijs KI. de Haan; 7e prijs P. Hellingman. Pelargonium: le prijs Herin. Stadig; 2e prijs Metselaar; 3e prijs Janny v. Ginkel; 4e prijs P. Hermans; 5e prijs S. Bakker Jacz.; Ge prijs M. Tij sen J. Jz.; 7e prijs wed. J. Hermans. Asperages Springerie: le prijs D Bakker M. Jz.; 2e. prijs L. v. d. Kreeke; 3e prijs J. Boersen; 4e prijs Joh. Rotgans (Smerp); 5e prijs II. Bakker; Ge prijs D. Blaaubocr (Westerland); 7e prijs J. Bakker, Gest. Sempervivum: le prijs wed. J. Hermans: 2e prijs S. Sz. Bakker (Gest); 3e prijs S. Tijsen Jr.; 4e prijs S. Wagemaker; 5e prijs Jan Rotgans Ez. Chrysanthemums: le pr. wed. J. J. Bakker; 2e prijs P. Hermans; 3e prijs A. Bakker; 4e prijs W. Her mans Jz. Groepen: le prijs K. Klaver; 2e prijs A. Bakker; 3e prijs C. Koorn Vz.; 4e prijs A. Bakker; 5e prijs Herin. Stadig; Go prijs A. Bakker; 7e prijs N. Tijsen Jbz.; 8e prijs JJ>. Lont Cz.; 9e prijs M. Heijblok Mz.; 10e prijs C. Wiegman Az. Mooist gekweekte plant: le prijs N. Stadig; 2e prijs S. Koorn Pz.; 3e prijs G. Smid; 4e prijs 1). Bakker M. Jz.: 5e prijs D. Bakker M. Jz.; Ge prijs P. Helling man; 7e prijs F. Doesburg; 8e prijs C. Kaan Jbz.; 9e prijs C. Maars. Bouquetten van kinderen: le prijs Trien Modder; 2e prijs Truus Koorn Slf.; 3e prijs Guurtje Doves Cd.; 4e prijs Geertje Lont Jbd.; 5e prijs Marie Bak ker Ad.; Ge prijs Annie v. Os; 7e, prijs Marie Poel Jd.; 8e prijs Gré Gorter Md.; 9e prijs J. Lont. De prijzen bestonden uit planten. De Zondag van het feest liet zich slecht aanzien, 's Morgens alles regen cn nogeens regen, tótdat om ongeveer half elf het weer plotseling opklaarde, en wat al heel mooi kwam, daar om elf uur de eerste voetbalmatch gespeeld zou worden. Het programma vermeldde een seriewedstrijd tusschen de eerste elf tallen van Wieringervvaard, Succes, Vlevo en Brce- zand. De eerste wedstrijd werd gespeeld door WAV. I - Vlevo I, met als uitslag 2—1. De tweede wedstrijd werd gespeeld door S. 1 en B.K.C. I, welke eindigde met 1—1. Er werd 2 maal 7 minuten doorgespeeld, doch de stand bleef onveranderd en werd bij loting S. de winnende partij. De derde wedstrijd Werd gespeeld door de verlie zende elftallen en wel B.K.C. 1 en Vlevo I, welke ein digde met 14. De vierde wedstrijd speelden de winnende elftallen en wel S. I tegen WAV. 1, welke als uitslag zagen 1—6. De einduitslag was dus als volgt: le prijs, beker (groot) WAV. I, 2e prijs, beker klein) S. i; 3e prijs, lauwerkrans Vlevo I; 4e prijs lauwertak, B.K.C. 1. De wedstrijden trokken veel be langstelling en het weer hield zich goed. Om ongeveer twee uur des middags gaf de lande lijke rijvereeniging «Anna Paulowna", onder leiding van den instructeur J. C. Vethman. nabij het voet balveld een demonstratie van paardendressuur. Met de muziekvereniging „Apollo" voorop kwamen de ruiters te veld, en ook voor deze sport bleek groote belangstelling. Vooral het figuur- en carousselrijden trok alle aandacht, zoo ook de springdemonstraties. Hoewel de hindernissen lang niet altijd zonder fou ten werden genomen, was het toch voor het publiek een bijzondere attractie. Vele bezoekers langs de lijn hoorden we zeggen, dat is toch heel wat mooier

Schager Courant | 1930 | | pagina 4