Haar werk was haar een marteling. Binnenlandsch Nieuws. V.A.R.A. contra Radio-omroep-controle- commissie. Echtelijk drama in Den Haag. Hevige vechtpartij in de Schiestraat te Rotterdam. De bepaling van den fosforzuurvoorraad in de humuszand- en veengronden. Dan schemert er deur de boaechen en over de dreven 'nen pèèraen gloed; dan staat de hed in lichte laaie. En dan amJco, dan zou ik willen, dat die lichtbundels daar in 't Westen efkes veraanderden ln gouwen ürgelpijpen waaruit de bronzen muziek zou rauschen over heel de scheppink. Maar sapperetjèn, die is te heuren! As ge maar heel, heel goed lustert. As ge zóó lustert, da-d-oew pepke uitgaat, dan tooveren die kleuren muziek om oew henen da ge mee oerwen kop op de maat staat te wiegelen. Ollee, 't is gek, da geleuf ik wel en as 'k 't teugen Trui zee, dan zou ze mee dieën dikken krommen wijs vinger van d'r, best teugen d'r veurhoofd tikken, best, maar as Ik 't nouw toch heüren kan...! Maar affijn, Trui hee in died artlg jaren wel meer zeed da'k nle heelegaar sndk bon, maar 'nen menschen hee z*n eigen nle gemokt en ge kun tevrejen zijn mee oew gekke mokscl, wa gij? Maar over muziek gesproken: ons Hèèremenie „Kon- stanzia" trok Zundag deur 't dürp. Sodemaerel wa blaasden die kareis! 't Was goel weer, nie te wèrm, en heel gezellig. Waar 't veur was weet ik eigenlijk nie, maar toen 'k ln de „Gouwen" 'n propke zat te doen mee ons vieren: ikke, d'n Blaauwe, d'n Fielp en d'n Joep. toen heurden me-n- ineenen 'n paar dreunen deur 't dü^p, mee 'n geweld of ze op m'nen buik douwden. „Vrek!" zee d'n Tiest, „onweer" en toen d'n Joep: „maar 't licht toch nie?" „Ik gaai vcut de negen, mannen," riep d'n Flelp, „in sohuppes." En ineens begon de muziek te speulen. Me gooiden allemaal de kaarten neer, b'alleve d'n Fielp omdat ie ze zoo goed had netuurlijk, en gongen naar de deur. Wa spuien die mannen! 'n Marschke om te gaan loopen, al hadde maar éénen houteren poot Janus liep veurop. Z'n rooie, dikke haand aan 'tgevest van z'n zwaard, z'nen snor omhoog gestoken da ge'r aan "weerskaanten 'nen waandelstok aan op kon hangen en mee 'n gezicht of hij 'nen tweeënhaalven-centstuk in de gleuf van de muziek had gedovfwen? Toen ie ons passeerde knlpte-n-ie 'n ogske en keek effe of ie zeggen wou: guille proppen maar, lk zal wel ploeteren „Ochèrm!" zuchtte d'n Blaauwe heel haardop, waant die was 't kouwe smoesje van Janus ok nle ont gaan en toen pakte d'n Janus naar z'nen snor en trok zoo tusschen z'n vingers wa meer horizontaal. „D'r achter?" stelde d'n Tiest veur. „Eerst 't potje ult- apeulen, Blaauwke," zee d'n Fielp, „gij had gegeven en d'n Drè komt uit." „Lop naar de schaans, bakker," zee d'n Tiest, en mee was ie weg. Wij mee! En toen me d'r goed en wel achter zatten, kwam d'n Fielp ok, mee de kaarten in z'nen zak. „Uitspculen doen me-n-'t, zee-t-le, „al is 't dalek, as de Hèèremenie efkes blijft stilstaan." „Me zullen de muziek effen laten stoppen, om jouw oew negen slagen te laten maken, ls-'t nouw goed?" zee d'n Joep. Affijn, wemmen, d'n bakker mee z'n negen-in-de- schuppes heel d'n avond te grazen g'ad. „Konstanzia" trok naar 't veurplein van de Zusterkes-sohool en gaf daar 'n concert in d'open locht. Janus spuide veur afrasterink. En wij gongen aan d'n overenkaant in 'n kafce-ke zitten, veur de deur, en konden 't prachtig allemaai heuren onder 'n pilske. „Nouw Is 't echt!" zee d'n Tieot en wees mee z'nen vinger omhoog en vergimd, amico, daar brook 'n onweer los, gepèèrd mee 'n hagelbui, da-d-et allegaar daverde! De Turksche trom van „Konstanzia" kon d'r nie overhe- nen komen en toen scheeën ze'r maar af. 't Gong toch nie, waant d'n koperen luidspreker van Toon Verbunt z'nen bas hagelde gewoonweg vol, zooda-d-et 'nen ke pieeten roomhoorn wier. Toen zijn de muziekaanten bij ons binnengehageld en emmen nog veul pleeier g'ad! Ge wit, de Tiest is 'nen geweldenèèr op de trekpiano. En op 'n oogenbllk toen keek ie mijn 's aan, trok aan z'n neus, net of ze juukte en knipte 'n ogske. Toen wiest ik dat 'r wa gebeuren gong. Hij gong mee d"A Joep naar d'n erft, achter 't kroegeske, net of ze 'nen kleinen kemissie gingen maken, en toen ze trugkwamen zag lk aan d'n Joep z'nen rooien kop, dat daar 't ei was uitgebroeid. Eerst mot ik oew nog zeggen da Janus netuurlijk ok was binnengehageld, 't eerste van allemaal, waant hij wiest, da wij er waren. Tiest zat aan Toon Vebbunt z'nen bas te friemelen As 'nen echte kenner van muziek, mee 'n seerjeus gezicht, bekeek ie 't ding van binnen en van buiten. Daar was ie al 'n tijdje mee bezig, toen d'n Toon ineens zee: „Kekt 'r 't schoone nie van af, Blaauwe." „Da's nouw maar flaauwe kul," zee d'n Tiest dood ernstig: „maar ge kun nie geleuven hoe mijn da-d-instru- rnent intrazeert. Ja 't moeilijk?" De Toon zette-'n paar groote oogen, da z'n veurhoofd ervan rimpelde en knikte toen laangzaam en heel dlk- kels van jaaa! „Hoe mot 't eigenlijk?" vroeg d'n Tiest, toen d'n Toon z'n hoofd eindelijk weer stllstong, da laangzaam, as 'nen slinger was uitgeknikt. „Kek," zee Toon gedien stig en mee wilde-n-ie 'm oppakken: „kek..." „Neeë, laten staan," mokte d'n Tiest uit, „leg 't zóó maar uit, ik kan 't nie zoo goed volgen, as go'm oewen nek haangt." En Toon lee alles uit. Zus blazen, zóó mee oew vin gers doen, Ier op letten en daar op letten en zoo heel veul van al die vijven en zessen nogal meer. Me waren er allemaal omhenen komen zitten en k Toon vertelde veul meer van z'nen bas asdat le er zelvero ooit van geweten had. „Maar laten staan," zee d'n Tiest telkens, as Toon z'n kunst wou vertoonen. Toen trok de Tiest weer 's aan z'n neus en keek mijn aan en 'k docht: ochlrrekes, wa zal d'r motten gebeuren! „Nouw," zee d'n Tiest toen eindelijk op 'n gewichtige manier, „nouw geleuf ik, da'k 't ken," en pakte heel veurzlchtig dieën hoorn op, stak er z'n blaauwe test deur en zee: ,,'k zal 't Wullelmus van Nassauwe geven. Opzij allemaal!" Toen keek ie naar Janus, trok weer aan z'n neus en vroeg: „bedde gij al 'n pilske g'ad, Janus" „Ikke nie," zee-t-ie, op 'n manier of ie zeggen wou: ,,'t zou eindelijk 's tijd worren?" Waant onder ons geeeed: wemmen 'm wel 'n bietje verwend, ziede. „Daar gaat ie dan," zee d'n Tiest en hij blaasde deur da ding of 't uit mekare moest Maar meteen fonteinde-n-'r 'n straal pils uit omhoog, over d'n Blaauwe z'nen kop en sjuust op d'n Janus, dat Janus in z'n schoone uniform drééf! „Saantjes," zee d'n Tiest toen! Amico, wemmen ons eigen 'nen aap gelaohen! Mijn vrouw is een engel. - Mijn vrouw leeft nog! „Gemeene blaauwe sloeber! Akelek blaauw stuk mi sère," schold d'n veldwachter, maar hoe haarder of ie schold, hoe erger 't wier. Kepót gelachen emmen ons. „Wie hee daar nouw d'aarigheid g'ad om da dlnk vol mee pils te gooien?" zee d'n Tiest zoo droog meugelijk: „ge zouw 't heele instrement bederven!" „En ik dan?" vroeg Janus, „mijnen uniform, daar sprikte nie over, donderond." „Hij is braaf, koest! dan is ie zoet," suste d'n Tiest klopte Janus op z'nen schouwer en bestelde 'n rondje. Toen was Janus gaauw gerust „Nouw speulen me eerst da potje veur de negen uit," zee Fielp. Amico, wa-d-'n gezellig concert is da gewiest! Muziek! muziek, man! 'k Kan er pap van eten. Ollee, 'k schei d'r af. 't Is wellekes gewiest. Ontvang veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toet a voe DRé. HOE EEN WINKELJUFFROUW WERD GENEZEN* VAN PIJNLIJKE VOETEN EN BEENEN. Rheumatiek na verdwenen. .,Ik ben winkeljuffrouw in een groote zaak en sta en loop veel bij mijn werk en ik leed eenige jaren aan vreeselijke rheumatische pijnen in mijn voeten. Een jaar geleden nam ik Kruschen Salts een half theelepeltje op een glas water een half uur voor het ontbijt. Dit hield ik zeven dagen vol en het verdreef de pijn, zoodat ik nu gemak kelijk kan loopen en ik kan zeggen, dat Kruschen mij genas van rheumatiek in voeten en beenen. Kruschen Salts is de beste medicijn die er be staat, wanneer je je niet goed voelt. Wij hebben het altijd in huis en vinden dat het je direct prettig en opgewekt maakt en veel levendiger en flinker. Het doet je voelen dat het leven waard is geleefd te wordenMijn eigen dokter vindt ook. dat Kruschen uitstekend is." De rheumatische pijn wordt veroorzaakt door de naaldscherpe urinezuur kristallen, die zich in de ge wrichten vastzetten. Twee van de zes zouten waar uit Kruschen is samengesteld hebben de eigenschap het urinezuur op te lossen, zoodat het gemakkelijk uit het lichaam kan worden verwijderd. Andere zou ten in Kruschen helpen de Natuur dit opgeloste uri nezuur te verdrijven door de ingewanden en nieren. Verder zijn er weer andere zouten in Kruschen, die het gisten van het voedsel in de ingewanden voorko men en daarbij het lichaam zuiveren, niet alleen van urinezuur, maar ook van andere lichaamsgiften, die de gezondheid ondermijnen. Daarom is Kruschen zoo geheel andere dan een enkelvoudig zout. Er zijn zes zouten in Kruschen; ieder doet zijn eigen werk en elk zout is noodig en nuttig voor het welzijn van een deel van het lichaam. Kruschen Salts Is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten f0.90 en f 1.60 per flacon. Een nieuwe weigering. Naar wordt meegedeeld, heeft de radio-omroep- controle-commissie Woensdag aan de V.A.R.A. het volgende telegram doen toekomen: In antwoord op uw telegram van heden, waarbij u principieele bezwaren maakt tegen den door de con trole-commissie gestelden eisch tot voorafgaando overlegging van de te houden redevoeringen, hebben wij de eer u beleefd opmerkzaam te maken op arti kel 10 van het radio-reglement in verband met artikel 7 van het radio-controle-reglement, waarbij aan de controle-commissie het recht is toegekend om van alle redevoeringen of voordrachten vooraf een schema of tekst te verlangen. Gij zult ons dus alsnog ver plichten aan ons verzoek te voldoen. Namens de Radio-Omroep-Controlecommissie w.g. WEBER. De V.A.R.A. heeft hierop het volgende geantwoord: „Hebben telegrammen doorgezonden aan besturen N.V.V. en S.D.A.P., ontvingen bericht, dat besturen en sprekers op u bekende motieven persisteeren op ingenomen standpunt. Kunnen derhalve aan herhaald verzoek niet voldoen. w.g. V.A.R.A.-bestuur." Dat met den dood van de vrouw eindigde. Zichzelf met een glasscherf van het le ven berooid. In de Wilhelminastraat in Den Haag, op de twee de verdieping van perceel 33, heeft zich Donderdag ochtend een drama afgespeeld, met den dood van een vrouw van middelbaren leeftijd tot gevolg. Daar woonde het echtpaar B. De verhouding tus schen man en vrouw liet vooral den laatsten tijd veel te wcnschen; de vrouw was dikwijls zeer overstuur. Donderdagochtend is een vechtpartij tusschen man en vrouw ontstaan; de vrouw was, volgens de verklaring van haar man, hem aangevallen en had hem met een mesje aan het achterhoofd gewond. De buren op de eerste verdieping kwamen op het hulpgeroep van den man af en waarschuwden onmiddellijk den in de buurt surveillecrenden agent van politie Kok. Deze ging naar hoven en wist de vechtenden te scheiden. Hij bracht den man, die aan het hoofd hevig bloedde, naar de keuken, waar hij hem hulp verleende bij het verzorgen van de wond. De vrouw, die oogenschijn- lijk niets mankeerde, bleef in de voorkamer achter. Opeens hoorde do agent, toen hij nog in de keuken was, een plof. Hij ging naar de voorkamer en vond daar de vrouw met vrijwel afgesneden hals op den vloer liggen. Volgens verklaring van de buren van de eerste verdieping was de vrouw, kort nadat de man naar de keuken was gegaan, nog niet gewond. De bu ren waren weer naar beneden gegaan. Even later moet mej. B. de hand aan zichzelf hebben geslagen. Een geroepen geneesheer van den gemeentelijken ge neeskundigen dienst kon slechts den dood van de vrouw vaststellen. Een met bloed bevlekte, gebroken flesoh lag naast het lijk. De commissaris van Politie Paré en de hoofdinspec teur Zimmerman stelden een onderzoek in, en ook de officier van justitie, mr. Blok, verscheen ter plaatse. Het lijk van de vrouw is voor het verrichten van sectie naar het gemeentelijk ziekenhuis aan den Zuid- wal gebracht. De verwonding van den man is niet van ernstigen aard. Do indruk van de politie is, dat de vrouw zich met een scherf van de flesch van het leven heeft be roofd. Den dronken man slaags met zijn vrouw. Donderdagavond laat omstreeks kwart over elven heeft in de Schiestraat een hevige vechtpartij plaats gevonden. De 24-jarige straatmuzikant Joh. B. was dronken thuisgekomen, en zijn vrouw, die dit bemerkt had, weigerde de deur te openen. Dat stond B. niet aan, en met zijn hakken ging hij op een hevige manier de deur bewerken. Uit angst voor beschadiging heeft toen de vrouw de deur geopend. Ziedend van toorn is daarop de straatmuzikant naar binnen geloopen en raakte binnen met zijn vrouw slaags. Deze trachtte den man te ontwijken en liep gillend de straat op, waar het tot een hevige vechtpartij kwam. Juist kwam een surveilleerend agent van politie aangeloopen, die trachtte de vech tenden te scheiden. Een belangrijke vrornitgang in de kennis von deze gronden. DE landbouwer en veehouder heeft een bijzonder bedrijf. Al zijn de tijden ongunstig en al voorspellen rijke oogsten verlies door de ge ringe opbrengst, al teisteren ernstige ziekten zijn veestapel, een dusdanig bedrijfsleider heeft niet alleen te zien naar liet heden, maar moet ook immer :>an de toekomst denken. IIij moet zijn bedrijf op gang houden. Een fabrikant kan, wanneer de zaken slecht gaan, voor ecnigen tijd, het besluit r<\"ien oin zijn machines stil ie zetten en de productie beel of gedeeltelijk slop te zetten; een landman moet door gaan, ook al ziet hij vooruit dat zijn streven en wer ken een geringe belooning zal verkrijgen. W e schrijven half September. Nog een maand en reeds worden weer koopen afgesloten voor de win- terbemostinc. Vooral het uitstrooien van Thomas- -slakkenmeel is al reeds weer spoedig aan de beurt. En met het oog daarop wilde ik het onderstaande gaarne onder de aandacht van de lezers der Schager Courant brengen. De landbouwwetenschap heeft al reeds jaren ge- leeraard: een plant heeft voor zijn volkomen ontwik- Teling noodig vier plnntenvoedcnde bestan Uleelen, >nl. stikstof, kali, fosfor en kalk. Zijn doze hestand- -leelen niet voldoende aanwezig, dan moeten zij wor den aangevoerd in den vorm van natuur- en hulp meststoffen. Wisten wij nu maar precies hoeveel van deze meststoffen reeds in den grond aanwezig zijn, dan zou het een klein kunstje wezen om het ontbre kende aan te vullen, doch het goncleron lerzoek in een laboratorium heeft tot nu toe betrekkelijk weinig succes opgeleverd. Het onderzoek op kalk is nog het meest in behandeling geweest en hiermede zijn dan ook vooral op onze zandgronden, de meest volkomen resultaten bereikt, vooral sinds het Bcdrijfslaborato- rium voor Grondonderzoek te Groningen zich met deze zaak ging bezig houden. Dank zij het streven en zoeken van bedoeld Bedrijfslaboratorium is het thans ook mogelijk geworden om de humuszandgron- den te doen onderzoeken op haar hoeveelheid fosfor- zuur, dat voor plantenvoedsel in aanmerking komt. Ziedaar weer een stap in de goede richting. Zoo lang zamerhand komen we wel, waar we wezen willen. Wat zou het niet gemakkelijk en voordeelig voor alle bedrijfsleiders wezen, zoowel op zand als op klei, als elke grondsoort op fosfor kon worden onderzocht, doch zoover zijn de onderzoekers helaas nog niet. Daarvoor is de kleigrond wat te gecompliceerd van samenstelling. Zandgronden zijn daarentegen veel eenvoudiger van bouw. Welke methoden om gronden op fosfor te onder zoeken zijn alreeds beproefd? Mitscherlech in Ko ningsbergen meende het onderzoek te kunnen doen met potproeven, een onderzoek dat helaas zeer be werkelijk is. Hij heeft voor eiken grond een serie van minstens 18 potten noodig en bepaalt door het geven van verschillende hoeveelheden van een meststof, het verschil in opbrengst en daaruit wordt dan de mestbehoefte van den grond volgens een formule be rekend. De inzender krijgt dan ongeveer een jaar na zijn inzending antwoord. Deze methode van onder zoek moet dus om practische redenen vervallen. Een tweede methode heeft Neubauer gevolgd, die in den te onderzoeken grond korrels zaait en deze 18 dagen laat groeien. De jonge plantjes hebben dan een zeker kwantum kali en fosforzuur uit den onbemesten grond opgenomen, hetgeen wordt geanalyseerd. Hier uit leidt Neubauer af, of de grond voldoende van die voedingsstoffen voorzien is. Bevat de oogst minder dan die grenswaarde, dan heeft hij behoefte aan het voedingsbestanddeel en des te meer natuurlijk naar mate de grond er minder van bevat. Men heeft vol- vens deze werkwijze een groot aantal proeven opge zet en op grond daarvan bemestingstabellen ge maakt. De methode berust misschien wel op 'n goe de basis, doch vergt jammer genoeg, veel materiaal veel ervaring en vooral veel personeel^ en het eind resultaat kan in het gunstigste geval pas een maand na de inzending bekend gemaakt worden. Alzoo komt ook de methode van Neubauer niet ln aan merking om tot onderzoek in het groot, en massa dus, over te gaan. Twee onderzoekers, nl. één uit Duitschland, de ander uit Zweden, hebben vervol gens een methode toegepast, die navolging heeft ge vonden. De methode is oorspronkelijk door Briggs, Bell en Doisy voor zuiver analytische doeleinden toegepast door mej. Prof. Dr. von Wrangell, van het proefstation in Hohenheim, en later op groote schaal door Dr. O. Arrhenius eerst in onze koloniën voor de suikerrietgronden en later in Zweden voor de sui kerbietenteelt benut. Die methode berust op het uit trekken van den grond met citroenzuur en de bepa ling van het oplosbare fosforzuur volgens Briggs, Bell efi Doisy, wat met groote nauwkeurigheid mo gelijk is en wat meer zegt: deze methode is goed koop en vlug. De methode van Arrhenius is door Dr. Hettschy, scheikundige aan het Bedrijfslaboratorium te Gro ningen toegepast en zooals altijd bij nieuwe zaken blijft, heeft deze toepassing in den beginne eenige moeilijkheden ondervonden. Na eenig zoeken en tas ten is hij er in geslaagd, om deze geheel op te lossen, zoodat voor de humuszandgronden een methode ge reed is, waarmede constante resultaten kunnen wor den verki n bij het onderzoek van dezen grond op fosforgehaue. Hij greep den woedenden straatmuzikant in den rug, maar dat scheen den 42-jarigen straatmuzikant W. A. T., die ook in de buurt was, niet aan te staan, en deze viel den agent aan. De agent kreeg het hard te verduren. Hij werd in het gezicht geslagen, terwijl men zijn kleeding stuk trok. Eindelijk gelukte het hem zijn revolver te voor schijn te halen en de beide vechtersbazen in bedwang te houden. Hij behoefde echter niet te schieten. Joh. B. bleek bij de vechtpartij met zijn vrouw een ernstige snijwonde aan de hand te hebben opgeloo- pen, welke in het ziekenhuis aan den Coolsingel werd gehecht. De andere straatmuzikant ^erd, omdat hij de voornaamste oorzaak was van de hevige vechtpartij op straat, meegenomen naar het bureau en daar in bewaring gesteld. DE DOOD VAN VAN LEAR BLACK. De levensverzekeiringsinaatschappij be taalt nit. Reuter seint uit New York: Naar gemeld wordt, wordt thans ook officieel aan genomen, dat Van Lear Black niet meer in leven is. Hoewel een grondig onderzoek was verricht, werd van het lijk geen spoor gevonden. De Equitable Life Insurance Cy. zal thans het be drag uitbetalen waarvoor van Lear Black was ver zekerd. De methode komt verder in het kort hierop neer. De rijkdom van een grond aan fosfor wordt aange geven door een cijfer, te beginnen bij 1 en zoo naar boven. Ligt bij het onderzoek dit getal bij en boven de 7, dan zou er een zeer voldoende hoeveelheid aan wezig zijn; getallen van 46 wijzen op een twijfel achtige hoeveelheid en getallen van 0—4 op een on voldoende hoeveelheid. Deze getallen geven in dui zendste procenten aan het in water oplosbaar fosfor zuur in den bodem. Het Bedrijfslaboratorium heeft deze methode voor het eerst gepropageerd Januari 1930, en dat de methode in een behoefte voorzag, bleek dat zonder veel propaganda door 1400 landgebruikers reeds eigener beweging tot een onderzoek overgingen. Van doze monsters hadden 59 een fosforzuurgetal liggen de tusschen 0 en 4; 10 tusschen 5 en 6; 15 tus schen 7 en 10: en 16 tusschen 11 en hooger. Het grootste deel van de onderzochte monsters vertoont een laag fosforzuurgetal. Voor mij ligt een rapport van iemand uit de Zijpe, die zijn geheelo bedrijf, in onderzoek heeft laten ne men op fosfor. Tk zal maar geen namen noemen, doch wel even de fosforzuurgetallen mededeelen van de onderzochto perceelen. Deze luiden: 16 40 20 31 IS 43 12 20 7 24 18 en 26. Al deze porceelen zijn dus zeer voldoende voorzien van fosfor. Een andere bewoner van de Zijpe ontving on derst; andc annlysecijfcrs: 6 9 8 10 8 8 6 6 7 16 10 11 9 14 7 16 8 •3 3 3 6 7. De eerste persoon zal zeker dit jaar wel eens overslaan om fosfor te gebruiken, ter wijl ook no. 2 diverse perceelen heeft, waar blijkens dit analyserapport 'n bemesting met fosfor overbodig is. En hierin zit nu juist de waarde van het onderzoek. Men krijgt een aanduiding: waar moet ik mestcn-an waar mag ik eens overslaan dit jaar met de fosfor- bemesting. Iedere bezuiniging in de exploitatie moet vooral in deze tijden ter harte worden genomen. Ik •.oorspel het Bedrijfslaboratorium dan ook een druk seizoen in den herfst van 1930. Misschien zullen mijn lezers vragen: waarvoor die groote verschillen tusschen de perceelen van de twee personen hierboven genoemd. Kijk, dat zit zoo. Fos for geeft men in den vorm van thomasslakkenmeel of voor superfosfaat. De eerste meststof is niet in water oplosbaar, doch komt langs een omweg ter beschik king der planten. Wat de planten niet noodig hebben, blijft als een reserve jn den bodem achter. Met su per is het eVfeneens, doch met dit verschil dat super wel in water oplosbaar is en dus weg kan spoelen, wat niet door de planten wordt verbruikt, tenzij er genoeg kalk in den bodem aanwezig is, waaraan de >>uper zich kan vasthechten. Op deze wijze kan de fosfor zich jaarlijks ophoopen en vermeerderen. We kunnen den voorraad moeilijk aan de gewassen zien, vooral op grasland; doch bestaan doet zij. De fosfor- cijfers wijzen het wel uit. Als twee buren nu op de zelfde wijze thomasslakken of super hebben gebruikt, kunnen de fosforcijfers om diverse redenen toch nog aanmerkelijk uit elkaar loopen. Men heeft b.v. alleen maar eens te denken aan het feit, dat de een vol doende kalk heeft in zijn land, waaraan een overmaat van super zich kan vasthechten, hetgeen bij een an der, waar de kalk niet aanwezig is, als waardeloos wegvloeit in het bodemwater. Het Bedrijfslaboratorium, onder de energieke lei ding van Prof. Huidig en een aantal toegewijde amb tenaren, heeft met dit onderzoek de landbouwpraktijk weer een zeer grooten dienst bewezen. We gaan voor uit en hij die bij den tijd is, zal van dezen vooruitgang wel profiteeren. Welke wegen staan nu de belanghebbenden open om hun gronden te doen onderzoeken en welke kos ten zijn hieraan verbonden? Ieder monster dat verzonden wordt, moet verge zeld zijn van een ingevuld vraagformulier, dat k 2 cent per stuk te Groningen is te verkrijgen, terwijl de kosten van ieder onderzoek bedraagt f0.75 per monster. Over het nemen van het grondmonster en het gezamelijk verzenden daarvan moeten bijeen komsten worden belegd, waarop deze zaken worden besproken. Gewenscht is het om daarmede spoedig te beginnen, wil men er met de a.s. winterbemesting nog wat aan hebben. De afd. Zijpe van de Holl. Mij. van Landbouw geeft het goede voorbeeld om reeds op Zaterdag 20 September een dergelijke praatavond te beleggen. Zij die voor dit grondonderzoek wat ge voelen zullen dan wel aanwezig zijn. 't Gaat in deze nu eens niet om méér te bemesten. Volgens mijn overtuiging wordt er in de Zijpe genoeg Thomas en snper gestrooid. Het gaat ln deze om de op het oogenbllk allesbeheerschende vraag: kan het ook wat minder, zonder aan de resultaten van den oogst tekort te doen. Daarvoor zullen velen wel wat voe len. Dergelijke bijeenkomsten moeten ook belegd worden te Koegras, Schoorl en Bergen, in het kort overal in Noord-Holland, waar de landbouw en vee houderij wordt uitgeoefend op zandgronden. Met on ze praatavonden over den kalktoestand is de bemes ting van onze gronden op een meer reëele basis ge plaatst en veler inzichten in deze materie zijn ver duidelijkt en verhelderd. Zoo moet het ook hier weer gaan. Vooruit zij de leuze, in weerwil van de moeilijke tijden. Zoo kunnen onze landbouwers en veehouders het beste het hoofd bieden aan de moeilijkheden die den tegenwoordigen tijd aan hun bedrijf stelt, t Is zeer te betreuren voor onze kleiboeren dat voor hen het wetenschappelijk grondonderzoek nog zoo weinig' vorderingen maakt, doch ook daaraan wordt ge werkt en zoo gauw als ook hierover iets valt te pu- bliceeren, zullen we er als de kippen hij zijn. Aan het werk dus leden van de Holl. Mij. en van den R.K. L.T.B. Alle hens aan het dek op de eerstkomende praatavonden. Niet bij de pakken blijven neerzitten. BOERDERIJ en VEEHOUDERIJ

Schager Courant | 1930 | | pagina 10