De militaristische geest op den Balkan. GEWIJDE AARDE Gemengd Nieuws. Boot op de Maas omgeslagen. Een der Inzittenden meegesleurd en ver dronken. Woensdagmiddag was een tweetal artïeiders in een boot gezeten nabij de stuw te Borgharen op de Maas te Maastricht opmetingen aan het doen. De sterke zuiging van het water deed de boot voor de stuw kantelen en de beide inzittenden geraakten te water. De 50-jarige B. uit Borgharen werd door den stroom meegesleurd. Men heeft hem aan de andere zijde van de stuw nog gezien, dooh na uren vergeefs dreggen, zijn de pogingen om het dijk te bergen, opgegeven. Het andere slachtoffer werd door de toegesnelde hulp gelukkig gered. Uitvoer van Uien. Aan welke eischen ze moeten voldoen. Het uitvoer-controle-bureau voor groen, fruit en aardappelen, aan welk lichaam de rijksuitvoerkeu ring voor uien, welke op 15 dezer in werking treedt, is opgedragen, deelt het volgende mee: Van 15 September af zullen allfeen uien, andere dan verduurzaamde uine, zilveruien en groenge- boste uien, voor export worden toegelaten, welke voorzien zijn van een certificaat of bewijs. Een certificaat wordt afgegeven door de contro leurs van het uitvoer-controle-bureau, voor uien, •welke voldoen aan de volgende minimum-eischen: De uien moeten zijn van Nederlandschen oor sprong, gezond, vorstvrij, rijp, droog, behoorlijk af- gestaart, behoorlijk vrij van grond, per verpakkings eenheid gelijkkleurig en gelijksoortig, vrij van bout en van stijve of dubbele exemplaren en onder de vol gende grootte-klassen gerangschikt kunnen worden: picklers (nep) tot 35 mm. doorsnede, drielingen 32— 43 mm. doorsnede, gewone uien 40-75 mm. doorsnede grove uien 70 mm. doorsnede en meer. Voor zoover de zending niet los verladen wordt, moet de verpakking bestaan uit solide balep of zak ken of andere verpakkingsmiddelen, waarvan de netto-inhoud 25 kg. of 50 kg. weegt, of waarop het netto-gewicht van den inhoud duidelijk waarneem baar is aangegeven. Pootuien moeten onder de volgende grootte-klas sen gerangschikt kunnen worden: a. van 5072 mm. doorsnede, b. van 70—92 mm. doorsnede, c. van 90 mm. doorsnede en meer. Bedoeld certificaat wordt afgegeven, indien de inlading voor uiteindelijken uitvoer plaats heeft, dus wanneer geen overlading op Nederlandsch grondgebied plaats heeft. Het te berekenen tarief voor de afgifte van dit certificaat bedraagt 20 cent per 50 kg. Voor uien, die niet onmiddellijk voor het buiten land worden geladen en die aan bovenvermelde mi- nimumeischen beantwoorden, wordt een verldartng afgegeven, die bij aanvrage voor de afgifte van een certificaat wordt ingenomen. Aan de afgifte van een verklaring zijn geen kosten verbonden. Een bewijs wordt afgegeven voor uien van buitenlandschen oor sprong, terwijl de prijs hiervan f 1 bedraagt De geldigheidsduur der certficaten en bewijzen is als volgt samengesteld: 4 dagen, indien gedagteekend in Februari, 2 dagen, indien gedagteekend in Maart, April, Mei, Juni en 7 dagen, indien gedagteekend in een andere maand. Hierin is de dag van dagteekening der certificaten en bewijzen niet begrepen. Aanvragen voor keuring moeten geschieden: Voor Noord-Holland bij C. Balder, Noordschar- woude, tel. 113, (Broek op Langendijk). Indien de uien, waarvoor een certificaat wordt verleend, voldoen aan de gestelde eischen, kan voor iedere verpakkingseenheid een merk worden ver langd, waarvan de kosten K cent per stuk bedragen. De gelden voor afgegeven certificaten, bewijzen en merken behooren onmiddellijk aan den betreffenden controleur te worden voldaan. VEREENIGING VAN KARWEIVERBOUWERS TE HAARLEMMERMEER E.O. Donderdag vergaderde te Hoofddorp bovengenoem de vereeniging. De vergadering stond onder leiding van den heer Ch. Reinders Folmer te Heemstede. De voorzitter heet alle aanwezigen welkom, inzon derheid den heer Barlage, voorzitter van de vereeni ging te Groningen en den heer Veenstra, Landbouw- consulent van Noordholland. De voorzitter deelde mede de werkzaamheden wel ke door de commissie zijn verricht en de resultaten die bereikt zijn, zoowel met de Veemen als de Bank voor de financiering van het zaad; wijst verder op de groote noodzakelijkheid dat verdere samenwer king ten zeerste gewenscht is. De heer Barlage wekt in een vurig pleidooi op tot samenwerking, zoowel hier als in Groningen en Zeeland; als een man pal te staan, dan is er wat van onze actie te verwachten. Besloten wordt, waar door de Landbouworganisa ties is voorgesteld een samenspreking te beleggen met de verschillende organisatiën in ons land, deze zaak te steunen en zoo spoedig mogelijk een verga dering indien geest uit te schrijven. Ter sprake wordt gebracht de berichten welke zijn verspreidt, als zou door enkele leden van de com missie reeds zaad zijn gekocht; deze berichten zijn onderzocht en het blijkt dat door niet een der com missieleden ook een baal zaad is verkocht en be slist als laster moet worden aangemerkt; de verga dering spreekt haar groote verontwaardiging uit over het feit, dat op deze wijze getracht wordt de vereeni ging verdacht te maken. Besloten wordt alsnog geen zaad af te geven. Mocht iemand echter beslist zijn zaad willen verkoopen, dat dit dan via de commissie geschiede. Voorts wordt op voorstel van den heer Barlage besloten geen zaad van oogst 1931 in voorkoop af te geven, zulks zou beslist onze actie schaden. Nadat nog enkele zaken ter sprake zijn gebracht sluit de voorzitter de vergadering met een woord van dank, inzonderheid tot de heeren Barlage en Veenstra. BESMETTELIJK MILITAIRISME. DWAAS, GE VAARLIJK EN ONGEMOEDELIJK GEBRAL. EEN UITWAS OP EEN NOBELE BEWEGING. (Van onzen reizenden correspondent) SOFIA, 7 September 1930. MIUTAIRTSME, het echte (ik doel hier niet op het recht en den plicht zijn eigen land te verdedi gen), dat krijgshaftige eigenschappen als de eerste en belangrijkste eigenschappen van den staatsburger beschouwt, schijnt besmettelijk te zijn Dit heb ik dezer dagen meenen te oonstateeren, gedurende de sportfeesten der „Macoabaeërs", dat zijn Joodsohe apo rtvere enigi ngen. In Bulgarije gaat nu eenmaal alles militair toe. Dit land ls milltalristlscher dan welk ander land op den Bal kan ook. Niet alleen het leger ls naar den ouden stijl, met hakkenslaan en strenge vormelijke discipline, doch ook de politie, de brandweer, de sportvereenigingen ma ken een militairen indruk. De politie-agenten (die op straat voor officieren van het leger moeten groeten) zoowel als de manschappen der brandweer, worden ge brild als recruten. De politie-mannen worden zelfs ge oefend in salvo-vuur en het gaat er streng toe. Bijzon der sympathiek kan dat ons, rustige en vredelievende Nederlanders, niet zijn. Het ls vooral in de landen, die door de vredesverdra gen ln hun bewapening beperkt zijn, dat men het sterkste, ras-auiverste mllitalrlame aantreft. Voor een deel ls dit toe te schrijven aan het feit, dat het voor namelijk de meest mllitairlstlsche landen waren, aan welke zulk een beperking werd opgelegd, maar dan komt er nog bij, dat uit psychologische oorzaken, de beperkende bepalingen het tegenovergestelde bewerken van wat er mede bedoeld werd. De verboden vrucht smaakt nu eenmaal het zoetst en de beperkende bepa lingen der vredesverdragen deden in de volken verzet ontwaken, dat hun mllitairistische nelgingen eerder versterkte dan verawakte. Men dient hierbij ln het oog te houden, dat er een verschil bestaat tusschen den wil en de maatregelen tot landsverdediging en het echte militairisme. Dit verschil ziet en gevoelt men meer dan dat men het kan omschrijven. In dit ver band viel mij een dezer dagen in een gesprek op het oordeel van een gewezen Prulslschen officier, die den wereldoorlog medemaakte en over de Fransohen zeide: „De Franschen zijn goede soldaten, maar ze zijn in het geheel geen militairen." De Zionistische Joden hebben ln Bulgarije eigen sportvereenigingen en deze sportvereenigingen zijn ln navolging van andere vereenlgingen van dien aard, hier volkom mllitairistisch opgebouwd en met een mllitai- ristischen geest doordrongen. Het is zeer zonderling. Wat ook verdwaasde anti-semieten tegen de Joden aan voeren, nog nooit heb ik het verwijt hooren maken, dat de Joden milairistisch van natuur zouden zijn. En toch, hier ln Bulgarije Korten tijd geleden was er te Sofia een groote samen komst der Joodsche sportvereenigingen, wier leden Zich de „Macabaeërs" noemen. Bij duizenden waren zy van alle deelen van het land gekomen en met Zionis tische en Bulgaarsche vaandels en 'muziek hielden zij een optocht door de stad, niet ln luchfcigen, gymnastl- schen, doch ln militairen pas. Stram werd er gemar cheerd. Het was verbluffend. En het gekste was, dat niet alleen jongeren, maar ook ouderen aan deze wei nig sympathieke en eenlgszlns dwaze vertooning deel namen. De hemel beware er ons voor, dat deze geest der Zionisten ln Bulgarije, wordt uitgevoerd naar Palestina. Het zou er zeker niet toe bijdragen de ver houding tusschen Joden en Arabieren te verbeteren. Er hadden sportfeesten plaats en er kwam een verte genwoordiger der regeering. waartegen niets te zeggen is. De bladen verzuimden deze gelegenheden niet om met eenigen ophef te wijzen op de vrijheid, die allen en dus ook de Joden ln Bulgarije genieten. Dat de Joden hier in de practijk niet voor eenige staatsbetrek king ln aanmerking komen, vermeldde men er niet bij. Maar dan werden ook redevoeringen gehouden. De vertegenwoordiger der regeering gewaagde van den moed, die vele Joden in de Bulgaarsche gelederen had den getoond, herdacht de in de laatste oorlogen (in de laatste achttien jaar beleefde Bulgarije er drlo) aan Bulgaarsche zijde gevallen Joden. In het antwoord, dat van de zijde de>r „Macabaeërs" kwam, werd gewag ge maakt van de bereidwilllghedd der Bulgaarsche Joden om weder hun bloed op de slagvelden te laten vloeien, indien dit noodlg mocht zijn. En natuurlijk werd er na deze woorden telkens geestdriftig In de handen geklapt en hoera geroepen, waarna men weder ln strammen parade-pas afmaroheerde. De heele geschiedenis was hoogst zonderling; eerst stond ik verbaasd, daarna schudde ik bedenkelijk mijn hoofd, tot ik tot de con clusie kwam, dat militairisme besmettelijk moet zijn. Als het niet zoo treurig was, zou het belachelijk we zen telkens te moeten hooren van die onblusdhbare neiging vooral zijn bloed op slagvelden te doen vloeien, alsof dat een bijzonder genoegen was. Ik erken, dat onder gegeven omstandigheden plicht en noodzakelijk heid kunnen bestaan om zijn land, dat ls de volksge meenschap, waartoe men behoort en waaraan men zelf naar beste krachten heeft medegebouwd, te verdedigen, zelfs met de wapenen ln de vuist, maar als deze om standigheden zloh voordoen, zijn het betreurenswaardige omstandigheden, die niet' ter eere strekken van onze hedeniaagsche beschaving. Als men, als schrijver dezer regelen, zelf den oorlog van nabij heeft aanschouwd, duizenden 'gewonden en dooden heeft zien liggen in den modder, honderden gekwetsten heeft zien sterven ln de hospitalen, dan kan men slechts heel weinig sympathie koesteren voor het gebral over slagvelden, waar men met alle geweld zijn bloed wil storten. Nog steeds is er waarheid in het woord van een der grootste legeraan voerders dezer eeuw, van deh Fransohen maarschalk Foch: „Hooger en edeler dan de oorlog is de vrede". En toch, ln deze streken, hoort men telkens gewagen van de mogelijkheid van een nieuwen oorlog. Men hoort het onder het volk, onder burgers, die allen er toch be lang bij hebben rustig te leven en te werken. De staats lieden spreken er niet over, maar vele bereiden een nieuw gewapend conflict voor. Intusschen praat men over den vrede. Het is sedert een dozijn jaren geen mode meer met de sabel te rinkelen en alleen Musso- llni en de heeren te Moskou, listiglijk als proletariërs vermomd, laten officieel nog wel eens zooiets als oor- logsgeschreeuw hooren, waarbij ze natuurlijk steeds be weren, dat ze door anderen bedreigd worden, wat een heel oud recept is. Men begrijpe mij goed: mijn crltiek op de mllitairis tische Joodsche demonstratie, waarop ik boven doelde, is allerminst een crltiek op de Idealen van vele Joden. Ik heb te veel gereisd, ook in Rusland en Polen, ik heb te dikwijls ln mijn hart beklaagd het lot van een wer kelijk Joodach lompenproletariaat, dat nergens in zijn omgeving recht of medegevoel vond, dan dat ik het verlangen naar een eigen vaderland van deze vader- landsloozen niet zou begrijpen. Maar elke beweging, elke strooming, hoe goed en sympathiek op zichzelf op gezet, kan uitwassen vertoonen en als zulk een uitwas moet men de mllitairistisch opgezette demonstratie als waarvan hier boven sprake ls, beschouwen. De „Macca- baeërs" evenwel dragen niet de grootste schuld. Zij hebben slechts den invloed ondergaan van hun omge ving. Doch de geest, waarvan ik in de demonstratie een uiting heb gezien, ls niet alleen betreurenswaardig, doch vormt ook een gevaar voor een op zichzelf nobele beweging. Een dynastieke staat kan door het zwaard tot groot heid worden gebracht, een nationale staat kan slechts door ernstlgen, gestadigen arbeid tot g-rootheld komen. J. K. BREDERODE. door Dr. URBAN RULANL MET de namen van de steden en dorpen, die wij kennen uit de geschiedenis van Chris tus' leven zijn wij van kindsbeen af ver trouwd geweest. Geen enkele gebeurtenis uit de wereldgeschiedenis heeft op den mensch zulk een blijvenden indruk gemaakt en nooit heeft een naam zulke snaren in onze ziel doen trillen, als die van het Heilige Palestina. Jammer genoeg is deze gewijde plaats op zich zelf echter arm aan werkelijke getui genissen uit dien tijd. „Jeruzalem, Gij hooggebouwde stad, God geve, dat ik U nog zie vóór mijn sterven!" De eeuwen door heeft dit gegolden en steeds nog trekken duizenden pelgrims uit alle deelen der wereld naar Palestina, om daar met eigen voeten den weg te betreden, dien Jezus volgde op zijn lljdenstocht. Het geheele jaar door herbergt het land een zeer groot aantal bezoe kers. Deze grond, deze arme, kale bodem, die tot in de Eeuwigheid het stempel der Bijbelsche gebeurte nissen zal dragen, telt jammer genoeg niet één enkel bouwwerk meer uit dien tijd. Door drie verschillende Godsdiensten vereerd als een Heiligdom, is en blijft 't het land waarom het meest en het heftigst gestre den is. Eigenaardige tegenstelling met deze stad des Vredes! Bittere anthitese in de wereldgeschiedenis! In het middelpunt van dezen strijd van rassen en be lijdenissen staat de stad, die met dit alles het innigst verbonden is: Jeruzalem! Jeruzalem, de een-en-dertig maal veroverde en zeven maal verwoeste stad! Laten wij haar grondgebied betreden en er den lijdensweg Christi bezoeken. De poort, waardoor Hij, volgens de overlevering, op Palmzondag Jeruzalem is binnengetrokken, de Gouden Poort, is gesloten. Het moet een buitengewoon statige dubbele poort geweest zijn, waarschijnlijk door den bouwlustigen keizer Justinianus I in de zesde eeuw opgericht, doch door de Mohammedanen wederom dichtgemetseld, omdat zij vreesden dat eens een Christelijk veroveraar door deze Poort zijn intocht in de stad zou houden. Wij trekken met de pelgrims door de in het Oosten van de stad liggende Stepha- nuspoort, de poort waarvoor men Stephanus heeft ge- steenigd. Zoo komen wij in de stad In de nauwe, door steenen bogen gedeeltelijk over dekte stegen heerscht een bonte Oostersche drukte. Langs de Via Dolorosa, onder de Ecce Homopoort, waar Pilatus zijn gedenkwaardige woorden moet hebben uitgesproken, gaat het, midden door het Arabieren-kwartier, naar de Grafkerk. Op 13 en 14 December 335 werd dit prachtige ge bouw ingewijd: het is over het Heilige Graf heen gebouwd en bestaat uit een koepelbouw, boven het Graf, en uit een basilica. Slechts hetgeen de bran- Op hel Binnenhof der Heilige Grafkerk. den, verwoestingen en plunderingen hebben overge laten, is nog in goeden staat. Tegenwoordig heeft men alles gerestaureerd èn verschillende overdreven opgesmukte kapellen erbij gebouwd. De restauraties stammen uit de jaren 1809 en 1810. De kapellen zijn alle aan het een of ander feit uit den lijdensweg van Christus, de Heiligen of de Engelen gewijd. Zij behooren aan velerlei Christelijke naties, als Italia nen, Grieken, Syriërs, Armeniërs, Kopten en Abes- siniërs. Over het Heilige Graf welft zich de in 1868 vol tooide koepel, ook wel de „Anastasius-Rotonde" ge naamd, waarin zich een groote ronde kogel bevindt, die het middelpunt der wereld aangeeft. Negen-en- twintig treden lager ligt de Helena-Kapel, die op de plaats van de oude Constantijn-Basilica staat. Ieder onderdeel van het bouwwerk heeft zijn legende. Deze hangen soms met een aantal eigenaardige reliquiën samen, die in de Grafkerk worden bewaard en ver eerd. Niemand, die het Heilige land bezoekt, moet ver zuimen de andere historische plaatsen te gaan zien, plaatsen, die den pelgrim ware rust brengen en op den bezoeker een buitengewoon plechtigen indruk maken. Voor den stadsmuur in het Kidrondal ligt, aan den voet van den Tempelberg Gethsémane, do Olijftuin, waar Christus in zijn gebed God om bij stand smeekte. Op deze ommuurde plaats, met de acht oeroude Olijfboomen, evenals bij het zooge naamde .Gordongraf" vinden wij de wijding, die on gemerkt in het heele landschap van Jeruzalem heerBcht. (Nadruk verboden.) Gezicht op de Heilige Grafkerk. Uitbarsting van S t r o m b o I i. d e Het gehucht Bartolo bedolven en voor eèn groot gedeelte verwoesL Dooden en ge wonden. V.D. verneemt uit Rome: Uit Messina wordt gemeld, dat Donderdagmorgen een uitbarsting heeft plaats gehad van den vulkaan Stromboli. Het gehucht Bartolo werd bedolven en voor een groot deel verwoest Volgens de Giornale d'Italia zouden in het dorp Stromboli en de naaste omgeving talrijke dooden en gewonden te betreuren zijn. Tege lijk met de uitbarsting is een hevige aardbeving waar genomen. De bevolking van het eiland Stromboli is zeer ontdaan. Onmiddellijk is om hulp geseind. Uit Messina zijn eenige torpedobooten met levensmiddelen en dekens vertrokken, terwijl ook een afdeeling van de brandweer ter assistentie derwaarts is gezonden. Aan boord van een der hulpschepen bevindt zich de plaatsvervangende prefect van Messina. Volgens officieele mededeelingen is de Stromboli in den loop van den dag weer tot rust gekomen. Het aantal dooden en gewonden is nog niet bekend, evenmin hoe groot de materieele schade is. Nader wordt gemeld, dat tegen 10 uur een door de Stromboli veroorzaakt gerommel werd waargeno men, terwijl tegelijkertijd een korte aardbeving werd waargenomen. Spoedig daarop zag men een dikke rookwolk uit den vulkaan opstijgen. Bij de uitbarsting is een scheur in den berg ontstaan. De laatste groote uitbar sting van den Stromboli heeft in het jaar 1919 plaats gehad. In de buurt van Florence werd Woensdag tegen één uur des middags een lichte aardschok waargeno men, waardoor zich van de bevolking een paniek meester maakte. Er was geen materieele schade. De post is behouden. Nader wordt nog gemeld, dat het bij Crovdon ver* ongelukte Belgische vliegtuig de nachtpostverhin- ding onderhield en om 2 uur 15 was vertrokken. Vier minuten later stortte het neer. Naar verluidt, heeft de vlieger om de een of andere reden kort na zijn vertrek aan het vliegveld terug willen keeren en is hij toen met hoornen in aan raking gekomen. (Volgens een telegram uit Brussel heette de omge komen vlieger Rolzy en de werktuigkundige Coore- man. Rolzy was 26 jaar oud en van 1923 tot 1928 mili tair vlieger geweest.) Weer een Fransch militair vliegtuig ver ongelukt. Twee dooden. De reeks ongelukken met militaire vliegtuigen is weer met én vermeerderd. Donderdagavond is bo ven het militaire vliegterrein van Orly bij Parijs een marinevliegtuig van een hoogte van 200 meter neerge stort Het toestel werd geheel vernield. De inzittenden, een zeeofficier en een onderofficier, werden gedood. HET EINDE VAN EEN MOORDENAAR. Te Orleans is een taxi-chauffeur vermoord en de verdenking voor deze misdaad viel op een soldaat te meer daar deze eergisterochtend op het appel ont brak. Eergisterochtend heeft een boer te Chaingy, op twaalf kilometer afstand van Orleans het lijk van den verdachte gevonden. De man had zelfmoord gepleegd door in een der palen van de electrische hoogspan ning-leiding te klimmen en daar aanraking te zoeken met de draden, waarop een stroom stond van 90.000 Volt Vliegtuigongelukken. Een Belgisch postvliegtuig neergestort. Vermoedelijk door te laag vliegen tegen een boom gebotst. Twee dooden. Het Belgische postvliegtuig van den vasten dienst is gisterochtend buiten het vliegveld van Croydon bij Loden neergestort De vlieger en de werktuigkundige zijn levend ver brand. Een nader telegram uit Londen meldt: Het toestel was een Fokker-eendekker dat met de post van Londen naar .Brussel onder weg was. Het zicht was slecht en men gelooft dat het toestel bij het verlaten van het vliegveld tegen een boom is opgevlogen. De vlieger en de werktuigkundige waren al dood toen men hen uit het in lichter laaie staande vlieg tuig haalde. Vliegen bij nacht en on tijd. t Bij een hevig onweer boven Londen. Eergisternacht heeft boven Londen een van de he vigste onweders van dit jaar gewoed. Felle bliksemschichten en zware donderslagen gin gen vergezeld van plasregens. In het Westend viel in nog geen uur tijds ruim 25 milimeter regen. Een gedeelte van het auto- en spoorwegverkeer met de voorsteden werd eigenlijk ontredderd en in som mige huizen stroomde water binnen. Er werd slechts weinig schade aangericht, ofschoon in eenige huizen de bliksem insloeg. Terwijl de bui boven Londen woedde, sloegen een aantal geestdriftige amateur-vliegers en vliegsters, die voor het eerst boven het Heston Air Park in de bui- tenstad bij nacht vlogen, haar uit de hoogte gade. Als instructeurs deden ervaren beroepsvliegers dienst, die in de lucht buitelden en andere toeren in hun verlichte toestellen uitvoerden. Eenige bioscopen moesten laat op denavond hun deuren sluiten, omdat er door het inslaan van den bliksem kortsluiting ontstaan was. Ook te Glasgmv heeft een hevig onweer gewoed. Daar is vrij wat scha de aangericht.

Schager Courant | 1930 | | pagina 11