RAAD VAN SCHAGEN. Vergadering van den Raad op Vrijdag 12 September 1930, des avonds half 8 uur. Voorzitter de heer J. Cornelissen burgemeester, secretaris de heer A. C. Roggeveen. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering volgt de goedkeuring der notulen. Ingekomen stukken. Ged. Staten zonden bericht van goedkeuring der begrooting dienst 1930. De Minister van Financiën .berichtte de afwijzing van het verzoek van A. Zijdewind, om een voorschot ingevolge de Landarbeiderswet, omdat de aanvrager geen landarbeider is in den zin der wet, in geen ge val maakt hij van het verrichten van landarbeid in loondienst zijn hoofdberoep. Voorts is het plaatsje, 10 Are, van onvoldoende grootte, terwijl de prijs van den grond zeer hoog is en de bouwkosten der te stich ten woning eveneens te hoog zijn. Ged. Staten hebben goedgekeurd het raadsbesluit tot verkoop van grond aan het P.E.N. tot stichting van een tweede transformatorstation. Ingekomen is het Koninklijk Besluit tot goedkeu ring van het raadsbesluit tot gedeeltelijke onteige ning van het perceel vaji C. Berkhouwer. Deze stukken worden voor kennisgeving aangeno men. Verificatie boeken. Blijkens het rapport van het verificatiebureau van de kasopname van het gas- en electriciteitsbedrijf moest in kas zijn op 12 Augustus 1.1. en was ook aan wezig f9891.76. Journaal en grootboek van de bedrij ven waren ook thans nog niet bijgewerkt, doordat de directeur, blijkens zijn mededeeling, daartoe nog geen gelegenheid had. Van een controle der proefbalansen kon derhalve geen sprake zijn en de verificateur acht het ge- wenscht, dat de boekhouding spoedig wordt bijge werkt. Voorzitter deelt mee, dat de directeur 't erg druk had en dat thans de boeken in orde zijn en proefbalan sen opgezonden en dht de ruim f8000 die op de giro stonden, noodig waren om het benoodipde te kunnen gireeren. Subsidie Witte Kruis. Door de afdeeling Schagen van Het Witte Kruis werd voor het Jaar 1930 wederom een subsidie van f 1000 ten behoeve van de t.b.c.-bestrijding aange vraagd. Waar door den Raad een eerder gedaan verzoek niet werd ingewilligd, omdat de finantiën der ver eeniging voldoende zouden zijn, om de kosten voor de uitzending van t.b.c.-patiënten zelf te bestrijden, wordt door het bestuur der afdeeling opgemerkt dat de gelden der vereeniging niet uitsluitend voor dat doel gebruikt mogen worden en de gemeente ge heel in overeenstemming met de regeling, getroffen met de provincie de gevraagde subsidie mag ver- leenen. Nadat inlichtingen zijn gevraagd over de uitzen dingen en den stand der finantiën over het loopende jaar, stellen B. en W. voor, voor het jaar 1930 alsnog een subsidie te verleenen, groot f1000, aangezien thans uit de opgave van genoemd Bestuur blijkt, dat de Vereeniging zonder den steun der gemeente met de uitzendingen niet zal kunnen voortgaan. Zonder discussie met algemeene stemmen aange nomen. De buitenwijken en het electrisch net. Naar aanleiding van het gesprokene in een der vorige vergaderingen van den Raad, hebben B. en W. den Directeur der Lichtbedrijven opgedragen, nogmaals een berekening van kosten van aansluiting te maken met betrekking tot de toen genoemde bui tenwijken. Blijkens liet rapport van den directeur der Licht bedrijven zijn de leidingen op de goedkoopst moge lijke manier geprojecteerd en uitsluitend voor licht- doeleinden (een phase) te gebruiken. De ramingen zijn als volgt: le. Lagedijk, alleen perceel W. Pastoor, 1 licht punt, f431:60. 2e. Schngerwiel: Perceel W. Broekhuizen 10 licht punten en 1 steekcontact en perceel P. Sluis, 2 licht punten, 1 steekcontact, f 1040. 3e. Krisjeswerf: perceel T. Mantel 6 lichtpunten, 1 steekcontact, perceel D. van der Bel 8 lichtpunten. 1 steekcontact. perceel J. Broekhuizen 4 lichtpunten, 1 steekcontact, f955. 4e. Muggenburgerweg: perceel W. Fijnheer 4 lichtpunten, 1 steekcontact, perc. B. Molenaar 5 lichtpunten, 1 steekcontact, f 1237.50. 5e. Lolleweg: voor een onbewoond perceel G 24 f647. 6e. Hale: Voor 3 perceelen, nl. H. Vader, J. Hed- des, J. Dekker, f945. De heer Vader heeft nu toestemming verleend de palen in zijn land te plaatsen. Op grond van deze cijfers stellen B. en W. voor, niet tot aansluiting over te gaan, gelet op de groote kosten en de weinig aangevraagde lichtpunten, waar door het verlies op deze aansluitingen te groote af metingen zou aannemen. Ten aanzien van de aansluiting van de perceelen aan de Hale, waaromtrent een adres is ingekomen, stellen B. en W. voor, deze aansluiting tot stand te brengen, indien de aanvragers een verbruik garan deeren gelijk aan 10 der aanlegkosten, gedurende 10 jaar. De heer De Vries wijst er op, dat in het adres der Hale-bcwoners staat, dat don heer Vader door den Burgemeester is gezegd, dat als hij ging bouwen, hij gerust zijn gang kon gaan wat electriciteit betreft, want dat dit in orde kwam. Door deze mededeeling komt, wat B. en W. in hun advies zeggen, in een eigenaardig licht. Voorzitter zegt het zich nog heel goed te herinne ren wat hij heeft gezegd, n.1. dat B. en W. er niet onsympathiek te.gcnovcr stonden. Andere toezegging heb ik niet gedaan. De heer Gorter: Dat kon u ook niet. De heer De Vries: Waar haalt de man het dan vandaan? De heer Van Erp bepleit het nuttige om de leiding niet te maken met 1 fase. Dan is het alleen voor licht en als men krachtstroom wil benutten, kan het niet. De heer Leguit deelt mee, dat de heer Vader beslist geen krachtstroom wil hebben. De heer Van Erp: Als de menschen zelf niet wil len is het mij best, maar onpractisch blijf ik het" vinden. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. Bijdrage voor leerlingen op de Handels school. Door het gemeentebestuur van Alkmaar wordt verzocht of de gemeente bereid is voor een 2-tal leer lingen die toelating tot de Handelsschool gedurende het schooljaar 1930—1931 hebben verzocht, de bij drage ad f80.99 per leerling te betalen. Een der ouders verklaarde zich bereid de bijdrage ad f 80.99, voorloopig voor het leerjaar 1930-1931 te restitueeren, de andere echter verklaarde niet meer dan de helft te zullen terugbetalen. B. en W. hebben gemeend, ook dit laatste aanbod te moeten aannemen en stellen daarom den Raad voor, gelet op het verschil in de financieele positie der beide betrokkenen, het Gemeentebestuur van Alk maar te berichten, dat de bijdragen zullen worden verleend. De Voorzitter herinnert er aan dat vroeger de bij dragen voor H.B.S., Gymnasium, enz., op de ouders konden worden verhaald, doch dat is naderhand door de wet verboden. Het Handelsonderwijs evenwel valt nog niet onder deze wet. De heer Sleutel, de vader van een der leerlingen, verklaarde zich onmiddellijk bereid het volle bedrag voor 19301931 te betalen; de heer Van Barneveld vond het bedrag te hoog en niet billijk de kosten te moeten betalen. B. en W. hebben toen voorgesteld en de heer Van Barneveld was daar toe bereid, om de halve kosten voor zijn rekening te nemen. De heer De Vries vindt het een beetje eigenaardig, de ouders van leerlingen van H.B.S. enz. behoeven i niet te betalen en deze ouders wel, dat is een beetje i scheef. De Voorzitter voelt dat zelf ook, maar de wet ver biedt het en als gemeente ook deze kosten voor haar rekening neemt, komt zé voor veel kosten. De heer De Vries erkent dat, maar andersom is het onbillijk, dat ouders die het goed kunnen betalen, daarvan vrij zijn. De heer Kooij wijst er op dat we zelf een Handels- wintcravondsohool hebben. De Voorzitter licht toe, dat de school te Alkmaar ge heel iets anders is, die vraagt het geheele kind. De heer Van Erp is het met den heer De Vries eens dat het onbillijk is en spr. wijst er op dat er meerdere leerlingen kunnen komen en vraagt of het niet op den weg der gemeente ligt om ten aanzien van het inko men een norm te bepalen. Spr. vindt het goed dat de gemeente de lesgelden betaalt als het kinderen van armlastigen betreft, maar als de ouders het kunnen betalen, wil spr. de kosten verhaald zien. De heer Sleutel is nu bereid om te be talen, maar straks kan het voorkomen dat iemand wel kan betalen, maar er niet toe bereid is. Wat nu wordt voorgesteld, leidt tot een consequentie, waar van het eind' niet is te vinden. De Voorzitter vindt een verordening wel wat te ver gaan. B. en W. hebben in dit geval het belasting kohier geraadpleegd en op grond van die inlichtingen komen zij met hun voorstel. Spr. zou ieder geval op zich zelf willen beoordeelen en dan hebben we geen verordening noodig. De heer De Vries wil dan een niet te nauw stand punt innemen. De heer Van Rijswijk wil wel gelooven wat de Voorzitter t. a. v. het kohier heeft gezegd, maar voor dat een besluit wordt genomen, zou spr. in comité er toch nog wel wat meer van willen weten. De Raad gaat in comité en na heropening wordt het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Gemeenterekening. Volgt de voorloopige vaststelling der gemeentere kening over 1929. De commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren C. Kooij, L. v. Rijswijk en Jb. de Vries, merkt op, dat de posten „kosten van ziekenverpleging" en „ondersteuning aan behoeftigen iri geld", hoewei reeds tot hooge bedragen geraamd, met zeer belang rijke sommen zijn overschreden. De commissie erkent de moeilijkheid van de on- derwerpelijke aangelegenheid, doch geeft het collége van B. en W. in overweging, bij verzoeken om steun, zoowel ten aanzien van eerstgenoemden als laatst genoemden post, grondig te onderzoeken of verhaak krachtens de Armenwet mogelijk is en zoo ja,u dit verhaal toe te passen. Met genoegen heeft de commissie geconstateerd, dat de rekening sluit met een batig saldo van f6588.81. De rekeningen der gemeentelijke bedrijven gaven de commissie geen reden tot opmerkingen en gead viseerd wordt de rekeningen onveranderd voorloopig vast te stellen. Naar aanleiding van de hier boven gemaakte op merking deelen B. en W. mede, dat door hen steeds met de bepalingen vervat in artikel 63 der Armen wet rekening wordt gehouden, hoewel het resultaat niet veel oplevert, aangezien de bloedverwanten, wel ke tot alimentatie verplicht zijn, in den regel al even behoeftig zijn als de bedeelden. De overschrijding van genoemde posten is een ge volg van de buitengewoon talrijke noodzakelijke ge vallen aan het college ter behandeling voorgelegd. De Voorzitter licht dit antwoord nog mondeling toe en herinnert er aan, dat bloedverwanten tot in rechte lijn tot alimentatie verplicht zijn, dus kinde ren voor ouders, grootouders en schoonouders, en. omgekeerd. De heer De Vries vraagt, of voor ziekenhuisver- pleging gewezen wordt op de hier bestaande ver eeniging. Spr. vraagt zich af voor welke bedragen de gemeente zou komen te staan, als die vereeniging er niet was. De Voorzitter zegt, dat de menschen niet schrifte lijk op die vereeniging worden gewezen, maar als ze steun komen vragen, wordt door spr. wel gevraagd of zijn niet bij de vereeniging voor ziekenhuisver- pleging of ziekenfonds zijn aangesloten. Spr. deelt ook mede dat de lijsten van personen die voor vrije geneeskundige hulp en geneesmiddelen in aanmer king komen, zijn herzien en er heel wat zijn ge schrapt. De heer Gorter zegt. dat het tenslotte zóó zou worden dat de gemeente beter de omslagen voor de vereeniging van die personen zou kunnen betalen. Maar er is weinig van te zeggen, voorheen was spr. dezelfde meening toegedaan als de heer De Vries en toen spr. in het college van B. en W. was, veranderde de zienswijze. De Voorzitter beaamt dit en hij herinnert zich nog heel goed dat de heer Gorter wel eens driftig werd. De heer De Vries erkent, dat het een teere materie is, maar het betreft een kleine f 10.000. De Voorzitter zegt, dat heel serieus wordt gehan deld, iedere 3 maanden passeeren bijna alle armen de revue. De heer Gorter vraagt, hoeveel personen verpleegd zijn. De Voorzitter kan dat niet zeggen, en het aantal personen zegt ook niet veel, want er zijn er die heel lang verpleegd zijn. Er wordt ook veel samenge werkt met kerkelijke armbesturen, ook met het Roomsch-Katholieke en heeft er een prettige onder vinding van. Gasprijsverlaging of -verhooging? De heer Van Nuland heeft de cijfers van de reke ning van het Gasbedrijf eens nader bekeken, en wel. omdat hem had gefrappeerd de uitdrukking in het rapport van B. en W. dat eerder viel te denken aan gasprijsverhooging, dan aan verlaging. Die cijfers hebben hem bevredigd, de uitkomsten over 1929 wa ren gunstig en hij is overtuigd dat al zou de Raad nu besluiten tot gasprijsverlaging, het bedrijf er geen schade van zou ondervinden. 1 Januari 19*29 is de gasprijs 1 cent verlaagd, bij een omzet van 300.000 M3. zou het bedrijf daardoor hebben moeten derven f3000 en dus het winslsaldo ook f3000 lager hebben moeten zijn. De winst echter is maar f 1500 lager gebleken, en dat niettegenstaande een duur iaar door den strengen winter. Bovendien is er kleiig f3000 extra afgeschreven en waar op de balans ver schillende bedrijfsbezettingen tot op fl zijn afge schreven, wat er heel gunstig voorstaat, is het vol gens spr. volstrek* «een utopie, ja zelfs zeer ge- wenscht de burgerij van die voordeelige positie de vruchten te laten plukken. Te meer nog, daar bij lager prijs het gasverbruik zal toenemen, wat voor- deelig is, omdat verschillende onkosten dezelfde blij ven. De hoofdleiding mag dan niet al te best zijn, maar die staat maar voor f 640 te boek en wordt wellicht dit jaar gehel afgeschreven. Het gebouwencomplex voor f27500, doch daar zijn bij de nieuwe directeurs woning van f 10.000, de personeelswoningen, enz., voor de bedrijfsgebouwen blijft maar f 11000 over. Voorts is er 12 a 13 mille gereserveerd voor nieuwe ovens en retorten. Spr. geeft toe, dat het nu een on gunstig moment is, omdat de cijfers van 1930 nog onbekend zijn, maar hij geeft B. en W. in overwe ging ernstig na te gaan of zij niet met een voorstel tot gasprijsverlaging kunnen komen. Den heer Schoorl doet het genoegen, als de men schen de zaak goed bekijken en niet maar tegen de cijfers opkijken. Echter kan hij het met den heer v. Nuland niet eens zijn. Inderdaad is er op ver schillende onderdeelen flink afgeschreven, maar men vergete niet dat we moeten aflossen aan de Gemeente en die aflossing moet ook afgeschreven worden; zoolang er schulden zijn af te lossen moet er afge schreven worden, een andere politiek is niet juist. Oogenschijnlijk staan de activa niet hoog, maar de bedrijfsgebouwen zijn oud en gebrekkig. De beschou wing van clen heer v. Nuland is eenzijdig en ik ben overtuigd, dat bij navolging van den wensch van den heer v. Nuland de gemeente er de slechte resultaten van zou ondervinden. Onze cijfers, in het rapport, zijn niet aangevochten, ze zijn ook niet aanvechtbaar. Vorig jaar zou de winst f3000 minder hebben moeten zijn, en ze was slechts f1500 minder, zegt de heer v. Nuland, maar dat is te danken aan den hoogen teerprijs, de teer gaf in 1929 een record-opbrengst. Dit jaar is er bijna geen plaatsing voor de teer, ik schatte de mindere op brengst op f750, maar naar de jongste ervaring is dit nog te laag geschat. Overigens staat vast dat we minstens f2500 in het vernieuwingsfonds moeten kunnen storten, doch het saldo van 1929 was slechts f500. Dan krijgen we in 1930 de volle pensioensbij dragen, lagere rente, enz. en derhalve zie ik voor 1930 geen winst. De heer v. Nuland vergist zich op nog een punt heel erg, en wel waar hij zegt dat gasprijsverlaging grooter verbruik meebrengt. Maar in 1929 is dat an ders gebleken, ondanks de verlaging was het ver bruik minder dan in 1928: voor gemengd gas was dat nadeelig verschil 5000 M3. en voor muntgas 3000 M3. Dat waren voor ons fatale verschijnselen, die aanmanen tot voorzichtigheid. Spr. is het tenslotte met den heer v. Nuland eens, dat 't het beste is, de cijfers van 1930 af te wachten en spr. hoopt van harte dat die nog mogen meevallen. De heer Van Nuland kan op staanden voet de dooi den wethouder genoemde cijfers niet direct realisee- ren, maar meent toch dat er een bedrag van f3000 vrij valt dat niet is afgelost. De wethouder Schoorl zegt dat er steeds een vaste aflossing is van f3250. Aflossing en afschrijving behoo- ren parallel te gaan en de aflossingen zullen eerder hooger dan lager moeten worden. De heer Gorter meent dat de wethouder met zijn redeneering ten opzichte van de gasfabriek wel ge lijk heeft en dat deze er niet zoo rooskleurig voor staat. Maar wat de afschrijving van de electriciteit betreft, dat behoeft niet in die mate als nu het geval is geweest, f 11000.per jaar gaat spr. te hard. Zulk een bedrag kan wel over 2 jaar en kunnen de bur gers in den vorm van lager stroomprijs er mee van genieten. Voorzitter merkt op dat de beide punten gas en electriciteit afzonderlijk moeten worden behandeld. De heer Gorter zegt dat hij zich het recht voor behoudt om na narekening der door B. en W. ver strekte cijfers, met een voorstel te komen tot stroom- prijsverlaging. Dc heer Van Nuland merkt op niet te hébben voor gesteld om den gasprijs te verlagen, maar alleen te hebben gezegd dat hij het niet zoo pessimistrseh in zag als B. en W. Spr. is het met den heer Gorter eens, dat het nageslacht ook wel kan meebetalen aan de verbeteringen en vernieuwingen en niet alleen de burgerij van thans moet bloeden. Wat de toekomst zal bieden, hangt nog in de lucht. Wat zijn stem betreft, zal spr., zoolang daarop voor komt de terugstorting door den gasdireeteur, daar tegen stemmen. De heer Schoorl houdt nog een pleidooi om aan te toonen, dat de tegenwoordige wijze van afschrijving de juiste is en dat de boekwaarde niet mag worden verhoogd met reparaties of groote of kleine vernieu wingen. Verlaag je boekwaarde, zegt spr., anders gaat het niet goed. De heer Van Erp zal evenals de heer Van Nuland, om dezelfde reden tegenstemmen. De heer De Vries wijst op de mededeeling van B. en W., dat de 2e transformator en de hoogere maxi male belasting als een schadepost worden beschouwd. Spr. meent dat dit een gevolg is van de uitbreiding van het bedrijf, dus een gezond verschijnsel. De wethouder Schoorl is het eens wat de trans formator betreft, maar met wat de maximale belasting betreft, die hangt af soms van bijzondere omstandig heden en beliep in Februari 130 K.W.U., zonder dat er van hooger verbruik sprake was. De heer De Vries wijst er op dat wat de maximale belasting betreft, het. wisselvallige daarvan steeds heeft bestaan, maar dat in 't algemeen met een groo ter verbruik een hoogere maximale belasting zal op treden, dus een zeer gezond verschijnsel. De heer Schoorl beredeneert, dat dit nog volstrekt, niet vast staat en verschillende invloeden zich daar bij doen gelden en dat behalve do 130 K.W.U. hooger belasting in Februari, nog op 10 verhooging daar van moet worden gerekend. In stemming gebracht, wordt de rekening der ge meente goedgekeurd met 4 tegen 7 stemmen. Tegen de heeren: Gorter, Van Nuland, Overtoom en Van Erp. Waar zooals de Secretaris opmerkt, de wethouders niet mogen meestemmen, wordt net 5 voor en 4 tegen. Gemeentebegrootlng, dienst 1931. Aangeboden wordt de gemeentebegrooting, dienst 1931. Wordt overgegaan tot stemming van een commis sie van drie leden. Er worden 4 stemmen blanco uit gebracht. De heeren De Vries, Kooij, Van Rijswijk en Gorter verkrijgen 5, 4, 4 en 4 stemmen. De heer De Vries is gekozen en zal over de andere leden een vrije stemming plaats hebben. De heer Gorter verklaart het toch niet aan te nemen en worden dc heeren Kooij Van Rijswijk benoemd, deze nemen de benoeming aan. Het opladen van groot vee. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van den heer J. I\. Boontjes, waarin deze verzocht het opladen van groot vee op de marktplaats, gedurende de markt te verbieden en gehoord het advies van den marktmeester,stellen B. en W. voor de veror dening op de veemarkten aan te vullen met artikel 12a. luidende: Het is verboden tijdens de markt groot vee te laden in wagens, motorrijtuigen en dergelijke, anders dan op de daarvoor door B. en W. aan te wijzen plaatsen. De heer Van Nuland kan zich wel met het voorstel vereenigen, hoewel hij er geen voorstander van is, maar meent dat de term groot vee onvoldoende is omschre ven om rechtsgeldig te zijn. Door den Secretaris wordt opgemerkt dat onder groot vee altijd wordt verstaan hoornvee, runderen, behalve kalveren. De heer Van Erp zegt dat dus aanstonds het opladen van groot vee zal zijn verboden, maar spr. wijst dan op het bord op de markt, wat de plaatsing van auto's be treft. Spr. verzoekt B. en W. om te overwegen om het plaatsen van auto's op de markt te verbieden. De Voorzitter zegt dat die zaak meerdere malen is be sproken en het hier een oud besluit betreft. Als de plaatsing van auto's wordt verboden, heeft dat ook be trekking op de vrachtauto's bij „de Moriaan" en komt de betrokken persoon in 't gedrang. Algemeen verbie den ontraadt spr. daarom. De heer Van Erp zal het onderzoeken en er op terug komen. Spr. zal nagaan of er geen andere regeling is te treffen. Het is nu een onhoudbare toestand en het zou wel eens kunnen gebeuren, dat er van hoogerhand op werd gewezen, De auto's worden er klakkeloos neer gezet en dat terwijl de gemeente een terrein heeft, waar staangeld wordt geheven. Het is dus een kwestie van verkeer, maar ook een finantieele kwestie. De Voorzitter zegt dat de auto's niet klakkeloos mo gen worden neergezet; ze mogen niet op den rijweg. De heer Gorter merkt op, dat er vroeger met Mooij over is gesproken en de weg vrij gelaten zou worden. De heer Van Rijswijk vraagt of er toezicht wordt gehouden op het laden van vee, want het wordt soms als een zak kunstmest in de auto's getrapt. De Voorziter: U bedoelt dierenmishandeling? De heer Van Rijswijk weet niet of er van dieren mishandeling gesproken kan worden, maar wel is hij eens weggeloopen, omdat het niet was aan te zien. De Voorzitter: Onnoodig wreed behandelen dus. Spr. is blij, dat de heer Van Rijswijk hier over spreekt, spr. is zelf voorstander van het tegengaan van dierenmis handeling en zal zorgen, dat er op gelet wordt. De heer Lookman wijst er op, dat Donderdags de Inspecteur tegen dierenmishandeling komt. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. De boter-, kaas- en eierenmarkt. Aangezien gebleken is, dat de aanvoer op de we- kelijksche boter-, kaas- en eierenmarkt in en voor het gebouw „Cérès" langzamerhand zoo gering is geworden, dat de kosten van huur van het lokaal en bezoldiging der marktgeldinners de inkomsten overtreffen, over 1929 b.v. met f78.74, stellen Burg. en Weth. den Raad voor, gehoord den Markt meester, de markt voor bedoelde producten vrij te geven, met ingang van 1 Januari a.s. het contract met den lokaalhouder den heer J. Schenk, met in gang van genoemden datum op te zeggen en de ver ordening op de heffing van marktgelden daarmede in overeenstemming te brengen door de marktgelden voor bedoelde producten daaruit te schrappen. De heer Van Nuland vraagt of aan de eierenvelling geen botermijn verbonden kan worden. De heer De Vries zegt dat dit ook al eens door den heer Kooij is opgenoemd, maar het schijnt weinig te beteekenen te hebben. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. De Zaterdagavondmarkt. Naar aanleiding van het verzoek van de Midden- standsvereeniging alhier en gelet op de besprekin gen, gehouden met de vertegenwoordigers van den Nederlandschen Bond van Marktkoopliedenvereeni- gingen en van den Nederlandschen Bond van Standwerkers, stellen B. en W. den Raéd voor de staangelden voor de Zaterdagavondmarkt over het tijdvak 1 September 19301 Maart 1931 niet te heffen. De heer De Vries vraagt nadere inlichtingen. De Voorzitter geeft toe, dat het voorstel van B. en W. een beetje sober is, en deelt mede, dat het al lang de aandacht van B. en W. had, dat de Zaterdagavond markt niet veel om 't lijf had. Door den heer Schmalz was namens de Middenstandsvereeniging gevraagd om voor de Zaterdagavondmarkt geen staangeld te heffen, wat de sympathie van B. en W. had. Een onderhoud heeft plaats gehad met den Bond van marktkooplieden- vereeniglngen en daarbij bleek dat er bij marktkoop lieden een grief tegen de Donderdagsche Sohager- markt bestaat. Wel is het eigenaardig, dat dio Zaterdagavondmarkt wordt gekoppeld, maar dat wordt nu eenmaal gedaan. De grief Is dat hier Donderdags aan staangeld 50 cent per M2. moet worden betaald en. de heeren hebben aangetoond, dat behalve Eindhoven Schagen in dat opzicht bovenaan staat. De standwerkers oordeelden voorts, dat zij geen goede plaats kregen. Dit kan echter in onderling overleg wor-: den geregeld en gister is dan ook een regeling getrof fen, die nog onder de aandacht van de wethouders zal worden gebracht Het x'esultaat van het onderhoud met de marktkooplieden is geweest, dat in de volgende vergadering aan den raad zal worden voorgesteld de marktgelden voor de Donderdagsche markt te verla gen en de marktkooplieden zullen dan van hun kant met alle kracht de Zaterdagavondmarkt propageeren. Binnenkort hopen we dan de Zaterdagavondmarkt te heropenen en alle moeite wordt gedaan om een groot aantal kooplieden te krijgen. De heer Gorter: Dan komen ze 14 dagen, de markt gelden voor de Donderdagsche markt zijn verlaagd en daarna blijven ze weer van de Zaterdagavondmarkt weg. De heer Van Erp: Ja, 't is handel, zouden we ze geen abonnement geven voor Donderdagsche- en Zaterdag avondmarkt? Spr. is ook bang, dat het zal gaan als door den heer Gorter wordt gezegd. De heer De Vries wil de regeling maar probeeren, al verwacht hij van het instituut „Zaerdagavondmarkt" niet veel. Het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Voorgesteld wordt, de bedrijfsbegrooting van het gasbedrijf, dienst 1930, te wijzigen, door de opbrengst van den verkoop der oude directeurswoning f2920, in het vernieuwingsfonds te storten. Wordt goedgevonden. Alvorens met de rondvraag wordt begonnen, vraagt de heer De Vries of er geen adres is ingekomen van de Middenstandsvereeniging over den cursus voor winkel personeel. De cursus begint 15 September en het zal wel op prijs worden gesteld als het adres thans wordt behandeld. De Voorzitter zegt dat het adres tamelijk laat is in gekomen. De heer Van Rijswijk vraagt of het evengoed niet behandeld kan worden. De Voorzitter vindt het goed, als de raad daartoe be sluit, maar er is geen prae-advies van B. en W. De heer Van Erp is niet tegen behandeling van het verzoek, maar als er geen prae-advies van B. en W. is, is het moeilijk te beoordeelen. Spr. is de eerste die het niet bevatten kan. (Vroolijkheid!) De heer Van Nuland meent, dat men met directe behandeling een gevaarlqk precedent schept, wat door den Voorzitter wordt beaamd Het adres wordt niet in behandeling genomen. De rondvraag. Bij de rondvraag zegt de heer De Vries dat een der Irewoners van het Plantsoen hem erop heeft gewezen, dat de scholieren van de U.L.O.-school hun brood in het Plantsoen opeten en dan de papieren rechts en links laten slingeren. Dat geeft een zeer onooglijk aan zien en spr. vraagt of niet een papiermand geplaatst kan worden, met een bordje erbij. De Voorzitter is het volkomen*eens met deze opmer king en noteert. De heer Van Erp zegt dat enkele maanden geleden de verdeelkasten van het electrisoh bedrijf zijn geschil derd, maar nadien de kasten beplakt zijn met biljet ten die volksmisleiding ten doel hadden. Op die manier kan schilderen wel aahterwege blijven Spr vraagt of B en W. niet een ander vlak voor aanplakken kunnen aanwijzen. De heer De Vries zegt dat ook het transformator gebouwtje steeds beplakt wordt.

Schager Courant | 1930 | | pagina 14