Uit onze Omgeving. Wegverbetering. Inbraak te Koedijk. NIEUWE NIEDORP LANGEND IJ K Z IJ P E WIERINGEN ANNA PAULOWNA HOOGWOUD WIER1NGERWAARP WINKEL. Bekendmakingen. Kostelooze inenting. Plaatselijk Nieuws. De Winkelweek. Gemengd Nieuws. Onderwijzer zijn in Rusland is geen pretje. De bijlegging der textielstaking in Frankrijk. De Voorzitter -wijst op de moeilijkheid om het tegen te gaan. De heer Leguit is het ermee eens dat het wordt over dreven. Spr. heeft deze week gezien, hoe de schutting van het perceel dat thans van den heer Ranke is, be plakt is geworden, denzelfden morgen zijn de biljetten eraf gedaan, maar nu staat het nog slordiger Spr meent dat wel verzocht kan worden op een dergelijke wijze niet te plakken. De heer Bakker zegt te voelen welken kant het heen gaat en zegt dat de opmerking wel ter harte zal worden genomen. Maar spr. wijst op de weinige gelegenheid om te plakken. Of er sprake was van volksmisleiding, zullen we maar buiten bespreking houden. Onze menschen zullen wel met den wenk rekening ihouden. De eerst volgende vergadering zal spr.,het ter sprake brengen, maar hoe gaat het, jeug dige menschen met veel vuur. De heer Gorter: En als er dan concurrentie komt! De Voorzitter vindt het plakken in den verkiezings tijd niet zoo vreeselijk, maar anders kan toch wel aan caféhouders of winkeliers gevraagd worden om de reclame achter de ramen te mogen hangen. De heer Bakker zegt dat dit wat de persoonlijke meening betreft, zou worden toegestaan, maar wat de cliëntèle betreft, men niet voor zijn meeniging durft uit te komen. Het is gewensoht dat er een zuil of een bord wordt geplaatst. De heer Lookman wijst op de verwaarloozing van 't plantsoentje op het Oude Slot, door de jeugd. De Voorzitter zegt dat er gedurig op wordt toegezien, ook door spr. De heer Lookman zegt dat het toezicht dan wel niet goed wordt uitgeoefend, de heesters lagen gisteravond plat en dat vlak bij de leeuwenkooi (politiebureau). De heer Van Nuland vraagt, wanneer de restauratie van de Slottorentjes zal plaats vinden. De Voorzitter deelt mede, dat alles voor elkaar was, maar toen bleek dat vergeten was om de vergunning van den minister op het bestek te vragen. Vandaag is het met eenige aanmerkingen teruggekomen, maar ondertusschen kan nu de aanbesteding worden gehou den. Nog meer onteigeningsplannen. De heer Bakker zegt, dat nu de goedkeuring is ont vangen op het onteigeningsplan van het perceel van den heer Berkhouwer. We hebben gezien hoe lang het duurt eer er met onteigening kan worden begonnen. Spr. wijst er op dat met het oog op de verbinding met het Heerenbosch al meer is genoemd het perceel van de wed. Hoogland. Spr. acht het gewenscht dat in de toekomst daar een doorbraak komt en ver zoekt B. en W. om nog eens te willen trachten met den eigenaar van dat perceel tot overeenstemming te komen en aan den aRad mede te deelen op welke voorwaarden en voor hoeveel de gemeente eigenares kan worden. Als het dan nergens op rooit of er blijkt onwilligheid in 't spel te zijn, dan zou noodgedwongen tot onteigening overgegaan moeten worden. De Voorzitter zegt, het genoteerd te hebben. De heer Van Erp vraagt of het juist is dat B. en W. in hun voorlaatste vergadering met den rechts kundigen adviseur over deze kwestie hebben gespro ken. De Voorzitter zegt geen mededeeling te doen uit de vergaderi] van B. en W. De heer Van Erp zegt dat hij dus geen antwoord op zijn vraag kan krijgen. Maar hij spreekt er zijn ver wondering over uit, dat waar destijds de heer Bakker voorstelde tot onteigening over te gaan, B. en W. een grondruiling met den heer Berkhouwer wilden aan gaan, maar hun voorstel hebben laten kelderen, om dat de heer Bakker een voorstel tot onteigening deed, nu weer van d,en kant van den heer Bakker wordt gevraagd pogingen aan te wenden om tot onderhand- schen aankoop van het perceel Hoogland te komen. Een dergelijke manier van handelen tegenover be lastingbetalende burgers noemt spr. niet de juiste ma nier. De heer Bakker zegt niet in de laatste vergadering te zijn geweest, doch na afloop dier vergadering van bevriende zijde te hebben vernomen, dat de heer Kooij deze kwestie ter sprake had gebracht. Het is nu juist op deze eerlte vergadering die spr. weer bijwoont, dat de mededeeling wordt gedaan over de goedkeuring van het onteigeningsbesluit van perccel-Berkhouwer en daarom brengt spr. het ter sprake. Spr. wijst op den langen duur en op de vele kosten die voor beide partijen a^n onteigening zijn verbonden en daarom zou spr. willen dat eerst getracht werd tot een be vredigende oplossing te komen. Hierna volgt sluiting. Tot het College van B. en W. van Wormerveer richt te de B.B.N., Bond van Bedrijfsautohouders in Ne derland zich met klachten over den slechten toestand, waarin de weg „Het Wormerlaantje", officieel gehee- ten de Nieuwe weg zich bevindt, Deze klinkerweg, die een directe verbinding vormt tusschen Wormer veer en Purmerend, verkeert op vele plaatsen in zeer onvoldoenden staat en levert nadeel op voor de auto's. Het College van B. en W. is daarom dringend verzocht wel verbetering te willen aanbrengen. Een zelfde verzoek richtte de B.B.N. tot B. en W. van de gemeente Oude Niedorp betreffende den weg Schagen—Verlaat, een grintweg, die vele gaten ver toont en daarom dringend verbetering eischt In den nacht van Donderdag op Vrijdag is in de gemeente Koedijk op verschillende plaatsen ingebro ken en wel bij een tweetal landbouwers in de di recte nabij beid wonende van den gemeente-veldwach ter en bij den Hoofdonderwijzer. In totaal zijn vermist eenige sieraden, waaronder goud horloge en f 100 in contanten. De gemeenteveldwachter, de heer Bleijendaal, in samenwerking met den rijksveldwachter te St. Pan- cras, den heer Drost, hebben een ijverig onderzoek ingesteld naar de tot dusver niet bekende dader of daders. Donderdagavond hield de afdecling Nieuwe Nie dorp van den Landarbeidersbond een feest- en pro- paganda-vergadcring, ter gelegenheid van haar één jarig bestaan. De zaal van den heer Kossen bevatte een ruime 200 aanwezigen, waaronder vele leden van zuster-organisatics. De propagandist, de heer Van dei- Wielen hield een uitstekende redevoering, waaruit bleek, dat het aantal leden der afdeeling van 6 tot 22 is gestegen. Voorwaar een mooie prestatie van deze jonge organisatie. Verder werkten aan dezen avond mede de tooneel- vereeniging „Kunst na Arbeid", terwijl enkele jonge dames eenige mooie liederen ten gehoore brachten met pianobegeleiding. Al met al zal deze vergadering voor de moderne arbeidersbeweging hier wel weer de noodige vruch- ter. afwerpen. NOORDSCHARWOUDE. De Floralia-tentoonstelling zal a.s Woensdag en Donderdag gehouden worden in „Concordia". De tentoonstelling zal geopend zijn van 3—11 uur n.t. namiddags. De entrée is slechts 10 cent, zoodat een leder in de gelegenheid is tegenwoordig te zijn. Zie ook advertentie in dit nummer. OUDKARSPEL. Ten huize van den heer J. de B. alhier, is een geval van Roodvonk geconstateerd. ZUIDSCHARWOUDE. Voor de vacante betrekking van Kassier der Coop. Boerenleenbank II hebben zich 5 sollicitanten aangemeld De echtgenoote van den heer De B. kwam met haar flets zoo ernstig te vallen, dat zij zich onder dokters behandeling moest stellen. LANGENDIJK. De bloembollenveiling had een vrij gunstig verloop. De prijzen waren bevredigend en de stemming vrij op gewekt. Er was vrij wat aanvoer, bijna uitsluitend plantgoed. SCHAGERBRUG. Het was onder groote belangstelling, dat Woensdag op de algemeene begraafplaats te Sint Maartensbrug de begrafenis plaats vond van het stoffelijk overschot van den heer J. Broer, in leven eigenaar en bewoner van het bekende café „Het Wapen van de Zijpe" en die ook actief deel nam aan het vereenlgingsleven. Een groot aantal bloemstukken dekte de baar, o.a. van de Biljart vereniging „Hollands Noorderkwartier" en van de Middenstandsvereeniging, van welke vereeniglngen de overledene respectievelijk voorzitter en bestuurslid was. Aan het graf werd niet gesproken, maar wel dankte één der familieleden voor de betoonde belangstelling. ST.-MAARTENSB RUG. Donderdagavond vergaderde de harddraverij-vereeni- ging „Klein Begin" in het lokaal van den heer Kossen. De voorzitter, de heer A Appel, heette de aanwezigen hartelijk welkom. Na lezing van de notulen der vorige bijeenkomst volgde rekening en verantwoording van den penningmeester. De rekening, die werd nagezien en in orde bevonden, sloot in ontvangst en uitgaaf met een batig saldo. Hierna had bestuursverkiezing plaats. Aan de beurt van aftreden waren de heeren G. Blaauboer Kz., D. A. Blom en E. Bos. Alle heeren werden bij acclamatie herkozen en namen hunne benoeming aan. Vervolgens hadden besprekingen plaats over de aan staande harddraverij. Besloten word deze te houden op Dinsdag 7 October op den St-Maartensweg. Evenals het vorige jaar zal deze weg voor het doel uitstekend In orde gemaakt worden. De baanlengte werd bepaald op 325 Meter, terwijl de prijzen als volgt werden vastgesteld: le prijs f 200, 2e prijs f 100, 3e prijs f 50. Bij deelname van meer dan 12 paarden zal een 4e prijs van f 25 beschikbaar wor den gesteld. Keurmeester, handicapper en starter zullen worden aangezocht hun medewerking te verleenen. Besloten werd dat tot en met 29 September aangiften kunnen geschieden. Binnen enkele dagen zal bij de ingezetenen een lijst voor dit doel circuleeren. Hoe meer op deze lijst wordt geteekend, hoe beter het Bestuur in staat is een dra verij te houden die klinkt als een klok. Daar de rondvraag geen bijzonderheden opleverde, sloot voorzitter de vergadering met den wensch, dat door de burgerij, eigenaars van paarden en anderen alles in het werk gesteld zal worden om deze draverij zoo goed mogelijk te doen slagen. ZIJPE. Voor rekening van den heer G. Baij te 't Zand zal, aan den Boschweg aldaar, een burgerwoonhuis wor den gebouwd. Met de uitvoering zijn heiast de heeren Doedens en Schilder, aannemers te 't Zand! Mevr. J. Winkel geb. Brak, voor eenigen tijd be noemd tot tijdelijk secretaresse-boekhoudster van het Alg. Weeshuis te Zijpe, is thans als zoodanig voor vast benoemd. In de afgeloopen week werden ter secretarie dezer gemeente 31 gevallen van mond- en klauwzeer aan gegeven. In totaal zijn thans 67 veestapels door deze ziekte aangetast. Aan den heer P. Nottelman te Pettemerkluft is, in gevolge de Hinderwet, vergunning verleend tot het opnieuw oprichten van een door electriciteit gedreven korenmaalderij te Pettemerkluft. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 5 t. m. 11 September 1930. Geboren: Anna Catharina, dochter van Theodorus de Boer en Gerardina Rood. Arie Pieter, zoon van Jacob Oostwouder en Neeltje Broersen. Ondertrouwd: Pieter Jan Bood, 24 jr.. chauffeur te Den Helder en Neeltje van der Sluijs, 21 jr., zonder beroep, te Zijpe. Getrouwd: Geene. Overleden: Jan Broer, 59 jr., echtgenoot van Dieu- wertje van Keulen (overl. te Alkmaar). Schoorsteenbrand. Donderdagavond omstreeks half acht., ontstond brand in den schoorsteen van de slagerij van den heer Kaan. Met vereende krachten werd direct het vuur, dat een vrij grooten omvang aannam, aangetast en kon aldus erger voorkomen worden. Donderdagmiddag om 5 uur ongeveer had op 't Hoekje te Hippolytushoef een aanrijding plaats tus schen een autobus van de Eerste Langendijkcr Auto busonderneming, welke uit de Koningstraat kwam en een vrachtauto van den heer J. Bakker van Den Oever, welke uit de Kliefstraat kwam. Beide chauf feurs gaven, zoo men beweerde, signaal, maar hoorden elkander niet. Toen zij elkanders auto zagen, was stop pen op tijd niet meer mogelijk. Het ongeval kwam echter vrij goed af. De autobus kreeg een ingedeukt voorspatbord en de vrachtauto kreeg beschadiging aan treeplank en houtwerk. Proces-verbaal werd van het geval opgemaakt. Een en ander trok veel belang stelling en al dadelijk een opstopping in het verkeer, wat echter spoedig weer was gerr geld. DEN OEVER. Zangvereeniging „Soli Deo Gloria". In een dezer dagen gehouden bijeenkomst heeft de f)hr. Zangvereeniging „Soli Deo Gloria" (directeur de. heer Kraak) besloten om op Woensdag 17 Sep tember a.s. hare repetities te hervatten. Deze zullen wederom worden gehouden in het Chr. Tehuis voor Zuiderzeewerkers aan den Gasthuisweg. Niet alleen de oude leden, doch ook nieuwe zanglieffiebbers(sters) worden gaarne verwacht. Wij vestigen er de aandacht op, dat nu de dagen wederom beginnen te korten, de Marthavereeniging ook wederom haar nuttig werk gaat verrichten door het vervaardigen van kleedingstukken, ten behoeve van noodlijdenden. Velen waardeeren dezen tak van arbeid, mochten er nog dames zijn die genegen zijn haar medewerking te willen verleenen. dan kunnen zij zich vervoegen bij mevr. Frank aan den Gast huisweg. Wil ook deze vereeniging uw geldelijken steun geven, zij heeft het noodig, om haar arbeid voort te kunnen zetten. Het zal den opmorkznmen bezoeker van de sluis- bouwwerken niet ontgaan zijn, dat het werk van de Amsterdamsche Ballast Maatschappij zoo langza merhand zijn voltooiing nadert. Men bemerkt het in de eerste plaats al, dat er al reeds veel materiaal naar de opslagplaats wordt getransporteerd, om ver der per boot verzonden le worden naar andere wer ken. Ook de hijschkranen zullen naar wij vernemen spoedig verdwijnen, vooraf zullen ze geschilderd wor den. Er heerscht vervolgens een enorme bedrijvigheid op het werk, temeer omdat ook het M.U.Z.-perso- neel met het opspuiten van het terrein bezig is en de draglines ook volop in actie zijn met het venver ken van grond, voor het m»ken en verzwaren der dijken. In aansluiting op een vorige mededeeling, betref fende de teelt van zeewier, kunnen we thans ver melden dat de oogst van dit gewas voltooid is, Van bevoegden vernamen wij, dat de kwaliteit over het algemeen genomen heel goed is, de kleur moet zwart zijn, destemeer stijgt het in waarde. De prijzen va- rieeren per 100 kilo van 7 tot 8 gulden, wat een ma tige prijs is. De oorzaak moet gezocht worden in de weinige vraag, aangezien het hoofdzakelijk naar het buitenland moet, o.m. naar België en Duitschland. Met het persen in balen is men thans druk bezig, hetwelk op verschillende plaatsen op Wieringen ge schiedt en in het voorjaar wordt het grootste deel per scheepsgelegenheid naar haar bestemming ver zonden. Vergadering der Jongelingsvereeniging op Dins dagavond 8 uur in „Land in Zicht Bijbelinleiding door R. C. Frank. Vrij onderwerp door den heer Oudt De Christelijke Gemengde Zangvereeniging heeft haar wekelijksche repetities hervat in het Christelijk Tehuis voor Zuiderzeewerkers, onder leiding van haar dirigent den heer Kraak. Zij, die zioh nog als lid wenschcn op te geven, kunnen zich eventueel bij het bestuur aanmelden. De repetities worden gehouden des Woensdags, 's avonds om 8 uur. Bij het opladen van een spoorwissel geraakte een werkman met zijn arm dusdanig bekneld, dat zijn arm gekneusd werd. Aan het magazijn werd hij ver bonden. De getroffene heeft zich op medisch advies naar zijn woning begeven ter verdere verpleging. De man is alhier woonachtig. Het ongeval had jl. Woensdag plaats op het werk van de M.U.Z. Verhuring Bollenland „Cérès". Donderdag j.I. werd ten Raadhuize bij inschrijving gelegenheid gegeven tot huring van bollenland op Cérès. Van de ongeveer 1120 R.R., die beschikbaar waren, verkreeg de heer K. Heerschap 170 roe a 75 ct en de heer S. Sas 300 roe a 80 ct. Het overblijvende land werd niet toegewezen. AARTSWOUD. De heer A. Schagen alhier behaalde op de keuring te Medemblik met zijn paarden wederom 2 eerste prijzen, n.1. in de klasse betuigde paarden met de bekende „Ma- nuel" en in de klasse 2%-jarigen. Wanneer 't a.s. Zondag een beetje mooi weer is, belooft het een schitterend© harddraverij te worden. Niet minder dan 23 paarden zijn aangegeven, waar onder zeer snelle dravers. De volgende paarden wer den aangegeven: Miss Zelda Peter, Lady Chimes, Nelly Schoon, Minnedosa, Olga, Frettchen, Jeannette Harvester, Catharine Spier, Mary Margowan, Pieternel, Othella, Premier, Northerman B, Gerania, Minnie M, Poli- tesse, Kapitein de Bruane, Senator, Axhond, Maggy Henry, Koosje W, Meteor, Omega en Petite Amie. Naar wij vernemen belooft de Floralia-tentoonstel ling annex tentoonstelling van pluimvee en konijnen, een succes te worden. Het getal inzendingen van pluimvee en konijnen bedraagt pl.m. 250 en Vrijdag zijn twee keurmeesters geweest om de dieren naar waarde te schatten, aan de hand waarvan de bekro ningen worden toegekend. Daarna was gelegenheid tot het inbrengen van planten, Floraliastekken en bloemen en planten ter opluistering en ook daarvan is een goed gebruik gemaakt; de als stekjes uitgege ven planten kwamen nu terug als ontwikkelde plan ten, hoewel de een in de opvoeding gelukkiger was geweest als de ander. De schoolkinderen hadden eveneens allen de hun verstrekte plantjes ingebracht, waarvan de commissies voor de keuring Vrijdagavond bijeenkwam. Verschillende stukken werden ook ter opluistering ingezonden, cn wij waren in de gelegen heid kennis te nemen van een zeldzame inzending pompoenen, zeldzaam in vorm, doch ook zeldzaam in afmeting. Voor het bloemencorso is eveneens heel wat animo, en verschillende vereenigingen zullen daaraan deelnemen. Om 2 uur Zondagmiddag heeft de opstelling plaats in het Westeinde der gemeente, om vandaar doo# de gemeente te trekken. Enkele dames en heeren van buiten de gemeente werden be reid gevonden in de jury zitting te nemen. Het belooft een feest te worden, waar veel belang stelling voor zal bestaan. Een belangrijke factor is wel het weer, doch er wordt gehoopt dat ook dat" gunstig zal zijn. Voor verschillende deelname worden tal van bloe men verzameld en ieder zal trachten zoo voordeelig mogelijk uit te komen. Burgemeester en Wethouders van Schagen maken bekend, dat op Maandag 15 September a.s., des voor middags tien uur, do gelegenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting of herinenting van hen, die zich daartoe ten huize van den Heer A. C. Melchior aanmelden. Schagen, 12 September 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. CORNELISSEN. De Secretaris, ROGGEVEEN. MARKTOVERZICHT. De aanvoer van vette koeien was groot, prijzen tot 60 ets.; de handel wa9 iets kalmer bij de vorige we ken. De handel in gelde en kalfkoeien was goed. In pinken matig zoo andersom. De handel in stieren was stug, tot 40 ets. In paarden weinig, geen handel (slachtpaarden). Graskalveren waren er weinig verkocht, prijzen hoog, vlug, f 00. Nuchtere kolveren vlug, duur, 50 gld., is een hoo- ge prijs, wat in langen tijd niet besteed werd. Oude slachtschapen werden stug, doch duur ver kocht, prijzen van 3644 gld. De vette schapen kon den ze weer hebben, handel vlug, duur. Lammeren voor den dood tot 34 gld., die handel was aan den stuggen kant. De handel in magere schapen was vlug, duur, gras genoeg. Weinig bokken en geiten aangevoerd, handel goed. De handel in biggen en schrammen was zeer ma tig. gevolg dat de vette varkens iets goedkooper wa ren. Op de kippenmarkt was het een gewone doen. De botermarkt leverde weinig of niets op. HALVE STUIVERSVEREENIGING. De Halve Stuiversvereeniging voor on- en min vermogende lijders aan vallende ziekte, ontving in de maanden Maart, April cn Mei van afdeelingen in Hollands Noorden de volgende bedragen: Juliana- dorp f21.38, Schagerbrug f14.15, Wieringen f22.95. EIEREN VEILING. Op do Schager eierenveiling werden vanaf 6 Maart jl. ruim 4 millioen eieren met een overschot van 509 duizend, aangevoerd. Het is de Commissie gelukt ook dit jaar voor de komende Winkelweek weer een aantrekkelijk feest programma samen te stellen. Zoo worden wij Maan dag"27 September vergast op de van vorig jaar zoo goed bekende behendigheidswedstrijden der Rij ver eenigingen. Het is dit jaar do Rij vereeniging „Buce- phalis" te Barsingerhorn, welke ons door uitvoering van een met de van haar bekende zorg en accuratesse samengesteld programma zal doen genieten. Dit pro gramma bevat o.a. carousselrijdon, Tallyho, spring concours en springen in groepen. Nu een en ander op het sportterrein van den heer Hartland wordt uitgevoerd, zullen naar men ons ver zekert, de verschillende nummers nog des te beter tot hun recht komen. Tijdens deze dressuurproevon heeft op het voorge deelte van het Sportterrein de opstelling van den Parapluie-optocht plaats. Dit voorkomt voor de toe schouwers het anders niet te vermijden vervelend wachten, dat aan een optocht altijd vooraf gaat. Voor den Parapluieoptocht komen reeds dagelijks aangiften tot deelname binnen, zoodat wij durven voorspellen dat deze voor onze omgeving geheel bij zondere optocht, schitterend zal slagen. De optocht vangt aan direct na afloop van de dressuurproeven, terwijl ook de Rij vereeniging aan den optocht zal deelnemen. THEATER ROYAL. De Poort van het Geluk, met Clara Bon en Richard Arlen in de hoofdrollen, draait deze week In het Theater Royal. Vijftien jaren geleden, even voor zonsopgang, werd een moordenaar op den electrischen stoel om het leven gebracht De moeder van zijn kleine dochtertje zweert zich op de Maatschappij te zullen wreken. Yvonne, het meisje, groeit op onder dezen bitteren Invloed. Zij houdt van Ted, een succesvolle jonge bank- roover. Yvonne blijft steeds aan zijn zijde, daar zij weet dat hij eens een moord zal plegen als zij hem niet daarvan terughoudt. Ted beraamt een oplichting van een juweliersfirma, en Yvonne bestuurt de auto waarmee de boeven viuchten. De politie slaagt erin een signalement van Yvonne in handen te, krijgen, en Ted en zijn meisje zijn gedwongen te vluahten. Zij vinden eindelijk rust in Californië, waar zij loven van het geld dat hun laatste berooving heeft opge bracht. Yvonne is overgelukkig, daar zy thans een leven leiden als andere menschen, en Ted op het goede pad bHjft. Zij schept een groote vreugde in hun huise lijk leven. Ted echter haat de rust en kalmte, die juist voor Yvonne zooveel aantrekkelijks heeft. Hij verlangt met hart en ziel terug naar zijn oude kameraden, naar een bankrooft Annie, een zijner vroegere kennissen, die een café houdt dat een verzamelplaats voor boeven is, belt hem op om hem te zeggen, dat een zijner oude vrienden een brief voor hem heeft achtergelaten. En zoo gaat de geschiedenis op het Witte Doek verder en vertelt ons van al wat Ted en Yvonne nog ondervinden en moeten doormaken. Het is een film die sensatie biedt, die onze aandacht gespannen houdt om met een zucht van opluchting het goede einde te accepteeren. Zo moeten zelf de vloeren boenen ei4 op het land de mesthoopen guan tellen De plannen der Sovjet-regeering tot invoering van den leerplicht blijken op groote moeilijkheden te stuiten, zulks in verband met het tekort aan onderwijzend per soneel. Vele onderwijzers namelijk, zoo o.m., naar de „Izwestya" meldt, in het Dongebied, zeggen hun betrek king aan de Sovjet-scholen op, daar de salarieerlng ab soluut onvoldoende is. Hun maandsalaris beloopt van 58 tot 75 roebel, waarvan zij voor woninghuur alleen reeds 20 a 30 roebel per maand moeten afstaan. In het Makejefsky-district hebben in verband daarmee niet minder dan 60 procent van het totale aantal onder wijzers ontslag gegnomen. Andere onderwijzers weer zeggen hun beroep vaar wel wegens de vexaties, waaraan zij bloot staan. Zoo moesten in het Kasjinsky-distrlct (Oeral), blijkens een bericht in de „Krasnaja Gazeta", de onderwijzers zelf de vloeren van hun school boenen. In het Werchtets- jensky-district gaf de Sovjet-voorzitter aan het onder wijzend personeel last de lessen in de school stop te zetten en op het land de mesthoopen te gaan tellen. Ge noemd blad klaagt er dan ook over, dat de lagere Sovjet- Instanties voor het onderwijzend personeel geen nor male arbeidsmogelijkheld scheppen. De elschen dier arbeiders voor 90 pet inge willigd. De staking der textielarbeiders in Noord-Frankrijk, die 6 weken heeft geduurd, is thans, gelijk een vorig bericht reeds deed vermoeden, bijgelegd, daar ook de werkgevers de bemiddelingsvoorstellen van den minis ter van arbeid hebben aanvaard. Het stakingscomitó zegt in een beroep aan de arbei ders, dat weliswaar de overwinning niet over de ge- heele linie is behaald, doch dat de eischen toch voor 90 pet. ingewilligd zijn. In het bijzonder hebben de arbeiders hun zin gekre gen met betrekking tot de premie, die anders slechts na een jaar van onafgebroken arbeid bij denzelfden pa troon zou worden uitgekeerd, doch thans In wekelijk sche gedeelten zal worden betaald, ook Indien door werkloosheid, staking of een andere oorzaak niet ge werkt wordt HEVIGE REGENVAL IN NOORD-ITALÏë. Groote schade. Uit Rome wordt gemeld, dat in het noorden groote schade is aangericht door geweldigen regenval. Een groot gedeelte van Verona ls overstroomd. Ook de omgeving van Milaan is geteisterd. POKKEN IN HET ENGELSCHE GRAAFSCHAP KENT. Reuter seint uit Londen: Men heeft tien gevallen van pokken geconstateerd onder personen, voor het mecrendeol afkomstig uit de Londensche volkswijken, die thans werkzaam zijn bij den hopoogst in het graafschap Kent Men vreest, dat de epidemie zich zal uitbreiden.

Schager Courant | 1930 | | pagina 15