Wereld-Vliegroutes der Toekomst. Radioprogramma SPORT. De Iuchtverbinding tusschen de Oude en de Nieuwe Wereld. HET feit, dat er thans twee expedities een Brltsche en een Duitsche uitgebreide onder zoekingen in Groenland doen, om een rapport samen te stellen betreffende de geschiktheid van dat land voor de vestiging van een tusschenstation voor transatlantische vluchten, wijst op den ernstigen wil om een geregelden luchtdienst tusschen Amerika en Europa, vla den Atlantischen Oceaan tot stand te brengen. De Britsche expeditie beoogt geen ander doel, dan Groenland te onderzoeken op de mogelijkheid om er een tusschenstation te vestigen voor een luchtlijn tusschen Engeland en de Canadeesche Dominions. De Duitsche expeditie onder leiding van Professor Dr. Al- fred Wegener heeft zich daarentegen als hoofdtaak ge steld, waarnemingen te doen betreffende Groenland's geologischen en meteorologischen toestand terwijl deze expeditie als neventaak opdracht van de Duitsche Re geering heeft gekregen, een rapport samen te stellen, omtrent de mogelijkheid, die Groenland biedt, voor het aanleggen van een luchtvaartbasis. De practische betee- kenis, welke deze twee expedities voor het luchtvaart- verkeer hebben is nog zeer twijfelachtig. Voorzoover het betreft het vestigen van een handelsverbinding tusschen de Oude en de Nieuwe Wereld kunnen wij eerst nagaan in hoeverre de resultaten loonend zijn, wanneer de luchtlijn geheel geïnstalleerd is.Desniettemin worden de rapporten van beide ondernemingen door alle luchtvaartbelanghebbenden met spanning tegemoet gezien. Vliegtuig of Luchtschip? Het hedendaagsche luchtschip heeft reeds blijk gege ven van zijn stabiliteit door met goed gevolg verschil lende oceaanvluchtcn te ondernemen. Het heeft bewe zen zonder de hulp van een basis midden in den Oce aan, lasten te kunnen vervoeren, welke in verhouding tot het draagvermogen van het luchtschip enorm zwaar zijn. Wanneer het slechts een groote hoeveelheid brand stof kan medenemen, kunnen deze vluchten zoover uit gestrekt worden als ons goeddunkt. Het luchtschip is daardoor ontegenzeggelijk het meest betrouwbare vervoermiddel voor transatlantische vluchten. Het is echter nog zeer de vraag of exploitatie van een lucht schipverbinding eigenlijk wel mogelijk is. Velen geven de voorkeur aan een verkeer per vliegtuig. Welke van beiden is nu het meest geschikt voor trans-oceanisch verkeer? Het vliegtuig met een tu9schenlandlngsstation of het luchtschip zónder een dergelijke halte? Het luchtschip is in zekeren zin reeds verouderd ver ouderd bij de geboorte, want het moet, om zijn eigen kosten te dekken zulke enorme vrachttarieven, voor passagiers zoowel als voor vrachtverkeer vragen, dat een luchtschipdienst met zulke tarieven wel nooit voor den handel in aanmerking zal komen. De bouw van elk luchtschip loopt in de millioenen guldens. Zou het bouwen van tusschenlandingshavens voor vliegtuigver- keer dus economischer zijn, dan het bouwen van Zeppe lins zónder noodzakelijkheid van dergelijke tusschen- stations? Het oogenblik is echter nog niet daar om dit probleem te kunnen beantwoorden. Het bezwaar van vliegtuig zoowel als luchtschip blijft echter nog maar steeds het meevoeren van de enorme hoeveelheden brandstof, zoodat er voor vracht en passa giers te weinig draagvermogen overblijft om over groote afstanden het luchtverkeer rendabol te maken, tenzij midden in den Oceaan tussdhen-landingspunten konden worden aangelegd, waarover straks meer. Laten we nu eeerst eens nagaan langs welke routes eventueele Oce aandiensten zouden kunnen loopen. i Hierbij moeten wij ons voorstellen, dat de Atlantische Oceaan als een onmetelijke watervlakte tusschen het vasteland van Amerika en dat van Europa is gelegen, met hier en daar enkele verspreide eilandjes. Wanneer wij den atlas opslaan, zien wij, dat Groen land door groote strooken zee van het vasteland van Canada en Noord-Europa is gescheiden. Namen wij nu echte' een atlas met zoogenaamde „pyloconische pro jecties", d.w.z. een atlas, waarin bij het in kaart bren gen rekening is gehouden met den westelijken loop van de breedte- cn lengtecirkels, dan zien wij duidelijk, dat Groenland als een wig tusschen de belde werelddeelen Is ingeschoven. De mogelijkheid bestaat dus dat iedere •waterroute nooit langer hoeft gemaakt te worden dan 400 Mijlen. Daar tusschen het traject New-Poundland en Ierland ongeveer 1900 Mijl zee ligt, is de Groenland- sche route dus de aangewezen weg voor vliegtuigen. I Do vliegverbinding EngelandCanada. i Het Britsche Ministerie van Luchtvaart heeft reeds de eerste plannen voor een dergelijke verbinding gepu bliceerd. Deze loopt van Londen direct Noord-Oostelijk naar de Noord-Schotsche kust, tusschen Kaap Wrath cn Pentland Firth, een afstand van circa 500 Mijl. Het volgende traject gaat over zee via de Shetland-eilanden naar Thorshavn, de hoofdstad van de Fa-Oer-eilanden. De afstand -van Schotland tot Thorshavn bedraagt on geveer 300 Mijl en de beide zeevluchten zijn respectie velijk 90 en 160 Mijl lang. De volgende etappe ls die van Thorshavn naar Reykjavik, de hoofdstad van IJs land, een afstand van ongeveer 500 Mijlen, waarvan er ruim 320 over zoe worden afgelegd. Te Reykjavik vangt de reis naar Groenland aan, een zeevlucht van bijna 400 Mijl tot aan het punt waar het vliegtuig op Groenland zal kunnen landen. Hier wordt de luchtlijn gesplitst een naar het Zuiden naar Kaap Farewell, op de Zuid punt van Groenland, de andere Oostelijk naar Godhavn op het DIsko-eiland. Aldus lulden met nog eenige andere routes (zie op het kaartje de-routes over kaap Farewell aan de Zuidpunt van Groenland) de plannen voor de toekomsti ge Engelsche Iuchtverbinding tusschen Oude en Nieuwe Wereld, 't Grootste gedeelte van deze verbinding volgt de Noordzijde van den 60sten breedtegraad. In deze streken hangt het grootste gedeelte van het Jaar een zware nevel; men verwacht echter, dat het met behulp van Radiobakens zeer goed mogelijk zal zijn door dezen mist heen te vliegen zonder uit den koers te geraken. Groenland als luchtvaartbasls. De Ber- muda-Azoren-route. Drijvende vlieghavens. Groenland is een eigenaardig land. De vele Hymnen, welke men reeds op de Groenlandsche ijsbergen heeft gemaakt, zijn niet „udt de lucht gegrepen". Inderdaad wordt de geheele bodem van Groenland, uitgezonderd een uiterst smalle kuststrook, door een geweldige gletschermassa bedekt, welke soms 3000 Meter hoog is. Daar Groenland een oppervlakte heeft van 872.275 vier kante Mijlen, kan men nagaan, welk een enorm gewicht aan ijs er op dezen grond moet rusten. Om nu over de geweldige ijsbergen heen te kunnen vliegen, moet het vliegtuig zoo hoog stijgen, dat er slechts een gering gewicht aan lading zou kunnen worden meegenomen Dit zou tenslotte neerkomen op aanzienlijke schade voor de maatschappij, welke dezen luchtdienst zou ex- ploiteeren. Maar... Groenland ls grootendeels nog „terra lncognita" en de Britsche expeditie zoekt ijve rig naar een inzinking in de jjsmuren, waardoor het mogelijk wordt, Godshavn te bereiken, zonder de lading te verminderen. Hoewel Groenland een van de koudste strekenter Wereld ls, heeft het daartegenover toch ook weer eend- ge voordeelcn, speciaal op luchtvaartgebied. Toen admiraal Richard E. Byrd zes jaar geleden over een gedeelte van Noord-Groenland had gevlogen, deelde hij mede, dat hij met het grootste gemak had kunnen lan den. waar hij wilde, uitgezonderd in de buurt van de kust. Zoover men weet en Groenland is reeds per vliegtuig in alle richtingen doorkruist bestaat het binnenland van Groenland uit een vlakte, welke even glad is als de parketvloer van een balzaal. Hier zou men dus een natuurlijk vliegveld vinden van enorme afmetingen. Er rest nog slechts te onderzoeken of de groote ijsvlakte niet te veel aan de enorme kracht van den wind is blootgesteld, waardoor het voor vliegtuigen onmogelijk zou zijn weer op te stijgen. Indien het bin nenland niet geschikt is, blijft nog slechts de Zuide lijke route lang? Kaap Farewell over. Er bestaat echter nog een andere route een route, waar men uiterst weinig last heeft van weersomstan digheden. Dit is de weg, welke reeds vanaf 1919 door de meeste oceaanvllegers en o.a. ook door de Graf Zeppelin ls gevolgd, n.1. van New-York over Bermuda en de Azoren naar Portugal en de andere landen van Europa. Deze route heeft een totale lengte, die onge veer gelijk ls aan de Groenland-route. Van New-York naar het Bermuda-eiland, een Britsche bezitting, be draagt de afstand ongeveer 700 Mijl, van Bermuda naar de Azoren ongeveer 1600 Mijlen, terwijl de afstand van de Azoren naar Portugal (Lissabon) ongeveer 800 Mijlen bedraagt. Van Lissabon, via Madrid, Bordeaux en Parijs naar Londen is het dan nog 700 Mijl vliegen. Bij deze route zijn dus de kortste overzee-^vluchten meer dan tweemaal zoolang, als de langsten van de Groenland route. Uit economisch oogpunt bezien zal deze route voor J vliegtuigen, ook alweer met het oog op .de te groote plaats voor het meevoeren van brandstof, onmogelijk eenige winst kunnen afwerpen. Een andere verbinding vormt de zoogenaamde „50ste breedtegraadroute". Hiet ls de directe zee-route Parijsr— New-York. Parijs ligt op de 49ste breedtegraad, terwijl New-York ongeveer op de 41ste ligt. De route loopt vanaf Parijs over Normandië en langs de uiterste: Zuidpunt van Engeland naar Kaap Raoe en de stad St. Johns op de Zuidwestkust van New-Foudnland7 Vandaar gaat de route grootendeels over land, via Haiifax en Boston naar New-York. Dit traject over New-Foundland is nog niet de allerkortste, maar wel de veiligste. Van de Zuidpunt van Engeland naar Kaap Race is het ruim 1900 Mijlen, of slechts 300 Mijl meer, dan de afstand AzorenBermuda. Deze route Is in totaal echter ongeveer 1000 Mijl korter, dan de anderen. Het voordeel van 1000 Mijl winst zou zeer zeker tegen de 300-Mijl langere zeeroute opwegen, ware het niet, dat de weersomstandigheden op de groote zeeroute hier zeer slecht zijn: een der ernstigste bedreigingen voor veilig verkeer. Kolonel Charles A. Llndbergh schreef kort na zijn gedenkwaardige vlucht naar Parijs: „Volgens mijn mee ning zijn mijn waarnemingen boven den oecaan van dien aard, dat zij een directe verbinding steeds in den weg zuilen staan; slechts met behulp van een aantal vaste landingsstations, welke met ddfemodernste mete orologische instrumenten en andere hulpmiddelen zijn uitgerust, zal het mogelijk zijn in de toekomst een geregelde verbinding over den Atlantische Oceaan tus schen Oude en Nieuwe Wereld te onderhouden. Verder schrijft hij: „Volgens mij zullen de menschen later oecaanrelzen maken, zooals zij nu een lange treinreis maken. Er zullen drijvende eilanden worden aangelegd, waarop de vliegtuigen landen en hun postzakken en verdere lading in andere vliegtuigen kunnen overladen. Deze „drijvende eilanden" klinken nog als een ver- verwijderde toekomstfantasie, maar in werkelijkheid heeft deze gedachte weerklank gevonden bij een groot aantal bekende ingenieurs en er zijn plannen ln bewer king, welke weldra zullen leiden tot de constructie van een enorme „drijvende vlieghaven" (Llndbergh noemt het een „seadrome"). De eerste zal einde 1951 tusschen New-York en Bernamuda worden verankerd. Deze „sea- dromes" zullen natuurlijk geheel nieuwe perspectieven openen, daar elke willekeurige route dan gevormd kan worden. Men wacht daarom met spanning de resulta ten van do eerste proeven af. Het principe van zulk een drijvende vlieghaven de uitvinder-constructeur Het kaartje geeft alle mogelijkheden aan voor lucht- verblndingen tusschen de Oude en de Nieuwe Wereld: de Groenland-routes met zeevluchten van maximaal 400 Mijl, de „50ste breedtegraad-route", de Bcrmuda-Azoren- route, e.a. De Azoren-Bermuda-route is de weg over de „drijvende vlieghavens", de „seadromes". is Ingenieur R. E. Armstrong is zeer eenvoudig. Wij weten, dat storm op zee slechts een oppervlakte verschijnsel is, d.wjz. dat de onderste water-lagen bijna geheel in rust zijn, terwijl aan de oppervlakte van het water de grootste golven voorkomen. Verder weten wij, dat hoe dieper wij onder water komen, hoe grooter de druk wordt en dat wanneer deze druk mocht ophouden, er invloeden van bulten aan het werk moeten zijn. Op deze wetenschap berust de constructie van de „seadrome". De constructie van .seadromes". De Armstrong-drijfhaven zal geheel en al van staal worden opgebouwd. De grootste lengte zal 350 Meter bedragen en de grootste breedte 120 Meter. Op het bovendek zullen hangars, een radiostation, werkplaat sen, een meteorologische post, een hotel, enz. worden opgetrokken. Het bovendek zal ongeveer 25 Meter boven de oppervlakte van do zee komen te liggen, zoodat zelfs de hoogste golven er niet overheen zullen slaan. Het dek zal worden gedragen door twee-en-dertig drijven de tanks, onderling door dunne ijzeren staven verbon den. De tanks zijn ongeveer 12 Meter diep en van ver schillende afmetingen. Zij zinken ongeveer 7 Meter onder het wateroppervlak. Onder deze drijvende tanks hangen verschillende ballasttanks, welke nog eens 7 Meter diepgang hebben en die ten doel hebben het „seadrome" de noodlge stabiliteit te verleenen. De ge heele onderzeesche constructie is dus 60 Meter diep, ter wijl het boven water uitstekende gedeelte 25 Meter hoog is. Dit geeft dus een totaalhoogte van 85 Meter; de kosten van het eerste „seadrome" worden geschat op ongeveer 4.000.000 dollar. Deze drijvende eilanden zullen op den zeebodem ver ankerd worden door middel van dezelfde soort als die van de beroemde Hudson River Brug en de ankers zijn van een zoodanige constructie, dat de vlieghaven automatisch steeds in de richting van den wind komt te liggen. Een vliegenier, welke zulk een drijvende vlieghaven nadert, zal dus reeds vooraf kunnen bepalen in welke richting hij moet landen, daar het drijvende eiland steeds met den kop in de wind ligt. Een keten van „seadromes". Wanneer de eerste .seadrome' 'een succes blijkt te zijn, zal men er op staanden voet toe over gaan een regelmatige trans-oceanische verbinding te vormen, waarbij op iedere 50 Mijl zulk een drijvende vlieghaven zal worden verankerd. De hoofdroute zal vanaf New- York 350 Mijl Zuidoostelijk naar de eerste drijvende vlieghaven loopen en vandaar in rechte lijn naar de ■Azoren. Turf hen het eerste „seadrome" en de Azoren zullen daartoe nog vijf drijfhavens moeten worden ver ankerd. Vanaf de Azoren draait de Route scherp Noord oost naar Brest Tusschen de Azoren en Brest, zal een kruispunt komen voor een drietal lijnen naar Noord- Europa, n.1. van Dublin (Ierland), naar Londen (Enge land) en naar Bordeaux (Frankrijk). De lijn naar Brest zal wonden doorgetrokken tot Parijs. De middelste zee haven tusschen de Azoren en Brest krijgt een aftakking naar Zuid-Europa, naar Madrid. De weersomstandighe den op deze route moeten steeds buitengewoon goed zijn. Voor een verbinding langs de „50ste breedtegraad- route" zouden over den afstand Kaap RaceZuidpunt Engeland toch nog circa vijf „seadromes" noodiig zijn, daar hier, met het oog op de slechte weersomstandig heden, een onderlingen afstand van 350 Mijl te groot zou zijn. De langere route over de Azoren moest, vol gens de berekeningen, economischer en veel bedrijfs- zekerder zijn. Er zijn veel problemen op te lossen op het gebied van de oceaan-luchtvaart; de voornaamste dezer pro blemen zijn hierboven besproken: Luchtschip of vlieg tuig? Groenland of de Zuidelijke route? Een lange of een korte keten van drijfhavens? Waarschijnlijk zullen er nog wel twee of drie jaar verloopen, voor men de noodige ervaring heeft opgedaan, maar zonder twijfel zal de hedendaagsche wetenschap allo hindernissen we- J ten te overwinnen, zoodat wij binnen afeienfoaren tijd den 24-uurs vliegdienst naar New-York tegemoet kun nen zien. Zondag 14 September. Hilversum (1875 M.) V.A.R.A. 9.00 Berichten omtrent postduiven vluchten; 9.05 Orgel concert door Joh. Jong, 9.30 Tuinbouv.halfuurjc: Bol gewassen. in den tuin; 10.00 Oóhtcndconcert door het VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot, met medewerking van Martien Beversluis; 11.45 Aansluiting van de Groote Meeting tegen de Vlootwetplannen, te Amsterdam; 12.50 Opening der Meeting te Rotterdam; 1.40 Vertrek van de betooging ln boide Steden. Concert van het VARA- Orkest o.l.v. I-Iugo de Groot, n de VARA-studio; 3.00 .Afwisselende uitzending van de voorbijtrekkende stoe ten in Amsterdam en Rotterdam; 5.00 Voordracht van Willem van Cappellen: „Nummer tachtig" van Herman Heijermans. V.P.R.O. 6.00 Ziekenhalfuur. Spreker: Ds. D. Attema; 7.00 Uitzen ding van den Jeugddienst van de Jcugdkerk, uit de Theosof. Loge te Amersfoort. Spreker: Ds. W. Banning. A.V.R.O. 8.00 Tijdsein; 8.019.10 Aansluiting van het Concert gebouw te Amsterdam. Concert te geven door het Con certgebouw-Orkest o.l.v. Cornelis Dopper; 9.109.20 Persberichten Vaz Dias; 9.209.30 Zangvoordracht door To v. d. Sluys (sopraan); 9.309.50 Concert door het AVRO-Orkest o.l.v. Nico Treep; 9.50-10.05 Voordrachten door Mr. A. W. Kamp; 10.0510.20 Voortzetting van het concert; 10.2010.30 Wederoptreden van To v. d. Sluys; 103010.40 Wederoptreden van Mr. Kamp; 10.4011.00 Voortzetting van het Concert; 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Hulzen (1071 M.) N.C.R.V. 8.25—9.20 Morgenwijding door Ds. C. J. Hoekendijk. K.R.O. 10.30 Uitzending van de Plechtige Hoogmis uit de Kerk van O.L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen (Posthoorn) te Amsterdam; 12.001.30 Lunohmuziek door het K.R.O.- Sextet; 1.30—2.00 Spreker: E. J. A. M. Hoornik. On derwerp: De Chartreuse van la Valsainte; 2.002.30 Literair Halfuurtje; 2.304.30 Middag-Concert door het K.R.O.-Orkest o.l.v. M. van 't Woud; 4.305.00 Zleken- uurtje. N.C.R.V. 520 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk te Onstwedde (Gr.). Voorganger: Ds. J. C. Wolthers. K.R.O. 7.45—8-10 Spreker: Pater Dr. J. Onlngs. Onderwerp: De Vrouw in de Middeleeuwen: 8.1510.40 Uitvoering van „Die Schöpfung" van J. Haydn, door de R.K. Orato- riumvereeniging te Haarlem; 9.15—9.30 Nieuwsberichten van Vaz Dias; 10.40—11.00 Epiloog. Maandag 15 September. Hilversum (1875 M.) A.V.R.O. 8.00 Tijdsein, 8.010.45 Gramofoonmuziek; 10.00 Tijd sein; 10.01—10.15 Morgenwijding; 10.30—12.00 Ochtend- Concert door het AVRO-Kwlntet; Zangvoordracht door Bram v. d. Stap; 12.00 Tijdsein; 12.152.00 Concert te geven door het Harmonie-Orkest van het Rotterd. Philh. Genootschap; 2.00—2.30 Rustpoos voor het verzorgen van den zender; 2.30—3.00 Gramofoonmuziek; 3.004.00 Orgel-Concert door George Robert, m.m.v. A. Waleson (viool); 4.004.30 Gramofoonmuziek; 4.305.30 Kinder uurtje door Mevr. Ant. van Dijk; 5.30—6.45 Populair Concert te geven door het orkest van het Asta Theater te Den Haag; 6.45—7.15 Xylophoon-Concert door d* Gebr. Nehring; 7.157.45 AVRO-Boekenhalfuurtje; 8.00 Tijdsein; 8.0110.00 Concert door het CmroejvOrkest o.l.v. Nico Treep, met medewerking van de Kon. Lieder tafel „Zang en Vriendschap"; 10.00 Nieuwsberichten van Vaz Dias; 10.1010.25 Voortzetting Concert; 10.2510.45 Optreden van het Ensemble Doeke Stuurop; 10.45—11.00 Voortzetting Concert; 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Huizen (298 DL, na 6 uur 1071 M.) N.C.R.V. 8.15—9.20 Tijdsein en Morgenconcert; 10.30—11.00 Korte Zlekendienst; 11.0011.30 Lezen van Chr. Lectuur door Mej. J. C. M. Doyen; 12.301.45 85e Orgelconcert uit de Herst. Evang. Luth. Kerk aan den Kloveniersburgwal te Amsterdam, door Jan Zwart; 2.002.35 Uitzending voor scholen; 3.15—3.45 Cursus Knippen en Stofversie- ren; 4.005.00 Ziekenuurtje; 5.00—6.00 Concert; 6.30 6.40 Vaz Dias: Koersen; 6.456.45 Gramofoonmuziek; 6.457.00 Mededeellngen door J. F. v. d. Sloot; 7.00 8.00 Christelijke Filosofische Cursus: „Wat is wijsbe geerte en met welke vragen houdt zij zich bezig?" 8.00 10.45 Spreker: Dr. H. W. van der Vaart Smit. Onder werp: „De beteekenis van het Nederl. Christelijk pers bureau". Concert te geven door het Christ Radio-Orkest o.l.v. Piet van den Hurk; 10.4511.30 Gramofoonplaten- concert; 10.00 Persberichten Vaz Dias. Dinsdag 16 September. Hilversum (1875 M.) A.V.R.O. 8.00 Tijdsein, 8.019.45 Gramofoonmuziek; 10.00 Tijdsein; 10.0110.15 Morgenwijding; 10.3012.00 Ochtend-Concert door de Huiskapel van het Theater Tuschinski te Am sterdam; 12.00 Tijdsein; 12.152.00 Middagmuziek door het AVRC-Kwintet, met medewerking van Cecilia Bren- ner (zang); 2.002.30 Halfuurtje voor dames; 2.30 3.00 Rustpoos voor het verzorgen van den zender; 3.00 4.00 Gramofoonmuziek; 4.004.30 Lezing door K. D. Koning. Onderwerp: Achterhoeksohe leut; 4.305.00 Piano-Studie-Muziek door Egbert Veen; 5.00—5.30 Radio- Kinderkoorzang o.l.v, Jacob Hamel; 5.307.15 Concert door het Haagsche Harmonie-Orkest o.l.v. Henri Zel- denrust; Zangvoordracht door Tabe Bas (tenor) en Ed. v. d. Ploeg (bariton); 7.15—7.45 Radio-Volks-Universi- teit Cyclus: Het lied bij Schuibert, Schumann en Brahms; 8.00 Tijdsein; 8.01 Avond voor „De Joodsche Invalide" te Amsterdam; In de pauze Nieuwsberichten van Vaz Dias; 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Huizen (298 M., na 6 uur 1071 M.) K.R.O. 8.009.15 Platenconcert; 11.30—12.00 Godsdienstig half uurtje; Ï2.001.30 Lunchmuziek door het K.R.O.-Trio; 1.302.00 Gramofoonplaten; 2.002.30 Vrouwenuurtje; 3.003.15 Praatje ter voorbereiding van een knip- en naaicursus; 5.006.00 Gramofoonmuziek; 6.00 Tijdsein; 6.016.15 Sportkwartiertje; 6.156.30 Gramofoonmuziek; 6.306.45 Vaz Dias: Koersen; 6.407.00 Gramofoonmu ziek; 7.007.15 Praatje ter inleiding van een schrijf cursus; 7.157.30 Gramofoonmuziek; 7.308.00 Spreker: Mr. H. v. Haastert. Onderwerp: „De huidige crisis in den land- en tuinbouw vergeleken met de landbouw crisissen van 1820 en 1880 8.008.30 Volksconcert door de Arnhemsche Orkestvereeniging, met medewerking van Jules Moes (tenor); 9.30 Nieuwsberichten van Vaz Dias; 9.4011.00 Het dubbelmannenkwartet „Arti"; 11.00 12.00 Platenconcert; 12.00 Tijdsein en Sluiting. Radio-harmonie. De A.V.R.O.-betooging, welke 6 dezer in Den Haag is gehouden, klonk als een klok. Of liever: als een luidspreker. Voor de organisators is zij een groot succes gewor den en met vreugde mag worden geconstateerd, dat dit succes hun niet in het hoofd is geslagen. Of er 100.000 bezoekers waren of enkele tienduizen den minder of meer, is niet de hoofdzaak. De op komst was in elk geval groot en er zijn verstan dige woorden gesproken. Dit lijkt ons het voornaam ste, omdat daardoor de weg naar samenwerking niet verder is versperd. Dr. Molhuijsen, de voorzitter, erkende met nadruk, dat er bij andere omroepen denkbeelden bestonden, waarvan niet reeds bij voorbaat vaststond, dat zij op den duur niet met die van de A.V.R.O. verzoend zou den kunnen worden. Hst is voorzichtig gezegd en de verzoening is er nog niet. Maar zulke woorden maken ze ten minste niet onmogelijk, ja openen het vooruitzicht dat er ge poogd zal worden, om die verzoening Ie bevorderen. Ook in de aangenomen motie is iets van dezen geest te proeven. Wel wordt daarin nog gesproken van een nationaal algemeen programma gedurende een geheelc week, doch gelukkig staat er niet met zooveel woorden bij, dat alleen de A.V.R.O. dit algemeene program zou moeten verzorgen. Natuurlijk verwachten wij niet, dat de verschillende omroepen nu reeds morgen zullen samengaan. Alles heeft zijn tijd en grondig berdorven verhoudingen zijn niet in een handomdraaien weer in orde. Vertier dap aan het begin van den weg naar beterschap zijn we dan ook nog niet, doch zelfs deze kleinigheid mag re den geven tot blijdschap. Eenigen tijd geleden publiceerden wij een artikeltje onder het opschrift: Radio-herrie. Dat was niet overdreven erg. Het opschrift van dit artikel is wel overdreven, doch te mooi! Van harmonie, van volledige overeenstemming zijn wo nog ver verwijderd. Het daagt pas in het verre Oosten. Nu komt het er op aan, om alles na te laten, wat het komende licht weer zou kunnen verduisteren. Na tuurlijk komt het vooral aan op de tact van de lei ders. In kleinen kring kunnen echter ook de leden der verschillende omroepen iets bijdragen tot de be vordering van den vrede en tot het verkrijgen der gcwenschte samenwerking. Aan de radio kan dit slechts ten goede komen en dus ook aan de luisteraars. COMPETITIE-INDEELING N.H.VJB. Na dagen van spanning Zaterdagavond is 't op do bestuursvergadering uitgemaakt en van geduldig wachten op ,,'t Groentje", dat de ontknooping zou brengen van het zorgvuldig bewaarde geheim der nieuwe indeeling, zijn we In staat ze te publiceeren. Natuurlijk alleen die, welke slaan op ons district le klasse C: H.R.C. 3, Helder 3, Texel 1, Succes 1, Nieuwe Niedorp 1, Sparta 1, Wieringerwaard 1 en B.K.C. 1. Dè laatste zal 't wel meevallen! 2e klasse C: Andijk 1, D.T.S. 2, Vrone 2, Alcmarla 5, West-Frisia 4, Berkbout 1, Hollandia 2 en Vitesse 2. 2e klasse D: Helder 4, H.R.C. 4, J.V.C. 1, DOSKO 1, Sparta 2, Succes 2. Texel 2 en B.K.C. 2. 3e klasse C: Andijk 2, Berkhout 2, Vitesse 2, Nieuwe Niedorp 2, D.T.S. 3, Bergen 3, Aicmaria 6 en Hollandia 4. 3e klasse D (niet definitief!): DES. .1, Kolhorn 1, DOSKO 2, Sparta 3. Succes 2, B.K.C. 3, H.R.C. 5, J.V.C. 2, Wieringerwaard 2 en Petten 1. Adsplranten G: Aicmaria b, DT.S. a, Vrone a, Schoorl a. Bergen a, Aicmaria c. Adspiranten H: Andijk a, Hollandia a, N. Niedorp a, Vitesse a, West-Frlsia a en b. Adspiranten J: Andijk b, Hollandia b, West-Frlsia c, Vrone b en D.TB. b. Adspiranten K: H.R.C. a, Helder a, Sparta a, Succes a en B.K.C. a. Adspiranten L: Helder b, H.R.C. b, H.R.C. c, Helder c en d, HR.C. d. Nog worden ingedeeld: Sohoori 2 en Helder 5.

Schager Courant | 1930 | | pagina 18