Mager Courant W. en H. J. I Raad Hoogwoud. Derde Blad. Wat „Kerk en Vrede" vraagt Wie het steunen. Ingezonden Stukken. ADMINISTRATIËN BELASTINGZAKEN. H. ERIKS, oud-Burgemeester van PETTEN. Brabantsche brieven. Zaterdag 13 September 1930 73ste Jaargang. No. 8730 „Kerk en Vrede" heeft voor haar petitionnement dezen vorm. gekozen: Ondergeteekenden, Nederlandsche vrouwen en mannen boven de 18 Jaar, hebben verno men, dat de Nederlandsche regeering aan het Parlement plannen voorlegt, tot den aanbouw van een aantal nieuwe oorlogsschepen over te gaan. Zij gevoelen zich verplioht op grond van hunne Christelijke overtuiging daartegen te protesteeren. Zij zijn overtuigd, dat in dezen tijd een volk, dat christenvolk wil zijn, geenszins aan den internationalen bewapeningswedloop behoort deel te nemen, maar veeleer een voor beeld moet zijn in de richting van ontwape ning. Zij verzoeken derhalve den Staten-Generaal met den meesten aandrang de plannen niet goed te keuren. Zooals de lezers zien, is het wat uitvoeriger en eenigszins gemotiveerd. Het doel is echter hetzelfde: een dringend verzoek aan de Tweede Kanjer om niet over te gaan tot uitbreiding der bewapening. In 1923 werd ruim één millioen handteekeningen .verzameld. Eén millioen is nu te weinig en anderhalf millioen ook nog. Er kan niet in het heele land met kracht gewerkt worden. Waar dat wel mogelijk is, zooals hier, sla men geen enkel adres over. Als we de kranten goed gevolgd hebben, dan wordt het petitionnement tegen de vlootuitbreiding gesteund door: de S.D.A.P.; de Vrijzinnig-Democratischen Bond; de Democratische Parij; de Roomsch-Katholieke Volkspartij; de Christen-Democratische Unie. Hieruit blijken twee dingen: Het petitionnement is geen zaak van één bepaalde partij en wie het teekent, verbindt zich daardoor niet aan een bepaalde partij; de godsdienst komt niet in het gedrang. Immers de leden der Roomsch-Katholieke Volks partij stellen er een eer in. om goede katholieken te zijn en te blijven, en de leden der Christen-Demo cratische Unie willen, zooals uit de naam hunner partij blijkt, ook op politiek terrein in de eerste plaats Christenen zijn. Natuurlijk betwisten we niemand het recht om tegen het petitionnement te wezen. Wij meenen recht te hebben op een eigen overtuiging, maar er kennen dat recht ook voor een ander. Maar dan moeten wij er ook vierkant voor staan en geen schuilevinkje spelen achter Godsdienst en Kerk, want noch de Godsdienst noch eenige Kerk stellen den eisch, dat de vloot voor Nederland en de overzeesche gewesten met 50 procent wordt uitge breid. Aan het gezag van Godsdienst en Kerk op hun eigen gebied zullen wij niet tornen, doch wat daar 'buiten valt is vrij terrein. Opmerkelijk is dan ook de angst in sommige roomsche bladen, dat uit het feit, dat er katholieke voorstanders van het vloot- plan zijn, afgeleid zou worden, dat de roomsche kerk dat plan zou steunenen. Zoo is 't natuurlijk niet, zij, de kerk, is er niet voor en niet tegen. Dat laat zij aan haar leden over om voor zich zelf uit te maken en zoo komt het, dat onder dezen vóór- en tegenstan ders van het petitionnement zijn. Niet op grond van den godsdienst, maar uit over weging dat men het militarisme wil bestrijden of nieuw voedsel geven. Geachte Redactceur, Vergun mij s.v.pl. eenige plaatsruijnte in uw veel gelezen blad, bij voorbaat mijn dank. Er wordt thans veel geschreven over de Langen- dijker landbouw en groentenperiode, daarvan lees ik dagelijks in de krant. Maar het is en blijft steeds hetzelfde oude liedje. In uw laatste nummer las ik ook nog over land- prijzen en landwaarde. Ziet u, ik ben zelf een persoon, die niet meer werken kan, maar het toch altijd zoo- 8ang het kon, gedaan heb en ik weet dus wel wat land is en gioenten zijn. En nu is het altijd zóó ge gaan met verhuring en verkooping, dat de een den ander het geld uit den zak joeg. Op die manier werd het altijd duur gemaakt. Soms werd er gehuurd voor f 10 of f 12 per snees en gekocht voor f 100 of er boven; niet denkende dat het wel zou kunnen, maar alleen: als ik maar een brok heb, tian ben ik toch ook zelf houwer, want dat is wel mooi. En als een mensch alle dagen klaagt en je leest even goec^ van Koninginnefeest, dan zeg je: het is toch alles nog geen verdriet; en natuurlijk gaat dat niet zonder kosten. Het was beter dat gezegd werd: wij willen dat wel, maar dat kan nu dit jaar toch niet. We hebben ons geld wel anders noodig. Maar buiten dit alles is er eigenlijk niet één Lan- gendijk. maar wel twee, n.1. Warmenhuizen, Tuitje- hom, Kalverdijk, Dirkshorn cn nog moer plaatsen. Die deelen mee en doopen uit denzelfden vetpot. Maar daar hoor of lees je niet zoo erg over. Daar wonen toch ook menschen die dan ook wel in de krant ge plaatst kunnen worden. En dan wordt er met beste jaren geen rekening er mee gehouden dat er toch wel eens een anderen tijd kan komen. Alle omliggende plaatsen, buiten Langendijk in zijn geheel, zijn toch ook wel te beschouwen als een twee- do Langendijk. En het spreekwoord zegt: de eene mensch klaagt gauwer dan de ander; en dit zal dan zeker wel zoo wezen. Nu wil ik graag bekennen dat Langendijk het niet best heeft, dat blijft er allemaal buiten. Maar dit is mijn bedoeling en gevoelen zooals ik in dit uw veel gelezen blad nu heb gemeld. Nu, nogmaals mijn dank voorde ruimte. Dirkshorn, September 1930. C SCHOUTEN. NATIONALE ONTWAPENING. Een leuze, waaraan een sterk (krenge) luohtje zit. De leuze tot Nationale Ontwapening gaat uit van de Leiders van de S.D.A.P., dat zijn zij, die zijn voor het zaaien van haat en voor den klassestrijd, en voor de revolutie, dus tegen den vrede. Revolutie beteekent bovendien: eeuwigdurend zich herhalende oorlog. Dat de leiders der S.D.A.P. voor de revolutie, dus voor oorlog zijn, is nog gebleken in 1918, toen de advocaat P. J. Troelstra naar Rotter dam is gegaan om den Binnenlandschen oorlog uit te roepen, waartegen het Nederlandsche Leger en de Nederlandsche Marine zich hebben verzet, omdat ze begrepen, welke belangen het Nederlandsche Volk heeft bij Orde en Rust. Revolutie, dat is Binnenlandsche Oorlog, zooals de Leiders van de S.D.A.P. wenschen, gaat gepaard met roof, en moord op weerloozen, en heeft algemeene verarming ten gevolge, behalve voor de Leiders, die het „In troebel water is het goed visschen", in toe passing brengen. Alleen door samenwerking van alle Landen in den Volkenbond is kans op Vrede mogelijk, wat nog niet wil zeggen, dat de Legers en de Vloten kannen wor den afgeschaft. Dat een Leger noodig is, is voor Nederland nog be wezen, toen de Nederlandsche Regeering met veel in spanning en wijsheid had gezorgd van 19141918 bui ten den wereldoorlog te blijven, terwijl onmiddellijk na afloop daarvan in 1918 de advocaat P. J. Troelstra plotseling en verraderlijk naar de wapens greep om den Binnenlandschen Oorlog te beginnen. Lieden, die dergelijke struikrooversstreken trach ten uit te halen, zullen altijd blijven bestaan, en daar om blijven Leger en Vloot noodzakelijk; want zoowel te Land als ter Zee blijft beveiliging tegen dergelijke struikroovers noodig. D. N. Ingekomen stukken. De Voorzitter doet mededeeling van de volgende ingekomen stukken: a. Van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken en Landbouw het jaarverslag over de verrichtingen van het Centraal Archief en Inlichtingenbureau in zake Maatschappelijk Hulpbetoon voor Nederland over 1929. Ligt ter visie voor de leden. b. Van het Bestuur van het Wit Gele Kruis een dankbetuiging voor de in het vorige jaar verleende subsidie, alsmede het verzoek om ook in het jaar 1931 een subsidie ad f 150 te mogen ontvangen. c. Van het Bestuur der afd. Hoogwoud en Omstr. voor „Vacantiekolonies" het verzoek om voor 1931 een zelfde toelage te mogen ontvangen als door den Raad in voorgaande jaren is toegekend. d. Van het bestuur der vereeniging „Volksmin" een beleefd verzoek om subsidie ad f100 voor het jaar 1931. e. Van het bestuur der ver. „Volksmin" het ver slag over 1929-1930. Wordt na lezing voor kennisge ving aangenomen. f. Van de Gezondheidscommissie, gezeteld te Hoorn, bericht, dat het perceel Hoogwoud, wijk A, no. 45 op grond van bouwvalligheid is onbewoon baar verklaard. g. Van de Gezondheidscommissie, gezeteld te Hoorn, de begrooting voor 1931, waaruit bUjkt, dat de bijdrage per inwoner zal bedragen f 0.03 per inwoner, of voor deze gemeente f65.82. h. Van het hoofdbestuur der Vereeniging ter be vordering van het Vakonderwijs in Westfriesland het jaarverslag over 1929 en de rekening en verantwoor ding betreffende genoemd dienstjaar. Ligt ter visie voor de leden. Tevens wordt verzocht om subsidie voor 1931. De verzoeken om subsidie zullen bij de behande ling der gemeentebegrooting opnieuw aan de orde worden gesteld. i. Van Ged. Staten de goedkeuring op het raads- Hoofdkantoor: HAARLEM, Wilhelminastraat. Tel. 11601. Na 6 nar Tel. 11621 Bijkantoor; 's GRAVENHAGE, Akololstraat 56. Speciale afdeelingen voor BLOEMBOLLENCULTUUR, LAND- EN TUINBOUW en VEETEELT. INLICHTINGEN bt| onzen CORRESPONDENT, den heer Vergadering van den Raad op Donderdag 11 Sep tember 1930, des morgens half elf. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer J. Breebaart Dz., burgemeester secretaris. Na opening worden de notulen gelezen door den heer D. Breebaart, ze worden onveranderd vastge steld. Mededeellngen. a. Dat B. en W. op 19 Augustus jl. een bezoek hebben gebracht aan den Directeur van het P.E.N. te Bloemendaal. Uit de besprekingen is o.m. gebleken dat de uitdrukking: rentebetaling van f3450 abusie velijk is gebezigd. Volgens de Directie had voor deze uitgave moeten vermeld staan: onderhoudskosten. Naar aanleiding der gehouden besprekingen is on langs door een ambtenaar van het bijkantoor van het P.E.N. uit Hoorn de verplaatsing van eenige palen en de uitbreiding van het straatverlichtingsnet na gegaan. Een rapport hierover zal t.z.t. worden uit gebracht. Vervangen van lampen van mindere lichtsterkte werd niet aangeraden. Het komt B. en W. wenschelijk voor om met de verlichting van het bestaande net binnenkort een aanvang te maken. Omtrent de uitbreiding van het straatverlichtingsnet kan nog nader besloten wor den. De heer Glas vraagt, of, als met de straatverlichting wordt begonnen, de gemeente zich ten aanzien van een contract niet bindt. De Voorzitter acht dat waarschijnlijk en daarom is het goed als de raad beslist of met de straatver lichting doorgegaan zal worden. De heer Glas zegt, niet tegen de straatverlichting te zijn, maar spr. is er niet voor het contract stil zwijgend te verlengen. Toen 2 jaar geleden de ver plaatsing der palen ter sprake kwam, is besloten te wachten tot het loopende contract geëindigd was, de geheele zomer is er mee heengegaan en spr. vraagt zich af of het P.E.N. nu niet kan besluiten. Ook de verplaatsing der palen dient haar beslag te krijgen. Dat die verplaatsing, zooals vroeger werd medegedeeld, f 100 per paal moet kosten, is ondoen lijk. De Voorzitter zegt, dat de heer Vijn en spr. met een ambtenaar zijn rond geweest. Spr. zegt dat de Raad dan moet beslissen met de straatverlichting ta wach ten tot het rapport is ontvangen. De heer Vijn oordeelt dat dit de radicaalste oplos sing is. De heer De Wit denkt dat als we met de verlich ting beginnen, we het contract weer voor 5 jaren aanvaarden. De heer Groen wil ook met de straatverlichting wachten, anders loopen we er leelijk in. De Voorzitter merkt op, dat die uitdrukking niet goed is, laten inloopen is de bedoeling niet. Omdat el ders reeds met de straatverlichting wordt begonnen, dachten B. en W. dat er ook hier mee begonnen moest worden. Ook is de overname van de straat verlichting ter sprake gebracht en erop gewezen dat we liever geen tientje betalen, want dat de gemeente de verlichting zelf heeft aangebracht. Door het P.E.N. zal dit nog eens onder de oogen worden gezien. De heer Glas wijst er op. dat de gemeente nu ge zorgd heeft dat het huisje te Aartswoud wordt weg gebroken, maar nu staat de paal verkeerd. De Voorzitter zegt, dat dit in orde komt. Wat ie uitbreiding betreft, aan de Gouw moeten 14 'licht punten bij: 1 bij Helder en 3 aan de Langereis. Besloten wordt voorloopig met de straatverlichting te wachten, het rapport van het P.E.N. af te wachten, maar op spoed aan te dringen. b. dat de verbouwde O. L. school in de Kerkelaan vanaf 25 Augustus jl. is betrokken. c. dat over de plaatsing van borden bij de voor malige trambrug over de Langereis is geschreven aan den Burgemeester van Nieuwe Niedorp. besluit, d.d. 18 Augustus jl., betreffende een suppl. begrooting, dienst 1930. j. Van hetzelfde College de goedkeuring op het radsbesluit van 18 Augustus 1930 betreffende een verordening op het beheer van het douche-bedrijf in deze gemeente. Het douche-bedrijf is nog niet in werking, omdat k op kolen wordt gewacht. Een waardevol advieft. k. Van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bericht op schrijven dd. 7 Augustus jl., no. VIII/204 betreffende bijdrage in de kosten der R.H.B.S. te Enkhuizen voor een vakleerling. In l>et schrijven van voornoemden Minister is vermeld, dat de omstandigheid, welke in het schrijven van B. en W. dezer gemeente is medegedeeld, juist is ge bleken. Het bedrag ad f393.64 zal als zijnde te veel betaald, terugbetaald worden. De Voorzitter licht toe, dat de zoon van den heer Vijn, die directeur van-de zeevaartschool te Texel is, zijn vader had ingelicht dat de gemeente in geen ge val verplicht was dat heele bedrag te betalen, want dat iemand als leerling wordt beschouwd als hij het toelatingsexamen tot de school heeft gedaan. Het ge meentebestuur heeft dit aan den Minister bericht, met het resultaat dat de Minister heeft geantwoord dat het bedrag teruggestort zal worden, wat reeds is gebeurd. Spr. heeft den heer Vijn verzocht om zijn zoon onzen vriendelijken dank te willen betuigen. De heer Bossen noemt het aardig meevallertje, wat de Voorzitter beaamt, temeer daar anders ook vól gend jaar het bedrag betaald had moeten worden. Spr. had er in de afdeeling Noordholland van de Vereeniging van Ned. Gemeenten over gesproken en zal nu in de eerstvolgende vergadering dier afdee ling mededeeling van dit succes doen. De heer Bossen merkt op, dat blijkbaar de Ver eeniging van Ned. Gemeenten niet goed in deze zaak zit. De Voorzitter zegt, het in de afdeeling Noordhol land ter sprake te hebben gebracht, wel zou de ver tegenwoordiger der Vereeniging van Ned. Gemeenten er zijn aandacht aan wijden. 1. Van het Bestuur der Holl. Mij. van Landbouw afdeeling Opmeer en Omstreken, een dankbetuiging voor de verleende subsidie ten behoeve van de in Juni jl. gehouden tentoonstelling te Opmeer. De rekeningen over 1929. Volgt de voorloopige vaststelling der gemeentere kening en der rekening van het Algemeen Burger lijk Armbestuur, beiden over het dienstjaar 1929. De heer Glas rapporteert, dat alles in orde is bevonden en tot voorloopige vaststelling wordt gead viseerd. De commissie dankt den Voorzitter voor de door hem gegeven toelichting. De rekeningen worden voorloopig vastgesteld, de gemeenterekening op de volgende cijfers: gewone dienst ontvangsten f61063.43^, uitgaven f61341.32M, nadeelig saldo f277.89: kapitaalsdienst ontvangsten f 34908.65. uitgaven f24916.21, voordeelig saldo f9992.44. De rekening van het Algemeen Burgerlijk Armbe stuur sluit in ontvangst op f 0570.49}$, in uitgaaf op f6048.79^, batig saldo f521.70. Vastgesteld wordt een besluit tot oninbaarverkla ring van schoolgelden tot een bedrag van f 43.59. Aanbieding begrootingen. De belasting- schroef. Aan de orde komt de aanbieding der begrootingen 1931: a. Gemeentebegrooting, dienst 1931. b. Begrooting Algemeen Burgerlijk Armbestuur, dienst 1931. Voor het sluitend maken van de gemeentebegroo ting is het volgons B. en W. gewenscht, dat: le. De opcenten op de grondbelasting gebouwde eigendommen zullen worden gebracht van 40 op 50 opcenten. 2e. De opcenten op de gemeentefondsbelasting zul len worden gebracht van 40 op 80 opcenten. 3e. De opcenten op de vermogensbelasting zullen worden gebracht van 35 op 50 opcenten. De Voorzitter zegt, dat de samenstelling der be- grooting geen aangenaam werk was. Doordat het Rijk van 'de uit te keeren bedragen in het dienst jaar slechts 3/4 fiitbetaalt, kwam er op de begroo ting een tekort van f6000. De eenigste kans om de begrooting kloppend te krijgen, was belastingverhoo- ging en wil men de grondbelasting verhoogen, dan dienen ook de opcenten op de gemeentefondsbelasting te worden verhoogd. B. en W. komen daarom met de hierboven vermelde voorstellen en hebben de opcen ten op de ongebouwde gronden op 10 gelaten en ook de personeele belasting laten rusten. De reeds geno men besluiten zullen dus ingetrokken moeten wor den. Noodgedwongen komen B. en W. met de voor stellen, blijkt in 1932 dat vermindering der opcen ten mogelijk is, dan kan de Raad daartoe besluiten. De heer Schilder zegt ook dat de verhooging zit in de 3/4, en als we het met de nu voorgestelde opcen ten kunnen halen, zullen volgend jaar de opcenten zeer zeker verminderd kunnen worden. De heer Bossen vraagt zich af of niet beter de on gebouwde eigendommen zwaarder belast kunnen worden, want daarmee tref je ook uitwonende eige naren en ook de landerijen die in de doode hand zijn, van kerken enz. De heer Schilder zegt dat daarmee ook vooral den minderen man wordt getroffen. De heer Vijn oordeelt dat voor ongebouwd al ge noeg moet worden betaald, grondbelasting, polder- lasten, hoogheemraadschapslasten. Hel zou anders gauw zoo worden, dat je méér lasten betaalt dan je vangt. De Voorzitter zegt dat dit al In vele gevallen zoo is. De voorstellen van B. en W. worden zonder hoof delijke stemming aangenomen. De aangeboden gemeentebegrooting sluit op een bedrag van f 67687.23, met een post „onvoorzien" van f51.62; de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur sluit op een bedrag van f 6447.96, met een post ge meentelijke subsidie van f2500. Een post van f400 voor brandstoffenbonnen is ook weer op de begroo ting gébracht. De kapitaalsdienst der gemeentebegrooting sluit op een bedrag van nihil, omdat de posten nog op fien dienst 1930 zullen worden overgebracht. Met de voorgesteld finantieele regeling, dienst 1930, gaat de Raad accoord. De rondvraag* Bij de rondvraag wijst de heer Bossen op de wen- schelijkheid de kastanjeboomen bij de openbare school in de Kerkelaan op te snoeien, omdat geklaagd wordt dat het in de school te donker is. De Voorzitter zegt, dat B. en W. er hun aandacht aan zullen schenken, maar dat het snoeien deskun* dig dient te gebeuren. De heer Bossen bepleit ook de wenschelijkheid dat in he belang van de veiligheid, bij voorkomende branden een boodschap naar Hoogwoud komt, opdat de stroom kan worden afgezet. Spreker deelt mede dat bij een plaats gehad hebbende brand de draden aan een boom waren bevestigd en het is hem bekend dat kinderen in aanraking met een draad zijn ge weest, maar dat de draad gelukkig niet onder stroom was. De Voorzitter zal den opperbrandmeesters aan* schrijven, dat ze bij brand den heer Bossen er ken* nis van geven. De heer Bossen deelt nog mede hoe men 10 a 12 uur zonder stroom is geweest en men dergelijke be richten wel aan de courant stuurt, doch als er geen kennis van wordt gegeven, is het niet de schuld van het P.E.N. De Voorzitter houdt zich aanbevolen voor eerdere mededeeling van dergelijke dingen, een raadsvergade* ring behoeft daartoe niet te worden aangebracht. Spr. is het met den' heer Bossen eens, dat dergelijk gevaar voorkomen moet worden en zal den opperbrand meesters officieel aanschrijven. De heer De Wit acht het gewenscht, dat de op roeping voor een derde leerkracht aan de school fa Aartswoud niet té laat geschiedt. Er zijn niet zoo veel onderwijskrachten, want men leest nogal eciia van een heroproeping. De Voorzitter zegt dat het jammer is dat B. en W* er verleden week, toen de heer Dun hier is geweest, niet over hebben gesproken. Met den wenk zal reke ning worden gehouden. De heer De Wit zegt dat ook het lokaal wel op geknapt zal moeten worden. Hierna sluiting. ULVENHOUT, 9 September 1930. Men Ier, Wa zefde gij van da wir- ke? Ia 't nie kollesaal? Man 't is op d'n akker, 't la in de velden balsum veur oew knoken. Ge vuult de zoóht- heid van de Herfstmaand koel op oewen rug plakken. Ge vuul ze strijken in oewen nek as ge te werken staat in 't koollaand. De locht, die ge inasemt is smeejig; die vuulde dik deur oew longen gaan, asof ge kouwe rijstepap pruuft. 't Ia 'n wirke om 'nen heelen dag zoo onder 't werk deur, 'n liedeke te neuriën. En 't pepke smokt of 't nuuw is. Ver drijven de blaauwe krlnkeltjes rook 't land over, wijer en wjjer uit mekaxe en d'n pittige geur van 't sparregruun uit de mastenbosschen kleeft laag langs de vettige èèrde. Eén genieting is 't, dit wirke op d'n buiten. Klèèr sta-g-et water in de Mark te schijnen naar de locht Frisoh as veurjaarsgewas wuift 't appelgruune gras nog laangs de waterkaanten, waarin 'n iaat botter- blomraeke. 'n wild margrietje en 'nen rooie zuring in prillen nabloei nog te pronken staan. 'n Eikenblad begint nouw aan te gloeien. Van zonno- geel tot klaprozenrood staan die blaren, zoo groot as m'n haanden. laangs de bosohkanten te kleuren in gloeiende pracht. En vol is de locht van 't wemelend goud dat *r tuimelt van de duzenden boomen. Ochirrekes, wa'a alles toch schoon! Komde in de stille dreven. die zulverwit stralen laan ka bosch kaant en hei, waar 't pèèrs van d'n beuk en *t gloeien van d'n elk. mee daartusschen d'n zuiveren berk, dan is daard 'n Herfst 't schoonst van 't jaar. En oeijoet! as dan d'n avond vallen gaat. As 't zonneke weg gaat smelten achter zo'n mistbaank ver In 't westen. Ollee, da's eiken nadenmiddag 'n nuuwe apotheose van den smeulenden dag. Dan is die mist baank as 'nen grooten gouwen bokaal, waaruit de vlammen3ohietenden zonneschijf komt uitgestoken in 'nen verblendenden stralenkraans die teugen d'n hemel aan sohijntDan drijven de kleindere wolkskes daarboven as brokken pèèrlemoer in duzenderlel kleurenpracht da-d-oew oogen pieken gaan van al die blinking. Dan leet er over de velden 'nen koperen weerschijn.

Schager Courant | 1930 | | pagina 9