Het gestolen luchtballonnetje De geschiedenis van twee deugnieten. Gemengd Nieuws. WflK/MDMNÖ VAN EEN KIP. De 48-jrrige huishoudster Antje D. te Heiloo, stond terecht als verdacht op 9 Juli een kip letsel te hebben toegebracht, door dit pluimveegedierte, in een zak ge stoken, op te hangen aan het kippenhok en het dier zonder eenige lavenis of voedsel te verstrekken, in de brandende zon op te hangen. Volgens de juffrouw had deze behandeling ten doel de kip broedschheid af te leeren. Het was absoluut haar bedoeling niet de kip te mishandelen. Als ze broedsch zijn ,eten ze toch ook niet doceerde verdachte, en in de zon had zij de kip niet gehangen. Al3 deskundige werd gehoord de heer P. Koe- lewijn, brigadier-titulair der Kijksveldwacht op Bak- kum, gem. Cactricum. Deze verklaarde, dat de door verdachte gevolgde, maar niet afdoende methode ln Noordholland nog al eens wordt toegepast. Hij zou echter zoo geen proces-verbaal opgemaakt was, toch de juffrouw hebben gewaarschuwd. De juffrouw werd als voorbeeld gesteld voor andere onverstandige kippen- houders en tegen haar gevorderd f 8 boete of 8 dagen. Uitspraak vrijspraak, wegens gebrek aan het vereischte bewijs. ERNSTIGE MISHANDELING. De 21-jarige landbouwer Pieter Zw. uit Ursem, ont stemd omdat een persoon, genaamd Klaas Schuurman, veehouder, wonende te Spanbroek, hem in den Pinkster nacht van 9 op 10 Juli minachtend aanzag, gaf hem een trap tegen een gevoelige plaats aan het onder lijf, waardoor Klaas zeer pijnlijk werd getroffen. Het feit werd gepleegd te Alkmaar op de Choorstraat nabij het parkeer terrein. Op initiatief van den Politierechter verzoenden de heeren zich zoo'n beet je. Gerequireerd werd f 20 boete of 20 dagen. Vonnis conform eisch. NIET AFGESTAPT OP AMBTELIJK BEVEL. De te Den Helder wonende, niet verschenen verdachte Theodorus K., stapte niet af van zijn rijwiel, toen hem zulks op Zaterdag 21 Juli door den agent van politie Thiesen was gelast, welk feit was gepleegd in de Spoor straat. die voor wielrijders is verboden. Volgens een schrijven van verdachte is hij zeer rheu- matisch en valt het hem moeilijk van zijn rijwiel af te stappen. De Officier was van meening, dat dit be roep niet opging en vorderde f 15 boete of 15 dagen. Vonnis f 10 boete of 10 dagen. WEDERSPANNTGHEID TEGEN DE RIJKSPOLITIE. De Zuiderzeewerker M. J. C. S., niet verschenen, had zich te Wieringen tamelijk erntig verzet tegen een tweetal rijksveldwachters, die hem aanhielden wegens dronkenschap. Eisch en vonnis f 25 boete of 25 dagen. NIET VERSCHENEN TER TERECHTZITTING. De heer Cornelis Z., gedagvaard te verschijnen ter terechtzitting te Alkmaar, ook nu niet verschenen, was als toen niet aanwezig, omdat hij van den patroon geen toestemming kon verkrijgen. Eisch f 5 boete of 5 dagen. Vonnis conform. VERDUISTERING IN DIENSTBETREKKING. De 20-jarige bakkersknecht Arie M., destijds werkzaam ln dienst van den broodbakker Cornelis Straat te Scha- gen, stond terecht ter zake verschillende verduisterin gen, gepleegd gedurende het jaar 1930, zulks door on derscheidene bedragen, die hij moest ontvangen van de klanten, achter te houden en zich wederrechtelijk toe te eigenen. Het jonge mensch leidde een tamelijk loszinnig leven en rookte ontelbare sigaretten, wat den bakker aan leiding gaf hem eens extra te controleeren met boven gemeld gevolg. Het verduisterde bedrag volgens bere kening van den patroon, pl.m. f 100, volgens de meening van verdachte was het totaal der verduisteringen f 60 k f 65. Behalve den patroon werden als getuige gehoord eenige dames uit Schagen, die aan verdachte gelden hadden betaald, welke door hem niet waren verant woord. De verdediger, Mr. Seegers, bleek niet aanwe zig te zijn. Eisch 3 maanden gevangenisstraf, doch voor waardelijk met 3 proefjaren. Vonnis overeenkomstig het requisitoir. Verdachte wordt onder toezicht van het genootschap tot zed. verbetering te Alkmaar gesteld. Sluiting. Censuur. Er gebeuren gekke dingen in ons dierbaar vader land, dat wel de bakermat der vrijheid wordt ge noemd. Erkend moet worden, dat het hier met de politieke vrijheid niet slecht is gesteld, althans in het Noorden niet. Ook waarborgt de grondwet ons vrijheid van drukpers en vrijheid om te zeggen wat ons goed dunkt. Wat we in de krant willen schrijven of op andere wijze door middel van de drukpers wenschen te pu- bliceeren. hoeft niet vooraf gekeurd te worden: cen suur daarop bestaat niet. Wel kunnen we door onze publicaties en door ons spreken straf oploopen. Wie dingen zegt of schrijft, waartegen het Wetboek van Strafrecht straf be dreigt. moet zelf de gevolgen dragen. Het spreekt vanzelf, zoo vinden wij, dat iemand die op een openbare vergadering het woord voert, zegt wat hij meent, dat gezegd moet worden. Mis schien overlegt hij het vooraf met het bestuur, doch in geen geval bestaat er eenige macht in Nederland die van hem kan eischen: Vertel me vooraf, wat U gaat zeggen, opdat ik kan zien. of er ook dingen bij zijn, die mij niet lijken en die ik U beletten zal te z.eggcn. Sinds Zaterdag weten we echter, dat de Radio Om roep Controlecommissie zich het recht aanmatigd van sprekers voor de microfoon vooraf inzage te eischen van wat zij zullen zeggen. De nuchtere feiten zijn deze: S.D.A.P. en N.V.V. hielden dien dag een demonstra tief congres in den Haag, waar o.m. gesproken zou bobden over Staatspensioen, ontwapening, vacanfie, regeling van den arbeidstijd en soortgelijke onder werpen. Na de toelichting door de heeren Albarda, Dr. Van der Waerden, Kupers en la Bella zouden resoluties in stemming worden gebracht, welke te voren reeds waren gepubliceerd en waarin geen strafbaar woord voorkwam. Tot ieders verbazing stelde de Controlecommissie den eisch, dat haar voor de uitzending inzage der redevoeringen zou worden gegeven of althans van de schema's dier redevoeringen. Natuurlijk werd dat geweigerd. De sprekers hadden volle vrijheid om op dat con gres te zeggen wat zij noodig achten en meenden dat uitzending per radio die vrijheid niet verminderde. De Controlecommissie bleef op haar stuk staan; de Minister van Waterstaat meende geen recht van iingrijpen te hebben en dus werden de redevoerin gen niet uitgezonden. Dit gaf aanleiding tot nog meer haken en oogen. Daarop gaan we echter niet in, omdat dit misschien de aandacht zou afleiden van de hoofdzaak; Het ongekende feit, dat hier in Nederland censuur wordt geoefend; dat aan spreken voor de microfoon andere eischen worden gesteld dan aan spreken in het openbaar, al zijn daar misschien tienduizenden hoorders. Straffeloosheid wordt niet gevraagd, maar vrijheid, behoudens ieders verantwoordelijkheid voor de wet. Dat is een kostbaar goed en als we ons een raad mogen veroorloven, dan is het deze: Omroepverenigingen en radioliefhebbers, kibbelt niet langer onder elkaar, maar maakt gezamenlijk front tegen het gevaar, waarmee het optreden der Controlecommissie U allen bedreigt. Onder censuur staan beteekent: uw vrijheid kwijt zijn; het maakt u onmondig en desnoods mond dood, om dat leelijke woord eens te gebruiken. Daartegen ga uw gezamenlijk protest, want het Is een gevaarlijke stap op den weg die uitloopt o*p schending van de vrijheid, waarop wij terecht zoo trotsch zijn. De Troonrede. „Het Ia alles berusting" wat de klok slaat" De „N.R.Ct" (Lib.) zou een flink stukt inzonderheid van het jaar extra op prijs hebben gesteld. Ons oeconomlsche leven, landbouw, handel en scheep vaart niet te vergeten, maken zeer moeilijke tijden door Terecht wordt dit ten minste in de Troonrede op den voorgrond gesteld; de eerste helft van het stuk is er zelfs geheel aan gewijd. Maar elk krachtig geluid er er met zorg aan onthouden. Geen beginsel, geen gedachte, die aan de Regeering door alle moeilijkheden heen zal leiding geven, wordt er in ontwikkeld; geen klank, die vertrouwen kan wekken, w<ydt eruit vernomen; geene Indrukwekkende aansporing, 'zooals slechts eenmaal per jaar. wanneer de constitutioneele regeering zich, bij monde van onze Vorstin zelve, tot de natie richt, kan worden gegeven, wordt er in aangetroffen. Het is alles „berusting" wat de klok slaat. De eenige conclusie, waartoe de Troonrede komt, is, dat naar „voortgezette versobering van 's Rijks dienst door reorganisatie" moet worden gestreefd, en dat het „plicht" is, „buitengewone beperking" te betrachten ten opzichte van maatregelen, welke offers denk aan het scheepvaartsubsidie! van 's Rijks schatkist vergen Met de conclusie gaat het blad in het algemeen ac- coord, al zou het haar met enkele reserven hebben ge formuleerd. Er zijn maatregelen, die ln de naaste toekomst onver mijdelijk zullen blijken te zijn. en er zou wellicht veel voor pleiten, ln tijden van steeds ernstiger dreigende werkloosheid sommige van die maatregelen te bespoe digen. We denken b.v. aan den bouw van vaste bruggen over onze groote rivieren, waarvan verderop in de Troonrede wordt verteld, dat er „blijvende aandacht" aan wordt besteed. Zoo is er meer ook in de gemeenten. Zou het geen beter werkloosheidsvoorziening kunnen zijn, indien daarvoor niet slechts aandacht, maar offers uit de schatkist In vooruitzicht werden gesteld, zoodra mogelijk, in plaats van steunverleeningen met demora- llseerende gevolgen, die daaraan verbonden zijn? Eene tweede opmerking moet het blad uit den pen: Moge de regeering niet alleen oog hebben voor den nood der schatkist. Ook nijverheid, handel en landbouw verkeeren in omstandigheden, waarin maatregelen, wel ke offers van hen vergen, in de naaste toekomst behoo- ren te worden vermeden. Daaromtrent had wellicht de Troonrede ook wel eens een woordje kunnen zeggen, om er wat van den geur aan te geven, dien dit staatsstuk nu ten eenenmale ontbeert „De reactie blaast tot den a a n v a 1". „Het Volk" (s.d.a.p.) ziet in de Troonrede 'n herhaling van de crisisjaren '22'25, toen de troonrede telken jare in somberen, financieelen toon gesteld was.Ook nu wordt gesproken van de „donkere schaduw", worden tekorten voorspeld, is het parool, versobering van 's Rijks dienst door reorganisatie in buitengewone beperking." Het oude, rampzalige spel uit de ellendige Colijn-pe- rlode gaat weer beginnen. Een misleidend spel. Want wij zijn waarlijk niet ver geten, hoe de uitkomst over de schatkistjaren, toen de of 82. De man had den moed nog niet verloren. Hij zei: Ik pak je, kameraad. Ik blijf hier lekkertjes op Je wachten, Als sluit de winkel nog zoo laat. Al moet ik hier ook overnachten, Ik wacht Jou, allemans verdriet, Al zullen ook mijn knieën knikken, Ontloopen zul je mij toch niet. En waarom beeft de aarde soms? Omdat de duivel dan z'n neus snuit. vreeselijkste tekorten voorspeld werden, geweest is, dat integendeel overschotten van honderden millioenen ge kweekt werden. In plaats van den met grafstem aange- kondigden schatkistnood bleek men in het geld te zwemmen. Maar de bezuinigingen, die zoo diepe wonden in het volksleven geslagen hadden, bleven niettemin ge handhaafd en men wendde de weergalooze overschotten aan om de belastingen, vooral van de rijken, te ver lagen. Het blad herinnert eraan, dat minister De Geer ln 1922 wegens de finantieele malaise weigerde de Vloot wet voor zijn verantwoording te nemen en daarom af trad als minister van Financiën en dat diezelfde Minis ter thans, ondanks „sombere" financieele „schaduwen" het vlootplan van honderden millioenen voor zijn reke ning neemt. Daarom, zegt het blad, is deze rede een brutale uitdaging en teekent zij scherp het reactionnair karakter dezer extra-parlementaire rechtsche regeering. „De Standaard" (Antirev.), vindt de troonrede uiterst sober. Misschien te sober, aangezien eenig ontwerp, dat van de kleur en het karakter van het kabinet zou kun nen spreken, noode gemist wordt. Het blad constateert voorts spijtig, dat de Zondagswet en de Begrafeniswet (lijkverbranding) nog niet voor openbare behandeling in aanmerking komen. Het blad klaagt voorts over on duidelijkheid in de troonrede. Verschillende ontwerpen van wet, dus wordt gezegd, zullen bij u aanhangig worden gfemaakt. De vraag rijst: wordt hier gedoeld op wetsontwerpen naast die, van welke verder in de Troonrede melding wordt gemaakt, of vinden wij ze in het thans gegeven lijstje van wets ontwerpen? Wat de sociale paragraaf betreft, wordt omtrent de in het vorige jaar in uitzicht gestelde regelingen inzake het collectieve arbeidscontract en de instelling van Be- drijfsraden, thans medegedeeld, dat het ontwerp inzake de laatstgenoemed de voltooiing nadert Het ontwerp betreffende de collectieve arbeidsovereenkomsten is ge reed, maar het zal tegelijk met het eerstgenoemde wor den Ingediend. Van de te vorigen jare genoemde herziening der so ciale verzekering wordt thans niet meer gerept Even min als van de wettelijke regeling der werkloosheids verzekering. Het zou ons niet verbazen, als het achterwege blijven van deze beide voorzieningen verband hield met den gedrukten toon, die heel de Troonrede feitelijk be- heerscht. Omtrent de economische crisis zegt het blad, ln het bijzonder wat den land- en tuinbouw aangaat: Op bepaalde middelen van regeeringswege tot bestrij ding van de gevolgen dezer crisis, wordt niet gewezen. Moeilijk kan toch worden aangenomen, dat men de actie der regeering volledig zou weergeven door het noemen van een hervorming der economische voorlich ting. Hoe uitnemend men deze voorlichting ook zou inrichten, de zwarigheden, die land- en tuinbouw en onze nijverheid ondervinden, liggen niet zoozeer in het niet kennen van een goeden weg tot uitvoer, als wel in het afsluiten of belemmeren van bekende wegen. En dit is het dan ook, wat in dit verband den nadruk doet leggen op „oprechte Internationale samenwerking", op welker bevordering de voortdurende aandacht moet zijn gericht. Het blad acht het pessimisme van de troonrede, spe ciaal wat de gevolgen van de crisis voor 's lands fi nanciën betreft, gewettigd en acht het dus goed gezien, dat thans van geld-kostende maatregelen behalve dan het cursus-ontwerp, dat wijziging ondergaat niet gerept wordt. „De Tijd" (R.-Kath.) vindt nog veel te waardeerea. Het sympathieke in deze Troonrede is, dat zij de nuchtere feiten onder de oogen brengt, de betrekkelij ke machteloosheid van den Staat om economische we reldvraagstukken op te lossen volmondig erkent en der halve geen onvervulbare verwachtingen wekt. Over de crisis schrijvend, merkt het blad op, dat mea Tan directe staatshulp niet veel behoeft te verwachten. Ons land ondervindt den weerslag van een wereldcri sis die is ontstaan uit een samentreffen van verschil lende omstandigheden, waarop ons volk geen invloed van beteekenis kan uitoefenen. Wel heeft minister Beelaerts van Blokland de vorige week te Geneve een krachtig pleidooi gehouden voor de oprechte international® samenwerking, waarvan ook de Troonrede heil verwacht, doch welk gewicht leg gen deze woorden ln de schaal tegenover het feit, dat de verkiezingen van j.1. Zondag in Duitschland een ruk naar rechts te zien geven, waarvan de Nederlandsche landbouwexport niets te verwachten, doch alles heeft te vreezen? Het blad waardeert voorts dat „vadertje Staat" niet werkloos zal blijven toezien, maar helpen wil door doen en méér nog door na te laten. Overigens zullen vele lieve wenschen, die geld kosten, onvervuld blijven. In het algemeen achten wij het stand punt juist, dat men op de belastingverlaging, die in de nieuwe financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten het volgend jaar nog zal doorwerken, niet kan terugkomen, en nieuwe uitgaven, die het fi nancieele evenwicht zouden verstoren, moeten worden vermeden, mits de voorzichtigheid niet ontaarde in een zuinigheid, die de wijsheid bedriegt, of in onbillikheld, die het rechtsgevoel kwetst Daarom vragen wij ons af, of het geen aanbeveling verdient, dc invoering van een gewijzigde Cursuswet gepaard te doen gaan met ietwat ruimer subsidieering van het nijverheidsonderwijs en met een niet al te karige toelage voor de R.K. Handels- li oogesch ooi. Eenzelfde vraag gelde voor de salarieering der onder wijzers. Nu de Minister van Fnanciën tereoht de sa lariskwestie heeft losgemaakt van de opbrengst der Rijksmiddelen, kunnen de ongunstige verwachtingen geen reden zjjn, om den Minister van Onderwijs te weer houden van een objectief onderzoek naar de vraag, of de arbeid, dien de leerkrachten der lagere scholen le veren, al of niet behoorlijk wordt betaald. Rijksbijdrage voor kanalen in West-Friesland. Deze kanalen het eerst in nitvoering gebracht. De minister van Financiën heeft gistermiddag bij de Staten-Generaal ingediend de Staatsbegroo- ting 1031. In de begrooting van Waterstaat wordt o.m. gezegd dat de minister zich tegenover Gedep. Staten van Noord-Holland in beginsel bereid heeft verklaard, de toekenning te bevorderen van een Rijksbijdrage van 1/3 der kosten van dat ge deelte van het ontworpen kanalen- plan in West-Friesland, dat naar mag worden verwaoht het eerst in uitvoe ring zal worden gebracht. Het betreft hier de volgende kanalen: a. Hoorn—-Zwaagdijk—Medemblik. b. Huigendijk—Oudkarspel—Kolhorn en Om val—Huigendijk. c. StolpenSchagen—Kolhorn. d. Verbetering van den vaarweg door de Alk- maardenneer. Deze werken zijn in totaal geraamd op f6.678.000 terwijl ten behoeve van de voor kanaal b. noodige boezemafscheiding nog moet worden gerekend op een bedrag van f347.000. Verhooging van den havendijk Nieu- wediep en een gedeelte van den Koe- graszeedijk. In verband met de verhooging van zeestanden door de werken tot afsluiting van de Zuiderzee zal het noodig zijn ook de havend ijkte Nieuwediep, daarbij inbegrepen een zuid- waartsche verlenging naast een gedeelte van den Koegraszeedijk, te vefhoogen. In beginsel is besloten, dat dit werk zal worden uitgevoerd door den Rijkswaterstaat, voor reke ning van het Zuiderzeefonds. Volgens globale ra ming zullen de werken vragen f90.000 voor den havendijk en f 100.000 voor den Koegraszeedijk, of totaal f 190.000. VERBETERING. In het artikel „Recht ls Recht" dat we gisteren pu bliceerden, schreven we, dat de burgemeester en de com missaris van politie van Maastricht beiden katholiek zijn. Dat is een vergissing, welke wij ons haasten te her stellen: de burgemeester is wel katholiek, doch de com missaris van politie niet Drie Russische bandieten doodgeschoten. Drie en twintig moorden op hnn geweten. De Gepoe te Lenningrad heeft drie bandieten ge- executeerd, die in Mei 23 menschen hebben ver moord. De slachtoffers, spoorwegwerkers met hun vrouwen en. eenige kinderen, werden indertijd met op den rug gebonden handen en vreeselijke hoofd wonden in een greppel nabij een klein stationnetje aan de Marmaneklijn gevonden. Vier andere op der gelijke wijze vermoorde menschen werden in een ri vier geworpen. De bandieten hadden in den nacht voor hun ontdekking nog een gezin van vijf perso nen uitgemoord en. vervolgens het huis boven de lijken in brand gestoken. De misdadigers vluchtten naar Saratov, waar zij ook nog eenige lieden vermoordden. De bandieten hebben hun misdaden voor den rech ter erkend. BOMAANSLAG. Tijdens Mexico's onafhankelijkheidsfeesten. Bij' de viering van het onafhankelijkheidsfeest in Mexico, is op een der grootste pleinen van de stad, waar zich duizenden personen bevonden, een bom ontploft, waardoor talrijke personen gewond zijn, ge deeltelijk ernstig. ONGEVAL IN HET ITALIAANSCHE AARDBE- VINGSGEBIED. V.D. verneemt uit Rome: Uit Avellino wordt gemeld, dat bij de opruimings werkzaamheden in het aardbevingsgebied een ernstig ongeval heeft plaats gehad. Een wagen, waarmede 25 arbeiders werden vervoerd, is omgeslagen. Vijf arbeiders werden ernstig en twintig licht gewond. Zij zijn allen in een der ziekenhuizen, die in het aard bevingsgebied zijn opgericht, opgenomen. DERTIGSTE BRITSCH-1NDISCHE VLIEGONGELUK VAN DIT JAAR. Aantal dooden tot 46 gestegen. Reuter seint uit Londen: Het dertigste Britsch-Indische vliegongeluk van dit jaar heeft aan de Noord-Westelijke grens van Indië plaats gehad. Er zijn twee aviateurs hij ora het leven gekomen, zoodat het totaal aantal dooden bij den Britschen luchtvaartdienst dit jaar tot 46 is geste gen. Kapitaalrlucht uit Duitschland? Het resultaat der gehouden verkiezingen een ernstigen terngslag op den finan cieelen toestand. De Berlijnsche correspondent van de socialistische „Peuple" meldt aan zijn blad, dat hij van bevoegde zijde heeft vernomen, dat het resultaat der Zondag gehouden verkiezingen reeds een ernstigen terug slag heeft gehad op den financieelen toestand. Be langrijke deposito's zijn van de banken teruggetrok ken. In bevoegde kringen meent men, dat voor het einde der week verscheiden millioenen mark naar het buitenland zullen zijn overgebracht. De regeering heeft uit Washington alarmeerende berichten gekregen betreffende den indruk aldaar door den uitslag gewekt. In de rapporten van andere Duitsche gezanten over den terugslag op de interna tionale betrekkingen van het rijk wordt van catastro faal tresproken.

Schager Courant | 1930 | | pagina 2