Raad Winkel. Gemengd Nieuws. Een echtscheiding na 5000 jaar. Het land dat sterft... Godsdienstrelletjes op Oost-Java. Verklaring van professor Piccard. De opening van de zitting der Staten-Generaal. Brood met aardappelmeel. Politiek ongeoorloofd. roode kool t 0.602, witte kool f 0.701.50, gele kool f 0.60—1.80 per 100 Kg., bloemkool f 3.40—12.80 per 100 stuks. Aanvoer: 53400 Kg. aardappelen, 17800 Kg. uien, 3200 Kg. spercleboonen, 18800 Kg. roode kool, 18100 Kg. witte kool, 17800 Kg. gele kool, 3000 stuks bloemkool. AMSTERDAM, 16 September 1930. Aardappelen. (Bericht van den mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonten f 4.704.80, id. blauwen f 4.50 4.70, ld. bl. eigenheimers f 3.50—3.75, id eigenh. f 3.20 —3.60, ld. id. poters f 2.10—2.45, IJpoIder eigenh. f 2.80 3.15, ld. blauwe id. f 33.50, id. Bevelanders f 2.80 3, Noord-Holl. eigenh. f 2.80—3, id. blauwe ld. f 3—3.25, Hillegommer zand f 2.103.50, Drentsche eigenh. f 2 3.50, Drentsche eigenh. f 23.50, Flakkeesche ld. f 3.20 3.50, Spuische id. f 3.503.60, Frlesche borgera f 3.20 3.30, alles per H.L. PURMEREND, 16 September 1930. Kaas. Aanvoer 26.000 K.G. als 21 stapels boerenkaas met merk f 40, 12 st. fabriekskaas met merk f 40. Boter. Aanvoer 1456 K.G. f 1.40—1.90 per Kg. Vee. Aan voer 534 runderen, waaronder 353 vette koeien f 11.20, per K.G. 116 melk- en geldekoeien f 180440, 20 vette kalveren f 1.101.40, 161 kalveren: fokkalveren f 16 26. nuchtere kalveren f 1140, 60 stieren en 26 paar den f 100200; 381 schapen f 3244, 839 lammeren f 23 35, 319 vette varkens, slachtvarkens 60—66 ct, zouters 5558 ct., per Kg.; 78 magere varkens f 2244, 192 biggen f 20—28, 06 bokken. Eieren. Kippen- f 78, eenden- f 4.75. Handel In vetvee goed, in melk- en geldekoeien ma tig en zeer duur, in nuchtere kalveren ving, in schapen en lammeren matig, in vette varkens iets trager. Merkwaardig proces voor de Amerikaansche rechters. Te St. Louis heeft het echtscheldingsproces van don milllonalr E. H. Otte sensatie en vroolljkheid verwekt. Voor den rechter beweerde mevrouw Otte, dat haar man in den loop der duizenden jaren, die zo beiden sa menleefden, langzamerhand vele onaangename eigen schappen had gekregen, welke haar in de huidige pe riode van het huwelijk het leven ondraaglijk maakten. Den tweeden procesdag hield Otte een sensationeele rede in de rechtszaal. Hij zei o.a. dat zijn vrouw even als hij rotsvast aan de zielsverhuizing gelooft. Krachtens dit geloof hebben belden Ingezien, dat ze sinds vijfdui zend jaar getrouwd zijn. Otte schilderde hoe hij zijn vrouw bij do pyramlde van Gizeh had leeren kennen. Ze was een dochter van den pharao, dus een prinses en ze ontmoetten elkaar herhaaldelijk aan den oever van den Nijl. Daar voederde de prinses de krokodillen met lekkers. Op een nacht werd hot paar door den pharo ontdekt en Otto die zich zijn toenmaligen naam niet kan herinneren, maar verklaarde, dat zijn vrouw Am- neris heette werd in den kerker geworpen. Door voortdurend gefluister en gelach onder het auditorium onderbroken, vertelde hij verder, hoe hij in de gevange nis van den pharao een slaaf, dio hem bewaakte, door stak en ontvluchtte. Heimelijk werd toen de bruiloft met de ontvoerde prinses Amneris gevierd... „en sindsdien zijn we getrouwd", verklaarde de millionair, een man van in de vijftig met daverende stem, voor den rechter. Helaas duurde de echt slechts kort. Op de vlueht door de woestijn werd het echtpaar door wilde dieren over vallen en opgegeten. Hier is in het geheugen van den heer Otte een lacune. Hij kan enkel maar vaststellen, dat hij zijn tegenwoor dige vrouw na een wetenschappelijke en ontspannings- rcis naar Egypte heeft leeren kennen in St Louis. Hij herkende onmiddellijk de prinses Amneris en tot zijn vreugde vertelde hem zijn vrouw, dat ook zij hom als haar man, dien ze vijfduizend jaar geleden getrouwd had herkende. Nu nam mevrouw Otte het woord en deelde den rechter mede, dat elk woord, dat haar man had ge sproken, waar was. Helaas was de „mooiste man van Egypte" zooals ze hem bij de pyramide had leeren ken nen, sedert veel veranderd. Niettegenstaande zijn groo- ten rijkdom was hij zeer op den penning en viel haar steeds met jaloerschheid lastig. Ze verzocht daarom het huwelijk, dat ze vijfduizend jaar geleden gesloten had, te ontbinden. Na kort overleg verklaarde de rechter, die moeite had om het er uit te brengen, zoo lachte hij, .het vijfduizend jarig huwelijk voor ontbonden" In zijn motiveering merkte hij op. dat voor het eerst voor een rechter zich het geval voordeed, dat menschen met een dergelijken „occulten roman" verschenen. Maar voor de rest was het totaal onverschillig hoe lang het echtpaar E. H. Otte getrouwd was. Het huwelijk werd ontbonden, omdat het in den laataten tijd zelfs tot handtastelijkheden was ge komen, aangezien meneer Otte mevrouw het servies naar het hoofd had gegooid. Fransche dorpjes, die tot den ondergang gedoemd zijn. Een medewerker van het Fransche blad L'Oeuvre schrijft: „Een dorpje in Frankrijk ligt op sterven; er zijn nog maar negen inwoners, ouden van dagen waar schijnlijk, die zich vasthechten aan hun stukje grond, die nog standhouden rond hun torentje, rond hun kerkhof. Geen oorlog heeft dit gehucht ontvolkt en verwoest; het zal wel om de moeilijke levensomstan digheden zijn, dat de menschen het de oen voor, de ander nu verlaten hebben; de meisjes zijn gaan wer ken in de fabrieken, de jongens zijn bij de spoor ge gaan. laten de gelaten ouders maar trachten een handjevol aardappels te winnen van don ondankbaren bodem „Dit is niet liet eerste dorp, dat zijn levenssappen verliest en verdwijnt, maar ongelukkigerwijze is het ook niet het laatste. Ik ken negorijen, waaruit de jonge mannen en de jonge meisjes een voor een wog- trekken: do arbeiders, die op het land werken zijn vreemdelingen, die misschien nog eens eenmaal on zen bodem in bezit zullen hebben. Dan zal men op de winkelpuien Tsjechoslowaksohe, Italiaansche of Pool- sche namen zien, in plaats van die van al de Can- nes', Trómeaux en Cruchets uit de Sologne en de Touraine. „Zeker, ons geslacht zal de volledige verandering niet beleven, dat kost tijd, maar heel wat minder dan men denkt. „Dit afsterven van de liefde voor het land heeft diepe oorzaken, die vaak anders zijn, dan men denkt. De slechte oogsten zijn niet anders dan een voor wendsel te meer. Het meerendeel van hen, die elders een gemakkelijker en profijtelijker werk gaan zoe ken, acht zich te verstandig, te ontwikkeld om kool te plante. De vtrlaten landerijen zijn "misschien wel het losgeld voor den socialen vooruitgang ERNSTIG VLIEGONGELUK IN ZWEDEN. Twee dooden, onder wie de Spitsbergen- vlieger Nilsson. V.D. vernee-mt uit Stockholm: Gistermiddag heeft in do vlieghaven van Stockholm een ernstig vliegongeluk plaats gehad. Een machine stortte omlaag, waarbij de heide inzittenden zeer ern stig werden gewond. Op weg naar het ziekenhuis zijn zij aan de bekomen verwondingen overleden. De bestuurder van het toestel, een sportvliegtuig, wh9 de bekende Spitsbergenvlieger Nilsson, die zich bij de Nobile-expcditie heeft onderscheiden. EEN NOODLOTTIG GEVOLG VAN EEN ONWEER. Drie menschen gedood. Bij een hevig onweer, dat zich Maandagmiddag in den omtrek van Goteborg ontlastte sloeg de bliksem in een boerenhoeve en brandde de electrische buiten leiding door, die op den grond viel. Een dienstmeisje, dat met de draden in aanraking kwam, en twee men schen, die haar te hulp wilden komen, werden door den electrischon stroom gedood. Drie personen gedood, twee politieagenten gewond. Aneta seint uit Ponorogo: Uit. Patjitan wordt vernomen, dat in het onder- district Soedimoroe district Pafjitan, regentschap Patjitan, afdoeling Ponorogo van de provincie Oost- Java, gisteren godsdienstige relletjes zijn uitgebroken, welke leidden tot een botsing met de bestuurspolitie. Drie belhamels werden gedood, terwijl twee agenten der bestuurspolitie ontbreken. De resident van Pono rogo is derwaarts vertrokken. AUTOBUS MET SCHOOLKINDEREN OMGESLAGEN. Een en vijftig gewond. Uit New York wordt gemeld: Bij Warrenville in de omgeving van Cleveland, is een autobus in een greppel gestort en omgeslagen. Hierdoor werden 51 kinderen gewond, eenigen hun ner zoo ernstig, dat voor hun leven wordt gevreesd. DE LUCHTTAXI DER TOEKOMST? Engeland gaat een nieuw luchtschip bouwen. V.D. verneemt uit Londen: Het Britsche ministerie van Luchtvaart laat thans een groot luchtschip bouwen, waarvoor men hoopt dat het de „Luchttaxi der toekomst" zal worden. Het luchtschip wordt zoodanig geconstrueerd, dat het mo gelijk zal zijn om verticaal te starten en te landen. Het wordt uitgerust met een 400 P.K. motor en zal een snelheid kunnen ontwikkelen van 240 K.M. per uur. RECHTER IN AMERIKA DOOR BANDIETEN ONTVOERD. Losgeld van zijn vrouw geëischt. Uit New York wordt gemeld: Een rechter van het Opperste Gerechtshof der Ver- ecnigdo Staten is sedert een maand verdwenen en blijkbaar door bandieten ontvoerd. Alle nasporingen naar den vermisten rechter ble ven vruchteloos. Gisteren ontving zijn eehtgenoote evenwel een brief, waarin 20.000 dollar van haar werd geëischt. indien zij haar man nog levend wenschte te rug te zien. Men neemt thans aan dat bandieten den rechter uit wraak hebben ontvoerd en hem thans vasthouden om van zijn vrouw geld te kunnen afpersen. GEVANGENEN ONTVLUCHT. In de gevangenis te Marche in de provincie Luxem burg, waar zich slechts drie gedetineerden bevonden, wisten deze een bewaker bewusteloos te slaan en vsr; zijn sleutels te berooven, waarna zij de gevangenis- poort openden en de vlucht namen. Twee der vluchte lingen konden eenige uren later door de gendarmerie gevat worden, de derde bleef echter tot dusver onvind baar. Waarom de ballonopstijging niet doorging. Professor Piccard en de directie der Riedinger bal- lonfabriek hebben samen een verklaring gepubliceerd aangaande de Zondag niet gehikte opstijging, waaruit blijkt, dat het geenszins aan de gasvulling heeft gele gen. Deze had 's nachts om twee uur plaats op grond van inlichtingen van den meteorologischen dienst te Munchen. Van deze zijde was te kennen gegeven dat de opstijging Zondagmorgen tusschen zes en zeven uur zou kunnen plaats hebben, ingeval het weer om 2 uur in den voorafgaanden nacht nog niet veranderd zou wezen. Nadat toen do ballon was gevuld met twee en twintig honderd kub. m. waterstofgas bij helderen sterrenhemel en volkomen windstilte, kwam er een zwakke wind op, die nog geen bezorgdheid wekte; maar toen tegen acht uur de opstijging zou plaats heb ben, was de wind zeer in kracht toegenomen, zoodat tengevolge van den druk boven op de ballon deze een schuinen stand kreeg. De ballon zou nu eerst omhoog hebben kunnen gaan nadat hij den gondel een heel eind langs den grond zou hebben gesleept. Zoo moest dan het besluit worden genomen de ballonvaart uit te stellen en het gas uit te laten. Verdere schade is niet geleden. Onder de telken jare terugkeerende groote belang stelling heeft gister in het middaguur de plechtigheid plaats gehad van de opening door onze Koningin, van het parlementaire zittingsjaar 19301931. Voor belangstellingsbetoon was er dit jaar te meer reden, nu tijdig vooraf bekend was geworden in de eerste plaats dat de Koningin-Moeder thans ook in de koninklijke staatsiekoets zou plaats nemen mot de Koningin, den Prins en Prinses Juliana, en ten tweede dat, in afwijking van hetgeen sedert den mobilisatie tijd gebruik was geworden, om met een kleinen stoet van het Koninklijk paleis naar de vergaderzaal te rijden, dit jaar, voor het eerst na 16 jaar, die stoet uitgebreidheid zou krijgen en zou uitrijden nagenoeg in den luister van vóór 1914. De reserve „nagenoeg" moest in zoover gebezigd worden, omdat er toch nog iets aan den stoet zou moeten blijven ontbreken in dien zin, dat de zes rijtuigen meer. welke ditmaal de stoet zou tellen, vroeger alle getrokken werden door vier paarden, doch thans door twee, hetgeen echter niet zoo heel veel afbreuk deed aan den brillanten aanblik, welken de Koninklijke cortègo bood in ver gelijking met de laatste zestien jaar, toen de stoet slechts twee rijtuigen telde, dat van den opperceremo- niemeester en de Koninklijke staatsiekoets met de Koninklijke familie. Het was al in de vroege morgenuren een gezellige drukte in de stad. aldus de N.R.Crt.. Uit vele parti culiere woningen, vooral uit die, gelegen langs den weg, dien de stoet zou volgen, was de vaderlandsche vlag ontplooid. En natuurlijk was de trek van het publiek vooral naar het Koninklijke paleis en het Binnenhof. Zij, die bij het paleis stonden, achter de politie- afzetting, konden de Koninklijke familie reeds har telijk begroeten, toen deze per auto van het Huis ten Bosch, waar zij verblijft, eenigen tijd vóór 1 uur naar het paleis in het Noordeinde kwum rijden. En voorts konden de honderden daar ter plaatse zich verlus tigen in de aanblik van de aankomst der eerewacht van de grenadiers welke zich met de Koninklijke Mi litaire Kapel, onder leiding van kapitein Walthcr Boer, en met het regimcntsvaandel, ter weerszijden van het paleis opstelde, om straks de Koninklijke familie de militaire eer te bewijzen. Vertier werden de kijklustigen aangenaam bezig gehouden door de aonkomst voor het paleis, tegen het uur van ver trek, van den stoet, van de detachementen cavalerie, aangewezen om den stoet te openen en te sluiten, de leden van het militaire huis der Koningin, allen te paard, wien direct achter het Koninklijke rijtuig een plaats in den stoet is aangewezen en het aanrijden van de gala-koetsen en vooral de prachtige gouden koets. Om óén uur vnrmde de stoet zich. Aan het hoofd ging een detachement van 72 rui ters. onder bevel van een ritmeester, waarbij de standaard van het regiment en het vrijwillige mu ziekkorps der huzaren, dat gezellige muziek ten ge- hoore bracht. De regimentscommandant en zijn adjudant reden met het detachement mee. Achter dit openingsdetachement volgden onmiddel lijk een rijknecht-majoor en twee rijknechts te paard in hun gala-livrei. Daarachter sloten zich de zeven galakoetsen aan, bespannen met twee paarden. Nadat alle deze rijtuigen achtereenvolgens waren weggereden, kwam het groote moment: daar reed de met acht paarden bespannen gouden koets voor. De militair, die bij een der vleugels van het paleis stond, hief een oranjevaantje omhoog, het sein, doorgegeven op dezelfde wijzo aan vele andere tot aan het Malie veld opgestelde militairen, dat de Koningin het pa leis verliet en dus het eerste der minuutschoten uit de in het Malieveld opgestelde artilleriebatterij moest worden gelost. En zeer kort na het eerste sein daverde het eerste kasonschot door de lucht, pre senteerde de eerewacht het geweer en speelde de Koninklijke Militaire Kapel zacht en plechtig het Wilhelmus, oude toonzetting. Onder daverende toejuichingen stapten de Koning in, de Koningin-Moeder, de Prins en Prinses Ju liana in de gouden koets. De Prins en Prinses Juliana zaten tegenover de Koningin en de Koningin-Moeder. Naast elk der acht paarden ging een koetsier en aan elke zijde van de koets liepen vier lakeien. Alle vorstelijke personen droegen het lint van het grootkruis van den Nederlandschen Leeuw. Toen het koninklijk rijtuig zich in beweging stelde plaatsen zich de chef van het militaire huis der Koningin, gep. vice-admiraal F. Bauduin, te paard, ter rechterzijde, en de gouverneur der koninklijke re sidentie, luitenant-generaal Insinger, commandant van het veldleger, ter linkerzijde van de koets en reden, een weinig achter het portier, mede. Achter de staatsiekoets reden te paard, twee aan twee, de adjudanten in buitengewonen dienst. Achter dezen ruiterstoet sloot een detachement van 72 ruiters den algemeenen stoet. Bij aankomst aan de grafelijke zalen, welker pe ristyle als gewoonlijk overhuifd was met het breede roodfluweelen baldakijn met gouden franjes, vonden de Koningin en de andere leden der koninklijke fa milie ter begroeting aanwezig een eerewacht, gewor ven uit de afdeeling van het korps mariniers te Rot terdam, met het vaandel. liet muziekkorps van d? Koninklijke Marine zette het oude Wilhelmus in en onder de tonen van dit lied besteeg de Koningin, ge volgd door Koningin-Moeder, Prins en Prinses, ter wijl de vaandeldrager zijn vaandel diep deed neigen, do naar den ingang der Ridderzaal leidende treden Boven werd de Koningin, alvorens zij de zaal bin nenging, begroet door hare adjudanten in buitengc- onen dienst der zeemacht. Daarna betraden de vorstelijke personen, gevolgd 'oor alle dames en heeren der Hofhouding, die in den stoet hadden meegereden, de zaal, waar H.M. werd ontvangen door de gemengde commissie uil Eerste en Tweede Kamer, aangewezen om de Vorstin in- en uitgeleide te doen. En zoo begaven Ilare Ma jesteit, de Koningin-Moeder, de Prins en de Prinses, gevolgd door het hooge geiblschap hofdignitarissen, zich naar de gereedstaande vier zetels op den Troon, waar de leden van het uitgebreide gevolg de hun in het officieel programma aangewezen plaatsen achter en ter zijde van de Koninklijke zetels innamen. Hierna, nam de Koningin het woord tot het uit spreken van de Troonrede. Nadat de plechtigheid was geëindigd, ruim half twee, werd met hetzelfde eerbetoon door de eere wacht der mariniers de terugtocht naar het paleis in het Noordeinde aanvaard. De vorstelijke personen werden ook op het Binnenhof geestdriftig toege juicht. Naar traditie hadden de leden van het corps di- plomatique met hun dames, die de plechtige opening in de zaal hadden bijgewoond, zich bij het passeereri van den stoet opgesteld nabij de middelste poort van het Binnenhof, om daar der Koninklijke familie een groet te brengen. Bij het paleis werden de Koninklijke familie de zelfde militaire honneurs gebracht als bij het ver trek naar de grafelijke zalen. In de Ridderzaal. De Ridderzaal bood den gewonen levendigen aan blik. Van de Kamerleden ontbraken de sociaal-de- mocraten, van de ministers was de minister van bui- tenlandsche zaken wegens verblijf te Genève afwezig. Eenigen tijd na de opening van de vergadering door den voorzitter der Eerste Kamer, mr. W. L. ba ron de Vos van Steenwijk, betrad de oKninklijke fa milie de Ridderzaal, voorafgegaan en gevolgd door hofdignitarissen en de commissie van in- en uitge leide. De Koningin, die een kleed van turquoise blauw en een toque in dezelfde kleur met grijze struisveeren droeg, werd begeleid door het lid der Eerste Kamer mr. Fock, de Koningin-Moeder, gekleed in donkergrijs kleed met donkergrijzen hoed, door het lid der Tweede Kamer Van Vuuren, de Prins, in admiraals-uniform, door het lid der Eerste Kamer Van Citters, en de Prinses, gekleed in grijsblauwe japon met een hoed in dezelfde kleur, door het lid der Tweede Kamer Rutgers van Rozenburg. De voorlezing van de troonrede duurde slechts en kele minuten. Toen de oKninklijke familie na de voorlezing de zaal verliet, stemden alle aanwezigen in met een door den heer Duymaer van Twist aangeheven „Leve de Koningin." N*u toegelaten. Wordt het verplicht? Zooals reeds in een kort bericht gemeld, wordt blij kens de „St.-Crt." toestemming verleend voor het ge bruik van aardappelzetmeel als grondstof voor de be reiding van brood onder bepaalde voorwaarden. Dit is een crisismaatregel, welke ten doel heeft den landbouw, speciaal de aardappelverbouwers, te helpen aan een ruimer afzetgebied voor aardappelen. Zijn wij wel ingelicht, dan is dat K.B. een eerste stap. Het Broodbesluit verbood tot n utoe aardappelmeel in brood te verwerken. Dat verbod is thans opgeheven. Het moet in de bedoeling liggen eerlang, als crisis maatregel, te komen tot een verplichting voor de bak kerij con zeker kwantum aardappelmeel in brood te verwerken. Inderdaad is het zeer waarschijnlijk, dat met- de op heffing van het verbod de landbouw niet zal worden geholpen, want naar men uit die kringen verneemt gevoelt de meel-industrle er al heel weinig voor vrij willig aardappelmeel in broodmeel te verwerken, om dat er Immera overvloed van tarwe is en de tarwe- prijzen zeer laag zijn. De meelindustrifc is er ontstemd over, dat zij in den maatregel niet is gekend, evenmin als trouwens in de plannen om te geraken tot een maalgebod voor inland- sche tarwe. De Nederlandsche industrie, zoo hoorden wij verder, koopt wel degelijk inlandsche tarwe als de kwaliteit goed i6. Maar dit jaar Is de kwaliteit niet schitterend. Uit de kringen der bakkerij vernamen wij, dat men er daar niet aan denkt aardappelmeel in brood te ver werken, als het niet wordt verplicht Het brood zal niet goedkooper worden, daar aardappelmeel op het oogenblik zeker niet goedkooper is dan zuiver tarwe meel, en de kwaliteit zal achteruitgaan. Een verplichting zouden de bakkers zeer ongaarne zien. Eij zouden er slechts ontevreden klanten door krijgen. Als men, zoo redeneert men in de kringen der meel fabrieken en der bakkerij, de aardappelverbouwers wil helpen, laat men dan propaganda maken voor grooter aardappelverbrulk, maar niet een maatregel nemen, die niet in het belang is van de broodverbruikers. Uit dit alles blijkt nog weer eens hoe moeilijk het is, speciaal bij crisismaatregelen, het allen partijen naar den zin te maken. Hbl. Wat de regeering met haar vlootplan beoogd, kan niet door den beugel. Verleden jaar bij de verkiezingen was het niet aan de orde. Dat er vlootuitbreiding zou komen, verwacht te niemand en kon ook niemand verwachten, omdat de r.k. minister Lambooy en de R.K. Staatspartij zich er tegen hadtien verklaard. Najaar 1929 hadden drie partijen op vlootverster- king aangedrongen: de liberalen, de anti-revolution- nairen en de christelijk-historischen. De roomsche minister Lambooy weerstond dien aandrang en had daarbij den steun zijner partij. Zóó zijn we de verkiezingen ingegaan en stellig hebben de katholieken hun millioenen stemmen me de te danken aan het feit, dat zij de militairisten hadden teruggewezen. Maar wat zien we nu? Er komt een nieuw ministerie en dit staat onder roomsche leiding. In dat ministerie komt opnieuw een roomsche minister van defensie, al heet hij nu Deckers en niet Lambooy. En wat doen deze katholieken? Als of ze volkomen vrij waren, komen ze met een vlootplan; de verwachte besparing op de militaire uitgaven blijft weg, ja het loopt zelfs uit op ver zwaring van lasten. Dat is erg, zulk een frontverandering, doch als het zich nu beperkte tot de ministers Ruys de Beeren- brouck en Deckers, zou men kunnen zeggen: Een mensch kan zich vergissen; ook het beste paard struikelt wel eens. De fout blijft echter niet beperkt tot de twee ge noemde heeren. Hun heele Kamerfractie schijnt ach- ler hen te staan! Dat is het erge in deze zaak, want dit lijkt beden kelijk veel op politieke misleiding, omdat deze partij nu precies het tegenovergestelde schijnt te zullen loen, van wat haar verkiezingspropaganda met het geen daaraan vooraf was gegaan in de Kamer, mocht doen verwachten. Dat is wat o.i. politiek ongeoorloofd mag heeten en wat velen er toe drijft het petitionnement tegen het vlootplan met graagte te teekenen. Vergadering van den Raad op Dinsdag 16 September 1930, des morgens 10 uur. Afweaig zijn de heeren Brugman en Honingh. Voorzitter de heer J. Koster, burgemeester; Secreta ris de heer A. de Ridder. De Voorzitter opent met een woord van werk om de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering, onveranderd worden goedgekeurd. Mededeelingen. De leening van f 50.000 voor schoolbouw te Winkel en te Lutjewinkel ls geplaatst bij de Hollandsche Sociëteit van Levensverzekering te Amsterdam, tegen een rente van 4% pet, koers 100. De heer J. de Veer, in de vergadering van 23 Juli 1930 benoemd tot Ambtenaar van den Burgerlijken Stand de zer gemeente is als zoodanig beëedigd ter terechtzitting van de Arrondissementsrechtbank te Alkmaar op 7 Augustus 1930. Het automatisch begraaf toestel, waarvoor bij raads besluit van 20 December 1929 een crediet van f 200 werd verleend, ls thans aangeschaft Tusschen Rijk en Gemeente ls een contract gesloten voor de verhuring van het Post- en Telegraafkantoor voor de jaren 1932 tot en met 1936 tegen een huurprijs van f 700 per jaar. Door B. er. W. is besloten tot aanschaffing van naai machines ten behoeve van het handwerkonderwijs en is de levering opgedragen aan de Dames Lange. Ingekomen stukken. Een besluit van Ged. Staten dezer Provincie houden de goedkeuring van het besluit tot onderhandsche ver huring van het speelterrein te Lutjewinkel; Een besluit van hetzelfde college houdende goedkeu ring van de suppletoire begrooting voor 1929; Een besluit van hetzelfde college houdende goedkeu ring van de suppletoire begrooting voor 1930. Een besluit van hetzelfde college houdende goedkeu ring der af- en overschrijving 1929. Een berioht van den heer H. Hofman te Barslnger- horn, dat de benoeming door hem en zijn echtgenoot» tot vader en moeder In het Tehuis voor Ouden van Da gen wordt aangenomen; 8 Augustus 1930 hebben zij hun functie aanvaard. Een dankbetuiging van den heer C. Pie, voor de hem toegekende gratificatie. De heer Honlngh komt ter vergadering. Een mededeeling van den Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw over bijdrage voor de water voorziening van den Groetpolder. Uit het schrijven blijkt dat voor de aansluiting van den Groetpolder aan het waterleidingnet geen bijdrage door het ministerie zal worden verleend, wat door den Voor zitter wordt betreurd. De heer Van Wijk vraagt of als aangetoond kan wor den dat het waterpeil In den Groetpolder door de droog making van de Wieringermeer gedaald is, geen steun van het rijk zou kunnen worden verkregen. Voorheen hadden de menschen voldoende brongas en nu moeten de putten verlaagd worden om nog wat gas te verkrijgen. In die richting zou spr. dus een beroep op het Ministe rie willen doen. De Voorzitter zegt dat alle motleven door B. en W. aangevoerd, gebaseerd waren op wat de heer Van Wijk zegt. De heer Brugman komt ter vergadering. De Voorzitter vervolgt dat er is gezegd dat een en ander zou worden onderzocht, ja zelfs zou het niet on waarschijnlijk zijn dat de gemeente het onderzoek moest Instellen om aan te toonen dat de Zuiderzeewerken oor- zaak waren dat minder brongas werd verkregen. Dat zou een zeer moeilijk onderzoek zijn geweest en had door ingenieurs Ingesteld moeten worden. Tot zoover is het evenwel niet gekomen, want er is reeds een afwijzende beschikking. De heer Van Wijk vindt het wel heel gemakkelijk om een dergelijke zaak van zich af te schuiven, maar iemand die een dergelijk werk aangrijpt, komt ook voor de dingen die er uit voortvloeien te staan. De Voorzitter wijst op de groote consequentie die er voor het rijk aan zou vastzitten, als bijdrage werd ver leend, want het loopt langs den geheelen rand der Zuider zee, in Anna Pau)«w»*v Andijk enz. en dat zal het Rijk

Schager Courant | 1930 | | pagina 6