Mimi! Ifiim Mltttlllit- L „Permanent Wave" Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. FEESTEN TE WIERINGEN. HET MEISJE UIT DE STAD. MAISON GERUITS, Plaatselijk Nieuws. Onze Zaterdagavondmarkt. Dinsdag 23 September 1930. 73ste Jaargang No. 8735 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIcN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Groofere letters worden, naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Hoewel gehoopt werd op mooi weer tijdens de fees ten op j.1. Zaterdag mocht deze hoop niet in vervul ling komen. Het was dan ook tijdens stormweer en regenbuien, dat de Gymnastiekvereeniging „Wieringen"' leider de heer H. Pennekamp, met de Muziekvereeni- ging .Harmonie" voorop, om 2 uur het dorp rond marcheerde, om daarna op het terrein van den heer Dekker een openlucht-uitvoering te geven. Nog wat beschut door da boomen werd geheel achter op het veld met de oefeningen een aanvang gemaakt. Ook mede door het slechte weer was weinig belangstelling van de zijde van het publiek aanwezig. De oefeningen werden echter keurig ten uitvoer gefbracht en diegenen welke daar getuige van waren, zullen hebben kunnen constateeren, dat, wat gepresteerd werd, goed was. (Vooral het laatste nummer, knotsen (dames) werd met begeleiding der muziek schitterend uitgevoerd. Het flwas toen ongeveer half vijf en was het programma [afgewerkt. De vereeniging marcheerde daarna naar het tentoonstellingsgebouw, waar de voorzitter der midden- etandsvereeniging hun een hartelijk woord toesprak voor de medewerking en overhandigde de vereeniging een zilveren lauwertak. Zoo langzamerhand was het tijd geworden voor op stelling der reclame-optocht, welke om 5 uur zou af- marcheeren. Hiervoor was nog vrij veel belangstelling. Kr hadden echter veel meer moeten mededoen. Daar vij hier toch een flinken winkelstand hebben, was dit beslist geen bezwaar geweest. Heel veel rubrieken ont braken. Het slechte weer zal hier wel niet vreemd aan zijn. De jury, bestaande uit den heer en mevrouw Obreen en den heer en mevrouw v. d. Mark, had ook hier weer een zeer moeilijke taak op zich genomen. Geruimen tijd na 5 uur werd afgemarcheerd en volgde weer denzelfden weg als de andere optochten. Het weer was intusschen opgeklaard, zoodat de op tocht nog als geslaagd beschouwd kan worden be schouwd, hoewel het stormweer was. De uitslag der prijzen ls als volgt: le prijs A. Velt- man, auto waarop opgesteld Fisk-reclame, als auto banden, enz. een Pullover; 2e prijs J. Bakker, agent Heijnekens Bieren, auto waarop opgesteld alles wat tot deze branche behoort. De prijs bestond uit een kistje sigaren met een taart Deze beide atuo's waren tevens keurig versierd met bloemen; 3e prijs J. J. Bosker, twee rijtuigen, bespannen "met paarden met reclame voot waschmachines: de eerste wagen hoe de wasch vroeger werd behandeld en de tweede wagen hoe de wasch thans wordt behandeld. Om de eerste is zeker veel ge lachen. De opstelling was dan ook wel wat overdreven, zooais bij het prijs-uitreiken nog even werd aangehaald. De prijs bestond uit een handdoek- rek van glas met nikkel-montuur; 4e prijs N. Muidei met reclame voor boerenboter; 5e prijs His Wilms, ge wonnen door de dames Nely en Thea Lont Jd., ge kleed in japonnetjes en mutsjes, geheel bedrukt met reclame Koffie Hag. Deze prijs bestond uit voor elk der meisjes een corsage van leer en zijden zakdoekje. Troostprijs werd gegeven aan Mieke Poppen, welkt met nog twee meisjes een mooie reclame maakte voor haar vader, den heer G. Poppen, slager. De prijzen wa ren 3 plakken chocolade. Het was ook al weer bij slecht weer, dat de voorzitter van de Mlddenstands- vereeniging, de prijzen met een toepasselijk woord uit reikte. Ook de heer Veltman, de eerste-prijs-winnaar, richtte nog een woord van dank aan de jury voor de hem toegekenden prijs, alhoewel het hem ook niel was te doen om een prijs maar om de reclame. Des avonds werd het weer nog steeds slechter, de regen stroomde FEVIT.LKTOJi Vil hel Engélsch van H. A. V a c h e 11. Samantha's hart begon verwoed te bonzen toen ze naar boven keek. Tegen den naakten rotswand klom een man naar boven, één voor één overwon hij de hindernis sen die tusschen hem en een condorsnest lagen. Boven hem, met dreigende klauwen en snavels, zweefden de reusachtige vogels, niet alleen monsterlijk van grootte en kracht, maar ook angstwekkend van kwaadaardig heid. Het meisje volgde hun vlucht met tranen In haar grijze oogen, want het gevaar dat den klimmenden man bedreigde, had haar inwendig een heeleboel dingen an ders doen zien. Ze bekende zichzelf dat ze George Spragge liefhad, zoodra de mogelijkheid, dat zij hem zou kunnen verlie zen zich aan haar openbaarde. Haar eigen plaats op een scherpe rotspiek was alles behalve veilig. Twee honderd voet onder haar schuim den woest de golven van de Stille Zuidzee en braken woedend op de met zeewier begroeide rotsen. Samantha keek naar beneden, als zocht zij de plek waar George zou vallen, indien de zwarte duivels op hem neerschoten. Wie haar op dit moment zou hebben gezien, zou heb ben gezegd dat zij heel mooi was, een echte dochter van de wildernis, geschapen om de gezellin te zijn van een man, wiens voorvaderen den grooten trek hadden mee gemaakt van het Oosten naar het Westen onder voort durende dreiging van doodsgevaar. Ze v.as breed van heup en schouders, haar gezicht had rustige, edel-geboetseerde trekken en haar grijze oogen keken kalm en zelfbewust de wereld in. bij stormweer van de lucht, dus begrijpelijk was geen kip op straat te zier.. Alleen in het gebouw, in de café's was nog wat gezelligheid te vinden. Het was voor dezen dag een slecht verloop, wat zeer jammer is te noemen. De Zondag zette ook al weer slecht in, nog steeds stormweer en stortregens, ja zelfs onweersbuien. Maar o, wat een geluk, juist dat de ringrijderij zal gaan beginnen, klaart het weer op. Ja zelfs de zon breekt door en er komen niet minder dan 20 deelnemers voor den wedstrijd in ringrijder. met paard en kar en daar van nog 6 om mede te dingen in oud-Wieringer geheel. Het geheel gaf al dadelijk een gezellige drukte en toen de wedstrijd begon, was er reeds v-eel publiek op de been, wat met groote belangstelling de wedstrijden volgde. Het was ruim 5 uur, dat de beslissing was ge vallen. De uitslag laten we hier volgen en wel: ring steken: le prijs C. Maars en Guurtje Kort, een rijdeken met een tinnen vaas; 2e prijs P. Kooij en Dieuw Kooij Pd., een portefeuille met damestasch; 3e prijs N. Mul der en echtgenoote, een sigarenkoker met foto-album; 4e prijs C. Klein en Ma Klein, een zweep en een plant. Verder werden nog prijzen uitgeloofd voor oud-Wierin ger costumes. De Jury, bestaande uit den heer en mevr. Kaan, den heer en mevr. Kolff en den heer en mevrouw Obreen, hadden ook hier weer een moeilijke taak op zich genomen om hierover hun beslissing uit te spreken. De uitslag was als volgt: le pr. P. Dekker Jbz. en Bet- je Dekker Jbd., 2e pr. N. Mulder en echtgenoote; 3e pr. P. de Haan en Cath. Bruul Pd.; troostprijzen werden toegekend aan C. Maars en Guurtje Kort, aan C. Huij- berts en echtgenoote en aan Jn. Bosker Oz. met Mevr de HaanBosker. Tijdens dezen wedstrijd bleef het weer kostelijk, dus kan het nog als goed geslaagd beschouwd worden. Te ruim half negen des avonds had in hotel Lont de prijsuitreiking plaats, door burgemeester Kolff, welke de aanwezigen toesprak met te zeggen, mijn eerste ge dachten, vanmorgen waren bij het opstaan als dat maar niet misloopt De regen kletterde op de ruiten en de storm loeide. En dat voor vandaag een feestdag. We zijn wel niet bang, van wat regen, maar het feest is niet al leen voor de deelnemers maar toch ook voor het publiek, dat is toch eigenlijk de hoofdzaak. Het weer is echter opgeklaard en zoo zijn de feesten, van hedenmiddag toch nog goed geslaagd. De commissie van regeling der paardensport wordt door spr. hartelijk dank gezegd voor de keurige regeling van deze feestaföeeling, den Holl. Mij. van Landbouw. Verder brengt spr. hartelijk dank aan de verschillende jury's. Deze hadden ook lang geen makkelijke taak. Spr. hoopt dat iedere prijswinnaar of prijswinster over den uitslag tevreden zal zijn. Ieder kan geen prijs winnen. En het is dan ook niet mogelijk eiken mededingende een prijs toe te kennen. Verder zegt spr. dat wanneer wederom feesten moeten worden georganiseerd, de commissie zich bereid zal ver klaren deze te regelen. Daarna werden de prijzen uitgereikt. Verder werd het woord gegeven aan den heer O. J. Bosker. Deze was aanwezig om namens de commissie der paardensport, den juryleden dank te zeggen voor hen moeilijke taak van dezen middag. Echter heeft bur gemeester Kolff mij het gras voor de voeten wegge maaid, daar deze de jury reeds dank bracht. De heer Bosker zegt dan ook der Commissie dank voor hun prachtige wijze van regeling dezer sport. Van elders was hier ook al het een en ander gepresteerd en zoo waren we ook op de gedachten gekomen. De heer Wilms heeft het aangedurfd, de leiding op zich te ne men en hij is met de commissie er keurig in geslaagd iets goeds naar voren te brengen. Ja, der commissie zijn wij veel dank verschuldigd,zij waren altijd op 't appel als er hulp noodig was. Tevens aan N. Mulder veel dank voor WIJ BREIEN en repareeren alle soorten Wollen Kleeding, Kousen en Sokken, ook de allerfijnste. JAAP SNOR. Zuid- straat 15, DEN HELDER. Let op den gelen winkel. Depot Schagen: C. de Moei, Noord. Haar huid was gezond rood-bruin; haar haar was door de zon en wind gebleekt tot de kleur van droog kweekgras. Ze had haar slappen witten zonnehoed af genomen, zoodat zij iedere beweging van den klimmer kon zien. Een van de groote vogels schoot naar beneden. Sa mantha schreeuwde een waarschuwing. Maar Qcorge was bereid. Hij had een korten, dikken stok bij zich. De condor scheen hem te missen. Hij steeg weer op en voeg de zich bij zijn wijfje. Op de gespreide, onbeweeglijke vleugels bleven zij hun zwevende circels beschrijven. De klimmende man naderde nu het nest. waarin de twee jongen zaten, groote ballen dons, waaruit nijdige koppen en snavels staken. De snavels waren wijd open. George had de steile helling vlak onder het nest be reikt, het moeilijkste gedeelte van den klim. deels omdat de rots glad en glibberig was, maar meer nog omdat het rest op een uitspringende plaats lag, door streept met jaspin en chacedoon. Hij stond een oogenblik stil en keek naar beneden. Hij kon Samantha's opgeheven gelaat zien en de doodelijke angst in haar oogen. Haar stem klonk tot hem door: Kom terug, George! Hij fronste de wenkbrauwen en drukte de kaken op een, een antwoord keurde hij haar niet waardig. Vrou wen, bedacht hij met goedige verachting, waren nu eenmaal zoo, de stumperds! Kom terug! riep Samantha nog eens. Houdt je mond! riep hij nijdig terug. Hij begon opnieuw te klimmen, naar boven en naar buiten, tot hij een enkele ademlooze seconde tusschen zee en hemel hing. Toen slingerde hij zich over den richel. De vogels schoten toe en Samantha schreeuwde het uit. George lichtte zijn knuppel op; hij voelde een vreemde strijdlust, hij wou niets liever dan zijn krachten meten met die vreeselyke vogels. De vogels stegen weer op George pakte één van de kuikens beet en stopte het in een grooten graanzak. De stank uit het nest sloeg over hem heen en het zweet brak hem over het heele lichaam uit, terwijl hij den zak aan een touw bond en begon hem naar be neden te laten.Daarvoor had hij Samantha meegenomen Diplome Paris. Spoorstraat 128 Jt Tel. 457 DEN HELDER. het afstaan van zijn land voor de oefening, zegt spr. Zoo zegt de heer Bosker ook nog iets over de spreuk waarmede gisteren reclame is gemaakt „Help ons Oud- Wieringen verzamelen". Wat wij gisteren en hedenmid dag van Oud-Wieringen zagen is te weinig. Spr. ls er van overtuigd dat nog heel veel ouds geborgen zit in laden van kasten en op stoffige zolders der boerderijen. Hadden we heden daarom niet geroepen om Oud-Wie ringen, dan hadden we niets gezien. Zeer velen hebben hun oudheden al reeds in de voddenzak gestopt en aan brandhout gehakt, zonder dat zij wisten welke waarde het bezit. Laten we een commissie benoemen welke voor het behoud der oudheden opkomt. Op het oogenblik zijn hier aanwezig het hoofd der gemeente en tevens nota ris Obreen, wat ook een kunstkenner is, laten we voor komen dat zoo veel verloren gaat. Nogmaals laten we een commissie benoemen ter behoud van de Wieringer Oudheden. Verder meent spr. een woord van dank te moeten rich ten aan Mej. Tr. Mulder welke hier aanwezig is en aan Mej. A. Wigbout en nog meerderen, dat zij altijd zoo be reidwillig zijn hun oude goederen in bruikleen af te staan, zoo weer als gisteren en vandaag. (Applaus). Te ruim 10 uur sprak burgemeester Kolff in het ten toonstellingsgebouw de sluitingsrede toe aan vele aan wezigen. Spr. was eigenlijk gekomen om te luisteren naar de sluitingsrede van den Voorzitter der Midden- standsvereemging. Nu werd hem eohter verzocht te slui ten. Dit komt spr. wel wat kort op, maar neemt deze taak toch op zich. Spr. begint met te zeggen dat deze tentoonstelling wel een groot succes is geweest voor de middenstanders. Wegens het slechte weer van de laatste drie der 5 dagen ls het bezoek wel kleiner geweest, als dat het zou zijn geweest, indien het weer had medege werkt. Niettemin is het succes groot geweest, wat blijkt uit het groote aantal bezoekers van het gebouw. Ruim 2400 betalende bezoekers hebben de tentoonstelling be zocht. en de standhouders hebben over zaken niet te kla gen. Reeds bij de opening heeft spr. gezegd dat de Holl. Mij. v. Landbouw en de middenstand samenwerkte en zoo zij er dan ook wederzijds veel dank verschuldigd. Eveneens veel dank aan de inzending van de Zuiderzee werken en niet minder dank aan O. J. Bosker voor zijn inzending oudheden en verder wat betrekking heeft op Wieringen. Zoo juist heeft spr. alles onder leiding van den heer Bosker nog eens bekeken, en dan is spr. er van overtuigd dat cffe vele Wieringers en vooral de ou deren daaraan ook groote waarde hechten. Spr. wil kort zijn en hoopt dan verder dat als over drie jaar weer een tentoonstelling zal worden georganiseerd, de belangstel ling nog grooter zal zijn en dat het weer dan ook beter mag zijn. Spr. wil dan ook hiermede eindigen, doch niet sluiten en laat het sluitingsuur vrij. (Algemeen gejuich). Daarna vraagt de heer O. J. Bosker nog even het woord en wil dan hulde brengen aan den heer C. Witvliet met zijn staf voor de keurige wijze van optreden en re gelingen waar dit noodig is of was. Alle eer voor de heeren van het gezag. (Applaus). De wedstrijd welke was uitgeschreven om van de in de verschillende etalage's geplaatste letters een zin te maken is niet gelukt Niemand heeft een inzending van de gevonden zin gedaan. De 2000ste bezoeker van het tentoonstellingsgebouw, de heer Jn. Kuut te Smerp ontving een koperen kolen emmer, uitgeloofd door den heer P. Kreijger. Heb je hem? riep hij. Ja! Hij gleed terug over den rand van de rots. hing aan zyn handen en zocht met zijn voeten naar een steunpunt, zonder het te vinden. Een eeuwigheid zoo leek het hem zochten zijn bloote voeten over het gladde opeprvlak. De stank en de hitte, want de zon brandde op den rotswand, werden hem te machtig. Ik Jben er geweest, dacht hij, maar ik heb het toch gedaan. Ik heb den vogel. Samantha zag wat er gebeurde. Hooger op! gilde ze. Hij trok zijn trillende, bloedende voeten op. Drom mels, de meid had gelijk! Hij had den afstand ver keerd berekend. Zijn gekromde teenen vonden den spleet. Een oogenblik later was hij in veiligheid. De man en het meisje daalden zwijgend naar den rand af. Je hebt mijn leven gered, zei hij kortaf. O. George. Ja zeker, het spande er om. Het was het grootste risico dat ik ooit geloopen heb. Goed dat je meegegaan bent, was het niet. Je zou toch zeker nooit zoo mal geweest zijn om het alleen te probeeren? Ik weet het niet. misschien toch! Samantha maakte maar één opmerking. Mannen zijn niet wijs om hun loven voor een kleinig heid te wagen. Hij staarde haar aan. Een kleinigheid? Er ls nergens anders een levende condor in gevangenschap. Ik zal deze voor twee honderd dollars verkoopen. Dat vindt je dus de prijs voor je leven. Ze zei het op minachtenden toon, boos op zichzelf en op hem. omdat hij haar haar zwakheid had geopenbaard Het komt vast in de krant, lachte hij, ze zullen nog om mijn portret vragen, pas maar op. Ze brachten het dier naar huis en verzorgden het door vleesch In zijn onverzadigbaar gapenden muil te werpen. Ik heb een hekel aan dat beest, merkte Samantha op. Waarom? vroeg hij. Maar dat wou ze niet zeggen. Zooals reods gemeld, zal gepoogd worden onze Za terdagavondmarkt nieuw leven in te blazen. Dit maal zal dit gaan met medewerking van den Bond van Marktkoopliedenvereenigingen. Wij lezen tenminste in „De Koopman het officieel orgaan van dien Bond, het volgende: De Zaterdagavondmarkt op Zaterdag 27 September a.s. Tot ons groot genoegen kunnen wij mededeelen, dat ten opzichte van het marktwezen het Gemeente bestuur te Schagen een andere, betere richting heeft ingeslagen. Zooals bekend, werd op verzoek van de Midden standsorganisatie ecnigen tijd geleden een Zater dagavondmarkt te Schagen opgericht. Deze markt werd door den Ned. Bond geboycot, omdat de markt- gelden voor de Donderdagmarkt (50 cent per M'.) veel te hoog waren. Door de kracht van onze organisatie (de kooplie den kwamen niet) heeft het Gemeentebestuur onze organisatie tot een onderhoud uitgenoodigd. De H.II. J. Lap en H. Zoutendijk, vertegenwoordigden resp. de Standwerkersbond en de Ned. Bond en deelden in het onderhoud aan B. en W. mede, dat zoolang de marktgelden voor de Donderdagmarkt niet ver laagd werden, er onzerzijds op géén medewerking gerekend kan worden voor verdere uitbreiding van het marktwezen te Schagen. Deze verklaring werd natuurlijk volkomen gedo cumenteerd. Kn met resultaat! Het College van B. en W. heeft inmiddels besloten aan den Raad voor te stellen, het marktgeld voor de Donderdagmarkt te verlagen en voor de Zaterdag avondmarkt het eerste halfjaar géén marktgeld te heffen. Nu dus deze marktgeld-kwcstie (en nog eenige an dere technische kwesties) volkomen zijn opgelost, be sloot het Bondabestuur, al* medewerking te verlee- nen tot oprichting van een Zaterdagavondmarkt. Het Bondsbestuur wordt met groot enthousiasme daarin bijgestaan door het Bestuur van de Winke liersvereniging „De Molenstraat". Zaterdag 27 September a.s zal de avondmarkt her opend worden. Deze dag leent zich uitstekend voor de opening van een markt, omdat juist dien dag te Schagen kermis wordt gehouden. De opening van de markt zal met eenige feeste lijkheden geschieden. De winkeliers aan de Molenstraat zullen zorgen voor keurige elertrische feestverlichting, terwijl ook voor electrisch licht voor de marktkramen zal wor den gezorgd. De Burgemeester zal, in tegenwoordigheid van vele autoriteiten en vertegenwoordigers van diverse vereenigingen, des avonds 7 uur de feestverlichting ontsteken. Wij twijfelen er niet aan of deze Zaterdagavond markt zal schitterend slagen. Voor veel publiek (laten wij hopen, dat dit koo- pers zijn) zal het actieve bestuur van „De Molen straat" zorg dragen. De Zaterdagavondmarkt vangt aan 's middags 5 uur en eindigt 's avonds 10 uur. Wij hopen 27 September aanwezig te zijn. Ieder verstandig rooker Heeft G0MARUS in z'n koker! Sigaren Seriemerk van 5-20 ets H. De boerderij stond in een nauw met bosch begroeid dal, dat in Zuid-Westelijke richting naar den Oceaan af- helde. Van de bovenverdieping kon men de Stille Zuid- Zee zien liggen als een bewogen blauwe plas, gevat in een omlijsting van eigen struikgewas en dennen. Een beekje slingerde zich door de vallei en langs de oevers waren bessenvelden, waar het water heengeleid kon worden. George verdiende op allerlei manieren aardig wat geld. Hij teelde vroege aardappelen en aardbeien, hij hield bijen, verkocht clams (een soort mosselen) die hij uit het strand opgroef, en visch. Hij ventte met wild, zoowel In als buiten seizoen, want van wetten tot be scherming van den wildstand, trok hij zich niet heel veel aan. Tenslotte fokte hij vee, paarden en varkens, en ving allerlei gedierte, dat hij aan een handelaar verkocht. Ratelslangen bijvoorbeeld waren een belangrijke bron van Inkomsten voor hem. Juffrouw Spragge, zijn moeder, geholpen door Saman tha, een achternichtje, deed zyn huishouding. Voor de helft behoorde de boerderij aan haar. Er was altijd een grof soort overvloed geweest en dan hielden ze nog een spaarduitje over voor eventueele slechte tijden, die waar schijnlijk nooit komen zouden. De heele bedoening was precies drie honderd twintig „acres" groot, het lag knus en veilig tusschen met chapperal bedekte heuvels In een wild gedeelte van de Vereenigde Staten tot nu toe niet In trek bij kolonisten. De „Canyon" of vallei fctond op de kaart als Spragge'* canyon aangegeven. George's vader had het land verwor ven, lang voor George's geboorte. Hij had er heelcmaal zijn eigen stempel opgedrukt, er een klein paradijs van gemaakt, door ongelooflijk harden arbeid. George had van zijn vader diens onverwoestbare liefde voor Sprag- ge's Canyon geërfd. In zijn oogen was 't heelemaal vol maakt. het verrukkelijkste plekje op den aardbodem. Wij hebben het hier reuse, placht hij te zeggen. Hij had een onschuldig plezier in zijn eenvoudig leven. Hij was recht door zee en kon ryden op alles wat vier poo- ten had. van een stierkalf tot een wild paard toe. Hij was een cowboy van de beste soort, maar niet van dat vloekende en drinkende type dat altijd klaar staat om te schieten en dat zyn geld verdoet. George dronk nooit iets anders dan water en het was algemeen bekend dat hy nooit verliefd was geweest Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1930 | | pagina 1