Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. tie deze Maatschappij Ja gemedianls'eérfl. Vervolgens werden de slulswerken te Den Oevèr met een bezoek vereerd, waarna men te ongeveer half een per stoomboot „Zilvermeeuw" van de M.U.Z. van wal stak voor een tocht langs den afsluitdijk naar het eiland Breezand. De bezoekers toonden zich zeer enthousiast voor dat gene wat tot dusver reeds van de werken is voltooid en nadat de „Zilvermeeuw" het gezelschap teongeveer 6 uur naar Stavoren had gebracht, vertrok men vandaar weer naar Den Haag. WDÖRINGBN. De commissie tot regeling der paardensport tijdens de landbouw- en midde'nstandsfeesten, had j.1. Woens dagavond in „Concordia" van den heer Jb. Bruul te Hippolytushoef een vergadering uitgeschreven, om te komen tot oprichting van een rijvereentging. Ruim een twintigtal dames en heeren waren ter vergadering aan wezig. Al dadelijk na 8 uur werd met de besprekingen begonnen en gaf de heer H. Wilms een inleiding, waar toe alzoo zou moeten worden overgegaan om een ver- eeniging op te richten. Staande de vergadering gaven 14 leden zich op als werkende leden en 8 als leden. Alzoo een goed begin. Daarna las de heer Wilms een reglement voor van de landelijke rijvereeniging „Anna Paulowna", hetwelk een goede leidraad was om een reglement vast te stel len. Enkele wijzigingen zullen hierin worden gedaan. Besloten werd om alsnog niet dadelijk aan te sluiten bij de Nederlandsche Federatie van Landelijke Rij- vereenigingen. Ook temeer daar niet bekend; is, waar aan de vereeniging zich heeft te houden. Algemeen wordt gedacht, dat dit altijd nog wel kan. De ver eeniging zal bestaan uit eere-leden, werkende leden, gewone leden en begunstigers. Eegunstigers verplichten zich per jaar f 5 aan de vereeniging af te dragen, gewone leden betalen f 2.50 per jaar en werkende leden betalen f 1 inleggeld en 25 cent contributie per week. Verder wordt tot Voorzitter gekozen de heer H. Smit; tot Secretaris de heer Jb. Bruul; tot Penningmeester de heer N. Mulder; 2e Secretaris en 2e Penningmeester de heeren Jb. Dekker en N. Bakker. Allen nemen hun ne benoeming aan. Tot Instructeur wordt benoemd de heer H. Wilms, welke eveneens deze benoeming aanneemt De heer Jb. Bruul stelt zijn land vooreerst beschikbaar voor de oefeningen daar over een overdekte manege niet gedacht kanworden. De eerste oefeningen zullen a.s. Zondagmorgen wor den gehouden. De rondvraag leverde niets op, zoodat Voorzitter eluit met dank voor de besprekingen en besluiten op de zen avond genomen. Z IJ P E SCHAGERBRUG. Onze plaatsgenoot, de heer A. N. Nap, is benoemd tot Schrijver te gemeentesecretarie van Alkmaar. HARENKARSPEL DIRKSHORN. De heer G. Troost onderwijzer aan de Christelijke school te Stroet gem. St-Maarten, is benoemd tot len onderwijzer aan de Christelijke school te Hillegom. Een nationalistische militie? Wat is haar aard, bedoeling en werk zaamheid; wie richt haar al? Vragen van den heer Mendels aan den minister van deiensie. De heer Mendels heeft den minister van defensie de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat, blijkens het ver slag eener vergadering van vertegenwoordigers van het Verhond van Nationalisten, op 31 Augustus 1930 te Amsterdam gehouden, voorkomende in „De Nieuwe Vaderlander", orgaan van dat verbond, d.d. 6 September jl.t besloten is tot de oprichting van een „Nationalistische Militie", als „militant instituut te gen het roode gevaar", waarbij werd medegedeeld, dat deze miiltie zal worden afgericht „door be roeps- en reservepersoneel der Nederlandsche land macht", terwijl op een andere plaats in dat blad de kosten genoemd worden van de aanschaffing der uniformen dezer militie, bestaande uit „rijbroek, tu niek, politiemuts, koppel en verdere uitrusting"? Zoo ja, is de minister dan in staat een bereid na dere inlichting te verstrekken omtrent aardt bedoe ling en werkzaamheid dezer Nationalistische Mili tie, en zijn oordeel te kennen te geven omtrent baai- wettigheid en geoorloofdheid, en in het bijzonder mede te deelen, of haar africhting door beroeps- en reservepersoneel der Nederlandsche landmacht zal geschieden met zijn instemming en toestemming, al thans met zijn voorkennis, en of onder haar „ver dere uitrusting" wellicht bewapening te verstaan ware? Felle fabrieksbrand te Tilburg. Timmerfabriek in asch gelegd. Dinsdagavond werd de brandweer te Tilburg ge alarmeerd voor een uitslaanden brand in de electri- sche timmerfabriek der fa. J. O. Stevens, gelegen aan het Julianaplein en de Vernisstraat. De fabriek heeft een bebouwd oppervlak van 1400 M2. en was geheel aaneengebouwd, gevuld met houtbewerkingsmachi nes en houtvoorraden. Bij aankomst van de brandweer was het midden gedeelte reeds één vuurzee en drong het vuur, aan gewakkerd door den wind, snel naar voren. De eerste aanval geschiedde om de voor de fabriek gelegen gebouwen, w.o. het kantoor en het woonhuis, te beschermen. Vijf stralen van den eersten wagen werden hierop gericht. Geleidelijk werden meer stra len, tot een totaal van elf, van de overige wagens in werking gesteld om den brand te omsingelen. De brandweer is er tenslotte in geslaagd, de voor en naast de fabriek gelegen woningen en een aangren zende boerderij te sparen. Na vijf kwartier was men het vuur meester en kon met de nablussching war den begonnen, die tot drie uur 's morgens nog alle oplettendheid vorderde. Het blusschingswerk stond onder leiding van den commandant der brandweer, den heer Haarselhorst, terwijl de politie {iet verkeer en de afzetting van het terrein en de omliggende straten regelde. De schade is aanzienlijk, doch wordt door verzeke ring gedekt. De oorzaak van den brand kon nog niet worden vastgesteld. De politie doet een goede vangst. Verschillende diefstallen te Eindhoven opgehelderd. Den laatsten tijd werden te Eindhoven groote voor raden straattegels en keien van de gemeente-opslag plaatsen ontvreemd. Het bleek, dat deze diefstal ge schiedde per vrachtauto. Toen de politie er in slaag de zekerheid te krijgen omtrent de identiteit van de daders, mocht het haar gelukken, drie personen te arresteeren, waarvan een woonachtig is te Eindho ven en de twee anderen te Geldrop. Alle drie beken den de diefstallen te hebben gepleegd. Bij de arrestatie van twee der verdachten gelukte het de politie ook een persoon te arresteeren, die ge zocht werd wegens oplichting van acht heerencos- tuums en zes dekens. Ook deze heeft bekend. Allen zullen ter beschikking worden gesteld van de justitie te "s Hertogenbosch. Radïo-censuur. Een rede van den V.AJR.A.-voorzitter niet toegelaten. Gisteravond zond de V.A.R.A. een openbare bijeen komst te Heerenveen uit, waaraan het V.A.R.A.-orkest medewerking verleende. In het programma was ook opgenomen een toespraak van den voorzitter der V.A.- R.A., den heer A. de Vriee. Voor de microfoon werd gisteravond echter medegedeeld, dat de Controle-com missie de uitzending van de redevoering had verboden, omdat zij van den inhoud geen kennis had kunnen ne men. Het V.A.R.A.-bestuur besloot daarop, uit protest, te gen deze beslissing van de commissie, de uitzending ge durende het half uur, waarin de heer De Vries sprak, stop te zetten. DE MISHANDELING TE 'S GRAVENHAGE. De losse werkman A. S. uit Amsterdam, die Maan dagnacht te 's Gravenhage om ongeveer half twaalf zijn vrouw met een scheermes vrij ernstige verwon dingen aan gelaat en hals toebracht, heeft Dinsdag bekend en verklaard door zijn vrouw tot het uiterste te zijn gebracht. De man wordt Vrijdag voor den of ficier van justitie geleid. De vrouw maakt het naar omstandigheden goed. INBRAAK IN EEN POSTKANTOOR. Gisternacht is ingebroken in het postkantoor aan den Rijswijkscheweg in den Haag. Door indrukking van een ruit heeft men zich toegang tot het kantoor verschaft. Eenige laden werden opengemaakt en een trommel werd opengescheurd. Eenig geld wordt ver mist. ONGELUK BIJ HET SPEL. Jongen san de gevolgen overleden. Maandagmiddag waren in het gymnastieklokaal van Staatsmijn „Emma" enkele jongens bezig met bokspringen. Daarbij liep de 15-jarige leerjongen J. P. uit Hocnsbroek een hoofdwonde op. Aanvankelijk liet het geval zich niet ernstig aanzien. Later werd de jongen echter zoo ernstig ongesteld, dat hij naar het ziekenhuis te Heerlen moest worden overgebracht. Daar is hij gistermorgen overleden. De Radio-Controle. En het Schlager-repertoire. In de Gramophoon-Revue vinden wij het volgende „vuurvliegje" uit de Nieuwsbron: Sinds de Radio-controle-commissie de uitzending van Rendez-Vous bei Léhar en Het Lied van Noord-Schar- weu verbood, de eerste plaat vanwege al de vreemde gedachten-aSsoeiaties, die het woord rendez-vous kan opwekken; de tweede omdat de inhoud naar het vul gaire zweemt, heb ik medelijden met de verschillende radio-omroepvereenigingen gekregen. Ik sla een nummer van de Gramophoon-Revue op en eiteer: 1) .A. litüe kiss each morniog" (verboden omdat het bij die eene kus wel niet zal blijven). „Blue is the Nlght" (idem, want daar komen de gekste dingen van). „Let me dream in your arms again" (idem, zoo iets zingt men niet, dat doet men!) „Ich leg* mein Herz dir zu Füssen" (idem, de g«e- meentereiniging heeft genoeg te doen). „Eme kleine Sehnsucht" (Foei!) „Mit Dlr allein" (En waar is Moe?) „Een raad aan jonge meisjes" (voor dergelijke adviezen stelt de aether zich niet beschikbaar! We hebben een nette aether!) „Marie, die vrijt met 'n huzaar" (Kijk 's, er zijn grenzen, niet waar?) „Ich glaub' nie mchr an eine Frau" (Dat moet Tauber voor zichzelf weten!) „Wij gaan kampeeren" (In beraad gehouden; wie zijn wij?) „Gern hab ich die Frau'n geküsst". (Controleurs doen daar niet aan!) „Herr Lehman, was macht die Frau Gemahlin ln Marienbad" (zooiets vraagt men niet). „Mit dir allein auf einer einsamen insel" (Gaat niet door. Zou 'ie wel willen). „Liabe für elne Naeht" Commentaar overbodig). „Rot ist dein Mund" (Best mogelijk, tnaar daar heeft niemand iets mee te maken). „Kann es mogllch sein" (Alles is mogelijk). „Een recept voor een goed humeur" (wordt door onze commissie als een persoonlijke bsleediging be schouwd). 1) Het tusschen haakjes geplaatste zijn de gedroom de commentaren van de commissie. Relletjes te Praag. Jeugdige fascisten tegen Duitsehers en Polen. Wolff meldt uit Praag: Op het Praagsche Wenzel-pJein kwam het Dinsdag bij de opvoering dor klankfilm „Des onsterblichc Lump" tot betoogingen van jeugdige fascistische ele menten. De voorstelling moest worden onderbroken, totdat de politie de rustverstoorders had verwijderd. Bij de avondvoorstelling, die dank zij voldoende veiligheidsmaatregelen, een ongestoord verloop had, stroomde voor dc bioscoop een groot aantal jongelie den samen, waaronder vooral veel meisjes. Zij vie len bioscoop-bezoekers en Duitsch-sprekende voor bijgangers lastig. De betoogers riepen: „Leve Tsje chisch Praag, weg met Duitschcrs cn Joden!" Tenslotte werd het plein door een detachement.po litie met den gummiknuppel ontruimd, waarbij een twaalftal betoogers in hechtenis werd genomen. KINDERELLENDE IN SOVJET-RUSLAND. Volgens officieale opgaven der sovjet-autoriteiten (die echter zeer onvolledig zijn) zijn er in Rusland 116.000 kinderen, die aan gewrichtstuberculose lijden, terwijl 750.000 kleinen totaal misvormd zijn tenge volge van abnormale lichamelijke ontwikkeling. De sovjetbladen wijzen er op, dat er voor dergelijke kinderen in West-Europa afzonderlijke inrichtingon bestaan, waarin zij weer genezing kunnen vinden, of althans dat er voor deze misdeelde stumpers af zonderlijke scholen bestaan, waar ze nog iets kun nen voorthelpen in de maatschappij, zoodat zij zich later zelf kunnen voorthelpen in dc maatschappij, terwijl in sovjet-Rusland voor deze ongelukkige ab soluut niets gedaan wordt. PASTORIE IN GALICISCH DORP DOOR ROOVERS OVERVALLEN. De pastorie van een Galicisch dorp is door gemas kerde roovers overvallen, die met htm paarden den tuin van de pastorie binnenreden, waarna ecnigen hunner het huis binnendrongen. De pastoor en zijn personeel werden geboeid en gekneveld. De roovers richtten daarop een drinkgelarh aan cn doorzochten vervolgens het huis. waarbij zij voorwerpen van waarde en een groot bedrag buit maakten. Daarop wisten zij te ontkomen, zondqy herkend te zijn. REVOLVERGEVECHT IN EEN AMERIKA ANSCHE STAD. Tusschen bestuurders van een spoorweg maatschappij. Reuter seint uit Baltimore: In het kantoor der Westera Maryland Railway Cy. vond men den president der maatschappij Byers dood en den vice-president Gray levensgevaarlijk ge wond. Naar het schijnt leidde een woordenwisseling tus schen beide mannen tot een revolvergevecht Er wer den vijf schoten gelost. MOORDENAARS VEROORDEELD. Eenige maanden geloden is te Berlijn een piano onderwijzeres, mej. Zimmer, die bekend was om haar weldadigheid en bij wie altijd tal van aan lager wal geraakte menschen aanklopten, vennoord. Weldra waren twee mannen, Ganski en Opitz genaamd, als de daders gevat Zij bekenden de vrouw te hebben gewurgd en daarna haar woning te hebben leeggeplunderd. Beiden zijn tot 12 jaar tuchthuis veroordeeld. De heler Ptock. die het gestolen goed had gekocht kreeg 10 jaar. DE DOOP VAN HET PRINSESJE. In de doopjurk van haar vader. Prinses Margaret Rose, het dochtertje van den hertog cn de hertogin van York, zal gedoopt worden met water uit den Jordaan (de heilige rivier in Palestina en daarbij de doopjurk dragen waar in ook de prins van Wales en de hertog van York, haar vader, gedoopt zijn. Vliegtuigongelukken. Spaansch militair vliegtuig neergestort Een doode en een zwaar gewonde. V. D. verneemt uit Madrid: Dinsdag is bij Barcelona een vliegtuig van de marine neergestort. De piloot, een kapitein-vlieger, werd gedood, terwijl de waarnemer zwaar gewond werd. Vliegtuig in brand geraakt. Drie dooden. Bij het Fransche vliegkamp Chalons is een militair vliegtuig gefl^JIen en in brand geraakt. Drie inzittenden zijn om het leven gekomen. De vierde kon zich met een valscherm redden. Een ong: luk met merkwaardigen afloop. Een vliegtuigongeluk met merkwaardig goeden afloop heeft zich te Neuilly-Plaisance, eveneens in Frankrijk, voorgedaan. Het vliegtuig 935 van het 34e regiment luohtvaart keerde van de manoeuvres terug toen boven Neuilly-Plaisance de motor weigerde. Toen de vlieger zag. dat hij den motor niet meer op gang kon krijgen en dat er nergens in de burt gelegenheid was voor een noodlanding, greep hij zijn valscherm en sprong uit het toestel, na zijn begeleider beduid te hebben hetzelfde te doen. De vlieger kwam neer op het dak van een huis en had alleen een flinke blauwe plek op een van zijn dijen, de waarnemer belandde in de Rue de la Marne voor de deur van no. 23. Hij had zijn linkerarm ontwricht, doch behoefde slechts aan te bellen op no. 23, om geholpen te worden, daar dit huis door een ge neesheer wordt bewoond. Het toestel ten slotte beland de op een dak. Het richtte wel heel wat materieele schade aan, doch daar bleef het bij. Plundering bij een brand. Schandelijke tooneelen. Dezer dagen is het kasteel Hohenhelm bij Stuttgart, waarin een landbouwhoogeschool was gevestigd, afge brand. Naar thans uit Stuttgart wordt gemeld, is het bij dien brand tot schandelijke tooneelen gekomen. Volgens oog getuigen zijn de nieuwsgierigen het gebouw binnenge drongen en hebben zich meester gemaakt van flesschen bier, wijn, enz., welke in een bepaald gedeelte werden bewaard, waarop een ergerlijk drinkgelag volgde. Ver der werden kasten opengebroken en alles wat maar eenigszins in aanmerking kwam om te worden meege nomen, gestolen: hoeden, kleeren, dokumenten, boeken, levensmiddelen, sigaren enz. enz. De politie stond machteloos tegen de beschonken bende. Een moeilijke redding. Na de stranding van de „City of Osaka". V.D. verneemt uit Londen: Onder „Scheepvaart" werd reeds bericht over de stranding van den stoomer „City of Osaka", welk schip tijdens een dikken mist op een onderzeesche klip is geloopen, ongeveer 15 mijl ten Noorden van Aberdeen, een van de meest verraderlijke deelen van de Schotsohe kust. Draadlooze verzoeken om assistentie werden spoe dig beantwoord door den torpedojager „Walker", die de herfstmanoeuvres meemaakte met de vijfde flo- tilje van de Atlantische vloot en die met den meesten spoed te hulp snelde. Reddingbooten werden weldra in gereèdheid ge bracht, doch, daar de „City of Osaka" onwrikbaar vast zat op den rots met den boeg diep in het wa ter en klippen overal rondom, was het te gevaar lijk om te trachten, de bemanning met reddingboo ten in veiligheid te brengen. Intusschen was ook een reddingscorps ter plaatse aangekomen. Door middel van uitgebrachte lijnen bracht men vervolgens ongeveer 60 Lascaren en Ja panners, leden der bemanning, aan land. De kapitein en de officieren, benevens de blanke manschappen bleven aan boord, teneinde de leiding van de pom pen ter hand te nemen. Tijdens het geheele reddingswerk werd een volstrek te kalmte bewaard. Zooals gemeld, hoopte men alle opvarenden te red den. De zieke Mussolini. Ego de Duee den volke kond deed van zijn goede gezondheid. Het voorbeeld volgend van den Paus, die de vo rige week een groep bedevaartgangers tot zich noo- digde opdat ze met eigen oogen konden waarnemen dat bij zich in goede gezondheid bevindt en dus de geruchten over zijn ziek-zijn kunnen tegenspreken, heeft Mussolini ook den volke kond gedaan dat het hem goed gaat cn dat de berichten als zou zijn ge zondheid te wenschen laten, onjuist zijn. Hij deed dit uiteraard op eenigszins andere wijze dan de Paus. Hij verzocht n.1. een aantal journalis ten te aanschouwen hoe goed hij nog paardrijden kan! Hij toonde zijn twee witte Arabische paarden, besteeg ze achtereenvolgens en voerde er verschil lende oefeningen op uit Daarna steeg hij af en zei- de tot de journalisten: „Zie zoo, ga nu maar vertel len, dat ik ziek ben!" Vervolgens verkleedde hij zich snel, ging achter het stuur van zijn auto zitten en reed, vergezeld door prins Boncampagni, den gouver neur van Rome, weg om eenige bezoeken aan open bare werken af te leggen. AUTOMOBILIST DOODGESCHOTEN. Geen wapen gevonden. In den nacht van Maandag op Dinsdag werd op den weg van Mansfield naar Warsop in Noord-Not- tinghamshire (Engeland) een 40-jarig bewoner van Warsop dood achter het stuur in zijn auto gevonden. Uit een medisch onderzoek bleek dat hij gedood was met op korten afstand geloste schoten uit een jacht geweer. Zijn geld en zijn papieren waren onaange roerd gebleven, zoodat aan diefstal als motief niet wordt gedacht. Hij was op weg om rekeningen te in nen en orders te krijgen. Er werd geen wapen in de omgeving gevonden. SPOORWEGONGELUK IN RUSLAND. Vier dooden, veertien gekwetsten. Bij Stalingrad is een goederentrein in botsing geko men met een locomotief. Deze kwam op een zijspoor terecht en bracht een personentrein tot ontsporing. Vier menschen zijn gedood, vier ernstig en veertien licht gekwetst Na den storm aan de Bretonsche kust. Talryke dooden en gewonden, groote schade Uit Parijs wordt gemeld. De storm, die van 18 tot 20 Sept. aan de kust van. Finisterre en Morbihan heeft gewoed, heeft de heele be volking in rouw gedompeld. Te Concarneau telt men 20 dooden, waardoor meer dan 60 kinderen weezen worden; 20 vaartuigen zijn nog niet teruggekeerd en op de 160, die zijn binnengeloopen, waren ettelijke personen gewond, was groote schade aangericht en de vangst verloren gegaan. Onder de bevolking heerscht groote verslagenheid. De materieele schade bedraagt voor de kust van Bre- tagne vele millioenen francs. 200 vlsschers omgekomen? :Later seint het N.T.A. nog uit Parijs: Men meent thans met vrij groote zekerheid te moe ten aannemen, dat ds stormen der laatste dagen den dood van ongeveer 200 visschers hebben veroorzaakt. In totaal worden aan de Normandische kust nog 34 visschersschepen vermist De Fransche torpedobooten, die naar de vermiste schepen zochten, zijn teruggekeerd zonder een spoor te hebben ontdekt. Men vreest daarom dat alle 34 schepen met hun bemanning zijn vergaan. ONGELUK EN DE ZUTO-AFRIKAANSCHE GOUDMIJN. Verscheidene gewonden. Reuter seint uit Johannesburg: In de goudmijn City Deep is een cylindcr met samen geperste lucht gesprongen, hetgeen een aardstorting tengevolge had. Men gelooft, dat 32 inlanders gewond zijn en dat een blanke en acht inlanders van de bui tenwereld zijn afgesneden. MASSA-TERECHTSTELLING TE MOSKOU. 48 personen geëxecuteerd. Wolff meldt uit Moskou: De Gepeoe, die in opdracht van het centraal execu tief comité en den raad van volkscommissarissen der Sovjetunie het onderzoek naar de aangelegenheid be treffende de contra-revolutionnaire organisatie op het gebied der levensmiddelendistributie heeft onderzocht, heeft dit onderzoek thans beëindigd. De leider der or ganisatie Rjasanzef en 47 andere personen, die de or ganisatie geleid of actief aan haar handelingen deel* genomen zouden hebben, werden ter dood veroordeeld. Heden zijn de doodvonnissen reeds voltrokken. Het Kanalen-plan in Noord-Holland. De medewerking van Amsterdam. De ilaarlemsche correspondent van het Hsbl. schrijft: In de memorie van toelichting op de begrooting van waterstaat wordt medegedeeld, dat de Minister zich tegenover Ged. Staten van Noord-Holland in be ginsel bereid heeft verklaard de toekenning te bevor deren van een Rijksbijdrage van een derde in de kos ten vaan dat gedeelte van het ontworpen kanalen-, plan in WestrFriesland, dat naar mag worden ver-v wacht, het eerst in uitvoering zal worden gebracht. Dat zijn de kanalen Hoorn-Zwaagdijk-Medemblik; Huigendijk-Oudkarspel-Ivolhorn en Omval-Huigen. dijk; Stolpen-Schagen-Kolhorn, en de verbetering van den vaarweg door de Alkmaardermeer. Als het tot uitvoering van de andere kanalen in het plan komt, zal de minister dus opnieuw beoordeelen of Rijkssteun moet worden verleend. De hier genoemde kanalen zullen, volgens de ra ming, in totaal kosten f6.678.000, vermeerderd met' een bedrag van f347.000 voor de noodige boezemaf scheiding voor het kanaal Huigendijk-Kolhorn en Omval-Huigendijk. Voor het Rijk zal de totale bij drage voor de genoemde kanalen dus f2.341.670 zijn. Van da belanghebbenden wordt zooals wij de vorige maand, na het besluit van de gemeente Scha- gen, nog eens in herinnering brachten een zesde deel van de kosten van aanleg van een kanaal ge vraagd. Voor het kanaal StolpenSchagenKolhorn is dat zesde gedeelte, dank z ij S c h a g en, (spa tieering van ons Red. Sch. Crt.) bijeengebracht. Ten aanzien van de andere kanalen is men nog niet zoo ver. Er zijn nog verscheidene belanghebben den, die weigeren een bijdrage te geven, hoe gering die ook is. Dat sluit echter niet uit,( dat het bedrag er komt, omdat gemeenten, die bij de totstandko ming van een bepaald kanaal belang hebben, zich bereid verklaren zooals Schagen heeft gedaan ook het aandeel van weigerende belanghebbenden op te brengen. Het is nog niet zeker, dat het overal zoo zal gaan; daarom is het evenmin zeker, dat alle kanalen, die op het plan zijn aangegeven, tot uitvoering zullen komen. Want het provinciaal bestuur blijft vasthou den aan het beginsel, dat belanghebbenden hoe zij onderling de lasten ook willen verdeelen een zes de deel van de kosten moeten opbrengen. En nu verkeert men, ook wat de kanalen betreft, waarvoor de minister een bijdrage wil geven, nog in onzekerheid omtrent de houding, die het gemeente bestuur van Amsterdam zal aannemen. De commissie van advies inzake de verbetering der scheepvaartwegen heeft in 1923 aan B. en W. van Amsterdam gevraagd of ook voor de hoofdstad ver betering van de Westfriesche kanalen van belang wordt geacht. Daarop is 29 Januari 1923 door B. en W. geantwoord, dat Amsterdam groote belangen bij de verbetering dier vaarwegen heeft, hetgeen nader wordt toegelicht. De commissie grondt daarop de verwachting, dat de provincie voor een bijdrage niet tevergeefs bij Am sterdam zal aankloppen. Maar inmiddels is nog geen toezegging door het gemeentebestuur gedaan. Eq er zal niet aan de uit voering van een kanaal worden begonnen als ook de van Amsterdam gevraagde bijdrage niet verze kerd is. Die bijdrage zou in totaal ongeveer fb<5.000 moeten zijn en voor de bovengenoemde kanalen on geveer f350.000. Het ligt in het voornemen van Ged. Staten om, ter behandeling in de najaarszitting, een voordracht in te dienen met betrekking tot de uitvoering van het knnalenplan, in verband rnet de tot nu toe ontvangen toezeggingen tot het verleenen van bijdragen in de kosten.

Schager Courant | 1930 | | pagina 6