Binnenlandse!! Nieuws. Een vrouw vermoord gevonden. Nood in den Noordhollandschen tuinbouw. De inbraak te Barendrecbt Plaatselijk Nieuws. WINKEL BARSINGERHORN HEERHUGOffAARD Noodlottige fabrieksbrand in Japan. Een onwelkome bezoeker. Millioenengift aan Engeland. In de Willebrordnsstraat te Rot terdam. Vreeselijke ontdekking van een kind. Een bedrag van i 4000 verdwenen. Gistermiddag is in een woning aan de Willebrordus- straat te Rotterdam een afschuwelijke moord gepleegd op de aldaar wonende jonge echtgenoote van den heer M. Met. verscheidene messteken in het hoofd, is 'het slachtoffer door den dader op laaghartige wijze afgemaakt. De vreeselijke ontdekking werd gedaan door een jong nichtje van de vermoorde, dat gistermiddag om streeks half één aan de woning van haar tante aan belde, maar geen gehoor kreeg. Ze bleef eenigen tijd bellen en omdat ze het tien maanden oude dochtertje van haar tante hoorde huilen, vroeg zij een rijwiel hersteller, die zijn werkplaats beneden in de woning heeft, haar te helpen binnen te komen. De rijwielhersteller weigerde, omdat hij moest gaan eti-n. Hij liet het meisje aan de deur staan. Het kind bleef bellen. Na eenigen tijd kwam een heer zijn fiets stallen bij den fietsenmaker. Deze man heeft het kind gevraagd wat zij wilde, waarop het meisje zei, dat ze binnen het kind hoorde huilen en dat zij op haar bellen niet werd opengedaan. De heer heeft haar geholpen en het gelukte hem het slot, dat zeer een voudig van constructie is, open te krijgen. Hij is daarna op zijn fiets gesprongen en weggereden. Later hoeft hij het een en ander bij de politie verteld. Het meisje is na het openen van de deur naar bin nen geloopen eil ontdekte daar tot haar ontzetting het lijk van haar tante dat in een grooten bloedplas op den grond lag. Ze is onmiddellijk naar de ouderlijke woning terug gekeerd, waar toevalligerwijze slechts haar groot moeder thuis was. Toen zij haar grootmoeder ver telde wat ze had gevonden is de vrouw de straat op geloopen waar ze aan burgers heeft verteld dat haar schoondochter vermoord was gevonden. Deze hebben toen onmiddellijk de politie gewaarschuwd, die spoe dig in de woning aan de Willebrordusstraat aanwe zig was. Daar vond men de vrouw in een plas bloed liggen. Zij had diepe steekwonden in het hoofd, die met een broodmes, dat men vond, moeten zijn toege bracht. De vrouw was geheel gekleed, ze had zelfs een mantel aan. Een hoed droeg zij niet. In de woning was geen wanorde veroorzaakt. Een schrijfbureau was opengebroken. Of er iets wordt vermist kon nog niet worden geconstateerd, omdat de echtgenoot van de vermoorde vrouw niet thuis was. Het voorloopig onderzoek heeft nog niets uitgewe zen. De buren hebben niets gehoord. Slechts is door getuigen geconstateerd, dat de vrouw boodschappen heeft gedaan. In de keuken is bovendien een tasch met pasgekochte poetsmiddelen gevonden. Niemand heeft een man uit het huis zien komen, hetgeen ver klaarbaar is, omdat het erg stil is geweest in de stra ten van de buitenwijken in verband met het ko ninklijk bezoek. liet is niet onwaarschijnlijk, dat een man de wo ning is ingeslopen tijdens de afwezigheid van de vrouw. Er zijn in den laatsten tijd veel insluipingen in het Noorden van de stad). De vrouw is toen thuis gekomen, terwijl de man nog in het huis was en de insluiper heeft daarop de vrouw doodgesto ken. Over de toedracht der feiten kan nog niets wor den gemeld, daar niemand eenig gerucht heeft ver nomen of gezien. Er zijn van den dader geen sporen gevonden. Wat het verdere onderzoek nitwees. I-Iet verdere politie-onderzoek heeft uitgewezen, dat in het schrijfbureau een bedrag van f4000 geborgen is geweest. Er is gebleken, dat de vrouw vier steek wonden in den schedel zijn toegebracht. Men heeft later in den middag in de kamer de hoed van de vrouw gevonden. Daarin werden de vier steekgaten gevonden. Omtrent de tasch met poetsgoed, welke in de keu ken is, gevonden, kwam vast te staan, doordat in middels de echtgenoot van de verslagens was thuis gekomen, dat deze tasch reeds verscheidene dagen in huis is geweest. Het broodmes, waarmee het misdrijf is gepleegd, is door den dader uit de keuken weggenomen. De dactyloscopische dienst heeft eenige vingerafdruk ken genomen. Dr. Hulst uit Leiden heeft een onder zoek ingesteld. De politie heeft voorts met speurhon den in de omgeving van de woning gewerkt, evenwel zonder resultaat. De dader gevat. Hij was een zwager van de vermoorde vrouw. Later werd door de Rotterdamsche politie meege deeld, dat de dader te 's Hertogenbosch door de Os- sche politie was gearresteerd en dat hij reeds een volledite bekentenis had afgelegd. Omrent het. onderzoek, dat tot de aanhouding van den dader, den twee en twintigjarigen zwager van dt n verslagene, leidde, vertelde de inspecteur aan een medewerker van het „Hdbld." te Rotterdam, dat al spoedig uit getuigenverhooren was gebleken, dat de man van den verslagene met een broer van hem en een anderen man een handel dreef in was- en poets- artikelen. De echtgenoot van het slachtoffer beheerde het geld van de zaak, dat hij in den regel thuis be waarde. Eiken morgen ventten de drie mannen hun waren langs de straat cn gistermorgen is de gearresteerde om half zeven uit zijn woning gegaan, om in Dclfs- 'ihavcn te gaan venten. Onmiddellijk na het bekend worden van het misdrijf, heeft de politie hem opge spoord cn uit het verdere onderzoek, het hooren van de familie en anderen, bleek een en ander omtrent de familieverhoudingen. Zoo kwam vast te staan, dat een broer, die blikbewerker te Oss is, eenigen tijd geleden bij zijn broers «als knecht in dienst is geweest. Wegens z'jri ongunstig gedrag was hij in de zaak niet te hand haven. Verder stond hij in de familie weinig gunstig bekend. Zaerdag is deze broer naar Rotterdam gekomen, waar hij bij zijn moeder in de Johan Idastraat logeer de, omdat zijn moedor Zondag haar verjaardag zou vieren. Zondagavond is hij op de familievisite geweest, waar hij zijn broer en diens vrouw ontmoette. Maandagochtend zou hij weer naar Os vertrekken. Hij is dan ook gisterochtend bij zijn moeder wegge gaan en zij verklaarde, gistermiddag na den moord, dat haar zoon met den trein van 8.16 naar Os was ver trokken. De politie heeft een onderzoek ingesteld, of hij inderdaad Rotterdam had verlaten. Zij zond daar toe een telegram naar de politie te Os en in den Joop van den dag kreeg men bericht van de politie te Os, dat de man aan zijn vrouw had getelefoneerd dat hij eerst 's avonds thuis zou komen. Dit telegram, waarvan inspecteur Van den Bergvet origineel op het postkantoor te Rotterdam in beslag heeft doen nemen, is te 12.25 's middags aangeboden. foon deze feiten bekend waren, viel de verdenking op dezen man en de Rotterdamsche politie heeft toen or,middellijk naar alle steden in het land een tele gram verzonden, waarin zijn aanhouding werd ver zocht. In dit telegram werd tevens een zeer gedetail leerd signalement opgegeven, hetgeen mogelijk was, omdat zijn moedor hem 's morgens nog had gezien. De man had in Rotterdam een nieuw pak gekocht en het oude bevond zich in een voetbal koffertje. Omstreeks halftien gisteravond kreeg inspecteur van den Berg telefonisch mededeeling van de aan houding van den verdachte. Een inspecteur van po litie te Os en een wachtmeester van de marechaus see aldaar zijn, zoodra zij het telegram met het ver zoek van aanhouding hadden ontvangen, naar Den Bosch gereisd, waar zij den trein uit Rotterdam heb ben afgewacht. In een van de treinen hebben zij op signalement den dader aangehouden. In het koffertje, dat hij nog bij zich hadt bevonden zich twee geld kistjes, die uit de woning i zijn schoonzuster zijn ontvreemd en waarii» ziel, t geld nog bevond. Bo vendien werd in het kofle. .,e een bebloede bijl ge vonden. De dader bekent. Onmiddellijk bij zijn arrestatie bekende de aange houdene. Als motief gaf hij op, dat zijn daad de eenige manier was, om aan geld te komen en verder door het leven te kunnen gaan. De aangehoudene is te Os in politiebewaring gesteld. Uit de vondst van de bijl is gebleken, dat de man zijn schoonzuster daarmede de schedel heeft ver pletterd. - Een voorstel der sociaal-democratische Statenfractie. Naar wordt meegedeeld, is door de soc.-dem. fractie der Staten van Noord-Holland het volgende voorstel ingediend: De Staten, van oordeel, dat de toestand van den tuinbouw in ons gewest opnieuw het treffen van bijzondere maat regelen noodzakelijk maakt; wijders van oordeel, da4, deze maatregelen het resul taat behooren te zijn van samenwerking tusschen Rijk, frovincie en gemeenten; overwegende echter, dat de noodtoestand vordert, dat zonder verwijl een zekere hulp wordt verleend; machtigen Gedeputeerde Staten, om, op het voet spoor van de in 1923 getroffen regelingen, thans we derom garantie te verlecnen van rente en aflossing van voorschotten, aan noodlijdende tuinders te ver strekken, met dien verstande evenwel, dat de rente, aan voorschotnemers tc berekenen, niet hooger zal rijn dan 3 pet. 'sjaars. DE BLOEMBOLLENDIEFSTAL TE VOGELENZANG. De daders gearresteerd. De Bloemendaalsche politie is er in geslaagd de da ders te arresteeren van de in Juli gepleegde bloembol lendiefstallen bij de Hollandsche Cultuur Mij. te Vo gelenzang. Verschillende hectoliters bollen werden toen ontvreemd, waaronder met een waarde van f 4000 per H.L. De daders, gebroeders M. uit de Haarlemmer meer, hebben bekend. MET TWEE GESTOLEN KOEIEN NAAR DE MARKT. Een der ontvluohte verpleegden uit het Psychopathen-asyl gearresteerd. Een'der drie kortelings uit het Rijks-Psychopathen- asyl te Leiden ontvluchte verpleegden is Zaterdag gearresteerd. De arrestatie geschiedde toen hij zich op weg bevond naar de veemarkt met twee koeien, om deze daar te verkoopen. De koeien had hij des nachts uit een weiland van den landbouwer C. D. te Hilversum ontvreemd. Nog vier verdachten gearresteerd. De aangehoudenen hebben bekend. In verband met de inbraak die Zaterdag jl. te Ba- rendrecht heeft plaats gehad (zie ook elders in dit nummer) kan nog worden gemeld, dat in den loop van den dag op last van den burgemeester van Ba- rendrecht, te Rotterdam behalve den op heeterdaad betrapten inbreker nog vier personen zijn gearres teerd. Het zijn de drie broers H. P., J. P. en C. P. en een zekere W. F. Na een scherp verhoor door den burgemeester van Barendrecht hebben alle vier be kend medeplichtig te zijn aan bedoelde inbraak. Bij controleering van de genomen vingerafdruk ken is bovendien gebleken, dat er overeenkomst be stond met de te Heinenoord nabij Barendrecht ge vonden vingerafdrukken, na een inbraak bij Dr. de Reus aldaar. Bij deze inbraak was zeer schandalig huisgehou den en er waren verschillende gouden en zilveren voorwerpen en een bedrag in geld gestolen. De vijf inbrekers zijn nog Zaterdag naar de gevangenis te Dordrecht overgebracht. Drie der gearresteerden wa ren eerst den vorigen Zondag uit de hechtenis ont slagen. EEN BIJNA HONDERDJARIGE. Te Leeuwen-Maasniel bij Roermond zou 16 Oct. mej. ie wed. Driessen haar lOOsten geboortedag vie ren. De feesten voor een waardige herdenking waren reeds in voorbereiding. Zaterdagnacht echter is het vrouwtje plotseling overleden. EEN ZUIDERZEE-GEDENKTEEKEN. In De Winkelier wordt het denkbeeld gelanceerd, op den Dam een Zuiderzee-gedenkteeken te plaatsen. LAND- EN TUINBOUWONDERWIJS. De minister van binnenlandsche zaken en land bouw heeft een commissie ingesteld, welke tot taak zal hebben middelen te beramen om het lager land en tuinbouwonderwijs door cursussen meer dan tot dusver onder het bereik der land- en tuinbouwdfrbei- ders te brengen. Lid en voorzitter van dezen cursus is mr. J. J. Wintermans, inspecteur van het landbouwonderwijs te 'sGravenhage. wolkenkrabber, wordt een uur later wakker en ziet tot zijn ontsteltenis, dat hij in zeer moeilijke positie verkeert! (Life). WERK GEGUND. Gistermiddag is het bouwen van een kantoor, wo ningen en werkplaatsen aan het Heerenbosch, voor het Prov. Waterleidingbedrijf van Noordholland, ge gund aan den laagsten inschrijver bij de onöerhand- sche aanbesteding. Het werk werd opgedragen aan den heer J. Klerk te Haarlem, die ingeschreven had voor f46.800. Reeds morgen. Donderdag, zal met de werkzaamheden worden begonnen. KEUZE GENOEG. Voor de betrekking van slager aan de Verwerkings inrichting te Schagen, hebben zich 72 sollicitanten aangemeld. Daaruit is het volgende alfabetische 4-tal opge maakt: Goet, Schagen; Molenaar, Bergen; Muntjewerf, Anna Paulowna; Smit, Nieuwe Niedorp. BENOEMD. Bij beschikking van den Minister van Binnenland sche Zaken en Landbouw, is met ingang van 1 Octo- bcr, aan den heer P. Hopman te Schagen, op verzoek eervol ontslag verleend als lid van de Commissie van Toezicht op de Rijkslandbouwwintcrschool aldaar, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten en is als zoodanig benoemd de heer Joch. Blaauboer Kzn. te Schagen. FRYSKE KRITEN. Omtrent de uitvoeringen van de Fryske Kriten „Wa- llngom" te Schagen en Gysbert Japicx te Den Helder, deelt men ons mede, dat Walingom in de twadde helft van Slachtmoanne opfiere scil „Peaske" van Canne en Gysbert Japicx, mede in November, „Greult-Om" van Geert Thys. De opvoeringen zullen op een nader be kend te maken dag plaats hebben. POLITIE. Verloren: 2 portemonnales met geld; een beursje; een kinderportemonnaie; een belastingplaatje. Nagekomen Berichten. Maandagavond werd in een der lokalen van de openbare lagere gphool de jaarlijksche teekencursus van de afd. Winkel, der Vereeniging tot bevordering van het Vakonderwijs in Westfriesland geopend. Het aantal leerlingen bedraagt 17. De bijeenkomst werd met een gepast woord door den voorzitter, den heer W. Roggeveen geopend, waar na de Burgemeester, leeraren en leerlingen toesprak, wijzende op het groote belang dat voor den vakman in de toekomst schuilt in dit onderwijs. De le leeraar, de heer B. Span, sloot zich bij het gesprokene aan, vertrouwende op een aangename samenwerking en een toekomstig groot succes op de komende ten toonstelling der vereeniging, welke dezen keer tc Winkel zal worden gehouden.e KOLHORN. Evenals vorig jaar zouden hier met onze kermis weer volksspelen gehouden worden. Ditmaal was het niet als vorig jaar een vereeniging die ze ging organiseeren, doch werd het initiatief genomen door twee losse vrijstaande personen, buiten alle vereenigingen om. welke door con tact met eenige vrienden en kennissen van hen. het .zoover wisten te brengen dat een programma werd op gesteld voor Maandag en Dinsdag 22 en 23 Sept.. Voor Maandag was een harddraverij met paarden uitgeschre ven, die echter door niet voldoende deelname en hoofd zaak het slechte weer (de plassen stonden op het ter rein) niet kon worden gehouden. Dinsdag was den dag van volksspelen, en hoewel het des morgens sleoht weer was, werden de benoodlgde spullen toch gereed gemaakt; op de profetie van den hoofdpersoon over de vooruitzichten van het weer, welke naar zijn oordeel ten gunste zou slaan, en het ging ook, des middags was het goed weer en werd begonnen met spelen voor de schoolkinderen, die in 2 groepen jongens en 2 groepen meisjes werden verdeeld. Eiken groep werd 3 prijzen toegedacht benevens elke deelnemer een reep. Nu volgden de rywielraces voor heeren met 7 deelne mers, waarvoor 3 prijzen beschikbaar waren; daarna volgden de Lorrieraces, 22 deelnemers ook met 3 prijzen Het touwtrekken werd uitgesteld en volgde hardloopen voor dames met hindernissen, ook 3 prijzen. Uitslag Rijwielraces: le pr. C. Herman, rookstel; 2e pr. G. Bijpoet, portefeuille; 3e pr. A. Kossen, portemon- naie. Lorrieraces le pr. A. Kossen, rookstel; 2e pr. C. Koster, Valet-apparaat; 3e pr. Mevr. Klink, chocolade kan. Hardloopen dames: le pr. Mevr. Krap, theelicht; 2e pr. Mevr. Neels, etui met 12 lepels; 3e pr. Mej. Bijpost kapdoos. Hiermee kan deze dag voor goed geslaagd gerekend worden en komt ook alle personen, die hun medewerking hieraan verleenden, ook den deelnemers van verschil lende spelen, een woord van oprechten dank toe, im mers zonder zooiets van variatie of afwisseling wordt onze kermis al minder. Hulde aan de ondernemers hier van! Door het bestuur der afd. van de Vereeniging tot bevordering van Vakonderwijs in Westfriesland werd Maandagavond in het daarvoor door de gemeente be schikbaar gestelde lokaal, de vakteekenschool geopend. Behalve de bestuursleden was hierbij tegenwoordig burgemeester Van Slooten. De heer L. Groot van Hensbroek, voorzitter der af- deeling, sprak de leerlingen toe, waarbij er op gewezen werd, dat door de vakteekenschool voor toekomstige vaklieden zoo'n mooie gelegenheid wordt geboden, om de langei winteravonden In eigen belang te benutten. De tegenwoordige tijd toch eischt van den vakman niet alleen praktische bekwaamheid, doch tevens theoreti sche kennis en hiertoe biedt de Vakteekenschool de ge legenheid. Indien de lessen trouw worden gevolgd en met de'noodige ernst, dan zullen daarvan zeker goede vruchten geplukt worden. Waar het vorige jaar onderwijs is gegeven tot volle tevredenheid van het be stuur, verheugt dit er zich over, dat de lessen weer door dezelfde leeraren gegeven zullen worden. Met groot genoegen a«g spr. den burgemeester aanwezig bij dè opening; ter zeerste wordt diens belangstelling door het bestuur oj, prijs gesteld en niet minder de volle medewerking van den Raad, waardoor onze vakteeken school zoo uitziekend gehuisvest is, wat zeker voor het onderwijs van groot belang geacht kan worden. Voorts rich<» spr. een woord van welkom en dank tot het bestuur, hetgeen wel speciaal gold den heer Hoogland, wien met zooveel IJver en activiteit het secretariaat wordt vervuld. Spr. betreurt het, dat de geldmiddels» niet toelaten, hiervoor een* behoorlijk sa laris toe U kennen, doch hoopt, dat hierop Iets te vinden zal mogen zijn. Aangenaam is het spr. mede hier de pers vertegen woordigd te zlsn, wat niet anders dan in het belang der zaak kan sfjn. Hierna werd den Jongelui nog eens op het hart gedrukt, zoo getrouw mogelijk de lessen te volgen en vooral ook in eigen belang, zich steeds or delijk te geémgen; dan zullen ook de bemoeiingen van het bestuur en de medewerking van het gemeentebe stuur de meeste en beste vruchten kunnen afwerpen. Met den wensch, dat het onderwijs daartoe zal mogen leiden, ve» daarde spr. de school voor geopend. Hierna werd ook een enkel woord gesproken door den Burgemeester, die gaarne verklaarde zeer veel voor de vakteekenschool te gevoelen, vooral omdat deze op praktische, eenvoudige wijze de noodzakelijke kennis den toekomstigen valk/nan tracht bij te brengen. Ten zeerste hoopte spr., dat de leerlingen zich zullen be ijveren en inspannen om zooveel mogelijk van dit on derwijs te proflteeren, wat ook spr. voor hen van zeer groot belang achtte. Öok spr. drong er bij de jongelui op aan. zich steeds ordelijk te gedragen, opdat het on derwijs zal mogen strekken tot aller tevredenheid. De voorzitter dankte voor het gesprokene, hij con stateerde nog met groot genoegen, dat een leerling, wien het vorige jaar reeds het diploma kon worden uitgereikt, lust gevoelde het 5e leerjaar nog eens mee door te maken, terwijl een ander uit belangstelling ^y de opening tegenwoordig was. Nadat nog het een en ander was medegedeeld om trent een gehouden tentoonstelling door den Schilders- bond In Den Haag. werd overgegaan tot de klasse- indeeiing. Deze bleek als volgt te zullen zyn: le klas 4. 2e kl. 2, 3e kl. 2. 4e kl. 4 en 5e kl. 3 leerlingen. To taal dus 15 leerlingen, waarby vrijzeker nog 2 zullen komen voor het volgen der derde klas. WINKEL. 29 Sept. Appelen f 5—15, peren f 417, slaboonen f 1—6, kool f 12, aardappelen f 11.40, bieten f 1.101.30, uien f 12.60 per 100 pond. bloemkool f 3. andyvie f 1.50—2, komkommers f 13, wortelen f 45 per 100 stuks. EINDE VAN DEN ZOMERTIJD. De klokken achteruit. Er wordt aan herinnerd, dat de zomertijd dit jaar eindigt op den vijfden October te drie uur in den voormiddag, zoodat in den nacht van Zaterdag 4 op Zondag 5 October e.k. de klokken één uur moeten worden achteruitgezet. BLOEDIGE BOTSING TUSSCHEN POLITIE EN COMMUNISTEN TE TA RIJS. 19 agenten gewond. Zondag werd in het 20ste arrondisesment van Parys een tusschentydsche verkiezing gehouden voor een va cant geworden kamerzetel. De uitslag was, dat Zondag a.s. een herstemming moet plaats hebben tusschen den communist Thorez, die 4256 stemmen verwierf, en den socialist Jardel, die 3673 stemmen verkreeg. De communisten vierden des avonds hun halve over winning met talrijke betoogingen, waarby het tot he vige botsingen kwam met de politie. In het geheel werden 19 agenten gewond, terwyi 95 communisten gearresteerd werden. DE POSTVLUCHTEN OP INDIë. Te Karatsji aangekomen. Bij de K.L.M. is bericht, binnengekomen, dat het eer ste postvliegtuig PHAGR gisteren te 18.15 uur plaat selijken tijd te Karatsji is aangekomen. Alles is wel aan boord. Heden wordt de reis voortgezet. LICHTZUIL NEERGESTORT. Twee electriciens ernstig gewond. Toen gisteravond twee electriciens op de Ossen markt te Groningen bezig waren met de laatste hand te leggen aan een der lichtzuilen, die tijdens de licht- week op het plein werden geplaatst, stortte de zuil naar beneden met hel gevolg, dat de beide werklieden ernstig gewond bleven liggen. Zij zijn in bewusteloo- zon toestand per brancard naar het Academisch Zie kenhuis overgebracht. MEISJE ERNSTIGE BRANDWONDEN BEKOMEN. Door het spelen met lucifers. Gisterenavond te omstreeks 7 uur bemerkten voor bijgangers, dat er in een pand aan de Westmolen- straat te Schiedam een dichte rook hing. Rij onderzoek bleek, dat een zevenjarig meisje A. T. door het spe len met lucifers een begin van brand had veroorzaakt. Het meisje was mei twee kleinere kinderen, die sliepen alleen thuis. Met moeite kon men deze nog in veiligheid brengen. Per brancard is het meisje, dat ernstige brandwon den had bekomen, naar het gemeente-ziekenhuis over gebracht Veertig dooden. V.D. verneemt uit Tokio: Volgens een bericht uit Tsingtau zijn bij een brand in een tabaksfabriek aldaar 40 vrouwen om het leven gekomen. Tal van vrouwen en meisje® zijn gewond. Dolle stier rent op de menigte te Rotter' dam in. L e afzetting voor het raadhuis te Rotterdam, in verband met het bezoek van II. M. de Koningin, heeft zich gister een incident voorgedaan, dat gelukkig geen ernstige gevolgen heeft gehad, dank zij het op treden van de politie. Men had voor het raadhuis, aldus lezen we in de „Tel.", een groote .ruimte vrijgelaten en deze afge sloten door houten hekken. Daarachter verdrongen zich duizenden om de komst van het Koninklijk echtpaar en de aubade bij te wonen. Plotseling kwam van de zijde van het Mofplein een dolle stier in volle vaart aangerend. Hij schoot met gebogen hoofd en de horens vooruit op de mepschenmenigte voor het raadhuis toe. Het wilde dier werd' in zijn vaart ge stuit door de houten hekken. Allen, die daarachter opeengepakt stonden, drongen haastig achteruit. Even stond het dier beduusd door den schok en van dat oogenblik hebben bereden politie-agenten ge bruik gemaakt het dier te overmeesteren. Zy waren in galop naar de plaats des onheils ge rend, stegen af en pakten in letteriyken zin den stier by de horens. Intusschen had men touwen aange bracht en daarmede werd het dier gekneveld. Zoo heeft men het naar de steigerplaats aan het Doelwater gebracht Toen de drukte was afgeloopen, werd de stier vandaar naar de plaats van bestemming getrans porteerd. Geschonken door een Amerikaan. Naar gemeld wordt, heeft de Amerikaansche spoor wegmagnaat Edward Harkness, wiens vader een van de eerste vennooten was van Rockefeller, een groote geldsom geschonken, die door bepaalde kringen ge schat wordt op twee millioen pond sterling. De gift werd toevertrouwd aan een raad van vijf administrateurs, die besloten hebben, haar aan te wenden voor ieder werk, dat op grond van de wet als liefdadig kan worden gekwalificeerd. In het voorwoord van de acte van donatie wordt ge zegd, dat groot-Brittannië tijdens den oorlog zijn hulp middelen besteedde, zonder rekening te houden met iets anders dan het algemeen belang, cn dat het sinds den vrede, zonder klachten, op eervolle wijze den last draagt, die op het leven van zijn volk drukt. De gever hoopt tenslotte, dat de gift niet alleen zal dieyen. om de huidige moeilijkheden te boven te ko men, maar er ook toe bij zal dragen, om het toekom stig welzijn van dit land te bevorderen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 7