Het oude Vrouwtje Geen vertrouwen meer in de Fransche luchtvaart. Het nieuwe Amerikaansche petroleum-schandaal. De Radio-omroep. Schietpartij in Den Haag. Roekeloos chauffeur te Rotterdam. Marktberichten. geregistreerde Rammen en 3 volbloed Stierkalveren, OPENBARE SCHENNIS DER EERBAARHEID. De niet ter zitting verschenen C. J. van Br., een inge zetene van Oudkarspel had zich aldaar op 28 Juni ver van behoorlijk en eervol gedragen door zich ten over staan van eenige onschuldige kinderen schuldig te ma- 'ken aan misdrijf bedoeld in artikel 237 wetboek van strafrecht. Van belanghebbenden vernamen wij dat 7 dagen gevangenisstraf werd gevorderd en meenen we begrepen te hebben dat ook ter beschikkingstelling der (regeering tegen dit gevaarlijk persoontje werd gerequi- reerd. Hierna sluiting der zitting. Verschillende berichten. Tengevolge van het groot aantal ongeluk ken, dat den laatsten tijd Is voorgekomen. Wantrouwen in het beheer en in het ma teriaal. De talrijke vliegongelukken, welke in de jongste we ken in Frankrijk zijn voorgevallen, hebben het vertrou wen in de Fransche luchtvaart danig geschokt. En in de bladen is aanstonds de nolemiek hervat over het nut van het luchtvaart-ministerie, dat' in 1926 na den tra- gischen dood van minister Bokanowsky werd ingesteld en aan welks leiding Laurent Eynac werd geplaatst Er waren toen echter velen, die juist geen centralisatie, maar decentralisatie wenschten, en de militaire lucht vaart bij het departement van oorlog, de maritieme luchtvaart bij het departement van marine en de han delsluchtvaart bij het departement van transportwezen wilden zien ondergebracht. Dit geschiedde toen niet en sindsdien heeft Laurent-Eynac, de minister voor de luchtvaart, aan veel critlek blootgestaan. Uit de beschouwingen ln de bladen blijkt nu dat de „luchtkoopvaardjj" over het algemeen wel aan de eischen beantwoordt Zij kan zich meten met die van andere landen; alleen bestaat bij haar het bezwaar dat de meeste toestellen verbouwde militaire toestellen zijn. |De Fransche vliegtuigbouwers krijgen geen enkele op- I dracht uit het buitenland, terwijl Fokker zelfs aan een 'Fransche maatschappij levert. Wat de militaire luchtmacht betreft, zoo hebben de I rampen, die den laatsten tijd zijn voorgevallen, groote j ontroering gewekt. Temeer omdat is gebleken dat ern- j-stige nalatigheid en technische tekortkomingen er de I oorzaak van zijn geweest, gelijk trouwens ook reeds bij vorige gelegenheden het geval was. Blijkens de statistie ken zijn er in 1929 bij den militairen vliegdienst 81 ernstige ongelukken voorgevallen, d.i. één opgeval op 2800 vlieguren. Bij de handelsluchtdiensten bedroeg het .aantal ongelukken 35 op de 1700 vlieguren. Zoodat hetgeen men niet verwachtte het aantal ongelukken, .voor zoover het 1929 betreft, bij de handelsluchtvaart •^grooter Is geweest dan bij de militaire. Op de commer- cieele lijnen wordt weliswaar dagelijks en gedurende al le seizoenen gevlogen, maar hier staat tegenover dat de militaire vliegers dikwijls zeer hachelijke vluchten heb ben te doen. Na zorgvuldige bestudeering der quaestle le men ln- tusschen tot de conclusie gekomen, dat de regeering het zelf in de hand heeft .om de veiligheid der luchtvaart te verhoogen. Frankrijk beschikt over bekwame piloten, maar over niet voldoende deugdelijk materiaal. Daarbij kómen een zekere zorgeloosheid, een laisser-aller, en... de partijpolitiek, die de ontwikkeling van het luchtwapen tegenhouden. DE ANTI-DUITSCHE RELLETJES TE PRAAG. f De houding van de politie. Tengevolge van de anti-Duitsche demonstraties te Draag is de hond van Tsjeehoslowalcsehe beambten |van de veiligheidspolitie ontbonden en het vermogen en de boeken van den bond in beslag genomen. De veiligheidspolitie heeft in haar blad verklaard, dat de politie door hooger hand gedwongen was in te grijpen, hoewel zij eigenlijk met de demonstranten sympathiseerde. Verder wordt gemeld, dat tegen politiebeambten, die het bevel tot krachtdadig onderdrukken van de onlusten niet opvolgen, een vervolging zal worden ingesteld. DE ZAAK—BÖSS. De uitspraak in hooger beroep. Het „Oberverwaltungsgericht" te Berlijn heeft gis termorgen in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak van opperburgemeester Böss en de uitspraak in eerste instantie in dezen zin gewijzigd, dat Böss bestraft wordt met een boete, waarvan het bedrag ge lijk staat aan een maand van het salaris dat hij des tijds genoot. De kosten van het beroep komen ten lasto van Böss. EEN LAFFE MOORD. In de Grieksche stad Piraeus heeft, naar Vaz Dias meldt, iemand, die terugkeerde van de jacht, een iman doodgeschoten, met wien hij oneenigheden had gethad en die niets kwaads vermoedend, voor een koffiehuis zat. Ook bedreigde de woesteling eenige ■wandelaars. De politic, die hem arresteerde, had moeite hem tegen de woede der menigte te bescher men. SPROOKJE VOOR DE KINDEREN ER was eens een prins, die heel slecht was. Gelukkige menschen en dieren deed hij met opzet kwaad en zag hij dat iemand ver driet had, dan vond hij dat juist prettig. Dat wist zijn vader, de oude koning, wel. En toen hij voelde dat hij ging sterven, riep hij zijn zoon, en drukte hem op hot hart, goed voor zijn onderdanen te zijn. De prins beloofde het. Maar in zijn hart dacht hij; „Wacht maar, als ik eons koning ben." Zijn oude vader stierf, en nu werd hij koning. Al gauw merkten de menschen, dat zij het slecht ge troffen hadden met den nieuwen vorst, Hij was lui, onrechtvaardig en wreed. Op zekeren dag kwam er een oude vrouw voor zijn troon. „O koning", schreide zij, „ik ben arm en zwak, in heb geen gold, om eten en kleeren te koo- pen Uw dienaren wilden mij wegjagen, maar ik ben tóch in het paleis gekomen om te vragen of U mij helpen wilt. ..Maak dat je weg komt!" zei de koning barsch. „Ik ken die praatjes. Vooruit." „O heb toch medelijden, koning", zei ze, en viel op haar knieën. „Als U wist, hoeveel verdriet ik heb, zou U mij zeker helpen". „Als je niet dadelijk weggaat, laat ik je mijn pa leis uitslaan, of ik zet je gevangen!" antwoordde de wreede vorst. Toen richtte de vrouw zich op en zei: „Omdat U zoo hardvochtig bent, zult U voor Uw straf veran derd worden in het arme vrouwtje, dat ik ben. En ik zal iq Uw plaats als koning op de troon zitten". Op hetzelfde oogenblik voelde do koning, dat hij dat vrouwtje geworden was. Hij kon zijn oogen niet gelooven, maar toch was 't zoo. Hij had alleen een oude gescheurde mantel aan, zijn schoenen waren EEN MISLUKT HUWELIJK TE BRUSSEL. Woensdagochtend, op het oogenblik, dat een trouw lustig paartje met getuigen en vrienden het Brussol- sche raadhuis binnentrad, werd de dertigjarige bruid door twee rechercheurs gearresteerd en ondanks de smeekingen van den bruidegom, die 35 jaar ouder was dan zij, naar het politiebureau geleid en vervolgens in de gevangenis te Vorst opgesloten. De gearresteer de vrouw was een Duitsche, die enkele weken gele den ui* het land was gezet en trots verbod te Brus sel was teruggekeerd. Door haar huwelijk met een fi5-jarigen Belg hoopte zij de Belgische naturalisatie te verkrijgen, wat echter op het laatste oogenblik mis lukte. Dit ongewone incident verwekte heel wat hi lariteit in het Brusselschc raadhuis en in den om trok. Ralph Kelley het hoofd van „Field DIvision" van het bureau voor Amerikaansche grondconcessies, heeft ge lijk reeds eerder meegedeeld, zijn ontslag aangevraagd en tegelijkertijd beschuldigingen geuit, die neerkwamen op nieuwe knoeierijen met pctroleumconcessies. Het de partement van binnenlandsche zaken heeft de juistheid van deze beschuldigingen doen tegenspreken, doch de minister van binnenlandsche zaken, Wilbur, heeft In- tusschen een onderzoek naar de geuite beschuldigingen gelast, in verband waarmede hij de ontslagaanvraag van Kelley heeft aangehouden en hem voorloopig heeft ge schorst. In de Engelsohe pers vinden wij uittreksels uit de beschuldigingen, door Kelley geformuleerd, en daaruit blijkt dat hij zeer bepaalde aanwijzingen doet. Kelley deelt in zijn ontslagaanvraag mede, dat hij niet langer een toestand kan begunstigen, waarbij leidende petrole- ummaatschappijen „krachtig georganiseerd en gemeen schappelijk optredende, druk uitoefenen op het departe ment van binnenlandsche zaken om het te bewegen hun waardevolle olievelden te geven, waarop zij geen recht kunnen doen gelden." Hij wijst in verband hiermede op oliereserves ln het Westen van Colorado. die door geo logen op 40 miljard tonnen worden geschat ter waarde van bijna een tiende van den rijkdom des lands gerekend volgens de tegenwoordige gedrukto marktwaarde. Kelley verklaart dat, ofschoon hij langer dan gedurende vijf jaar gedetailleerde rapporten indiende omtrent pogingen van petroleumbelangen „tot het verkrijgen van rechten door fraude en nalatigheid om aan de eischen van de mijn wetten te voldoen, deze klachten zelden gehoor vonden". De eene concessie voor, de andere na, zoo zegt hij, werd aan petroleumjagers in Colorado toegestaan, eenvoudig om hen te bevredigen, omdat groote politieke of andere druk op don minister van binnenlandsche zaken werd uitgeoefend. Hij verklaart aan Wilbur dat hij de hoop koesterde dat toen deze minister van binnenlandsche zaken werd, de verandering van bewind een verandering van politiek zou medebrengen; doch ik betreur het te moeten zeggen, verklaart Kelley, dat voor zoover ik kan waarnemen de pogingen om de oliebelangen gunstig te stemmen ten koste van de rechten van het publiek sedert 4 Maart 1929 even zichtbaar waren als voor dien tijd. Verklaard wordt dat de onthullingen van Kelley te Washington sensatie hebben verwekt. WEER EEN NEGER GELYNCHT. Te Cartersville in Georgië is naar Reuter meldt een neger die aangehouden was wegens moord op het hoofd der politie door een tiental mannen uit de gevangenis gehaald en aan een telegraafpaal opgehangen. NIEUWE VOORSCHRIFTEN VOOR HET AUTO-VERKEER IN ENGELAND. De Engelsche minister van verkeerswegen heeft de nieuwe voorschriften gepubliceerd voor het autover keer. Rijbewijzen zullen worden geweigerd aan perso nen wier gezicht gebrekkig Is, die lijdende zijn aan hartaanvallen of toevallen of die psychische afwijkin gen hebben. Alle zware auto's moeten voorzien zijn van luchtbanden; met ijzer beslagen wielen zijn ^verboden. Alle automobilisten moeten een polis voor verzeke ring van derden hebben. ONLUSTEN OP DOMINICA. Reuter seint uit Port of Spain (Trinidad). Op den tornado die het eiland Dominica teisterde, zijn onlusten gevolgd, veroorzaakt door den toestand der bevolking. Er ontstonden namelijk ongeregeldheden in het „reservaat" der Caraiben, de laatste verblijfplaats van het oude krijgshaftige ras, dat dapper streed tegen de blanke veroveraars. De politie verspreidde de op roerlingen na geschoten te hebben, waardoor verschei dene personen gekwetst werden. Een voorstel der Vrijzinnig-Democraten. De pfdeeling Amsterdam van den Vrijz-Dem. Bond heeft besloten bij de algemecne bondsvergadering het vilgcn.le verstel in te dienen: De algemeene vergadering van den V.D.B. verzoekt de Kamerfractie een initiatief-ontwerp van Wet bij le Kamer in ta dienen tot wijziging van de Radio-wet, zoodat: le het voortbestaan van één algemecnen omroep, die den geheelen zendtijd de beschikking over een zender heeft, gewaarborgd zij; 2e. aan verschillende politieke en religieuse groe- kapot, hij voelde zich moe en zwak. En tegenover hem, op de troon zat het vrouwtje dat nu in hem, in den koning veranderd was. „Als je niet dadelijk weggaat laat ik je mijn paleis uit slaan", zei ze. Dat waren zijn eigen woorden. Daar kwamen zijn dienaren al aan „Help me!" riep hij, „ik ben de koning, en zij heeft zich in mij veranderd!" De dienaren lachten hem uit. „Je bent krankzin nig", zeiden zij „Jij de koning? Als je niet hard weg loopt, krijg je een pak slaag op de koop toe." Hij voelde een ruk aan zijn arm, en met geweld werd hij uit het paleis gesleept. II. Langzaan liep hij voort. Alles deed hem pijn, en moe dat hij was! Telkens scheen het, of hij neer zou vallen. Eindelijk kon hij niet meer. llij ging op de stoep van een huis zitten en viel met zijn hoofd te gen de deur in slaap. Opeens schrok hij wakker. Het was nacht. Een man had hem vast geroepen. „Zeg vrouwtje, wat doe je hier? Moet je niet nnan huis? Hij rilde, 't Ilad geregend, hij was doornat en koud en bijna te zwak om te loopen. „Kom manr mee, dan zal ik je naar mijn vrouw brengen. Je bent uitgeput, mijn vrouw zal je verzor gen. Ik weet zelf ook wel wat honger is." De vrien delijke man steunde hem en toen ze thuis waren ge komen, kreeg hij warme pap. Toen hij in bed lag, viel hij dadelijk in slaap. Den volgenden dag, zei de vrouw van den man: „Je kunt wel hier blijven als je geen thuis hebt, en me helpen naaien. Dan hoef je in elk geval niet van honger ora te komen." Wilt was hij dankbaar! En als hij er aan dacht, hoe slecht hij altijd voor menschen en dieren ge weest was, had hij berouw. Ilij nam zich voor, als hij nog eens opnieuw k«ning werd, beter dan vroeger te zijn En geduldig deed hij het moeilijkste werk, hielp de vrouw in alles, en at dankbaar het eenvou dige eten. Niemand vertelde hij, wie hij was. Hij was bang, dat de menschen hem weer zouden uitlachen of voor krankzinnig houden. pen gelegenheid wordt gegeven gezamenlijk één of twee zenders te exploiteeren; 3e. er eo:. eind komt aan den met den geest van onze Grondwet en met onze rechtszeden onvereenig- bare preventieve censuur op programma's en uitzon dingen DE EERSTE POSTVLUCHT. Het eerste postvliegtuig naar Ncd.-Indië is gister morgen 5.53 uur uit Al la ha bad vertrokken en om 15.38 uur te Akyab aangekomen. Alles was wel aan boord. Heden wordt de reis voortgezet. FEESTVIERING IN EEN GASHOUDER. Gisteren was het veertig jaar geleden, dat de gemeente Zaandam de gasfabriek van de toenmalige eigenaars in eigen exploitatie overnam. Toen besloten werd dit jubileum op eenigszins fees telijke wijze te herdenken, was het voor do directie van het gasbedrijf een heele zorg. in welk gedeelte der kan toren of fabrieken de genoodlgden en het personeel op passende wijze zouden zunnen worden ontzongen. Op bij zonder gelukkige wijze is zij er in geslaagd, het onderstuk van een buiten bedrijf gestelden gashouder voor dit doel in te richten. PRESIDENT IRIGOYEX. V.D. verneemt uit Buenos Aires: De vroegere Argentijnsche president Irigoyen heeft, naar „Le Prcr; meldt, aan boord van den kruiser „Buenos Aires"' een beroerte gehad. Hij moest in het marine-hispltoal van Rio Santiago opgenomen worden. Daar is zijn tccstanr iets verbeterd, doch hij blijft ern stig. EEN BOFFERD. Terwijl er in dezen ruïneuzen tijd duizenden plotse ling op straat staan, is een zakenman uit Poitiers in Frankrijk even plotseling „binnen". Deze gelukkige won 'n paar weken geleden in de loterij der koloniale tentoonstelling-bons den milli- ocn-prijs, en terwijl hij nu dezer dagen doende was te overleggen, hoe hij dat duitje zoo secuur moge- lijk zou beleggen, krijgt hij daar bericht, dat op zijn nummer, de Fransche kranten zetten het erbij: 't is 2.240.236 in de financieele loterij dér stad Parijs de hoofdprijs, weer één millioen! gevallen is. ln het kleine café in de Vlamingstraat te 'sGra venhage is gisteravond ruzie ontstaan tusschen II T.. B.. wonende in de Binckhorststraat en B. M v. oiiende op het Oranjeplein. Beiden zijn bij .e politie niet gunstig bekend, en maken steeds <!-• ïevigste ruzie met elkaar. Bij één van die ruzies heeft M. onl-ings B. zeer ernstig mishandeld, zóó zelfs, dat ii. daarvoor in het ziekenhuis is verpleegd en er thans nog kreupel van loopt. Onder zijn kornuiten was het bekend, dat hij steeds messen bij zich droeg om zich in geval van nood daarvan, te kunnen b?- dicnen Gisteren was hij blijkbaar op het ergste voor bereid* hij droeg een geladen revolver bij zich. Bei den hadden in het café hoogloopende ruzie met kaar, blijkbaar over een vrouw. Plotseling trok B. ie revolver uit zijn zak en loste drie schoten op zijn aartsvijand. Ale drie schoten waren raak. Eén trof M. in de heup en twee andere in een dijbeen. In de, buurt zijnde politieagenten schoten toe en arresteer- ion B.. dien zij naar het bureau aan de Prinsestraa: brachten Later is hij in het hoofdbureau van politi opgesloten. De geneeskundige dienst bracht M. naar het zi? henhui" aan den Zuidwnl. Zijn toestand was gist?" avond niet leven-g' vnnrlijk. Gisteravond omstreeks half acht reed op de Waal haven Rotterdam een luxe auto, bestuurd door den 32-jarigen chauffeur J. V. V verkeerde onder invloed van sterken drank en is mei groote snelheid tegen een lantaarnpaal gr óótst. Vervolgens is hij dwars den weg overgestoken en tegen, den auto van den 32-jarigen A. K. uit Blukmakerstraat opgereden, welke auto ernstig is beschadigd. Vervolgens is hij weer den weg overge stoken en op het fietspad terechtgekomen, waar 50-jarige opzichter bij de openbare verlichting H. J Rademake uit de Groepstraat tegen den grond werd geslingerd. De auto, welke zelf ook zwaar beschadigd was. is met groote snelheid door blijven rijden. Ra riemaker is met een zeer ernstige hoofdwponde en een hersenschudding in het ziekenhuis aan den Coolsiu- gel opgenomen. Zijn toestand is zorgelijk. Ten gevol ge va i de aanrijding was de radiator van den auto van V lek geraakt en in de Brielschelaan moest de wagei stopoen. De politic heeft toen' V. aangehou den c aa een verhoor onderworpen. Hij is daarna opgesloten. In den auto zat de 29-jarige varensgez. P. A. P., welke tengevolge van de aanrijdingen een ernstig: hoofdwonde had. Ook hij is naar het zieke:) huis aan den Coolsingel vervoerd. De auto is in b?- slag genomen. EEN EIGENAARDIG EEUWFEESTMONUMENT IN BELGIë. Te Roeselare, in West-Vlaandoren, is een eigenaar dig eeuwfeestmonument ingewijd. Het bestond uit Zoo leefde hij een jaar. Geen enkelen keer had hij in dien tijd iemand verdriet gedaan. Er was niet al tijd voldoende eten in huns, maar als er een arme aan de deur kwam om brood te vragen, gaf hij het met vreugde, ook al had hij zelf niet genoeg. Maar de man werd ziek en kon geen geld meer verdienen. Er kwam nog minder eten op tafel, en hoe hij zijn best deed en halve nachten aan 't werk bleef, het hielp niet genoeg. Dikwijls gingen ze zon der gegeten te hebben naar bed. Toen werd ook de vrouw ziek en wist hij niet meer wat te doen. Zijn eigen brood gaf hij aan de zieken, maar dat kon hij niet lang meer uithouden. Ilij werd weer even moe en zwak, als toen hij het paleis werd uitgejaagd. Als er geen hulp kwam, moesten zo alle drie ster ven. Op een nacht, dat hij lag na te denken, kreeg hij een plan. „Ik zal naar het paleis teruggaan, en aan den koning, die nu op mijn troon zit, zal ik vragen deze goede menschen te helpen. Misschien is hij niet zoo hardvochtig als ik toen was. Dadelijk ging hij op weg, en kwam vroeg in den morgen bij het paleis aan. „Mag ik den koning spreken?" vroeg hij. „De koning is nog niet op," antwoordde de die naar, „maar als je een uur wacht, kun je hem wel spreken." Zoo wachtte hij een uur lang. Toen werd hij dood moe en duizelig van den honger binnengelaten. Wat zou de koning zeggen? III. Strompelend kwam hij de zaal binnen, waar de koning was. Het was een diepe vernedering voor hem, hier te komen smeeken. Maar de gedachte aan zijn zieke vrienden gaf hem moed. Daar zat de koning. Ilij dorst bijna niet opzien. „Wie ben je?" vroeg de koning. ,.fk ben een arme vrouw", antwoordde hij, „die u hulp konjt vragen. Ik heb twee zieke vrienden, een man en een vrouw, die van honger zullen omko men als u ze niet helpt." „Waarom geef jij ze dan niet te eten? Jij bent toch niet ziek!" zei de vorst. De koning had hem niet minder dan zeven huizen, die onder de groote arbeid rsgezinnen van deze industriestad werden ver loot. De minister van arbeid en nijverheid, Hcyman, woonde de plechtigheid bij en de hulpbisschop van Brugge, mgr. Lamiroy, had besloten de nieuwe wo ningen te zegenen. Aan dc gelukkige winnaars werd vervolgens ook nog een premie van 5000 francs over handigd. POLITIE SCHAGEN. Verloren: een kinderportemonnaie; een rij'wielplaatje; een bril; een damestasch; een vulpotlood. Gevonden: een vulpenhouder; een broche; een kinder portemonnaie; een regenjas; een sleutel. SCHAGEN, 2 Oct. 15 stuks paarden f 250375, 82 gelde koeien (magere) f 160—370, 62 idem (vette) f 300—450, 7 kalfkoeien f 280 400, 53 vaarzen f 140200, 9 graskalveren f 40100, 16 nuchtere kalveren f 1535, 96 schapen (magere) f 36 45, 502 Idem vette f 3846, 272 lammeren f 2634, 7 bokken en geiten f 6—10, 17 varkens magere f 2228, 37 idem vette per Kg. 0.58—0.62, 136 biggen f 15—18, 19 konijnen f 0.501.25, 162 kippen f 0.701.25, eenden f 0.90—2, haantjes f 0.75—1.50. E IERVEILING, SCHAGEN, 2 Oct. Aangevoerd zijn: 103 partijen 43036 stuks kipeieren, 15 partijen 1672 stuks eendeieren,' 15 stuks kalkoeneieren De prijs liep van kipeieren f 6.805-7.30, kleine f 4.90 6.50, bruine f 7.108.10, eendeieren f 4.604.70, kalkoen- eieren f 99.40. ALKMAAR, 1 October. Andijvie f 0.70—2.70, bloemkool I f 7.80—16, H f 2.60— 5.10, groene kool f 29, kropsla f 0.502.20, komkom mers f 1,507.50, meloenen f 928, Chin. kool f 0.80 2.60 per 100 stuks, appelen f 1028, augurken f 30—56, druiven f 2450, gele kool f 17, roode kool f 27, spruiten f 822, snijboonen f 14.4048.80, dubbele sper- cieboonen f 5.2026, uien f 1—3.80, per 100 Kg., poste lein f 0.680.95, spinazie f 0.350.98 per bakje, wortelen f 4.807.50, rabarber f 4 per 100 bos. NOORDSCHARWOUDE, 1 October 1930. Schotsche muizen f 3.804, groote muizen f 2.603, drielingen f 3.905.40, uien f 1.702.70, drielingen f 0.30 1.40, grove f 2.202.80, gele nep f 1.803.60, peen f 0.801.50, spercieboonen f 10.7016.10, roode kool f 0.602.80, witte kool f 11.30, gele kool fl.202.60, Deensche witte kool f 1.201.40, alles per 100 Kg. Wit« krop f 1.80—3.20 per 100 stuks. Bloemkool f 4.70—16.60 per 100 stuks. Aanvoer: 9S00 Kg. aardappelen, 35000 Kg. uien, 2900 Kg. peen, 800 Kg. spercieboonen, 13600 Kg. roode kool, 34400 Kg. witte kool, 2800 Kg. gele kool, 900 Kg. D. witte kool, 1700 stuks witkrop, 900 stuks bloemkool. WARMENHUIZEN, 1 October 1930. Roode kool, le kwal. f 0.601.40, witte kool, le kwal. f 0.60—1, nep f 2.80—3.30, drielingen f 0.80—1.10, uien f 2.10—2.50, grove uien f 2.10, Chin. witkrop f 2.10, Schotsche muizen (drielingen) f 4.604.80, slaboonen f 7.90. Aanvoer: 640 Kg. roode kool, 17900 Kg. witte kool, 2675 Kg. nep, 6475 Kg. uien, 700 Kg. aardappelen, 60 Kg.s laboonen, 2C0 stuks Chin. witkrop. AMSTERDAM,1 October 1930. Op de heden gehouden markt waren aanvoer en prijzen als volgt: 254 vette kalveren, le soort f 1.041.16, 2e kw. f 0.921.02, 3e kw. f 0.800.90 per Kg. slachtge- wicht, 30x nuchtere kalveren f 1522, 570 varkens, v'eesohvarkens (90110 Kg.) f 0.710.72, zware varkens f 0.6S0.70 en vette varkens f 0.G50,67 per Kg. slachtgewlcht. AMSTERDAM, 1 October 1930. (Eericht van den mak. Jac. Knoop). Aardappelen: Zecuwsche Eontcn f 4.204.80, idem Blauwen f 4.20 4.80, idem Ei. Eigenheimers f 3.50—3.70, idem Eigen heimers f 3.754, IJpolder Eigenheimers f 33.20, id. Bevelanders f 2.003.10, Drcntacho Eigenheimer» o on -3.50, Flakkeesche Eigenheimers f 3.S04.10, Spuische Eigenheimers f 44.20, id. Eigcnh. poters f 2.903, Fricsche Eorgers f 3.203.30, alles per H.L. BROEK OP LANGENDIJK, 1 October 1030. Aardappelen: Schotsche muizen f 3.30—3.60. groote muizen f 2.90, drielingen f 3.405.60, ahes per 100 KG. Bloemkool: le soort f 617.40, 2de soort f 1.401.80, Reuzen bloemkool f 1313.10, per 100 stuks. Roode kool f 0.60—2.80, gele kool f 0.70—2.10, witte kool f 0.80 —1.20, Deensche witte f 1.40—1.80, slaboonen f 717, -nijboonen f 5.40, gele nep f 3.50—3.60, idem drielingen f 11.30, idem uien f 2.10f3, grove uien f 2.30—2.50, bleten f 0.90-2.60, peep f 1.20—1.60, alles per 100 K.G. Witkrop f 0.701.40 per 100 stuks. Tomaten: A f 18.60, B f 19.G0, C f 20, C f 5.90, druiven: Alicante f 40.50, Frankenthaler f 4047.80, per 100 Kg. Aanvoer: 7800 Kg. aardappelen, 6000 stuks bloem kool, 31000 Kg. roode kool, 21000 Kg. gele kool, 34000 Kg. witte kool, 10000 Kg. Deensche witte, 1425 Kg. sla boonen, 60 Kg. snijboonen, 32600 Kg. gele nep, 9500 Kg. bieten, 4700 Kg. peen, 2200 stuks witkrop, 900 Kg. to maten, 175 Kg. druiven. TE KOOP: waarvan 1 geb. 20 Dec. 1929, opbrengst Moeder 2'/aj. 4693 K.G. melk, 4.28 vet, 324 md. C. R. BLAAUBOER, Wieringerwaard. dus niet herkend. Maar zijn vraag gaf hem een wei nig hoop. „Och koning ik ben zelf zoo zwak dat ik bijna niet staan kan, en alles wat ik had, heb ik aan mijn vrienden gegeven. Ik heb in geen drie dagen iets gegeten." „Waar woon je?" vroeg de vorst. Hij vertelde het. Toen zei de koning: „Ik zal iemand naar je huis sturen om te kijken of je de waarheid spreekt. Tot zoo lang moet je wachten." Wat duurde het lang, voor de dienaar terug was! Zou hij het zoo lang uithouden? Doodmoe leunde hij tegen den muur. Eindelijk kwam de dienaar terug en vertelde den koning, dat alles waar was. „Goed", zeide de koning, „ga heen, tot ik je roep." Toen er niemand meer in de zaal wns, zeide de koning, tot het arme doodmoede vrouwtje, dat voor hem stond: „Nu zie ik, dat je je leven gebeterd hebt. Ik heb je wel herkend, maar wilde je voor het laatst op de proef stellen. Ten teeken, dat ik in je beterschap geloof, ben je van dit oogenblik af weer koning, en ik het arme vrouwtje in jouw plaats!" Op hetzelfde oogenblik was alles veranderd. Hij zat weer op den gouden troon, met het koninklijke kleed om zich en tegenover hem stond hetzelfde vrouwtje, dat hij een jaar geleden had willen weg jagen. Geen wonder, dat hij blij was! Direct gaf hij het vrouwtje mét zijn twee goede vrienden, een mooie woning en zooveel geld, dat ze gelukkig en zonder zorgen konden leven. De zieke man en vrouw wer den spoedig beter, maar nooit hebben ze geweten, wie hij was. En het vrouwtje? Twee maanden later trouwde de koning met een mooie, lieve prinses Niemand wist, waar ze vandaan kwam. Alleen de koning wist het, en als ze hem prezen, omdat hij van een wreede, een goede koning geworden was, die iedereen weldeed, dan keek hij dankbaar naar zijn gemalin, die zich eens in een arm vrouwtje veranderd had, om hèm goed en ge lukkig te maken. (Nadruk verboden.)

Schager Courant | 1930 | | pagina 2