SchagerCourant Raad Harenkarspel. Radioprogramma Tweede Blad. Het P.W.N. in 1929. Een Revolutie. Een afscheid. Donderdag 2 October 1930 73ste Jaargang. No. 8741 1929 was voor ons Provinciaal Waterleidingsbedrijf weer een goed jaar. Nu ook Warder zich aansloot, is het laatste bolwerk der „verzetslieden" gevallen en hebben alle gemeenten op het vasteland, Wieringen inbegrepen, de beschikking over prima leidingwater. Alle gemeenten, wat niet wil zeggen: alle perceelen. Zoover zal het wel nooit komen, omdat tal van wonin gen zoo afgelegen liggen. In het heele verzorgingsgebied zijn omstreeks 90.000 woningen. Hiervan zijn aansluitplichtig 82.336 Aangesloten zijn hiervan 92.2 of 75.919 Bovendien nog aangesloten 3268 Zonder leidingwater zijn er dus nog ongeveer 10.700 Met hoeveel dit aantal nog te verminderen zal zijn, is moeilijk precies te schatten, doch 8000 kunnen er nog wel af, dunkt ons. Daar zijn in de eerste plaats 6417 aansluitplichtige perceelen, welker bewoners nog in plichtsvervulling te kort schieten. Bovendien is er een regeling getroffen om de niet-rendabele gebieden te helpen. Zoo komen we al in de buurt van de 8000 al zal er nog wel eenlge tijd verloopen, eer dit getal is bereikt. De hoeveelheid afgeleverd water steeg in 1929 met 21.8 tot 10.844 448 M3. Het aantal aansluitingen ging vooruit met 7.8 Hierin zit een wanverhouding. Het verslag zegt hiervan: De groote stijging van het watergebruik, welke slechts onvoldoende kan verklaard worden door de nieuwe aansluitingen, heeft de volle aandacht van de bedrijfsleiding. Voor een deel heeft tot die stijging bijgedragen het grooter verbruik, dat de reeds eerder aangeslotenen van het leidingwater gaan maken. Voorzoover dit meer- verbruik geschiedt door industrieën, neringen, vee- houdersbedrijven, enz. en dus extra betaald wordt, omdat aan hen over den meter wordt geleverd, is daartegen geen bezwaar te maken. Anders wordt het echter, indien oorzaken optreden, die tot verspilling en extra lekkage aanleiding geven. Tot bijzonder groote lekkage heeft de langdurige en abnormaal strenge vorstperiode in het eerste kwartaal van 1929 geleid, zoodat in dit verband van overmacht kan worden gesproken; tegen alle overige oorzaken van lekkage en tegen verspilling zal door een meer intensief ter hand nemen van de inspectie worden opgetreden." Over de moeilijkheden in de vorstperiode wordt uit voerig gesproken. Wij teekenen er uit aan, dat in klei- of veengrond geen hoofdleidingen zijn bevroren. Het bleek, dat de vorst in zandgrond gemiddeld dieper was doorgedrongen dan elders en wel van 0.80 tot 1.30 M. en in andere gronden van 0.60 tot 1.10 M. Hoewel-tijdens en nog eenigen tijd na de vorstperiode een abnormaal hoog waterverbruik optrad, viel de maximale belasting der waterwinplaatsen in latere maanden, n.1. in Mei en Juli. In verband met het stijgend gebruik is het begrijpe lijk, dat met de verruiming van verschillende toevoer leidingen krachtig voortgang werd gemaakt. Zoo werd een overeenkomst gesloten voor het leggen van 22 K.M. bulsleidingen van gewapend beton. De belang rijkste dier leidingen is een halve meter wijd en loopt van het pompstation te Castricum naar den water toren te Assendelft, op welke leiding bij Noorddorp een dergelijke leiding van Wijk aan Zee zal aansluiten. In verband met de voortschrijdende afsluiting van het toekomstige IJsselmeer werden in den loop van 1929 de noodige voorbereidingen getroffen ter bestu deering van het verzoetingsproces van het water al daar; de resultaten van dat onderzoek zijn van belang te achten met het oog op het gebruik, hetwelk wel licht voor de watervoorziening, van Noordholland (meer in het bijzonder van de in dit gewest geves tigde groot-industrie) van het in het toekomstige IJssel meer aanwezige water over eenige jaren kan worden gemaakt Ook de toekomstige watervoorziening van den Wierlngermeerpolder had de aandacht. Het aantal aangesloten zuivelfabrieken daalde van 86 op 82, een gevolg van liquidatie en van het opgaan in andere fabrieken. De financleele uitkomsten zijn alleszins bevredigend. BRIEF UIT PERU De bekende internationale correspondent Richard Katz die thans een reis door Zuid- Amerika maakt bevond zich tijdens de revo lutie in Peru juist in Lima, de hoofdstad van dat land. Hij beschrijft zijn wederwaardig heden in een brief, die o.i. een zeer juist beeld van de toestanden in deze streken geeft, LIMA, September 1930 EEN eigenaardig land! Niets klopt hier. Aan de Westkust van Zuid-Amerika moet men alles weer opneiuw leeren. Het begon al met die stroohoed. Men zou denken: Lima ligt 12 graden bezuiden de Aequator dus ongeveer op dezelfde hoogte als de Fidji-eilanden en is niet veel hooger gelegen als de kuststreken; het klimaat zal dus wel naar verhouding zijn. Dies gooit men in Frisco zijn vilten hoed weg en koopt een nieuwe stroohoed. En een die zoo licht mo gelijk is Al verkeerd. Zoo iets als een omgekeerde Golfstroom nml. een koude bespoelt de kusten van Lima en doet de temperatuur in het land dalen tot die van het vroege voorjaar. Ja er waait 's avonds zelfs een kouden wind van over de Cordilleras, zoodat men 'snachts twee wollen dekens noodig heeft. Wie hier in Augustus of September met een stroohoed loopt, wordt door de straatjongens nageloopen... Pats, peng peng peng peng, rak tak tak tak. Salvo's en machinegeweren. Revolutie hebben we n.1. ook. Toch eventjes zien wat er aan de hand is op de Plasa. Niets bijzonders. Er wordt veel geschoten, doch gelukkig opzettelijk? niet erg goed gemikt. Vanmorgen werd er ongeveer een kwartier lang onafgebroken ge schoten. De menigte wilde het paleis van den president in brand steken en de militairen waren het daarmee niet eens. Resultaat: een doodgeschoten student De mu nitie, die er verschoten is, was ruim voldoende geweest, om een geheele universiteit te fusileeren. Voor de stu dent wordt een standbeeld opgericht. O ja, waar waren wij ook weer gebleven? Dat niets Het exploitatie-overschot bedroeg f 402.673, iets minder dan in '28, toen het f 411.398 was. Het wordt bestemd voor extra-afschrijving en voor reserveering. Het is mij een aangename taak. zegt de directeur, weer te kunnen vermelden, dat het personeel over het algemeen zijn dienst tot mijn volle tevredenheid ver vulde. Een woord van dank voor aller ijver en toewij ding is hier zeker op zijn plaats." Wij zouden hieraan willen toevoegen: Het is een buitengewoon gelukkige greep geweest, dat de Provincie indertijd den heer J. van Oldenborgh tot directeur van dit bedrijf heeft benoemd. Vrijdag 3 October. Hilversum (298 DL, na 6 uur 1071 M.) V.A.R.A. 8.00 Gramofoonplaten. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.15 Voordracht; 10.30 Ziekenuurtje; 11.30 Gramofoon- muziek. A.V.R.O. 12.00 Tijdsein; 12.012.00 Concert door het Omroep orkest o.l.v. Nico Treep, met medewerking van Her man Leijdensdorff (viool); 2.052.30 Schooluitzending; 2.303.00 Gramofoonmuziek; 3.004.00 Middagmuziek door het AVRO-Kwintet. V.A.R.A 4.00 „Onze Keuken" door P. J. Kers; 4.45 „Na school tijd". Wie voor kinderen verhalen schrijven; 5.45 Voor- avondconcert door het VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot; 6.30 Vaz Dias: Koersen; 6.50 Actueel allerlei uit de Arbeidersbeweging; 7.10 Vervolg Concert. V.P.R.O. 8.00 Tijdsein; 8.01 Catechisatie. Kerkgeschiedenis. Spre ker: Ds. F. W. J. van den Kieboom; 8.30 Concert; 9.00 Lezing: De groote stad en haar sociale problemen (H) Spreker: C. v. d. Berg; 9.30 Concert; 10.00 Persberich ten van het Vrijz. Godsdienstig Persbureau; 10.03 Vaz Dias; 10.15 Spreker: Herman Rutters. Onderwerp: „Bach's Hohe Messe"; 10.40 Gramofoonplaten. V.A.R.A. 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Sluiting. Huizen (1875 M.) N.C.R.V. 8.159.30 Tijdsein en Gramofoonmuziek; 10.3010.50 Bijbellezen; 12.00 Politieberichten; 12.302.00 Middag- Concert door kwartet; 2.004.00 Gramofoonplaten; 4.00 5.30 Concert door Mevr. J. Hekkert v. Eysden (so praan), Mevr. Ina MulderBelser (alt-mezzo), H. Her- mann (viool) en Cor Kee (orgel en piano); 5.306.30 Orgelconcert uit de Domkerk te Utrecht, door H. J. Bos; 6.306.45 Gramofoonmuziek; 6.457.15 Bezoek van den Radio-dokter; 7.157.45 Causerie over: „De kamerplanten in deze maand" door A. J. Herwig; 7.45 —8.00 Politieberichten; 8.00—10.45 Spreker: Ds. J. C. van Dijk. Onderwerp: „De dichter Anthonie Donker". Con cert: Joh. Lammen (bariton), het NCRV-Dameskoor, het Dubelkwartet der Kon. Utrechtsohe Mannenzang- Vereeniging, het Chr. Radio-Orkest; 10.00 Persberichten Vaz Dias; 10.4511.30 Gramofoonplaten. Zaterdag i October. Hilversum (298 DL, na 1 uur 1071 DL) VARA. 8.00 Orgelconcert door Joh. Jong; 9.00 Gramoftfonplaten. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. VA.TLA. 10.15 Voordracht; 10.30 Ziekenuurtje; 11.30 Gramofoon muziek; 12.15 Middagconcert door het VARA-Septet; 1.45 VARA-liedjes voor de kinderen; 2.45 Paedagogisch Concert; 4.15 Gramofoonmuziek; 4.30 Radio-cursus in de Duitsche Taal; 5.00 „Ons Huis en Tehuis" door T. Landré; 5.45 „Het Speeltuinwerk"; 6.35 Kinderuurtje „De Familie Mulder"; 7.25 Voor onze Amateurfoto grafen, door D. van Kreveld; 8.00 „Bij de Pomp", Wekelijksch Nieuws van Teun de Klepperman; 8.15 Concert door het VARA-Órkest o.l.v. Hugo de Groot; pl.m. 10.00 Persberichten van Vaz Dias; pl.m. 11.15 Gramofoonmuziek; 12.00 Sluiting. Huizen (1875 DL) KRO. 8.009.15 Gramofoonmuziek; 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje; 12.001.30 Bunchmuziek door het K.R.O.- Sextet; 1.302.30 Gramofoonmuziek; 2.303.00 Vragen- halfuurtje voor jeugdige personen; 3.004.15 Kinder uurtje; 5.006.00 Gramofoonmuziek; 6.00 Tijdsein; 6.01 6.15 Sportpraatje over worstelen; 6.156.55 Gramo foonmuziek 6.557.15 Journalistiek weekoverzicht door Paul de Waart; 7.157.45 Voordracht door Huib en l.'heo Luns over „Het Rijksmuseum" (V); 7.458.00 Politieberichten; 8.00 Tijdsein; 8.01—11.00 Populair con cert door het K.R.O.-Salon-Orkest; 9.30 Nieuwsberich ten Vaz Dias; 11.0012.00 Vroolijk gramofoonplaten- programma; 12.00 Tijdsein en Sluiting. klopt in dit land. Werkelijk, dat is zoo. Bij Peru denkt men aan goud en Atahualpa bood Pizarro aan, de kamer waar hij in gevangen zat, met goud te vullen. En dan moet men hier hooren, dat het met dat goud al lang uit is. De tegenwoordige rijkdom van het land bestaat uit petroleum, katoen, suiker en guano. De rust, zeggen onze medereizigers, komt door het wijze beleid van President Legina, die al elf jaren lang streng en rechtvaardig het land regeert. Doch pas heeft men voet aan wal gezet, of de Peruanen jagen hem weg en op het oogenblik zit hij op een oorlogsschip, niet ver van Lima en men hoort op de straten de menschen kra- keelen, of men hem doodschieten of ophangen zal, of maar liever moet afwachten tot hij van zelf aan uraemie sterft. Want daar lijdt hij aan, volgens zijn lijfarts. En verder, dat hij fraudes tot een bedrag van 100 millioen pond sterling gepleegd heeft en dat zijn familie ontsnapt is en dat zijn ministers schurken zijn. En dat alles staat in dezelfde kranten, die gisteren zijn strenge en rechtvaardige en onbaatzuchtige wijze van regeeren pre zen. Werkelijk, er klopt hier niets! rrrrr Een oogenblikje s.v.p. Het was niets. Saluutschoten gelost bij een demon stratie. Men kan niet rustig schrijven, als er telkens zoo tus- schen door geschoten wordt. En dat nog wel zoo vlak bij het hotel. Nee, zoo kan het niet blijven. Laat ons weer tot onzen stroohoed terug keeren. Op straat wordt men nagewezen. „Koop toch een vilten hoed" ried een kennis. Goed. Maar het was Zondag, en Zondags zijn de winkels gesloten. Zondags kan men Lima gaan bekijken. Werkelijk, een mooie zindelijke stad. Voor drie kwart geheel modern, asphaltstraten, tankpaleizen, parken en een beetje overdadig veel wit marmer. Eén kwart nog uit de Spaansche koloniale tij den: uitstekende houten waranda's, jesuitisch barok overladen kerken enz. Veel auto's en goed gekleede menschen. Maar ook dat klopt slechts tot Zondagavond. Zondagavond was Lima heelemaal geen schoone stad, want het asphalt lag toen vol extra-edities van de dag bladen en glasscherven. De menschen waren in het ge heel niet goed gekleed meer, want de heele stad wemel de van in lompen gekleede Indianen en negers. Er zijn nml. in Lima veel meer Indianen, negers en kleurlingen dan blanken, zooals trouwens overal in Peru. Slechts 11 pet. van de Peruanen zijn Spanjaarden en Creolen. Maar ook dat met de Indianen klopt al weer niet Want deze Indianen zijn heelemaal geen roodhuiden, Gisteren, Woensdag, hebben Vader en Moeder De Boer von ons Weeshuis en van de kinderen afscheid genomen. Vader De Boer was 63 jaar geworden en Moeder 65 jaar en was dus de tijd van rust na die drukke beslommeringen voor hen wel gekomen. Zij hadden dan ook tegen 1 October 1930 op hun verzoek eervol ontslag gekregen, met toekenning van een pensioen en vrij wonen. Hun ouden dag was dus gewaarborgd. In een buitengewone vergadering is Woensdag avond afscheid van hen genomen door Regenten en Regentessen. De heer Lap. do voorzitter van hef Vergadering van den Raad op Woensdag 1 October 1930, des middags 3 uur. Voorzitter de heer H. Nolet, burgemeester; Secretaris de heer Jb. Dam. Alle leden zijn aanwezig. De Voorziter opent de vergadering met een woord van welkom en hoopt dat de besprekingen zullen lel den tot belang van de gemeente. De notulen der vorige vergadering worden gelezen, waarna ze onder dankzegging aan den secretaris wor den goedgekeurd. Mededeelingen en ingekomen stukken. a. Proces-verbaal kasverificatie bij den Gem. Ontvan ger en bij den Adm. van het electr. bedrijf te Waarland, Aanwezig bevonden in overeenstemming met de boeken resp. f 3421.96 en f 221.89. b. Goedkeuring van Ged. Staten op de suppl. begroo ting voor 1930. c. Bericht dat de onderwijzers, benoemd voor het voort gezet onderwijs hunne benoeming hebben aangenomen. d. Adres van de Noordh. Propaganda oommissie van den Alg. Nederl. Geheelonthoudersbond om subsidie. B. en W. stellen voor om het adres voor kennis geving aan te nemen. De heer De Vries meent dat het drankgebruik nog van dien aard is, dat het verminderd kan worden en spr. meent, dat er nutig werk wordt gedaan als de Vereeniging een subsidie van f 10 wordt gegeven. Wel is in onze gemeente geen sprake van drankmisbruik, maar het gebruik kan nog wel verminderd worden. De Voorz. zegt, dat allen het er mee eens zullen zijn, dat het hier een zeer nuttig werk betreft, doch als aan al dergelijke vereenigingen subsidie moet worden verleend, is het eind ervan zoek. B. en W. meenen dat het hier werk van particulieren betreft. De heer De Vries vindt het niet erg als voor dit maatschappelijk werk een kleine subsidie uit de ge meentekas wordt versterkt En zooveel beroep om steun wordt door de vereengingen niet gedaan. De heer Francis is het met den heer De Vries eens en wil f 10 subsidie geven als blijk van medewerking. De heer De Groot is het ermee eens dat het nuttig werk betreft, maar in ons land zijn er tamelijk wat vereenigingen, die op drankbestrijdingsgebied werkzaam zijn. En als nu aan adressante subsidie wordt gegeven, opent men de deur voor de andere vereenigingen. Deze zaak moet thuis blijven bij de particulieren die het initiatief namen. De heer De Vries oordeelt het geen bezwaar als an dere dergelijke vereenigingen om steun aankloppen, om dan subsidie te verleenen. Het alcoholgebruik is van dien aard, dat het niet hindert als het minder wordt neen, ze zijn bruin en niet, zooals do Sioux en Apachen, krijgslieden en jagers, maar kleine handelslieden of kell- ners of wel boeren. En omdat nu zoowel de kleine als de groote zaken slecht gaan, en de kellners bijna geen fooien meer krijgen crisis mijne heeren moet er beslist Iets gedaan worden. Want waar blijft het geld? vraagt het volk. Die schurken van ministers stelen het natuurlijk! En als dan Commandant Sanchen de revo- lutievlag ln Arequipa ophijscht, is dat niet zoo ongevaar lijk als President Legina wel dacht, Arequipa ligt toch veel zuidelijker dan Lima. Maar daar zijn de vliegtuigen van de opstandelingen reeds en ze werpen honderden strooibiljetten over de stad. Nu wordt President Legina toch nerveus en ook zijn generaals. Nauwelijks terugge keerd van de paardenrennen moet Legina, nadat hij zich met behulp van een morfine injectie weer wat bij zijn positieven heeft gebracht, plotseling en krachtig ingrij pen. Het kabinet wordt afgedankt en een nieuw gekozen uit zijn generaals. De duivel met Beëlzebub uitdrijven, denkt hij, de opstandelingen met hen dlo trouw bleven aan de regeering. Ziet U, ook dat klopt niet rrrrrrrrt Deze keer Is het eens geen salvo, maar de telefoon. „Hallo, ja? Veel post voor mij gekomen? Minstens" twintig kilo kranten en vijftig brieven? Dank U, dank U ik kom ze zoo halen. Wat zegt U? Niet langs de hoofd straat komen? Wordt daar het ministerie voor buiten- landsche zaken bestormd? Dank U, ik schrijf nog even verder en kom dan direct" Pardon, waar waren we ook weer gebleven? We waren afgedwaald. Maar om weer op dien stroohoed terug te komen. Maandagmorgen vroeg ik aan mijn hospita: „Waar kan ik hier een goede vilten hoed koopen?" Als antwoord kreeg lk te hooren: „De president is gevlucht!" Zoo gaat dat hier in Lima toe. Iets dergelijks had ik Zondags ook al beleefd. Ik wilde toen ergens een cog nacje drinken en toen lk dat bestelde werd het plotse ling donker In de bar. een wit scherm werd zichtbaar en daarop verscheen Lllian Gish, een stervend heer schap in smoking kussende. Het was werkelijk aandoen lijk. De bar was n.1. meteen bioscoop. Toen het licht weer op ging kroop een Indo van achter het toestel van daan en schonk mij een cognac in. Zoo gaat dat hier. Afwisselend draait hij Lilian Gish en schenkt een soort booht, wat hij cognac noemde. Waarschijnlijk wordt dat hier van guano gemaakt. Maar mijn vilten hoed kreeg ik Maandag niet, en Dinsdag ook niet. Die kreeg ik vandaag pas. Het ia toch ook revolutie. U hebt er geen idee van hoe lastig het is osa tijdens een revolutie een slappe hoed te koo- college van Regenten en Regentessen, heeft het scheidende echtpaar hartelijk toegesproken. Hij me moreerde den loffelijken ijver en toewijding door Vader en Moedor De Boer gedurende bijna 18 jaar betoond. Zij hebben in die jaren vele kinderen zien komen en zien gaan en zij hebben die kinderen tot nuttige leden der maatschappij opgevoed. En al hun liefde en hartelijkheid hebben zij aan de kin deren gegeven, zoo goed als dat maar kon vergoeden de het gemis aan hen van eigen ouders en eigen tehuis. Het afscheid was tevens een installatie van de op volgers, n.1. de heer en mevrouw Van der Zijde uit Hoorn, die eveneens met enkele woorden werden toegesproken. De kinderen werden dezen avond getracteerd. Wij pla-atsen hieronder een portret van Vader en Moeder De Boer, gister genomen. en een dergelijke vereeniging kan daartoe nuttig werk doen. Het voorstel-De Vries, om f 10 subsidie te geven, wordt verworpen met 5 tegen 2 stemmen, voor stem den de heeren De Vries en Francis. Het voorstel van B. en W. wordt nu geacht te zijn aangenomen. e. Bericht van den Commissaris der Koningin dat aan. den Burgemeester verlof is verleend van 6 tot en met 16 September dezes jaars. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Voorstellen van B. en W. Voorstel tot het aangaan eener geldleening van f 9600 tegen een rente van 4 pet. af te lossen in 10 jaarlijk- sche termijnen van f 900, en een van f 600, teneinde met het leeningsbedrag af te lossen twee 5 pet. leeningen groot resp. f 3000 en f 6600. De leeningen zijn converteerbaar en de geldschieters hadden graag hun geld terug, wat een gelukkige samen- loop van omstandigheden is. Wordt goedgevonden. Goedgekeurd wordt een suppletoire begrooting dienst 1930, mede in verband met bovenstaand besluit. Voorstel tot driejaarlijksche afrekening met het R.C. Schoolbestuur te Kerkbuurt over 1926, 1927 en 1928. Over die jaren is aan voorschot uitbetaald f 3158.76. de werkelijke kosten hebben bedragen f 3044,79. zoodat in de gemeentekas behoort te worden teruggestort f 113.97. De bescheiden zijn door B. en W. gecontroleerd en in orde bevonden. Wordt goedgevonden. Voorstel tot uitbetaling aan het R.C. Schoolbestuur te Waarland van een bedrag van f 318.40, zijnde het ver- schil tusschen hetgeen waarop dat bestuur over 1928 recht heeft, zijnde f 1548.40 en hetgeen bij voorschot ia genoten, zijnde f 1230. j Ook dit wordt goedgevonden. De begrootingen voor 19SL 4 In behandeling komen de begrootingen voor 1931, n.1* van de gemeente, het Burgerlijk Armbestuur en het G.E.B. Wat de gemeentebegrooting betreft, deelt de Voor-'; zltter mede, dat naar aanleiding van *de besprelritigerf i in de commissievergadering B. en W. hebben inge trokken de verhooging van de jaarwedde der wethouders tot f 200, omdat het dan beter is daarmede te wachten tot volgend jaar, als de nieuwe raad zich daarover uit-j spreekt j Het onderhoud van de waarschuwingsborden, aan ge- j vende de maximum snelheid, is uitgetrokken op f 200,i de jaarwedde van den gemeente-opzichter is verhoogd* met f 50, en de post kosten straatverlichting is nu met'j f 15 verhoogd, in .verband met de uitbreiding van heti aantal lantaarns. Doordat nadere gegevens bekend zijn geworden zijn de posten grondbelasting, opcenten gemeentefondsbelas ting enz. gewijzigd. De begrooting sluit nu in ontvangst en uitgaaf op f 74366.25, met een post onvoorzien van 1 7334.1L t pen. Men moet toch telegrafeeren wat er gebeurt en als de Schotsche Telegraafbeambte U al driemaal bezworen heeft dat de telegrammen beslist onderweg zijn, dan klopt ook dat weer niet. Want als men de volgende dag nog eens komt hoort men, dat Senor de militaire censu- rist, ze nog steeds in zijn zak ronddraagt, tezamen met 500 andere telegrammen, die hij niet lezen kan en niet lezen wil en die hij daarom maar voor verdacht houdt. Dan weer naar het consulaat dat natuurlijk ook volop in het werk zit en werkelijk al het mogelijke doet. Zoo vergeet men de hoed en rent weer naar 't telegraafkan toor, maar de militaire censurist is al weg. Het kost werkelijk veel moeite om een hoed te koopen. Woensdag middag was het bijna zoover en de hoedenwinkel had zijn deuren al half geopend, maar daar verschenen een paar duizend Indo's vaderlandsche liederen zingend, do infanterie verscheen, vormde een cordon vlak voor do hoedenwinkel endeze haastte zich zijn deuren weet; te sluiten. Klop klop klop! Thans is het de boy. Of ik me nu al aangemeld heb bij de politie, vraagt hij. Eigenlijk had ik dat al bin nen 24 uur na mijn aankomst moeten doen, verzekert hij. Heeft de politie werkelijk geen andere zorgen?" Goed, goed ik ga zoo. Nog even wat schrijven. Ja, dia politie hier. Zondag regelde zij het verkeer en was beleefd als een echte hidalgo voor den vreemdeling. Verdwaalde lk, dan voerde men mij aan den arm weer op den goeden weg. Alemaal hoffelijke cavaliers in frissche blauwe uniform en scharlakenroode capes. Zij roepen herinneringen op aan „Carmen" (en de brand weerlui van ,Aida"). Maar dat klopt nu ook al weer niet Want nu dragen ze allemaal een karabijn en eenr revolver, vertoonen grimmige gezichten en hebben heelemaal geen tijd om me den weg naar het hotel te wijzen. Hoogstens zeggen zij kortaf: „Zeven blooks rechts", of „3 blocks links, dan 2 blocks rechts". Ge schoten wordt er nu al gedurende een heele week niet meer. Men mist het werkelijk. Men is er aan gaan wennen, al kon men er ook niet zoo goed door slapen. Maar slapen kan men toch niet, in een hotel dat op een dergelijke wijze volgepropt is met gasten. Alles wat in Callao en Lima Is blijven steken de havens van Zuld-Peru zijn geblokkeerd komt in dit hotel terecht. En niet direct geruischloos. de telefoon rinkelt weer. Dc censuur wil mijn lang telegram nu wel door la ten gaan. Of ik niet op het hotelkantoor komen kan? Neen, de lust ia mij nu vergaan, yoor twee dagen

Schager Courant | 1930 | | pagina 5